Willibrordusschool wil er een zesde lokaal bij gaan bouwen am Geen nieuwe huizen bouwen in het agrarisch gebied Zeeuwse veerpont aangevaren Aantal leerlingen Kinsehool te Ouwerkerk groeit „DOORVOEREN VAN INTEGRATIEGEDACHTE IS VOOR ELKE SCHOOL EEN UITDAGING" 4 Verzoek aan gemeentebestuur Fosfaten moeten Besluit voor Zeeland uit wasmiddelen Drukbezochte ouderavond STREEKNIEUWS Overval te Eindhoven Accountantskantoor boer administraties en belastingzaken, economisch advies en begeleiding Dood door overdosis J. Kopmels van R.P.Z.C. tijdens ouderavond ZIERIKZEE, 30-10. Het schoolbestuur van de R.K. Willibrordusschool beeft bij bet gemeentebestuur van Zierikzee medewerking gevraagd voor de bouw van een zesde lokaal. Dat deelde tydens de ouderavond maandagavond in hotel Van Oppen, de voorzitter van h<ft schoolbestuur, de heer L. S. P. van Velthoven, mee. De Willibrordusschool is tot nu toe nog een vijf-klassige school. Om dat de school echter door de minis ter is aangewezen als stimulerings- school was heft mogelijk voor vijf lestijden (vijf halve dagen) een extra leerkracht aan te trekken. Daar naast heeft de school recht op extra lestijden vanwege het feit dat het leerlingenaantal is uitgebreid met kinderen van het woonwagenkamp. En dat betekent dat de school al ge ruime tijd zes-klassig is. Het zesde lokaal is er echter nog niet en daar om moet één klas worden gehuisvest in de gemeenschapsruimte, die be stemd is voor de zogenaamde „ludie ke vakken". Volwassen Het >s nu zeker dat het woonwa genkamp in Zierikzee blijft en leer lingen zal blijven leveren. Allemaal redenen om nu om het zesde lokaal te vragen. De procedure die daar voor nodig is moet nog op gang ko men. „We hopen dat dit snel in orde komt", aldus de heer Van Velthoven. „We zijn dan én een volwassen school én we kunnen dan de ge meenschapsruimte weer gebruiken voor de funkties, waar die voor be stemd is". Afscheid Voorzitter J. J. Doeswij k van de ouderkommissie kon maandagavond een groot aantal ouders verwelko men. Aanwezig was ook de heer J. Kopmels van het RPCZ, die deze avond een lezing hield over de inte gratie van kleuter- en basisonder wijs. Hoogtepunt van het huishoudelijk gedeelte van de vergadering was wel het afscheid van de heer H. Vorwerk, die twaalf jaar een bestuursfunktie bekleedde en van mevrouw A. van Velthoven-Gudde, die eveneens vele jaren haar krachten aan de school gaf. Mededelingen De voorzitter deelde verder mee, dat het de bedoeling is dat de ZOV de zeventigste verjaardag van de koningin volgend jaar op grootse wijze gaat vieren. Daarbij is om me dewerking van de school gevraagd. Hij vroeg verder om aandacht voor het kerkkoor, dat versterking nodig heeft. Het hoofd van de school de heer P. v. d. Sneppen stelde hierna de nieuwe juffrouw van de tweede klas voor, mej. H. Rombouts. Hij deelde verder mee dat op woensdag 8 november de schriftenmiddag en -avond wordt gehouden en dat op dinsdag 14 november de kinderen 's middags vrij hebben in verband met een instruktiemiddag voor de leerkrachten. Aktiviteiten De fancy-fair die deze zomer werd gehouden heeft bijna vierduizend gulden opgebracht en dat betekende dat de geluidsapparatuur van de school kon worden vernieuwd. Een van de ouders zal een metalen wa gen maken waarop de apparatuur van de ene klas naar de andere kan worden gereden. Sekretaresse mevrouw H. Wich- gers gaf hierna in haar jaarverslag een overzicht van