i Officiële presentatie gedichten bundel over „oud-Bru" Repliek van kollege op algemene beschouwingen Gemeenteraad Middenschouwen VOOR HET EERST KONTRAKTENSTELSEL- PRIJZEN VOOR SUIKERBIETENTELERS Qentraal Plechtigheidje te Bruinisse marktberichten scheepvaart Overschotten werken nadelig dministratie en dviesburo Noord Zeeland Administraties en belastingadviezen Bedrijfseconomische adviezen en begeleiding 4 BRUINISSE, 22-11. In de raadszaal vond woensdagavond, in tegenwoordig heid van het volledige gemeentebestuur en de hier woonachtige ere-burgers, de aanbieding plaats van het eerste exemplaar van „Uit de Oude Doos", de gedichtenbundel van mevr. A. Wiebrens-Beekman, de schrijfster van hon derdtallen gedichten. Deze gedichten voor zover ze be trekking hebben op Bruinisse zoals het was voor 1940, werden door de heer J. A. Kooman en gemeentese- kretaris B. de Groot gesorteerd, ter wijl de firma Lakenman Ochtinan zorgde voor een smaakvolle uitvoe ring van het bundeltje. Uiteraard aanwezig bij de plechtigheid de schrijfster en haar familie. Burgemeester T. C. Hekman me moreerde hoe 34 jaar geleden me vrouw Wiebrens aan haar eerste ge dichten begon en hoe ze van geen ophouden meer wist, hondorden en honderden gedichten schrijvend, waarvan die over het Bruse verle den en over personen en toestanden van 50 tot 60 jaar geleden het meest de aandacht trokken. „Het werd een soort geschiedschrijving in dicht vorm, zonder enige literaire preten tie, maar wel zeer waardevol voor hen die evenals u, een grote liefde tot hun geboortegrond hebben", al dus de burgemeester tot mevrouw Wiebrens. Bloemlezing Deze overweging heeft het ge meentebestuur er dan ook toe gé bracht de uitgave van een bloemle zing uit de gedichten tè entameren en zelfs te financieren, een besluit met algemene stemmen genomen. Hij eindigde zijn toespraak met het slot van een gedicht eerder door hem in zijn geheel geciteerd, waar mee de gedichtenbundel wordt ge opend. „Dat de naam mij eens ge geven. De naam van Bruse dichteres. Nog heel lang voort zal leven". Deze wens maakte burgemeester Hekman tot de wens van het ge meentebestuur bij het overreiken van de bundel. Dankwoorden Aan de heer J. A. Kooman werd dank gebracht voor zijn belangeloze werk, bij het sorteren en korrigeren van de gedichten. Hij ontving de bekende ets „Gezicht op Bruinisse" van de kunstenaar Bakker. Ook se- kretaris De Groot had een groot aandeel in de tot stand koming van de bundel, ook hem hiervoor dank gebracht. Mevrouw Wiebrens dankte alweer in dichtvorm, voor de voor haar on vergetelijke avond aan haar en haar kinderen bereid, de hoop uitspre kend dat het boekje zijn weg zou mogen vinden. Oud-wethouder S. A. Jumelet, - ere-burger aanwezig - dankte voor het spontaan genomen besluit, om naast de kinderen van mevrouw Wiebrens, ook aan de ere-burgers een bundeltje aan te bieden. Hij her innerde er aan, dat dit nu in lOOijaar de derde gedichtenbundel is, van een inwoonster van Bruinisse, omstreeks de eeuwwisseling verscheen de ge dichtenbundel „Strandvogeltjes" van de heer P. Ockerse indertijd een vooraanstaand Bruenaar, onder meer uitgever van de Bruinisser Courant. Ook mevrouw Boers, echt genote vah de toenmalige gemeénte- sekretaris (1907-1911) publiceerde een gedichtenbundel, die echter maar sporadisch meer schijnt be waard geblevén. De heer J. A. kooman dankend voor de ontvangen ets, memoreerde de eerste kennismaking mét hië- vrouw Wiebrens, aanleiding tot na der kontakt over de gedichten, ere burger P. L. Krepel betuigde even eens zijn dank, terwijl de heer J. D. de Korte, naar aanléiding van eeh gedicht „De Vlucht" herinnerde aan het voorgevallene of) 2 december 1944, toen de hier achtergebleven Bruenaars, terwijl een bidstond werd gehouden, omdat de Engelse granaten van Anna Jacobapolder af, steeds intensiever verwoestingen op het dorp aanrichtten, van hét Duitse officier hét bevel kregen binrien een