PvdA-fraktie mist belangrijke zaken in de Aanbiedingsnota SINTERKLAAS DEED INTREDE PER HUIFKAR IN BURGH-HAAMSTEDE DE V.O.S.-KURSUSSEN KRIJGEN KOMBI- SUBSIDIE VAN PROVINCIE-GEMEENTE NAUWELIJKS WAS SINT IN HET LAND OF HIJ SPOEDDE ZICH NAAR RENESSE Algemene beschouwingen Aankomst per helikopter STREEKNIEUWS Emancipatiepraatje in de raad ZIERIKZF.ESCHE NIEUWSBODE Dlnsflag 21 november 1978 Nr. 22410 3 Z1ERIKZEE, 20-11. Woordvoerder van de PvdA-frak tie. de heer J. Groen, noemde de Nota van Aanbieding bij tie begroting 1979, aan het slot van zijn algemene beschouwingen een „mat stuk". BURGH-IlAAMSTEDE, 18-11. Zaterdagmiddag organiseerde de midden- standsvcreniging „Burgh-Haamstedc" de jaarlijkse intocht van Sinterklaas in Burgh-Haamstede. Een en ander ging gepaard met guur weer. Er waren veel ouders met hun kinderen in de Haamsteedse Ring samengestroomd om de Sint te verwelkomen. Sint was met grote snelheid per helikopter uit Medemblik naar Haamstede gevlogen (zoals hij zelf vertelde) en achter de R.K. kerk geland, waar tot zijn spijt niemand aanwezig was om hem te verwelkomen. Wel stond er een huif kar van manege „Lisiduna", waar hy toen maar ingekropen is en zo naar het dorp gereden, waar hij werd opgewacht door het majoretten- en tamboers- korps „Rust Roest" uit Zierikzee, die hem met vrolijke tonen voormar- cheerden naar de Ring. Deze fraktie zegt het te betreuren dat zaken als Welzyn, Sociale Zaken en Werkgelegenheid in het geheel niet worden genoemd in de nota, terwijl op andere punten met be trekking tot Onderwijs, Verkeer en Volkshuisvesting, het kollege niet met een bepaalde visie komt. De PvdA informeerde in hoeverre de brief van de staatssekretaris van binnenlandse zaken, waarin richtlij nen werden verstrekt voor de ra ming van de begroting 1979, recht streekse gevolgen heeft gehad bij het opmaken van deze begroting. De fraktie is van mening dat het huidige kollege van b. en w. geen af spiegeling is van de politieke krachtsverhoudingen in Zierikzee. Voor de plannen van een eventuele derde wethouder - zoals geuit door burgemeester Th. H. de Meester bij de wethoudersverkiezing - zegt de PvdA niets te voelen, omdat de mo tivatie hiervan alleen de politieke rust zou zijn. Meerjarenplanning Men zegt in de Aanbiedingsnota de gedachten van het kollege over de openbaarheid van kommissieverga- deringen te missen. Verder dringt de PvdA aan op een meerjarenplanning' en informeert men waarom deze zaak een jaar op z'n beloop is gela ten. Gezien de toch al zwaarder wor dende lasten voor de bevolking als gevolg van „Bestek '81" en omdat de Onroerend-goedbelasting vorig jaar nog geheel is herzien, gaat de fraktie ermee akkoord deze in 1979 niet te verhogen. Wel vindt men dat boven genoemde belasting en haven- en liggelden jaarlijks herzien dienen te worden om schoksgewijze verhogin gen te vermijden. De PvdA heeft waardering voor het werk van de vrijwillige brandweer en is het eens met het kollege dat by de jachthaven de brandveiligheid gewaarborgd moet zyn. Men wijst in dit verband op het parkeren op „het Luitje" buiten de vakken, dat oog luikend wordt toegestaan. Men acht het een onaanvaardbare zaak dat de brandweer en ambulance hierdoor vaak niet ter plaatse kunnen komen. De verkeersproblematiek krijgt rui me aandacht in de PvdA-beschou- wingen. De fraktie is van mening dat meer gedaan moet worden voor de zwakste groepen: de fietsers en voetgangers. Men acht een perma nent voetgangersgebied een logisch gevolg van de huidige gang van za ken. De