Barbeque en Beaujolais Nouveau in „Vier Bannen" „Aid. RPCZ Schouwen-Duiveland vooralsnog geen haalbare kaart" Stuk bevat tal van interessante bijzonderheden Financiële positie van Brouwershaven is goed „Tirez sur le pianist": film van een cinefiel Kaz Lux geeft solo-optreden in jeugdsoos Big „S" te Haamstede 4 STREEKNIEUWS Steeds meer melkaanvoer OTJYVERKERK, 15-11. Een sappig stuk vlees en een fris glas wyn. Tus sen deze gastronomische grootheden moet wel een romantische liefde ont luiken. Dat gebeurde dan ook in res taurant „De Vier Bannen" by de presentatie van een gloednieuwe - barbeque-installatie. Restaurant-houder de heer W. Bo- lijn werd tijdens zijn vakantie in Spanje enthousiast over deze wijze van maaltijden bereiden en ging aan hét werk dit ook in zijn eigen zaak gerealiseerd te krijgen. In samen werking met de firma T.C. Open Haarden in Ouwerkerk werden de plannen uitgewerkt. Direkteur van bovengenoemde firma, de heer A. v. d. Sloot trad woensdagavond, bij de presentatie van de -barbeque, op als „gelegenheidskok" om de gasten in ..te wijden in de kunst van liet roosteren. Eerste wyn De fraaie vleèstafel werd samen gesteld met medewerking van Keur slagerij Simmers in Zierikzee. Bur gemeester J. D. de Kam had de eer als eerste een enti'ecóte op de bar beque te deponeren. Voor een ge weldige omlijsting zorgde de Beau jolais Nouveau 1978, de eerste wijn van dit jaar, die na de eerste botte ling reeds op-fles wordt gebracht en gekenmerkt wordt door een heer lijke zachtheid en verrassende fris heid. De kwaliteit van de Beaujolais Nouveau staat of valt bij èen mooie zomer en droge oogstperiode. Was het eindprodukt vorig jaar een grote teleurstelling, dit jaar blijkt aan alle voorwaarden voldaan te zijn. De heer J. J. Peskens van de^fir- ma Oud Wijnkopers B.V.-in Haarlem hield voorafgaande aan de proevery een wynpraatje, waar vrywel alle aanwezigen het water van in de mond kregen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsb.ode) Op de foto: De heer en mevrouw Wim en Janny Bolyn tijdens de in- troduktie van de Beaujolais als Nou veau 1978. Gemeenschappelijke Schoolraad ZIERIKZEE, 13-11. Tijdens" de vergadering van de Gemeenschappe lijke .Schoolraad Zierikzee, .maandagavond in het gemeentehuis, kwamen ondermeer het -vaststellen yan het nieuwe bedrag per leerling en het funktioneren van- het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland aan de orde. Volgens de nieuw opgemaakte be groting kost elke leerling van het openbaar onderwijs f 390,80. De hui dige begroting blijkt vergeleken met de vorige f 28.000,omhoog te zijn gegaan. Met name de post instand houding scholen, valt met een stij ging vanf 9.000,— wat dat betreft op. De post 'aanschaf (vervanging) van boeken en andere leèrmfddelen' ging met 25 procent omhoog. Een en ander houdt verband met „de Het Bruse rampenplan BRUINISSE, 15-11. Zoals eerder gemeld bevat het Rampenplan van Bruinisse tal van min of meer we tenswaardige bijzonderheden. Bij bestudering van het plan kwa men we aan de weet, dat de dichts- bevolkte straat de van Hertsbeeke- straat 134 personen telt, op de voet gevolgd door de Acacialaan met 130 en de Molenstraat met 129 bewoners. Het dunstbevolkt is de Beursstraat, waar maar 1 persoon woont. Er zijn in Bruinisse 94 brandkranen en 10 gelegenheden waar men onder de douche kan met in totaal 77 douches. Bruinisse telt onder zijn inwoners 41 (oud) verpleegsters in het bezit van een diploma verpleegkundige, terwijl in de Rode Kruis kolonne 37 personen het diploma