de vele aktivitei ten in het afgelopen schooljaar, waarna de vergadering haar fiat gaf aan het financieel verslag. Het jaar werd gesloten met een voordelig saldo van f 354,99, maar voor het komend jaar is een nadelig saldo van f 610,begroot. Dank Dc heer Van Velthoven sprak hierna, als voorzitter van het schoolbestuur, de scheidende be stuursleden toe. De heer Vorwerk, die acht jaar voorzitter was, noemde hij een man die altijd een ding voor ogen had: te zorgen dat de katholie ke school ook een katholieke school zou blijven. Als dank voor de uitste kende manier waarop hij voor die school bezig is geweest kreeg hij een fles spiritualiën aangeboden. De heer Vorwerk op zijn beurt dankte voor de vriendelijke woor den. In dat verband haalde hij nog een spreuk uit de Zierikzeesche Nieuwsbode aan: „Iedereen die ge vleid wordt, voelt zich ten onrechte een beetje trots". Hij noemde de twaalf jaar dat hij voor de school bezig is geweest „een fijne tijd". De oudervereniging dankte hij voor het vele werk. Kontakten Mevrouw Van Velthoven - die af scheid 'neemt omdat haar jongste dochter van school is - werd hierna door de heer Van Velthoven toege sproken. „Zij heeft in vijjC jaar iets doorbroken", aldus de heer Van Velthoven. „Ze heeft gezorgd voor goede kontakten tussen de ouder vereniging en het schoolbestuur". Ook tot haar sprak hij woorden van erkentelijkheid voor haar enorme inzet. Hij bood haar een mandje met planten aan. Dia's Intussen zijn de vakatures opge lost. De heer P. v. d. Borght is de nieuwe penningmeester in het be stuur; mevrouw A. Wijsman-Stege- man heeft naméns de ouderkommis sie zitting. Ook mevrouw H. Collig- non-Suyker werd in het bestuur ge kozen. De heer Van Velthoven dankte de leerkrachten en de ouderkommissie voor de vele aktiviteiten, waarna de heer Doeswijk namens die kommis sie de heer Vorwerk en mevrouw Van Velthoven toesprak en bloemen aanbood. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, konden de ouders dia's bekijken die in het afgelopen jaar van de verschillende aktivitei ten zijn gemaakt. ZIERIKZEE Stadsberigten Het gemeentebestuur van Zierik zee wil een inzicht krygen in de be nodigde zaalruimte in Zierikzee. Daarom heeft het gemeentebestuur in „Stadsberigten" een beroep ge daan op iedere vereniging en groepe ring om een aantal vragen te beant woorden. In Stadsberigten is deze keer ook een artikel te vinden over woonerven over subsidiëring van brandbeveili ging, het bezoek van het Maritiem Museum en een en ander over de tijd na de watersnoodramp. Geslaagd Voor het gehouden examen ter verkrijging van het diploma Be drijfsvoering Elektrotechniek (laat ste deel), slaagde onze stadgenoot, de heer P. W. Stroosnijder. OOSTERLAND Televisie-opnamen Maandagmiddag 30 oktober von den op het landbouwbedrijf van de familie Schoof aan de Zeedijk film opnamen plaats voor een programma onderdeel van het Internationaal agrarisch nieuws, betreffende de witlofteelt in Nederland. Gefilmd werd de werking van een nieuwe rooier, die pas is aangekocht op voornoemd bedrijf. Deze rooier is vervaardigd door de fa. J. de Jonge cn van het merk AMAC. Het is een zelf rijdende machine die zowel vlak veld (vïer rijen) als „ruggen" (twee rijen) kan rooien. Voorop is een hak- selaar aangebracht, die de wortels eerst op de juiste lengte ontdoet van het blad, terwijl de rooier extra zeef- banden heeft, die speciaal gefabri ceerd zijn om ook onder