Nadere detaillering van te bouwen stormvloedkering REKREATIE-NOTA „Voortgangsrapportage" Schelde Opening U.V.V.-gebouw Oeganda voert oorlog in Tanzania Carter vijzelt dollar op DADERS SCHIETPARTIJ GRENS VOORTVLUCHTIG $d im BIOSCOOP „DE CONCERTZAAL" ZIERIKZEE 2 Douanier gedood W 01 BILT FA 70 "HsêëY'M'Èiist» - Om niet te missen AGENDA 1 Zoals begrijpelijk heeft de Zeeuwse Rekreatiediskussienota 1977 heel wat losgewoeld. Zoals zovele stukken en rapporten kan de nota lijvigheid niet worden ontzegd en kranten kun nen niet veel meer doen, dan te po gen het geheel in fragmenten te spuien. Vooruitlopend op nog enkele publikaties hierover in de naaste toe komst, zijn verschillende reakties interessant, die in ieder geval bewij zen dat de Rekreatienota een levend stuk is, dat tot reageren prikkelt. Een diskrepantie is ontdekt tussen het tijdstip van allerlei Zeeuwse rc- kreatieplannen en het tijdstip van de Inrichtingsschets Grevelingenbekken (1985). Dit probleem is de wereld uit door aanvaarding door de regering van een standpunt, inhoudende de vaststelling van „De Nieuwe Gre\e- lingenschets Grevelingen 1975". Is - een andere vraag - voldoende rekening gehouden met belangen van de natuur, gelet op het feit dat de Nota groeimogelijkheden van de wa tersport voor de Grevelingen positief be-oordeeld. In dit verband wordt verwezen naar - de al genoemde - Nieuwe Inrichtingsschets, waarin wordt gekonkludeerd dat de aanwe zige natuurwaarden zijn onderzocht en een „aanmerkelijke groei" van de watersport zouden verdragen c.q. aanvaardbaar maken. In de Nota dan de stelling „dat de omvang van het strandbezoek op Schouwen-Duiveland de grens nage noeg heeft bereikt". Opgemerkt wordt dat het strandbezoek welis waar nog wel wat kan toenemen, maar rekening is gehouden met een uitloop, samenhangend met bestem mingsplannen, die in de Westhoek nog niet zijn gerealiseerd. Het is niet mogelijk een ontwikkeling onmidde- lijk stop te zetten. Er is dus een mar ge, maar deze dient voor de al ge noemde uitloop. Niet duidelijk is zonder meer het gemaakte onderscheid tussen „Stille en druktegebieden". Hoe werkt dat uit in de praktijk?. Ter zake bestaan richtlijnen en plannen, die bepalend zijn voor „stilte" en „drukte" behoe ven goedkeuring vooraf. De Nota is duidelijk ten aanzien van het weren van (rekreatieve of permanente) be bouwing in buitengebieden, die fei telijk een agrarische bestemming hebben. Het verspreide niet-agrari- sche wonen dient uit het agrarisch gebied te worden gehouden. Maar in streekplangebieden (Schuddebeurs b.v.) zijn niet alle vormen van rui mer wonen uitgesloten. Geen trend dus, maar wel een mogelijkheid bij uitzondering. De vrees ter zake wordt ingegeven door kans op beschadiging van de flora en fauna. (Vervolg van pag. 1) lenen van maatschappelijke hulp door vrijwilligers op basis van men selijk kontakt en kontinuïteit. Zij zei verheugd te zijn dat de on derwaardering van het onbetaalde werk enigszins begint af te nemen. Wat betreft de financiële kant van het U.V.V.-werk zag zij enkele licht- punjes in het vooruitzicht tenge volge van de op handen zijnde de centralisatie van het welzijnsbeleid. Zij gaf de raad dat de leden van de U.V.V. bij alles wat zij doen, goed de doelstellingen voor ogen moeten houden. Tenslotte was het de beurt aan mevrouw B. v. d. Linden-FIorisse, die namens het U.V.V.