Stedebouwkundige adviezen zijn erg duur voor Zierikzee A. T. Lock sprak in kader van kursus over Rode Kruiswerk Gemeente Bruinisse koopt grond van nijverheidsschool voor huizenbouw Buurtbus- projekt Tragiek van Vietnamese vluchtelingen Minister Albeda en de loonsverhoging Gesprek werkgevers werknemers 2 Begrotingspost werd f 143.000, Voorzichtig plannen maken nodig Witte neushoorn „Sluit gesprekspartner op" en het is l AGENDA ZIERIKZEE, 20-11. De gemeente Zierikzee heeft clit jaar al f 143.000 besteed aan het ontwerpen van bestemmingsplannen en stedebouwkun dige adviezen. Op de begroting voor dit jaar stond daar maar f 20.000 voor gereserveerd en dat was voor drs. R. Savers (PvdA) reden om er tijdens de gemeenteraadsvergadering maandagavond een opmerking over te maken. Een overschrijding van 600 pro cent vond hy wel erg veel. „Op deze manier hebben we niet zoveel aan een begroting". Bovendien wees hü ezop, dat het dagelijks bestuur goed fout zat. wanneer dat geld ook wer kelijk zou zijn uitgegeven. „Dat kan niet. Het budgetrecht ligt bij de raad en de raad beslist over uitga ven, die het begrotingsbedrag te bo ven gaan". Het bleek allemaal nog al mee te vallen. De gelden waren wel begroot maar nog niet werkelijk betaald en bovendien, aldus voorzitter Tb. H. de Meester is het logisch, dat Zierik zee met een beschermd stadsgezicht van 46 ha en een extra uitkering daarvoor van 2,5 miljoen gulden, zorgvuldige en dure plannen moet laten maken. Bovendien zal een deel van het geld - waar het plannen voor de jachthaven en Poortambacht betreft - straks weer terugkomen in de gemeentekas. Struktuurstudie Overigens was de raad het er wel over eens dat deze post op zich zelf een goede zaak is, al vond ook de heer P. de Rijke (CDA) die wel hoog oplopen en dat was de voorzitter met hem eens. Die wees er echter op dat de post ten dele zo hoog is om dat er recentelijk is begonnen met een struktuurstudie en er bovendien aan de jachthaven wordt gewerkt. ,Het lijkt exhoi-bitant hoog, maar het wordt wel over een aantal jaren uitgesmeerd". Bewaking Wethouder W. den Boer zegde toe, dat voortaan sneller in het jaar de raad gewaarschuwd zal worden, wanneer een post zoveel zal worden overschreden. De heer Sayers suggereerde dat het veel handiger is de post op de begroting hoger op te voeren en dat was de voorzitter met hem eens. De PvdA-woordvoerder spoorde wethouder L. J. van Gastel van fi nanciën aan toch wat meer te doen aan begrotingsbewaking en die zeg de op-zijn-beurt toe die opmerking ter harte te zullen nemen. Specifikatie De raad' kreeg maandagavond een groot aantal begrotingswijzigingen te behandelen, voor de algemene beschouwingen werden gehouden over de begroting voor 1979. Eén daarvan betrof het beschikbaar stellen van een krediet voor de ver bouw van het pand Nieuwe Haven 87. Met name mevrouw H. G. Gilden van Geesbergen (PvdA) had daar nogal moeite mee. Ze hikte aan te gen de hoge prijs: f 316.000,waar van een bouwsom van f 205.000 voor de restauratie van het pand. Daarom wilde ze graag een specifikatie van die bouwsom hebben en verder vroeg ze om meer informatie, met name voor de nieuwe raadsleden. Informatie Wethouder Den Boer kon er wel begrip voor hebben, dat nieuwe raadsleden meer informatie willen krijgen. Hij wees er echter wel op, dat alle frakties vertegenwoordigd zijn in de kommissie publieke wer ken. Ook hij vond het een heel be drag, maar hij herinnerde eraan dat er uitvoerige diskussies over dit pand in de raad zijn geweest en dat er zoveel mogelijk is bezuinigd. De voorzitter onderstreeptte de nood zaak van een aantal herzieningen waar het hier een monumentenpand betreft. Het is bovendien op een dijk gebouwd en dat maakt het niet voordeliger. Mevrouw Gilden kon er toch geen vrede mee hebben. De raad accep teerde de begrotingswijziging. Me vrouw Gilden wenste geacht te heb ben