Burgemeester E. Baerends (41) benoemd in gemeente Tholen Nieuwe gemeente-sekretaris A. G. Izeboud werd be-ëdigd Gas wordt duurder Het drama te Guyana RAADSMAN: ZAAK IS AFGEDAAN IN 1952 Prinselijk paar naar Jordanië DE ZIERIKZEESCHE COURANT Afscheid volgende week Raad Zierikzee Vrouw gewelddadig overleden De Menten-affaire ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 november 1978 135ste jaargang Nr. 22410 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. \/oor telefoonnummers na hall zes zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11. 4301 HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90. per jaar 91.-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B T W in dit nummer. Verder praten over extra lokaal R.K. school Na de beëdiging feliciteerde burgemeester De Meester de nieuw benoemde sekretaris. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, 20-11. De nieuw benoemde gemeente- sekretaris - opvolger van de heer R. van Ommeren - de heer A. G. Izeboud, heeft tijdens de maandag ge houden vergadering van de gemeenteraad, in handen van de voorzitter, burgemeester Th. II. de Meester, de vereiste eden afgelegd. Daar de nieuwe sekretaris eerst per I december is benoemd, kon h(j nog niet aan de raadstafel zitting ne men. maar nam htf gezellig plaats op de publieke tribune. Hier „gesta tioneerd" sprak de voorzitter hem toe. De heer Dc Meester vond best dat dit plekje duidt op de gemoedelijk heid en huiselijkheid, die altijd ty perend zijn geweest voor de kontak ten tussen bestuurders en medewer kers. Hij hoopte dat die goede sfeer ook in de toekomst altijd zal mogen heer sen cn op dito en prettige kontakten met raad en kollege. Belangrijke taak voor de sekreta ris is diens behulpzaamheid, een taak die bij de heer Izeboud zeker in goede handen zal blijken te zijn. Ge lukwensen derhalve, namens raad en kollege van b. en w. Inbreng De voorzitter wees nog op de be langrijke inbreng die de sekretaris heeft in het kollege, zij het uiteraard niet op het bestuurlijke, maar op het juridische vlak. Het is de „wijze raadgever", ook in kontakten met de kommissies en dc raadsleden. Wat de burgemeester betreft, mag de stem van de sekretaris in de raad bij tijd en wijle ook best eens hoorbaar zijn. Goede kontakten verder zijn nodig met algemene zaken en vooral fi nanciën, al zal betrokkene ook wel moeten afgaan op adviezen, want het geheel is te specialistisch geworden om alles te kunnen weten en over zien. Tenslotte sprak dc voorzitter de wens uit voor een ïich snel thuis voelen te Zierikzee van de sekreta ris cn diens gezin, een bijeenkomst met alle medewerkers in het voor uitzicht stellend met de nieuw be noemde funktionaris. Hoewel nog niet in funktie. vond de voorzitter het een goede zaak dat de heer Izeboud de begrotingsbehan deling alvast wil bijwonen. Hij be sloot met een: „het ga u goed". ik in Zeeland kan blijven. Het wer- DEN HAAG, 21-11. Uit alles valt op te maken dat het ministerie van ^justitie in 1952 Menten buiten vervolging heeft gesteld, met kennis van de Poolse en Israëlische beschuldigingen over massamoord. Uit niets kan blijken dat men geneigd was het tot vervolging te laten komen. ken in Zeeland, met z'n kleine men selijke verhoudingen is erg leuk". PORT KLANG. Franse en Canade se immigratiefunktionarissen heb ben zich dinsdagmorgen op het schip Hai-Hong begeven, dat zich met 2.500 Vietnamese vluchtelingen- aan boord voor de Maleisische kust ligt. De Maleisische autoriteiten weige ren de vluchtelingen op te nemen omdat zjj al 35.000 bootmensen heb ben binnengelaten. DEN HAAG, 20-11. Het kleinver bruikerstarief voor gas zal alleen al door de achterstand die dit tarief nu ten opzichte van het algemeen ener gieprijspeil vertoont tot 1982 met mi nimaal vijf cent stijgen. In 1979 is die verhoging twee cent, in 1980 eveneens twee cent en in 1981 één