Veel aktiviteiten op Prinses Julianaschool in Zierikzee Dreischor krijgt zaterdag a.s. een „Play-Inn" KORENMOLEN OOSTERLAND DRAAIDE WOENSDAG WEER NA RESTAURATIE Klasse-avond woensdag STREEKNIEUWS Ijsvogel gesignaleerd Initiatief K.N.F. Burgemeester zette wieken in beweging ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Duudcrdug ie november 1978 Nr. 22107 3 ZIERIKZEE, 16-11. De leerlingen van de Prinses Juilianaschool voor LHNO en MHNO gaan weer een periode vol aktiviteiten tegemoet. Dat begon half oktober al met de schoolreis van de vierde klas naar België waar in 3 dagen tijd Gent. Brugge, Brussel en Waterloo werden bezocht. Het programma bevat een grbot aantal plezierige elementen zoals een speurtocht, diskussiefilm, dramati sche vorming, exkursies, bezoek aan musea, schouwburg enz., lezingen en voorliching, volksdansen en bowling. De reis wordt per trein gemaakt. De Veel indruk maakte op de exa menklas het bezoek aan het museum voor Volkskunst in Gent. De school reis werd zo vroeg gehouden in ver band met de examens in het voor jaar. De derde klas gaat volgend jaar naar Londen. Een traditie lang zamerhand, die ook zijn nut afwerpt voor het onderwijs in de Engelse taal. Klasse-avontl De vier tweede en twee eerste klassen hadden woensdagavond feest. In de dependance De Kluut werd een klasse-avond gehouden, die door henzelf was georganiseerd. Dat betekende niet alleen, dat de leerlingen zelf voor hapjes en drankjes zorgden, maar ook dat zij een amusementsprogramma in el kaar zetten met toneelstukjes, dans jes enz. Werkweek Op het programma voor de ko mende tijd staat verder dan nog de Binnensportdag en de werkweek voor de inasleerlingen van 20 tot en met 24 november in Arnhem. ZIERIKZEE Kerstuitvoering De Stichting Zeeuwse muziek school houdt vrijdag 15 december in de Geref. kerk in de Sint Domus- straat de tweejaarlijkse kerstuitvoe ring. Voor tijd zie agenda. leerlingen verblijven in jeugdher berg „Alteveer" in Arnhem. Vol/ey-klub Leerkrachten en leerlingen samen hebben overigens onlangs een eigen volleybalklub opgericht, die iedere maandag traint en op 30 november komen de leerkrachten aan bod met een oriëntatierit. Op het programma staan natuurlijk ook - naast veel an dere zaken - de sinterklaas- en kerstfeestvieringen. In memoriam C. O. J. Hendrikse Te Zierikzee overleed dinsdag op 81-jarige leeftijd de heer C. O. J. Hendrikse, in leven rustend kontro- leur in de land- en tuinbouwsektor, maar daarnaast promotor van talrij ke verenigingen en instellingen op het vlak van zijn professie, maar ook daar buiten, vooral in de sfeer van de sport. De heer Hendrikse heeft in een in tens geleefd, maar toch bedachtzaam bestaan, zich voor vele sektoren van het openbare leven ingespannen en daar belangrijke successen geboekt. Zo was hij in 1923 oprichter van de Vereniging „Bijenteelt"; niet minder dan 54 jaar gaf hij zijn krachten aan dit voor land- en tuin bouw belangrijke werk, In totaal was hij oprichter van een achttal verenigingen, w.o. de Tuinbouwvereniging Schouwen-Dui- veland, de bekende Tuinbouwwin- terkursus en de Ver. van Oud-leer lingen. Oprichter was hij ook van de toenmalige gymnastiekvereniging „Olympia" en van „Rust Roest". Veel meer dan uit een opsomming van funkties e.d. valt de heer Hen drikse echter te typeren als man van genegenheid voor de gemeenschap en intense belangstelling voor het - vooral