tegengestemd. De raad was het verder eens met een aanvullende subsidie aan de UW, een verhoging van de post „Contacten met gemeenten in het buitenland" en met een begrotings wijziging voor het beschikbaar 'tel- Praten in Kamer DEN HAAG, 22-11. Tweede Kamervoorzitter Vondeling heeft alle kamerleden in ken nis gesteld van de klacht van een Rotterdammer over het taalgebruik in de Tweede Ka mer. De Rotterdammer schreef, dat hij zich, bij het volgen van de kamerdebatten via de tv, vreselijk ergerde aan de vele niel-IIollandse woorden, welke de Neder landse parlementariërs ge bruiken. Vondeling kreeg de vraag of hij als voorzitter, de kamer leden er aan zou willen her inneren. dat ze in naam van het Nederlandse volk spreken. „Wij willen verstaan wat de kamerleden zeggen. Wij willen niet dat ze regelmatig woor den gebruiken tvaarvan wij de betekenis niet vatten," aldus de Rotterdammer. len van een krediet voor verbetering van de centrale verwarming en rea lisering van de bestuurskamer op het sportpark Bannink. Helderheid De heer W. F. Sprengelmeijer (RU) had geen moeite met dit laatste voorstel, maar wilde wel opmerken dat hij tegen het gebruik op zondag is. De heer H. Asma (PvdA) vond het bedrag van f 100.000 te hoog en hij wilde daar ook later weer cp te rugkomen. De heer De Rijke (CDA) had moei te met het feit dat het punt werd behandeld en ook op de begroting voor 1979 staat vermeld. Datzelfde deed zich voor met de post voor voorzieningen aan de ponton aan het Luitje. Dat mondde uit in administratief technische verklaringen waarna de vergadering werd geschorst om ge meenteontvanger Dijkstra gelegen heid te geven wat helderheid in de zaak te brengen. Verbetering De raad was het er verder mee eens, dat er f 8.000 beschikbaar wordt gesteld voor verbetering van de leeskamer c.q. de archiefruimte van het stadhuis, het laatste vertrek dat nog moet worden opgeknapt. Voort dat er zoals gemeld, weer een bedrag wordt uitgetrokken voor de verbetering van de ponton. De heer J. Groen (PvdA) vond het nogal wat. Hij vroeg zich af of er - met alle uitgaven in het verleden - ook in de toekomst nog veel gedaan moet worden. „Een dure erfenis" vond ook wethouder Den Boer. Kredieten Geen moeite hadden de raadsle den voorts met het beschikbaar stel len van een krediet voor de aan schaf van een draagbare motorspuit voor de vrijwillige brandweer, met het beschikbaar stellen van een bij drage aan de Stichting Samenle vingsopbouw Schouwen-Duiveland, met het ter begroting brengen van kosten van het in 1978 gehouden baarmoeder halskankeronderzoek en met een toevoeging van een bedrag aan de „Reserve brug buiten de Zuidhavenpoort". De raad stelde voorts de gemeen terekening- 1976 vast en de rekening 1976 van de gemeentelijke volkskre dietbank. Voor kursisten in Bruinisse BRUINISSE, 20-11. Maandagavond heeft in het Ned. Herv. Ver.gebouw te Bruinisse, de heer A. T. Lock, een heldere uiteenzetting gegeven over het werk van de EHBO. De heer Lock, de grote stimulator van het Rode Kruis werk in Bruinisse en van de EHBO-team werk in het bijzonder deed dat op de achtste lezing in de cyclus „Zorg voor je eigen gezondheid", die uitgaat van het Groene Kruiswerk op Schouwen-Duiveland. iop mond beademingstechniek werd (uitvoerig en met behulp van een pop, v. uitgebeeld. ■1^ Na de pauze werd uiteengezet wat in een normale verbandkist aanwe zig hoort te zijn, werden nuttige wenken gegeven voor wondbehande- ling en werden aan het „slachtoffer" enkele verbandon aangelegd. De heer W. van Gilst, die als ge woonlijk de spreker inleidde, wees op' de uitgebreide,jRode Kruis-k^lonne die Bruinisse rijk is, met 37 gediplo meerden. De inleider begon met te zeggen dat men bij een ongeval altijd eerst een arts moet waarschuwen. In de tijd dat deze er nog niet is, of voor het geval dat deze niet komt of niet kan komen, mag de E.H.B.O.