V.V.D.-fraktie dringt aan op meerjarenplanning bij kollege f Zierikzeese raad besluit nog niet tot bouw van lokaal R.K.-school De ozonlaag Aardbevingen zijn te voorspellen 2 Algemene beschouwingen Eerst kijken en rekenen RIJDEND HULPPOSTKANTOOR AGENDA BASAURI (Biscayc). Een politie man is gedood en zes anderen zijn gewond by een besehieting van een kazerne van de gewapende politie door de kommando van de Baskische afscheidingsbeweging ETA, in Ba- sauri (bij Bilbao), in de Baskische proviqcifl ^iscayc. ZIERIKZEE, 20-11. De WD-fraktie drong er bij de algemene beschouwingen maandagavond bij bet kol lege op aan met een meerjarenplanning te komen met betrekking lot de in de toekomst uil te voeren kapi- taalswerken. De heer j. W. Roskam trad op als woord voerder. De woordvoerder zei als realistisch idealist te blijven geloven in het ge zamenlijk willen stryden voor een wereld zonder armoede, zonder hon ger en dorst, een wereld waar wel vaart en welzijn één begrip vormen. De VVD noemt het nadelig saldo van f 213.000,voor kleuter- en ba sisonderwijs geen sinecure. Het stemt de fraktie gedeeltelijk tot vol doening dat er hard gewerkt wordt aan de permanente school in de binnenstad. Daar een nieuwe school op de plaats in de Nieuwe Bogerd- straat niet tot de toekomstige moge lijkheden behoort, kiest men nu ook voor de bouw aan de Baden Powcll- weg, echter met de kanttekening, dat de verloren gaande parkeerplaatsen dan vervangen moeten worden. Onderwijsnota Tevens hoopt deze fraktic dat aan de hand van de beschikbare cijfers spoedig kan worden overgegaan tot de bouw van een permanente school in Malta. Ook de VVD dringt aan op het produceren van een onderwijs nota. Verder hoopt men dat er geen „konkurrentiestrijd" gaat ontstaan tussen de scholen „Theo Thijssen- school" en „Binnen de Veste". Met betrekking tot de onroerend- goedbelasting informeert de fraktie waarom de percentages per eenheid van f 3.000,in Zierikzee verschil lend en vaak veel hoger zijn dan in andere gemeenten in deze regio. De VVD informeert hoe het aantal woningzoekenden (248) binnen i ede lij ke tijd een woning kan worden aangeboden. Men vraagt zich verder af of de duidelijke stagnatie in de groei van het inwonerstal te wijten is aan gebrek aan woningen en/of doordat woningzoekenden econo misch en sociaal gebonden moeten zijn. De snelheid waarmee de vrijwilli ge brandweer uitrukt in geval van kalamiteiten noemt de VVD boven alle lof verheven. Men pleit voor de aanschaf van een nieuwe Magirus tankautospuit en eventueel een draagbare motorspuit. Loopstralengebied De VVD zegt voorstander te zijn van handhaving van het loopstraten- gebied zowel in tijd als in grootte. Men is van mening, dat welke maat regels ook getroffen worden de auto mobilist altijd zal blijven proberen zo dicht mogelijk in de binnenstad te komen. Men is van mening dat met een uitbreiding van het loopstraten- gebied noch de zaken noch het win kelend publiek gediend is. De fraktie steunt het experiment woonerf in de Krabstraat zij het met de kanttekening dat nu niet alle straten in dit gebied automatisch woonerven moeten worden. De VVD is verheugd dat verbetering van het weggedeelte Hellegatsplein-Zierikzec hoge prioriteit heeft gekregen. Men vraagt meteen hierop volgend waar de verbetering Zicrikzce-Scrooskcr- ke blyft. Nu de brug naar het werkeiland in de Oosterschelde