Vereniging Stad en Lande gaat op onderzoek uit naar de kleinere monumenten Ouderavond kleuterschool „Piggelmee" te Kerkwerve De winkel sluitingswet Bijbels naar de Sovjet-Unie A. C. W. van der Vet over: „Spanningen tussen rekreatie en natuurbescherming" HOE EN WAT VADERLANDSE EN REGIONALE BIETENCAMPAGNE Suikerbietencampagne verloopt redelijk gunstig Ledenvergadering op 17 november Meer geld voor verbetering van woningen Verdronken na trekkerongeval Weer werkt mee Wasmiddelen schuldig aan fosfaatvervuiling water 5 ZIERIKZEE, 26-10. Op vrijdag 17 november houdt de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland in de foyer van restaurant „Mondragon" een leden vergadering. Advertentie KERKWERVE, 24-10. Dinsdagavond 24 oktober vond in de openbare kleuter school „Piggelmee" de jaarlijkse ouderavond plaats. Onder de veertig be langstellenden bevonden zich onder meer de nieuwe wethouder van de ge meente Middenschouwen, de heer C. van Burg, en het voltallig personeel van de beide basisscholen. Op de agenda staat onder meer het punt: opsporen en inventariseren van kleine monumenten. Ook zullen suggesties kunnen worden gedaan voor de zomerekskursie. Na de pau ze zal ir. J. J. Pilon uit Oostvoorne een inleiding houden over land- sehapsarchitektuur. Opsporen In het mededelingenblad van de vereniging wordt een oproep gedaan aan vrijwilligers om mee te helpen aan het opsporen van de kleinere monumenten. Stad en Lande vindt het nodig dat ook die niet verloren gaan en denkt daarbij aan ornamen ten aan panden zoals gevelstenen, muurankers, deuren, bovenlichten, windwijzers enz. maar ook stoepen, stoephekken, pompen, grenspalen, zonnewijzers en onder meer travail - les en lantaarns. Vrijwilligers De kleine monumenten moeten worden opgespoord en beschreven met foto of tekening. Leeftijd, plaats, betekenis, bijzonderheden en even tuele bedreiging zijn van belang. Bij verval zal de eigenaar of bewoner benaderd moeten worden en in het algemeen zal voorlichting over het behoud nodig zijn. Subsidiemogelijk heden zullen moeten worden onder zocht. Per gemeente of wijk zouden twee personen, liefst samen, op pad moeten gaan. Daartoe is een invul- formulier ontworpen. Ook het foto graferen zal zoveel mogelijk uniform moeten gebeuren. Voor 45 jaar ADVERTENTIEBinnen enkele dagen verwacht een lading prima Duitse kachel kolen en eierkolen. Kachelkolen tijdens de lossing 1,10 per 80 kg. Eierkolen f 1,30 per 75 kg. BURGH. In Westelijk Schouwen is men nog steeds bezig aan het poten van bloembollen. In verband met de saneering waarmee vernietiging van belangrijke kwantums bollen ge paard ging, wordt beduidend min der uitgepoot. HAAMSTEDE. Evenals voorgaan de jaren zal met ingang van 1 No vember weer een cursus herhalings- onderwijs gegeven worden. Ook jeugdige werkloozen worden in de gelegenheid gesteld daaraan deel te nemen. 1 KERKWERVE. Bij de landbouwer P. K. onder deze gemeente staat thans, waarschijnlijk tengevolge van het zachte weer, een appelboom in vollen bloei. Hoewel in deze tijd een aardig gezicht, belooft dit voor het volgende jaar niet veel vrucht. HAAMSTEDE. Naar wij vernemen zal Zondagavond de nieuwe electri- sche verlichting vaji onze Oude Kerk in gebruik worden genomen. Het groote gebouw wordt door een 8-tal lampen verlicht, waarvan men verwacht dat ze meer dan voldoende zullen zijn. ROTTERDAM. In de machinehal van het bedrijf NEMAG B.V., dat in de loop van volgend jaar zich in Zierikzée zal vestigen, zorgt een fraai stilleven - een plastiek chry sant in een lege champagnefles - voor nog ivat fleur. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Stoephekken Op de ledenvergadering van 17 no vember zullen nadere^ mededelingen worden gedaan. De heer J. L. van Sloten in het mededelingenblad: „Het is beslist nodig dat meerdere leden zich melden om mee te doen. Anders komt het werk niet van de grond. Het is niet een zaak van de bestuurs leden alleen". Belangstellende vrij willigers kunnen zich aanmelden bij de sekretaris, tel. 3966 of bij de heer Van Sloten, tel. 2421. In dit 32ste nummer van het blad is ook weer een aflevering te vinden van de stoephekken in Zierikzee, verslagen van de vorige ledenverga dering, een bodemkundige ekskursie naar Zuid-Beveland en de zomer ekskursie naar Leuven. Onder het kopje „Uit de oude doos" is een ver- Lezing- voor Vogelwacht Spreker behandelde de gehele wor dingsgeschiedenis van de rekreatie' in de Westhoek. Hij ging terug naar de tijd dat nog maar enkelen (waar onder spreker zelf) met een tentje, spade, primus en rugzak hier in het duingebied verbleven zónder veel komfort-.; Daarbij konden toen zeer grote afstanden over het strand wor den afgelegd zonder dat men ook maar één mens ontmoette. Massa-rekreatie Vergelijkt men daarmede de he dendaagse massa-rekreatie waarbij alles wordt gedaan om het de re- kreanten naar genoegen te maken, dan zijn de verschillen bijzonder groot. Talrijke bij deze ontwikkeling betrokken faktoren werden "door spreker onder de loep genomen. Daarbq kwamen naar voren de vroegere trek van het platteland naar de grote stad waarbij juist nu de trek in omgekeerde richting gaat, gezien de talrjjke tweede woningen die hier al gebouwd zijn en nog te realiseren z\jn. Verder de groeiende welvaart; dë intrede van de eigen auto; de langer wordende vakanties en de vakantie spreiding; de groeiende behoefte aan rekreatie vooral bij de stadsmensen; vestiging in aantrekkelijke stroken, veelal vlak bij natuurgebieden; de mogelijkheid om dagelijks vanuit de ze streken het werk „in de stad" te bereiken; het verkeer; de uitbreiding van het wegennet; de verbreding van bestaande wegpn; parkeergelegenhe- den; jachthavens, mede in verband met de afsluiting van de Oosterschel- de; het Grevelingenbekken, nu al overbevolkt; de prijsstijging van voorheen bijna waardeloze zand gronden; de bouw van bungalows en tweede woningen; de stiching van campings en allerlei toeristische voorzieningen die voor velen werk slag te vinden van de hand van C. O. J. Hendrikse van enkele vergaderin gen van de Fietsklub op Schouwen- Duiveland. DEN HAAG, 25-10. Op woensdag 1 november vervalt de winkelslui tingswet van 1951 en wordt de nieu we wet van 1976 van kracht. Terwijl de feitelijke veranderingen voor de consument gering zjjn (winkel zater dag om 5 uur dicht, verplichte koop avond), heeft de winkelier blijkbaar nogal moeite met een uitvloeisel van de nieuwe wet: het laten waarmer ken, by de gemeente, van een aan kondiging waarop de openstellings tijden van de winkel vermeld staan. Dit formulier dient goed zichtbaar in of by de winkel opgehangen te worden. met zich meebrengt en de steeds toe nemende drukte met talloze gevaren voor de natuur die hier in sommige gebieden zeer kwetsbaar is. Gebrek aan kennis Met de toename van de hier ver blijvende rekreanten valt helaas bij velen een gebrek aan kennis hoe zich in de natuur te gedragen, te konsta teren. Mogelijk een gevolg van te weinig voorlichting? Tevens blijkt de mentaliteit van de doorsnee-be zoeker achteruitgaand, zich uitend in verschillende vormen van milieu verontreiniging en vernielingen. De aanwijzing van de kop van Schou wen als beschermd natuurgebied