verhoudingen Man en vrouw kunnen samen strijden voor gelijkwaardige Een enthousiast welkom voor Sinterklaas in Nieuwerkerk MEUBELRAMA MEUBELRAMA B.V. Zeeuwse bouwers willen geen snelle Westerschelde-verbinding Boodschap van Begin Provinciale studiedag in Goes Ontvangst in Dorpshuis GELD NODIG Mevrouw D. M. Hekman voor C.D.A.-Vrouwenberaad: DE ZIERIKZEESCHE COURANT GOES, 4-12. De wijsgeer Aristoteles, die leefde in de derde eeuw voor Christus had eigenlijk minachting voor de vrouw, die hij beschouwde als een mislukte mannelijke geboorte. Dat zei vorige week mevrouw. D. M. Hekman-van Bameveld uit Bruinisse in de inleiding die zij hield tijdens de Provinciale Studiedag van het CDA-Vrouwenberaad in Goes. Aan de ze studiedag namen ook de vier CDA-vrouwenafdelingen van Schouwen- Duiveland deel. Mevrouw Hekman sprak over het onderwerp: de taak en plaats van de vrouw in het kader van het thema „Het arbeidsterrein van de vrouw". Zij herinnerde eraan dat de stelling van Aristoteles vele eeuwen stand hield en zijn invloed deed gelden op het maatschappelijk leven en denken. Zestienhonderd jaar later sioot de bekende kerkvader Thomas van Aquino dit Griekse denken af. Aqui no. die tot voor kort nog het denken in de Rooms Katholieke Kerk be heerste, verklaarde dat de vrouw er was ter wille van de voortplanting, maar dat haar geboorte ontstond uit zwakte of als gevolg van invloeden van buitehaf. In de Bijbel wordt wel .milder over de vrouw gedacht, maar het Oude Testament ontkomt toch niet helemaal aan de lijn, die de man als hoofd van het huis en leefgemeen schap ziet, terwijl de vrouw de on dergeschikte is. De vrouw moet te genover de man een onderdanige houding aannemen en ook Paulus trekt die lijn door. Zelfs in hét oude huwelijksformulier is het niet anders. In het Nieuwe Testament vindt men echter ook een lijn, die het verschil opheft. „In Christus is noch man, noch vrouw, geen slaaf en geen vrije en is alles gelijk". Strijd hebben de aandacht nodig. Na 1960 komt alles in beweging. Niet alleen worden gelijke rechten bepleit, maar ook gelijke kansen worden gepropa geerd. Men wil de man zelfs voorbij streven en bindt de strijd aan tegen alle bevoogding of wat voor bevoog ding wordt aangezien. Mevr. Hekman vroeg vervolgens de aandacht voor de derde mogelijkheid. Man en vrouw samen, strijdend voor gelijkwaardi ge verhoudingen. Andere houding Voor veel vrouwen betekent dat een andere houding dan tot nu toe werd aangenomen. „Jezus was geen maatschappijher vormer, maar Zijn uitspraken over de gelijkheid van man en vrouw zijn er". Zoals de vrouw eeuwenlang de man thf hulp was, hem inspireerde tot groter inspanning waardoor hij meer presteerde, zo moet nu ook de man de vrouw inspireren afstand te nemen van har minderwaardigheids gevoelens, haar aanzetten tot brede re belangstelling, waardoor gelijk heid ook maatschappelijk tot uiting kan komen. Arbeid Mevrouw Van der Meer sprak hierna over de beoordeling van ar beid in gezin en samenleving. Zij wees op twee manieren waarop de vrouw zich in gezin en samenleving kan onderscheiden, wanneer gespro ken wordt van ai'beid. Arbeid voor en in het gezin, naast arbeid van de vrouw in de zaak van de man, of eigenlijk in de zaak van beiden. De vrouw achter de toonbank is nog een bekende verschijning; in het agrarisch bedryf is meewerken van de vrouw dikwijls harde nood zaak en is dat ook altyd geweest. Daarnaast is er de werkende vrouw buitenshuis en steeds meer ook de gehuwde vrouw. En dat niet alleen in de zogenaamde „verzorgende be roepen". Het gezin is een pijler in de maat