kwartier te vértrekkén. (Vervolg van pag. 1) Zowel voetgangers als wielrijders zyn gebaat met een voetgangersge bied, maar niemand is gebaat bij een stad met een middenstand, die de konkurrentiestryd moet opgeven. Zowel voorziening met paaltjes langs de kerk tot aan de Poststraat en een dito langs Noord- en Zuidha venpoort lijkt verkeerstechnisch een gevaarlijke zaak. Een vraag: als overal het parkeren onmogelijk wordt gemaakt, waar moeten dan de auto's blijven? Afsluiten met slagbo men gaat niet en teveel verboden leidt tot negatie. Dit geldt ook voor het Luitje en de gehele binnenstad. Met woonerven moet voorzichtigheid worden be tracht. Langs de Laan van St. Hilaire moet een fietspad komen. Een fiets route naar het ZWN-station is kost baar en kan het aanzicht van de gracht be-invloeden. Een voetgan gersbrug over de Gracht (Poortam bacht) is in studie. Malta en Poort ambacht zijn niet uitgesproken ver- keersonveilig. Woningbouw Wat de woningbouw betreft is er van jaar tot jaar een golvende lijn te onderkennen. Zo zal 1979 aanzienlijk meer woningen opleveren dan 1978, - n.l. rond de 200. Rekening is gehou den met nieuwe kategorieën woning zoekenden (werkers Oosterschelde en Ncmag). Ingekomen is de reaktie van Mo numentenzorg over hei bestem mingsplan „Dam-Oude Haven". Ge vergd wordt nog een „distributie- planologisch onderzoek" en dat kan een jaar vergen. Gestreefd wordt naar een snellere procedure. Aanvechtbaar wordt de vorm ge vonden waarin is ge-ageerd tegen het nieuwe bestemmingsplan Kaas- kenswater, inklusief door milieu groepen (de „slakjes"). De gemeente kon niet wachten op jarenlange ver traging door een bezwaarschriften procedure. Kontakt is opgenomen met het Rijksinstituut voor Natuur beheer, om te komen tot beter be grip. Nader overleg volgt inzake het ge bruik van het Gravensteen. In 1979 worden aan het gebouw restauratie werkzaamheden verricht. Nieuwe Haven Nog niet realiseerbaar is het plan herstel Nieuwe Haven (f 8.500.000). Doorslaggevend voor „De Val" is de stem van de provincie. Vóorzienin- gen voor 10, 20 of 50 boten kunnen nooit rendabel zijn. De voorzitter wees het PvdA-verwijt van een „mat" stuk van de hand, want het kollege heeft zelf nog wensen ge noeg, maar het is onrealistisch met plannen te komen, waarvoor toch geen geld beschikbaar is. Bejaardenwoningen „Beter Wonen" had een goed ont werp voor bejaardenwoningen in Kaaskenswater, maar dit plan is voorlopig geblokkeerd. Wat betreft toewijzing aan bejaar den wordt rekening gehouden in het „Havenkwartier" en in de Crane- straat. Verder: uitbreidingsmogelijk heden bij „Irene" en „Ons Huis". In Poortambacht VII en VIII zal gestreefd naar woningen voor alleen staanden en twee-persoonshuishou dens. De aarden wal in VII en VIII zal- gefinancierd uit de algemene mid delen, zij het met bezwaren van de provincie. De groene binnensingel in I en VII wordt partieel gefinancierd uit de reserve stadsuitleg. Toeristische route De ANWB gaat de toeristische rou te uit de Hoofdpoortstraat tillen. Ge dacht wordt aan leilinden in de Weststraot. Er is geen subsidie voor fietspaden langs de Laan van St. Hi laire. In een provinciaal subsidie-! plan past een fietspad langs de Hcu- velsweg. Verkeerslichten op de| kruising Laan vart St. Hilnite-Nieu Burgemeester Hekman sprak nog een bijzonder dankwoord tot de heer Van 't Loven, vertegenwoordi ger van de firma Lakenman en sloot na enige tijd de bijeenkomst, nadat de oudste zoon de heer Jae. Wiebrens nog een dankwoord had gesproken. we Kooiweg hangen samen met het rekonstruktie van de rotonde. Kos- en zouden f 100.000 belopen. De voorzitter betreurde in hoge mate dat een concept-advies van de z.g.n. Kommissie Van Leeuwen inza ke het ziekenhuiswezen, hetgeen ook het Rode Kruis-ziekcnhuis regar deert, in de pers (niet Z.N. - Red.) is gekomen. Veel te voorbarig en zeer mislei dend, was zijn samenvattende kon- klusie. De voorzitter