natte om standigheden een schoon produkt te kunnen leveren, vrij van te veel grond. De machine is verder uitge rust met een 100 p.k. SAME-motor en volledig hydraulisch bedienbaar met een hydrostatische aandrijving. Afd. Plattelandsvrouwenbond De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, ver gadert op donderdag 9 november in de „Oosterhof" te Oosterland. Spreekster is de echtgenóte van de plaatselijke arts, drs. H. Speelman, met als onderwerp: „Gebruik en misbruik van nfedicijnen", BRUINISSE Ophalen oud papier Zaterdag 4 november zal er in Bruinisse weer oud papier worden opgehaald door de muziekvereniging „Nu met Hope". Met het oog op de uitgestrektheid van de gemeente, wordt men verzocht het papier tijdig gebundeld gereed te zetten. Gezien de nog steeds lage papierprijzen be treft het een service van „Nu met Hope" die gewaardeerd moet wor den. Eerste huwelijksvoltrekking Dc opening van het nieuwe ge meentehuis te Bruinisse, betekent voor het bruidspaar Leo Geluk en Ineke Kcmpe, dat zij in het huwe- Babies als kiezers TORONTO, Canada, 1-11. Een computer heeft dinsdag even de indruk gewekt dat de kiesgerechtigde leeftijd in de Canadese provincie Ontario van 18 jaar was verlaagd tot elf maanden. Op de kieslijst van Toronto bleken namelijk tien kinderen van nog geen vijftien jaar, waaronder een baby van 11 maanden en een kind van drie jaar, te zijn gezet. De vergissing was begaan door de volkstellers en de com puter had haar bezegeld. Op 13 november vinden in Canada gemeenteraadsverkie zingen plaats. UTRECHT. In Utrecht is woens dagavond enige tonnen schade ont staan bij een uitslaande brand in een wijkgebouw aan de Amaliadwars- straat. EINDHOVEN, 2-11. Een onbeken de gewapende jongeman heeft don derdagmorgen omstreeks kwart voor negen een filiaal van de ABN aan het Belgiëplein in Eindhoven over vallen. Hij dwong hel personeel de kluis te openen. Na daar een greep in te hebben gedaan verdween hij in de auto van dc employes. Hoeveel geld de overvaller heeft buitgemaakt icon de politie omstreeks tien uur nog niet zeggen. Advertentie LINDENLAAN 3 01870-3477 MICOELHARNIS DEN HAAG, 1-11. Minister Gin jaar van volksgezondheid en milieu hygiëne vindt dat de fosfaten uit de wasmiddelen gehaald moeten wor den. De verwijdering van de fosfaten zal niet van de ene op de andere dag kunnen, de fabrikanten zijn er ech ter toe bereid, zo vertelde de be windsman woensdagmiddag in de Tweede Kamer bij de voortzetting van het debat over de milieuhygiëne. Fosfaten vervuilen het milieu, ze ko men via de riolering in grondwater en slib terecht. Om de fosfaten te verwijderen zouden enorme hoeveel heden slib weggehaald moeten wor den. Daarom is het wenselijk een an dere weg te nemen om het probleem aan te pakken, aldus dc bewinds man. MIDDELBURG. 1-11. Als het aan gedeputeerde staten van Zeeland ligt, dan mogen er geen nieuwe hui zen meer worden gebouwd in het agrarisch gebied in Zeeland. Een uitzondering geldt de bouw van landhuizen waarvoor onlangs een nieuwe provinciale regeling is opgesteld. Wel zal er meer ruimte worden gegeven aan de verbouwing van bestaande woningen. Aan de uitbouw van rekreatiewoningen worden echter beperkingen gesteld. Een bestaande woning, hetzij een burger- of een rekreatiewoning, mag niet zodanig verbouwd wor den, dat ze geschikt wordt gemaakt voor twee gezinnen. Als de staten van Zeeland zich op 15 december aanstaande kunnen