Uitbreiding gebouw Delta dienst aan Van Veenlaan geopend „De Nachtegaal" Bruinisse pakte uit op fraaie tentoonstelling KOMITE ZONNEMAIRE KOMT TOT OPRICHTING „SOOS" VOOR OUDEREN Hoofdstad Operette met „Eine Nacht in Venedig" „NEDERLAND NEEMT LANDSCHAPPELIJK GEZIEN UITZONDERLIJKE POSITIE IN" Een „prettige werkomgeving" Geanimeerde vergadering STREEKNIEUWS Belangstelling groeit steeds meer z.v.u. Kanarie is niet altijd geel li*. J. J. Pilon voor Stad en Lande ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 november 1978 Nr. 22413 3 ZIERIKZEE, 24-11. „De warmte bij de inrichting van een gebouw is heel belangrijk. Tegenwoordig wordt daaraan te gauw voorbijgegaan. Een prettige werkom geving heeft altijd positieve invloed op het werk en de vrije tijd". ZONNEMAIRE, 24-11. Donderdagmiddag jl. was het zo ver: de deuren van liet Dorpshuis te Zonnemaire stonden wyd open voor de dorpsbewoners en -bewoonsters van vijftig jaar en ouder, om zo te komen tot een weke lijkse soos. Er waren ook flink wat bezoekers en bezoeksters. Zij werden welkom geheten door de heer K. Slabbekoorn, voorzitter van het opriehiirtgs- komité. Aan het woord de heer L. A. Weiss, voorzitter van de personeelsvereni ging van de Rijkswaterstaat-Delta- dienst, by de opening van de uitbrei ding van het gebouw aan de Van Veenlaan, een plechtigheid die vrij dag plaats vond. „Het personeel moet zich figuur lijk gesproken niet blauw van de kou voelen als men het gebouw be treedt", zo vervolgde de heer Weiss. „Het gebouw is voor het personeel en niet. omgekeerd". Dat de; verbou wing naar zijn mening geslaagd is, bleek uit zijn woorden. „Ik heb gro te waardering voor de wijze waarop de uitbreiding geschied is". Delen Met middengedeelte is na een ne gen maanden durende verbouwing (kosten f 400.000) met vijfhonderd vierkante meter uitgebreid. De hal, de afdeling personeel, de afdeling voorlichting, de interne ad ministratieve dienst, de keuken en de kantine zijn de by komende delen. Een toevalligheid hierbij is ove rigens dat de muren rondom de ba lie naast de voordeur blauw geverfd zijn, om even op de woorden van de heer Weiss terug te komen. Aankleding hal De heer J. M. Loschacoff. hoofd van de hoofdafdeling waterbouw kundige werken Deltadienst zei, dat de uitvoering nog niet helemaal vol tooid is. Een projektgroep van Zeeuwse kunstenaars zal nog voor de aankleding van de hal zorgen. Dat zal de laatste fase zijn. „Dit is inmiddels al de vijfde of zesde ver bouwing die er bij de Rijkswater staat plaats vindt, maar de eerste die- gevierd wordt. Dat komt omdat de verbouwing aangepakt is op een manier met inspraak en veelzijdig heid. Er is ruimte voor werk en an dere doeleinden. De personeelsvere niging zal ook aktief kunnen zijn in de nieuwe ruimte. Tevens is er een naries. Ook parkieten in diverse kleur schakeringen, zebravinken, Japanse meeuwen en een oneindige verschei denheid tropische vogeltjes, kwar tels. duiven en papegaaien, trokken de belangstelling. Dit alles stond keurig opgesteld op de tentoonstel ling. die door burgemeester T. C. Hekman vrijdagavond werd geopend. onderkomen voor de nieuwe bar- klub. Bar De officiële opening werd door de heer J. M. Padmos, beheerder van het gebouw, verricht, door de naam van de bar te onthullen. „Chez Gos- sez" staat er in fraaie letters. Die naam naar aanleiding van de heer Loschacoff. die onder meer de voor naam José heeft. Die voornaam wordt echter als» „Gossez" uitgespro ken. Een tweede onthulling vond plaats bij de rede van de heer A. A. H. van Dam, direkteur van DOS- bouw. Hij had voor de Rijkswater staat een barometer meegenomen, als geschenk. De barometer, die vol gens de heer Van Dam geen kwik maar alkohol bevat (slechts 76 cm van het buisje zou kwik bevatten) krijgt een plaats in de nieuwe hal. Aannemer De heer J. G. Boot sprak namens de heer D. Quant, hoofdaannemer, die wegens huiselijke omstandighe den verhinderd was. Het ontwerp van de verbouwing