-bestuur afde ling Zierikzee voorzitster mevrouw Van der Lelie hartelijk toesprak en dankte voor haar grote inzet. Zij on derstreepte haar woorden met de aanbieding van een fraai boeket bloemen. ZIERIKZEE, 1-11. llit de laatste voortgangsrapportage over de Ooster- scheldewerken, die minister Tuijnman van verkeer en waterstaat aan de Tweede en Eerste Kamer heeft gezonden, blijkt dat de planning van de werken volgens schema verloopt. Op enkele boorplatformen in de Noordzee is apparatuur aangebracht voor een meer direkte informatie ten behoeve van de stormvloedwaar schuwingsdienst. Er is een nadere detaillering van het ontwerp van de stormvloedke ring gemaakt. Het ontwerp en be stek van het zogenaamde verdich tingsschip, dat nodig zal zijn om de zeebodem ter plaatse van de afsluit bare dam te verstevigen, is eveneens afgerond en voor het type hefschip, die de pijlers op hun plaats moet brengen, is een keuze gemaakt. De bouwput Schaar, waqrin de pijlers gebouwd zullen worden, is gesloten en leeggepompt. Tevens is de drie kilometer lange hulpbrug tussen Schouwen en de bouwput voor een groot deel klaar. Ontwerp pijlers Het ontwerp van de pijlers is in hoofdlijnen voltooid. Voor de storm vloedkering wordt een hoogte aan gehouden, die overeenkomt met een waterstand van NAP +5,5 meter. In verband met zettingen in de onder grond en de toekomstige verwachte relatieve stijging van de zeespiegel heeft men de kerende hoogte van de stormvloedkering 30 cm hoger vast gesteld. Een beslissing over het type weg verbinding over de pijlerdam kan eerst worden genomen na vaststel ling van het Struktuurschema Ver keer en Vervoer. NAIROBI, 2-11. Oeganda heeft woensdag bekendgemaakt dat presi dent Idi Amin zijn leger naar Tanza- nië heeft gedirigeerd om een deel van het nooi-dwesten van Tanzanië te annexeren. Het gaat om een ge bied van ongeveer 1850 vierkante ki lometer dat zich uitstrekt van de Oegandëse grens tot de rivier de Ka- gera. Radio-Uganda maakte woens dagmiddag bekend dat de operatie binnen 25 minuten voltooid was, „een record in de wereldhistorie Diplomatieke waarnemers in Nai robi zeiden dat 3.000 Oegandese sol daten met tanks en artillerie de grens met Tanzania zijn overgesto ken. WASHINGTON. 1-11. President Carter van de Verenigde Staten vindt dat het afgelopen moet zijn met de koersdaling van de dollar op de wisselmarkten. Hij heeft daarom in samenwerking met zijn regering, het centrale bankbestuur in de V.S. en autoriteiten in het buitenland een aantal maatregelen genomen. Dat hij in de roos heeft geschoten bleek woensdag onmiddellijk na de be kendmaking, want de dollar her stelde zich krachtig en het goud daalde scherp in prijs. CALIFORNIE. „Corky", een grijze walvis van 3.400 kilo, heeft dinsdag in „Marineland" in Rancho Palos Verdes in Californie het leven ge schonken aan een kalf van 135 kilo. Enkele minuten later zwommen ba by, vader en moeder samen rond in hun zoutwatcrverbiyf. KERKRADE, 2-11. De daders van de schietpartij nabij de Duits-Neder landse grens in Kerkrade, waarbij woensdagmiddag een douanier om het leven is gekomen en twee ernstig werden gewond z(jn mogelijk Duitse terroristen. „Zeker is dit niet, maar ik sluit het ook niet uit", dat verklaarde woensdagavond de hoofdofficier van justitie in het arrondissement Maas tricht, mr. E. C. D. BaQuwens, op een perskonferentie in het politiebu reau van Kerkrade. Volgens getuigen hebben de nog spoorloze daders, een man en een vrouw, Duits gesproken, maar of dit zuiver Duits was, is