STAATSLOTEN? U KUNT ZE NU KOPEN. Optimistische en pessimistische geluiden in aanbiedingsbrief Onzekerheid bijWoelwaters' over leerlingenbestand en nieuwbouw V.O.S.-kursussen krijgen zaalhuur in de dorpshuizen PLAATS VAN OVERTREDING WAS GEDAAGDE .ONBEKEND' 4 Van gemeente Westerschouwen ONZE PUZZELRUBRIEK Assurantiekantoor Alle verzekeringen, pensioenadviezen, financieringen, hypotheken. STREEKNIEUWS C. Verhey overleden Zitting Kantonrechter De Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen gulden aan prijzen. Advertentie HAAMSTEDE, 8-11. De raadsleden van de gemeente Westerschou wen kregen tijdens de raadsvergadering woensdagavond de gemeente begroting voor 1979 aangeboden. In de aanbiedingsbrief wordt gekon- stateerd dat de verkeersveiligheid op het kruispunt Stoofweg-Seroos- kerkseweg in de buurt van Serooskerke door de getroffen maatregelen zeer is bevorderd. De toenemende verkeersdrukte op de verbinding Burghsluis-Hellegats- plein blijft het kollege met zorg ver vullen. Gehoopt wordt dat rijkswa terstaat samen met de provincie in staat zullen zijn de noodzakelijke maatregelen te treffen. Hoge priori teit zou gegeven moeten worden aan de aanleg van een parallelweg voor langzaam verkeer in de verbinding Haamstede-Zierikzee, gelet op de toename van de werkzaamheden in de Oosterschelde. Binnen de eigen gemeente blijft men attent op het treffen van verkeersmaatregelen ter bevordering van de verkeersveilig heid. „Het „heer" blijven in het ver keer zou bij iedere weggebruiker een vanzelfsprekendheid moeten zijn", aldus het kollege. „Jammer dat ge- konstateerd moet worden dat dit niet zo is". Aangenaam getroffen zijn b. en w. door de aktiviteiten van de Vereni ging voor Veilig Verkeer, welke in de gemeente nieuw leven is inge blazen. Reddingswezen De Strandreddingsbrigade Wester schouwen behoefde wegens het min der gunstige zomerweer wat minder in aktie te komen dan normaal tij dens de zomermaanden. Of dit werk ook in de toekomst geheel door vrij willigers zal kunnen worden gerund is nog een open vraag. Deze zaak moet in studie worden genomen. Volksgezondheid In 1978 heeft er in de gemeente Westerschouwen wederom een on derzoek plaatsgevonden naar baar moederhalskanker. Van de daarvoor in aanmerking komende vrouwen zijn er 163 opgeroepen voor het on derzoek, terwijl er 120 (69%) voor het onderzoek verschenen.. Van de 43 niet-verschenen vrouwen bleken er een aanzienlijk aantal reeds op andere wijze op baarmoederhalskan ker te worden gekontroleerd. De af deling Schouwen (Westhoek) van het Nederlandse Rode Kruis is sedert 1 juli 1978 in het bezit van de op grond van de Wet ambulancevervoer voor geschreven vergunning van het kol lege van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Volkshuisvesting Het kontingent voor 1978 (tien) woningwetwoningen) kon niet wor den benut, omdat niet tijdig bouw rijpe grond beschikbaar was. Met de Advieskommissie Verdeling R\jks- stcun Woningbouw is inmiddels overeenstemming bereikt over sa menvoeging van de kontingenten voor 1978 en 1979, zodat thans een kontingent van twintig woningwet woningen beschikbaar is. Dit kontingent zal in 1979 worden benut voor de bouw van acht een gezinswoningen en vier bejaarden woningen te Renesse en acht be jaardenwoningen te