kan, mits goede kontrole mogelijk is, nog veel redden. Spreker eindigde met de wetenschap dat door verenigin gen, zoals Vogel- en Natuurwacht en b.v. de Ver. tot behoud van Natuur monumenten in de toekomst nog veel nuttig werk kan worden verricht. Na de pauze werden diverse vra gen gesteld o.a. over te weinig poli tietoezicht in de natuur (gebrek aan voldoende aantal manschappen tij dens seizoen); gebrek aan toezicht in het Zeepe; geregelde vernieling van de afrastering van het Zeepe en van andere natuurgebieden. Verder het betreden van het ge bied rond de bunker ten noorden van Burgh. De bunker wordt veel ge bruikt voor nachtelijke speelpartijen door hier vertoevende groepen jon gelui (gebrek aan goede leiding); de overlast door hier verblijvende groe pen jongelui aan plaatselijke bevol king en tot slot het achteloos neer werpen op wegen, voetpaden en in sloten van lege flessen, blikjes, plas tics en ander verpakkingsmateriaal. Na afloop van deze boeiende lezing sprak de voorzitter de heer F. Jan sen een welgemeend dankwoord tot de heer v. d. Vet. ROME. De wereldgraanoogst zal illt jaar voor het eerst in de geschie denis een hieveelheid van 1,5 mil jard ton' opleveren, zo heeft Edouard Saouma, directeur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties, ge zegd. LONDEN, 25-10. De Sowjetrussi- sche overheid heeft toestemming ge geven voor de invoer van 25.000 Bijbels in het Russisch. De toestem ming is de Raad van Evangelische Christenen en Baptisten in de Sow- jet-Unie meegedeeld. Zij hebben de Bijbels besteld bij de bijbelgenoot schappen in Europa. Het gaat om de grootste „order" uit de Sowjet-Unie. In 1947 was toe stemming gegeven voor de import van 10.000 Bijbels. DEN HAAG, 25-10. Dit jaar moet rekening gehouden worden met een verhoging tot een totaal van 135 mil joen gulden van de post op de rijks begroting voor leningen ten behoeve van het verbeteren van woningen. Dit heeft minister Beelaerts van Blokland van volkshuisvesting woensdag geantwoord op schriftelij ke vragen van de Tweede-Kamerle den Kombrink, Van Dam en Duinker (allen P.v.d.A.). Voor de bijdragen aan gemeenten- voor het verbeteren van partikuliere woningen zal volgens de bewinds man 40 miljoen gulden extra kunnen worden toegezegd. Verwacht wordt, dat dit jaar het aantal gunningen voor huurwonin gen in de sociale sector circa 29.000 zal bedragen. Geraamd was een aan tal van 31.000. DORDRECHT, 25-10. De rijkspoli tie te water heeft woensdagmorgen in de haven van Lage Zwaluwe het stoffelijk overschot opgedregd van J. Polak (39) uit Lage Zwaluwe. De man was de avond tevoren aardappelen gaan afleveren op een schip in de haven. Volgens een mededeling van de politie is hij toen weggegleden met tractor met aanhangwagen, in het water beland en verdronken. Toen hij dinsdagavond niet thuis kwam, belde zijn vrouw de politie. Eerst vond men de trekker bij de haven en later zag men zijn pet drij ven. Men is toen gaan dreggen. AMSTERDAM, 25-10. De suiker bietencampagne in Nederland ver loopt redelijk gunstig. Het ziet er naar uit dat de voorspellingen over een opbrengst van gemiddeld 48 ton suikerbieten per hectare wel gehaald zullen worden, zo meent de Centrale Suiker Maatschappy. Als zich in het verdere verloop van de kampagne o.m. geen klimato logische wijzigingen voordoen, die In de eerste plaats om het gemak, waarmee de bieten kunnen worden gerooid en vervoerd (de machines zakken niet tot de assen in de slik) en in de tweede plaats om de zon, die naar men zegt het suikei'gehalte verhoogt. Er zijn al berichten dat de suikeropbrengst hoger zal zijn