yg* Burgemeester E. Baerends leidt voor laatste maal vergadering Enorme vis aangespoeld aan Schouwse kust bij Flaauwers Avondje Noord-Amerika DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raad Middenschouwen GELD NODIG Vermoedelijk een grootoog-tonijn VA 5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 november 1978 135ste jaargang Nr. 22413 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Openbaarheid kommissies Zierikzee SCHARENDIJKE, 27-11. De raad van Middenschou wen kwam donderdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester E. Bae rends. Voor deze laatste gewone vergadering, die de burgemeester voorzat, bestond een behoorlijke publie ke belangstelling. De voorzitter deelde na de ope ning mede, dat hy per 1 december a.s. benoemd is tot burgemeester der gemeente Tholen. Mede namens zijn echtgenote ze: hij dank voor alle blij ken van erkentelijkheid. De installa tie te Tholen zat plaats vinden op 4 december. De raad besloot eervol ontslag als ambtenaar van de burgerlijke stand te verlenen aan burgemeester -E. Baerends en de heer L. K. J. Pol- fliet. Per 1 december werd benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand mevrouw M. C. Deurloo-van Dongen. De raad ging zonder hoofdelijke stemming akkoord met het verweer- schrïft tegen het door ir. C. T. Hart te Dorst ingestelde Arob-beroep te gen de weigering van de raad hem ontheffing te verlenen van het ver bod de woning Zwaarclweg 3 te ge bruiken als tweede woning. Advertentie 's Morgens gebeid 's Avonds geld Vraag vrijblijvend uw mogelijkheden Finiiiicieriugskantoor M. Geense BRUINISSE Dr. De Kockstraat 28 Telefoon (01113) 1619 Verzoek kantonrechter Besloten wercl do kantonrechter te verzoeken een rechterlijk bevel tot betaling uit te vaardigen wegens teru.«vordering te veel: betaald sala ris aan een losse werkkracht. De heer S. Floh l werd benoemd tot wnd, havenmeester voor de ha ven Klooster-nol te Scharendijke in vaste dienst. Zonder hoofdelijke stemming be sloot de raad tot het vaststellen van een algemeen kasgeldbesluit met een bedrag van f 500.000,Het krediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten \werd eveneens op f 500.000,vastgesteld voor het komende jaar. Het bedrag per leerling voor 1979 werd ingevolge artikel 101, vijfde lid der Lager-onderwijswet 1920 vastge steld op f 448,plus f 33,admini stratievergoeding of in totaal f 481, Tevens besloot de raad ten aanzien van de\ openbare lagere scholen te Elleineef en Kerkwerve toepassing te vragen van artikel 55quarter der L.O.-w^t 1920. De heer A. B. Koster vroeg of het bijzonder onderwijs bij overschrij ding van de geraamde uitgaven ook recht kan maken op een dergelijke wetstoepassing. De voorzitter antwoordde, dat het bijzonder onderwijs een gesprek kan aanvragen met het gemeentebestuur wanneer met de beschikbaar gestel de vergoeding niet kan worden rond gekomen. In bijzondere gevallen kan een verzoek aan de betrokken mi nister worden gedaan. „Baken" De raad besloot tot vaststelling van de le herziening van het be stemmingsplan zomerh ui zen ter rei n „Baken" te Scharendijke. Deze her- ziening betrof wijziging van een overgangsbepaling, waaraan door de Kroon goedkeuring onthouden was. De 13e en 14e wijziging van de ge meentebegroting voor 1978 werd zonder hoofdelijke stemming vastge steld. Ten aanzien van het voorstel van bui'gemeester en wethouders tot vei"- hoging van diverse subsidies voor 1979 verklaarde de heer A. B. Koster dat zijn fraktie (CDA) gemeend heeft behalve t.a.v. het Gx-oene Kruis, dat geen grotere verhoging dan 3,5% kan worden toegestaan. De voorzitter merkte op, dat men zich niet altijd exact kan houden aan een verhoging met 3,5% dooi'dat af spraken zijn gemaakt, doox'dat de personeelskosten noodzakelijk geste gen zijn of door andere bijzondere omstandigheden. By het voorstel tot verhoging van de subsidie aan de Stichting Cul tuurspreiding Zeeland verklaarde de heer W. C. van den Bosse (SGP) dat hij zich niet met deze subsidie kan verenigen omdat verschillende pro grammaonderdelen in stryd zyn met Gods Woord. De