schappij. Samen kunnen man en vrouw verantwoordelijk zijn voor een goed funktioneren van het gezin, wanneer zij werkelijk ook samen be sloten hebben, dat de vrouw haar taak in het matschappelijk leven zal vervullen, zo besloot zij. Gelijkwaardig Mevrouw Punt van Osnabrugge was de derde spreekster. Zij behan delde het recht van de vrouw op be - taalbare arbeid. Ze begon met een aanhaling uit een artikel uit het CH- tijdschrift. „Emancipatie houdt in: een proces van verandering in de on derlinge reakties van mensen, waar door zij - ongeacht godsdienst, aan leg. huidskleur of sexe - volkomen gelijkwaardig aan elkaar worden. In de Bybel wordt er in het schep pingsverhaal naast elkaar geplaatst, niet boven elkaar, zo betoogde zy. „Man en vrouw hebben elkaar no dig. Zonder de een kan de ander niet. Beiden zijn geroepen'verantwoorde lijkheid te dragen; elk dient zijn eigen unieke bijdrage te-leveren aan J de vormgeving van de samenleving" Zij merkte verder op dat het een taak van de overheid is op dit punt een dusdanig beleid te voeren, dat de nu nog bestaande tekorten kunnen worden weggewerkt. „In het eman cipatiebeleid dient derhalve tot uit drukking te komen, dat men een emancipatie wenst van de gehele be volking". 's Morgens gebeld 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Finaneieringskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 daar kun je tenminste je spulletjes inruilen. INTERIEURVERZORGING Rijksweg 26 - Nieuwerkerk (Z.) - (Ot 114) 1268 Massamarkt Ouddorp (Z.H.) - (01878) 1280 REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, 'donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Biljartvrouiv verslaat zeven mannen ZIERIKZEESCHE Maandag 4 (lerember 1978 135ste jaargang Nr. 22417 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1839) BRUINISSE. Tijdens de duiventen- toonstelling zaterdag jl. in Bruinis se werd de eerste prijs „schoonste geheel duiven" gewonnen door de heer J. W. Steketee. De prijs werd overhandigd door de heer II. Schults, die hem ook beschikbaar had gesteld. (Foto:- Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uil f> pagina's -( i A. Chauvilliers f Velen voelen zich eerst moe- dig, als het gevaar geweken is. Advertentie Verwachting tot dinsdagavond: Plaatselijk neerslag Veel bewolking en plaatselijk neer slag: Hier en daar mist; zwakke tot 'matige wind uit zuidoost tot zuid; minimumtemperaturen om hel vries punt: maximumtemperaturen om streeks drie graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperatuur: omstreeks 0 gr. Max.-temperatuur' omstreeks 2 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal' 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geld! voor woensdag een marge van 3 gr. rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 5 dec. Zon op 8.31, onder 16.31 Maan op 12.22. onder 22.52 Eerste kwartier: 7 dec. (01.34). HOOG- EN LA AG WATER Hoogwater Hoogwater 5 dec. 6.27 19.01 12.14 HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-12. Het K.N.M.I. dccll mede: Eind vorige week stroomde zachte lucht in de richting van het vaste land van west-Europa. Fronten die de voorste begrenzing vormen van deze lucht, zijn er in het week einde niet in geslaagd tot ons land door te dringen. Zondagavond lag het regengebied van het frontensysteem nog ten zuidwesten van Nederland. In de af gelopen nacht ging dit regengebied onverwacht versnellen en bereikte tegen middernacht Zeeland en breid de zich daarna naar het noordoosten uit. Plaatselijk werd de regen voor afgegaan door ijzel. De grens tussen de zachte lucht in het