dan verwacht. Dat kan de op de overige produkten als aardappelen en uien verlies lijdende landbouw, voor een klein deel tegemoet komen, want het gehalte is één der faktoren die in de uitbotalingsprijs worden verwerkt. Misschien dat de begin september opgemaakte schattingen van de sui- kerproduktie om bovenvermelde re denen niet meer geheel kloppen. Ze geven wel een overzicht van hot verschil tussen dit jaar en vorig jaar. Schattingen Deze schattingen waren: België 790.000 ton (791.000). Denemarken 450.000 ton (566.000), Frankrijk 3.600.000 (4.255.000), Italië 1.400.000 ton (1.355.000), Ierland 200.000 ton (185.0Ö0), Nederland 950.000 ton (904.000); Ver. Koninkrijk 1.000.000 ton (1.033.000); West-Duitsland In zijn openingswoord memoreer de de voorzitter van de ouderkom missie, de heer J. S. M. Hanse, de belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar nl, het afscheid van mevrouw Broere, de aanstelling van mejuffrouw Sari Tanis en de „pro motie" van mevrouw Fennet-Riete- co tot hoofdleidster. Het financieel verslag (batig saldo) werd behandeld. Attraktief punt op de agenda was de vertoning van een filmpje over o.m. het bezoek van H.K.H. prinses Beatrix aan de school. DEN HAAG, 25-10. Omdat onge veer de helft van het fosfaatgehalte in huishoudelijk afvalwater afkom stig is uit wasmiddelen, zou het in voeren van fosfaatvrije middelen niet alleen de kwaliteit van het op pervlaktewater verbeteren, maar te vens de kosten van zuivering. De totale jaarlijkse kosten per in wonerequivalent van defosfatering zouden in dat geval met twee tot vier gulden kunnen worden verlaagd. De hoofdingenieur-direkteur van het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater, ir. K. C. Zijlstra, heeft dit donderdag in Den Haag verklaard op een symposium, dat georganiseerd was door de Unie van Waterschap pen en gewijd aan het onderwerp: fosfaatverwijdering: waar en hoe? een ernstige achteruitgang van het suikergehalte tot gevolg hebben, zou de totale Nederlandse suikerproduk- tie uit deze kampagne voor het eerst in de geschiedenis boven de 900.000 Ion suiker uitkomen, zo blijkt uit het blad „CSM Informa tie". In de vorige kampagne werd 870.000 ton suiker geproduceerd, wat eveneens een rekord voor de Neder landse suikerindustrie betekende. 2.770.000 (ton 3.075.000). De cijfers tussen haakjes zijn van de kampag ne 1977/1978. Uit de cijfers blijkt dat in de E.E.G. 1 miljoen ton suiker minder werd verwacht dan vorig jaar. Totaal E.E.G. 11.160.000 ton tegen vorig jaar 12.164.000 ton met Denemarken, Ierland, Engeland cn vooral West-Duitsland als landen waar de bietenverbouw is vermin derd. Voor West-Europa totaal werd geschat 15.565.000 ton (16.488.000), terwijl voor Oost-Euro pa de schattingen zijn: 13.475.000 ton (13.930.000). Ook in Oost-Europa dus een verbindering, totaal minder ge schat bijna 1.400.000 ton. In de Nederlandse suikerindustrie is 1,8 miljard gulden geïnvesteerd. De omzet wordt voor dit seizoen ge schat op 1,2 miljard gulden. Het aantal vaste werknemers in de sui kerindustrie is 3.000. Daar komen dan jaarlijks nog 1500 kampagne- werkers bij (september-einde de cember). Jaarlijks wordt voor 75 mil joen gulden in de suikerindustrie ge ïnvesteerd. De gemiddelde produktie is 740.000 ton. Daar komt Neder land dit jaar dus ruim 200.000 ton boven. Films Na de pauze ging andermaal het licht uit voor twee films die inge leid werden door jeugd^erkleider Gabri de Groot, die ook de, naar aanleiding van de film opgekomen vragen behandelde. De respektieve onderwerpen van de films waren de opvoeding van een drietal kinderen