Stad en Lande gaat zich bezig houden met „straatmeubilair" Vogel tentoonstelling „Zang en Kleur" PLATTELANDSVR01WENB0ND „SCHOUWEN" STOND STIL BIJ HET 45-JARIG JUBILEUM 4 C. 0. J. Hendrikse herdacht Derde jaarboek van de pers STREEKNIEUWS Met kabaret „Capritholen" rechtigden kontakten leggen en mel den dat het monument is vastgelegd. Ook wil de kommissie proberen bij deze personen begrip te kweken voor de waarde van het monument en verder het behoud bevorderen ZIERIKZEE, 17-11. De leden van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland hebben tijdens de drukbezochte najaarsvergadering, vrijdagavond in de foyer van „Mondragon" te Zierikzee, het overleden lid C. O. J. Hendrikse herdacht. Voorzitter J. L. Braber noemde aan het begin van de vergadering de heer Hendrikse één van de belangrijkste figuren van de vereniging. Hy was een van de oprichters en verder een van de weinige gidsen in Zierikzee. De voorzitter konstateerde dan ook dat het gelukkig is dat de vere niging dit jaar een gidsenkursus heeft georganiseerd, waardoor het korps gidsen aanmerkelijk kon wor den uitgebreid. Lezingen De heer Braber kondigde verder aan dat het de bedoeling is dat de komende serie lezingen, juist om de gidsen nog verder in te wijden, zal gaan over onderwerpen die Zierikzee betreffen. In het volgende medede lingenblad zullen daar nadere me dedelingen over worden gedaan. Hij kon voorts melden dat de re gistratie door de „Veldnamenkom- missie" intussen begonnen is. Op Schouwen is nog niet zo veel bekend van deze veldnamen. Wat de rekrea- tie betreft merkte de voorzitter op dat nu de plannen worden uitge voerd, pas blijkt dat ze een enorme aantasting betekenen van de toe stand zoals die was. Restauraties De vereniging heeft een aantal protesten'ingediend en onder andere aandacht gevraagd voor de restanten van het klooster Bethlehem. Hij liet nog meer positieve gelui den horen. Het aantal restauraties in de dorpen en in Zierikzee wordt steeds groter en de topper daarvan is de restauratie van de Nobel poort, die over enkele maanden klaar is. Sarcofaag De vergadering keurde vervolgens het verslag van sekretaris Jonker, goed, waarna mevrouw Jansen op merkte, dat op de binnenplaats' van het stadhuis nog steeds een twaalfde eeuwse sarcofaag staat met bloemen erin. Stad cn Lande, die er erg op ge steld is dat deze sarcofaag bewaard blyft, heeft er het gemeentebestuur op gewezen dat deze toestand niet bevorderlijk is voor het behoud van de gpafzerk. Namens de voorzitter van de Kommissie Kleine Monumenten, ir. J. L. van Sloten die op het ogenblik in het ziekenhuis ligt, vroeg de heer H. Uil hierna aandacht voor het werk van deze kommissie. Kleine monumenten Eind vorig jaar beraadden de vier jongste bestuursleden zich over de toekomst van de vereniging on ze konkludeerden, dat de taak van Stad en Lande op het gebied van de mo numentenzorg zich met name zou moeten richten op het zogenaamde straatmeubilair. Dat wil zeggen de karakteristieke onderdelen van het monumenten gebied. Op dit gebied heeft de vereniging al een en ander gedaan, maar de ge dachten gaan nu uit naar een breder terrein, namelijk het dokumcnleren, vastleggen en het behoud van dit straatmeubilair" zoals: deuren, deurkloppers, gevelstenen, hekken, makelaars, poortjes, pompen, brug gen, klokken, travaljes, theehuisjes, windwijzere enz. De kommissie huis namen heeft zich omgevormd in de kommissie kleine monumenten en tijdens de vergadering vroeg de heer Uil medewerking van leden en niet- ieden om te helpen de kleine monu menten op te sporen en vast te leg gen. Kontakten Verder wil de kommissie met de ei genaren en alle andere zakelijke ge- door het geven van voorlichting en adviezen. Op een later tijdstip wil de kommissie mogelijk bepaalde zaken gaan publiceren, die op kleine mo numenten betrekking hebben. Als voorbeeld heeft de kommissie het werk van een dergelijke groep op De Bcvclanden en tijdens de ver gadering lag een door deze werk groep samengestelde map met inn strukticfoto's dan ook ter inzage. 