gereed is an de stroom van mensen daarheen begint te rijden, wijst de fraktie erop dat het knelpunt de eerstkomende jaren bij de rotonde van' Zierikzee Komt te liggen. Duidelijk bezorgd toont de VVD zich over het aantal gereed gekomen woningen en men vraagt zich af hoe de opgelopen achterstand ingehaald moet worden. Verder informeert men of Zierikzee wel voldoende be jaardenwoningen zal hebben in de nabije toekomst. De fraktie signa leert ook een steeds grotere benoef- te aan wbonruimte voor alleen staanden. .Men vraagt zich af of hier een taak" voor het gemeentebestuur ligt in samenwerking met „Beter Wonen". Kaaskenswater De fraktie spreekt teleurstelling uit over het feit dat het plan Kaas- kenswater geen doorgang kon vin den. Men vraagt zich af, of diegenen die hiertegen hun bezwaren indien den zich realiseerden dat zij een groot aantal gezinnen en ook alleen staanden dupeerden. De fraktie spreekt in dit verband over een overdreven vorm van de mogelijk heid bezwaarschriften in te dienen. De VVD plaatst een pluim op de hoed van de vaklieden die de afgelo pen tijd restauraties uitvoerden in Zierikzee. De fraktie dringt aan op een spoedige ter visie legging van het ontwerp-bestemmingsplan Pcortambacht VII. Men hoopt in dit verband op de realisering van een „Bosje van Becu". Men dringt er bij het kollege op aan de structuurschets voor de ge meente zo vroeg mogelijk in 1979 ter tafel te brengen. De fraktie wijst er op dat in een deel van Zierikzee met meer dan 2500 inwoners de openbare voorziening zeer minimaal is. Men nodigt het kollege uit, uit te zien naar mogelijkheden om ook Jn dat deel van de stad ruimte te scheppen voor allerlei de bevolking ten goede komende aktiviteiten. Onderdak jeugdsoos De VVD zegt nog geen ,\hoera" te kunnen en mogen roepen wat betreft het naderbij komende onderdak voor de jeugdsoos, daar de bezwaarden nog een aantal mogelijkheden heb ben hun bezwaren kenbaar te ma ken. Evenals vorig jaar vraagt de fraktie waar de Rijksoverheid blijft met een jeugdbeleid, zodat de ge meente weet hoe lang de financiële polsstok is om jeugdzaken aan te pakken. Wat betreft de middenstand wijst de fraktie erop dat niet alleen de mensen met een groot goed lopend bedrijf middenstander zijn, maar ook de buurtwinkeliers, die vaak door langer dan normaal te willen werken een bestaan op redelyk ni veau willen opbouwen. Men vindt dat dit streven alle lof verdicht en waar mogelijk de steun van het kol lege. Met betrekking tot de zelfstandi gen in landbouw en visserij wijst de fraktie erop dat zeer velen in deze sektor blij zouden zijn met het le- ven van de modale werknemer. De VVD zegt „nee" tegen ongeli miteerd voortgaan met het scheppen van rekreatiemogelijkheden. Men is echter wel van mening dat Zeeland - en ook Zierikzee - nog moge lijkheden te over heeft om mensen uit de overbevolkte Randstad gele genheid te geven hier rust en ont spanning te zoeken. „De stranden zijn lang en breed. Tientallen km waar geen kip komt of kan komen. We hebben de Oosterschelde, Wes- terscheldc; het Veerse Meer", aldus de VVD-fraktie. Men vraagt het kol lege een beleid te voeren zodat de natuur geen geweld wordt aange daan. Lasten sporthal De VVD wijst erop dat de lasten voor de sporthal drastisch omhoog gaan, zodra de R.S.G. en L.T.S. - na nieuwbouw - over eigen sportvelden en gymzalen beschikken. Men