DE ERFENIS VAN TANTE GREET Paus aanvaardt zondag zijn ambt Revaluatie van mark heeft weinig invloed op dollar Nobelprijs voor Engelsman 11Kikzii:s< :i11m ia wsiione Donderdag 19 oktober 1978 Nr. 22391 7 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND makelaarskantoor tamboer b.v. Vrijgezellenbond wil boycot van ziekenhuistientje Vakbeurs „Tuin en Park" „Flitsen,, C.C.O.O. eens met proefprojekten Gespreksweek over „Samen ouder worden" AMSTERDAM. Het Solldaritèïts- komitee Argentinië-Nederland (SK AN) heeft een beroep gedaan op de Nederlandse afvaardiging naar de schaakolympiade die van 25 oktober lot en met 12 november in Argentine wordt gehouden, dit evenement te boycotten. APELDOORN. De Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VGEIN) en de N.V. Ne derlandse Gasunie, hebben overeen stemming bereikt over de stijging van de aardgastarieven voor klein- verbruikers in de komende drie ja ren. ZWOLLE. Het merendeel van de Overijsselse gemeenten heeft niet gereageerd op het verzoek om expe rimentele werkgelegenheidsprojeken voor vrouwen aan te melden. Hel re gionaal coördinatiecollege voor open bare werken is hierover teleurgesteld vooral omdat het aantal werkloze vrouwen in Overijssel zeer hoog is. DEN HAAG. De voorlichting aan werkende meisjes moet belangrijk worden verbeterd. Ook moet er be wustmakend onderzoek op gang ko men over de opvattingen en ver wachtingen van hun ouders, vooral uit de zogenaamde kansarme groe pen. DEN HAAG. Volgens oud-premier Den Uyl ziet het ei; vooralsnog niet naar uit dat in ons land socialisten en progressieve democraten kunnen regeren zonder coalities met het mid den of zelfs reehts daarvan. ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft maandag bewaking in gesteld bij het Westduitse consulaat in de Maasstad. Ook het woonhuis van de Duitse consul staat onder toe zicht. DEN HAAG. De beide permanente NAVO-vlootverbanden Standing Naval Force Channel (Stanavf'or- chan) en Standing Naval Force At lantic (Stanavforlant) (in totaal 17 schepen) zullen gezamenlijk van 20 tot 25 oktober a.s. voor een infor meel bezoek zijn afgemeerd aan de Parkkade en -haven in Rotterdam. DEN HAAG. De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie heeft in september weinig verandering ver toond vergeleken met de maand daarvoor. Dit is de uitkomst van een conjunctuurtest over september van het Centraal bureau voor de Statis tiek. DEN HAAG. Volgens een woord voeder van het ministerie van defen sie heeft de militaire geneeskundige dienst niet medisch onverantwoorde- delijk gehandeld door de 17 soldaten, nadat zij een positieve reaktie op de mantoux-test hadden vertoond, ver der mee te laten doen met de oefe ning Saxon-Drive. UTRECHT. Binnenkort zal de mi nisterraad het werktijdenbesluit voor verplegings- en verzorgingingsin- richtingen in eerste lezing gaan be handelen, UTRECHT. Met. het'oprollen van een zeer criminele" organisatie en de arrestatie van een groot aantal kop stukken heeft de Utrechtse politie in samenwerking met de districtsre cherche van de rijkspolitie een einde gemaakt aan een omvangrijke, inter nationale smokkel van hasjiesj. DEN HAAG. Per 1 september jl. was het aantal studenten bij de op leiding tot kleuterleidster ten op zichte van dezelfde datum in 1977 met twaalf procent gedaald. Het aantal studenten in het eerste en tweede studiejaar daalde met onge veer 14 procent en in het derde met 8 procent. Bij het openbaar onder wijs nam het aantal studenten in het eerste studie jaar veel sterker af dan bij het bijzonder onderwijs, respec tievelijk 27 procent en 11 procent. Advertentie kantoor: lindenlaan 3 middelharnis tel. 01870-3477* privé: 01870-3816 I. tamboer jr. makelaar onroerende goederen bemiddeling bij aan- en verxoop taxaties - beheer assurantiën hypotheken LidNBMj DEN