Pils □I e\G\e Buurtbus weer een stapje op weg naar betere leefbaarheid Krat s7,3M Financieel begin van Rwanda- waterputten-pro j ekt in Zierikzee §1» Koffie GROOT GEBIED BEDREIGD DOOR SPRINKHANEN De zaak-Aantjes MEUBELRAMA MEUBELRAMA B.V. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Start per 1 februari 1979 12 flesjes 0,3 liter NU Voor het eerst in regio L-1 SMC Klit QZQ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 23 november 1978 135stc jaargang Nr. 22411 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE. ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakleur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm: „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. w dit nummer: Nieuiv kantoor voor VVV-Reties.se ZIERIKZEE, 22-11. De eerste buurtbus in Zeeland zal vrijwel zeker reeds met ingang van 1 februari 1979 op Schonwen-Duiveland gaan rijden. De kernen Sirjans- land, Ouwerkerk en Kerkwerve zijn aangewezen voor dit experiment op initiatief van het ministerie van verkeer en waterstaat. Woensdagavond vond in het ge bouw van de vervoersmaatschappij Z.W.N. een informatieavond plaats met betrekking tot dit buurtbus-ex periment. Het statenlid de heer W. Don, belast met de portefeuille open baar vervoer, wist op deze avond met grote voort varend heid te komen tot de instelling van een voorlopig buurtbuskomité. Het doel van d t experiment is in een dunbevolkt gebied toch een goe de en regelmatige openbaar ver- voervoorziening te b eden tegen aan vaardbare kosten. Bewoners van een gebied rijden op basis van vrijwil ligheid met een klein busje volgens een vaste route en een vaste dienst regeling. Het gebied waarin de ker nen S'rjansland, Ouwerkerk en Kerkwerve liggen blijkt vrijwel vol ledig te voldoen aan de eisen, die aan zo'n buurtbusprojekt worden gesteld. Minstens tien De bus zal eigendom worden van de vervoersmaatschappij Z.W.N.die Advertentie SUPER 398 Van Niemeyer, gemalen vacuum verpakt, spaar ook mee vooThet unieke kottieboek u ook onderhoud, verzekering - ook van bestuurder en inzittenden - en be lastingen verzorgt. Voor het goed funktioneren van het projekt zijn minstens tien en ten hoogste twintig vrijwillige bestuurders nodig. De eisen, die aan deze bestuurders wor den gesteld zijn: Leeftijd tussen 21 en 70 jaar, rijbewijs B-E, het hebben van een geneeskundige verklaring en het goed kunnen omgaan met een bus van het formaat van buurtbus. Het gaat om een zogenaamd mini- busje. ingericht voor het vervoer van maximaal acht personen plus een chauffeur. In beperkte mate kan men kleine handbagage meenemen. De instap is laag en ruim, zodat bejaar den en moeilijk ter been zijnde men sen gemakkelijk kunnen in- en uit stappen. Het is de bedoeling dat de buurt bus volgens een vaste route gaat rij den. Bijvoorbeeld Sirjansland- Ouwerkerk-Zierikzee en Zierikzee- Kerkv.crve. Er zal gereden worden volgens een vaste dienstregeling. De huidige konsept-dienstregeling voor ziet in een rit elke twee uur van de kleine kernen naar Zierikzee. Ove rigens zal een defintieve regeling af hangen van de beslissingen van het thans ingestelde buurtbuskomité, dat tevens kan inspelen op bepaalde wensen, zoals bezoekuren Rode Kruis ziekenhuis enz. Plaatsbewijzen Zoals in een normale lijnbus het geval is, worden door de bestuurder plaatsbewijzen verkocht. De prijs voor een rit - er zullen geen retours worden verstrekt - gaat 80 cent be dragen, terwijl voor kinderen 40 cent zal worden berekend. Dat een voorbespreking met de gemeentebesturen van Middenschou- wen, Zierikzee en Duiveland enkele weken geleden zijn vruchten heeft afgeworpen, bleek woensdagavond overduidelijk tgdens de informatie avond. Na een toelichting van de