ook vroegere - gebeuren in stad en regio. Begiftigd met wat te genwoordig „antieke deugden" wordt genoemd, wist hij belangrijke verzamelingen aan tc leggen van „oude dingen" en een persoonlijk archief, waarin al zijn professionele en andere ervaringen zijn neerge legd; artikelen, tekeningen, foto's, alles gerangschikt in talloze mappen. Waarin zodoende een belangrijk stuk clokumentatie is samengebracht. Met de heer Hendrikse ging een man van allure heen, die markante sporen in de samenleving heeft ge trokken cn in woord en daad vele jaren getuigenis aflegde van zijn diepgaande belangstelling en liefde voor hetgeen do mensen hier en el ders bewoog, vooral in het kader van een gevarieerd verenigingsleven. De krematie van de heer Hen drikse zal plaats vinden ie Middel burg op zaterdag 18 november. Bartimeüs-avond Op vrijdag 17 november wordt in de Chr. Ger. kerk aan de Zevenge tij straat, een avond georganiseerd van het christelijk blindeninstituut „Bartimeüs". Een informatiestand is aanwezig, met artikelen gemaakt in het instituut. Medewerking wordt verleend door het Chr. Gemengd koor „Sursum Corda", o.l.v. Jaap Schouls, het jeugdkoor „Sjaloom" en het kinderkoor „De Sjofar" uit Zierikzee o.l.v. Mar v. d. Veer. Aanrijding Woensdagmorgen om 11.10 uur stonden in de St. Domusstraatin Zierikzee de auto's van L. v. A. uit Noordgouwe en F. G. M. v. d. D. uit Zonnemaire geparkeerd. V. A. wilde wegrijden en raakte daarbij de auto van v. D. Lichte materiële schade was het gevolg. Hervormde Vrouwengroep Op de woensdag 22 november a.s. te houden vergadering van de her vormde vrouwengroep „Wees een zegen" wordt een aanvullende dia- reisserie vertoond door mevrouw M. K. Beije. De bijeenkomst vindt plaats in het Hervormd Verenigings gebouw. Vergadering gemeenteraad Op donderdag 23 november wordt ten stadhuize de begrotingsvergade ring gehouden van de raad van Zie rikzee. De voorzitter - burgemeester Th. H. de Meester - zal, namens het kollege op deZe vergadering ant woord geven op de in de algemene beschouwingen gestelde vragen (vergadering van maandag 20 no vember). Na re- en dublieken en de hoofdstuksgewijze behandeling, volgt vaststelling van de begroting 1979 en die van de Volkskrediet bank. Tot slot worden enkele begro tingswijzigingen behandeld. - HAAMSTEDE Bekerschenkers Het bestuur van de vogelvereni ging „De Schouwse Zanger" is zeer erkentelijk voor de hulpvaardigheid van de vele bedrijven en partikulie- ren die beker en ander eremetaal schonken voor de jaarlijkse tentoon stelling. De milde gevers waren Bouwbedrijf Braber b.v., Slagerij M. den Hamer, Cafétaria Orisant, Par fumerie B. Moerland en camping Elzenhof, allen uit Renesse. P. Ver weel uit Noordwelle. P. Vroegop en N. v. d. Linde uit Scharendijke. Tuinbouwhuis „Sluijs", Kapsalon Parfumerie Simons, Bloemenhandel A. Kort, Bouwbedrijf Prince, Schil dersbedrijf v. d. Heide, Transport bedrijf Rademaker, allen uit Haam stede. Café Bar „De Westhoek", Bakker Modes, Garagebedrijf Noordhoek uit Burg. Dosbouw VOF te Burghsluis; G. van Dongen Tran sportbedrijf Dirskland; Gebr. Vroeg - indeweij, Middelharnis; Verburg Holland b.v., Colijnsplaat; Sleep dienst Adriaan Kooren b.v., P. Re- court b.v., Dordrecht en Fenhet's Supermarkt te Renesse. Aanrijding Op de hoek van het Sluispad en de Bernhardstraat in Haamstede maakte woensdagmiddag om 12.30 uur vrachtwagenbestuurder C. M. O. uit Renesse een te ruime bocht naar rechts, waardoor hij teveel op de linker rijbaan kwam om een inrit in te rijden. Op dat moment naderde van de andere kant mevrouw C. v. d. H.