E.H.B.O./ E.H.R.O. het hunne kunnen noemen. Horeca-bedrijven Er zijn 19 horeca bedrijven,terwijl er maar 17 landbouwbedrijven in de polder gevestigd zijn. Deze hebben samen 143 stuks vee, schapen en var kens mee gerekend. Eén bedrijf heeft 29 en een ander 19 melkkoeien, ter wijl 1 landbouwer 43 schapen heeft. Er is een kippenfarm en 1 garnalen- visser. Op Schouwen-Duiveland zijn 2 zendgemachtigden en als het hoog water wordt waken 16 dijkwachters voor de veiligheid van de inwoners van Bru. Aanbiedingsbrief bij begroting- BROUWERSHAVEN. 16-11. be financiële positie van de gemeente Brou wershaven is nOg steeds goed te noemen. Dat konkluderch b. ori w. In hun nota van aanbieding by dc begroting voor 1979. Deze begroting geeft voor de gewone dienst een totaal aan inkomsten én uitgaven te zien van f 13.567.260.34, met een pos't voor onvoorziene uitgaven van f 254.495,57. komst" van Binnen de Veste, die dit jaar voor het eerst op de begroting voorkomt. De Schoolraad maakte tegen het nieuwe bedrag per leerling geen be zwaar en voorzitter v. d. Post merk te-met een knipoog naar de school hoofden aan de tafel op: „als u het zelf opmaakt, heb ik ergeen be zwaar tegen." RPCZ Op verzoek van de heer J. A. A. de Coninck, lid van de oudefkom- missie van Binnen de Veste, werd gesproken over het funktioneren van het Regionaal Paedagogisch Centrum Zeeland (R.P.C.Z.). In de ouderkommissie waarin hij zitting heeft was deze instelling ter sprake gekomen naar aanleiding van een perspublikatie waarin ondermeer gerept werd over een mogelijke nieuwe R.P.C.Z.-afdeling op Schou wen-Duiveland. De heer De Coninck wilde weten hoe de R.P.C.Z. funlc- tioneert, welke ervaringen het open baar onderwijs met deze instelling heeft en of uitbreiding noodzakelijk geacht kon worden. Tevreden Over het algemeen blijken de la gere schoolhoofden van het open baar onderwijs tevreden tot zeer e- vreden te zijn over de R.P.C.Z., evenals, volgens de heer Den Boer, de hoofden van scholen voor bijzon der onderwijs. Een afdeling voor al leen Schouwen-Duiveland leek de Schoolraad vooralsnog geen „haal bare kaart". Wethouder Den Boer bleek „het ook niet zo nodig te vin den" dat er een vestiging in deze streek komt, omdat „we het met Goes wel afkunnen". De heer Goedhart wilde nog kwijt dat, zeker sinds de afdeling Goes funklioneert, de begeleiding door de R.P.C.Z. veel beter en efficiënter is. Het resultaat van de uitkomsten van de begroting kon worden bereikt op basis van de huidige belastingta rieven. Wel zijn de tarieven van de onroorend-goedbelasting on do hon denbelasting por 1 januari 1979 her zien. maar doze herziening heeft plaats gevonden als aanpassing op de geldontwaarding. „Wij zijn niet voornemens ook voorstellen tc doen tot verhoging van de overige plaat selijke belastingen", aldus het kol lege. KatrttdillsttM-kMl In de begroting zijn de financiële gevolgen van een aantal bolangryke kapitaalswcrken. die nog uitgevoerd moeten worden of die al geraamd zijn In de begrotingswijzigingen voor 1978. ook verwerkt. Dit betreffen on der andere: bouw seholcnkomplex in Brouwershaven, herbestrating van een aantal wegen, verbouw klced- akkommodatic sportterrein Zonne- inairc, subsidie restauratie partiku- licre woningen, de inrichtingskosten voor dé drie nieuwe scholen in Brou wershaven. de aanschaf van een die sel-trekker voor gemeentewerken en de aanleg van parkeerplaatsen in Noord gouwe. Tekort Hot kollege kondigt verder aan in 1979 voorstellen to zullen doen voor de uitvoering van kapitaalswcrken. waarvan