VROUW STICHTTE BRAND IN AMSTERDAM Woon vergunning Minister Wiegel over opvang van eventuele akties Geen vervolging Menten Drie doden Een proef- postkantoor Geen vetpot in de tuinbouw Veranderingen politiek klimaat STREEKNIEUWS Twee doden op overweg AGENDA 2 AMSTERDAM, 4-12. Een 25-jarige vrouw heeft zaterdagavond bekend een brand te hebben gesticht die in de nacht van vrydag op zaterdag een pand in de Amsterdamse Kerkstraat heeft verwoest en waarbij drie be woners om het leven zijn gekomen. DEN HAAG, 1-12. Per 1 januari is voor het in gebruik nemen van woningen met een kale huurprijs van ten hoogste 540 gulden per maand of een kale koopprijs van ten hoogste 270.000 gulden een woonvergunning nodig, althans in gemeenten waar de woonruimtewet 1947 nog van kracht is. De huidige grensbedragen zijn 510 gulden huur en twee ton koop. Verre weersvoorspelling VERENIGDE NATIES - Genève, 2-12. In Tokio is een begin gemaakt met het belangrijkste ooit georgani seerde weerkundige experiment waaraan bijna alle landen van onze planeet deelnemen. Dit heeit de. we- reldmeteorologische organisatie, W.M.O., in Genève meegedeeld. Het gaat er om gedurende een heel jaar de oppervlakten van de zeeën en de gehele aardse atmosfeer nauwkeurig in het oog te houden teneinde de ver schillende natuur fenomenen beter te begrijpen en de nodige voorzieningen te verbeteren. De 149deelnemende landen zullen gebruik maken van o.a. 9.200 ivaar- nemingsstations op aarde, zes op vaste plaatsen liggende weerscliepen, negen kunstmanen, verankerde boei en en 300 sonderingsballonnen. Voorts zullen de bemanningen van 7.000 zeeschepen en 1.500 burger vliegtuigen meteorologische informa ties doorgeven. Men hoopt een weersvoorspelling voor 10 dagen te kunnen geven. DEN HAAG, 4-12. De P.T.T. is van Jjlan het eerste kwartaal van 1979 in ~ëen BBg nader te bepalen plaats een proefpöstkantoor in .-te "richten. Hier in n|Bjfijien de resultaten zichtbaar \vorden van de werkzaamheden die een extern adviesbureau in opdracht van de P.T.T. uitvoert voor een aan gepaste aankleding, van de postkan toren. Daarnaast staat de P.T.T. nog steeds open voor een uitbreiding van haar dienstverlening, aldus J. D. Smeets, plaatsvervangend hoofddi- rekteur van de P.T.T., en J. Stolk, waarnemend direkteur loketdiensten. HILLEGOM, 30-11. In de tuinbouw is het geen vetpot, zo viel op te ma ken uit de woorden van de heer G. J. J. Koop. Hij sprak in Hillegom als voorzitter van de vakbonden tuin ders en bloemkwekers van de katho lieke land- en tuinbouwbond, een gewestelijke organisatie voor het westen des lands. BROUWERSHAVEN. De heer H. E. J. Rijckborst (r.) kreeg vrijdagmid dag uit handen van wethouder Ph. J. van Ast de zilveren eremedaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. Deze huldiging vond plaats wegens de grote inzet van de heer Rijckborst gedurende dertig jaar voor het onderwijs. (Foto: Zierikzcesche Nieuwsbode) Het is de 25-jarige J. G. C. uit Amsterdam. Zij woonde met een van de drie slachtoffers (de 39-jarige Christiaan Roode) samen. De vrouw werd zaterdagmorgen gearresteerd naar aanleiding van de verklaring van enige getuigen, die haar vóór het uitbreken van de brand om het huis hadden zien zwerven. Bij de politie legde zij eerst allerlei tegenstrijdige verklaringen af, maar tenslotte gaf ze toe de brand te heb ben aangestoken. De politie vermoedt dut zij uit wraak gehandeld heeft. De verhou ding tussen het paai', dat op de eer ste etage samenwoonde, zou al ge ruime tijd gespannen zijn geweest. De twee andere bewoners die bij de brand om het leven kwamen zijn inmiddels ook geïdentificeerd. Het zijn de 38-jarige Pieter Flotman en de 20-jarige Claudette Fris. HILVERSUM, 4-12. Vooral nieu we, jonge kiezers keren zich af van het CDA en wenden zich tot de PvdA. De voorkeur van jongeren die nog nooit hebben gestemd voor de PvdA is opgelopen van 39 pro cent in augustus tot 51 procent nu. Hun belangstelling voor het CDA is gedaald van ,27 procent in augustus tot 18 procent nu. Dit is de uitkomst van een Rooie Haan/NIPO-verkie- zingsonderzoek volgens de methode De Hond. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. De Sowjet-Unie heeft voor het eerst gevechtsvliegtui gen ter stationering in Zuid-Jemen gezonden hetgeen de Amerikaanse autoriteiten nieuwe bezorgdheid heeft gegeven inzake de plannen van het Kremlin in het Midden-Oosten. Dit heeft Edgar Prina van de Copley News Service gemeld. PRAAG. Over Alexander Dubcek, sinds tien jaar politiek dood, wordt gezegd dat hij klaarstaat voor een rentree in de gelederen van de Tsjechoslowaakse kommunistische partij. TEHERAN. De nationale verga dering in Teheran heeft donderdag een wetsvoorstel aanvaard, waarbij het gehele Iranase overheidsperso neel in twee fasen een loonsverho ging van in totaal 25 procent krijgt. NEW YORK. Tweeduizend Chas sidische Joden in New York hebben een politiepost in Brooklyn be stormd en voor duizenden dollars schade aangericht, o.a. aan compu terapparatuur. Tweeënzestig"politie- agenten en acht burgers hebben verwondingen opgelopen. Zij wer den overgebracht naar vijf zieken huizen. MANAGUA. President Anastasio Somoza van Nicaragua heeft inge stemd met het houden van een volks stemming over z\jn toekomst zoals een internationale bemiddelingscom missie had voorgesteld. GRAZ. Do Oostenrijkse politie heeft de 58-jarige, al lange tijd in Graz wonende, Nederlander' H. S. gearresteerd wegens moord'op zijn 40-jarige voormalige vriendin Ma ria Mintseheff. S. deed na hot ple gen van zijn daad een poging tot zelfmoord in het gevangenishospi taal van Graz. ROME. In Rome hebben zondag studs-guerrilleros voor miljoenen schade aangericht bij een aanslag, op de hoofdcomputer van het ministe rie van vervoer. Honderdduizenden gegevens en microfilms, tezamen meer dan 20 miljoen vervoersdoku- menten bevattend, gingen in vlam men op. KOBLENZ. Een doorbraak in de stuwdam van het Hummel-meer bij Linz in de Duitse deelstaat Rijn- land-Pfalz heeft zondag vermoede lijk aan vier mensen het leven ge kost. Dreigende stakingen DEN HAAG, 2-12. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft meege deeld, dat het kabinet zich beraadt op de vraag hoe eventuele stakings acties van ambtenaren moeten wor den opgevangen. „De hete vuren zullen nog wel he ter worden", aldus de minister na afloop van het wekelijks kabinetsbe raad. Hij zei zeer nadrukkelijk geen escalatie van het konflikt te willen. Volgens de minister zal er, in onver hoopte stakingssituaties, sprake moeten zijn van een aangepast belèid en van een techniek van dc „flexi bele response", het aangepast ant woord. Volgens minister Wiegel kan het stakingsrecht - dat door de re gering in principe reeds is toegezegd - niet. onbeperkt worden verleend. Naar zijn mening moeten op dit recht uitzonderingen blijven gelden voor met name de brandweer, politic en voor defensie. JOHANNESBURG. Bij een felle brand in een goudmijn in Klerks dorp, 120 kilometer ten zuidwesten van de Zuidafrikaanse stad Johan nesburg, zijn 41 Afrikaanse mijn werkers om het leven gekomen. Dit is officieel meegedeeld. n v i t Kringvergadering Rode Kruis De kringvergadering van het Rode Kruis zal gehouden worden op za terdag 9 december in de Schouw burg le Middelburg. Spreker is de heer. D. van Kleef van het Hoofd bureau in Den Haag, over: „Het Ro de Kruis Internationaal". DEN BOSCH, 4-12. De 25-jarige F. N. Stikker en de bijna 19-jarige Hendrik Willem Willems, beiden uit. Den Bosch, zijn in de nacht van zon dag op maandag om het leven geko men op een overweg in de Orthen- seweg tussen Den Bosch