-E. in haar auto. Er ontstond een botsing met materiële schade. BURGII Harde noten Een ouderpaar in Burgh. de heer en mevrouw H. zond in 1977' begin november een zakje peperbollen naar hun zoon die als werktuigkun dige op een tanker vaart en zo om streeks begin december in Australië zou zijn. Nooit kwam echter een be dankje cn in latere gesprekken bij verlofperiodes werd er ook niet over gerept. Maandag bezorgde de PTT- besteller bij de familie H. een vreemd pakje vol met stempels en verwijzingen naar andere adressen. Opengemaakt bleek het de peperbol len tc bevatten en het Sinterklaas briefje van mevrouw H. De peper- bollen waren van het vele reizen over de gehele wereld bikkelhard ge worden cn niet meer voor de con sumptie bruikbaar. Het zakje volgde dc reis van de werktuigkundige op de voet, doch was geregeld net iets te laat. BURGHSLUIS Loos alarm) De Oosterscheldc en vooral dc om geving van dc Zeclandbrug was dinsdagavond van ca 19.30 uur lot 22.20 uur zoekgebied naar een mo torschip „Arend" genaamd, dat om streeks 19.15 uur noodsignalen had uitgezonden. De mededeling dat het schip stuurloos was geworden werd o.a. opgevangen door de brugwach ter van de Zeelandbrug en door een bergingsbedrijf in Hansweert. Spoe dig daarop werd groot alarm gesla gen en voer de reddingboot Presi dent Jan Leis uit Burghsluis naar de richting Zeelandbrug. Daarnaast gin gen een aantal vletten en sleepboten van Rijkswaterstaat op ondei'zoek uit. Deze waren gelegen in de So- phiahaven, in Zierikzee enjn de Val. Tevens werd de R.P. 18 uit Wemel- dinge bemand en ook deze zette koers naar de opgegeven omgeving. Alles werd nauwkeurig afgezocht en de Leis voer zelfs de werkeilanden rond om daar te zoeken. Doch geen enkele boot kon iets vinden. Op de Roggenplaat lag alleen een kokkel visser doch deze had niet om hulp gevraagd. Om'streeks 22.15 werd de zoekaktie gestaakt en keerde elk schip weer naar de thuishaven. ELLEMEET Toneeluitvoering Op zaterdag 25 november wordt in ,,'t Durpsuus" te Ellemeet, de jaar lijkse toneelavond gehouden, ge bracht door de toneelvereniging „El lemeet". Opgevoerd wordt de klucht in drie bedrijven: „Zilveruitjes en augurken". Het bal na wordt ver zorgd door An ja en de Edgar Boys. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Dé gemeenteraad van Midden- schouwen vergadert op dondag 23 november in het gemeentehuis te Scharendijke. SCHARENDIJKE Sint Nicolaas-aktie Ter gelegenheid van Sint Nicolaas organiseren de bij de Belangenver eniging Middenstand Scharendijke, aangesloten winkeliers een aktie voor hun klanten. De aktie wordt gehouden in de periode maandag 20 november tot en met dinsdag 5 december, onderhet motto: „Geef Sinterklaas 'n mijter". Gedurende de aktie ontvangt men bij besteding van elke twee gulden vijftig een mijterzegel, die op de hoofden van de Sinterklazen, afge beeld op het deelnameformulier, die nen geplakt. Met een volgeplakt formulier (tien zegels) is men kanshebber op één van de vele aantrekkelijke prijzen, als: een dames- of herenfiets, een draagbare tv (zwart/wit), een grill e.d. Kollekte Geestelijk gehandikapten De Nationale kollekte geestelijk gehandicapten heeft te Scharendijke en omgeving opgebracht