ver wacht in de toekomst dan ook een veel hoger nadelig saldo dan de f 149.000,— die voor 1979 zijn ge raamd. Wat betreft de Volkskredietbank zegt de VVD van mening te zijn dat deze „sociale" bank niet meer weg te denken is. De fraktie besluit de algemene beschouwingen met de hoop op een goede samenwerking met het kollege de kollega raadsle den, de ambtenaren en de bevolking van Zierikzee. Geen Van Straubenzee meer LONDEN, 20-11. Aan een Britse legertraditie die 238 jaar oud js komt deze week een einde wanneer kapitein Alexander van Straubenzee Horig Kong en het leger ver laat, verklaarde met Britse ministerie van defensie. Het zal voor het eerst zijn dot er geen Van Straubenzee diént in de Britse krijgsmacht si'nds 1740, in ivelk jaar een Nederlander Het Kanaal over stak om tijdens de tweede Ja- cobijnse opstand de koning van Engeland te dienen. De 27-jarige kapitein Van Straubenzee heeft in Horig Kong gediend in het eerste bataljon van de Royal Green Jackets. Een van zijn voorva ders had zijn hoofdkwartier in de Kroonkolonie als gene- raal-majoor voor China en Hong Kong in 1858. Het ministerie in Londen deelde mee dat Van Strauben zee privéredenen had om hel leger te verlaten. Zijn familie heeft landgoederen in hel noörden van Engeland. GENÈVE. De ozon-laag om de aarde wordt ernstig bedreigd door de vervuilende aktiviteit van de mens. Als de vervuiling wordt ge handhaafd op het peil van 1977, dan wordt de laag uiteindelijk 15 procent dunner, waardoor zeer waarschijn lijk de aardse temperatuur omlaag zal gaan. Dit staat in een rapport dat de We reld Meteorologische Organisatie (W MO) maandag heeft uitgebracht. De WMO is een onderdeel van de Ver enigde Naties. De ozon-laag om de aarde is „van groot belang voor het leven op ZIERIKZEE, 20-11. Op (le maandag gehouden verga dering van de gemeenteraad, onder voorzitterschap van burgemeester Tli. H. de Meester, is besloten een voorstel van het kollege inzake uitbreiding van de R.K. basisschool, tol donderdag uit le stellen. De zaak is dat van dc zydc van het bestuur Stichting Katholiek Onder- wys ccn verzoek is ingekomen tot hel bouwen van een zesde lokaal. Dc In mei 1979 zullen de dorpen Dreischor, Zonnemaire, Ouwerkcrk en Kerk' werve kunnen beschikken over een rijdend hulppostkantoor. De bus zal zijn dagelijkse route over liet eiland maken en gedurende een bepaalde periode bij een „posthalte" blijven staan. Op een iets later tijdstip zullen de dorpen Noordwelle, Serooskcrke en Ellemcel erbij gevoegd worden Een uitstekende oplossing voor de plaatsen, waarvan de hnlppostkantoren bjrgchcuen zijn of opgeheven worden. inspektie heeft ter zake positief ad vies gegeven. De uibreiding is noodzakelijk o.m. in verband met het schoolbezoek van woonwagenkinderen, waartoe aan de R.K.-school 6 schooltijden extra zijn toegewezen voor de perio de 1 januari-1 augustus 1978 en 7 schooltijden voor de periode 1 augustus 1978 tot 1 augustus 1979. De inspektie ziet de betrokken school als een zesklassige. Mede met het oog op een toekomstig woonwa genkamp te Zierikzee (10 wagens) en de voorzicningsfunktie voor dc rögio. krijgt de school tol 1 augustus 1980 voor hel onderwijs - stimule ringsgebied 5 schooltijden extra. Kosten Dc heer Asma had alle begrip voor het verzoek en had ook veel waardering van het werk t.b.v. dc woonwagcnkindcrcn, temeer daar zij in het