Het NMB spaarpapier aan toonder. Mü:toV47o m% DE ERFENIS VAN TANTE GREET Aanleg Oosterscheldewerken zou veertig miljoen gulden goedkoper kunnen Kamerlid Van Hou welingen heeft kritiek op het C.D.A. Plan Ballast-Nedara Twentse P.v.d.A.-fraktie en de prins De Sinterklaas verkopen Staat de postcode rin een advertentie of brief?' Gebruik'mdan alsu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet. ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Domui-aas EG outuber 197» Nr. 32395 Advertentie AMSTELVEEN, 25-10. Begin volgend jaar zal door de Ballast-Nedam-groep N.V. (bouw- en aanneniingscon- cern een plan worden ingediend bij de minister van verkeer en waterstaat, dat een besparing beoogt van veertig miljoen gulden bij de aanleg van de Ooster scheldewerken, zo blijkt uit „De Pijler", de perso- neelskrant van Ballast-Nedani. ENSCHEDE, 25-10. De PvdA-frak- tie van de Twentse Gewestraad zal ontbreken bij het werkbezoek dat prins Bernhard 31 oktober aan Twen te brengt. In een brief aan het da gelijks bestuur van de Twenteraad hebben de socialisten laten weten dat zij de zin van zo'n bezoek niet inzien aangezien prins Bernhard geen officiële funktie meer bekleedt Èen ander argument is „dat de frak- ties uit de krant moesten vernemen dat ze aanwezig zouden zijn bij de ontvangst van de prins". Volgens de PvdA is daar vooraf geen overleg over geweest. DEN HAAG, 25-10 De Tweede-Ka merleden Van Erp en Portheine (bei de VVD) zijn dinsdag, in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Haze- kamp van economische zaken op de bres geklommen voor de mogelijk heid, dat winkeliers op maandag 4 december en dinsdag 5 december (Sinterklaasdag) ontheffing verkrij gen van de verplichting de wekelijk se hele of halve vrije rustdag in stand te houden. Volgens de Kamerleden zijn er momenteel geen wettelijkse vrijstel lingsregelingen voor de winkelier, die de maandag of de dinsdag wil gebruiken voor de verplichte slui ting. Dit jaar zullen de maandag en dinsdag evenwel topverkoopdagen zijn, in verband met Sinterklaas, al dus de liberalen. Flitsen uit het buitenland NEW YORK. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft met 12 stemmen voor en geen tegen bij onthouding door de Sowjet-Unie en Tsjechoslowakije en niet-deelneming van de Chinese Volksrepubliek, be sloten de V.N.-bufferzone in Sinai voor nog eens negen maanden te handhaven. ROME. De bijzondere opsporings brigade van de Italiaanse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in Rome en omgeving een uitgebreide operatie tegen terroris ten uitgevoerd. Over het resultaat wordt de grootste geheimhouding be tracht. De besparing kan worden bereikt door voor de compartimenterings- dammen geen steen te storten, maar zand op te spuiten, aldus ir. IJ. van der Meer, hoofd Bouwkundige Wer ken Oost van Ballast-Nedam tijdens een txkursie van enkele statenleden naar de Oosterscheldewerken, Aan het plan is wel de voorwaarde verbonden dat de getijdebeweging moet worden teruggebracht van een maal in de twaalf naar bijvoox-beeld eenmaal in de zesendertig uur. Over de gevolgen van deze ingreep voor HONG KONG. China heeft Viet nam beschuldigd van het opvoeren van de voorbereidingen voor een grootscheepse inval in Cambodja en Vietnam beschuldigde China van het doorgaan met het uitvoeren van ge wapende invallen. TORONTO. Procureur-generaal Paul Kennedy heeft in de Canadese stad Toronto verklaard zes maanden tot een jaar gevangenisstraf te zul len eisen voor de gitarist en compo nist van de befaamde popgroep „The Rolling Stones", Keith Richard. Deze heeft maandag voor de rechter be kend op 24 februari vorig jaar in het bezit te zijn geweest van heroine. TEHERAN. De Iraanse overheid heeft opdracht gegeven tot het terug trekken van de politieagenten van de universiteitsterreinen in