f 348,25; als volgt verdeeld over de kollektrices t.w. de dames: De Jonge-Timmers f 68,20;. v. d. Panne-Mol f 30,40; v. d. Schelde-Tuiloo f 47,90; Kristelijn- van Felius f 53,05; De Jonge-van Zuidland f 41,15; De Jonge-Folmer f 53,75; Kloet-Saman f 53,80. BROUWERSHAVEN Cursus „Fijngebak" In dc huishoudschool te Zierikzee wordt onder leiding van mevrouw v. d. Hoek-Moermond een kursus „Fijn gebak" georganiseerd voor de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Brouwershaven. De kursus bestaat uit 3 lessen, tc ge ven op dinsdag 21 november, 28 no vember en 12 december. Onderwer pen zullen zijn, gevulde spekulaas, Biscuit deegtaart, kerstkrans en nog een eenvoudige schotel. Aanmelding zo spoedig mogelijk bij mevrouw Heringa, Donkereweg 80, Schudde- beurs, telefoon (01110) 3004. ZIERIKZEE, 15-11. In dc tuin achter zijn woning aan dc Blokweg, signaleerde de heer J. Grauenkamp woensdag een ijsvogel, een duidelijk heel vroeg exemplaar. De volks mond wilde dat de vroege komst van ijsvogels duidt op een strenge winter, maar rus- lig afwachten biedt uiteraard toch meer zekerheid dari der gelijke voorspellingen. Sinterklaasavond De Nederlandse Bond voor Platte landsvrouwen, afdeling Brouwers haven houdt dinsdag 28 november in het Tonnenmagazijn een geza menlijke Sinterklaasavond. Voor tijd: zie agenda. ZONNEMAIRE Aanrijding Op de smalle Rietdijk in Zonne maire kwamen woensdagmiddag om 12.10 uur de autobestuurders P. J. uit Zierikzee en S. .M. v. d. V. uit Zonnemaire elkaar tegemoet. J. week niet voldoende uit, waardoor de auto's elkaar bij het passeren raakten en beide beschadigd werden. SCHUDDEBEUKS Aanrijding Een bromfietser L. P. G. uit Zon nemaire verleende dinsdagmorgen op de kruising Donkereweg-Heester- lustweg geen voorrang aan een van rechts komende auto, bestuurd door J. de Z.. uit Noordgouwe. De brom fietsbestuurder werd licht gewond, terwijl brommer en auto licht wer den beschadigd. DUIVELAND Opbrengst kollekte De onlangs gehouden huis-aan- huis kollekte ten bate van de gees telijk gehandicapten bracht in de kernen, Ouwerkerk f 243,16, Sirjans- land f 81,75 en te Nieuwerkerk f 725,74 op. Aan alle gevers en kol- lektanten wordt hartelijk dank ge bracht voor dit fraaie resultaat. NIEUWERKERK Ledenvergadering Op de ledenvergadering van de Staatkundig Gereformeerde Studie Vereniging Schouwen-Duiveland zal de heer A. de Kwant, parlementair verslaggever van het Reformatorisch Dagblad, spreken over „Democratie in de branding". De spreker zal uitvoerig ingaan op de parlementaire geschiedenis en de huidige situatie. Zoals de krisis in het C.D.A., het ombuigingsplan van de regering Bestek 81 en de radica lisering in dé P.v.d.A. Aan het slot van zijn referaat zal hij enkele fa cetten van de politieke toekomst naar voren brengen. Algemene Bond van Bejaarden De ANBO afdeling Nieuwerkerk hield een redelijk goed bezochte ver gadering, waarin onder meer werd meegedeeld dat in mei 1979 een „Landdag" wordt gehouden in de veilinghallen in Kapelle. Deze Land dag wordt bekostigd via een al be gonnen loten verkoop. ïn totaal wer den 14.000 loten uitgegeven (Zeeland heef ook 14.000 leden). De afdeling Nieuwerkerk begint in december met dè verkoop. Begin februari willen de besturen weer een zogenaamde „Schduwse zaterdag middag" beleggen. Alle afdelingen hebben toegezegd mee te werken. Na de eerste koffiepauze vertoon de de