Israël reageert afwijzend op protest van Verenigde Staten Nobelprijs voor Sadat en Begin „C.D.A. geen bijwagen De aanlanding van aardgas Meer geld nodig voor Kruiswerk Drie kinderen verbrand Kabinet zal niet reageren op kritiek vakbeweging Regering wil Markerwaard inpolderen KONSUMENTEN KONTAKT VREEST GESJOEMEL MET CAMPINGTARIEVEN Overval 2 „Buiten proporties' Meerderjarig- op achttien-jarige leeftijd Twee doden en drie gewonden bij ongeval WAT mr vi BILT Slechte week voor dollar AGENDA JERUZALEM, 29-10. De Israëlische regering heeft afwijzend gereageerd op het protest van de Ameri kaanse president Carter legen de uitbreiding van Joodse nederzettingen op de westelijke Jordaanoever, zo is zondag vernomen van regeringsfunktionarissen. Het kabinet heeft zondag z\jn goedkeuring gegeven aan het antwoord van premie? Begin op Carters scherpe protestbrief. Volgens de zegsman heeft Israël in even krachtige bewoordingen geantwoord dat Israël „het recht heeft zich te vestigen in Judea en Samara" (de westelijke Jordaanoever). OSLO, 28-10. President Anwar Sa- dat van Egypte en premier Mena- chem Begin van Israël hebben samen de Nobelprijs voor de vrede 1978 ge kregen, zo heeft het Noorse Nobel- comite vrijdag in Oslo bekendge maakt. De prijs ten bedrage van 725.000 Zweedse Kronen ofwel bijna 350.000 gulden is de beide staatslieden toe gekend wegens hun historische po gingen om vrede in het Midden-Oos ten te bereiken, zo deelde het comité mee. SON, 28-10. „Het is zo langzamer hand irritant na de debatten over de neutronengranaat, Urenco, de ver koop woningwetwoningen, de onder nemingsraden en Zuid-Afrika, voor sommige CDA'ers in de hoek van de tweede keus gezet te worden". VVD-Tweede-Kamerlid Lauxter- mann heeft dit gezegd op een bijeen komst van het VVD-Jongerenkon- takt in het Brabantse Son. In dit kabinet is het CDA geen bij wagen, zoals in het vorige. De sa menwerking binnen het kabinet is goed, aldus Lauxtermann. De aan vaarding van Bestek '81 noemde hij een reuzenstap naar een betere ver standhouding met de koalitiepartner. DEN HAAG. 26-10. De regering heeft, voordat zij tot haar keuze voor de Eemshaven als plaats waar het Algerijns aardgas aan land wordt ge bracht kwam, alle risico's en moge lijke risico's zoveel mogelijk afgewo gen. En als straks de definitieve voorschriften worden vastgesteld, wordt alles nog eens nagegaan. Dit heeft minister Tuijnman van ver keer en waterstaat donderdag in de Tweede Kamer gezegd, tijdens het voortgezette debat over de regerings keuze voor de LNG-terminal. UTRECHT, 28-10. Voor een nor male voortgang van het Kruiswerk, zal het op de rijksbegroting uit getrokken bedrag voor de plaatse lijke Kruisverenigingen, met 7.750.000 gulden moeten worden verhoogd tot f 142.688.000. De Nationale Kruisvereniging zegt dit in een brief aan de Tweede Ka mer, waarin zü grote ongerustheid uiespreekt naar aanleiding van de begroting voor volksgezondheid. In Camp David zou Begin al dui delijk hebben gemaakt dat de op schorting van nieuwe vestigingen slechts gold voor de duur van het vredes overleg met Egypte, en dat Israël de bestaande nederzettingen zou versterken. Volgens een regcringsiunktionaris heeft Begin Carter ook laten weten dat hij de Amerikaanse reaktie „bui ten alle proporties" vindt, daar het slechts gaat om enkele honderden nieuwe kolonisten. Het Israëlische kabinet heeft vo rige week rond 15 miljoen