Haamstede. Parten De Nota Bewoningspatroon van de provincie speelt de gemeente ernstig parten, daar veel woningaanvragen van mensen die sociale en ekonomi- sche binding met de gemeente heb ben, bij woning-aanvraag niet geho noreerd kunnen worden. Het ligt in het voornemen op korte termijn aan de hand van gegevens, welke men thans aan het verzamelen is zowel bij de Kommissie Verdeling Rijks- steun Woningbouw als bij de kollege van Gedeputeerde Staten aan te dringen op een grotere toewijzing van woningbouw in de sociale sek- tor. Haven Burghsluis De in eigen beheer te vervaardigen botensteiger is thans voltooid en funktioneert naar wens. De oude vaste steiger aan de zuidzijde van de haven dient te worden vervangen. Plannen hiervoor zijn in uitwerking Het is voor de puzzelredaktie een verheugend feitte, kunnen melden, dat ook deze keer een enorme be langstelling bestond voor de week- puzzelj Traditiegetrouw werden weer- twee, winnaars uit; de stapel met juiste oplossingen getrokken. Voor de liefhebbers volgt hieronder weer een nieuwe opgave. Eerste prijs: Mevrouw E. Kaltofen-Hartsuiker Kennedylaan 16 UTRECHT Tweede prijs: Mevrouw S. Scheele-Vermeulen Hoofdpoortstraat 51 ZIERIKZEE De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. gemeentebe stuur; 13. ik; 14.gnoe; 15. eelt; 16. ia; 17. kol; 18. oma; 19. A.P.; 21. het; 23. sak; 25. e.d.; 26. fenol; 28. nar; 3. kaars; 32. feit; 33. lenig; 35. slee- 36. er; 37. twee; 39.'fret; 41. hl.'; 42.. leeg; 43.'ijdel 44. mm; 46. neer; 48. snel; 49. hg; 51. ooit; 53. reces; 55. ever; 57. donor; 59. net; 60. pinda; 61. ei; 62. tam; 64. non; 65-. en; 66. dak; 68. bot; 69. of; 71. daar; 7'. ader; 74. te; 75. paternostererwt. VERTIKAAL: 1. giraffe; 2. e.k.; 3. eg; 4. enkel;; 5. noot; 6. tel; 7. beo; 8. Eems; 9. slaak; 10. tt.; 11. ui; 12. raadsel; 20. peer; 21. Hottentot; 22. pan; 24. kastelein; 25. eren; 27. Ni; 28. nee; 29. rif; 31. al; 33. leger; 34. grijns; 38. wee; 40. Ede; 44. mode pop; 45. mooi; 47. ren; 48. set; 49. hede; 50. kaniet; 52. in; 54. cel; 56. V.N.; 58. radar; 60. poter; 63. maan; 64. node; 67. KRO; 68. bat; 70. fa; 71. de; 73. re; 74. t.w. De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. vloeibare spijs 4. van geringe zwaarte; 7. overschot; 10. vreemde munt; 11. in de huis houding gebruikte vloeistof; 12. plaats aan de Oude IJssel; 14. weef sel van goud- of zilverdraad; 17. schaakfiguur; 19. proper; 20. raad geving; 21. zaadkorrel in een vrucht; 23. soort onderwijs (afk.); 24. voor zetsel; 25. deel van Europa; z3. de oudere (afk. Latijn); 29. soort anti lope; 31. Europeaan; 32. ovenkrabber om kolen uit de oven te halen; 35. plotseling opkomende gedachte; 37. duidelijk; 40. wijnsoort; 41. paarde- slee; 42. voegwoord; 43. onverduis- terd schijnende; 44. opkoper van ge stolen goed; 47. aardbol; 49. niet druk; 50. langstaartige Zuidameri- kaanse papegaai; 52. bladader; 54. per procuratie (afk.); 55. geheel dei- neigingen v.e. kind; 58. chemisch symbool; 60. nachtroofvogel; 62. deel van Azië; 63. rivier in Engeland; 64. blad papier; 65. voornemen tot iets; 67. kledingstuk; 69. grote afgeronde schop; 70. tijding; 71. wild zwijn, 72. vergevorderd in tijd; 73. grote klier; 74. rustig, bedaard. VERTIKAAL; 1. bravourstukje; 2. zeevis; 3. zaadkorrel in een