verenigen met het voorstel van gedeputeerde staten, dan zal de nieuwe i'egeling zo snel mogelijk in de bestaande en nieuwe op te stellen bestemmingsplannen worden ingepast. Jaarlijkse ouderavond lijksbootje ter plaatse kunnen gaan stappen, want hun huwelijk zal als eerste in het nieuwe gemeentehuis vrijdagmiddag worden voltrokken. Leo is de zoon van de heer P. Geluk, bode van het gemeentehuis, Ineke is de dochter van de heer M. Kempe die tot aan zijn overlijden in het ■oude gemeentehuis-postkantoor, ve le jaren kantoorhouder was. Regionale fabrikant levert aan schip Vorige week had in Scheveningen de overdracht plaats van de Matsya- Nireekshani, een door de Sleephel- ling maatschappij te Scheveningen gebouwd onderzoekingsschip voor de Indiase regering. Dit schip gaat de visgronden, wat betreft de visstand rond India verkennen. De grote trawllier van dit schip, alsmede de nettenrol en de ankerlier zijn van het fabrikaat Maaskant Bruinisse- Sfellendam. Een succesje voor de re gionale industrie. „Zorg voor eigen gezondheid" Heden (donderdag 2 november), wordt in Bruinisse de vijfde lezing gehouden in de serie „Zorg voor ei gen gezondheid."" Mevrouw N. Heij-> boer distriktsverpleegkundige voor de Dienst Geslachtsziektebestrijding van de prov. ver. Het Zeeuwse Kruis, zal een causerie houden over het on derwerp: „Wat zijn geslachtsziekten, hoe zijn ze te herkennen en te be handelen?" Daarbij wordt een dia serie vertoond. AMSTERDAM, 1-11. De 25-jarige Donald Goedkoop uil Amsterdam is maandag overleden aan een overdo sis heroine. Het slachtoffer verbleef bij familie in een woning in de Glip- hoeve in de Bijlmermeer. Gezien de toestand van Goedkoop werd de GGD gewaarschuwd, maar tijdens de rit met de ambulance naar het Wilhelmina Gasthuis overleed hij. VLISSINGEN, 2-11. Donderdag morgen rond middernacht is de veer pont Prinses Margriet vlak voor de haven van Vlissingen aangevaren door de Duitse kustvaarder „Herman Suhr" 499 ton. De Prinses Margriet liep een en kele meters groot gat op boven de waterlijn. De boeg van de Herman Suhr werd ingedrukt. Tijdens "de aanvaring bevonden zich naar schat ting dertig auto's op de veerpont. Eéén van de auto's werd beschadigd maar er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. De Prinses Margriet zal vandaag (donderdag) ondanks de forse scha de gewoon dienst moeten doen. De Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland kampen namelijk met een chronisch tekort aan materieel. Een van de veerponten, de Prinses Irene, is namelijk in revisie voor een repa ratie aan de schroefmotoren. De aanvaring gebeurde in dichte mist. De Herman Suhr ligt op de rede van Vlissingen voor anker. Het schip zal in de loop van de dag na afronding van het politieonderzoek voor repa ratie naar de werf gaan. OUWERKERK, 30-10. Maandag avond vond de jaarlykse ouderavond van de openbare Kinsehool te Ou werkerk plaats. De voorzitster, me vrouw Romeyn-de Braai heette alle ouders en genodigden van harte welkom. Na het voorlezen van het financi eel verslag door mevrouw Krijger- Dalebout moest volgens de agenda een verkiezing plaatsvinden. Twee leden van de ouderkommissie, te we ten de heer Vijverberg en mevrouw Krijger waren n.l. aftredend en her kiesbaar. Daar er geen tegenkandi daten waren konden zij hun funktie blijven vei'vullen. Jaarverslag Vervolgens was het woord aan de hoofdleidster, mej. De Rijke, die een uitvoerig jaarvei-slag