dollar uitgetrokken voor de uitbreiding van deze nederzettingen. Speciale zitting Maandag zal het Israëlische kabi net zich in een speciale zitting bui gen over recente ontwikkelingen in de Israëlisch-Egyptische vredesbe sprekingen in Washington. De Israë lische delegatie zou nieuwe richtlij nen wensen alvorens het overleg over de herziene Amerikaanse ont werptekst wordt voortgezet. JERUZALEM. Premier Begin van Israël en president Sadat van Egypte hebben zaterdag tijdens een telefoon gesprek besloten de vredesonderhan delingen in Washington onmiddellijk voort te zetten en alles te doen wat in hun vermogen ligt de nog bestaande meningsverschillen tussen de rege ringen van Israël en Egypte uit de weg te ruimen. Tegen de verwachting in besloot de regering in Jeruzalem zondag vast te houden aan een plafond van 15 procent voor loonsverhogingen. De vakbonden verlangden dat het plafond werd opgetrokken tot 20 procent. In de Israëlische pers leefde de verwachting dat de regering hiermee zou instemmen om een nieuwe golf van stakingen te voorkomen. CAIRO. Het Egyptische staatshoofd heeft zaterdagavond te kennnen ge geven, dat hij in beginsel bereid is het Israëlisch-Egyptische vredesver drag op 10 december in Oslo te teke nen, waar hjj met premier Begin van Israël de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst zal nemen. ASSEN, 29-10. De r\jkespolitie in Diever zoekt de bestuurder van een blauwe Ford die zaterdagmiddag omstreeks 3 uur als een van de eer ste arriveerde bij een brand in een auto op een zijweggetje van de Ten- 'darperweg in het Drentse Waspe. Bjj die brand kwamen twee kinderen om het leven, een derde kind over leed 's avond aan brandwonden in ht Academisch ziekenhuis in Gro ningen. De vader van de kinderen wordt met derde graads brandwonden in het ziekenhuis verpleegd en kan nog niet worden verhoord. De eigenaar van de blauwe Ford heeft nog met die vader gesproken. De man, de 39-jarige K. S., had 's middags zijn kinderen bij zijn vrouw in Emmeloord gehaald om met ze te gaan eten. Er loopt een echtscheidingsprocedure. De man zou later op de middag in over spannen toestand de auto in brand hebben gestoken met het gevolg dat zijn 10- en 11-jarige zoontjes en een 8-jarig dochtertje verbrandden. Brief aan sociale partners DEN HAAG, 28-10. Het kabinet zal geen commentaar geven op de kri tiek van de vakbeweging, naar vo ren gebracht naar aanleiding van het regeringsstandpunt inzake het ar beidsvoorwaardenbeleid. Minister-president Van Agt zei vrijdagavond, na afloop van het we kelijkse kabinetsberaad, dat de mi nisterraad geen kommentaar zal ge ven op de op- en aanmerkingen over de brief terzake aan de Stichting van de Arbeid en over de brief-; schrijvers. De premier omschreef de brief als „onze opening naar het gesprek met de sociale partners", als „een gebaar om het gesprek mogelijk te maken" en als „onze geste ten blijke dat overleg zinvol moet zijn". De minis ter-president zei er naar te willen streven het aangekondigd overleg op een zo spoedig mogelijk tijdstip te laten houden. „Erbarmelijk feit" HOORN, 28-10. De regering heeft al besloten de Markerwaard in te polderen. Alleen móeten topambte naren haar nog de juiste woorden leveren om het volk van dit erbar melijke feit op de hoogte te stellen. Dit verklaarde de voorzitter van de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer (VBIJ), drs. Henri