vracht; 4. zeer talrijk; 5. klein vertrek; 6. taankleurig; 7. ijsaanslag aan vaste voorwerpen (b.v. aan boomtakken; 8. onvergelijkelijk; 9. zangstem; 13. geen inhoud hebbende; 15. maand v. h. jaar; 16. muzikaal toneelspel; 18. plaats in Salland; 20. onverwachts langs elektrische weg; 25. klooster zuster; 26. persoonlijk voomaam- wooi'd; 27. gevangenis (Bargoens); 30. familielid; 33. licht ontvlambare vloeistof, 34. boom; 36. vlaktemaat; 38. samenhangende klomp planten; 39. telwoord; 45. boom; 46. technisch hulpmiddel ten dienste van de luchvaart; 47. wacht van krijgslieden bij een vorst; 48. tenen mand; 49. één der spelers v.e. voetbalelftal; 51. muzieknoot; 53. konijnenjager; 54. donkere opening in het regenboog vlies; 56. edelaardig; 57. stellig we tend; 59. plant met bittere bladeren en bloemen; 61. schaapkameel zon der vetbult; 64. Ned. omroepvereni ging (afk.); 66. vochtig; 68. onder leiding van (afk.); 69. snavel (van vogels). en in een gevorderd stadium. Plan nen voor een havenkantoor annex openbaar toilet zijn nagenoeg ge reed. Sportakkommodatie Het hoofdveld van het sportpark van Zuijen te Burgh wordt thans in het kader van een subsidieregeling door de Heide Mij. verbeterd. In ver band met de vorming van een nieuwe grasmat zal de ingebruikneming van dit veld nog geruime tijd op zich la ten wachten. Uitbreiding en verbe tering van het sportgebouw is thans in uitvoering. Ten aanzien van de sportakkommodaties wordt er naar gestreefd om de aan de gemeente verschuldigde huur in principe gelijk te doen zijn aan de gemiddelde kos- sten van het objekt. Met vier plaat selijke sportverenigingen loopt per 31 december 1978 de bestaande huur overeenkomst af en in de in voorbe reiding zijnde huurovereenkomsten wordt met de genoemde beleidslijn rekening gehouden. Met de tennis vereniging Westerschouwen is reeds een huurovereenkomst op nieuwe basis gesloten. Toerisme De kwaliteitsverbetering van de toeristische akkommodatie zet zich volgens het kollege voort, wat zij een verheugend verschijnsel noemen. Aan een grote vakantiespreiding die voordelen zou opleveren, kan men op gemeentelijk niveau weinig of niets doen. Respekt heeft men voor de aktivi teiten die door de beide VVV's wor den ontwikkeld. Politie Door samenvoeging van de twee bestaande Rijkspolitiegroepen op Schouwen-Duiveland tot één groep, welke samenvoeging begin 1978 werd gerealiseerd is men volgens de me ning van het kollege op bepaalde punten vooruitgegaan en op andere achteruit. De vooruitgang strekt zich uit tot het gemakkelijk inzetten van het beschikbare potentieel dat vroe ger alleen dienst deed in Zierikzee en in Duiveland en Bruinisse ten be hoeve van Westerschouwen tijdens de seizoen drukte (deze zomer viel er niets van te merken en kon door het wegvallen van de gedetacheer- den zelfs van een achteruitgang worden gesproken. Red.) en tot ver betering van het recherchewerk. Kritiek De achteruitgang bestaat volgens de aanbiedingsbrief alleen in het:j minder bezetten van.de bureau's te Renessè en Haamstede. Op korte ter mijn zal er,-, ondanks-het ongenoegen hierover - geen verbetering mogelijk zijn. Op de huidige gang Van zaken heeft men kritiek, voornamelijk wat de bezetting betreft en daardoor uiteraard wat de daadwerkelijke uit oefening van