1 De vergadering beraadde zich verder over het doel van de zomer- ekskursie die dit jaar naar het Land van Maas en Waal zal voeren.. Jaarboek Na afloop konden de leden voorts het derde exemplaar van de Kroniek van hel Land van' de Zeemeermin verkrijgen. Deze kroniek is een uit gave van de vereniging. SEROOSKERKE Toneeluitvoering Zaterdagavond 18 november vond in het dorpshuis te Serooskerke de opvoering plaats van 't blijspel „Be talen om 7 uur", gespeeld door het toneel gezelschap „Serooskerke". Nadat de aanwezige leden door de voorzitster mevrouw Meijer verwel komd waren, werd 't toneelstuk on der regie van de heer P. Steutel vlot opgevoerd. In de pauze vond een verloting met mooie prijzen plaas. Na afloop van de voorstelling kregen de aanwezigen een konsump- tie met een worstebroodje aangebo den en bleef men nóg lange tijd ge zellig bij elkaar. Namens het kollege van b. en w. was wethouder de heer P. M. van de Aarsen met zijn vrouw aanwezig, wat bijzonder op prijs werd gesteld, door de dorpsgemeen schap. Ter kennismaking sprak de heer Van de Aarsen een kort woord tot de aanwezigen, hierin sprak hij erover dat door onder andere een toneelgezelschap van eigen mensen' de leefbaarheid op het dorp goede koers vaart. KERKWERVE Vergadering NCVB De N.C.V.B.-afdeling Kerkwerve vergaderde vorige week in het ge meentelijk verenigingsgebouw on der leiding van de presidente, me- - vrouw M. Boot-Brand. Zij opende de vergadering met gebed en het zin gen van Psalm 105 1 en 5. De vice- presidente, mevrouw A. Kristalijn- Hagesteijn las hierna Hebr. 10 37 en hield een meditatie getiteld: „Wachten op de Here" waarna Ge zang C 1 werd gezongen. Na en kele huishoudelijke zaken, kwam de spreker van de avond, de heer Lind- houl, aan het woord. De eigenaar van Verhage's Speelgoedhuis vertel de de dames het een en ander over spelen en speelgoed. Na de pauze werd door de heer Lindhout allerlei speelgoed getoond en liet wat zien van het kwaliteits verschil. Na de leerzame uiteenzet ting werd nog gezongen Gezang 217 1 en 2 en sloot mevrouw Kristalijn do avond met dankgebed. Tweemaal bingo Afgelopen vrijdag en zaterdag avond was het feest in het vereni gingsgebouw. Tweemaal werd door aktievc komité's van de sportvere niging WIK een bingo-avond ver zorgd. Vrijdagavond was de zaal bij na tot de nok gevuld, toen bijna zes tig jeugdigen het spannende spel kwamen spelen. Er waren leuke prijsjes te winnen en de, meeste kin deren gingen dan ook niet met lege handen naar huis. Er werd een echt feestje van gemaakt, tussendoor werd toepasselijke muziek gedraaid. Een dag later was er bingo voor de oudere jeugd en volwassenen. Latei- op de avond steeg het getal spelers boven de vijftig uit. Ook nu waren aardige prijzen te verdienen. Al met al kon de bevolking.van'Kerkwerve, jong en oud. terugzien op gezellige avonden die zeker voor herhaling vatbaar zijn. Postduivenshow Voor dè tweede maal, in de ge schiedenis wordt dit jaar in Kerk werve een postduivenshow gehou den. Iedereen die hier plezier in^ heeft is welkom op vrijdagavond en zaterdag (de hele dag) in hét ge meentelijk verenigingsgebouw aan de Beatrixstraat. Naast het 'fëit dat er tal van duiven te bewonderen zijn, wordt ook de gelegenheid ge geven om mee te dingen naar een groot aantal fraaie prijzen door mid del van het Rad van Avontuur. Nogmaals