Go- verde, zaterdagmorgen in zijn rede voor de jaarvergadering van de ver eniging in Hoorn. Volgens Goverde helpt inpolde ring van de Markerwaard geen en kel probleem op te lossen, ook niet het probleem van de ruimtelijke or dening. Er is, zo erkende hij, een toenemend ruimtegebrek in ons land. Jaarlijks pakken wij 130 vier kante kilometer extra voor wonen, verkeer, werk en rekreatie. Een pol der van 400 vierkante kilometers is een knulig middel om een dergelijke problematiek te lijf te gaan. Dat biedt slechts soelaas voor 2'/s jaar dan zitten wij weer in de moeilijk heden. DEN HAAG, 28-10. Op korte ter mijn wordt bij de Kamer een ont werp van wet ingediend tol verla ging van de minderjarigheid van 21 jaar tot achttien jaar. Minister-president Van Agt heeft dit na afloop van het wekelijks ka binetsberaad meegedeeld. Het is de bedoeling de nieuwe wettelijke re geling zo spoedig mogelijk te lal en ingaan. MEPPEL, 29-10. Op ryksweg Mep- pcl-Eursingc zijn zondagavond twee personenwagens frontaal met elkaar in botsing gekomen. Hierbij kwamen twee personen om het leven en drie personen werden gewond. De twee dodelijke slachtoffers van het verkeersongeval zijn de 31-jarige Jan Janssen uit Zijerveen (gem. Vries) en de 33-jarige Helene Bom uit Den Haag. Bij het ongeval zijn vier slachtoffers gewond geraakt, de echtgenote en drie kinderen van de heer Janssen. VLISSINGEN. De LNG-tanker Challenger, die 60.000 kubieke meter bqjaan aan boord heeft voor het chemisch bedrijf Dow Chemical in Terneuzen, wordt vandaag (maan dag) in de haven van Terneuzen ver wacht. JOURE, 27-10. Een kei van maar liefst 27 ton heeft een lijdelijk plaatsje gekregen langs de rondweg van Joure. Tijdens graafwerkzaam heden in het nienwe bestemmings plan „Westermeer" in Joure werd deze enorme zwerfkei aangetroffen. Het is naar alle waarschijnlijkheid de grootste kei die ooit in Friesland gevonden is. RIJSWIJK. 20-10. Campinghouders hebben van de minister van ckeno- mischc zaken ruim baan gekregen om te sjoemelen met huntarieven. De kans is groot dat veel kampeerders volgend jaar teveel voor hun cam ping gaan betalen. Volgens de prijsbeschikking van de minister mogen campings in principe volgend jaar drie procent duurder worden. Door grote uit* wijkmogelijkheden in de prijsbe schikking zullen veel kampeerders echter zeven procent prijsverhoging gaan betalen in plaats van drie. Dit zegt het Konsumenten Kontakt in haar maandblad Koopkracht. Drie of zevert procent Als een campinghouder niets aan zijn terrein verbetert mag hij de ta rieven met drie procent verhogen. Ook als hij op eigen houtje verbète- ringen aanbrengt mogen zijn tarie ven met drie procent omhoog. Ko men er verbeteringen op de camping omdat de overheid dat verplicht dan mogen de tarieven echter met nog eens vier proeent omhoog tot een to taal van zeven procent. Het Konsumenten Kontakt vreest 'dat veel campinghouders minieme verbeteringen zullen aanbrengen en dan zullen voordoen alsof deze ver beteringen verplicht zijn. Camping houders hoeven namelijk niet aan de klant te laten zien dat de verbete ringen van overheidswege verplicht zijn. Ook hoeven zij voor hun extra verhoging geen toestemming te vra gen aan het ministerie. DEN HAAG. Er zijn momenteel 32 burgemeestex-splaatsen in ons land onbezet. Dat blijkt uit een overzicht dat minister Wiegel vrijdag heeft ge geven. AMSTERDAM, 28-10. De Ameri kaanse dollar