de politiedienst betreft. Gelet echter op het tekort aan poli- tie-personeel waarmee gewerkt moet worden, moet men toch waardering n op kunnen brengen voor de manier waarop getracht wordt de politie taak te runnen. LINDENLAAN 3 01870-3477 MICDELHARNIS Gesprek op ouderavond ZIERIKZEE» 8-11. Woensdagavond werd in een van de twee klaslokalen van de openbare kleuterschool de „Woelwaters" de jaarlijkse ouder avond van die school gehouden. Mevrouw E. van Zwieten opende als voorzitster van de ouderkommis sie de avond die ook bijgewoond werd door de hoofden van de Theo Thijssenschool en „Binnen de Ves ten", alsmede door een tweede leer kracht van de Theo Thijssenschool en een vertegenwoordigster van de Vereniging Openbaar Onderwijs. Het jaarverslag werd voorgelezen en het financieel verslag, dat een fiks batig saldo vertoonde, in orde bevonden. Als nieuwe leden voor de ouderkommissie werden gekozen de dames J. C. Verton en T. Lodewijk- Jonker. (Aftredend waren mevrouw B. van Doorne-Datema en A. in 't Woud-Linders). Eén-klassig Schoolhoofd mevrouw Baris deel de mee, dat het huidige leerlingen bestand op 20 staat, ^hetgeen ver on der de landelijke gemiddelde klassi kale norm van 31 ligt. Gevreesd moet daarom worden, dat met ingang van 1 augustus volgend jaar „De Woel waters" een éénklassige school gaat worden. Hetgeen tevens inhoudt, dat tweede leidster mevrouw Kotvis de school zou moeten verlaten. Voor de Theo Thijssenschool, waar yeèl leer lingen uit „De Woelwaters" afkom stig zijn, is dit ook geen geruststel lend idee. Nieuwbouw Over de nieuwbouw, waar de school hard aan toe is, is „nog niets reeels te vertellen", zo vertelde me vrouw Baris. Maar geboden is die nieuwbouw wel. Er is overigens nog een gegadigde voor nieuwbouw ep. dat is „Binnen de Veste" 'en het'.schijnt dat deze school vanuit de gemeente voorrang gaat krijgeh. De nieuwe, 'gekómbi- neerde Wóelwaters-Theo Thijssen school zou zodoende pas over vijf jaar een feit kunnen zijn. Vervolgens presenteerde de hoofd leidster het „herfstprojekt" waaraan de kleuters hebben gewerkt en gaf zij uitleg van een aantal gehanteer de tekentechnieken aan de hand van kleutertekeningen. Na de pauze Na de pauze hield mevrouw L. van Wondergem van het Regionaal Pe dagogisch Centrum Zeeland, een le zing over de integratie van het kleu ter- en het basisonderwijs, die in 1983 wettelijk zal zijn geregeld in de wet op de school voor vier tot twaalf jarigen. v.o.s. Aan het eind van de avond werd een voorlichtingsgesprekje gehouden door enkele dames van de in januari startende VOS-kursus Schouwen- Duiveland. Hun komst was ingegeven door het streven ook zoveel mogelijk ongeorganiseerde vrouwen bij de VOS-aktiviteiten te betrekken, wel ke bestaan uit gespreksgroepen waarin vrouwen op on-schoolse wij ze zich kunnen leren oriënteren in de samenleving. Bovendien is een ander oogmerk van de kursus, als vrouw een positievere waardering voor het vrouw-zijn te krijgen. De voorzitster van de ouderkom missie sloot de avond. november en de tweede periode is van 7 december tot en met 29 decem ber. BROUWERSHAVEN Bijzondere dienst Te Brouwershaven werd in de hervormde kerk een bijzondere dienst gehouden, waarin het ge adopteerde kindje van de familie De B. uit Bangladesh werd gedoopt. De