het land. Ook mogen studenten voortaan on- gestoard politieke bijeenkomsten houden, vooropgesteld dat ze daarbij binnen de bepalingen van de wet blijven. LUZERN. Zeven mensen onder wie vier kinderen, zijn het afgelopen week-einde bij het Zwitserse Luzem door verstikking omgekomen in een caravan. Dit heeft de politie van Lu- zern maandag bekendgemaakt. WENEN. Enkele vooraanstaande leden van de beweging Charta 77 hebben de Tsjechoslo waakse presi dent Gustav Husak gevraagd een al gemene amnestie af te kondigen voor alle politieke gevangenen in Tsjechoslowakije. KABOEL. De vrouwen en kinde ren die na de omwenteling van 27 april van dit jaar in Afghanistan ge vangen werden gezet, zijn vrijgelaten zo heeft de officiële pers in Kaboel maandag bekendgemaakt. NEW DELHI. De eerste minister van de Indiase deelstaat Haryana, Devi Lal, heeft meegedeeld dat hij zijn 45-jarige zoon heeft verstoten, nadat deze de dag tevoren op de luchthaven van de federale hoofd stad New Delhi was aangehouden met 48 polshorloges en 24 vulpennen in zijn koffer. AMSTERDAM. 25-10. Het CDA- Kamerlid Van Houwelingen meent, dat in het CDA te veel tijd is be steed aan de organisatorische opzet van het CDA en te weinig aan de politieke diskussie. Er is niet alleen erg veel niet dui delijk, maar we zijn ook de confron tatie niet aangegaan, aldus het Ka merlid in het jongste nummer van het weekblad „De Tijd". Volgens het Kamerlid kan er van het CDA niets terechtkomen als de confrontatie niet wordt aangegaan. In het vraaggesprek zet Van Huo- welingen uiteen het „een geweldig verlies"' voor de fraktie en voor hem en een aantal kollega's in het bij zonder te vinden dat koIlega-Ka- merlid Boersma de Kamer gaat ver laten. Zijn vertrek, aldus Van Hou welingen, is een enorme politieke verzwakking voor de fraktie. Advertentie ptt post Gebruik Yn goed. het milieu zijn besprekingen gaande met biologen en milieudeskundigen, aldus „De Pijler". BACHREIN. De Saoediarabische minister van buitenlandse zaken prins Saud Al-Faisal heeft gezegd, dat zijn land de Arabische topconfe-. rentie zal bijwonen, die op 2 novem ber in Bagdad moet beginnen. WASHINGTON. De Amerikaanse onderneming Westinghouse Electric Corp. heeft erin toegestemd, 300.000 dollar boete te betalen wegens het afleggen van valse verklaringen over het betalen van smeergeld aan een buitenlandse regeringsfunctionaris, zo heeft het Amerikaanse ministerie van justitie maandag bekendge maakt. 1 LUXEMBURG. De Nederlandse socialist Piet Dankert heeft de Euro pese Kommissie, het dagelijks be stuur van de EEG, gebrek aan moed en gebrek aan slagvaardigheid ver weten. AMSTERDAM. De afscheidswed- strijd van Johan Cruijff wordt op dinsdag 7 november in het Olym pisch stadion te Amsterdam gespeeld. Cruijff is spits in het elftal van Ajax. Bayern Munchen, eveneens drievoudig Europees bekerhouder der landskampioenen, wordt de te genstander. NEW DELHI. In Oettar Pradesj en Bihar - de twee dichtsbevolkte staten van India - zijn de laatste drie weken 267 mensen gestorven aan een virusziekte die waarschijn lijk een vorm van hersenvliesont steking is, zo heeft het persbureau Press Trust of India dinsdag bekend gemaakt. WENEN. De Bulgaarse president Todor Zhivkov heeft in Angola een willig gehoor gevonden voor zijn voorstel gezamenlijk het buitenlands beleid van China te kritiseren. Dit blijkt uit berichten in De Bulgaarse dagbladen maandag. Zhivkov maakt op het moment een reis door Afrika. BANGKOK. Een aantal onderde len van het Cambodjaanse leger is in opstand gekomen tegen de rege ring in Pnom Penh. Dit heeft de Vietnamese radio dinsdag verklaard. Troepen in een militair distrikt heb ben hun officieren gedood en elders hebben opstandelingen een verkeers toren van een vliegveld bezet, aldus de radio. WASHINGTON. Het aantal sterf gevallen