HAAG. De rechtbank in Den Haag heeft dinsdag de negen Iraan- se studenten, die op 23 augustus de ambassade van hun land in Wasse naar bezetten - overeenkomstig de eis van de officier - veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek. DEN HAAG. Minister Dc Ruiter van justitie en zyn kollega Wiegel van binnenlandse zaken hebben de direkteuren van politiescholen ge adviseerd in de opleiding meer aan dacht tc besteden aan de persoon lijkheidsvorming van de toekomstige agent. DEN HAAG. China heeft dringend behoefte aan buitenlandse weten schap en technologie om het enorme ener-gie-potentieel van het land opti maal te kunnen benutten. Omdat de Chinezen er nog steeds mets voor voelén om deze en andere importen met kredieten te financieren, zijn zij bereid in ruil hiervoor in natura te betalen en wel in de vorm van olie, gas en kolen. AMSTERDAM, 19-10. Het hoofd bestuur van de Nederlandse Vrijge zellenbond roept op tot „burgerlijke ongehoorzaamheid" tegen het besluit om ongehuwde fondspatiënten bo ven de 18 jaar dagelyks tien gulden te laten betalen, als zij in een zie kenhuis of AWBZ-inrichting worden verpleegd. Het bestuur adviseert alle onge- huwden het tientje niet te betalen. Dat staat in een verklaring van de bond. Het hoofdbestuur schijft daarin dè door de Tweede Kamer aanvaarde maatregel te verwerpen onder het motto „niet betalen, ze ko men het maar halen. Dat doen ze toch al". Volgens het bestuur is bij dc betaling van de ziekenhuispremie al „dubbel" bijgedragen, jn de kos ten van ziekenhuisopname. Van 17 tot en met 21 oktober vindt in de Juliana- en Margriethal van de Jaarbeurs te Utrecht de vak beurs „Tuin en Park" plaats. Dit tweejaarlijkse gebeuren, waar men bloemisterij produkten naast apparatuur voor het onderhoud van- sportvelden en stands over turn- en landschapsarchitektuur naast vak- en hobbyliteratuur aantreft, is een trefpunt van fabrikanten, valchan- delaren en partikulieren. Voor de laatste kategorie is de beurs op 20 en '21 oktober toegankelijk. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 20 OKTOBER NED. I: Onder de lange titel Neerlands meest geëmancipeerde superkoppelquiz zonder huwelijkse voorwaarden presenteert Ted de Braak zijn Tedshow, waarin onder anderen Connie Vandenbos te gast is. Niet iedereen zal er even blij mee zijn, anderen misschien wel, maar daarna volgt de laatste aflevering van Kojak. De suksesvolle inspekleur heeft een lukratieve baan op een ad vocatenkantoor aangeboden gekre gen en besluit het politiekorps te verlaten. Alles goed thuis, is een programma serie van Gepko Rogge veen, waarin hij met ouders over opvoedkundige problemen praat. Na het wekelijkse gesprek met de mi- nisier-president, volgt Jan van Hil- lo's Tussen toen en toekomst, waar in oud nieuws wordt bekeken met de ogen van de jaren zeventig. In deze editie praat Jan van Hillo met de arts en politicus dr. R. J. H.Krui- singa. De dagsluiting wordt gespro ken door dominee Woerden, en wordt gevolgd door de derde en laatste aflevering van Hoera, een homo!? Het dorp weet nog steeds niet, wat er met de homofiele onder wijzer gedaan moet worden. De pre dikant maakt zijn mening tijdens de kerkdienst kenbaar. Na het laat ste nieuws volgen beelden van het World Star Tennistoernooi. NED. II; Wickie de Viking en de mede-opvarenden moeten vanavond hun roemruchtige afkomst waar maken. In de Muppet show is de bekende Milton Berle te gast, tot grote vreugde van Fozzie Bear en de heren Waldorf en Statler. Vervol gens een aflevering van Sanford en zoon, waarin Fred een professionele gokker vraagt, een partijtje poker met Lamont en zijn vriend, te spelen. De Benny Hill show wordt' gevolgd door deel 3 van de Pagnol-serie. Ma rias heeft zijn moeilijke keus ge maakt. Hij besluit zijn Fanny voor lopig achter te laten en hij laat