zuidwesten en koude lucht in het noorden en noordoosten van Europa, zal dinsdag dichtbij of over het noor den en noordoosten van ons land lig gen. De aktiviteif van het neerslag- gebied zal geleidelijk gaan afnemen. Voor dinsdag moet daarom op veel bewolking gerekend worden, maar het blijft overwegend droog weer. MIDDELBURG, 2-12. De gezamen lijke Zeeuwse bouwondernemers heb ben minister Tuijnman van verkeer en waterstaat per brief laten weten dat zij tegen de vervroegde start zijn ■van de vaste oeververbinding Wes terscheid e (VOW) zyn. DÈN HAAG. De PvdA-kamerle- den Van den Bergh en Ter Beek willen dat minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken het kon- tingent vluchtelingen dat in Neder land wordt toegelaten vergroot om het mogelijk te maken meer Viet namese vluchtelingen naar ons land te laten komen. De Zeeuwse aannemers vrezen dat hierdoor de arbeidsmarkt in dit ge bied en mogelijk daarbuiten krach tig verstoord zal worden. Ze vrezen zuigkracht van de andere grote wer ken die in dit gebied op stapel staan of ten dele al-gestart zijn. De gezamenlijke Zeeuwse aanne mers hebben de minister van ver keer. en waterstaat aangeboden om in een persoonlijk gesprek de argu menten tegen de vervroegde bouw van de VOW toe te lichten. In de brief vragen de Zeeuwse aannemers tenminste uitstel van de beslissing die half december zal worden geno men. Advertentie JERUZALEM, 3-12. Premier Begin van Israël heeft zondag na een ver gadering van het kabinet meege deeld dat hy maandag het antwoord klaar zal hebben op Sadats laatste boodschap over de vastgelopen vre desonderhandelingen. De premier zei tot de pers dat de twee landen hebben afgesproken Sa dats boodschap en het Israëlische antAvoord daarop geheim te houden. Voorstellingen Na deze officiële ontvangst, werd de jongere jeugd vergast op een leu ke kindervoorstelling. Daarna werd ook de oudere jeugd verrast met een leuke voorstelling: een film, die allen boeide. Deze leuke middag werd ge organiseerd door de Verenigingsraad, die er een geslaagd Sinterklaasfeest van maakte. Komend tot het onderwerp eman cipatie onderscheidde mevrouw Hek man drie periodes. De periode tot 1930, die van 1930 tot 1960 en die van 1960 tot heden. Tot 1930 was er nog veel onderscheid. Het kiesrecht voor de vrouw moest in de letterlijke zin van het woord worden bevochten (bijvoorbeeld door de suffragettes in Engeland). Van 1930 lot 1960 is het rustig. Andere problemen, zoals de wereldoorlog en de wederopbouw Sinterklaas deed zaterdagmiddag zijn intrede in Nieuiverkerk waar hij niet alleen door dmmband en muziekverenigingen, maar ook door enthousiaste jongeren en ouderen en burgemeester De Kam werd ver welkomd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK, 2-12. Het was druk in Nieuwerkerk zaterdagmiddag. Een flinke stoet belangstellenden trok, voorafgegaan door drumband „De Vier Bannen'" en de muziekkorpsen „Oefening en Uitspanning" en „Nu met Hope" uit Bruinisse, Sinterklaas tegemoet. De Sint, gezeten op een echte aantal knechten - onder vrolyke schimmel, trok - vergezeld van een muziek het dorp door. De eindbe stemming was het Dorpshuis, waar het hoge gezelschap werd verwel komd door de burgemeester van Dui- veland, de heer J. D. de Kam. Welkom De burgemeester sprak hartelijke welkomstwoorden tot de Sint en zei blij te zijn hem weer te mogen ont moeten. Op zijn beurt zei de Sint het fijn tc vinden Nieuwerkerk weer aan te kunnen doen. Hij gaf de burgemees ter en de gemeente de beste wensen voor hof komende jaar mee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1