Hervormde Jeugdraad dringend nodig op Schouwen- Duiveland De bijna-vrede Egypte-Israël Rellen richtten enorme verwoestingen aan ZIERIKZEESCHE ONDER NEMERSCENTRALE ORGANISEERT WEER SINTERKLAASAKTIE Tenerife heeft nieuw vliegveld 6 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kerk zicht geven op jeugd Sombere situatie in jeugdwerk Start donderdag 9 november Us ^u> 'X ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 november 1978 135ste jaargang Nr. 22402 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- vvekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23.90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: Burgemeesters over „Bru's" gemeentehuis ZIERIKZEE, 6-11. In de meeste plaatsen van Schouwen-Duiveland is voor wat het jeugdwerk binnen de Nederlands Hervormde Kerk betreft sprake van een wat sombere situatie. Dat was een van de konklusies tijdens de maandagavond gehouden vergadering van een aantal afge vaardigden van de kerkeraden, de provinciaal jeugdwerkadviseur Fred Bergwerff en provinciaal hervormde jeugdraadleden, de heren A. Kole uit Zierikzee en J. Schoof uit Oosterland. Dc vergadering was - op voorstel van het moderamen van de klassis - uitgeschreven om te komen tot de oprichting van een „elassicale her vormde jeugdraad" op Schouwen- Duiveland (CHJR). Uit een inventa risatie bleek dat een dergelijke jeugdraad noodzakelijk is. Niet gemakkelijk Konklusie was ook, dat het geen gemakkelijke opdracht is. Er zijn gemeentes waar .geen jeugd meel is; er zijn er die niet ter vergade ring maandagavond aanwezig wa ren; er zijn er ook waar de kwestie „jeugdwerk" moeilijk ligt in eigen kring en er zijn er die de moed in de schoenen is gezonken en die niet weten wat ze voor de jongeren moé ten doen. WASHINGTON. Israëls minister van buitenlandse zaken. Mosje Da- yan, heeft maandag gezegd dat er nog twee hindernissen zijn te nemen in de vredesonderhandelingen met Egypte onder Amerikaanse paraplu. Sprekend met verslaggevers na een onderhoud van drie kwartier met zijn Amerikaanse collega Cyrus Van ce. zei Dayan dat de resterende ge schilpunten zijn de olievelden in Si nai en de Amerikaanse hulp aan Is raël om het verlies van het schierei land op te vangen. Op militaire en niet-militaire pun ten is volgens de minister goede vor deringen gemaakt, maar het Israë lische kabinet vindt dat de onder handelingen niet bekroond zijn als ook de kwestie van de olie en hulp niet behandeld zijn. Zicht Besloten werd aan de klassis te vragen over te gaan tot het instellen van een jeugdraad. De klassis zal op zijn beurt de kerkeraden dan aan schrijven met het ver-zoek iemand in die jeugdraad af te vaardigen. In grove lijnen zal de taak van de jeugdraad zijn de kerk allereerst zicht te geven op de jongeren. Ver der de kerk te helpen om het jonge renwerk op te zetten en tenslotte jongeren te helpen bij hun geloofs ontwikkeling. Leiding Eén van de grote problemen is - zo bleek maandagavond - om aan leiding te komen. Volgens jeugd werkadviseur Bergwerff is dat het gevolg van het feit dat kerkeraden geen zicht hebben op de manier waarop ze iets aan jeugdwerk moe ten doen. Ter vergadering was ook ds. P. Moet aanwezig namens de Gerefor meerde Kerk. Afgesproken werd dat al het werk van de hervormde jeugd raad samen met de Gereformeerde Kerk zal worden uitgevoerd. Op 22 november zal ds. Moet tijdens de klassikale Gereformeerde vergade ring deze kwestie aan de orde zal brengen in een inleiding over „Kerk en jeugd". Hij zal dan ook de vraag naar voren brengen hoe de kerken met elkaar tot een samenwerking kunnen komen. Werkgroep Aan het begin van de vergadering, die door dc heer J. Schoof werd ge opend met een „overweging" van bisschop Ernst over de wortels van het geloof, gaf de heer A. Kole een overzicht van de voorgeschiedenis van de CHJR op Schouwen-Duive land. Al in januari 1977 kwam de initiatiefgroep voor het eerst bijeen. Het initiatief was uitgegaan van de Provinciale Hervormde Jeugdraad die behoefte had aan een regionaal werkplatform, waarin alle gemeen tes met hervormd jeugdwerk verte genwoordigd zijn. Hij benadrukte dat het niet de bedoeling is dat dit slechts een