Stichting „Mensen in Nood" wil alkohol-verslaafden helpen B.V. SOLIDAIR SLOOT SEIZOEN MET EEN BEVREDIGEND RESULTAAT dozen luxe post drukkerij fotokopieën drukkerij Lezing in Bruinisse Zorg om verwaterplaatsen STREEKNIEUWS ONZE PUZZELRUBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vvydag 24 november 1978 Nr. 24412 9 Handen blijven schoon en reukvrij als u ze vóór het schoonmaken van worteltjes en uien of aardappelen even inwrijft met azijn. Koopt u een aluminiumpan let dan op de dikte en neem er geen met omgebogen randen want dan kunt u de dikte niet constateren. Voor elektrisch koken is een pan nodig met een bodemdikte van minstens 6 tot 8 milimeter. Als nieuwe schoenen kraken, kunt u de zolen insmeren met wat lijnolie, dat is bovendien goed voor het leer en het kraken verdwijnt. Stalen meubels bewerkt u met een lapje, waarop enige druppels slaolie. Nieuwe tandenborstels die nen voor het gebruik geweekt te worden in water waarin zout is opgelost. Geregeld desinfecteren is aan te beve len. Wanneer de schrijfrol van de schrijfmachine (dat is de gro te rol, waarop de letters slaan) vuil geworden is, kan deze worden afgenomen met spiritus; vooral niet met ben zine, want benzine tast. het rubber aan! Bij aanschaf van een nieuwe beukenhouten schaaf, van welk soort of model ook, deze eerst enkele dagen in rauwe lijnolie zetten om vochtinwer- king tegen te gaan. Met een aluminium griffel kunt u op glas schrijven. Het glas eerst nat maken. Lathyrus moet altijd in een klein beetje water worden ge zet, ze blijft dan langer goed. Hebt u (ast van mos op het dak, besproei dit dan enige malen met water/ waarin- een beetje.ijzérvitrigol is opgelost. Appelen en perenkünt u bewaren in de. kelder, u moet zé wel met de steèJ naar bo ven leggen. Wilt u citroenen bewaren, wikkel deze dan in vloeipapier en leg ze daarna in droog zand (niet tegen elkaar leg gen). De beste plaats voor een aquarium in huis is op het zuidoosten (morgenzon) of op het noordwesten (avond zon) en dan liefst vlak voor een raam. Bladluizen en rupsen verwij dert u door begieting met een sterke oplossing van 80 gram aluin in kokend water, ver dund met twee emmers wa ter. Pasgeverfde keukenplanken moet u afnemen met water en azijn, ter voorkoming van vastkleven van papier. Wilt u een vetvlek uit uw gewitte muur verwijderen, dan moet u over deze plek eerst een dun laagje blanke lak wrijven, waarna u de plek kunt witten. Hebt u geen hor in het open raam staan, plaats er zo mo gelijk een paar potten met ri cinus planten voor. De vlie gen zijn op deze planten in het geheel niet gesteld. Bent u door een bij of wesp gestoken, haal dan direct de angel er uit en besmeer de prik met natte soda of met vochtige suiker. Pijn en bult zullen dan slinken. Strooi wat zout op de bodem van de bakoven en u hebt vrijwel geen last van aan branden tijdens het bakken. Doffe en/of beslagen vazen en glaswerk kunt u schoon maken in wat water met azijn. Leg er in stukjes gesneden rauwe aardappelen bij en spoel de voorwerpen na enige tijd af. Daarna goed droog wrijven met een schone, lin nen doek.' r Krassen op, gepolitoerd hout verdwijnen als u de kras in wrijft met een halve aardnoot. De olie uit deze noot zorgt voor het verdwijnen van de kras. Rammelt er iets aan uw brom fiets, dan zal tieri tegen één de oorzaak gezocht moeten worden in een. zlosgétrild schroefje. Kijk derhalve op gezette tijden alle moertjes en boutjes goed na. Moet een stopcontact in uw woning vernieuwd worden, maak dan eerst de hele leiding stroomloos alvorens u begint te werken. Het veiligst is als u de smeltveiligheid uit het schakelbord draait. Eiwit blijft langer stijf, wan neer u er een beetje bak poeder doorheen klopt. Blauwe en zwarte herenkos tuums worden schoonge maakt met 1 deel ammonia en 2 delen water. U gebruikt hiervoor een borsteltje. Vlekken