-er op treden. Een goed E.H.B.O.-team is van het grootste belang. Een ieder kan dit werk leren, maar het vergt wel een aantal lessen. Punten Nadat hij een uiteenzetting had gegeven van wat het Rode Kruis met de E.H.B.O. beoogt, besprak hij en kele van de zeven punten, die in ie der leerboekje als zeer belangrijk worden aangegeven. Het eerste punt is: „Let op eigen gevaar". Met enkele voorbeelden toonde hij aan, dat men bij een ongeval op de weg als E.H.B.O.-er altijd goed moet letten op het af en aanrijdend verkeer als men zich met de nodige haast naar een verkeersslachtoffer spoedt, om hulp te gaan verlenen; opletten bij stoppen en uitstappen en opnieuw opletten bij het oversteken van een 2-ijweg. Of eerst de elektriciteit uit schakelen als iemand door de stroom wordt getroffen. Uitbeelden Hoe een verkeersslachtoffer moet worden behandeld werd uitgebeeld, omdat de heer C. Hoogerwerf, even eens een enthousiast E.H.B.O.-er, als slachtoffer fungeerde. Ook de mond Leerzaam Alles bijeen weer een zeer leerza me avond, die aan het slot door de heer Lock werd benut om de aan wezige jongeren op te wekken ook een E.H.B.O.-kursus te gaan volgen. Goed toegepast E.H.B.O.-werk heeft al menig leven gered, het aan tal ongevallen op verschillend ge bied neemt nog steeds toe en het E.H.B.O.-werk is daarom van enorm belang. De heer Van Gilst dankte aan het slot spreker en aanwezigen en sprak een aanbevelend woord, om ook de laatste avond, dinsdag 28 no vember, nog te bezoeken. BEEKSE BERGEN, 22-11. In het safaripark Beekse Bergen is in de nacht van dinsdag op woensdag een witte neushoorn geboren. Het dier, dat vijftig kilo weegt, is volgens de direktie van het safaripark de eerste witte neushoorn in Nederland. De neushoorn, van het vrouwelijk ge slacht, heeft de naam „Olivia" ge kregen. Spoedeisende vergadering BRUINISSE, 22-11. Dc gemeenteraad van Bruinisse heeft in een spoed eisende vergadering woensdagavond besloten een perceel grond met gebou wen aan te kopen van dc Vereniging tot bevordering van Gereformeerd Schoolonderwijs te Zierikzee. Op deze grond aan de Dorpsweg had dc vereniging twee lokalen ge bouwd, die dienst doen als dependan ce voor de Christelijke Nijverheids school voor meisjes. Dit stuk grond is indertijd door de gemeente aan de CBTB verkocht en heeft lange tijd braak gelegen tot er in 1974 enkele schoollokalen op werden gebouwd. Het is 4307 vierkante meter grond en het gemeentebestuur denkt er over er huizen op te bouwen. Het perceel grenst aan de ene kant aan de Dorpsweg en aan de andere kant aan de jhr. de Casembrootstraat. Grond en gebouwen kunnen worden aangekocht voor f 190.000,— on de gemeenteraad besloot daartoe met algemene stemmen. Dijkherstel Ter tafel kwam in deze vergade ring obk een aanvraag voor een kre diet tot herstel van de oude glooiing van de lange dam, achter het bedrijf van Maaskant. Nadat de firma Van Oord te Utrecht al eerder op andere plaatsen de glooiing heeft hersteld, blijken op de bewuste plaats drie gaten voor te komen. liet is onverantwoord zonder her stel de winterstormen tegemoet te gaan. reden waarom de raad met al gemene stemmen een krediet daar voor beschikbaar stelde. DEN HAAG, 22-11. Minister Albe- da van sociale zaken zou met de lei ders van werkgevers en werkne mersorganisaties In conclaaf moeten gaan en de heren pas vrij mogen la ten als de helft van de honderddui zend probleerq-vakaturcs nog in 1979 kunnen worden omgezet in bemande arbeidsplaatsen. V.V.D.-woordvoer- der De Korte heeft dat dinsdag in de Tweede Kamer gezegd tijdens de be handeling van de begroting van so ciale zaken. „Het bezetten van vaka- tures is werk omzetten in winst voor de gemeenschap", aldus De Korte. (Vervolg van pag. 1) staat, maar zag thans toch een mo gelijkheid de maatregel door te voe.