heer Don bleek men zeer weinig tyd nodig te hebben om tot de formatie van een voorlopig buurtbuskomité tc komen. In dit komité zullen zitting heb ben: voorzitter de heer G. C. Schel - linger (namens Z.W.N.), de heer J. op 't Hof (namens Sirjansland en te vens wethouder van Duiveland), de heer C. J. Hillebrand (namens Ouwerkerk en tevens raadslid van Duiveland), de heer B. Post (namens Kerkwerve), de heer G. Beckers (na mens Provinciale Griffie), en de heer L. de Bruijn (namens de Rijksver keersinspectie). Dit komité zal nog worden aange vuld met een vertegenwoordiger na mens het gemeentebestuur van Mid- denschouwen. Aan deze mensen de taak de noodzakelijke vrijwillige be stuurders bij elkaar te krijgen en verdere regelingen te treffen. Reeds woensdagavond bleken er in Mid- denschouwen drie en in Ouwerkerk twee personen bereid te zijn als vrij- willige bestuurders op te treden. Dank van burgemeester De heer Don was zeer verheugd met de snelle gang van zaken en zei er bijna „zijn hand voor in het vuur te durven steken" dat de buurtbus op 1 februari aanstaande gaat rijden. Burgemeester J. D. de Kam 'dank te het statenlid voor zijn voortva rendheid in deze zaak. De burge meester zei deze verbetering van de leefbaarheid in de gemeente Duive land bijzonder toe te juichen. Voorafgaande aan dit alles uitte burgemeester Th. H. de Meester op niet mis te verstane wtfze zijn ont- stemtenis over het feit dat de wijk Poortambacht niet, zoals in eerste instantie werd verwacht, bij het buurtbusprojekt betrokken zal zijn. In zijn toelichting had de heer Don erop gewezen, dat deze woon gemeenschap wel op zekere afstand van het openbaar vervoer ligt, maar verder niet voldoet aan de eisen van het buurtbusprojekt. Omdat het gaat om ongeveer 2600 inwoners was door hem reeds een alternatieve moge lijkheid bekeken: De heer Don sprak over een ontsluiting van Poortam bacht naar de Provinciale Weg, zo dat de .lijndienst van Westerschou- wen van de Z.W.N. de wijk aan de westkant kan binnenkomen en de bewoners derhalve te laten mee delen in de openbaar vervoervoor- zieningen. Mogelijkheid Hij wees erop dat deze maatregel in het verleden nogal wat bezwaren had opgeroepen bij Rijkswater- (Vervolg pag. 2) ROME, 22-11. Als er niet snel ■maeiregelcn worden genomen, zal het hele gebied van het uiterste wes- DEN HAAG, 22-11. De Tweede- Kamerkommissie, die zich bezig houdt met de zaak-Aantjes, heeft woensdagmiddag besloten verder onderzoek te laten plegen. Een kom missie van onafhankelijke deskundi gen zal opdracht krijgen een onder zoek in te stellen naar de gedragin gen van Aantjes gedurende de ge hele Tweede Wereldoorlog en de eerste maanden daarna tot aan zijn toelating tot de R.U. te Utrecht. ten van Afrika tot de Iiimalaja ten prooi vallen aan de kaken van mil joenen sprinkhanen. Deze waarschuwing lieten deskun digen van de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties woensdag in Rome uitgaan. Volgens de experts vormen de sprinkhanen nu al een plaag in met name Soedan, Ethiopië, Somalië en de kuststroken van de Rode Zee. Het is voor het eerst in 16 jaar dat echt van een plaag gesproken moet worden, zo zeiden zij. De dreiging voor een groot deel van Azië wordt veroorzaakt door de miljoenen sprinkhanen die zich nu aan het voortplanten zijn in de ge noemde gebieden. ZIERIKZEE, 22-11. Ilel Rwanda-projekt, dal aange- slingerd en gestuwd door de provincie Zeeland, be oogt dit Afrikaanse land aan waterputten te helpen, lieeft ook op Schouwcn-Duiveland zijn begin gevon den. De provincie Zeeland doet erg gul met dit projekt cn legt een kwartje bij elke ingezamelde gulden. De thans in gang gezette aki ie mikt op de jeugd en later (januari) komen de „grote