fraktie verwijt het kollege dat het in dit verband op twee ge dachten hinkt. Men vindt dat o. en w. rekening moeten houden met de belangen van de Ondernemerscen trale en andere betrokkenen, maar dat zij wel met voorstellen voor een beleid dienen te komen. Woonerf Het plan voor een woonerf in de Krabstraat wordt toegejuicht met de kanttekening dat het wel duidelijk de wens van de bewoners moet zijn en dat een „echt" woonerf, dat voldoet aan de wettelijke bepalingen, inge steld moet worden. Verder doet de fraktie enkele verkeersvoorstellen. De wandelroute vanaf de West- brug uitbreiden langs de kerk tot aan de Poststraat. Eenzelfde loop route vanaf de Noord- en Zuidha venpoort via de Oude Haven naar het centrum werd vorig jaar reeds door de fraktie voorgesteld en men vraagt nu dit in de Verkeerskommis- sle en in Publieke Werken nader te bekijken. De PvdA pleit verder* voor oen fietspad langs de Laan van St. Hilaire en een brug over de gracht Op Schouwen-Duiveland worden vier kursussen gegeven, waarvan twee te Zierikzee. Het totaal ge raamde tekort voor Zierikzee be draagt f 2920. G.S. zijn bereid voor de helft in dit bedrag te participeren zodat voor de gemeente f 1400 over blijft. De voorzitter had kritiek op de door G.S. gevolgde methode om zon der overleg en vooraf de helft van het bedrag in zo'n subsidie-situatie toe te zeggen. bij de Karnemelksvaart. Er wordt wederom (aandacht gevraagd voor een veilige fietsroute vanaf de Grachtweg (ZWN) station via het voetpad langs de Nieuwe KooJweg naar de Houwersweg. In dit verband wordt het voorstel gedaan een dam- wand langs de Gracht aan te leggen. Wat betreft de beleidspuntennota van de provincie is de fraktie het eens dat verbetering van bestaande wegen de voorkeur moet hebben bo ven de aanleg van nieuwe wegen. De PvdA is van mening dat het Rode Kruis Ziekenhuis optimaal moet funktioneren en dat het daarom be langrijk is dat alle specialismen, die er vroeger waren, ook nu aanwezig zijn. De kosten van de gezondheids zorg stagen drastisch, terwijl men zich, volgens de fraktie, dikwijls af kan vragen of alle geld wel goed be steed wordt. Men acht het nodig alle gelduitga- ven kritisch te bezien en waakzaam te zijn bij kredietoverschrijdingen. De fraktie gaat akkoord met een bij drage van f 8,per inwoner. „Wij steunen een beleid, wat er op gericht is mensen aan woonruimte te helpen .die ekonomisch- of streekge bonden zijn met Zierikzee, maar we moeten wel oppassen!" merkte de heer Groen op naar aanleiding van het woningbouwbeleid. Mén vraagt het kollege, vooruitlopend op een struktuurschets, spoedig met een nota te komen over de gehele volks huisvesting, wat betreft de verwach te ontwikkeling, maar ook wat betreft de bouwrijpe grond, waar over nog wordt beschikt. Men pleit ook voor meer voorlichting over de huurgewennirrgsbijdrage, eventueel in de vorm van mededelingen in „Stadsberigten". Bestemmingsplannen De fraktie dringt aan op een snelle realisatie van het nieuwe bestem mingsplan „Malta". Men betreurt het dat het bestemmingsplan „Dam-Ou- de Haven" nog steeds niet aan de raad is aangeboden en informeert of Monumentenzorg nog niet heeft ge reageerd. De PvdA spreekt over een „misser van de eerste orde" wat be treft het uitvoeren van het bestem mingsplan „Kiaaskenswater" in zijn oude vorm omdat aan de bezwaren tegen het nieuwe plan geen recht is gedaan. Met de investeringslijst voor kapi- taalswerken kan de PvdA in grote lynen instemmen, alleen de voorbe- reidings-plankosten van één openba