schoolleven worden geïn tegreerd en dus niet apart onderwijs krijgen. Hij vroeg alleen of ccn nieuw iokaal voor bovcntallighcid niet dc eisen tc boven gaat. Is het - met name financieel - wel te verantwoorden, want hoe ontwik- kelUzich het leerlingental in dc toe komst? Hij schatte de prijsAjun een nieuw lokaal op 5 a 6 ton en rag nog Onzekerheden voor dc bczc^tthg na 1980. „Zet voorlopig een container - of een Jarino-lokaal neer en wGcht de ontwikkeling af', zo adviseerde hij. Zcskliissigc school Dc lieer Roskam zei ..spuugzat" Gehele maand november Zierikzee Galerie Nobel; expositie van twee jonge Zeeuwse tekenaars; wo, do. vrij. vanaf 13.00 uur. Dinsdag 21 november Zierikzee Rckreatiezuul Borrendammc, jaar vergadering belangengroep Poort- ambacht, 20.00 uur. Concertzaal, concert Zeeuws Orkest, 20.00 uur. Restaurant-café „De Witte Raaf": Filmavond vrouwencafé; 20.30 uur. NAGOYA, 20-11. Een Japanse ge leerde, Ryuichi Sugisaki, heeft een methode ontwikkeld om met vrijwel 100 procent zekerheid een aardbe ving te voorspellen. Met zijn metho de heeft Sugisaki in januari al de aardbeving voorspeld die toen het Japanse schiereiland Izu trof. De geleerde maakt voor zijn voor spellingen gebruik van de gassen die door breuken in de aardkorst opstij gen. Hem is gebleken dat ongeveer 10 dagen voordat er een beving plaatsvindt, de verhouding tussen de gassen die'naar boven komen ver- - - ,f,Vandert. Zo komt er minder helium aarde, ondermeer omdat zy een deel van de schadelijke ultra-violette en stikstof naar buiten, maar meer van de zon tegenhoudt", aldus het argon. rapport. van noodlokalèn te zijn. Het is een zesklassige school en er moeten zes lokalen komen. De inspektie heeft gelijk, vond hij. De heer Van Velthoven herinnerde aan een mede door hem gevoerd ge sprek in Den Haag, waar alle begrip bestond voor de situatie. Hij geloofde niét dat een nieuw lokaal vijf of zes ton moet kosten. De school heeft ook een funktie voor de gehele regio, want ook woonwagcnkindcrcn van elders zijn leerlingen. Het bestuur is al vanaf 1975 met deze zaak bezig en om lot werkelij ke schoolintegratie te komen moet iets permanents worden gebouwd. De heer Sprengclmeijer toonde zich voorstander van het kollege-voor stel. Geen alternatief Wethouder Den Boer dankte voor dc woorden van waardering van dc heer Asma, voor het werk aan dc R.K.-school. Er is zekerheid lot augustus 1980 en een alternatief is er niet. Het kollege moet het wel doen, want anders moet er nog een 2-klassige school op het plateau aan „De Val" komen. Wat het bestuur betreft van de school wordt gedacht aan bouwen in dc riching van dc kleuterschool. De heer Asma bleef niet „staan" op zijn zes ton. Dat kan wel minder zijn, maar de gemeente moei betalen en de landelijke ten dens is nu eenmaal dat schoolloka len leeg staat. Hij wenste eerst een gelobalc kostenberekening. Stimuleringsbeleid De heer Van Velthoven herinner de hierna aan dc zin van het z.g.n. stimuleringsbeleid. dat kinderen punten geeft (zo zijn er „nul-kinde ren", hetgeen voor Iedereen nieuw was). Op grond van een totaaltelling, korrelerend mei de maatschappelij ke funktie van dc vader, komt men lot dé noodzaak van zesklassigheid voor de R.K.-school. .Het ..nul-kind'' had blijkbaar zo n indruk gemaakt, dat daarop werd besloten de hele zaak tc laten rusten lot donderdag (tweede bcgrolings- vergndering). Rekreatiezaal Ger. Kerk, 19.45 uur, N.C.V.B.