Sinterklaasavond Noïmaals wordt erop gewezen:dat op vrijdag 2 december een Sinter klaasavond wordt gehouden voor de jeugd die van. de lagere school af is - en nog geen 17 jaar is! Allen die hiertoe behoren hebben een schrij ven ontvangen van de werkgroep vakantie-aktiviteiten te Kerkwerve. Nogmaals wordt vermeld dat de strookjes, waarmee men zich' moét opgeven, uiterlijk vrijdag 24 novem ber aanstaande ingeleverd moeten zijn bij Jopie Kouwenberg, Noord straat 6. Zijn er te weinig opgaven dan kan deze avond, die toch wel feestelijk beloofd te worden, niet doprgaan! Vul jc strookje dus van daag nog in! Nieuwe fokvarkensstal Hel akkerbouwbedrijf van C. M. v. d. Velde, Zwaardweg 7 in Kerk werve wordt uitgebreid met een fokvarkensstal. Ter gelegenheid van dit begin -in de veehouderij-sektor organiseert het bedrijf donderdag 23 november een open dag voor belang stellenden. Deze dag begint 's mor gens omstreeks kwart voor tien in het Hervormd Verenigingsgebouw in Zierikzee met een tweetal inleidin gen over de varkenshouderij. Na het nuttigen van een gezamenlijke lunch volgt bezichtigen van de nieuwe fokvarkensstal, met een kapaciteit van 350 biggen. ZIERIKZEE. 18-11. Ilct bestuur van de vogelvereniging „Zang cn Kleur" toonde zich zeer tevreden over de kwaliteit van de ruim vier- hondcrdv\jftig vogels, die werden in gezonden voor de tentoonstelling vrjjdag cn zaterdag j.l. in liet „Huls van Nassau" te Zierikzee. Het bestuur zei zeer dankbaar te zijn voor de inspanningen van de familie Ligtendag, clic met de ver bouwing van hel „Huis van Nassau" een uitstekende tentoonstellings ruimte gekreëerd heeft. De ingezonden vogels werden aan een strenge kontrolc van zeven keur meesters onderworpen. Een Goud Li zard met cap. van de hoer Everaars kwam als algemeen kampioen uit de bus met een totaal van 90 punten. De tentoonstelling had een fleurig aan zien gekregen door medewerking van de gemeentelijke plantsoenendienst, die voor bloemen en planten zorgde. De organisatoren ontvingen veel medewerking van de middenstand In velerlei vorm. Deze vogcltentoonstel- ling trok een groot aantal bezoekers, die tevens een kansje waagden met hot rad van avontuur, zodat de kos ten voor de vereniging binnen de perken bleven. Voor de uitslagen verwijzen we naar elders in dit nummer. Op de foto: De gezamenlij ke kampioenen van do vogcltentOOn- stelUng. i kzeeseho N ienwsbode) DREISCIIOR Opbrengst kollekte De {vjationale kollekte voor gees telijk gehandicapten heeft te Drei- schor de mooie som van f 329,69 op- gcbacht. Aan idle gevers en koliek- tanten wordt hartelijk dank ge bracht voor dit fraaie resultaat. ZONNEMAIKE Rektifikatie in tegenstelling tot een bericht in de krant van maandag ;jl. over de oprichting van de algemene soos voor ouderen, wijzen we er op dat de eerste bijeenkomst hiervoor zal plaatsvinden op donderdag 23 no vember in het Dorpshuis aan dé I. M. V. d. Bijlstraat. OUWEJRKERK Aanrijding Maandagmiddag ontstond een aan rijding op de Vïssersweg tussen twee personenauto's. Bestuurster C. G. W.-V. kwam met haar auto achter uit een dam afrijden op het moment dat M. V". uit Schuddebeurs uit de richting van Rijksweg 18 naderde. V. trachtte nog te remmen, maar een botsing kon niet meer voorkomen worden. De auto vart W.