en Zalt- bommel. Ze zaten' achterin een auto die tussen de halve bomen door zig zagde en daarop tegen een werk- trein botste. De au,to kwam vervol gens op het andere spoor terecht.. De twee jongelui op de voorbank kon den er nog uit springen voordat de auto werd geramd door de op één na laatste trein van die dag van Utrecht naar Eindhoven. LAATSTE NIEUW S DEN HAAG, 4-12. De Blaricumse kunstverzamelaar Pieter Nicolaas Menten (79) kan niet' vervolgd wor den voor oorlogsmisdrijven in Polen. De bijzondere strafkamer van de rechtbank te Den Haag heeft maan dagmorgen geoordeeld dat de offi cier vanjustitie in deze zaak niet ontvankelijk is. De rechtbank over woog dat Menten zich wel degelijk kan beroepen op een beslissing van de minister van justitie in 1952, mr. L. A. Donker, om hem van verdere' rechtsvervolging te ontslaan. De rechtbank beval dat Menten onmiddellijk in vrijheid wordt ge steld en dat de van hem in beslag genomen goederen worden terugge geven. De rechtbank overwoog dat on danks gebrek aan schriftelijk bewijs materiaal daartoe aannemelijk is, dat in of kort na 1952 is beslist, de ver volging van Menten niet voort te zetten. Ook acht de rechtbank aan nemelijk dat Menten van die beslis sing kennis heeft genomen, alhoewel het de rechtbank niet bekend is hoe. ZIE1UKZEE Ballonwedstrijd Nutsspaarbank Ter gelegenheid van de Wercld- spaardag 1978 organiseerde de Nuts spaarbank een ballonwedstrijd. Op het Havcnplein werden op die dag ongeveer 450 ballonnen opgelaten. Voor het sluiten van de termijn zijn 98 kaarten aan de Nutsspaar bank retour gezonden, vele uit Bel gië uit de buurt van Gent. De bal lonnen van de prijswinnaars zijn verder gekomen o.m. in Frankrijk. Van Schouwen-Duiveland ontving de bank een tiental kaarten waaron der die van de prijswinnaars. le prijs: Martine Ritsema, Roo sendaal, afstand 630 km; 2e prijs: Jacqueline v. d. Jest, Oosterland, afstand 560 km; 3e prijs Leunis van Klinken, Nieuwerkerk, afstand 395 km. De prijzen zullen op woensdag 6 december worden uitgereikt in het Spaarbank-gebouw. Bejaardenmiddag N.C.V.B. Op woensdag 6 december wordt in het Hervormd Verenigingsgebouw weer een bejaardenmiddag gehou den, georganiseerd door de N.C.V.B. Voor tijd: zie agenda. HAAMSTEDE Musical voor V.O.O. De Vereniging voor Openbaar On derwijs afdéling West-Schouwen stelt, in samenwerking met de Ouderkommissie van de openbare basisschool „De Kirreweie", de ouders die de ouderavond van 24 november 11. niet konden bezoeken in de gelegenheid de daar opgevoer de musical „Een speeltuin!'t ein de!" alsnog te komen zien. De mo gelijkheid bestaat dit te doen op vrijdag 8 december in de school. BURGH Uitvoering „Witte van Haemstede" Óp vrijdag 15 december houdt de Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede" in de grote zaal van camping Duinrand de jaarlijkse uit voering. Het programma omvat een muzikaal optreden van het tamboer en fanfarekorps, zowel gezamenlijk als afzonderlijk. Na de pauze met een grote verloting de klucht „In de vergulde os", op het toneel gebracht door de „Esso Spots" uit Spijke- nisse. Tot slot een gezellig bal met het „Antoro Trio". Vergadering C. et C. De Coöperatieve Landbouwvereni ging „C. et C." te Haamstede-Burgh, houdt op donderdag 14 december in restaurant „Zeelust" te Westenschou- wen een algemene ledenvergadering. Naast de gebruikelijke agenda houdt de heer Jacques Damen uit Hein- kenszand een inleiding over het on derwerp: „Natuurbescherming in re latie tot de landbouw". In verband met de aanwijzing van de „Kop van Schouwen" tot natuurgebied een zeer urgent onderwerp. Leden van de Vereniging van Oud leerlingen „Pomona" die belangstel ling voor deze lezing hebben, zijn welkom. Vergadering ijsclub De' IJsklub „Haamstede Burgh" houdt op dinsdag 12 december