van rode wijn be strooit u met wat zout. Even er op laten liggen en daarna uitwassen. Heeft u een vochtige kelder? Leg dan over uw voorraad aardappelen oude kranten. Regelmatig verversen is noodzakelijk. Kleine gaatjes in gummislan gen kunt u dichtmaken door deze te bestrijken met dikke terpentijn. Gebruik geen 'slijpplank' voor het reinigen of slijpen van uw messen, u bederft dan het glanzende oppervlak. Gebruik liever een goed slijpapparaat. Vuile jaskragen maakt u schoon met ammonia, ver dund met water. Zonodig neemt u tetra, maar dan moet u blijven doorwrijven. totdat de tetra geheel verdampt is, anders laat het kringen na. Voor een open raam werken of buiten. Ter voorkoming van vliegen vuil op spiegels wrijft u de ruit in met; water, waarin 4_è 5 dagen knoflook is geweekt. Zijden sjaals, bedrukt met ge kleurde figuren, kunt u rei nigen door deze gedurende verscheidene dagen in water tezettén, waarin vrij veel zout is opgelost. BRUINISSE, 23-11. De heer C. G. Bouwman hield voor de Hervormde vrouwenvereniging te Bruinisse een causerie over de Stichting op bjjbei- se grondslag „Mensen in nood". Deze stichting, een partikuliere instelling die alcoholverslaafden wil helpen, wil graag meer bekendheid krijgen. Daarom waren naast de le den van de Vrouwenvereniging ook Advertentie (briefpapier/enveloppen/ cards) Eeuwfeest christelijk onderwijs Het christelijk onderwijs bestaat in ons land honderd jaar en in het hele land wordt dat gevierd met regiona le eeuwfeest-avonden waarop ieder een welkom is. Op donderdagavond 30 november wordt zo'n avond in de 'Oosterkerk van Goes gehouden. Op het programma staan een ei gen, anderhalf uur durend program ma van Sinke van der Land, een op treden van de creoolse zanger/gita rist Hans Breeveld, een toespraak van drs. T. M. Gilhuis (voorzitter van de jubilerende Unie „School en Evangelie") en de film „Mensenkin- De puzzelaars hebben zich waar schijnlijk volkomen gekoncentreerd op de Sinterklaaspuzzel en. hierdoor zal het wel gekomen zijn dat de weekpuzzel deze week minder aan dacht heeft gekregen. In. het geheel bleken vier puzzelaars de juiste op lossing ingestuurd te hebben. Hier uit werden twee winnaars van deze week getrokken. Voor de liefhebbers volgt -.veer een nieuwe opgave. Eerste prijs: De heer C. L. v. d. Wekken Provinciale weg 5 KERKWERVE Tweede prijs: Mevrouw. N. Jonker-Geleijnse Waranda 28 MARKNESSE (N.O.P.) HORIZONTAAL: 1. amarantachti ge sierplant; 6. adellijke titel; 12. eetbare wortel; 14. zwart paard; 15. per procuratie (afk.)17. atmosfe risch verschijnsel; 20. muzieknoot; 21. uiteinde van een niet rechtop staand rondhout; 23. vrouwelijk be roep; 24. deel v.h. gezicht; 25. stad in Rusland; 27. grote klier; 28. platvis; 29. gespannen; 31. hoofdplaats van Ameland; 32. stof; 33. kort muziek stuk; 35. houtpap voor de papierbe reiding; 36. vol levenskracht; 37. wachtplaats voor treinreizigers; 39. schip met de vorm v.e. tjalk; 41. vervelend, akelig; 43. edelaardig; 45. halsdoek; 47. grote snelheid; 49. boordsel van gevlochten goud- of zilverdraad; 50. vereniging Van per sonen; 52. Zuidamerikaanse volks drank; 53. strafwerktuig in vroegere jaren; 54. voorhal v.e. groot gebouw; 56. deel v.h. oor; 57. voorzetsel; 58. produkt van zekere vruchten; 60. laatstleden (afk.); 61. merk van ge halte op goud of zilver; 62. drieteni- ge struisvogel in Australië; 64. schouderbelegsel; 65. weigering van werknemers het werk uit te voeren. een aantal belangstellenden aanwe zig van de Ned. Chr. Vrouwenbond en de Vrouwenvereniging op Gere formeerde grondslag. Spreker begon met een alkoholist te tekenen als iemand die de wer kelijkheid kwijt is. Hij leeft in een soort schemertoestand waarin ook zijn redelijkheidsbesef verdwijnt. Allergisch Van de honderd alkohol-gebrui- kers wordt 5 tot 7 procent alkoholist Niet omdat men dat wil maar