zich inschepen voor een flinke reis op zee. Panisse ziet zijn kans schoon. Na de rubriek Brandpunt presen teert Hans van WilUgenburg zijn Rondje theater waarin Paul van Vliet, Öer.ard Cox en - Fiesta' Gilana te gast zijn. VRIJDAG 20 OKTOBER NED. 1: 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 1S.59 Ted show; 20.15 Kojak; 21.05 Alles goed thuis; 21.37 Journaal; 21.55 Pralen met de minister-president; 22.05 Tussen toen en toekomst: 22.55 Tot besluit23.00 Hoera, een ho?no?; 23.30 Journaal; 23.35 Studio Sport. NED. 11: 1S.25 Teleac; 18.55 Nleuius; 18.59 Wickie, de Viking; 19.27 De Muppet show; 20.00 Jour naal; 20.27 Sanford en zoon; 20.55 De Benny Hill show; 21.30 Pagnol- serie; 22.32 Brandpunt; 23.07 Rondje theater; 23.57 Journaal. door FRANK VAN FALCKENOORT „Hoeveel geld heeft ze eigenlijk nagelaten?" wil mevrouw Lijnwegen weten. „O moeder, geen idee. De notaris heeft me enkel de passage voorgele zen, die betrekking had op mijn deel van de nalatenschap. Overigens, wat doet dat er nog toe? Tante heeft vrijwel alles geschonken aan filan tropische instellingen en waar schijnlijk de kerk." Die avond is Bea bij haar vriend in zijn kamer. Chris Sutaan studeert elektro-techniek. Hij is al radio- en televisiemonteur, maar dit wil hij er ook nog bij leren. Dan staan zijn handen in deze branche nergens meer verkeerd voor. Daarom is Bea trots op hem; tenminste iemand die werken wil cn werken kan. En niet kijkt op een acht-urige werkdag. Ais het nodig is, gaat hij er 's avonds nog op uit om een defekt televisie toestel te repareren, als dat moge lijk is. Ze omhelzen elkaar en staan zo even tegen elkaar aan. Genietend van hun wederzijdse liefde. Maar dan maakt Bea zich los en vertelt van haar belevenissen. „Het is hele maal geen zomerhuis, zoals wij die 7.o vaak in de omgeving van de stad zien of ergens op de Veluwe. Het is een normale, stenen woning, jo, met een verdieping, waar drie slaapka mers zijn en een badkamer met in gebouwd stenen bad of marmer ik heb er geen verstand van." Hij lacht even. ,,'t Zullen wel te gels zijn," veronderstelt hij. „Best mogelijk; ik had er zo wel in willen stappen. Beneden ook alles hardstikko modern ingericht cn ja, nu komt hetik heb er eigen aardige ontdekkingen gedaan. Moet je horen." En dan vertelt ze van de peuken, dc voetafdrukken buiten, de nog vochtige handdoek in de badka mer, de wandelstok aan de kapstok in de hal en het feit, dat er verse le vensmiddelen in de ijskast liggen. Bijvoorbeeld melk. „Maar het hek was gewoon roestig; ik kon het nau welijks open krijgen. Ik heb dicht bij die garage of schuur, dat weet ik niet, ook sporen van autobanden ge zien, dus moet er iemand geweest zijn. Na de dood van tante. Maar wie?" Hij denkt na. „Je had het over af druk van een manncnvoet builen, een sigarepeuk en een wandelstok. Had je tante soms weer een vriend? Mij dunkt, dat wijst er toch wel op, nietwaar?" „Ik heb er anders nooit iels over gehoord, Chris, en ook nimmer een man bij tante in huis ontmoet. Trou wens, dan zou hij toch wel op de be grafenis geweest zijn, dacht je ook niet? Ik heb er natuurlijk op hel kerkhof en in de aula niet speciaal op gelet, maar allicht, dat je zou zien, dat er een vreemde man bij was." Chris kan hier geen bevestigend antwoord op geven, want hij is niet op de begrafenis geweest. Op ver zoek van tante Greet ging hij een paar keer met Bea mee naar haar huis in Amstelveen. Hij was beleefd tegen de vrouw, omdat zij een tante was van Boa, maar voor dc rest ge loofde hij het wel. Tk ben nu een maal niet familiezwak, wist Chris. Hoewel hij nu wel moest toegeven, dat de regelmatige bezoeken van Bea aan haar tante het nodige ren dement hadden opgebracht. Ze zaten tegenover elkaar en rookten. Bea zei: ..Ik wil cr zater dag weer heen. Om alles nauwkeu riger tc bekijken. Ook