re basisschool wil men uitgebreid zien tot twee openbare basisscholen. De fraktie schaart zich, wat be treft de scholenbouw, achter het ad vies van de schoolraad, dat zowel de Theo Thijssenschool als Binnen de Veste beide vervangen dienen, të worden. In de schoolraad is niet ge steld, dat beide scholen tegelijk ge bouwd moeten worden, maar \£el dat tegelijk de plannen gemaakt moeten worden. Het kollege heeft ge steld dat om „meerdere redenen" niet mogelijk is om vervanging van beide scholen tegelijk ter hand te nemen en diat daarom het kollege zelf een prioriteit vast gaat stellen. De PvdA wil meer inzicht in deze „meerdere redenen". Verder maakt de fraktie bezwaren tegen het woord „voorshands" in de mededeling dat het kollege de verka veling van het onderwijs voorshands niet mogelijk acht. Onderwijsnota Verder vindt de PvdA dat een be- Dan kunnen de gemeenten moei lijk „nee" zeggen, vond hij. „Het komt meer voor en het is een onple zierige gewoonte, waar bedenkingen tegen in te brengen zijn", vond hij. De heer Sprcngelmeijer stemde in met het voorstel, maar wilde af wachten welke kant het opgaat met die kursussen. „Ik zal de ontwikke ling nauwlettend volgen. Mijn „ja" nu. betekent derhalve niet automa tisch een „ja" straks". De heer Roskam vroeg of de sub sidie eenmalig is. De voorzitter 2ei. drag geraamd moet worden voor de stichting van een peuterspeelzaal in Poortambacht. Men denkt aan een semie-permanent gebouw, dat ook door de belangengroep „Poortam bacht" voor diverse aktiviteiten ge bruikt zou kunnen worden. De fraktie dringt er bij 't kollege op aan een onderwijsnota te maken, die betrekking heel't op het gehele kleu ter- en lager onderwijs in onze stad. De PvdA is verder van mening dat een centrumgemeente ais Zierikzee een dierenasiel behoort te hebben. Nu B. W. en S. dit niet gezamenlijk aart hun raad willen voorleggen, stelt de fraktie voor een subsidie te verstrekken aan de Vereniging voor Dierenbescherming. Verder wordt geïnformeerd naar eyentuéle subsi dies voor de vernieuwing van de klapbrug over de Nieuwe Haven. Wat betreft het hoofdstuk Jeugd zaken (voorheen omschreven als Jeugdzorg) zegt de fraktie te hopen op een spoedige realisering van een gebouw voor „Brogum" en op de vaststelling van de beheersvorm voor dit gebouw. De PvdA betreprt het dat de taentoonstellingen, geor ganiseerd door de kommissie Van der Ven-Van Paassen niet zijn door gegaan. Men hoopt dat er in de toe komst toch nog een vorm van sa menwerking met deze kommissie te vinden zal zijn. De fraktie stelt een. verhoging van de subsidie van de jeugdsport voor van f 11.000,naar f 12.500,per jaar. Het instellen van een reserve voor de sport wordt juist geacht. De PvdA zegt het hoofdstuk Sociale Za ken en Maatschappelijk Werk pijn lijk te missen in de beschrijvings brief. Ook maakt men aanmerkingen op het ontbreken van mededeling betreffende de algemene bijstands wet. Wat betreft de werkgelegenheid zegt de fraktie blij te zijn met de vestiging van Nemag B.V. Men in formeert of er ook nog hoop is dat Bosman Molenbouw zich in Zierik zee gaat vestigen. Men vindt dat er een aktief beleid gevoerd moet wor den om vooral kleinere dienstverle nende bedrijven haar Zierikzee te halen. Jachthaven De PvdA vraagt verder naar sub sidiekansen voor het projekt verbe tering van de haven en uitbreiding van ligplaatsen, dat in 'totaal f 8.385.000— moet gaan kosten. Zeer kritisch staat de PvdA tegenover de plannen van een jachthavenkbmplex in of bij De Vial. Alleen zeer