eindkollekte was bestemd voor Joëll Pajarin, een kindje uit de Philip- pijnen, via Foster Parents Plan ge adopteerd door de hervormde ge meente van Brouwershaven. De kol- lekte voor Joël bracht f 95,55 op en de opbrengst van de verkoop van Unicef f 176. OOSTERLAND Bingo-avond vogelvereniging Op zaterdagavond 11 november hoopt de gemeente Duivelandse Vo gelvereniging „De Kolibrie" een Bin go-avond te houden in de zaal van het dorpshuis „Oosterhof". Zulks ter versteviging van de kas van de ver eniging, van deze nog jonge vereni ging. Iedereen is op deze avond van harte welkom. BRUINISSE ZIERIKZEE U.V.V. postzegelstand Dinsdagmorgen 14 november wordt een start gemaakt met de UVV-stand in het postkantpor voor de verkoop van kinderpostzegels en wenskaarten. Deze verkoopaktie met medewerking van de UW is verdeeld in twee pe riodes. De eerste loopt van 14 tot 29 Te Bruinisse overleed op bijna 89- jarige leeftijd, de heer G. Verhey, die in de jaren na de oorlog, de ge reformeerde kerk te Bruinisse vele jaren heèft gediend, eerst als diaken en later als ouderling. Vooral in de perioden, wanneer geen predikant aanwezig was heeft Verhey onder meer als preeklezer, en huisbezoeker veel werk gedaan. Ds. P. J. Moet leidde de rouwdienst in 't Opper, een neef dankte- voor de belangstelling. Raad Duiveland ZIERIKZEE, 9-11. Donderdagmiddag stond J. W. B. uit Kerkwerve voor kantonrechter mr. VV. F. van Solinge, tijdens diens zitting te Zierik zee. B. had op 27 april over de Provinciale Weg 7 gereden met een snel heid van 100 km/uur terwijl hij niet harder mocht dan zeventig. Hij was het slachtoffer geworden van een snelheidskontrole. DUIVELAND, 7-11. Op dc raads vergadering van Duiveland zijn on derstaande zaken aan de orde geko men. Aan. de Stichting Landbouwmu seum Schouwen-Duiveland is bij raadsbesluit van 3 februari 1975 een subsidie verleend van 21 cent por in woner. Deze subsidie zal met 10 pro cent worden verhoogd tot 23 cent per inwoner. VOS-kursussen De vereniging „Vrouwen oriënte ren zich op de samenleving", die de zogenaamde VOS-kursussen gaat organiseren, heeft voor 1979 een subsidie gevraagd van 11 cent per inwoner voor het houden van een viertal kursussen op Schouwen-Dui veland. Op de gemeentebegroting staat een post voor zaalhuur teh be hoeve van verschillende kursussen. Het kollege raadde daarom de raads leden aan, deze subsidie af te wijzen, maar de vereniging wel tegemoet te komen met eventuele zaalhuur van dorpshuizen in de gemeente. Dat zou neerkomen op een bedrag van onge veer f 550,—. De fraktie van de SGP kon zich moeilijk met dit voorstel verenigen en wilde daarom de aantekening te hebben tegengestemd. Evenementen De gemeente Duiveland verleende in 1977 in het tekort voor de evene menten in de Concertzaal in Zierik zee, een subsidie van f 1,65 per in woner. Besloten werd ieder jaar de prijsindex toe te passen, die voor 1978 7 procent bedroeg. De subsidie zou daarom verhoogd moeten wor den tot f 1,76 per inwoner. Besloten werd om die subsidie te bepalen op f 2,per inwoner. De heer Van der Maas was wel een beetje gesenrok ken van de hoge bedragen. De heer Hillebrand echter vond dat niets te hoog is, vergeleken bij wat er gebo den wordt. De heer M. Stouten (SGP) kon zich met het voorstel niet niet verenigen