de ramingen thans nog niet bekend zijn. De kapitanlsdiensl laat voor 31 de cember 1979 een geraamd tekort van f 2.588.468.16 zien. Do uitgaven zijn begroot op f 24.297.149,33 (vorig jaar f 20.287.827,45) on de inkomsten op f 21 728.681.17 (in '78: f 18.506.912,67). De schuldenlast van do gemeente bedraagt per 1-1 -'79 f 18.810.683,59. tegenover f 16.070.327,99 in 1978. do verhuizing naar hot industrieter rein voor dit bedrijf een reuze ver betering betekenen. GOES Lezing Dinsdagmiddag 28 november zal in de „Prins van Oranje" te Goes een lezing door Margaretha Fergu son worden gehouden voor de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen. Het thema van deze lezing Is „Van journalistiek lot egotrip". Deze schrijfster van reisverhalen vertelt uit haar boeken over Indone sië en China. Voor aanvangstijd: zie agenda. Kaas op school RIJSWIJK (Z.-H.), 15-11. Hel Pro- dufctscfiap voor Zuivel gaat na de kerstvakantie een proef doen met het verstrekken van „schoolkaas" op een tiental scholen voor voortgezet onderwijs. Het bestuur van het Schap heeft hiertoe in zijn woensdag gehouden vergadering besloten. De proef zal ongeveer een half jaar in beslag nemen. Welke scholen eraan zullen meedoen is nog niet be kend. Er zullen verpakte porties kaas vaïi ongeveer 25 gram worden verkocht, op vijf van de tién scholen tegen normale prijs, op de andere vijf tegen een door subsidie ver laagde prijs. RIJSWIJK, 15-11. In de eerste ne gen maanden van dit jaar is in ons land zeven procent meer melk aan gevoerd dan in dezelfde periode vo rig jaar. In de E.E.G. was de aanvoer in die tijd vijf procent groter dan een jaar geleden en acht procent gro ter dan twee jaar geleden. Voorzitter drs. H. Schelhaas van het Produktschap voor zuivel, ver telde dit woensdag in de bestuurs vergadering. SPORT BASKETBALL. Mevo verliest van Volharding' Mevo heeft voor de tweede maal verloren van het Goese Volharding III. De wedstrijd tussen Mevo (kop loper) en Volharding (middenmoter) werd een hard duel. Het gehavende team van Mevo, zonder Han van Achterberg en Kees Verkerk, wist in de eerste helft tocli nog een redelyke partij te spelen, ondanks een al na vijf minuten opgelopen achterstand van acht punten. Bob Noomen kon net buiten het bucket met jump-schoten regelmatig scoren. Joost Manni zorgde er mede voor (met enkele break-outs) dat de eerste helft met een gelijke stand afgefloten, werd, 26-26. In dê tweede helft werd de verde diging van Mevo verrast, door fraaie afstandsschoten van de spelers van Volharding, hoewel Leo Looy en Te- wens Tuitman geen onverdienstelij ke wedstrijd speelden. Filmkring „Zicjook" „Ziejook", de filmkring voor film gekken en (alternatieve) cinefielen draait op vrijdag 17 november in de Concertzaal een film van een ci nefiel by uitstek: Francois Truffaut (1932). Truffaut - overigens op jeugdige leeftijd een bekende van de Franse justitie - richtte op 15-jarige leeftijd zijn eigen filmklub op. Een aantal jaren later schreef hij voor het ge ruchtmakende filmmagazine Cahiers du Cinéma (en ontpopte zich als een gevreesd kritikus); werd in 1959 re gisseur en manifesteerde zich - te zamen met Chabrol en Godard - meteen als een der pijlers van de (filmvernieuwende stroming) „nou velle vague"; vervulde diverse ak- teursrollen in eigen en andermans films en schreef de enige geautori seerde en veel geciteerde Hitchcock- biografei. Hij staat trouwens ook be kend als een absolute Hitchcock- kenner. Zijn laatste filmrol had hij overigens in de onlangs in Zierik zee vertoonde „Close encounters of the third kind" van Steven Spiel berg. Credo Het credo van Truffaut komt neer op diens (door „Ziejook" opgediep te) uitspraak: „Ik houd van film, omdat hij zo prozaïsch is. Het is een indirekte kunst, een onuitgesproken kunst die evenveel verbergt als hij laat zien". In verband met deze op vatting van het door hem gehanteer de medium staat een in zijn films steeds terugkerend thema. Namelijk de kommunikatie tussen mensen en de „kanalen", middelen die zij daar bij behoeven c.q. gebruiken. Taal en beeld Het duidelijkst te herkennen is dat in zijn (een na jongste) film over de dochter van schrijver Victor Hugo; een geschiedenis die dankzij de overlevering van het geschreven woord verfilmd is kunnen worden, welke daar dan ook een grote rol in speelt. Het gebrek aan - het moeten ontberen van - het geschreven woord staat centraal in „Fahrenheit 451" waarin de overheid van een sa menleving boekverbrandingen heeft gehouden en .haar burgers van in formatie tracht te versteken met be hulp van oen verbod op bezit van boeken. Kontakt In Truffauts jongste film is het thema kommunikatie op een andere Te vroeg Mevo kwam terug en begon mede door een prachtig afstandsschot van Wim van Bemden weer wat in te lopen. Op dat moment blies de scheidsrechter af, maar wel zeven minuten te vroeg. Een wat rommelig einde en protesten van Mevo-zijde konden niets aan. de situatie veran deren. Mevo moest zonder punten vertrekken. Volharding won de wed strijd met 44-33. Zaterdagavond 18 november speelt Mevo een thuiswedstrijd in Onder dak tegen NO GOODS uit Vlissin- gen. Aanvang 18.30 uur. Kaz Lux brengt zaterdag 18 no vember een bezoek aan soosgebouw de Big „S" te Haamstede. Niet de hele groep Kaz Lux zal optreden, maar Kaz Lux, the person himself, verzorgt een solo-optreden. Ter herinnering nog even kort zijn levensloop als muzikant. In 1971 verliet hij de groep Brain- box, onder meer bekend van dc hits „Down man", „Summertime" en „Dark rose". Vanaf dat moment be gon hij aan een stormachtige solo- karrière, die uitmondde in de solo- l.p.'s: „Lux C.S.", „The worst partner I know" en „Monk". In 1976 nam hij „ELI" op, een projekt met Jan Ak kerman. Beiden kregen eind 1977 voor „ELI" een gouden plaat uitge reikt. Kaz Lux laatste l.p., „Distan ce", op 14 april van dit jaar uit gekomen, bevat elf nummers, waar van het merendeel door hemzelf is geschreven. Voor lijd: zie agenda. Op de foto de vüf groepsleden van Kaz Lux. Zaterdagavond 18 novem ber echter alleen de meest rechtse muzikant. Kaz Lux de leadzanger, die een solo-optreden verzorgt. wijze uitgewerkt. Een man zoekt in uitputtende male kontakt met steeds maar andere vrouwen, omdat hij ge obsedeerd is door het voor hem on bekende aan hen. Hij doet van alles om dat lokkende, mysterieuze onbe kende te ontraadselen. De man komt niet verder dan ontkleden, want als hij met een dame geslapen heeft is zij - althans voor hem - bekend „terrein" geworden en richt hij zijn aandacht op een volgende: het nieu we kontakt. (Hier loopt onmisken baar een lijntje naar Truffauts rol in „Close encounters", die hij speelde na deze „l'Homme. qui aimait les femmes": het in kontakt treden met het onbekende, teneinde het raadsel via het een of andere kommunikatiekanaal bloot te leg gen".) De Pianist De film die „Ziejook" vrijdag avond draait is „Tirez sur le pia nist", uit 1960, Truffauts tweede. Ook hier al spelen menselijke rela ties en daarmee impliciet kommu nikatie een rol. „Le pianist", ge speeld door Charles Aznavour, is Charlie