bestuurlijk orgaan is. „Niemand heeft behoefte aan weer een vergadering er bij. Het moet een soort werkgroep worden". Bij het overleg is ook jeugdwerkleider Gabri de Groot betrokken geweest, omdat ook andere instanties zich al met jeugdwerk bezig houden. Opdracht Uit de diskussie kwam in eerste instantie onder meer naar voren, dat een inventarisatie van wat gebeurt en wat nodig is, wenselijk was; dat de jeugdraad Hervormd zou moeten zijn om de plaatselijke jeugdraden goed te kunnen bereiken en dat de taken onder meer zouden moeten bestaan uit training en vorming van vrijwilligers; de zorg voor jongeren met vragen over hun geloofsleven en kontakten met de klassis. Bijeenkomsten in maart 1977 en met het moderamen van de Her vormde Kerk leidde tot de opdracht om een CHJR Schouwen-Duiveland te vormen, die tot taak zou hebben aktiviteiten te stimuleren, behoeftes te peilen, kontakten te onderhouden met het Gereformeerde jeugdwerk en Kerk en jeugd en ook naar de ouders toe. Op 24 mei - zo deelde de heer Kole nog mee - zal op Schouwen- Duiveland door het jongerenkontakt een bijeenkomst worden georgani seerd naar aanleiding van de Kcr- kenkonferentie. UTRECHT. Prof. dr. D. W. P. Rui ter, hoogleraar in het staats- en be stuursrecht aan de Technische Hoge school in Twente, meent dat het plan voor de provinciale herinderling (het zeventien provinciënplan van minis ter Wiegel) geen oplossing vormt voor de meest dringende vraagstuk ken: de decentralisatie van rijksta ken en de regionalisatie van het be stuur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Balans van Teheran TEHERAN, 6-11. Bij de onlusten die zich zondag in Teheran hebben voorgedaan, is enorm veel schade aangericht. Zeker honderd bankgebouwen zijn volkomen vernield, de grootste bioskopen van de stad geheel of ge deeltelijk vernield, verscheidene grote winkels volledig uitgebrand, evenals liet hoofdkwartier van de politieke politie (SAVAK), terwijl de kantoren van de voornaamste luchtvaartmaatschappijen grondig werden geplunderd. De autoriteiten hebben melding gemaakt van 78 grote branden. Al leen de deftige wijken in het noor den, die een beetje buiten de eigen lijke stad liggen, zijn gespaard ge bleven. Maar van de campus van de universiteit in het westen van Tehe ran tot de volkswijken in het zuiden hebben de betogers een spoor van vernieling achtergelaten. Zowat om de vijftig meter hebben de manifes terende studenten een brandje ge sticht met meubilair van geplunder de gebouwen. Overheidsgebouwen Onder de overheidsgebouwen, waar van de kantoren volkomen vernield zijn, zijn het ministerie van voor lichting, het ministerie van binnen landse zaken, het hoofdkwartier van de geheime politie (SAVAK) en ver scheidene politiebureaus. Vier grote hotels werden vernield of zwaar be schadigd. De studenten hebben voorts de kantoren van de luchtvaartmaat schappijen „Pan Am", „Alitalia", „Irak Airways" en „El Al" geplun derd. Het bureau van „Air France" bleef echter gespaard. In een wijk op 5 km van de cam pus telde men vijftig uitgebrande autobussen. Vrijwel overal kon men vernielde politie-auto's zien. Buiten landse journalisten zagen zondag van het dak van hun hotel zeker twintig brandende gebouwen. ZIERIKZEE, 7-11. Donderdag 9 november start de Zierikzeesche Ondernemers Centrale (Z.O.C.) weer de traditionele Sinterklaasaktie. Dit keer niet een aan zienlijk grotere prijzenpot dan voorgaande jaren. Er zullen vooral meer kleinere prijsjes tc winnen zijn. omdat men nu eenmaal gebonden is aan liet grensbedrag van f 13.000.cn dc hoofdprijs niet meer dan f 1000, per keer mag bedragen. Voor de konsumenten betekent deze Sinterklaasaktie dat zij weer ijverig zegeltjes moeten sparen. Bij de deel nemende winkeliers ontvangen zij voor een besteding van f 5.een zegeltje. Tien zegels maken een kaart vol. die op zijn beurt een lot met kans op één van de vele prijzen betekent. Voor het inleveren van de kaarten zal een speciale bus op het Havenplein bij de firma De Vries worden neergezet. Hoofdprijzen De trekkingsdagen zijn 20 novem ber, 27 november en 6 december, on der toezicht van notaris D. v. Eek. Op elke trekkingsdag zal er een hoofd prijs uitrollen, zoals twee weekeind- reizen naar Londen of Parijs, een ta- felbiljait, een komplete doe-het-zelf uitrusting, een wasdroger en een aantal rijwielen. De vele prijzen zullen tentoongesteld worden in dc etalage van de firma Bezuijen aan de Melkmarkt. Dc volgeplakte kaarten, die voor 20 november worden ingeleverd, ma ken drie maal kans bij de prljzen- trekking. De deelnemende winke liers - dit jaar 62 - zfjn herkenbaar aan het speciale Z.O.C.