in een harmonieus gezin en de ang sten van een kleuter en wat daar aan gedaan kan worden. Ouderkommissie Ten slotte volgde de verkiezing van leden voor de ouderkommissie. Mevrouw A. Kristalijn-Hagesteijn en de heer J. Higens, zijnde aftre dend en herkiesbaar, werden met grote meerderheid herkozen. De rondvraag leverde nog een in teressant punt op en wel, dat het feit dat slechts een van beide ouders van een kleuter deel mag nemen aan de stemming voor de ouderkommis sie statutair is geregeld. Voorzitter Hanse deelde mee, dat op verzoek van de ouders dit punt kan worden herzien. In greep van psychose ROME, 25-10. Lfe*150.000 in woners van de Italiaanse stad Ferrara zijn in de greep van de massapsychose geraakt dat hun stad aanstaande zaterdag door een ramp wordt bezocht en vernield. Geen mens in Ferrara weet waar het gerucht vandaan komt. Het ging ineens door de hele stad. Iedereen hoorde het wel van een kennis, d'e het op zijn beurt iveer van een kennis had vernomen. Het Italiaanse persbureau „Ansa" berichtte dat al veel inwoners geregeld hebben dat ze in het weekeinde buiten de stad zijn om „het" niet te hoe ven meemaken. TAFELTENNIS Gelijkspel voor eerste seniorenteam Kerkwerve In klas 3C van de afdeling Zeeland zijn twee teams het sterkst, namciyk Scaldina en Westerzicht. De overige teams verschillen büzonder weinig In kracht, wat meestal spannende wedstrqden tot gevolg heeft. Kerkweiwe 1 slaagde er, na drie wedstrijden maar net verloren te hebben, eindelijk in een verdiende puntenverdeling uit het vuur te sle pen tegen Goes 3. De eerste twee sets gingen verloren voor Kerkwer ve. Herman Meerbeek won de derde set met tweemaal 21-13, zodat met een 2-1 achterstand aan het belang rijke dubbel werd begonnen. Na een goede start van Kerkwerve kwam er eer. terugslag in het spel zodat de set verloren ging. Na het dubbel wonnen Leen v. d. Wekken en Jan Tieben elk nog twee sets. De overige twee sets eindigden in winst voor Goes. Dit bracht de eindstand op 5 -5. Maandagavond 30 oktober speelt Kerkwerve thuis de streekderby te gen het sterke Scaldina 1. Tweede seniorenteam Maandagavond speelde koploper Kerkwerve 2 tegen het in degrada tiegevaar verkerende Kapelle 3. Kerkwerve liet zien dat ze niet al leen op papier over het sterkste team beschikten. Kapelle word door Henk 't Hart, Buddy Mathey en Jaap Huigens volkomen kansloos naar een 10-0 nederlaag gespeeld. Alleen de eerste speler van Kapelle kon twee keer èön game winnen, maar verloor toch beide keren de set. Maandag 30 oktober zal Kerkwer ve 2 Laurens 4 ontvangen en zal dan proberen zijn ongeslagen koppositie te handhaven. Laurens 4 moet wel in staat geacht worden het de Kerk- wervenaren daarbij behoorlijk moei lijk te maken. KERKNIEUWS Bijzondere kerkdienst Oud Gereformeerde Gemeente, Bruinisse, dinsdag 31 oktober, 19.30 uur, de heer A. P. v. d. Meer, Loenen a/d Veght. HAAMSTEDE, 21-10. De Vogel- en Natuurwacht „Schouwen-Duiveland" hield in de rekreatiezaal van de Gereformeerde kerk een bijeenkomst, die maar matig bezocht was^ Hoofdmoot van de agenda was een lezing door de oud-voorzitter van V.V.V. „Renesse Vooruit'', de lieer A. C. W. van der Vet, met als onderwerp: „Spanningen tussen rekreatie en natuurbescherming". SCHOUWEN-DUIVELAND, 25-10. De suikerbietenoogst en de verwerking van de bieten is in volle gang. De landbouwers hebben zeker om twee rede nen tevreden naar de zonnige perioden omgekeken die begin oktober ken merkten en die nu ook in de derde week van oktober nog enkele dagen schyncn aan te houden. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5