- ren door middel van het lcreëren van een verkeersstrook uitsluitend voor het openbaar vervoer. Hij wees bur gemeester De Meester erop bereid te zijn hierover met het gemeente bestuur van Zierikzee verder te pra ten. De heer De Meester kantte zich echter fel tegen dezte alternatieve maatregel en zag vele problemen by realisering hiervan. Een van de grootste moeilijkheden vond de bur gemeester de inbreuk op de woon erven - thans in voorbereiding - die door zo'n regeling gemaakt zou wor den. Drs. A. J. v. d. Velden, distrikts- hoofd Zeeland van de Rijks Ver- keersinspektie gaf aan de hand van een kaartje een gedetailleerde uitleg over bovengenoemde regeling. Het nam de teleurstelling van burge meester De Meester over het niet doorgaan van het buurtbusprojekt in Poortambacht echter niet weg. Met de opmerking: „Wij zullen zelf in elk geval alles doen om tot een oplossing te komen", besloot hij deze diskussie. KOEALA LOEMPOER, 22-11. Ter wijl er in diverse landen gewerkt wordt aan de opvang van Vietname- zen die per boot hun land verlaten, zijn er woensdag, naar gevreesd wordt, voor de kust van Maleisië tientallen Vietnamezen verdronken. Een vaartuig waarop zich volgens overlevenden 250 vluchtelingen be vonden, verging toen het 20 meter lange schip de haven van Koeala Trengannoe probeerde te bereiken. De boot volgde een verkeerde vaar weg, raakte in een zware zee in moeilijkheden en brak op een zand bank in-tweeën. Naar een woord voerder van de Maleisische regering meedeelde, was het scheepje op weg naar een vluchtelingenkamp op de kust. DEN HAAG, 22-11. Minister Albe- da van sociale zaken wil het half procent loonsverhoging, waarover in de bouw-cao overeenstemming is be reikt, niet per 1 januari algemeen laten doorwerken. Met de sociale partners wil hy overleggen of dat wellicht, niet of gedeeltelijk kan per 1 juli 1979. De bewindsman heeft dat woensdag gezegd in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de be groting voor sociale zaken, LAATSTE NIEU\S S DEN HAAG, 23-11. Werknemers en werkgevers zullen na enige verbale oorlogsvoering in dc voorronden, vrijdag dan toch met het kabinet rond dc tafel zitten om afspraken te maken over het Arbeidsvoorwaar denbeleid voor 1979. Minister Albeda noemde het overleg deze weck niet by voorbaat kansloos, als alle groe pen hun groepsbelang opzij zetten. Albeda heeft de afgelopen week getracht een aantal ingangen voor het gesprek open te houden. In ieder geval naar buiten hield hij zijn optimisme overeind, al heeft met na me de grootste vakcentrale, de FNV, zich afgevraagd waarop dat eigenlijk stoelde. Overigens betekent het feit dat de drie gesprekspartners bijeenkomen nog niet dat het tot echte onderhan delingen komt tussen met name ka binet en vakbeweging. Volgens de FNV zal eerst het mes van tafel moeten, wil een reëel gesprek met overheid en werkgevers mogelijk worden. Dat mes is de korting van een half procent per 1 januari 1979 op dc so ciale uitkeringen. Advertentie BIOSCOOP DE CONCERTZAAL ZIERIKZEE ALLEEN a.s. zondag 26 nov. r" iii€ iiiiii,J#tl :»U;y vb v,U,y Aanvang 20.00 uur Toegang a.l. Gehele maand november Zierikzee Galerie Nobel; expositie van twee jonge Zeeuwse tekenaars; wo, do. vrij. vanaf 13.00 uur. Donderdag 23 november Zierikzee Bovenzaal bij de Geref. Kerk; kursus audio-visuele middelen van de Stich ting Jeugd; 20.00 uur. Huis van Nassau, algemene leden vergadering Zierikzeesche IJsvereni ging; 20.00 uur. Stadhuis. Begrotingstfèrgadering ge meenteraad, 20.00 uur. Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. Zaal Chr. Ger. kerk A.R.-kiesver eniging. 19.30 uur. Bowlingcentrum: Bond van Opzich- zelfstaanden: bowlen; 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede; Klaverjaswedstrij- den, 20.00 uur. Scharendyke Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Oosterland Kerkgebouw Ger. Gemeente. Tijdre- de S.G.P., 19.30 uur. „Neffen 'd Eule". Vergadering V.O.O. 19.45 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Ref. Contact orgaan.' 