omdat men allergisch is voor alkohol. De heer Bouman pleitte er dan ook voor de alkoholist als zieke te zien. Deze ziekte kan echter worden genezen; vandaar het werk van Mensen in Nood. Spreker zette de biologische wer king van alkohol uiteen. Deze stof wordt niet in de maag opgenomen, maar hoopt zich op in de lever. Dat kan ziekte, krankzinnigheid en zelfs de dood tot gevolg hebben. Ten lan gen leste worden soms ook de her senen aangetast. Gevolgen De inleider maakte onderscheid tussen sociale drinkers, probleem drinkers en gewoontedrinkers, die niet persé verslaafden hoeven te worden. Met talrijke voorbeelden toonde hij aan waar overmatig drankgebruik toe kan leiden. Een drinker maakt dikwijls ongeveer 35 mensen uit zijn naaste omgeving diep ongelukkig. Zoals algemeen bekend, is door de welvaart het drankgebruik sterk toegenomen. Waar het drankgebruik stijgt, stijgt ook het aantal verslaaf den. Er wordt vaak beweerd, dat men drinkt om zijn problemen te vergeten of de baas te kunnen. Spreker wilde dat liever omgekeerd zien; door het drinken ontstaan juist de problemen. deren" over de moeilijke omstandig heden waaronder christelijk onder wijs soms gegeven wordt (bijvoor beeld in de derde wereld). De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. honkbal; 6. essence; 11. aniline; 12. fa; 13. trijp; 14. kers; 15- pi; 17. s.s.; 19. eg; 21. teelt; 24. pat; 26. Eelde; 29. eelt; 30. sprei; 32. Main;. 33. Ede; 34, v,m„; 35. N.B.; 37. pet; 38. Griek; 39. ovaal; 40. aba; 42. al; 44. as; 45. olm; 48. foto; 50. takel; 53. spie; 54. stipt; 56. bed; 57. vrede; 58. af; 60. Ba; 61. hij; 62. knap; 64. plak; 65. ei; 67. gra veur; 69. wijnrood; 70. ketting. VERTICAAL; 1. hofstee; 2. nu; 3. barst; 4. anijs; 5. lip; 6. eik; 7. snee; 8. serge; 9. na; 10. eminent;. 16. de legatie; 18. V.A.R.A.; 20. klaploper; 22. eed; 23. Lt.; 24. p.p.; 25. te; 27. Em.; 28. die; 30. smelt; 31. inval; 34. via; 36. bas; 40. afschuw; 41. bot; 43. ijker; 46. lid; 47. meeting; 49. op; 51. a.b.; 52. e.d.; 53. Sr.; 55. tango; 57. vaart; 59. faro; 60. blue; 63. pad: 64. pek; 66. en; 68. ui. VERTICAAL: 1. door de wil van een ander opgewekte slaap; 2. niet parkeren (afk.); 3. alvorens; 4. ruim te achter de mond; 5. orgaan v.e. wesp; 7. rivier in Oost-Azië; 8. mid delpunt van de schietschijf; 9. ge zichtsorgaan; 10. nummer (afk.); 11. deel v.e. plant; 13. hoornachtige bek van vogels; 16. wijnsoort; 18. eer be wijzen; 19. breuk in een vesting muur; 20. strijdperk voor boksers; 22. tot noodhulp op de grónd ge spreide slaapplaats; 24. militaire rang; 26. heelkundig instrument; 28. hulpmiddel bij het eerste rekenon derwijs; 30, kleine, jonge bloemkool (tuinbouw); 32. zwaar weefsel; 34. kledingstuk in vroegere jaren; 35. voorwerp waarmee men schrijft; 38. opzet van slinkse middelen en arg list ter bereiking v.e. doel; 40. zoog dier; 42. zonder twijfel; 44. haven stad in Afrika; 45. jonge kabeljauw; 46. twee (of meer) voorgespannen trekdieren; 48. tweetal, paar; 50. trechtervormmig net met scherpe onderkant; 51. stopgaren; 54. doos vrucht; 55. schaapkameel zonder vetbult; 58. biljartstok; 59. water kannetje; 61. volksnaam van de kauw; 63. vogelprodukt. Hulp Voor hen, die in het openbaar, maar ook voor degenen, die in stilte een alkoholprobleem hebben - de alkoholist probeert vaak op alle mo gelijke manieren zijn ziekte te ver bergen - is er nu de Stichting op bijbelse grondslag, waarvoor spreker de propagandist is. Hij verkees naar het adres van de Stichting (tel. 01180-33251). Men staat daar kiaar om door persoonlijk of telefonisch kontakt, iedereen die daarom vraagt te helpen. Vragen Een groot aantal vragen bewees, dat het probleem ook onder de aan wezigen niet onbekend was. De ver gadering werd gesloten met gebed door de heer A. Joosse, die met de heer Bouwman was meegekomen. Voordat de heer Bouwman aan het