-affiche cn aan de witte vlag met zwarte leeuw. Dc hoofdprijzen zullen bij de win naars worden thuisbezorgd, terwijl voor dc kleinere prijzen een afhaal- adres bekend zal worden gemaakt. Inmiddels is van de zijde van de Ondernemerscentrale ook een ver zoek uitgegaan aan de goed heilig- man om dit jaar weer een bezoek aan Zierikzee te brengen. St. Nico- laas heeft inmiddels laten weten dat hij op zaterdagmorgen 18 november om omstreeks half elf aan 't Luitje zal aankomen. Op een originele schimmel zal de Sint vervolgens een rondrit door de stad maken, verge zeld van vele Zwarte Pieten en de Koninklijke Harmonie „Kunst cn Eer". Op het Havcnplein zal een welkomstwoord worden gesproken namens hel gemeentebestuur. Kindervoorstelling Om deze vrolijke dag nog meer luister bij te zetten, organiseert de Z.O.C 's middags oen drietal kinder voorstellingen in dc Concertzaal voor de kinderen vanf de kleuter scholen en de lagere klassen van de basisscholen. Deze voorstellingen worden verzorgd door „Les Diaboli- ques" uit Schiedam. Tijdens hel verblijf van St. Nico- laas in Zierikzee zal zijn schimmel worden verzorgd in de manege van de heer W. P. Beije aan de Ban- ninklaan. UTRECHT. Een grote meerderheid binnen de federatieraad van de Bouw- en Houtbonden FNV is niet bereid een extra stukje van de prijs- kompensatie in tc leveren voor dc werkgelegenheid. SANTA CRUZ. 6-11. Koningin So fia van Spanje heeft maandag offi cieel een nieuw vliegveld geopend op het vakantie-eiland Tenerife. De luchthaven, die „Reina Sofia" is ge doopt. ligt op het zuidelijk deel van het eiland en zal, als het volledig in bedrijf is. twintig proeent overnemen van het luchtverkeer van het vlieg veld Los Rodeos, bij Santa Cruz. waar bij de vliegramp van vorig jaar 583 mensen om het leven kwamen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) O menselijke zorgen! Wat een ijdelheid is er toch in alles! Verwachting tot woensdagavond: Perioden met zon Droog weer en perioden met zon; overwegend matige wind uit zuid oost tol zuid; minimumtemperaturen omstreeks 4 graden, maximumtem peraturen ongeveer 11 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon; 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 8 nov. Zon op 7.46, onder 17.01 Maan op 14.19, onder 9 nov. Zon op 7.48. onder 16.59 Maan op 14.49, onder 1.03 Eerste kwartier: 7 nov. (17.18), HOOG- EN LAAGWATER 8 nov. 9 nov. Hoogwater 8.24 21.16 9.43 22.42 Laagwaler 2.01 14.32 3.20 15.55 Doodtij: 9 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-11. Het KNMI deelt mede: Een depressie, die van hel zeegebied ten westen van Portugal naar het noorden koerst, veroor zaakte luchtdrukdalingen boven Zuidwest-Europa. Boven Midden- Europa handhaaft zich evenwel een gebied met hoge barometerstanden. Hierdoor werden dc luchtdrukvcr- schillen boven onze omgeving groter met als gevolg een toename van de zuidoostelijke wind. Deze deed in het begin van de afgelopen nacht dc nog plaatselijk aanwezige mist verdwij nen. De lucht in de onderste niveaus is droger dan de afgelopen dagen het geval was waardoor cr flinke opkla ringen tot stand kwamen. In het zui den van het land kwam vannacht al plaatselijk nachtvorst voor. „Les Dinhnliques". zoals zij op IX november in rlr Concertzaal zullen op treden. BROUWERSHAVEN. Burgemeester A. P. Schouwenaar en raadsleden uit Schoonhoven kwamen vrijdag een kijkje nemen in Brouwershaven. Zoals bekend was Brouwershaven na de ramp adoptiegemeente van Schoonhoven. Er bestond vrijdag met name veel belangstelling voor de verbouwing van het Tonnenma- gazijn. Schoonhoven staat namelijk een zelfde soort verbouwing te wachten. Persius

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1