gaf. Zij memo reerde o.a. de diverse feesten, Sin terklaas- en Kerstfeest, Palmpasen en het zomerfeest. Ook wex'd stilgestaan bij andere aktiviteiten die in het afgelopen schooljaar op de kleutex*school plaatsvonden, kontaktavonden, open middagen en verscheidene uitstap jes van de, kleutei*s. Leerlingenaantal Uit haar mededelingen bleek dat het leerlingenaatnal zich gunstig ontwikkelt: op het ogenblik bezoe- dit aantal zaL in de loop van het ken n.l. twintig kleuters de school en schooljaar nog groeien. Door de ou derkommissie werd naar voi'en ge- bx'acht dat zij voor de school graag een eigen Sintex-klaaspak zou heb ben daar het huren' hiervan elk jaar op grote problemen stuit. Afgesproken wër'd dat dit onder- werp ook op de ouderavond van dé lagere school ter sprake zal worden gebracht. Films Na de i'orxdvraag en de pauze ver toonde een van de ouders, de heer eerling een tweetal films die hij op school had gemaakt. De films „Sin terklaasfeest 1977" en „Een. morgen op de kleuterschool" vielen bij de aanwezigen zeer in de smaak. Als dank overhandigde de voorzit- ster van de ouderkommis hem een geschenkbon. Tot slot van de avond konden de ouders de x-esultaten bekijken van een projekt over „De boerderij" waax-aan alle kleuters hadden mee gewerkt Advertentie DEN HAAG. Het PvdA-kamerlid Vellenga vindt het zeer te betreurexi, dat voorlopig nog niet kan wordexi overgegaan tot (landelijke) invoering van het alarmnummer 0011. Naar zijn mening moet alles op alles wor den gezet „om toch dat nummer te makexi". ZIERIKZEE, 30-10. „Het gaat er niet 0111 liet voor de kinderen zo te gaan maken, dat ze straks in de grote mensenwereld niet uit de voeten kunnen". Dat zei maandagavond de heer J. Kopmels, medewerker van hét RPCZ in zyn inleiding tydens dc ouder avond van de r.k. scholen in hotel Van Oppen, over dc op handen zijnde integratie van het basisonderwijs. Overgangswet In zijn causerie gaf hij een over- zicht van de huidige methodes op de kleuter- en lagere scholen en de achtergx-onden van de integi-atiege- dachte. Hij wees er allereei'st op dat de nieuwe basisschool is gex*egeld bij een wet die in augustus 1983 in wer king treedt. Dat betekent echter niet dat vanaf die datum de integi-atie helemaal rond moet' zijn. Er komt een overgangswet waardoor het mo gelijk is dat kleuter- cn lagere scho len nog enige tijd op de oude voet door blijven gaan. Wettelijk gezien hoeft er daai'om nog niets. Er zijn mogelijkheden ge noeg om dc eigen manier de school draaiend te houden. Wenselijk De heer Kopmels pro beerde in zijn betoog hierna te verduidelijken waarom het wel wenselijk is dat de integi-atie door alle scholen wordt dooi'gezet. Allei*eerst wees hij er op dat door de leex'tijdsgrens het mogelijk is dat kleuters die nagenoeg even oud zijn óf al de lagere óf de kleutei-school nog bezoeken. „Het is een vxeemd verschijnsel dat kleuters van dezelf de leeftijd twee verschillende scho len bezoeken". Ook het ontwikkelingsstadium waarin de kindei-en zich bevinden laat hetzelfde pi-obleem zien. Kin deren bevinden zich tussen de vier en acht jaar in een zelfde stadium van ontwikkeling en ook dan bezoe ken zij twee verschillende scholen. Op de derde plaats is men op de lagere scholen al jaren lang bezig het probleem overgaan en zitten blijven te bekijken. Daarbij komt de integratie tussen de verschillende klassen van het lager onderwijs om de hoek kijken. Het