niet bekend. Bo vendien zijn er andere verklaringen, die erop wijzen dat de vrouw Neder landse uitdrukkingen zou hebben gebezigd. Toedracht De toedracht van de dramatische gebeurtenissen, is voor de politie nog allerminst duidelijk, aldus Bau- wens, die belast is met de leiding van het onderzoek. De douane-auto met vier inzitten den, onder wie het slachtoffer, de 20-jarige Dirk de Jong, afkomslig uit Tilburg en gestationeerd in Heerlen, plus drie kollega's van 19 tot 24 jaar oud. reed een blokje om en keerde terug. De douaniers stap ten uit hun auto en vroegen aan de man wat hij in zijn tas vervoerde. De man bleek een paar sloffen siga retten en wat chocola bij zich te hebben. De douaniers vroegen hem mee te gaan naar de douanepost „De Locht-Kerkrade". Daar voelde betrokkene niets voor. Toen de douane hem beduidde dat dit wel degclyk moest, haalde hij plotseling een vuurwapen tevoor schijn en vuurde op twee, vlak in z(jn nabijheid staande, douaniers. Een van hen Dirk de Jong, werd do delijk getroffen, de ander levensge vaarlijk gewond. In de pijlerkonstruktie worden zo danige voorzieningen getroffen, dat er in de toekomst nog verscheidene mogelijkheden voor een weg open blijven. Schutsluis De studie naar een schutsluis voor werkschepen nabij het werkeiland Noordland is afgerond. Hierbij wordt gedacht aan een sluis met een lengte van 100 meter, een breedte van. 16 meter en een diepte van 7 meter onder NAP. Naast het grote nul van de sluis in de bouwfase van de stormvloedkering zal zij na vol tooiing van de werken haar nut op leveren voor het beheer. Uit nadere onderzoekingen is ge bleken, dat de totale oppervlakte zeebodem, die verdicht moet worden aanzienlijk kan wordden vermin derd. Het ontwerp van het verdich tingsschip kon daarom ook worden herzien. Zo zullen er bijvooi'lóeeld in plaats van zes, slechts vier trilnaal- den op het schip nodig zijn en die hoeven ook minder diep in de bodem te gaan. Opruiming bodembescherming In de as van de dam ^werd 110.000 m2 bodembeschermingopgeruimd, die daar in het verleden in het ka der van de oorspronkelijke alslui- tingsplannen was neergelegd. In de stroomgeul Schaar van Rog- genplaat werd aan weerszijden van de toekomstige kering de bodembe scherming met 340.000 m2 blokkèn- mat uitgebreid. Voorts werd de bronbemaling voor het droogmaken van het bouwdok aangebracht en een elektrische cen trale geïnstalleerd op het damvak Geul die nodig is voor de energie voorziening voor deze bronbemaling. Dijkverhoging Wat de partiële dijkverhoging be treft waren per 1 juli van dit jaar 48 km dijk gereed en ongeveer 30 km in uitvoering. Verwacht wordt dat,,' in de tweede helft van dit jaar de verhoging van 16 km dijk kan wor den aanbesteed. Voor de aanvang van het werkseizoen 1979 (1 april) zal volgens de huidige stand van za ken nog ongeveer 25 km kunnen worden aanbesteed. Ook zijn er goe de vorderingen bij het verdedigen der onderzeesè oevers in het Oos terscheid eb ek ken V Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking Op de meeste plaatsen droog met veel bewolking; in het zuiden en oos ten plaatselijk mist; meest matige zuidwestelijke wind; minimumtem peraturen circa 6 graden, maximum temperaturen omstreeks 10 graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperatuur: omstreeks 8 gr. Max.