mensen" aan de beurt. Spaarpotten Woensdag stond het „puttcnplan" centraal op de J. L. de Jongcschool tc Zierikzee en andere scholen vol gen. Centraal Coördinator van de Ak- tie: „Zeeland helpt Rwanda", de heer C. A. Bachofner (gepensioneerd koopvaardij-officier) stopte de kin deren vol dokumentatie. over dit ambitieus plan. dat - als feitelijk onderdeel van het UNICEF-werk - mikt op f 2Vfe miljoen, waarmede 6000 putten kunnen worden gefinan cierd. Drinkwater Drinkwater is zowel in Afrik t als in Azië een uiterst teer punt. Voor miljoenen mensen is echt geen kraan aanwezig om te tappen, maar het „halen aan de bron' is nog altijd de ge-ijkte manier van doen. zwaar werk dat door vrouwen wordt uitge voerd. Op zich zou dat nog niet zo erg z(jn, als het water maar zuiver was, maar daarvan is doorgaans geen sprake. Gevolg: besmetting en ziek te. Putten Om bij Rwanda tc blijven (het gaat bij de aktie even exklusicf om dit land) cr is fris water voorhan den, maar op de juiste plaatsen moe ien putten geboord, zodat men af komt van het door verplaatsing van het water door het landschap optre dende vervuiling. Advertentie daar kun je tenminste je spulletjes inruilen. INTERIEURVERZORGING Rijksweg 26 - Nieuwerkerk (Z.) - (01114)1268 Massamarkt Ouddorp (Z.H.) - (01878) 1280 ZIERIKZEE. Bewoners van Schou- wenoord en Brugzicht vertrokken zaterdagmiddag per bus naar Rot terdam waar hen door Deurloo Kle ding te Zierikzee een bezoek aan de ijsrevue „Holliday on Ice" was aan geboden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Weinig, maar hel weinige heel goed, is grondbeginsel van elk onderwijs. G. Ie Bon SfJAT 1EQT Dl BILT De jeugd k r ij g l spaarpotten cn moet die dus niet betalen (zoals ten onrechte wel wordt gedacht); in de spaarpotten komt het geld tot aan het eind van het schooljaar. Mini maal moet een pot f 5 bevatten, maar meer is natuurlijk heel wel kom. In totaal worden niet minder dan 503 scholen bij het projekt be trokken en iedereen heeft hoge ver wachtingen. Zo was er een schooltje le Oostkapelle (34 leerlingen), dat - nog voor de spaarpotten kwamen - met aklies al f 791 bijeen bracht. De heer Bachofner: „ik was met stom heid geslagen". Verwachting tot vrijdagavond Plaatselijk regen Veel bewolking met morgen overdag plaatselijk regen of motregen; matige tot krachtige wind uil zuidwest tol west; temperaturen tussen 9 en 13 graden. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-tcmperatuur: omstreeks 7 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 11 gr. Kans op een droge perode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 2J_ nov. Zon op 8.14, onder 16.39 Maan op 0.59, onder 14.09 Nieuwe maan 30 november (9.1.9) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwatcr 24 nov. 9.26 22.19 3.18 15.45 Doodtij: 25 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 23-11. Het K.N.M.I. deelt mede: Er komt vrijdag nog weinig verandering in het heersende weer beeld, omdat de aanvoer van nogal zachte oceaanlucht vanuit het wes ten voortduurt. Deze aanvoer wordt in stand gehouden door een krachtig hogedrukgebicd boven zuid-europa en het z.uidelijk deel van de Atlan tische Oceaan en een gebied met la ge barometerstanden boven het zee gebied lussen Groenland en Skan- dinavië. Vrijwel van west naar oosl ligt boven het zuidelijk deel van de Noordzee een overgangszone tussen koudere lucht in het noorden cn de zachte lucht waarin wij ons bevin den. Het ziet er naar uit dat deze zone ons pas vrijdagavond zal be reiken. UTRECHT. VVD-fraktievoorzitter Rietkerk heeft de Partij van dc Ar beid gevraagd zich niel voorbarig nu al te verzetten tegen het abortus- wctsonlwcrp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1