-afdeling. Scharcndijkc De Putmeet, algemene ledenverga dering VVV Scharendijkc e.o., 20.00 uur. Bruinissc Ned. Herv. Verenigingsgebouw; Kin- dérvoorstelling, 16.00 uur. Woensdag 22 november Zierikzee Herv. Ver.-gebouw: Bejaardenmid dag NCVB; 14.30 uur. J. W. v. d. Doelscliool, 19.00-21.30 uur, Kijk/Kontaktavond. Bovenzaal bij Geref. Kerk; kursus kreatief spel van de Stichting Jeugd; 20.00 uur. Haamstede Peuterspeelzaal Haamstede (West straat 34b); thema-avond voor leid sters van peulerspeelzalen op Schou- wen-Duiveland; 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Afd. Plattelandsvrouwen bond, 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis; Kindervoorstelling, 13.00 uur. Nieuvverkerk Vergadergebouw, 19.45 uur, vergade ring vrouwenverenigingen. Oostérland Dorpshuis „Oosterhof"; Kindervoor stelling, 15.30 uur. Donderdag 23 november Zierikzee Bovenzaal bij de Geref. Kerk; kursus audio-visuele middelen van de Stich ting Jeugd; 20.00 uur. Huis van Nassau, algemene leden vergadering Zierikzeesche IJsvereni ging; 20.00 uur. Stadhuis. Begrolingsvergadering ge meenteraad, 20.00 uur. Havenplein 24: Rechtswinkel; 19.00- 20.00 uur. Renessc Bowlingcentrum: Bond van Opzich- J zelfstaanden: bowleh; 20.00. jiur. Scharend yke Gemeentehuis, 19.30 uur, vergade ring gemeenteraad. Zonnemaire Dorpshuis I. M. v. d. Bijlstraat; eer ste bijeenkomst oprichtingskomité Algemene Soos voor Ouderen; 14.00 Oostérland Kerkgebouw Ger. Gemeente. Tijdre- de S.G.P., 19.30 uur. „Neffen 'd Eulc". Vergadering V.O.O. 19.45 uur. Vlissingen Strandhotel, 10.00 uur, vergadering Kamer van Koophandel en Fabrie ken vool* Midden- en Noord-Zeeland. Vrijdag 24 november Zierikzee Huis van Nassau, jaarvergadering PvdA Zierikzee, 20.00 uur. Huis van Nassau, 20.00 uur, verga dering CBTB Schouwen-Duiveland. Huis van Nassau (bovenzaal), 20.00 uur, vergadering CBTB-West-Ne- derland. Burgh Café-bar „Dc Westhoek", 20.00 uur, najaarsvergadering „Dc Krabbe". Kcrkwcrve Verenigingsgebouw; Postduiventen- toonstelling „Gevleugelde Vrienden". Zonnemaire Cafc Bommencde: Algemene leden vergadering Bond van Opzichzclf- staanden, 20.00 uur. Nicuwcrkcrk Bedrijf P. Flikweert: snoeidemon- stratie NFO; 09.30 uur. Tentoonstelling „De Nachtegaal". 19.00 tot 22.00 uur. Middelburg Provinciehuis, 14.00 uur, vergadering vaste kommissie van advies en bij stand voor het milieubeheer. Zaterdag 2S november Zierikzee Restaurant „Dc Wille Haaf": Jaar feest LTC; 20.00 uur. „Brogum"; optreden van popgroep ..Howling Hurricane"; 21.00 uur. Renessc ..Het Jagershuis", vergadering Rui- lervercniging „Renesse". Ellevncci „l Dursuus". Toneeluitvoering, 19.30 uur. Scharend y kc Aankomst Sinterklaas, 10.30 uur; De Putmeet. 11.30 uur, poppenkast voor de kinderen. Verenigingsgebouw; Postduivcnten- loonstelling „Gevleugelde Vrienden". Bruinissc Tentoonstelling „De Nachtegaal", 14.00 tot 22.00 uur. Maandag 27 november Middelburg Dam 31, vergadering Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverle ning. Dinsdag 28 november Zierikzee: 's Landskamer: Vergadering water schap; 13.30 uur. Rusthuis „Irene", 14.00 uur, Welfare verkoop. Herv. Ver.