idein- 'schalige plannen vftndt,. de fraktie hier wenselijk eri men wacht met belangstelling de plannen van de in gestelde Stuurgroep Jachthavenont wikkeling Zierikzee af. De PvdA besloot de algeméne be schouwingen met de wens op een goede samenwerking in de raad pn,- djanks alle tegenstellingen en. me ningsverschillen. ZIERIKZEE Yoga-lesien Donderdag 23' november worden de Yoga- en 'massagelessen in het pand Meelstraat 29 hervat. De kur- sus begint met kennismakingslessen. Er wordt les gegeven door Joke En- serink. Inlichingen en opgave, tele foon (01112) 500. Diefstal Maandag werd aangifte gedaan van diefstal van twee twaalf volt accu's. De accu's werden gestolen uit een in de Waterpoortstraat gepar keerd staande vrachtwagen van W. F. S. uit Zierikzee. De diefstal moet tijdens het weekend gepleegd zijn.. dat men de gang van zaken later niet kent. „Als de provincie het subsidie later intrekt, moet de ge meente voor de hele hap opdraaien", zo meende hij. Emancipatie Mevr. Gilden-van Geesbergen sti puleerde nog eens de betekenis van de emancipatie-gedachte. „Het gaat om gelijke rechten van vrouwen en mannen. Alleen al het feit dat slechts één vrouw zitting heeft in deze raad, bewijst al hoe ongelijk de verhoudingen liggen. Emancipa tie komt het gezin en daardoor uit eindelijk de samenleving ten goede". De heer Bij de Vaate vond het goed. maar hij wilde niet dat de „mannen" de schuld zouden krijgen voor de onder-vertcgonwoordiging van vrou wen in de raad. Het voorstel werd daarop z.h.s. aangenomen. Geen voorrang Maandagmiddag omstreeks 14.05 uur ontstond een botsing tussen een bromfiets en een auto op de hoek Calandweg/Caustraat. De brommer bestuurd door D. H. uit Sehudde- beurs verleende geen voorrang aan een auto bestuurd door P. H. M. d. B. uit Zierikzee. De brommer werd to taal vernield, de auto raakte aan de voorzijde beschadigd. Vergadering NCVB Woensdagavond 15 november ver gaderde de NCVB afdeling Zierikzee in het Nederlands Hervormd Vere nigingsgebouw. Begonnen werd met het zingen van gezang' 14, vers 1, waarna presidente mevrouw Van Opijnen-Brouwer voorging in gebed. Zij las verder voor psalm 23 met als opschrift „De heer is mijn Herder", waaruit zij de meditatie hield. Aan sluitend werden van gezang 14, de verzen 3 en 4 gezongen. Hierna verwelkomde ze de leden hartelijk en in het bijzonder me vrouw A. v. d. Bijl-Dalebout, die een kreatieve avond kwam verzorgen. Eje bedoeling was om samen enkele kadootjes te maken voor de komen de feestdagen. Begonnen werd om met verf en spijkers Staphorster stipwerk te maken. Mevrouw v. d. Bijl vertelde iets over de folkloris tische kleuren en de grootte van de stippen, gemaakt volgens een vast patroon. Vervolgens werd een vlecht gemaakt van touw, die daarna werd versierd met toefjes droogbloemen. Het derde werkstukje was een grote driekleurige bloem, die voor verschillende doeleinden gebruikt kon worden. De dames werkten er met veel enthousiasme aan. De pre sidente bood mevrouw v. d. Bijl ten slotte als dank een presentje aan waarna tot slot van de avond gezang 331-, vers 1 werd gezongen. Jaarvergadering PvdA Het afdelingsbestuur van de PvdA Zierikzee overweegt om te proberen een steunfraktie van de grond te krijgen. Gevraagd wordt aan de le den, die daar belangstelling voor hebben, zich te melden op vrijdag 24 november. Dan wordt in het Huis van Nassau de jaarvergadering ge houden. Een van de punten is de bestuursverkiezing. Voor het voor zitterschap hebben zich de huidige sekretaris