-temperatuür: omstreeks 12 gr. Kans op een droge periode» van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 nov. Zon op 7.38, onder 17.10 Maan op 10.19, onder 19.25 Eerste kwartier: 7 nov. (17.10) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 nov. 4.41 16.56 10.06 22.25 Springtij: 3 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-11. Het KNMI deelt mede: Een hogedrukgebied boven Midden- en Zuid-Europa blijft vrij dag van betekenis voor het weer bij ons. Dit druksysteem houdt een zui delijke luchtstroming in stand. Hier mee wordt vochtige lucht aange voerd, waardoor in de avond en nacht door afkoeling mist ontstaat. Deze mistgebieden strekken zich uit van Midden-Frankrijk tot in Dene marken en Polen. In deze tijd van het jaar is de zonnewarmte nauwe lijks nog in staat de ontstane mist te verdrijven. Wel kan" door toenemen de wind de mist dunner worden en geleidelijk verdwijnen. Het komend etmaal blijven de mistkansen erg gorot, vooral in het zuiden en oosten. Advertentie a.s. zaterdag 4 november 14.00 uur en 20.00 uur zondag 5 november 20.00 uur en dinsdag 7 november 20.00 uur PARAMOUNT HCTURES PRESENTS A ROBERT STIGWOOD PRODUCTION |OHN TRAVOLTA KAREN CORNEY SATURDAY NIGHT FEVER Screenplay by NORMAN WEXLER Directed by |OHN BADHAM Executive Producer KEVIN McCORMICK Produced by ROBERT STIGWOOD ■*f j Uitgebracht door Cinema International Corporation Toegang 12 jaar Donderdag 2 november Zierikzee Bovenzaal bij de Geref. kerk; kur- sus audio-visuele middelen vnn de Slichting Jeugd; 20.00 uur. Renesse Dorpshuis, 19.30 uur, afd, Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Dorpshuis: Tingieten; 20.00 uur. Ooslcrland Openbare Kleuterschool, ouder avond, 19.45 uur. Vrijdag 3 november Zierikzee Nutsspaarbank 19.00 uur Prijsuitrei king Stichting Nutstuingrondverhi'- ring. „Brogum"; optreden Rockgroep „Su per Jones"; 20.30 uur. Oosterland Gemeentelijk sportgebouw, gymnas- tiekuitvoering, 19.30 uur. Middelburg Statenzaal, vergadering Zeeuwse Bibliotheekraad, 10.00 uur. 3 t/m 5 november Burgh De Koebel, weekeind geref. en herv. jeugd Scharendijke en Brouwersha- ven. Zaterdag 4 november Zierikzee Concertzaal-bioskoop; 14.00 en 20.00 uur „Saturday Night Fever". „Brogum"; optreden gast-discjoc- keys; 20.30 uur. Dreischor Dorpshuis, 19.30 uur, Muziekavond „Crescendo". Ouwcrkerk Bossen Staatsbosbeheer: Klubwed- strijden Politiehond-vereniging; 9.00 en 14.00 uur. Zondag 5 november Zierikzee Sporthal „Onderdak"; jaarlijks „Brogum"-zaal voetbaltoernooi; 12.30 uur, prijsuitreiking: 19.00 uur. Concerzaal-bioskoop; 20.00 uur; „Sa turday Night Fever". Zomiemaire „De Gruttepikker". Disco-program- ma. 15.00 uur. Maandag 6 november Serooslterke Dorpshuis, kennismakingsavond op bouwwerker, 20.00 uur. Dorpshuis, 20.00 uur, Ontmoeangs- avond Vrouwenorganisaties: - Brouwershaven Markt, 13.40 uur, start exkursie Ned. Bond van. Plattelandsvrouwen afd. Brouwershaven naar B.B. Bakkerij in Zierikzee. Middelburg Provinciale griffie, vergadering kommissie van advies en bijstand voor de waterstaat, 15.00 uur. Kapelle (Z.B.) „De Vroone". Ledenvergadering Z.L.M. 14.00 uur. Dinsdag 7 november Zierikzee Concerzaal-bioskoop; 20.00 uur; „Sa turday Night Fever". Aula school Manhuisstraat, 20.00 uur Ouderkommissie R.S.G. „Prof. Zee man". Westenschouwcn „Westenschouwen's Welvaren": VVV Burgh-Haamstede; 20.00 uur. Haamstede Beatrixschool, Weststraat 34b, Bloed- plasma-avond Ned. Rode Kruis afde ling Schouwen Westhoek. Woensdag 8 november Zierikzee Herv. Ver.