door hartinfarcten in de Verenigde Staten daalt. Met onge veer 959.000 gevallen in 1977 werd de laagste stand sinds 1963 bereikt. LUDWIGSHAFEN. Het congres van de Westduitse Christendemocra ten (CDU) in Ludwigshafen heeft er dinsdag van afgezien het begrip „Recht op werk" op te nemen in zijn basisprogram en zich in de plaats daarvan uitgesproken voor het be grip „vrijheidsrecht op werk". PARIJS. British Aerospace, het Britse staatsbedrijf voor vliegtuig bouw, verwerft per 1 januari aan staande een belang in Airbus Indus trie, het consortium van Europese vliegtuigfabrieken dat de Europese luchtbus (A300) en daarvan afgelei de vliegtuigen voor de burgerlucht- vaort bouwt. PARIJS. In de Franse- hoofdstad Parijs is de algemene vergadering van de Unesco geopend. De Unesco is een organisatie van de Verenigde Naties die zich bezighoudt met on derwijs, wetenschappen en cultuur. TEHERAN, IRAN. Tienduizenden studenten en leerkrachten zijn in vijf Iraanse steden de straat opge gaan en hebben huisgehouden en brand gesticht in overheidsgebouwen bankgebouwen, bioscopen en eethui zen, zo hebben de Iraanse nieuws media meegedeeld. ROME. De ambassade van Libië in Rome heeft dinsdag bekendge maakt dat president Anoear Sadat van Egypte aanstaande zaterdag in Tripoli zal worden „berecht" door het Arabische Volkscongres. NEW YORK. De volksbevrijdings beweging voor Zuidwest-Afrika of Namibië, Swapo, heeft het resultaat van het overleg van de vijf weste lijke leden van de Veiligheidsraad met Zuid-Afrika vorige week in Pretoria dinsdag verworpen. VATICAANSTAD. President Sadat van Egypte heeft paus Johannes Paulus de Tweede uitgenodigd te komen bidden op de berg Sinai, sa men met vertegenwoordigers van de Muzelmaanse en Joodse godsdienst, zo heeft de Egyptische ambassade bij de Heilige stoel dinsdag bekend gemaakt. LOS ANGELES. Dinsdag zijn in het westen van Los Angeles zeker honderd dure huizen in vlammen op gegaan tengevolge van bosbranden, waartegenover de brandweer mach teloos stond en die alleen maar wer den aangewakkerd door een krach tige wind. BRUSSEL. Vlamingen uit de grensstreek met Nederland zijn ver bolgen over de naar hun mening plotseling sterk toegenomen stroom van bekeuringen die aan in Neder land rijdende Belgen worden gege ven. Het regent boetes in Nederland, vooral voor fout parkeren en voor te snel rijden, luidt de klacht. „De maximum snelheid op Belgische autowegen is 120 km por uur, tegen 100 km in ons land". Spaarwinstbiljet 0-1 A/ Het Spaarwinstbiljet is een spaar- vorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast meteen rente van 7'/.% of zes jaar vast met een rente van 8'/.%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premiespaarbiljet met variabele looptijd. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaarbiljet een winstgevend alternatief. Premiespaar- biljetten kunnen namelijk na 2, 3, 4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt spaar- termijn hoofdsom basisrente premie waardoor u ontvangt totale* rente f 869,37 2 jaar 7V4% f 1.000,- 2 jaar f 1.102,50 f 50,- f 1.152,50 7V4% f4.346,86 2 jaar 7'/4% f5.000,- 3 jaar f 1.157,63 f 85,- f 1.242,63 7V2% f 621,49 6 jaar 8'/4% f 1.000, - 4 jaar f 1.215,51 f135,- f 1.350,51 73/<% f3.107,44 6 jaar 8V4% f5.000,- 5 jaar f 1.276,28 f215,- f 1.491,28 8V4% NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De NMB denkt met u mee. *De percentages vermeld onder „totale rente" zijn afgerond en berekend op basis van samengestel de interest. Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1.075,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Renicwijzigingen voorbehouden. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 27 OKTOBER NED. I: Herman Emmink opent de uitzending met het spelletje Wie van de drie? waarin drie leraressen ochtendgymnastiek en drie houders van een kunstskibaan in dé stoel tjes plaatsnemen. Daarna het Spek takelstuk Sterrenslag '78, waarin de volgende drie teams elkaar in het zand proberen te laten bijten, Politi ci, vertegenwoordigd door onder meer Ria Beckers, Berkhouwer en Vondeling, de artiesten waaronder, Jan Blaaser, Piet Romer, Albert West en Conny Vandenbos en tot slot de presentatoren te weten Kick Stockhuyzen, Willibrord Frequin, Ria Bremer en Fred Oster. Anton Geesink heeft de algemene leiding op zich genomen. Daarna worden de lachplooien uit het gelaat gestreken voor het wekelijks Gesprek met de minister-president gevolgd door de eerste Voor de vuist wet van het nieuwe seizoen: Klein is moeilijk is de titel van een rdokumentaire over de technologische ontwikkelingssa menwerking in Indonesië. NED. II: Na een aflevering van Wickie de Viking getiteld De voor spelling volgt een aflevering van de Muppet show. De speciale gast van avond is de Canadese imitator Rich Little. Deze imiteert enkele van zijn gastheren en dames en geeft boven dien imitaties ten beste van Jimmy CarterNeil Daimond en John Way ne. Vervolgens Sanford en zoon. Fred is getuige van een moord ge west en is tijdens het daarna ont stane gevecht gewond geraakt. Hij ligt in het ziekenhuis en wordt zwaar bewaakt door de politie, want hij is de enige getuige. De Benny Hill show wordt gevolgd door deel 1 van Fanny het tweede boek uit de Marseillaanse trilogie van Marcel Pagnol. César en Fanny wachten met smart op post van Marius die ergens op zee zwerft. Panisse heeft bij Fannys' moeder om de hand van haar dochter gevraagd, ook al is ze zwanger van Marius. Voorts de ak- tualiteitenrubriek Brandpunt en Heel de mens, waarin het rouwpro ces besproken wordt, dat ontstaat wanneer ouders een kind verliezen. Na het laatste nieuws volgt de ru briek Studio Sport met beelden van de wereldkampioenschappen turnen in Straatsburg. VRIJDAG 27 OKTOBER NED. I: 10.30 Schooltelevisie: 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort: 18.55 Nieuws: 18.59 Wie van de drie?; 19.30 Sterrenslag 1978; 21.20 Gesprek met de minister-president: 21.37 Journaal; 21.55 Voor de ruist weg; 23.05 Klein is moeilijk; 23.50 Journaal. NED. II: 18.25 Teleac: 18.55 Nieuws; 18.59 Wickie, de viking: 19.27 De muppet show; 20.00 Jour naal; 20.27 Sanford en zoon; 20.55 De Benny Hill show; 21.30 Pagnolserie; 22.26 Brandpunt; 23.01 Heel de mens; 23.36 Journaal; 23.41 Studio Sport. door FRANK VAN FALCKENOORT Bea en Chris kijken elkaar veel betekenend aan. „Gelukkig, dat jij er ook bent," zegt het meisje zacht. „Ik vind het allemaal griezelig wor den. Straks is het nog een spook huis." De jongen schiet in een bevrij dende lach. „Spoken hoeven geen nieuwe sloten in te zetten, die lopen door hekken en deuren en muren heen. Nu ja, als het hier spookt, merken we het vannacht wel." Hij pakt haar beet en kijkt het meisje met een vreemde schittering in zijn ogen aan. „We moeten voor alle ze kerheid vannacht maar dicht bij el kaar gaan slapen, kan ik je bescher men tegen boze mannen! voegt hij er met een grafstem aan toe. Bea voelt, dat ze weer gaat kleu ren. Dat ellendige blozen altijd. Ze begrijpt, wat de jongen bedoelt en weet ook, dat dit een keer staat te gebeuren. Anderhalf jaar kennen ze elkaar. Eigenlijk hield ze al dadelijk van deze energieke jongen, die al een tweetal vakdiploma's heeft en nu nog een derde probeert te halen. Want zijn ideaal is: te eniger tijd zelf een zaak beginnen. De nodige vestigingsvergunning kan men hem dan niet weigeren. Daarom ook wil hij nog niet trouwen en dat is wel eens een twistpunt tussen beiden. Chris heeft al een paar maal eerder aangedrongen op meer intimiteit. Bea daarentegen is ouderwets dege lijk opgevoed en voelt zich verlegen en aanvankelijk ook een beetje ang