woord kwam was door mevr. Kik- Boudeling een bijbel inleiding ge houden over Luc. 15 20 tot 25. De vergadering stond onder leiding van mevrouw B. de Waal-Jumelet. ZIERIKZEE Rabobank organiseert Chinareiren De Rabobank in Zierikzee gaat ge bruik maken van de mogelijkheid groepsreizen te organiseren naar de Volksrepubliek China. De Chinese autoriteiten hebben toestemming ge geven enkele toeristische reizen naar de Volksrepubliek op touw te zet ten. De Rabobank werkt in dit ver band nauw samen met Arke Reizen en het Chinese Staatsreisbureau. Tij dens deze reis door China zal de rei zigers de mogelijkheid worden ge boden, bezoeken te brengen aan Pe king, Kanton of Shanghai, een volks commune, een fabriek, school of zie kenhuis, de klassieke Chinese opera of een voorstelling van het Volksto neel. Verder worden exkursies ge maakt naar de Chinese Muur, de Verboden Stad, de Ming-graven en de keizerlijke paleizen. NOORDGOUWE/SCHUDDEBEURS Kinderklub Uit de vragenformulieren, die de inwoners van Noordgouwe en Schud- debeurs hébben ingevuld naar aan leiding van de kennismakingsavond met opbouwwerker de heer D. Does-r wijk, is gebleken dat door veertig ge zinnen een kinderklub gewenst wordt. De zojuist ingestelde Werk groep c Dorpsraad Noordgouwe/ Schuddebeurs ziet hieraan aanleiding zich voor zo'n kinderklub' te gaan in spannen. Deze werkgroep doet een beroep op mensen, die er iets voor voelen aktief mee te werken aan het oprichten en funktioneren van zo'n klub, In samenwerking mét de Stichting Jeugd Schouwen-Duive- land zullen verdere plannen worden ontwikkeld. Mensen, die hieraan mee willen werken worden verzocht zich op te geven bij: Ted Stigter, telefoon (01112) 597. Flitsen uit het buitenland PARIJS. Op de stations van de Parijse metro worden circusvoor stellingen gegeven. Er zijn ongeveer 30 groepen aktief en hier en daar is zelfs een arena ingericht. MOSKOU. De Sovjet-Unie heeft de commune in Guyana van de „Tempel van het volk", waar deze week ongeveer 400 mensen zich van het leven beroofden, „een symptoom van de beruchte Amerikaanse le vensstijl" genoemd. LONDEN. In Londen is Sir Alec Kirkbride, laatste overlevende van de veldtochten van de legendarische „Lawrence of Arabia" tijdens de „Arabische Revolte" van 1916 tot 1918, overleden, zo is van officiële zijde bekendgemaakt. NEW YORK. Uitgeverijen in New York verliezen geen tijd: op 3 de cember komen twee boeken op de markt over het drama van Jone stown in Guyana en de aktiviteit van de Peoples Temple-sekte. TEHERAN. Iraanse militairen hebben woensdag het vuur geopend op een groep van ongeveer 200 beto gers die in de bazaar van Teheran leuzen tegen de sjah en do militaire premier Gholam Reza Azhari schreeuwden. Eén demonstrant werd in een been geschoten. PEKING. In de Chinese hoofdstad zijn zes biljetten aangeplakt, waar in het Chinese volk opgeroepen wordt „op te staan en zich te bevrij den van alle ideologische keurzen". De oproep gaat uit van een Chinese spoonvegarbeider. MOUSCRON, België. Meer dan 500 Franse boeren hebben woens dagmiddag bij de Frans-Belgische douanepost in de buurt van Mous- cron betoogd tegen het binnenrijden in Frankrijk van vrachtwagens met Nederlandse varkens. METZ, Frankrijk. Voor de recht bank van Metz in het oosten van Frankrijk zijn vijf Fransen veroor deeld tot gevangenisstraf en een boete wegens handel vanuit Amster dam aaneevoerde hasiip^i BRUINISSE, 23-11. In de te Brui nisse gehouden algemene vergade ring van de B.V. Solidair, de export- handel in mosselen, waarvan de aan delen in handen ztfn van de mossel- kwekers zelf (voor 90®/o wonend in Bruinisse en Zierikzee) werden de jaarstukken goedgekeurd. De .cijfers van de balans ep ver lies- en winstrekening werden toe gelicht door de heer J. P. C. de Wfls, Wijs, accountant te Bergen op Zoom. De B.V. beschikt over vier eigen