heer A. B. Koster (CDA) ziet het nut van deze subsidie wel in. Matiging van de uitgaven op dit ter rein was evenwel gewenst geweest. Wethouder C. J. van Bui'g (PvdA) lichtte toe. dat de provincie bezig is met drastische verlaging van de subsidie. De provinciale subsidie valt in de toekomst waar-schijnlijk geheel weg, zodat gerekend moet woi'den op verdere verhoging van het gemeen telijke subsidie. Vergeleken met an- dere pi-ovincies -hetalende gemeen-'» ten weinig voor culturele uitgaven. De heer Koster verklaarde zich niet overtuigd dat 'de voorgestelde verhoging noodzakelijk is. De kwali teit van wat het S.C.Z. de scholen biedt is ook voor kritiek vatbaar. De raad besloot het subsidie aan het S.C.Z. te verhogen tot f 2,per in- wonex\ De heren Van den Bosse en Koster kregen aantekening te heb ben tegengestemd. Subsidie sportcentrum De heer Van den bosse verklaarde zich eveneens tegexi de subsidie aan de Stichting Sportcentrum Schou- wen-Duiveland omdat het zwembad op zondagen opengesteld is. De heer L. den Boer (CDA) ver klaarde tegen subsidie voor V.O.S.- cursussen te zijn. Er zijn z.i. vrou wengroepen genoeg. Hoewel het voox-stel is subsidie te verlenen voor 1 jaar, vreesde hij dat de subsidie gekontinueerd zal wox-den. In verband de vakature van bur gemeester besloot de raad de heer L. C. Hart te benoemen tot tijdelijk wethouder. De heer Hart verkreeg bij benoeming 6 stemmen; 1 stem werd uitgebracht op de heer L. den Boer. Hierna kwam aan de orde de vast stelling van, de gemeentebegroting voor 1979. De heer W. C. van den Bosse adviséerde namens de commis sie, belast met het ondei-zoek van de begx'oting, de begx'oting vast te stel len volgens het aangeboden ontwerp met uitzondering van de bijdi-age- post voor de Technische Dienst Brui- nisse-Middenschouwen. De uitgaaf post was verhoogd met 12% in plaats van 3*5%. Een begroting voor deze dienst was nog steeds niet overge legd. Woniiigbezit Verder adviseert de commissie het woningbezit, dat de gemeente nog heeft, af te stoten door verkoop aan de huurders of overdracht aan Be ter Wonen. Ten aanzien van de Technische Dienst merkte de voorzitter op, dat de post is gex*aamd naar aanleiding van eerder genomen besluiten. Voor een belangrijk deel heeft de véx-ho- ging betrekking op de hogere kos ten van huisvesting in het nieuwe gemeentehuis te Bruinisse. Deels is de verhoging een gevolg van geste gen personeelskosten. De heer L. den Boer vond het niet acceptabel, dat nog geen begroting van de Technische Dienst is ovex-legd. Wat betreft het afstoten van het woningbezit van de gemeente ver klaarde de voorzitter, dat b. en w. de woningen willen beschikbaar houden voor de sociaal zwakkeren. Op een vraag van de heer Den Boer of de woningen ook gekocht kunnen wor den antwoordde de voorzitter, dat deze mogelijkheid altijd is open ge houden, al loopt de gemeente er niet mee te leuren. Het liefst willen b. en w. de woningen behouden voor de sociale scktor. GENEVE. De Wereldraad van Kerken heeft vrydag bekendge maakt, dat zyn beleid ten aanzien van schenkingen uit een speciaal fonds ter bestrijding van racisme op de helling zal gaan. In januari zullen voorstellen terzake op een vergade ring in Jamaica aan de orde komen. FLAAUWERS, 24-11. Aa n«le Schouwse kust hij de Flaauwershaven is vrijdag een enorme vis aange spoeld. Vermoed wordt dat het hier gaat 0111 een 2.7.) meter lange en 300 kilo wegende grooloog tonijn. Een ris run 2.7') meter long en ongeveer 200 kilo zwaar is niet ivat je noemt een kleinigheid. Dit enorme dier spoelde vrijdag aan de Schouwse kust aan. Bij het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden wordt uitgemaakt lol welke soort dit zeldzame exemplaar behoort. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De reuzenvis is zaterdagmiddag naar Leiden gebracht waar hij bij het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie zal worden gedetermineerd. Ieder jaar spoelt er wel eens een vis aan op de Schouwse kust. De bekendste is wel de enorme walvis aan de Westbout, die duizenden be zoekers trok, tot dat het geval zo begon te st inken dat de aardigheid er af was. En af en toe eens een do de zeehond en andere vissen. De heren Schot en Snepvangers, eigenaars van café „De Heerenkeet" aan Flauwershaven, meldden vrij dag avond, dat ze een reuzenvis in hun bezit hadden. Ter plaatse bleek dat een mevrouw hun een tip had gegeven, dat er een grote vis langs de dijk lag koxi bij de plaats waar vlak na de ramp een dijkval ont stond. Wond Genoemde hei-en togen er heen en keerden terug om zwaar materieel te halen om de nog onbekende vis te bergen. Met takels en touwen v.erd het dode dier de dijk opgesjouwd en met een wagen naar het havenpla teau vervoerd waar het aan dc giek van de botentewateriatings-instolla- tie werd opgehangen. Toen pas bleek hoe groot de vis was. Hel dier had oen wond achter de kop en eveneens was een vin deerlijk ge havend. Mogelijk is de vis in aanra king gekomen met een schroef van een schip en op die manier gedood. Ton ij 11 Inmiddels was burgemeester E. Baei'ends op de haven aangekomen en omdat het vissenboek in de Hee renkeet geen uitkomst gaf nam hij kontakt op met het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Leiden. Advertentie Zie advertentie op JM pagina 8 Met de telefonische gegevens kon nog geen duidclyk antwoord gege ven worden. Prof. Smcenk, een der conservators zocht het in de richting van een grootoog-tonyn, doch enkele lichaamsdelen kloppen hier niet. Een andere mogelijkheid zou een reuzen haai zijn, die zich voedt met plankton, maar ook hier kon de be schrijving van burgemeester Bae rends niet kloppend gemaakt wor den. Tesamen met dr. Boesseman, een andeie conservator aan het museum, vond prof. Smeenk deze vis dermate belangrijk om zaterdag naar Flaauwex'S te rijden om het ge val nader te bekijken en eventueel mee te nemen naar Leiden. Zeldzaam Dit gebeurde dan ook en zatvdag- middag omstreeks 12.00 uur werd de vis opgeladen in een vrachtauto en naar Leiden vervoerd. Daar zal uit gemaakt worden met welke vis we hier te doen hebben. Het is cchtr wel zeker dat het hier een zeldzaamheid betreft, want zowel dc groolaog-tonyn als de rcu- zenhaai zijn nog nooit aan de Ne derlandse kust waargenomen of aangespoeld. De belangstelling voor het opge hangen dier was zaterdagvoormid dag vrij groot, vooral van de zijde van de uit de haven vertrekkende sportvissers. BRUINISSE. Toespraak van de voorzitter van „De Nachtegaal", de heer J. de Boet. Naast burgemeester T. C. Hekman de prijswinnaars. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Wie alleen uit taktiek eerlijk is, kan in de alledaagse zin niet jatsoenlijk genoemd Whately Verwachting tot dinsdagavond: Winterse buien Winterse buiën afgewisseld door op klaringen; kx-achtige aan de kust en op het IJsselmcer nu en dan hax'de noox-delijke wind; mininxumtempera- tux*en van plus 2 graden vlak aan zee tot ongeveer min 3 gx'aden in het binnenland, maximumtemperatu ren cix'ca 4 graden. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperatuur: omstreeks 1 gr. Max.-temperatuur: omstreeks +5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 28 nov. Zon op 8.20, onder 16.35 Maan op 5.34, onder 15.55 Nieuwe maan: 30 nov. (9.19) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 nov. 1.31 13.47 7.16 19.36 Springtij: 2 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-12. Het K.N.M.I. deelt mede: Koude lucht uit noordelijke sti-eken stroomt via de Noordzee naar onze omgeving. In deze lucht komen naast flinke opklaringen ook regen-, hagel- of natte sneeuwbuien voor. Deze noordelijke aanvoer wordt veroorzaakt door een rug van hogeluchtdruk ten westen van Ier land en een zone met lage barome terstanden die zich uitstrekt van Skandinavic van midden Duitsland tot het centrale bekken van dc Mid dellandse Zee. De kans op lichte vorst in dc nacht van maandag op dinsdag blijft groot. De koude lucht, die ons land zater dag bereikte is inmiddels tot Noord- Afrika doorgedrongen, maar deze lucht heeft op zijn weg naar het zui den wel wat van zijn koude eigen schappen verloren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1