-gebouw, 19.45 uur, CPB- afdeling. Brouwershaven TonnenmagazijnSinterklaasavond, Plattelandsvrouwen, 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede; Klaver jaswedstrij- den, 20.00 uur. Nieuwer kerk Geref. kerk, zang en samenzang- avond, 20.00 uur. Goes „Prins van Oranje", lezing Ned Bond voor Plattelandsvrouwen, 14.00 uur. Vrijdag 1 december Zierikzee „Brogum"; Eerste „Brogum"-elpee „Top Twintig"; 20.00 uur. Kerkwerve Ver.gebouw Sinterklaasavond O.B.S, 19.30 uur. Wissenkcrke Bedrijf E. v. d. Moere: snoeidemon- stratie NFO; 09.30 uur. (OHIO) 22SS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 MEEGENOMEN Zoveel psychologische oppeppers kan een mens niet toegediend krij gen, of zoveel vastklampers op op grond van filosofie, religie en al gemene menselijkheid, maar de maandag wil toch wel eens een landerig dagje zijn en zo gemakke lijk ligt die dag niet. Niet iedereen behoort tot het gilde van de och- tenzangers, al zijn die er wel. Ze verlaten hel warme bed, zijn onmid dellijk fit, springen onder koude -/ of op zijn minst lauwe - douches en heffen gezangen aan, die door de muren van de cel „dc anderen" be reiken. Zo iets moet je liggen, want er is 's morgens toch altijd van alles te doen. De schoenen - hallo, wie poetst er nog schoenen? - en het scheren, hoewel talrijken aan deze „must" ontsnappen, in verband met uitge breidere en zichzelf toegestane baardgroei. Maar de kentering is in getreden. Dal is een boeiend aspekt van hel leven intussen. Enkele jaren geleden ontsproten aan mannehoof- den zulke geweldige pruikebosscn, dat de drager feitelijk jarenlang schuilevinkje speelde met zich zelf. Men kon niet zien wie of wat hij was. Hij zat verscholen achter haar, zoals een infanlerieschutter achter een bladerrijke struik. Nu is dat lang nog niet veranderd, maar de Fiagaro's laten de schaar alweer heel wal driftiger knippen. „Er valt echt weer haar naast de stoel", ver zekerde onlangs ceil man uit het vak. Die tegenstellingen hé, die golfbe wegingen van (ook zo iels) korte en lange rokken, kort haar en lang haar, wijst op wispelturigheid van de mensheid, maar vormt ook de charme van hel bestaan. Maar die maandag dan; de weck is nog zo pril, maar er is alweer zo veel aan de hand. Het legt zich als een deksel op het voorbije weekein de, dat even de aandacht afleidde van taken, die er altijd zijn, in aller lei variaties. Nu hadden we - eerlijk zijn - maandag hel wel getroffen, met die klaarte aan de hemel en een redelijk fel zonnetje, dal zo maar sprankelend licht omlaag stond tc zenden. Dat is in november een bijna zeldzaam verschijnsel. Bij de komst van Sint Nicolaas is het op vroegere jaren wel zo erbarmelijk koud ge weest, dat er geen strooi goed viel aan tc slepen om de verkilde botten op temperatuur le krijgen. Alleen Sint had het nog redelijk warm in die dagen, dunk zij het gemijterde hoofd, dank ook zij zijn gewatteerde mantel en nattiurlijk de baard, een fraaie, lange, zilveren keelbeschcr- mcr. Overigens - bcivust van de hak op dc tak springend - de avond heeft gisteren alles goed gemaakt. De na tuur trok - zo gezegd - alle regis ters open en dc stervende zon aan dc horizbn, putte uit het rijke arse naal van linten, om de hemel tc kleuren: vermiljoen, geel, verijlend naar roze en muui>c. Dat komt er van als de zomer in de herfst valt. Zo'n langgerekt najaar is zeldzaam en nu het toch zo uitkomt, is al die pracht meegenomen. Zoveel moois, gratis voor niks. Hoc is het mo gelijk.' SrillFRFIl ANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2