is van de heer Quant afkomstig. Hij is er ook vanaf het begin van de planning en orga nisatie bijgeweest. Evenals de belanghebbenden, de architekten en de bouwkundigen, wat resulteerde in gevarieerde ont werpen. „Een aannemer heeft goede begeleiding nodig, hij kan het niet alleen. Het is allemaal voortreffelijk ge lukt en het gebouw kan model staan voor wat betreft de samenwerking tussen direktie en aannemer". Hij vertelde nog het een en ander van een voorval in 1962, het jaar waarin het Rijkswaterstaatgebouw voor de eerste keer vergroot werd. Ing. H. Y. Schaap sprak enkele woorden' namens het hoofd van de waterloopkundige afdeling. Het ontwerp en de inrichting kwam van Studio Rijkswaterstaat te De burgemeester was verrast door de grote verscheidenheid kleurige vogeltjes, pi*ees het vogelkweken als een nuttige en aangename hobby, wekte de aanwezigen - die dat nog niet waren - op lid te worden en wenste de voorzitter, de heer Jan de Boed en het verdere bestuur een ge slaagde tentoonstelling toe. Mevrouw Vrijdagmiddag 24 november was de officiële opening van de nieuwbouw bij de Rijkswaterstaat-Delta Dienst. De heer A. A. H. van Dam links op de foto), direkteur van Dósbouw, nam als geschenk een barometer mee. - - Den Haag en andere medewerkers van de Deltadienst, onder andere de heer J. G. Boot, de. heer J. Links en de heer C. F. van Gulaener. Het. bord buiten, naast de voordeur, met de woorden Rijkswaterstaat, Delta dienst, hoofdafdeling waterbouw kundige werken, afdeling bedrijfs- ekonomische. zaken en hoofdafdeling waterloopkunde afdeling' Zierikzee, zal iedereen aan de geslaagde ver bouwing herinneren. ZIERIKZEE Vergadering gemeenteraad ZIERIKZEE. Op de vorige week gehouden vergadering van de ge meenteraad, werd besloten het ma ximum krediet in rekening-courant bij de Bank voor Nederlandse Ge meenten, te bepalen op f 2 miljoen. Met meerderheid van stemmen werd mr. G. Nijland benoemd tot re gent van het Burger Weeshuis, ter voorziening in de vakature J. J. v. d. Ende. Een voorstel tot wijziging van de Verplaatsingskostenverordening ging onder de hamer door. Besloten werd advies uit te bren gen in dier voege, dat de huidige rechtsvorm van de Watermaatschap pij gehandhaafd blijft. De heer Groen wilde de zaak een maand aan hou den, omdat nog niet bekend is of er sprake is van een omzetten van de vorm in een gemeenschappelijke re geling. Onderhandelingen zijn nog gaande inzake garantie van de over heid, in welk geval er dan geen ho gere watertarieven zouden komen. De P.v.d.A. is voor een gemeenschap pelijke regeling, tenzij er een prijs stijging van de tarieven zou komen. Wethouder Den Boer wees er op dat een definitieve regeling toch wordt beslist in de vergadering van aan deelhouders. De heer Groen wees vooral op de positie van het perso neel. Een voorstel zijnerzijds lot om- Hekman kreeg na afloop van de ope ningstoespraak bloemen aangeboden. Gezellige drukte Er heerste direkt al een gezellige drukte. Er waren attrakties voor klein en groot en een bloemenstand van de firma Van den Bos. Het rad van avontuur snorde lustig, zodat ve len hun gezin thuis konden verrassen met een goed ogende slagroomtaart of een ander ka do. De keurmeesters P. Kools, Zuid- zande (kleurkanaries), W. Langen- huizen en A. M. Auwens, beiden uit Oss (tropen en parkieten), hadden de gehele dag hun best gedaan en de volgende kampioenen aangewezen: Bondskruis 1978 en algemeen kam pioen O.K.: H. P. Dolk, Bruinisse; algemeen kampioen E.K. en alge meen kampioen stam, plus kampioen derby: J. Hoogendoorn. Oösterland. Jeugdkampioen werd W. van Galen. Bruinisse. Er waren 260 vogels tentoongesteld. Hij verheugde zich dat er van de andere kernen in de regio Scohuwen- Duiveland ook belangstelling be stond. Hij begroette de heren Van den Berge en Van den Eijnde, voor zitter en sekretaris van de 560 leden tellende Bond van Ouderen te Zie rikzee en verder de heer en mevrouw De Bruine, de heer en mevrouw