de cember de jaarvergadering in hotel „Het Grote Zwijn" te Burgh. Op de agenda de gebruikelijke punten. SEKOOSKEIIKE Bejaardengymnasliek Aan het klubje gymnastiek voor ouderen op maandagmiddag onder deskundige leiding van dc heer W. Kristclijn kunnen nog enkele dames cn heren deelnemen. Belangstellen de kunnen zich heden (maandag) middag melden in het dorpshuis. Voor tijd: zie agenda. SCHARENDIJKE Leidster Chr. Nat. Kleuterschool Tot leidster aan dc chr. nationale kleuterschool te Scharendijke werd uit een zestigtal sollicitaties per 1 januari 1979 benoemd mejuffrouw I. A. Brinks uit Krommenie. Mejuf frouw Brinks is in het bezit van de akten A en B. KERKWERVE sloeg zo hard tegen de houten bui tenwand van de gemeenschapsruimte dat een van de ramen het begaf. De hilariteit hierom was groot. Sint had maar liefst drie knechten meege bracht en dat was genoeg om de jeugd die avond te vermaken. Samen met de leden van de werkgroep va- kantie-aktiviteiten werd er een ge zellige avond van gemaakt. Alle aan wezigen kregen een surprise en tus sen door werden spelletjes gedaan en muziek gedraaid. Tegen half twaalf werd een punt achter het feest gezet. Rommelmarkt Spullen voor de bazar/rommel- markt, die volgend jaar juni voor de hervormde kerk te Kerkwerve wordt gehouden, zijn nog steeds welkom. Wanneer men iets heeft kan men te-, recht bij mevrouw J. de Regt-van Maanen, Schoolstraat, telef. (01110) 4489. Ook voor grotere stukken kan dit nummer worden gedraaid. Deze zullen dan zo snel mogelijk worden opgehaald. Gevonden tonijn wordt njet helemaal bewaard De vorige,week bij haven Flaau- wers gevonden reuze-tonijn zal niet geheel worden bewaard. Dit ver klaarde dr. M. Boeseman, conserva tor van de afdeling vissen van het Rijksmuseum Natuurlijke Historie te Leiden. Het dier was teveel bescha digd om in zijn geheel te worden be waard. Daarom zullen alleen de schedel en wervelkolom een plaatsje krijgen. NOOKDGOUWE Toneeluitvoering De uitvoering, gratis gegeven voor 65-plussers, door de toneelgroep De Komedianten in Bruinisse, is een groot sukses geworden. Een volle zaal, met meer dan 100 bezoekers, waarbij groepen uit Oosterland en Sirjansland, werd donderdagavond door mevrouw Van der Linde-Beze- mer welkom geheten, waarna zij ge noten van een goed gespeelde uitvoe ring van het stuk „Welkom Bin nen". In de pauze werd gratis koffie ver strekt en werd een verloting gehou den, om de onkosten te dekken. Die verloting werd eveneens een sukses; velen konden een aardig prijsje mee naar huis nemen. Mevrouw Poelman-van Leeuwen dankte aan het slot namens de Dui- velandse bejaarden voor het gebode- ne. Aan dc spelers werden bloemen uitgereikt. Museumbezoeken Onder leiding van de wethouders van Bruinisse en de heer Bunskoekc, hoofd van de technische dienst Brui- nisse-Middenschouwen, werd door enkele leden van de desbetreffende kommissies, bezoeken gebracht aan musea in Vlissingen en Middelburg. Het doel was kennis te nemen van dc inrichting, het plaatsen cn de inrich ting van vitrine cn het verder expo seren van voorwerpen cn plaatwerk, met het oog op de inrichting van een visscrijmuseum en een oorlogsmu seum, waarmee in 1979 een begin zal worden gemaakt. Maandag 4 december Scrooskcrkc Dorpshuis 15.00 uurGymnastiek voor ouderen. Bergen op Zoom ..De Wouwsc Tol". 14.00 uur. hoofd bestuur ZLM. Jeugd vierde Sinterklaasfeest Afgelopen zaterdagavond heeft dc jeugd van Kerkwerve. in leeftijd va riërend van twaalf tot zestien jaar. uitbundig het Sinterklaasfeest ge vierd in het verenigingsgebouw. Zes entwintig jongeren waren genoeg om dit feestje door tc kunnen laten gaan. Omstreeks acht uur werd dc komst van Sint en zijn makkers luidruchtig aangekondigd. Eén van do Pieten Dinsdag 5 december Zicrikzcc Wijkgebouw Groene Kruis. Bcjaar- dengvmnastiek en St. Nikolaasvic- ring (beide groepen). 