heeft in de hole we reld een slechte week achter de rug. Ook op de Amsterdamse wisselmarkt was de stemming de hele week ner veus en af en toe chaotiscn. Er wa ren dagen bij dat de dollarkoers 2 tot 3 cent daalde. In totaal heeft de dollar in Amsterdam deze week niet minder dan 6 cent moeten prijsgeven. LAATSTE NIEUWS NUENEN, 30-10. Twee gewapende jongemannen hebben maandagmor gen omstreeks kwart voor tien een filiaal van de Rabo-bank in Nuenen overvallen. Hoeveel geld zij daarbij hebben buitgemaakt kon de rijkspo litie niet meedelen. Maandag 30 oktober Zierikzee Hotel Van Oppen, jaarvergadering R.K. scholen, 20.00 uur. Schoolgebouw. Ouderavond Theo Thijssenschool; 20.00 uur. - Hotel Van Oppen, ouderavond r.k. scholen met lezing over integratie, 20.00 uur. Haamstede Hotel Bom, 20.00 uur, afd. Schouwen Veilig Verkeer. Verwachting tot dinsdagavond: Weinig- verandering- Vrij veel bewolking en op de meeste plaatsen droog; zwakke tot matige zuidwestelijke wind; vannacht hier en daar mist en minimumtemperatu ren ongeveer 9 graden; maximum temperaturen morgen circa 13 gra den. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperatuur: omstreeks 10 gr. Max.-temperatuur: omstreeks 14 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 31, okt. Zon op 7.32, onder 17.15 Maan op 6.45, onder 17.26 Nieuwe maan: 31 okt. (21.07) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 31 okt. 2.50 14.59 8.21 20.44 Springtij: 3 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Weinig verandering. Ook het komend etmaal, blijft Nederland aan de noordflank van een omvangrijk gebied met hoge barometerstanden. Langs de noordflank van dit hoog trekken zwakke fronten via Enge land naar de Noordzee. Wolkenvel den die met deze fronten samenhan gen zullen de zon bij ons groten deels verborgen houden, maar het blijft op de meeste plaatsen droog. Ook in het tempera tuur verloop komt nog weinig verandering. In zuid-Frankrijk en het westelijke bekken van de Middellandse zee zorgt dit hoge drukgebied voor wei nig bewolking. De zon kan in deze gebieden de temperatuur tot belang rijk hogere waarden doen oplopen dan bij ons. Zo steeg zondag de tem peratuur aan de Rivièra tot ongeveer twintig graden. Dorpshuis, kennismakingsavond op bouwwerker, 20,00 uur. Scharendijke De Putmeet, 16.00 uur, vergadering Raad van Bestuur Reinigingsdienst. Dinsdag 31 oktober Zierikzee ConcertzaalWintersportvakantie- Festival 1978; 19.00 uur. Peuterzaal „De Lichtboei"; kursus voor leidsters van peuterspeelzalen; 20.00 uur. Herv. Ver.-gebouw, C.P.B.-afdeling. Kerkzaal Geref. Kerk, vergadering Geref. Vrouwenkontaktgroep, 20.00 uur. „Huis van Nassau": Ouderavond „Bin nen de Veste"; 20.00 uur. Kerkwerve Chr. Geref. Kerk, repetitie Koor, 19.30 uur. Duiveland/Zierikzee Busstation Zierikzee; vertrek NBP- Duiveland naar Delft; 8.30 uur. Nieuwerkerk Openbare Basisschool, ouderavond, 19.30 uur. Middelburg „De Schakel", 19.30 uur, Ver. Mi lieuhygiëne. Woensdag 1 november Zierikzee Kerkhof, opening bejaardensociëteit, 11.00 uur; bezichtiging 14.00 tot 16.00 uur. Bovenzaal bij Geref. kerk; kursus krealief spel van de Stichting Jeugd; 20.00 uur. O.B.S. Schoolraad openbare basis scholen Middenschouwen. Tijd????? Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie voor de bestuurlijke organisaties, 14.15 uur. Donderdag 2 november Zierikzee Bovenzaal bij de Geref. kerk; kur sus audio-visuele middelen van de Stichting Jeugd; 20.00 uur. Renesse Dorpshuis, 19.30 uur, afd. Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Vrijdag 3 november Zierikzee Nutsspaarbank 19.00 uur Prijsuitrei king Stichting Nutstuingrondverhu- ring. Middelburg Statenzaal, vergadering Zeeuwse Bibliotheekraad, 10.00 uur. 3 t/m 5 november Burgh De Kobel, weekeind geref. en herv. jeugd Scharendijke en Brouwersha ven. Zaterdag 4 november Ouwcrkerk Bossen Staatsbosbeheer: Klubwed- strijden Politiehond-vereniging; 9.00 en 14.00 uur. Maandag 6 november Serooskerke Dorpshuis, kennismakingsavond op bouwwerker. 20.00 uur. Middelburg Provinciale griffie, vergadering kommissie van advies en bijstand voor de waterstaat, 15.00 uur. Kapelle (Z.B.) „De Vroone". Ledenvergadering Z.L.M. 14.00 uur. Dinsdag 7 november Westenschouwen Westenschouwens Welvaren, WV vergadering, 20.00 uur Haamstede Beatrixschool, Weststraat 34b, Bloed- plasma-avond Ned. Rode Kruis afde ling Schouwen Westhoek. Woensdag 8 november Zierikzee Bovenzaal bij Geref. Kerk; kursus kreatief spel van de Stichting Jeugd; 20.00 uur. Bowlingcentrum; Bond van op Zich- zelfstaanden; 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis, 10.00 uur, vergade ring kommissie voor ruimtelijke or dening, volkshuisvesting, rekreatie en natuurbescherming. Donderdag 9 november Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Bovenzaal bij de Geref. Kerk; kursus audio-visuele middelen van de Stich ting Jeugd; 20.00 uur. Vrijdag 10 november Zierikzee Bar Mirabelle; The West Coast Jazz band; 20 00 uur. Concertzaal, Z.V.U. „Alles voor de tuin", toneelgroep „Theater", 20.00 uur.. Dreischor Dorpshuis, bazar t.b.v. kerk. Zaterdag 11 november Dreischor Dorpshuis, bazar t.b.v. kerk. Maandag 13 november Zierikzee Mondragon. V.V.V.-vergadering om 20.00 uur. Burgh-Haamstede Graaf van Haamstede, kennisma kingsavond opbouwwerker, 20.00 uur Dinsdag 14 november Zierikzee Grachtweg 8, openbare vergadering bestuur Beatrixschool, 15.30 uur. Huis van Nassau, vergadering PvdA-fraktie, 19.30 uur. Woensdag 15 november Zierikzee Bovenzaal bij Geref. Kerk; kursus krealief spel van de Stichting Jeugd; 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis, 19.30 uur, ledenvergade ring Rode Kruis. Donderdag 16 november Zierikzee Bovenzaal bij de Geref. Kerk; kursus audio-visuele middelen van de Stich ting Jeugd; 20.00 uur. Renesse „Het Wapen van Renesse", V.V.V. najaarsvergadering, 20.00 uur. Vrijdag 17 november Zierikzee Huis van Nassau, vogeltentoonstel ling „Zang en Kleur", 19.30 tot 22.00 uur. Foyer „Mondragon": Ledenvergade ring „Stad en Lande van Schouwen- Duiveland; 19.30 uur. Zaterdag 18 november Zierikzee Huis van Nassau, vogeltentoonstel ling „Zang en Kleur", 10.00 tot 22.00 uur. Woensdag 22 november Zierikzee Bovenzaal bij Geref. Kerk; kursus kreatief spel van de Stichting Jeugd; 20.00 uur. Donderdag 23 november Zierikzee Bovenzaal bij de Geref. Kerk; kursus audio-visuele middelen van de Stich ting Jeugd; 20.00 uur. Zaterdag 25 november Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf": Jaar feest LTC; 20.00 uur. Maandag 27 november Middelburg Dam 31, vergadering Zeeuwse Raad voor Maatschappelijke Dienstverle ning. Dinsdag 28 november Zierikzee: 's Landskamer: Vergadering water schap; 13.30 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half xes Redaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2