verschil is al leen dat de ovei'gang van de kleuter naar de lagei'e school groter is dan die van de eex-sle naar de tweede klas. Aan toe Ouders en opvoeders willen, zo be toogde hij, dat kinderen leren waar ze aan toe zijn. Niet moeilijker en niet gemakkelijkei-. Dat is een xeden om ervoor te pleiten dat kleuter- cn lagei-e scholen op elkaar aansluiten, zodat de kinderen gewoon verder kunnen. Daarnaast wil men reke ning houden met vei-schillende kin- dei'en en het ondei'wijs daaiaan aan passen. Verschillen Hierna legde de heer Kopmels de vei-schiilen tussen kleuter en lager ondex-wijs naast elkaar. Op de eei-ste plaats is er een ver schil in sfeei-. Ongenuanceex'd gezien geldt het principe dat op de kleu- lei'school het idee „je mag" en op de lagei'e school „je moet" wordt ge hanteerd. Vei-der wordt op de kleutex'school in gi'oepjes gewerkt en op de lagere school klassikaal. Dat laatste is wet telijk geregeld. Bij een onderwijswet uit 1806 gold het geven van klassi kaal onderwijs als een vernieuwing. Daarvoor werd individueel les gege ven. Op de derde plaats wordt op de lagere school systematisch gewerkt, in kleine stapjes van gemakkelijk naar moeilijk. De kleuterschool werkt andeis. op het oog niet-syste- matisch, al wordt ook daar een sy steem toegepast. Ten vierde, zo vat te de heer Kopmels het samen, doe je op de kleuterschool „kleuter school-dingen" en op de lagcx-c school „grote-school-dingcn". Die dingen worden niet over cn weer toegepast, terwijl dat eigenlijk wel mogelijk zou moeten zijn. vroeg'liij zich hierna af. Hij wees er allereerst op dat het jonge kind meer x-uimlc nodig heeft om spelend te leren, terwijl het oudere kind steeds meer opdi'achtcn kan krijgen. Steeds meer leert te doen wat opge- di-agen is. Een nuttige gedachte, om dat dit ook in het latere leven ge daan moet. wox'dcn. „Hoe ouder je wox'dt, hoe meer je kunt vex'dx'agen". Aanpassen Opheffen Hij wees er verder op, dal op kleuter- cn lagere scholen op ver schillende manieren tegen de kinde ren aangekeken wordt. Over en weer kan dit echter aan elkaar wor den aangepast. Voor sommige vak ken is een systeem nodig, voor an dere, zoals kreatieve vakken, echter niet. De kinderen moeten kunnen doen waar ze aan toe zijn, betoogde hij. De stappen die op de kleutexschool worden gezet houden verband met de ontwikkeling van hel kind. Wan neer een kleuter echter toe is aan grote school dingen, moet hij of zij die ook kunnen doen. Omgekeerd zijn er dingen op de kleulei'school, die op de lagere school best zouden mogen doorgaan. In dat verband haalde hij het voor beeld aan van een vierde klas, die een eigen speelhoek heeft, waarin dc geschiedenislessen woi'den nage speeld. Uitdaging Om de integratiegedachte door tc kunnen voeren is nog heel wat werk en materiaal nodig. Hoe het wordt opgelost zal ook per school verschil lend zijn. „Je kunt er jouw school van maken, het is een uitdaging", aldus spreker. „Dat zal afhankelijk zijn van de manier waarop je zelf denkt dat een school het kind moet opvoeden en voor wat voor wereld ze moeten worden opgevoed." Aan het hele systeem zitten ook gevaarlijke kanten. Bijvoorbeeld de verleiding ook kleuters te leren le zen, voor ze er aan toe zijn. „Het is niet de bedoeling van de integratie om zoveel mogelijk kinderen zo vroeg mogelijk iets te leren", zo be sloot hij. Hoe die verschillen op te heffen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4