G. Brand en de heer J. de Coninekt kandidaat gesteld. Voor se kretaris de heren Van Baaien en Van der Schelde en mevrouw Heij- boer. Mevrouw Heijboer wil ook penningmeester worden, evenals de heer Bijmolt, welke laatste ook voelt voor de funktie van notulist. Mevrouw Heijboer en mevrouw Oole hebben zich kandidaat gesteld als bestuurslid voor Vrouwenzaken. Van de zijde van „De Vrouwen in de PvdA" is nog geen kandidaat ge steld. Dat gebeurt pas tijdëns de jaarvergadering op 29 november. Voorts hebben zich nog enkele le den beschikbaar gesteld voor de funktie bestuurslid. Opde agenda staat verder, dé be spreking van een dan tal verslagen eri, de. voorbereidingen voor het kph- grps' in.april 1979. Ook kunnen kan didaten. worden gesteld voor het streekfederatiebestuur en zal' de 'af deling/een beslissing moeten némen ovèr dekandidaten voor het Euro pees. parlement eri drie afgévaardig- A1 spoedig bleek, dat het geen loze geruchten waren geweest die de in woners van Renesse op de been had den gebracht, want vlak bij het cen trum kwam de stoet de hoge gast tegen. Sinterklaas en twee van zijn knechten waren gezeten op een pony wagen. Na een rondgang door het dorp gemaakt te hebben betrad Sint om drie uur het Dorpshuis, waar hij of ficieel werd verwelkomd door Re- nesses eerste burger, de heer H. P. Everwijn. De burgehneester repte allereerst over de snelle komst van de Sint. Vervolgens merkte hij op dat de sin-v terklaastijd in het teken van het ge ven staat, en dat de plaatselijke middenstand met een uitgebreid as sortiment van waren gulle gevers in Op de stoep van „Het Oude Raad huis" werd Sinterklaas welkom ge heten door burgemeester H. P. Ever wijn, die konstateerde dat de goed heiligman, ondanks dat hij in 300 na Christus geboren is, er blakend uit zag'. „Waarom we elk jaar dit feest in stand houden?", zo vroeg de bur gemeester zich af. Hij meende dat eens per jaar de mens graag iets weggeeft en Sinterklaas inspireerde een ieder om dit omstreeks zijn ver jaardag te doen in de vorm van een stukje levensvreugde. Spreker dank te Rust Roest en wenste zowel Sin terklaas met zijn groep Zwarte Pie ten als alle inwoners een prettige tijd. Lekkers Sinterklaas had eerst vele kinder tjes eens bemoedigend toegesproken en wat lekkers toegestopt. Daarna schreed hij de stoep op en nam met kennersblik de microfoon in de hand en dankte alleerst de Middenstands vereniging voor de uitnodiging. Hij was van oordeel dat deze vereniging er weer iets moois van had gemaakt. Hij miste verder de Kon. Muziek- den voor het gewest en de federatie moeten kiezen. REXESSE Najaarsvergadering Ruifervereniging „Renesse" Zaterdagavond 25 november houdt de ruitervereniging Renesse in Het Jagershuis aan de Laone te Renesse zijn najaarsvergadering. De vergadering, die om kwart voor acht begint, zal worden ge opend door de voorzitter, de heer M. de Jong. Na notulen en verslag over de aktiviteiten in het afgelopen jaar zullèn de begroting en de kontribu- iieplannen voor 1979 ter goedkeuring worden voorgelegd. Verder zal de evenementen-agenda en de wed- srijd-agenda voor paarden en pon- nies worden samengesteld. Het be stuursbeleid in 1978 zal worden be sproken, waarna de -bestuursverkie zingen aan .de orde zal komen. staat stelt hun kado's te kiezen. Ten slotte wenste de heer Everwijn de Sint een prettig verblijf in Neder land toe en de aanwezigen een leuk sinterklaasfeest. „Fijne ontvangst" De Sint, op zijn beurt, dankte do burgemeester voor diens woorden en de „fijne ontvangst". Omdat