en wenste de aante kening te hebben tegengestemd. Aan de handenarbeidklub Nieu- werkerk tenslotte zal weer, evenals dit jaar, f 500 worden uitgekeerd en aan de bureaus voor beroepskeuze f 30,per geval. Dit laatste bedrag werd met f 5,verhoogd om alle lastenstijgingen tc kunnen opvan gen. Met deze kristalheldere gegevens op tafel leek de situatie voor de rechter allesbehalve problematisch te worden, temeer daar B. helemaal niet ontkende te hard le hebben ge reden. Maar de situatie werd wél moeilijk. B. hoefde tenslotte hele maal niet te ontkennen, want hij kende de plek niet waar hij zijn overtreding begaan zou hebben. Hij kon er derhalve ook nooit geweest zijn. laat staan uitgerekend daar te hard hebben gereden. Ga daar maar eens aan staan als rechter, de ver dachte heeft dc plaats van overtre ding niet bezocht. Bovendien kende mr. Van Solinge de plek evenmin. Nu was verdachte uit de richting Goes gekomen, dus veronderstelde de magistraat, dat de betrokken agen ten de vermeende overtreder bij De Tol in het vizier hadden gekregen. ..Nee," zei griffier, de heer M. M. dc Raat „het gaat om de weg tussen Zierikzee en Haamstede'. „Nooit" ..Dat kan ik nooit geweest zijn," ging verdachte weer. „Hier komen we niet uit," kreunde de rechter en B. ging daar nogmaals overheen met zijn wanhopig maken- do herhaling. „Nee, dat kunt u niet geweest zijn." gaf dc kantonrechter toe. „Maar wie is het dan wel geweest. De bewuste politiemensen hebben toch uw nummerbord genoteerd." Verdachte stelde dat hij kon be wijzen dat hij het echt niet geweest was. Dat lukte echter niet best („Vraagt u maar aan die-en-die"4, maar het probleem bleef er. „Ik zit er een beetje mee." sprak mr. Van Solinge. I „Ik zit er helemaal niet zo mee," deelde mr. Nijmeijer in de hoedanig heid van officier van justitie mee. Hij kon zich niet voorstellen dat er door de politiebeambten een fout was gemaakt en wilde „zich houden aan een ambtsedig proces-verbaal", evenals aan de voorgestelde transak- tie van f 90, „Misschien „Misschien heeft er wel iemand gereden met hetzelfde nummerbord als ik." opperde verdachte slagvaar dig, maar het bleek niet meer dan een slag in de lucht. „Ik houd er nu een keer mee op," was des rechters reaktie. Vonnis Hij overwoog, dat een en ander was nagetrokken door de rijksdienst voor het wegverkeer en dat het bo vendien opvallend was, dat als er al een fout was gemaakt door dc sncl- hcidskontrolcurs, B. toch uit dezelfde omgeving komt als „die andere au to". Bovendien heeft een rechter „volgens dc spelregels" genoeg aan het rapport van dc politie, zo legde mr. Van Solinge uit. En aangezien B. helemaal niet had bewezen dat hij niet op de plaats van overtreding was geweest, talmde dc rechter niet langer en vonniste f 90.subs. 2 dagen. Hij raadde verdachte, als deze in beroep ging. aan voor deugdelijk be wijsmateriaal te zorgen. Daar had verdachte echter helemaal geen oren naar en hij deelde mee met het von nis akkoord te gaan. En daarmee voelde de magistraat van zijn twij fels verlost, hij begreep genoeg. Advertentie Liefst 70% van de inleg wordt uitgekeerd. Bovendien iedere maand de zekerheid van één prijs van f 500.000,-, één prijs van f 250.000,- en 20 prijzen van een ton.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4