Van Dijke, mevrouw Bakker en de heer Duinhouwer, allen bestuursleden van de 140 leden tellende Bond voor Ouderen te Brouwershaven. Verder was aanwezig de heer Tis- senk, propagandist van de bond voor geheel Zeeland. Ook de heer D. Does- wijk, opbouwwerker, werd van harte welkom geheten. De heer Slabbekoorn wees in zyn welkomstwoord op het belang van een algemene soos op Zonnemaire, omdat deze kan bijdragen tot eert prettig en leefbaar dorp. „Wij hopen dat veel aanwezigen zich vanmiddag zullen opgeven als lid, want dan alleen kunnen we ver der gaan met onze aktiviteiten", al- dus de heer K. Slabbekoorn. Daarna kreeg mevrouw C. S. Man- demaker-Penning het woord. Zij ver telde in het kort hoe het oprichtings zetting van de rechtvorm werd met 5-8 stemmen verworpen. Welfare-verkoop Dinsdagmiddag wordt in het Rust huis Irene een verkoop van Welfare artikelen gehouden. Er worden di verse spelletjes gedaan en er wordt tevens een. verloting gehouden, RENESSE Jaarvergadering ijsclub Dinsdagavond 28 november houdt de ijsklub Renesse in Het Wapen van Renesse zijn algemene verga dering. Voor de pauze komt net-fi nancieel verslag aan de orde. Na de pauze is er bestuursverkiezing. Af tredend en herkiesbaar zijn de heren S. W. v. d. Hoek en WT. J. Kooman. Verder zal het bestuursvoorstel om verlichting voor de baan aan te schaffen en een reis naar de Uithof te maken als de vorst deze winter uitblijft worden behandeld. Na de uitloting van obligaties zal de ver gadering met de rondvraag worden besloten. ZONNEMAIRE Avond P.J.Z. De afdeling Schouwen-Duiveland van de P.J.Z. houdt een dans/disco avond op vrijdag 1 december in café „Bommenede" te Zonnemaire. Er zijn verschillende attrakties, als een biertapwedstrijd* en de vertoning van enkele films. Dit zei ir. J. J. Pilon uit Oostvoor- nc in zyn lezing over landschapsar- chitcktuur voor de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Hy noemde gesignaleerd feit een po sitief gevolg van de omstandigheid dat Nederland in een Delta van drie rivieren ligt en daardoor kunstwer ken moet maken om het land droog te houden. De heer Pilon konstateerde wel tevreden, dat er de laatste jaren steeds meer belangstelling komt voor de struktuur van het landschap. Kuituurlandschap In zijn inleiding gaf hij een over zicht van de ontwikkelingen in de landschapsarchitektuur in Nederland. Hij zei dat in Ncdeiiand nog nauwe lijks landschap te vinden is dat niet door mensen werd beïnvloed. „Wan neer u denkt dat het duinlandschap ongerept is, hebt u het mis. Wan neer we dat niet zouden verzorgen, zou het een heel andere kant uit gaan". Hy wees op het kuUuurbezit 'dat het landschap is. „Het kronkelig ka rakter van een dijk is bijvoorbeeld zo'n stuk kultüurbezit. dat beseffen we vaak zo weinig". Voorts konstateerde hij dat het woord milieu (letterlijk: onze omge ving) tegenwoordig helemaal in de running is cn gaf hij verder een overzicht van het aantal faktoren. die van invloed zijn geweest op de ontwikkeling van het landschap. On der andere de bevolkings- en werk- Jcomité was gevormd, nl. naar aan leiding van de ontmoetingsavond met. de opbouwwerke, de heer D. Does- wijk. Op deze avond werden twee komité's gevorpid, één voor het op richten van een hobbyklub voor kin deren en een komité dat deze middag organiseerde. De- zaal was beschik baar gesteld door de gemeente Brou wershaven en de filmkosten door de Kulturele vereniging. Geen kas Zonder deze bijdragen zou er geen start mogelijk zijn geweest, omdat er nog geen kas was. Ook de mid denstanders van Zonnemaire werden hartelijk bedankt voor de prijzen die ze voor het bingospel beschikbaar hadden gesteld. „Nu zitten we nog met veertig menens in deze zaal, over een jaar hebben we misschien het dubbele aantal", zo besloot mevrouw Mande- maker haar toespraak. Hierna kreeg de heer Van den Berge het woord. Hij wenste Zonne maire veel succes met de oprichting. De heer Van den Eijnde vond het al geweldig