-V. kwam vervolgens in de sloot terecht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. NIEUWERKERK Postduivenshow De PV Duiveland zal op zaterdag 9 december wéér de jaarlijkse 'gróte postduivenshow houden in „Ons Dorpshuis" in Nieuwer kerk. Evenals voorgaande jaren wordt er weer een grote vérloting' gehou den met veel prijzen. Ook aan de jeugd is gedacht. Zaterdagmiddag gaat de zaal open; 's avonds vindt de trekking van de loterij plaats. OOSTERLAND Opbrengst kollekte De hier gehouden Nationale kol lekte ten bate van de Geestelijk Ge handicapten 1978, die gehouden werd onder leiding van mevrouw T. Dorst-Hoogvliet, door de dames me vrouw Bal-Rotte, mevrouw Goud- zwaard-Janse, mevrouw Van 't Hof f-Dorst, mevrouw Den Haan-van der Have, mevrouw Ista-Both, me- vruow Stouten-Otte en mevrouw Wïjnseker-Hoogerheide en door me- jufrfouw Marianne van Dijke, bracht op de som van f 686,67, jammer ge noeg f 24,55 minder dan in 1977, toen het bedrag f 711,22 bedroeg. Waar schijnlijk een gevolg van de vele koliekten, die momenteel aan de deur komen. ^Desondanks zéér veel dank aan de geefsters, gevers en niet min der aan de leiding en de dames-kol- lektanten. Filmvoorstelling Woensdagmiddag 22 november zal in het dorpshuis „Oosterhof" weel een kinderfilm worden 'vertoond, namelijk de Nederlandse rolprent „Klein Duimpje en de Reus". Na af loop zullen de kinderen nóg op snoep getrakteerd worden. Voor tijd: zie agenda. Kinderpostzegels De kinderpostzegelaktie 1978 ge houden door de leerlingen van de 6e klas van de Openbare Basisschool, bracht óp de mooie som van f 1212,—, dit is f 176,'voor de kaarten en f 1036,voor de postzegels. Zeer veel dank aan de leerlingen, onder wijzend personeel en die kaarten of zegels kochten. Een cross-terreintje? Het echtpaar J. de Glopper. Dr. Schutterstraat 60 alhier, heeft het initiatief opgevat om te trachten hier ter plaatse een stukje bouw- of weiland te kunnen huren van de een o£ andere landbouwer, even buiten het dorp, om voor de jeugd de gele genheid te scheppen hierop te „cros sen" met oude en aftandse brom mers. Voorheen bestond deze gele genheid ook namelijk achter de voormalige lagere school aan de Hofweg, waar gecrosst werd, zeer tot ergernis van de omwonenden, die veel hinder ondervonden van het la waai dat soms tot laat in de avond plaats had, en waardoor de kinderen niet konden slapen. Daarom zou men graag een stuk land willen huren buiten de bewoonde kom. Ouders van jongelui, die voelen voor het plan van het echtpaar De Glopper, kunnen zich met hen in verbinding stellen: tejefoon (01114) 1987, om zo doende in nauwe samenwerking te trachten dit doel te bereiken. Men is ervan overtuigd dal deze bezigheid er het zijne toe zal bijdragen dat er o.m. paal en perk gesteld wordt aan het vandalisme van de jeugd, en aan de steeds erger wordende verniel zucht ook in oris dorp. BRUINISSE Vergadering NCVB Op donderdag 16 november hield de NCVB afdeling Bruinisse de jaarvergadering in het Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw. Presidente mevrouw De Groot - Fluit sprak een welkomstwoord, waarna gezamenlijk psalm 146, de verzen 1, 3 en 8 werd gezonden. De voorzitser ging vervolgens voor in gebed. De feestelijke avond werd begon nen met een broodmaaltijd die door presidente werd "besloten met een meditatie naar aanleiding van Jo hannes 21 15 tot 18 en met dank gebed. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld mét onder meer de jaarverslagen van de penningmecs- teresse en sekretaresse, enkele ge dichten, een verhaal en twee toneel stukjes. Tussendoor werd enkele ke ren pauze gehouden, waarin de da mes iets drinken kregen aangeboden. Voor degenen die hun steentje bij droegen om deze avond te doen sla- gens was er een'attentie in de vorm van een roos. Tot slot van de gezel lige avond werd gezang 280 vers 1 ,,'k Wil U o God mijn dank betalen", gezongen. Kollekte Georganiseerd door de voetbalver- niging Bruse Boys werd ook in Brui nisse gekollekteerd voor de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandikap- ten. Met dank aan allen die daaraan meewerkten kan een opbrengst wor den gemeld van f 945,85. Lantaarns vernield Een leuk spel voor de jeugd schijnt nog altijd het uitschoppen of uitgooi en van straatlantaarns te zijn en van zaterdag op zondag slaagden brood- di-onken onvolwassen pubers er in drie straatlantaarns in Plan West op deze manier te vernielen. Begrijpe lijkerwijs probeert de politie aan dit onverantwoordelijke spel, op kosten van de gemeentelijke financiën een einde te maken en zullen degenen die zich daaraan schuldig maken wel een keer worden gesnapt. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. De Ringweg om Brus sel' is gereed. Het laatste gedeelte van de weg, ten zuiden van de Bel gische hoofdstad, wordt dinsdag door koning Boudéwijn geopend. LOS ANGELES. Californië. In de nacht van zondag op maandag jieeft in de Zwerversbuurt van Los Ange les weer de maniak toegeslagen die in ééli maand tijd negen mannen heeft vei'moord. De nieuwe slacht offers, de Spaanssprekende Ameri kanen José Ramirez en Ricardo Se ra', beiden 24 jaar, ontvingen dolk steken, maar zijn slechts gewond. MOSKOU. De zesde volkstelling in de Sowjcl-Unie die in 1979 plaats heeft. is al begonnen in die gebieden die in januari onbereikbaar zijn. zo heeft het persbureau Tass maandag bekendgemaakt. De telling begint officieel op 1 januari. OOST-BERLIJN. De DDR zal dui zenden paren spijkerbroeken van Amerikaanse makelij invoeren voor in de fabrieken, zo is maandag van rechtstreekse verkoop aan arbeiders welingelichte zijde in Oosl-Berlijn vernomen. Staart in stol STUTTGART. 20-11. De ekonomïsche kont rol edienst van de politic in Villingen- Schwenniugen (Baden-Würt- temberg) houdt zich bezig mei de vraag hoe een muizestaart in een kerststol terechtkwam. Een huisvrouw had in een warenhuis een stol gekocht en kon na thuiskomst niet nala ten een stukje van de lekker nij te proeven. Bij de eerste beet stuitte zij echer op iets hards dat wel op een stuk snoer leek. Bij nader onder zoek bleek het echter een mui zestaart te zijn. Andere stollen uil het magazijn worden thans aan een onderzoek onderwor pen. HAMBURG. Koning Hoessein van Jordanië heeft 'maandag in 'een in terview dat in Hamburg is versche nen, verklaard dat hij nog steeds be reid is tot onderhandelen over vrede in het Midden-Oosten, maar dat de Sowjet-Unie en andere geïnteres seerde Arabische landen daaraan moeten kunnen deelnemen. BERLIJN. De Westberlijnse politie heeft maandag een achtjarig meisje wéten te bevrijden uit de handen van haar ontvoerders, die een los geld van ruim 3 miljoen gulden had den geëist. LOS ANGELES. De 28-jarige Scotl Newman, een zoon van de békende Amerikaanse akteur Paul Newman, is maandag dood aangetroffen in een hotelkamer in Los Angeles. Volgens de politie is hij omgekomen als ge volg van een kombinatie van kalme rende middelen en alcoholgebruik. WASHINGTON. De V.S. en En geland hebben, althans voorlopig, hun pogingen opgegeven om een conferentie van alle betrokken par tijen over Rhodesië bijeen te roepen. GEORGETOWN (Guyana). Ds. Jim Jones, leider van een fanatieke Ame rikaanse religieuze sekte, ging zijn volgelingen voor in de dood bij een massaal zelfmoord-ritueel, dat 383 mensenlevens eiste, zo heeft de re gering van Guyana maandag be kendgemaakt. ALGIERS. President Houari Bou- medienne van Algerije die sinds za terdag in een ziekenhuis te Algiers ligt, staat onder permanent toezicht van een medische kommissie die ge leid wordt door de arts Achmed Ta- leb Ibrahimi, speciaal adviseur van de president. NEW YORK. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de V.N. heeft maandag de door Israël gesteunde christelijke militiegroepen in Liba non ervoor verantwoordelijk gesteld dat de 6.000 man sterke vredesmacht van de V.N. de vrede in het zuiden van Libanon, die een permanent ka rakter moet hebben, niet kan her stellen. LONDEN. Met het bereiken van een loonakkoord lykt er een eind te zijn gekomen aan de twee maanden durende staking van de 57.000 arbei ders bij de Fordfabrieken in Enge land. De vakbonden hebben het aan bod van de Forddirektie een loons verhoging te geven van 17 procent aanvaard. Kindereu voor de buis HILVERSUM, 20-11. Uit een en quête door de afdeling kijk- en luisteronderzoek van dc NOS onder kinderen van 3 tot en met 11 jaar is gebleken, dat in het tweede kwar taal van dit jaar gemiddeld 200.000 van dc Jileniste kijkertjes ook van acht tot tien uur aan de beeldbuis gekluisterd zijn geweest. De grootste kijkdichtheid met ongeveer 330.000 kinderen was weggelegd voor de programma's op vrijdag- fn zater dagavond. Het minst gekeken dooi de kleinsten werd op de woensdag avond. Maar ook dan zaten er altijd nog 100.000 kinderen, voor het scherm. ZIERIKZEE, 17-11. Dc Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling Schouwen vierde vrijdagavond in het Hervormd Verenigings gebouw het 45-jarig jubileum. Met het grote feest van vijf jaar geleden nog vrij vers in liet geheugen, were} besloten dit jubileum slechts op bescheiden wijze te herdenken. Voorzitster mevrouw L. Bcrman- Stecndijk toonde zich verheugd over dc grote opkomst cn sprak een bij zonder woord van welkom tot de be stuursleden van dc andere afdeling van dc Plattclandsvrduwcnbond in deze regio. Mevrouw Bcrman wilde niet dc afgelopen 45 jaar weer helemaal de revue laten passeren, maar wees er wel op dat de bond veranderingen en verbeteringen heeft meegemaakt tijdens het bestaan. „Ook voor het bestuur is het veel drukker gewor den en blijft het écht niet bij gezel lig theedrinken", aldus dc voorzit ster. Zij deelde mede dat - na een periode van flinke daling - weel een vooruitgang in het ledental (thans 151) genoleord kan worden. Mevrouw J. D. van Oeveren- Gaanderse bracht haar felicitaties over aan de jubilerende bond na mens het afdelingsbestuur van dc andere regionale afdelingen. Zij vond dat de afdeling „Schouwen" als oudste het ..lichtend voorbeeld' moet geven en onderstreepte haar woorden met de aanbieding van een groot pakket kaarsen. „Een welkom geschenk met het oog op de komen de Kerstviering', aldus mevrouw Bermen. Het mocht clan een bescheiden ju bileumviering betreffen, de verdere verzorging van de avond was in elk geval op uitstekende wyze in handen van het kabaret gezelschap „Capri tholen. Een groepje enthousiaste plattelandsvrouwen uil Tholen toon den hun kunnen op dit gebied. De regie was in handen van Jan Kruik. Voor een goed kabaretprogramma komt heel wat kijken: teksten schrij ven. zingen, begeleiden cn aktcrcn Dc dames draaien er hun hand niet voor om. „Capritholen" bestaat al acht jaar en weet elk seizoen weer met een nieuw programma op de planken te komen. De groep wist het publiek vrijdagavond bezig te hou den met een flitsend en aktucel ka baret. Opmerkelijke vondsten Opmerkelijke vondsten waren het nummer „Lekkage" over de werk sters op de ministrielc departemen ten en „Europa" over de Europese verkiezingen. Heel vermakelijk was verder de persiflage op het radio programma ..Candle Light" on een hoogtepunt vormde „Ja ik wil". W.^t dit laatste betreft werd een» /ooft Zevensprong opgevoerd, geïnspi reerd op de wensen van dc man met betrekking tot de „ideale vrouw" „Capritholen" mocht aan het ein de van de voorstelling een hartelijk applaus in ontvangst nemen, even als dankwoorden van mevrouw Bcr man -Steendijk en een rode ronc

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4