gaf hierna cij fers inzake de rehabiltatie van wo ningen en stond stil bij de steeds in gewikkelder wordende procedure rond bestemmingsplannen. Sluitende middenstandspanden worden soms gekocht door grootfinanciers, die de panden opsplitsen, hetgeen niet wer vend werkt op het kopend publiek in de regio. Plannen van de Stuurgroep Oosterschelde zullen voor de raads leden ter visie worden gelegd. Bij de verfijningsuitkering historische stadskernen gaat hét (nog) om 46 ha. Afsluiting, van de Mol zou een on evenredige verkeersdruk op andere stadsdelen leggen. De betonmortel- centrale te bouwen op het industrie- tèrrein zal geen nadelige invloed hébben op Nemag B.V. i.o. Zuidhaven-brug Wethouder Dén Boer wees op re cente resérveringen en een toevoe ging van f 250.000 (1979) voor vervan ging' van de Zuïdhaven-brug. Het ei gen aandeel in de kosten is straks veilig- gesteld. .Geld voor de ponton (Luitje) is voor onderhoudswerk. Een wijkakkomodatie in Poortam bacht is cyf er matig buiten de norm, die plm. 10.000 inwoners vergt (3500 in Poortambacht na afbouw). De voorgenomen hüisvesting voor DOS-boüw gaat niet door. Te spre ken valt met de raad over een voor lopige voorziening (peuterspeelzaal- gemeenschapsruimte Poortambacht), „maar" - zo vroeg de wethouder - „is het allemaal wel zo nodig. Moet daar nu een aparte gemeenschap ko men. Behoren de bewoners niet evenzeer tot^de gemeente Zierikzee?" Hij proefde er een „politieke stunt" in, onder druk van de belangenge meenschap.. Restauratie pakhuizen Meelstraat en herbestrating Waterpoortstraat komett in de kommissie P.W. Verkavelingsplan Het ooit gedachte schoolverkave- lingsplan blijkt niet realiseerbaar. De idee was geen „verkiezingsstunt". Medio januari komt er een prognose over de ontwikkeling van het leer lingental van de scholen. Daarna een nota inzake het gehele kleuter- en basisonderwijs. Huisvesting peuter speelzaal in Poortambacht moet ge zien in relatie met een eventuele wijkvoorziening. Er komt een on derzoek naar de deelname aan een avond-HAVO. Per 1 januari gaan de regionale kommissie W.W.V. en R.W.W. (Inter gemeentelijke Sociale Dienst) beginnen. Kleine boeren moeten in vijf jaar de verkregen uit kering droog jaar 1976 terugbetalen. Gestudeerd wordt op de jeugdwerk loosheid. Jeilgdgebouw Behalve de realisering van een jeugd gebouw, wordt - zij het met een adhoc-beleid - het nodige gedaan aan jeugdzaken. Er moet echter een Verordening Subsidiëring Jeugdwerk, komen. Het pand Julianastraat 46 (jeugdsociëteit) gaat f 400.000 vergen. Dat is te duur en een alternatief voorstel is voorgelegd. Belangrijk in tussen is dat er klaarheid komt in het Welzijnsbeleid (Kaderwet Wel zijn plus Rijksbijdrageregeling Soci aal Cultureel Werk (1 januari a.s.). Het provinciaal bestuur brengt ak- tiviteiten op gang m.b.t. de opstelling van gemeentelijke en provinciale plannen. Ook B.W. S. buigt zich lover deze materie. C.R.M. krijgt ge gevens van maatschappelijke aktivi- teiten in stad en regio. Uitvoering van dit welzijnsbeleid vergt evenwel mankracht en w'ordt een zware be lasting voor de begroting(en). Meerjarenplanning Wethouder Van Gastel gaf in zijn repliek antwoord op de vraag (P.v.d.A). inzake, demeerjarenplan ning. Samenstelling, van een volledi ge meerjarenbegroting is niet moge lijk, tenzij er een behoorlijke perso neelsuitbreiding komt. Een werk groep ware in te stellen voor het op stellen van een meerjarenprogram ma. De gemitigeerde Uitkering uit het Gemeentefonds zal eéhter vöor Zie rikzee beperkingen inhouden. De on- roerend-goedbelasting is niet meer dan onmiddeliijk nodig was, opge trokken. De waardestijging van eigendom- mep is groter geweest, dan door het •kollege Wérd vér wacht. Vandaar een hogere belastingopbrengst. Als de tariefsverhoging (5 procent) achter wege was .gebleven had Zierikzee f 70.000,— minder, óptvangen aan exploitatiemiddelen. Voor 1.979 moet de o.r.g.