cent. Daarnaast zal het tarief in 1980 en 1981 worden geïndexeerd aan de stookolieprijs, als koppeling van dat tarief aan de ontwikkeling van het algemeen energieprijspeil. Dit betoogde Menten's raadsman, mr. L. van Heijningen uit Den Haag, dinsdag voor de bijzondere strafka mer van de rechtbank in Den Haag. Hij konkludeerde dan ook dat de of ficier van justitie niet ontvankelijk is in de vervolging van Menten. Volgens mr. Van Heijningen was het beleid bij justitie in 1952 geheel gericht op het beëindigen van „tal van affaires", zoals de Velser affaire. „Uit geen der ambtelijke notities van het ministerie blijkt dat de departe mentsambtenaren streefden naar ver volging in die zaken. Integendeel". Bewijsmateriaal „Nergens is een nota gevonden waaruit blijkt dat de departements ambtenaren enige minister hebben DEN HAAG. In vijf van de acht tien Nederlandse gemeenten met meer dan honderdduizend inwoners is de bevolking in 1977 toegenomen. In de dertien andere gemeenten nam de bevolking af, met name in de vier grootste gemeenten (Amsterdam, Rotterdam. Den Haag en Utrecht), die in 1977 in inwonertal tcsamen met meer dan 30.000 mensen terug liepen. geadviseerd in 1950-1952 om een ver volging tegen Menten ter hand te nemen of voort te zetten".. Menten beschikte over „zeer veel bewijsma teriaal in de Velser affaire". „Niet om publiciteit te zoeken of druk uit te oefenen op autoriteiten. Doch om dat hij hoopte en verwachten kon dat hij uit die stukken zou kunnen komen achter de identiteit van de personen die kontante gelden, effek- ten, juwelen en dergelijke uit zijn villa hadden weggenomen in de ver warde tijd kort na de bevrijding. Hetgeen hem ook lukte". ROTTERDAM, 21-11. Bij een steekpartij in de bar „La Grotte" aan de Westzeedijk in Rotterdam is he den (dinsdagmorgen) een vrouw om het leven gekomen. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's SCHARENDIJKE, 21-11. Burgemeester E. Baereiuls (41) van Middenschouwen is benoemd tot burgemees ter van de gemeente Tholen. De benoeming gaat in per 1 deeember. Waarschijnlijk zal volgende week woensdag de bevolking van Middenscliouwen gelegen heid krijgen om afscheid te nemen van de heer Bae rends. Wethouder 1. C. Padmos zal waarnemend bur gemeester worden. Tholen om tweeërlei redenen. Een promotie naar een gemeente met 17.500 inwoners betekent financieel een hele sprong - en dat is met b n- nenkort twee buitenshuis studeren de zonen natuurlijk aantrekkelijk - maar daarnaast trekt ook de struk- tuur van de gemeente Tholen hem erg aan. Boeiend Prettig Spijt over zijn vertrek? „Niemand is onmisbaar. Ik heb alléén prett:ge herinneringen aan de periode hier. Het zou ook niet goed voor Midden- schouwen zijn, wanneer het een bur gemeester had, die maar bleef zit ten". „Prettig", vindt hij verder, „dat ZIERIKZEE. Het vrouwenl.abaret Capritholentrad vrijdagavond in het Hervormd Verenigingsgebouw op met een uitstekend programma tij dens de viering van het 15-jarig ju bileum van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afdeling „Schouwen". Zie ook elders in dit nummer. j Soms denkt men ten onrechte j - dat drie ezels bij elkaar één j verstandig mens vormen. J Grillparzer Verwachting tot woensdagavond; Vrij zacht In het algemeen veel bewolking cn in de nacht plaatselijk wal regen; matige tot krachtige wir.d uit zuid west tot west; miivmümtemperatu- ren rond 7, maximumtemperaturen ongeveer 11 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-tompernturon: omstreeks 7 gr. Max.