dat Zonnemaire over zo'n fijn dorpshuis beschikt, ook al moet het nog verbouwd worden. Hij feli citeerde het komité met dit initiatief. Ook mevrouw De Bruin feliciteer de het komité met het goede begin en wenste het alle succes. Als laatste sprak de heer Tissink. De Algemene Bond van Ouderen heeft 14.000 leden in Zeeland en stelt zich ten doel te streven naar de ver betering van de positie van ouder wordende mensen en op te komen voor hun rechten en belangen. De oudere is een volwaardig lid van de samenleving en is niet afgèschrven, alleen omdat hij ouder is. Bij de koffie in de pauze werd zelfgebak ken cake gepresenteerd door de da mes van het comité. Films Hierna werden de films vertoond: „Er zijn nog Zeeuwen" en „De Oos- terschelde". Deze werden bijzonder gewaardeerd. Als laatste onderdeel werd op geanimeerde wijze bingo gespeeld, o.I.v. mevrouw Mandema- ker. Velen konden een prijsje in ont vangst nemen. Na afloop werd een eerste gift in ontvangst genomen van een "zieke in woner van Zonnerhaire van 82 jaar n.l. f 25,Dit werd nog aangevuld door anderen, zodat de soos over een beginkapitaaltje beschikt. Verder werd nog duidelijk gesteld, dat een eventueel lidmaatschap van de soos geen verplichting geeft tot het lid worden van de Bond voor Ouderen. De heer K. Slabbekoorn dankte alle aanwezigen voor hun belangstel ling. Ruim 25 leden gaven zich spontaan op. Voor deze nieuwe leden is dinsdagmiddag 28 november a.s> een ledenvergadering ten huize van de heer Slabbekoorn, Irenestraat 9 te Zonnemaire, om te komen tot een bestuur. gelegenheidsgroei, het verdwijnen van kleine bocrenbedrijfjes en niet in liet minst de herverkavelingen en de verbeteringen in de waterhuishou ding. De funklie van het landschap verandert. Het was vroeger agrarisch gericht, nu zijn verkeersbanen nodig om het te ontsluiten. Verder zijn er de hoogspanningsleidingen, dorps- en stadsuitbreidingen, uitbreiding van de rekreatieve voorzieningen enz. Ontstaan In het kort schetste de heer Pilon het ontstaan van de landschapsbouw, waarvoor vooral de Zuiderzeepolders model hebben gestaan. Als prima voorbeeld van hoe het kan noemde hij de polder bij Dordrecht die in 1926 tot stand kwam als werkgele- genheidsprojekt. Wat de ruilverkaveling betreft, die is enorm groot geweestTot 1945 was er in twintig jaar lijd 24.000 hecta ren verkaveld. Van 1945 tot 1960 130.000 hectaren en in 1978 waren er in totaal 710.000 hectaren in de ruil verkaveling geweest. Zeeland kreeg daarnaast met de inundatie tijdens de oorlogsjaren en de watersnood ramp van 1953 te maken en dat bete- Libretto's van operettes hebben de prettige eigenschap, doorgaans va rianten op een thema te zijn. De liefde voert de boventoon, maar het „spel der vergissingen", de trucs en tries, de persooonsverwisseling en aan het slot het „eind goed al goed" vormen vaste bestanddelen. Met de operette „Eine Nacht in Venedig" van F. Zeil en R. Genée, op muziek van Johann Strauss is het niet an ders. Geeh monotonie echter, maar sprankelende vrolijkheid en char mante lichtvoétigheid ook in deze operette, die door Hoofdstad Operette zaterdag wervelend op de planken van de Concertzaal werd gebracht. Uiteraard voor een „vol huis", want het regio-publiek mint kennelijk de ze zoete en lichtgevooisde mixture van schoon spel, elegantie, muziek en vokale hoogstandjes, die er ook in „Eine Nachtweer volop waren. Als bij een toneelstuk, ook in een (deze) operette verschillen in de „Wucht" van de rollen. Prominent ditmaal Annina, het vissersmeisje, weergaloos fraai gezongen en ver tolkt door Marga de Boer, die in dé slotakte (3e akte) zij aan zij wordt gesignaleerd met de hertog (Centu- rio), vooral vokaal prachtig gebracht door Aad Jans. „Eine Nachtbood zaterdag ook een kans op herkenning, want stilaan kent Zierikzee zijn operette mensen, de „harde kern" van de Hoofdstad Operette, als Jan Han- derson, die in de rol van Caramello, speelt vanuit een onderdrukte