het volgend jaar niet meer deze burge meester zal zijn die de Sint verwel komt, ging hij even in op het ko mend afscheid van de burgemeester. De Sint bedankte hem vooral voor „het goede klimaat in de gemeente Westerschouwen onder uw bewind". Aan de kinderen liet de grote kin dervriend weten prys te stellen op vereniging „Witte van Haemstede". Vorig jaar had hij nog een bemoedi gend woord gesproken om dit korps aan nieuwe uniformen te helpen en nu waren deze muzikanten er niet, ofschoon hij had vernomen dat ze al in het nieuw waren. Hij hoopte hen volgende week te mogen aan schouwen. Ook miste hij de wethou ders. Aandenken Hij had vernomen dat talentvolle gemeentenaren de open plaatsen hadden ingenomen. Nadat hij de burgemeester een aandenken had overhandigd nam hij weer plaats in de huifkar en, ging de stoet in ge zwinde pas door de nieuwbouw zuidwest Haamstede naar Burgh om de mars in restaurant Duinrand te besluiten. Daar was de opkomst overweldigend eri de vele kinderen hebben genoten van de clown en buikspreker die daar voor hun op traden. Tot slot kregen zij allen een traktatie. Volgende week een herha ling van dit programma, maar dan met Witte van Haemstede en in Duinrand een kinderfilm. Aftredend in verband met het ac cepteren van een funkie in de re- daktie van het maandblad is de se- kretaresse mevrouw Van Meerten. Daarna zal de aanwezigen worden gevraagd een profiel te schetsen van een voorzitter voor de vereniging zoals zij dat wenselijk achten met daarop volgend de verkiezing van de voorzitter. Nadat een redaktie- kommissie is benoemd zal de verga dering met de rondvraag worden be sloten. Na de pauze zal de heer M. K. Buth, dierenarts te Haamstede een lezing houden. BROUWERSHAVEN Opbrengst kollekte Door mevrouw C. Jonker-de Moor werd in Brouwershaven voor hel geestelijk gehandikapte kind opge haald een bedrag van f 358, gehoorzaamheid eit zo min mogelyk ondeugendheid. Vervolgens mochten enkele kinder ren op het podium waar dé Sint zat komen om een tekening of een werkstukje aan te bieden en van zelfsprekend werd er gezongen. De jongste aanwezige mocht zelfs even bij de goedheiligman op schoot om hem voor zijn verjaardag alvast een lelicitatiekusje te geven. Handjes schuddend verliet de Sint de zaal en hel feest was defini tief ten einde toen alle kinderen een appel en een chocoladeletter kregen. Hoogst waarschijnlijk is een pony wagen een uitermate snel vervoer middel. Want kort nadat hij in Me demblik voet op Nederlandse bodem had gezet, verscheen Sinterklaas aan de Hoge Zoomweg te Renesse, zonder zijn schimmel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 20-11. Op de maandag gehouden ver gadering besloot de raad van Zierikzee, op voorstel van I). en w., een subsidie van f 1460 besehikbaar te stellen voor de V.O.S.-kurstissen. Dc V.O.S.-kursussen („Vrouwen oriënteren zich in de samenleving") heb ben ten doel de eigen mogelijkheden van de vrouw te ontdekken, zoals be wustwording van dc eigen situatie waarin vrouwen leven. Het emaefpatie- beglnsel ligt aan de kursussen ten grondslag. RENESSE, 18-11. Zaterdagmiddag out twee uur trok een stoet van Re- nessénaren, met aan het hoofd fanfarekorps „Luctor et Emergo", langs dc Hogezoom, toen de mare wiaS gegaan dat Sint Nicolaas het dorp zou aandoen. Enthousiasme alom, want de goedheiligman was niet lang tevoren in.Médemblik aangekomen en een zo snelle komst naar Renesse mag worden opgevat als by zonder eervol.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3