stig, als hij er op wees, dat vrijwel iedereen het als vanzelfsprekend beschouwt, als je elkaar al zo lange tijd kent. Ze gaan immers nu al anderhalf jaar met elkaar om! Ze houdt van Chris met elke vezel van haar lichaam. En verlangt soms net zo erg naar hem als hij naar haar. Maar een zekere schroom weerhoudt haar dit op welke wijze dan ook kenbaar te maken. Ze is zes en twintig jaar oud, over drie maan den zeven en twintig. Ze hebben samen al een paar keer een ernstig gesprek gehad over hun beider toe komst. Bea heeft aangedrongen op een spoedig huwelijk, nog niet zo heel lang geleden. „Jij blijft dan ge woon doorstuderen en ik houd mijn werk op school. Geen kinderen zo lang jij nog niet geslaagd bent, maar wel vóór mijn dertigste jaar in ieder geval één". Dat waren Bea's voorstellen. Ondanks de bestaande problemen. Bijvoorbeeld een wo ning, want waar vind je in Amster dam iets? Ja, in de Bijlmer, maar daar betaal je zeshonderd in de maand minstens en daar komt nog bij, dat de Bijlmer hoe langer hoe meer een slechte naam krijgt. Daar wil ze niet heen. En elders in de stad is niets te krijgen of je moet met een sleutelgeld van minstens duizend gulden op de proppen komen en dat vinden ze beiden weggegooid geld. Chris staart zich blind op een eigen zaak. Dat is zijn ideaal en ze kan het begrijpen. Moedigt hem zelfs aan, maar daarom hoeven ze toch niet te wachten met trouwen? Misschien is er ergens wel een kamer te huur; een behoorlijke zit-slaapkamer. Als ze dat maar tot hun beschikking hebben en trouwen, is de zaak toch oké? Maar eerder Ze aarzelt en weet ondanks, dat ze ditmaal zal bezwijken. Alle voor waarden zijn momenteel aanwezig. Overigens, is het vanavond niet, dan toch op een ander gunstig geschikt ogenblik. Het is immers onafwend baar. Maar ze gaat er niet verder op in en de jongen loopt opnieuw naar buiten. Om binnen tien minuten te rug te keren. Hij zegt op ernstige toon: „Ik heb nog wat ontdekt. Kom es mee naar buiten." Bea, die al bez.ig is met aardappe len schillen, komt aarzelend achter hem aan, de handen afvegend aan een kleine boezelaar, die ze in de keuken heeft ontdekt. Ze lopen om de garage heen en komen zo aan de achterkant van het terrein, dat ook met een afrastering gescheiden is van de buitenwereld. Chris wijst op een klein hekje, dat verbinding geeft met de andere kant. Het is smal en kennelijk enkel voor voet gangers. Ze loopt er op toe en be kijkt het. Chris, die de sleutelbos heeft meegenomen, neemt oen sleu tel en steekt die in het slot. Piepend gaat het hek open. „En kijk hier eens," vervolgt hij, een uitnodigende beweging makend. Zich bukkend, wijst de jongen op een voorwerp, dat half in het dorre gras ligt ver scholen. Het is een stuk krant. Chi is raapt het op en geeft het aan Bea „Bekijk dat maar eens," besluit hii. haar aankijkend. Bea maakt het uit één vel be staande stukje krant open en ziet dan meteen de rouwadvertentie, die er in staat: van tante Greet. Dus d e heeft in de krant gestaan. Ze kijkt naar de datum. Ja, natuurlijk, een dag na haar overlijden: 13 maart: Margaretha Maria Lijnwegen, we duwe van Louis BordelaarZe kijkt Chris aan, die er nadenkend bij staat, „eigenaardig he?" spreekt ?e als haar oordeel uit. Hij knikt. „Iemand heeft dus hier van ook een sleutel. Dat zal mis schien degene zijn, die het slot heefl veranderd. Ik ga straks even na:.r het dorp om een aantal sloten tr ko pen. In ieder geval voor het grote hek. En ik ga proberen hier ook een ander slot in te zetten. Voor alle ze kerheid zal ik ook een paar stevig' hangsloten meenemen met wat ket tingen voor als het niet op de gewo ne manier lukt. Es kijken of we niet kunnen bereiken, dat we die lastige onbekende snuiter buitenspel kun nen zetten." (wordt vervolgd!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 9