die garage. Ik had gisteren te weinig tijd. Kunnen we met dc auto?" Hij knikt enkele malen. „Ja, dat is wel te doen. Moet ik vrijdag wel tegen mijn baas zeggen, dat ik het komende weekeind niet beschikbaar ben." „Is het mogelijk, dat we 'n beetje bijtijds wegrijden?" Bea weet, dat ze met dit te vragen tegen het zere been trapt, wanl Chris pleegt op za terdagmorgen uit te slapen. Dan is hij in de regel niet voor een uur of half elf bijd e hand. Ze kijken el kaar aan en de jongen begint te la chen. „Laat m'n bed 't niet horen," zegt hij grinnikend. „Wat mij be treft, kunnen we vrijdagavond wel gaan." Ditmaal begint Bea te lachen, maar voelt ook, dat ze rood gaat worden. „Grapjas weet je, hoe ver het van hier is? Dat rijd je niet in drie uur." „Nou, en? Overigens, van hier naar Amersfoort is ongeveer vijftig. Daarvandaan naar Hengelo rond honderd en nog een kilometer of vijf en twintig misschien naar dat Dorringen. Zeg dus honderd en vijf cn zeventig kilometer. Rij' ik best binnen dc drie uur. Zeg, dat we om een uur of zes wegrijden, zijn we er vóór negen uur. gegarandeerd." „Jo, dan is het hardstikke don ker!" „Je zei, dat er elektrisch licht is," „Ik bedoel natuurlijk buiten, gek- kic. Het is hardstikke moeilijk te vinden. Je kunt cr maar op twee manieren komen: via een smal bos paadje vanaf de straatweg, nog vóór Dorringen. En vanuit het dorp zelf via allerlei straatjes. Ik vind het nooit in 't donker. Het is op 't laatst een zandweg. Nee, laten we zater dagmorgen maar gaan." (wordt vervolgd) De nieuw gekozen paus Johannes Paulus II, de Poolse kardinaal Karol Wojtyla (58), wuift naar de tiendui zenden op het St. Pietersplein in Rome. VATICAANSTAD, 19- 10. Paus Johannes Paulus II zal zondag a.s. officieel zijn ambt aanvaarden tij dens een mis in de basiliek van Sint Pieter, of, als de weersomstandighe den dit toelaten, op het plein daar voor. Dit heeft het Vaticaan dinsdag middag bekendgemaakt. Evenals zijn voorganger, Johannes Paulus I, zal hij niet worden ge kroond. Woensdag zal de nieuwe paus het college van kardinalen ont vangen. uit het buitenland, ROME. Op de leeftijd van 91 jaar is dinsdagochtend in Rome. na een ziekte van enkele maanden.'dë Itali aanse oud-president Giovanni Gron- chi overleden. Hij was een van de grondleggers van de Italiaanse repu bliek na de tweede wereldoorlog. WARSCHAU. De Polen, die voor verreweg het grootste deel al ruim duizend jaar rooms-katholiek zijn, hebben altijd koppig vastgehouden aan hun geloof ondanks het feit dat hun land na de laatste wereldoorlog een communistisch bewind kreeg. STOCKHOLM. De Nobelprijs voor economie is toegekend aan professor Herbert Simon, die in 2916 in Mil waukee in Wisconsin werd geboren, Hjj studeerde aan de universiteit van Chicago en behaalde in 1943 de doc torsgraad in dc politieke wetens- schappen. Voor Hjj professor werd in de computerkunde cn'psychologie aan de CarnegiemelJon Universiteit, was hy ender andere werkzaam bij de universiteit van Caüfornië cn het technologisch instituut in Illinois. PEKING. De officiële Chinese pers heeft dinsdag twee foto's gepubli ceerd van prins Norodom Sihanoek, op een banket te zijner ere in de Cambodjaanse hoofdstad, ter gele genheid van de achttiende verjaar- dag van de oprichting der commu nistische partij van Cambodja. BEIROET. De Libanese christelijke leider en oud-president Camille Chamoun heeft de beschuldiging te gengesproken van de Franse minis ter van buitenlandse zaken, Louis de Guiringaud, dat de christenen in Li banon verantwoordelijk zijn voor de hevige gevechten in Beiroet. WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Rhodesischo premier Ian Smith en zijn zwarte collega's binnen de multi-raciale overgangsregering uitgenodigd tegen het einde van deze week in Washington een gesprek te hebben met