-temperaturen; omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. ZON- EN MAANSTANDEN 22 nov. Zon op 8.11, onder 16.41 Maan op 23.55, onder 13.19 23 nov. Zon op 8.12, onder 16.40 Maan op onder 13.45 Laatste kwartier: 22 nov. (22.24) HOOG- EN I.AAGV ATER Hoogwater Laag water 22 nov. 7.2.9 20.04 1.25 13.46 23 nov. 8.23 21.06 2.17 14.40 Doodtij; 25 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-11. Het KNMI dcell mede: Voor woensdag worden wol kenvelden, overwegend droog weer en middaglemperaluren rond 10 gra den verwacht. Een van het zeegebied ten westen van dc Golf van B scaje tot aan dc Zwarte Zee handhaaft zich een langgerekt gebied van hoge luchtdruk. Óp de noordflank ervan duurt de westelijke stroming boven de oceaan en Noord-Europa voort. In deze strom'ng trekken frontale storingen sne) naar het oosten. Ken fronten systeem, dat maandagmid dag Schotland bere klc, trok in hoog tempo naar het oosten, maar biet. boven Engeland en Zuid-Ierland -ie pen. Het ziet er naar uit. dal tl.: front het komende etmaal nog dicht bij of over ons kan liggen, maai de aktiviteit ervan zal niet groot zijn. Zuidwestelijke winden blijven vrij zachte en tamelijk vochtige lucht aanvoeren, waarin wolkenvelden voorkomen. WASHINGTON, 20-11. Guyanese militairen hebben nog geen overle venden gevonden van de commune van Jonestown in Guyana, waar vol gelingen van de sekte van de „Volkstempel" het afgelopen week end massaal zelfmoord hebben ge pleegd. In de,nederzetting zijn 300 a 400 lijken gevonden, zo heeft het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken uit Georgetown vernomen. Waar de overige 800 inwoners zijn gebleven is vooralsnog een raadsel. Vanwege de zware stortregens die sinds zondag vallen hebben de mi litairen nog niet het hele, uitgestrek te terrein van 12.000 hectare kun nen doorzoeken. Consulaire ambtenaren van de ambassades in Georgetown en de buurlanden zijn onderweg naar Georgetown om de overlevenden te helpen en te assisteren bij de iden- tifikatie van de doden. De Guyanese autoriteiten willen geen journalisten toelaten in Jonestown. AMMAN, 20-11. Prinses Beatrix en prins Claus zijn maandagmiddag op het militaire vliegveld van Am man aangekomen voor een vijfdaags bezoek aan Jordanië. Zij zijn de gas ten van kroonprins Hassan Bin Ta- laL de broer van koning Hoessein, en zijn vrouw prinses Sarvath el Hassan. Ook prins Mohammed en prinses Basma, broer en zuster van de ko ning, waren tér begroeting op het vliegveld aanwezig, evenals de Ne derlandse ambassadeur in Beiroet, mr. H. C. Jorissen. Wethouder I. C. Padmos zal waar nemen* -burgemeester worden. De heer Baerends, afkomstig uit Wes tervoort bij Arnhem, genoot een landbouwopleiding en xverkte vlak na de oorlog op het ouderlijk bedrijf. Tijdens en na zijn diensttijd stu deerde hij verder en werd vervol gens sekretaris van de Landbouw- jongerenorganisatie in Gelderland, de CJBTB en daarna algemeen se- kretaris-penningmeester van de landelijke organisatie. In 1968 kwam hij naar Zeeland waar hij sekretaris werd van de CBTB. Politiek Daar begon ook zijn politieke kar- rière. Hij werd wethouder van de gemeente Borsele na de herindeling en werkte mee aan de opbouw van deze nieuwe gemeente. De keuze tussen een karrière in de landbouw organisatie of in de bestuurlijke we reld was hierna niet meer zo moei lijk, Hij koos voorde politiek en werd in 1973 burgemeester van Midden- schouwen, een gemeente met 2300 zielen. „Ik heb hier met ontzettend veel plezier gewerkt. Er was een fij ne samenwerking. Het was een leu ke tijd waarin we gezamenlijk toch heel wat tot stand hebben kunnen brengen". Redenen Hij solliciteerde naar de gemeente „Het is een plattelandsgemeente van behoorlijke omvang, waarin de problemen terug te vinden zijn, waar ik ook in Borsele mee te maken heb gehad. Dat trekt me. Het lijkt me boeiend. Ik heb er vertrouwen in, dat ik daar ook goed kan samenwer ken. Ja, ik ben wel overrompeld door de snelheid van de benoeming. Je krijg nauwelijks gelegenheid om het afscheid vriendelijk te laten ver lopen. Overigens heb ik er wel ver trouwen in dat de wethouders hier met een enorm stuk élan de zaken goed zullen laten doorgaan." i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1