Kohier, die de kost verdient met het spelen in een kafeetje. Zijn vrouw heeft ooit „langs amoureuze wegen" getracht hem aan een kar- rière als koncertpianist te helpen en heeft, mede als gevolg van haar be schamende en mislukte poging, zelf moord gepleegd. Charlie zoekt nu zijn heil bij het dienstertje Lena (ge speeld door de verrukkelijke aktrice Marie Dubois). Hun beider baas, die zeer tegen Charlie opziet, is echter geenszins ingenomen met deze relatie. Een extra druk op dé onderlinge verhoudingen betekent de komst van Charlies broer, die een stelletje gangsters achter zich aan krijgt na hen bedrogen te hebben. Er ontstaat een vuurgevecht in het ka- fé: tirez sur le pianist. En verder - ook muziek is een taal. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Woudenberg: J. van de Ketterij, Zetten en AnÖelst; te Hierden: J. den Hoed, Sliedrecht; te Wageningen en te Ridderkerk: E. F. Vergimst, Mïddelharnis. Aangenomen naar Leerbroek: K. Veldman, kand., Genemuideri; naar Hallum en Finkum: L. Schokker, kand., Utrecht, die bedankte voor Kloosterhaar; naar Vlaardingen (wijkgemeente Holy-noord): C. Trouwborst, Benschop, die bedankte voor Oudshoorn-Riddervèld (wijkge- meent'e Sionskerk b.w.) (toez.). Toegelaten tot de Evangeliebedie ning en beroepbaar: J. Plante, Wil lem de Zwijgerstraat 16, 3583 HC Utrecht, telefoon (Ö30) 517062. Rektifikatie: C. W. van der Brug, Nicolaas Grijpstraat 6, 9843 BB Grijpskerk, telefoon (05947) 2481. Gereformeerde Kerken Beroepen te Bergen op Zoom: J. van Dalen, Nieuw Loosdrecht; te 's-Gravenzande: H. M. Dercksen, Ede; te Sehildwolde-Zuidbroek: G. J. van der Linde, Oude Pekela; te Groningen-Noordoost: J. Jeuring, Heemse. Aangenomen naar Groningen- Noordoost (als geestelijk verzorger van het academisch ziekenhuis): W. H. van Halsema, wonende te Laren, 11. missionair predikant te Sao Paulo (Brazilië), die bedankte voor Leiden en voor Hillegom; naar Velp: M. Los, St. Paneras. Door de klassis Brielle is prépara toir geëxamineerd cn beroepbaar gesteld: D. Stolk, van de Baanstraat. 61. Wolphaartsdijk. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Berkel en Rodenrijs: P. Schelling, Middelburg. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Middelburg: H. van der Schaaf, Dordrecht-Zuid "en A. van der Veer, Zwolle; te Driebergen: L. W. van der Meij, Mïddelharnis én J. van der Vlies, Nieuwpoort. OOSTERLAND Hoogste top bereikt Woensdag 15 november ging bij de bouw van de bedrijfspanden op het industrieterrein alhier, voor het Bouw- en Aannemingsbedrijf annex Handelsonderneming Firma Jan P. Boogert B.V., de vlag in top, omdat het hoogste punt, via dc geplaatste spanten was bereikt. Hel betreft een overdekte oppervlakte van niet minder dan 2500 ma, bestaand uit een keukenshowroom met grote winkel, timmerwerkplaats, opslagruimte voor hout en platen, twee kantoor ruimten en een overkapt gedeelte voor laden en lossen. De streefda tum om dat alles klaar te krijgen is ongeveer begin zomer van 197.1, uiteraard afhankelijk van wat de winter doet. Dit zijn dan de eerste bedrijfspanden die op het nieuwe in dustrieterrein „Oosterlond", in de nabijheid van Rijksweg 18 gaan ver rijzen. De Firma Boogert heeft reeds verschillende jaren gevestigd ge weest in de Lange Dreef, waar men nu in feite uit het „jasje" gegroeid is. Bovendien zijn de panden daar moeilijk te bereiken omdat de Lange Dreef te smal is en niet geschikt voor het veelal zware verkeer dat er dagelijks door komt. Zodoende zal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4