-belasting .n i e t verhoogd! „Moment-opname" De wethouder gaf hierna een toe lichting over het negatief verschil saldi-reserve, een - zoals hij zei - „moment-ópname", waarin nog wij zigingen komen. De reserve kan thans worden berekend op f 350.000,Op het punt van de 0.r.g.-belasting is een vergelijking met andere gemeenten (regionaal en provinciaal) niet wel doenlijk, want de ene gemeente heeft een ander uitgavenpatroon dan een andere ge meente. Uit de bevolking is de groei, het geen samenhangt met teruggelopen bouw. Er zyn thans 96 woningen in aanbouw. De 248 woningzoekenden kunnen niet binnen redelyke termijn aan een huis worden geholpen. Bij het aantal zoekenden behoren velen, die wel te Zierikzee wonen, maar een ander huis willen, hetgeen doorgaans neerkomt op het zoeken naar een betere woning. Nieuwbouw op dit punt geeft niet altijd soulaas, 1.v.m. de hogere huren. Doorstromers kunnen op deze wijze dan toch niet worden geholpen. Er wordt (dan) van uitgegaan dat de 66 aanvragers zonder ekonomische of sociale bin ding, eveneens voor woonruimte in aanmerking komen. Snelle woning bouw hangt af van de mogelijkheid tot uitvoering van Poortambacht VII. Dierenpensious Naar mening van de wethouder wordt voldaan in de regio aan de behoefte, door de bestaande dieren- pensions. De subsidie (verzoek P.v.d.A.) voor jeugdsport wordt van f 11.000 opgetrokken naar f 12.500. Er komt een reservevorming voor de sport. In de toekomst zal er spra ke kunnen zijn van onderverhuur van akkommodalies in de nieuwe L.T.S. en R.S.G. t.b.v. de gemeen schap. (Vervolg van pag. 1) De integratie van het kleuter- en lager onderwijs in deze gemeente met zijn twee kleine openbare lagere .scholen geeft aanleiding tot zorgen. Tenslotte zei mevrouw Kloet te hopen, dat de benoeming van een nieuwe burgemeester niet te lang op zich zal laten wachten. De heer L. C. Hart (VVD) Vees er eveneens op, dat een voorzichtig fi- nanciëel beleid zal moeten worden gevoerd. Hij hóópte, dat burgemees ter en wethouders zich zullen in spannen voor behoud van het Rode Kruis Ziekenhuis. Uit de pers had hij vernomen, dat door een commissie aanbevelingen zijn, gedaan om het gehele ziekenhuiswezen in Zeeland et veranderen zodat het ziekenhuis in Zierikzee zelfs gesloten zal moeten worden. Technische Diensl Spreker had eveneens bezwaar le gen de sterke stijging van de uitga ven voor de Technische Dienst. Hij had zich afgevraagd of de personeels bezetting met vijf technische krach ten en twee administratieve mede werkers niet te groot is. De heer W. C. van den Bossc (SGP) hoopte dat door een goed financieel beleid de balans weer in evenwicht zal komen. Spreker was verheugd dat er kansen bestaan dat het. fiets pad langs de Heuvelsweg zal wor den aangelegd. Hij vroeg welke maatregelen b. en w. dachten te nemen in de toekomst voor handhaving van orde en rust in verband met de jachthaven en het toekomstig recreatiegebied De Bout. Tot slot wenste hij het kollege van b. en w. en de raad Gods onmisbare zegen toe voor het komende jaar. Flitsen uit het buitenland BEIROET. De stafchef van Syrië's met Russische wapens uitgeruste strijdkrachten, generaal-majoor Hikmat Sjehabi, heeft een officieel bezoek aan Moskou voortijdig be ëindigd nadat men hel kennelijk niet eens was over de toekomstige wapenleverantics door de Sowjet- Unic. Dit. hebben Arabische diplo matieke kringen in Beiroet donder dag meegedeeld. CAIRO. President Sadat en presi dent Carter zijn overeengekomen dal zij de stand van zaken bij het Egyp- tisch-Israëlische vredesoverleg op nieuw zullen bezien en dat zij vol gende week hun opvattingen zullen uitwisselen. ZIERIKZEEHet nieuwe bedrijfsge- bouw van Van Dijk Co, gezien van de zijde van het Groeneweegje af. Het pand werd - als uitvoerig ge meld - recentelijk officieel geopend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De eierveilingen BARNEVELD, 23-11. Coöp. Ve- luwse Eierveiling. Aanvoer 6.922.895 stuks (volgens veilinglijst L819.800 stuks). Stemming: flauw. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram f 6,11-f 7,83; 55-56 gram f 7,68-f 9,04; 60-61 gram f 9,93-f 11,39 en 65-66 gram f 11,29-f 12,39. Eierveiling. Aanvoer 2.797.920 stuks. Stemming: traag. Prijzen per 100 stuks: Eieren' van 51-52 gram f -6,28-f 7,96; 56-57-gram f 8,27-f 9,21; 61-62 .gram f'lQ,47- f 11,52; en 66-67 gram-wit f 11,20 (één prijs). Eiermarkt. Aanvoer cg. 1.500.000 stuks. Handel: traag.' Eieren van 48-54'gram f-7;70-f -8,90 per 100 stuks, kg-prijs f l;60-f 1(6.5; 57-61 gram f 10,20-f 11,50 per .100 stuks, kg-prijs f 1,79-f 1,89'en 64r(57 •gram f 12,00-f 12,50 per 100 stuks, kg-prijs f 1,87 (één prijs). Abida, 22-11 te Le Havre Acteon Pass, 21-11 Sabang naar Bahrein. Aldabi Pass, 21-11 Vitoria, 22-11 Santos verwacht Amersfoort, 22-11 te Kingston Onoba, 21-11 400 noord oost Nassau naar Curasao Aldabi, 22-11 Os Santos. Amersfoort, 22-11 van Kingston naar Porto Cortes. Diloma, 22-11 van Malta naar Lybië. Bij zondere zonnewijzer DEN HAAG, 23-11. Deze maand is op de volkssterren wacht Simon Stevin in Hoe ven een bijzonder instrument gereedgekomen, de zogenaam de „didactische zonnewijzer Het unieke van de zonnewij zer is, dat dit instrument drie bestaande typen zonnewijzers in zi<?h verenigt. In hoofdzaak onderscheidt men drie typen, de horizontale, de verticale en de equatoriale, al naar gelang de stand van de schaalverde ling. Bovendien leent dit in strument zich bij uitstek tot demonstratie en toelichting, vandaar de naam „didactische zonnewijzer", aldus een com munique van de Volkssterren- wacht. t M. Geense Dr. de Kockstraat 28 Bruinisse 01113-1619 (Assurantiën) b.g.g. 01677-354 A. Verwijs (ex Rijksaccountant) BRUINISSE, 24-11. Voor hel eerst dit jaar is aan de suikcrbietcntclcrs een prijs uitbetaald, die ontleend is aan het zogenaamde Contractenstelsel. Dit zal voor de één voordcel meebrengen, er is of wordt meer B-suiker geprodu ceerd (95.000 ton), maar het overschot aan magere suiker (C-suiker) is door de overvloedige oogst eveneens buitengewoon groot. DU overschot, dat zeker niet meer dan f 0.40 per kg zal opbrengen, kan de uitbctalings pry's in sommige, in dividuele, gevallen ook nadelig be- invloeden. De prijs van de bieten, die «aan een landbouwer voor C-bieten zal wor den uitbetaald, is nog niet vastge steld, maar gesproken wordt van magere suiker cn van magere bieten en deze uitdrukking verraadt al dat het dan ook geen vetpot zal zijn. Variatie In het uitbetalingssysteem, dat dit jaar zoals gezegd voor het eerst wordt toegepast, zit een variatie van A. B en C-bieten. Zou dc C-bielen- prijs of de uitbetaling voor dc C-sui- kcr teveel worden opgetrokken, dan komt dat ten nadele van de A en B- prijs. Gestreefd wordt naar een maxi maal verschil van dc A tot dc B-prijs van f 5,per ton. Het ziet ernaar uit, dat voor de C-bicten niet. meer dan f 25,a f 30.— zal worden uit betaald. Grote oogsten De berekening wordt opgesteld volgens een methode, waarin de bie tenteelt in vorige jaren een grote rol speelt. Intussen worden ook in Frankrijk, Duitsland en België oogsten ver wacht, die boven de raming liggen. Wel is er sprake van verkoop van C-bieten in Zccuws-Vlaandcren aan Belgische afnemers. Of nog op an dere wijze bieten kunnen wegge werkt is twijfelachtig. Pulp Natuurlijk betekent oen grote bic- tenoogst ook een grote pulp- produktic, waardoor minder pulp zal moeten worden ingevoerd. Een da ling van dc pulpprijs (pulpbrokjes) met ongeveer f 3.per 190 kg whs daarvan al het gevolg. De prijs waartegen West-Duilsland dit produkl aan de markt brengt ligt nu ongeveer even hoog als de Neder landse prijs; al noteert West-Duits- land f 27.50 per 100 kg, franco be stemming en de Nederlandse indu strie f 27,50 los gestort af fabriek. Dit is dc officiële prijs: er waren ook lagere aanbiedingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4