vertegenwoordigers van het State Department en van de Britse regering. Dit is officieel in Washington aangekondigd. PRETORIA/WINDHOEK De de mocratische Turnhalle-alliantie, een verbond van politieke partijen in Namibië dat de steun heeft van Zuid-Afrika, zal niet dulden dat Na mibië volgens de VN-blauwdruk on afhankelijk wordt. TOKIO. De drie Japanse ministers met wie minister Van der Kleauw en staassècretaris Beyen. in. Tokio heb ben gesproken zijn ervan overtuigd dat iets moet worden gedaan om meer evenwicht te brengen in de handel tussen beide landen. MADRID. De militaire vleugel van de ETA, de Baskische afscheidings beweging. heeft verklaard dat zij verantwoordelijk is voor de moord op twee politie-agenten in Bilbao, en voor de moord op een politieman in Lequeitio in de provincie Biskaje. PARIJS. De in Engeland in bal lingschap levende 38-jarige Joego slavische journalist Bruno Busic is in Parijs doodgeschoten. Naar de politie meedeelde, is aan te nemen, dat de moord een politieke achter grond heeft. TEHERAN. Door de stakingen bij de past en douane is de Iraanse bui tenlandse handel geheel stil komen te liggen. Het Iraanse dagblad „Kay- han" scheef woensdag dat goederen ter waarde van 600 miljoen dollar, waaronder aan bederf onderhevige voedingsmiddelen niet verhandeld kunnen worden. Advertentie STOCKHOLM. Dc Nobelprijs voor scheikunde voor 1978 is toegekend aan dr. Peter Mitchell uit Engeland, De prijs werd hem door de Zweedse Academie voor weten schappen toegekend voor zijn bij drage aan het verklaren van de overdracht van biologische energie door de ontwikkeling van de che- miosmotische theorie. Mitchell heeft zich toegelegd op onderzoek op het terrein van de bio- energebica, de studie van die chemi sche pro cessen die levende cellen van energie voorzien. De ontdekkingen van Mitchell dragen bij aan het begrijpen van systemen die biologische energie overbrengen en de technologie van het omzetten van energie. AMSTERDAM, 17-10. De revalua tie van de Westduitse mark ten op zichte van de andere munten die deel uitmaken van het „slang"-ar- rangement heeft maandag per saldo niet veel invloed gehad op de positie van dc Amerikaanse dollar. Na een aanvankelijk krachtig her stel van de Amerikaanse munt week de slotnotering maandag niet veel af van die van vrijdag vorige week. Valutahandelaren zien in de West duitse maatregel eerder een stap op weg naar het nieuwe Europese mo netaire stelsel, dat begin volgend jaar moet gaan funktioneren. Het is niet zo dat de Westduitse maatregel zal zorgen voor enige rust op de koortsachtige valutamarkt, zo luidt het oordeel van veel valutamake laars. DEN HAAG. 19-10. Dc Centrale Commissie voor Onderwijsoverleg (CCOÖ) is akkoord gegaan met de proefprojekten nieuwe ondcrwys- vcorzieningen voor 16- tot 18-jari- gen. De kommissie heeft echter twee aantekeningen gemaakt: Aanslui tend op dc projektfase moet de nieu we onderwijsvoor7.iening integraal worden ingevoerd en de onderwijs krachten moeten een tweedegraads bevoegdheid bezitten. Dit heeft het ministerie van onderwijs en weten schappen dinsdag bekend gemaakt. MIDDELBURG. In de weck van 7-11 november 1978 wordt in de „Vleeshal" vun het stadhuis in Middelburg de informatie- en ge spreksweek „Samen ouder worden" gehouden. Tijdens deze week pre senteren zich achttien instellingen cn verenigingen, die op wat voor wijze dan ook werkzaam zijn met cn voor ouderen in Middelburg en wij de omgeving. Het gaat echter niet alleen om de presentatie. Er zal ook volop gele genheid .zijn om te praten over het werk en welzijn van ouderen. Zo zullen bij dc diverse stands „praat- hoeken" aanwezig /.ijn cn vinden themadagen plaats. Het is voor het eerst, dat in Zeeland een dergelijke informatie- en gespreksweek wordt gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7