span ning; begiftigd met een fascinerende stem geeft hij gloed en kleur aan deze en andere rollen, die het pu bliek in de herinnering heeft. Nog èen bekende verder: Antoni Wink, ditmaal als senator Delaqua, een „schlauer" man, die zijn rol ook dit maal éen groteske grolligheid wist mee te geven. „Onze" Jaccb van Ré- nesse verder, met het. op hét lijf ge schreven rol van Pappacoda, maca- ronikok, maar als het heel lekker moest zijn, niet voorbijgaand aan „zeêkrael in kruukels" (applaus). Lichtvoetig spel verder van Anita Heins, ais dienstmeisje van Barbara JNora Zoon), die met het vissers meisje in de verwisseling van per sonen en intriges verder een belang rijke rol speelt. Andere sterren van het operettefront: Lily Loer kens, Johan v. d. Zalm en Henk Boelhou- wers, allemaal vokaal en recitatief mensen van naam, die „Eine Nachtopklopten tot een feest van klank en kleur, bijgestaan door het voortreffelijk assisterend orkest, o.l.v. dirigent John Kapper. Alexander Pichler tekende voor de nieuwe bewerking en de regie van „Eine Nachtgebracht te gen wel aansprekend Venetiaanse décors van Jan van Hemert. Geen komplete operette uiteraard zonder de strak gedirigeerde zang/dans groep, met een eklatante ballet-scè ne en een verder mousserende in breng in het geheel, dat eindigde met een kleurige en fleurige carna vals-scène, waarbij danseressen even de zaal in beslag namen en ser- petines, feesthoedjes en kleurige snippers voor een eklatant sfeertje zorgden. Bij elkaar een fijne operet te-avond, die - als alles goed gaat - volgend jaar wordt gevolgd dóór: „Die Czardasfürstein". Zo krijgen we ze allemaal te zien te Zierikzee. B.d.V. kende dat er op korte termijn aan landschapsplanning moest worden gedaan. Nadat rond 1960 de rekreatie een grote vlucht nam, kwam echter pas de landschapsbouw goed öp gang. „De aanpak in de landschaps bouw is van recente tijd". Na die tijd kwam ook pas de roep om middel baar geschoolde krachten in deze bouw naar voren. Zorgvuldig Probleem bij de realisatie van de landschapsbouw is dat in Nederland het grootste deel van de grónd in handen van parlikulieren is. Dat be tekent dat praktisch alleen op gron den van de overheid plannen kunnen worden uitgevoérd cn de meest spek- takulaire voorbeelden daarvan zijn de IJsselmeerpolders en do rijkswe gen. Over het algemeen is echter de overheidszorg voor het landschap toegenomen. Bij de ruilverkavelings- wet van 1954 werd door de overheid het landschapsplan verplicht gesteld. In Duitsland, zo meldde sprèker, be staat al de verplichting om aan een bestemmingsplan ook een land schapsplan te verbinden. Ook in Ne derland komt echter de laatste jaren steeds meer belangstelling voor de struktuur van het landschap. „Men wil er zorgvuldig mee omgaan. Maar dat werd wel tijd". Landschapsparken De heer Pilon noemde als positief voorbeeld de 3de nota ruinfitelijke or dening. waarin onder meer wordt voorgesteld over te gaan tot de in stelling van landschapsparken." Dal is positief, maar er zijn ook enkele bedenkingen tegen. De kans bestaal dat dan alleen de aandacht op deze parken valt en dat de overige delen van het landschap niet die aandacht krijgen die ze zo bitter hard nodig hebben". BRUINISSE, 23-11. VVir denkt dat een kanarie alleen maar geel kan zijn, is nooit bij <lo Vogelvereniging ..De Nachtegaal" op bezoek geweest, waarvan de leden vrijdag en zaterdag in het Ned. Henerenigings- gehotiw hun vogels tentoonstelden. Zij kweekten ook blauwe, groene, groên-ivoor, verschillende soorten zilverklenrigcn cn witte en rode ka ZIERIKZEE, 25-11. „Nederland neemt landschappelijk gezien in West-Eu ropa een tamelijk uitzonderlijke positie in. Jammer dat we dat niet beseffen. En zyn streken waar men in een paar kilometer door verschillende types landschap komt. In andere landen lukt dat niet. Hier zyn echter na de mid deleeuwen steeds nieuwe landschappen toegevoegd".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3