15.30 uur. Sirjansland Schoolgebouw, bezoek Sinterklaas voor alle kinderen, 13.15 uur. Middelburg Statenzaal. 9.30 uur. vergadering pro vinciale raad voor hot milieu Woensdag 6 december Zierikzee Herv. Ver.-gebouw. Bejaardenmid dag N.C.V.B., 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw: St. Nico- laasavonden bejaarden (U.V.V.), 19.30 uur. Haamstede „Graaf van Haamslede", 19.30 uur, bingo, Ned. Ver. van Huisvrouwen. Donderdag 7 december Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Herv. Vrouwengroep. Concertzaal, 20.00 uur, ZVU voor stelling „Neerlands Hoop in Bange Dagen". Zonncmaire Café Bommonede, Klaverjaswed- strijden, 20.00 uur.. Vrijdag 8 december Zierikzee Huis van Nassau, 17.00 uur, fraktie- vergadering VVD. Haamstede J.De Kirreweie", 20.00 uur, V.O.O.- musical. Brommer tegen auto Zaterdagavond reed een brommer bestuurd door J. P. W. K. uit Zie rikzee in de Zuidstraat legen een onverlicht geparkeerd staande auto van M. J. uit Schoonhoven. Kenne lijk had de eigenaar de auto aan dc kant van de weg geparkeerd, omdat hij zonder benzine kwam te staan. K. liep een grote snijwond aan zijn voet op en moest naar het Rode Kruis ziekenhuis worden vervoerd. De brommer werd zwaar bescha digd, de auto liep lichte schade op. OUWERKERK Naaikursus De Culturele Vereniging organi seert. bij voldoende deelname, een naaikursus voor beginners en gevor derden, te beginnen op dinsdagavond 13 februari 1979 en te geven door een lerares van de Huishoudelijke Voor lichting. Opgave en inlichtingen bij mevrouw Harinck-Sies, Noorsestraat 12, Ouwerkerk. Opgave vóór 10 de cember. SIRJANSLAND Bezoek van Sinterklaas Gewoontegetrou\y zal op dinsdag 5 december Sinterklaas zijn jaar lijkse visite in Sirjansland afleggen. De Sint komt 's middags op school aanr waar alle kinderen vanaf één jaar welkom zijn. Vervolgens be zoekt de bejaarde kindervriend de bejaardensociëteit in het Vereni gingsgebouw te Sirjansland. BRUINISSE Zaterdag 9 december Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, vanaf 14.00 uur postduivenshow PV Duiveland. Middelburg Schouwburg, Kringvergadering Rode Kruis, 10.30 uur. Maandag 11 december Zierikzee Foyer Mondragon, ledenvergadering „Beter Wonen", 20.00 uur. Brouwershaven Stadhuis, vergadering gemeenteraad, 19.30 uur. Kerkwerve Tafeltennniswedstrijden Groep A, gymzaal 19.00 uur. Middelburg Schouwburg, 14.00 uur, vergadering provinciale VVV. Dinsdag 12 december Zierikzee Huis van Nassau, 19.30 uur, Ver. v. Bedrijfsvoorlichting. Burgh Restaurant „Het Grote Zwijn", 20.00 uur, alg. ledenvergadering IJsklub Burgh/Haamstede. Woensdag 13 december Kerkwerve Tafeltenniswedstrijden Groep B, gymzaal 19.00 uur. Donderdag 14 december Zierikzee Havenplein. 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Wcstenschouwcn Restaurant „Zeelust", 18.15 uur, ver gadering landbouwvereniging Con cordia et Confidentie. Scharendijke Raadhuis. Vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Kerkwerve Zaal chr. Geref. Kerk, bijeenkomst S.G.P., 19.30 uur. Vrijdag IS december Zierikzee Geref. kerk, 19.30 uur, kerstuitvoe ring. „Brogum", avond met muziek-quiz; 20.30 uur. Burgh/IIaanistcdc Camping Duinrand. 19.30 uur, K.M. Witte van Haemstede". Middelburg Statenzaal, 10.00 uur, vergadering provinciale staten. „Dc Schouwburg"; Algemene verga dering ZLM; 14.00 uur. Zaterdag 16 december Kerkwerve Tafeltenniswedstrijden Groep C, gymzaal 13.00 uur. Dinsdag 19 december Drcischor „De Drie Schapen", 20.00 uur, verga dering landbouwvereniging. Woensdag 20 december Goes Kantoor WMZ, 15.00 uur, algemene vergadering aandeelhouders WMZ. Donderdag 28 december Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel. 19.00- 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2