heer- Tissihg uit Wemeldinge de film over de Oosterschelde, waar in te zien is wat er in leeft, wat er wordt uitgehaald en wat de invloed is op .werk en Welvaar .in de aan grenzende vissersdorpen. Verder werd verwezen naar de afsluiting van dit water. De heer Tissing kreeg een dankbaar applaus en dankwoor den van het bestuur. De afdeling Nieuwerkerk heeft op het ogenblik 207 leden èn is daarmee de op een na grootste afdeling op Schouwen- Duiveland. Vergadering gespreksgroep Maandag 20 november zal de In terkerkelijke gespreksgroep weer bijeenkomen in de zaal achter de Gereformeerde kerk, aan de Bad huisstraat. Gesproken zal worden over „Ontmoeting met anderen". Voor tijd zie agenda. Aanrijding Op de hoek' Stolpweg-Rijksweg 18 in Nieuwerkerk ontstond woensdag middag om 14.15 uur een aanrijding tussen de auto's bestuurd door J. K. uit Brouwershaven en W. M. uit Zierikzee. K, reed over de Stolpweg, M. over Rijksweg 18. K. verleende M. geen voorrang cn het resultaat was materiële schade aan beide voertuigen. ZIERIKZEE, 16-11. Kapper G. van Dam te Zierikzee behaalde de eerste prijs in-de vrije regionale wedstrijden van de Takon die in de Prins van Oranje in Goes werden gehouden. Hij was de beste van de negentien deelnemers uit heel Nederland die meedongen in de afdeling modische kapsels. Hij maakte bij model Ad Dorst uit Bruinisse een kapsel waarin de nieuwste modelijnen zijn verwerkt. Dat betekent onder meer dat de oren voor twee derde worden vrijgelaten, dat het haar lang in de nek en bovenop kort wordt geknipt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DREISCHOR, 15-11. Zaterdag 18 november a.s. wordt in het dorps huis te Dreischor een „Play-Inn" ge houden voor Ha-Fa-Bra-muzikanten aangesloten by de Zeeuwse Bond- K.N.F. OOSTERLAND Opbrengst Zendingskrans De verkoping van de gemaakte goederen, handwerken enzovoort door de zendingskrans „Dorkas" van de Oud Ger. Gemeente dinsdag 14 november gehouden in de grote zaal van het dorpshuis „Oosterhof" is weer bijzonder goed en vlot verlo pen. De opening vond plaats door ouderling Joh. Verhoek van de Oud Ger. Gemeente, met het lezen van Ps. 77. Nadat nog een psalmvers ge zongen was ging de verkoop begin nen, en al spoedig was er zeer goede belangstelling en de verschillende goederen gingen vlot van de hand. Ook in de avonduren was er grote belangstelling. Na afloop in de avond las'de heer Verhoek Ps. 72 en ging voor in dankgebed, waarna men ge- zamelijk een psalmvers zong. Het bestuur brengt dank aan een ieder, die op welke wijze dan ook, heeft meegewerkt om deze verkoop dag zo goed te doen slagen en vooral ook de kopers en koopsters van de goe deren en ook de „thuiswerksters", die niet op de krans, maar thuis steeds wat maakten voor het doel dat nagestreefd wordt, het werk van de Mbuma-zending. Daardoor was het mogelijk om een verrassend re sultaat te kunnen boeken, op deze dag werd verzameld de mooie som van f 5.758,12, terwijl het totale be drag, dat tijdens het gehele jaar was bijééngebracht de som van f 16.738.25 is. Voorwaar een prachtresultaat. Voor dit evenement dat voor de eerste maal in deze regio wordt ge houden hebben ruim 40 blazers zich opgegeven. Docent is de heer Wim Vos verbonden aan de Rotterdamse Muziekschool en in Zeeland bij veel jeugdige muzikanten bekend van het studieweekend voor jongeren aan het „Zilveren Schor". Genoemd weekend vindt jaarlijks