-gebouw, 14.30 uur, NCVB be j a a rd en bij een kom st. Bovenzaal bij Geref. Kerk; kursus kreatief spel vnn de Stichting Jeugd; 20.00 uur. Rcncssc Bowlingcentrum; Bond van op Zich- zelfstaanden; 20.00 uur. Nicuwcrkcrk Ons' dorpshuis. 19.30 uur. ouder avond. Middelburg Provinciehuis, 10.00 uur, vergade ring kommissie voor ruimtelijke or dening, volkshuisvesting, rekreatie en natuurbescherming. Donderdag 9 november Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Bovenzaal bij de Geref. Kerk; kursus audio-visuele middelen van de Stich ting Jeugd; 20.00 uur. Zonncmairc Café Bommcnede, 20.00 uur, Klaver- jaswedstrijden voor iedereen. ..Oosterhof". 19.30 uur. Afd. Platte- landsvrouwcnbond. Vrijdag 10 november Zierikzee Bar Mirabclle; The West Coast Jazz band; 20 00 uur. Concertzaal, Z.V.U. ..Alles voor de tuin", toneelgroep „Theater". 20.00 uur. Burgh De Koebel. 19.00-22.00 uur. vogelten- toonstelling. Dreischor Dorpshuis, bazar t.b.v. kerk. Ouwerkerk Café Vijverberg. 20.00 uur, vergade ring P.J.Z. Zaterdag 11 november Burgh De Koebel, 14.00-22.00 uur, vogelten toonstelling. Dreischor Dorpshuis, bazar t.b.v. kerk. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis, 14.30 uur, Volksdans- middag. Maandag 13 november Mondragon. V.V.V.-vergadering om 20.00 uur. Stadhuis, 20.00 uur, Gemeenschappe lijke Schoolraad. Raadzaal Stadhuis, vergadering ge meenschappelijke schoolraad, 20.00 uur. Burgh-Haamstede Graaf van Haamstede, kennisma kingsavond opbouwwerker, 20.00 uur „De Graaf van Haamstede", 20.00 uur, ontmoetingsavond Vrouwen organisaties. Dinsdag 14 november Zierikzee Grachtweg 8, openbare vergadering bestuur Beatrixschool, 15.30 uur. Huis van Nassau, vergadering PvdA-fraktie, 19.30 uur. Haamstede „Graaf van Haamstede", 19.30 uur, Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Woensdag 1S november Zierikzee Bovenzaal bij Geref. Kerk; kursus kreatief spel van de Stichting Jeugd; 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis, 19.30 uur, ledenvergade ring Rode Kruis. Donderdag 16 november Zierikzee Bovenzaal bij de Geref. Kerk; kursus audio-visuele middelen van de Stich ting Jeugd; 20.00 uur. Renesse „Het Wapen van Renesse", V.V.V. najaarsvergadering, 20.00 uur. Vrijdag 17 november Zierikzee Huis van Nassau, vogeltentoonstel ling „Zang en Klehr", 19.30 tot 22.00 uur. Foyer „Mondragon": Ledenvergade ring „Stad en Lande van Schouwen- Duiveland; 19.30 uur. Middelburg Statenzaal, vergadering provinciale staten 9.30 uur. Zaterdag 18 november Zierikzee Huis van Nassau, vogellentoonstcl- ling „Zang en Kleur", 10.00 tot 22.00 uur. Westenschouwen Restaurant Zeelust, 14.00-15.15 uur, start 11e Mosselloop Delta Sport voor trimmers en wedstrijdlopers. Maandag 20 november Middelburg Statenzaal, vergadering provinciale staten, 13.00 uur. Dinsdag 21 november Middelburg Slatenzaal, vergadering provinciale staten, 10.00 uur. Woensdag 22 novembet Zierikzee Bovenzaal bij Geref. Kerk; kursus kreatief spel van de Stichting Jeugd; 20.00 uur. Donderdag 23 november Zierikzee Bovenzaal bij de Geref. Kerk; kursus audio-visuele middelen van de Stich ting Jeugd; 20.00 uur. Zalerdag 25 november Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf": Jaar feest LTC: 20.00 uur. Maandag 27 november Middelburg Dam 31, vergadering Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverle ning. Dinsdag 28 november Zierikzee: 's Landskamcr: Vergadering water schap; 13.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2