19.45 uur. Vrijdag 24 november Huis van Nassau, jaarvergadering PvdA Zierikzee, 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, verga dering CBTB Schouwen-Duiveland. Huis van Nassau (bovenzaal), 20.00 uur, vergadering CBTB-West-Ne- derland. „Brogum"; popgroep „Howling Hur ricane"; 21.00 uur. Haamstede Openbare basisschool „De Kirre- weie" 20.00 uur Ouderavond. Burgh Café-bar „De Westhoek". 20.00 uur, najaarsvergadering „De Krabbe". Kerkwerve Verenigingsgebouw; Postduiventen- toonstelling „Gevleugelde Vrienden". Zonnemaire Café Bommenede; Algemene leden vergadering Bond van Opzichzelf- staanden, 20.00 uur. Drelsclior Plaatscnhuis, 14.00-17.00 uur ver koop Welfare-artikelen. Nieuwerkerk Bedrijf P. Flik weert: snoeidemon- stratie NFO; 09.30 uur. Bruinisse Tentoonstelling „De Nachtegaal". 19.00 tot 22.00 uur. Middelburg Provinciehuis, 14.00 uur, vergadering vaste kommissie van advies cn bij stand voor het milieubeheer. Zaterdag 25 november Zierikzee Café Dc Witte Raaf. 15.00 uur, kof- fieuurtje Bond Opzichzclfstaandcn. Restaurant „De Witte Raaf": Jaar feest LTC: 20.00 uur. ..Brogum"; disco: 20.30 udr. „Brogum"; optreden van popgroep „Howling Hurricane"; 21.00 uur. Chr. Gerei'. Kerk, Zvengetijstraal, 13.00 tot 21.00 uur, bazar van jeugd koor „Sjaloom". Renesse „Het Jagershuis", vergadering Rui- tervereniging „Renesse". Ellemeel ,,'t Dursuus". Toneeluitvoering, 19.30 uur. Scharendyke Aankomst Sinterklaas, 10.30 uur; De Putmeel, 11.30 uur, poppenkast voor de kinderen. Kerkwerve Verenigingsgebouw; Postduiventen- toonstelling „Gevleugelde Vrienden". Bruinisse Tentoonstelling „De Nachtegaal", 14.00 tot 22.00 uur. Zondag 26 november Zierikzee „Brogum"; film: „The Street fighter"; 15.30 uur. Concertzaal-bioscoop; „Thank God it's Friday; 20.00 uur. Maandag 27 november Zierikzee Chr. Mavo. Schrijfavond Amnesty International. 19.00-21.00 uur. Zaal Ger. kerk. Schrijfavond Am nesty International. 19.00-21.00 uur. Brouwershaven Groene Kruis gebouw, 14.00-17.00 uur verkoop Welfare-artikelen. Middelburg Dam 31, vergadering Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverle ning. Dinsdag 28 november Zierikzee: 's Landskamer: Vergadering water schap; 13.30 uur. Rusthuis „Irene", 14.00 uur, Welfare verkoop. Herv. Ver.-gebouw, 19.45 uur, CPB- afdeling. „Brogum"bestuursvergadering; 20.00 uur. Renesse jaarvergadering IJsklub Renesse, 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn; Sinterklaasavond, Plattelandsvrouwen, 20.00 uur. Nieuwerkerk Geref. kerk, zang en samenzang- avond, 20.00 uur. Gereformeerde kerk, Stichting Evang. werk, 20.00 uur. „Prins van Oranje", lezing Ned Bond voor Plattelandsvrouwen, 14.00 uur. Woensdag 29 november Zierikzee Hotel Van Oppen, jaarvergadering Vrouwen in de PvdA, 19.30 uur. Scharendyke „De Putmeet". Afscheid burgemees ter E. Baerends. 14.00 uur. Vrijdag 1 december Zierikzee „Brogum"; Eerste „BrogunV'-elpee „Top Twintig"; 20.00 uur. Kerkwerve Ver.gebouw Sinterklaasavond O.B.S, 19.30 uur. Wissenkerke Bedrijf E. v. d. Moere: snoeidemon- stratie NFO; 09.30 uur. Zaterdag 2 december Kerkwerve Verenigingsgebouw Sinterklaasavond (12-16 jaar), 19.30 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw, 13.00 uur, voor keuring Olympiade Postduiventen- toonstelling. Woensdag 6 december Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw: St. Nico- laasavond bejaarden (UW); 19.00 uur. Donderdag 7 december Zonnemaire Café Bommenede, Klaverjaswed- strijden, 20.00 uur. Vrijdag 8 december Brouwershaven Stadhuis, vergadering gemeenteraad, (begrotingsraad), 19.30 uur. Zaterdag 9 december Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, vanaf 14.00 uur, poslduivenshow PV Duiveland. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Pedaktie (01110) *669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2