vrachtauto's. Het seizoen 1977/78 sioot met een bevredigend resultaat. De direkteur, de heer L. W. Parle- vliet, gaf een overzicht van de ak- tiviteiten van de B.V., die zich uiter aard richten op de mossel etende landen, waaronder Belgëi de voor naamste plaats inneemt. Een onderwerp, dat uitvoerig aan de orde kwam was ook de verplaat sing van het bedrijf, noodzakelijk geworden omdat Rijkswaterstaat geen gebouwen op de waterkering meer toestaat en de dijk voor de Molenpolder te Yerseke moet wor den verzwaard. Verplaatsing Het bedrijf van de B.V. moet met nog zes andere bedrijven verhuizen naar een nieuw daarvoor door de 'gemeente Reimerswaal aan te leg gen industrieterrein. Maar deze ver plaatsing vergt wel een belangrijke investering, terwijl nog niet bekend is, of en hoeveel van de overplaat sing zal worden vergoed, hetzij door Rijkswaterstaat of door andere overheidsinstanties. Wel gaan de zeven getroffen bedrijven van het standpunt uit, dat de overplaatsing niet konkurrcntie-vervalsend mag werken. Als de nroduktiekostpn van deze zeven bedrijven hoger zouden wor den (door de overplaatsing) dan de bedrijven die buiten schot vallen, zit de zaak natuurlijk fout. Verwateren De uitkomsten van proeven met kunstmatige verwatering zijn beslist niet gunstig. De. mosselen spinnen zich vast en er is last van andere euvells. De beste verwatering is al tijd nog de natuurlijke verwatering, zo werd van bestuurszijde gezegd. Uit de leden kwam evenwel de vrees naar voren, dat de verwater plaatsen te Yerseke, door te kiezen voor een opening van 14000 m1 in de Oosterscheldedam, wel eens veèl van hun huidige funktie zouden kunnen verliezen, wanneer daar de stroom 7-ün werk niet meer kan doen, om dat vlak daarachter een dam ligt, die de kom van de Ooslerschelde verkleint. De direkteur liet enigë hoop door schemeren over de afloop van het px'oces, dat is aangegaan tegen de verzekeringsmaatschappij, over het betalen van schadevergoeding. Toen door een aanvaring in de laatste we ken van december enkele jaren ge leden, een tankschip een deel van zijn olieiading kwijt raakte kwam er olie op de verwaterplaatsen in Yer seke, die daardoor een tijdje on bruikbaar werden. Er schijnen ont wikkelingen te zijn, die tenderen in dc richting van een afwikkeling van de schadevergoeding binnen con af- izenbare tijd. De vooriztter van hot bestuur de heer D. de Koning werd bij akkla- matie herkozen. Hem werd dank gebracht voor zijn inzet in hel afge lopen seizoen. Voor 30 jaar... RENESSE. De bouw van 16 wo ningen aan de Achterweg maakt goede voortgang. Reeds zijn 9 wo ningen onder de kap, terwijl volgen de week de nummers 10, 11 en 12 'volgen. In 'ruim een maand tijds is zodoende een gehele verandering in getreden. DREISCHOR. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de ge meenteraad. werd onder meer beslo ten subsidie te verlenen voor de uit gave van cie brochure „De geschie denis van DreisChorsamengesteld door de heer J. J. Klompe, vroeger wethouder dezer gemeente. ADVERTENTIE. Dames, een Amerikaans nouveauté, permanent 5,Coldwave 9,— het nieuwste Indoletlawave 9,Alle perma nent ivave zonder machine, maar op oliebasis. RENESSE. Doordat de consistorie momenteel buiten gebruik gesteld is en het Verenigingslokaal elke avond bezet is, zijn verscheidene vereni gingen thans voor hun repetities aangewezen op werkplaatsen e.d. BROUWERSHAVEN. Sinds enige iveken worden aan de haven alhier bieten aangevoerd. Aan de zijde van de haven geschiedt de aanvoer door de RTM die voor dit doel een tram rail op de straat heeft laten aan brengen, waardoor de bietenwagens dichterbij de havens gebracht kun nen worden. RENESSE. Op het station van de RTM is een lantaarn geplaatst, waarmede hel reizende publiek ten zeerste gediend is. Advertentie De nieuwe puzzel

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 9