plaats in december mpt ongeveer 75 jeugdige deelnemers en deelneem sters. De muzikale leiding is in han den van drie docenten nl. Henk van Lijnschooten, komponist en muzi kaal adviseur K.N.F. Paul van Bel- zen, regio direkteur Zeeuwse - Mu ziekschool te Goes. Wim Vos. docent aan de Rotterdamse Muziekschool. De organisatie berust bij de K.N.F. en de Zeeuwse Muziekschool. Het komende studieweekend vindt plaats op 9 en 10 december a.s. Tevens wordt op 3 maart e.k. een solisten concours gehouden eveneens te Dreischor onder reglementering van de K.N.F. Inschrijvingen wor den ingewacht op het secretariaat Zeeuwse Bond - K.N.F., Ring 7, Dreischor. Bepalend voor meerdere regio evenementen in de toekomst zal zijn; een voldoende deelname aan de nu georganiseerde „Play-Inn". en solistenconcours in maart e.k. Het bestuur Zeeuwse Bond - K.N.F. BRUINISSE Kindermiddag Dinsdag 21 november vindt in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw een kindermiddag met filmvoorstel ling plaats. Vertoond wordt de film „Klein Duimpje en de reus". Het is een Nederlands-talige door kindei'cn gespeelde film. Verder zijn er ook enkele tekenfilms te zien. Na afloop krijgen alle kinderen een ijsje aan geboden. OOSTERLAND, 15-11. In Oosterland werd woensdagmiddag de ko renmolen opgeleverd. Dat gebeurde onder meer in aanwezigheid van rentmeester ing. II. H- Roekx met echtgenote, burgemeester en mevrouw De Kam en de heer J. Gunneweg namens de afdeling „molens" van dc Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De burgemeester zette het wie- kenkruis in beweging door het los maken van dc vang, waarna dc maal stenen op gang kwamen om het graan tot meel te vermalen. Er stond een flinke wind, gunstig om de pas gerestaureerde korenmo len eens flink te laten draaien, en malen. Molenmakcrij „St. Victor", firma M. Versluijs cn J. Wilten uit Nieuwvliet heeft de uit 1752 date rende grondzciler-bovcnkruicr een grondige restauratiebeurt gegeven, die nu zo goed als voltooid is. Er kwamen nieuwe wieken met alles er op en er aan en bovendien werd ook in het interieur veel her steld. Zo werd bijvoorbeeld het gro- tv kroon wiel van 74 nieuwe kammen voorzien, wat op zichzelf al een gi gantisch karwei was. Dankwoorden Na de ingebruikname woensdag middag ging het gezelschap naar dc „Blauwe Keet" waar met de molen makers, onder het genot van een konsumptie nog enkele zaken be sproken werden. Namens de eige naar van de korenmolen, baron C. Schimmelpenninck van der Oye te Wassenaar, dankte de rentmeester de heer Roekx, dc aanwezigen voor betoonde belangstelling en verder de molenmakers cn allen ilic meehiel pen dit grote karwei tot een goed einde te brengen. Blijdschap Namens het gemeentebestuur gaf burgemeester J. D. de Kam uiting aan zijn blijdschap dat dit mooie kuituurmonument voor het nage slacht werd bewaard cn een sieraad voor het. dorp is. „Vroeger had Dui- veland vier molens. Nu nog maar twee en daar dienen we zuinig op te zijn", aldus de eerste burger van Duiveland. Hy zei tc hopen dal in hel ver volg vandalisme niet meer voor zal komen en dat dc jeugd dit mooie monument zal weten tc waarderen. De heer Gunneweg. een kenner van molens, besprak hierna nog en kele lechnische gegevens met de heer A. Zeedijk uit Bruinisse. De heer Zeedijk is de vakman, die dc molen zo nu en dan zal laten draai-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3