Nemag B.V. heeft werknemers uit Schouwen-Duiveland nodig Nemag in gebouwen Smit en Bolnes Japanse delegatie in Zierikzee Gemeenteraad Brouwershaven behandelde drietal onderwerpen Van Katendrecht naar Zierikzee STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag ID Oktober 1D78 Nr. 22391 3 Het zal nog een hele toer worden deze imponerende kraan naar Zierikzee over le brengen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROTTERDAM/ZIERIKZEE, 18-10. „Wat zou ik in Zierikzee moeten zoeken? M'n vrouw lieeft hier een goede baan; ik heb hier drie kinderen op school en ik wil daar niet wonen ook. Wat is er meer te vinden dan kerken?" scheepsmotoren, "Hy deed dat samen met een meesterknecht en het be drijf heette destijds de firma Ameide en Grootveld. Na verloop van tijd werd de on derneming uitgebreid, zowel wat om vang als produktie betreft en werd het tot wat het nu is een belangrijke fabrikant van grijperkranen, lieren en transportinstallaties. Doordat het bedrijf steeds met tussenpozen van vele jaren groter werd, kampt men nu met het probleem dat de bedrijfs hallen nogal uit elkaar liggen, het geen enigszins vertragend werkt op de produktie. Ruimer jasje „In £ierikzee komen we gelukkig in een ruimer jasje te zitten, we zul len er zelfs ruimte overhouden", al dus de adjunkt-direkteur. Hij ver telde dat enkele lage bedrijfsgedeel- ten van Smit Bolnes wel aange past moeten worden, maar dat de hoge bedrijfshal over een flinke- lengte een groot pluspunt is. De op handen zynde sanering van de wijk Katendrecht noemt de heer v. Huuksloot het belangrijkste argu ment voor de verhuizing naar Zierik zee, maar daar speelt toch ook een ander probleem nog een grote rol bij. Hoe vreemd dat in 1978 ook mo ge klinken, het Ncmag-bedrijf kampt met een personeelstekort. Er zijn on geveer honderdtwintig werknemers in dienst, terwijl men op een peil van hondervijftig personeelsleden zou willen werken. De belangrijkste pijler voor het be drijf is de export naar vele Europese landen met als belangrijkste Fran krijk, Italië en Engeland. Het ver voer geschiedt hoofdzakelijk per schip. Het transport naar de havens gaat tot een gewicht van 6 ton met eigen vervoer, zwaardere vrachten worden uitbesteed. In Zierikzee komt Nemag ook aan een haven te liggen en het is mogelijk dat de daar nog staande kraan van 80 ton zijn diens ten kan bewijzen. Nemag heeft al enkele pogingen in het werk gesteld ook leverancier voor de Deltawerken te worden. „Die zaak woi'dt misschien ook wel be- /vorderd nu we zo dichtbij komen", glimlacht de heer Van Huuksloot. j De koopsom van dé Smit Bolnes gebouwen ligt rond de f 2,5 miljoen. Het ombouwen van deze fabriek voor de produktie van Nemag zal - een ruwe schatting - ongeveer f 1 miljoen gaan kosten. Voor de grote machines die in fasen naar Zierikzee worden overgebracht, zullen nieuwe funde ringen aangelegd moeten worden en verder zullen in de bedrijfshallen wat zwaardere kranen worden ge plaatst. Tijdens een rondleiding door het bedrijf in Rotterdam blijkt de stem ming onder de werknemers nogal verdeeld. „Komt u naar Zierikzee?". wordt door de één beantwoordt met een enthousiast: Ja, zo gauw moge lijk", terwijl een andere groep op fel le toon laat horen: „Het zal wel al leen de top zijn, die meegaat. Vol gens ons gaan er van de blauwen - de mensen in overall - maar een stuk of tien mee". Een man in de machinefabriek ziet de toekomst wat zonniger in nu hij in Zierikzee kan gaan wonen, maar een man in de smederij zegt: „Ik doe het niet, ik ga niet pende len; en wonen ga ik er helemaal niet, m'n vrouw heeft hier medische ver zorging nodig, dus ik ga hier niet weg". Dat klonk woensdagmiddag uit de mond van één der metaalwerknemers bij het bedrijf Nemag b.v., in het Rotterdamse Katendrecht. Dit be drijf. dat deze week de fabrieksge bouwen van Smit Bolnes van het I.H.C.-concern heeft gekocht, hoopt in de loop van het volgend jaar naar Zierikzee te verhuizen en eind 1979 volledig in bedrijf te zijn. Afgezien van de grote belangen, die bij een dergelijk gebeuren aan de orde komen en waarop wij elders uitgebreid ingaan In dit num mer vraag je je ook af wat dit voor de Nemag-werknemers en uiteraard ook voor de ex-Smit Bolnes werknemers moet betekenen. Derhalve besloten we een bezoek te brengen aan Nemag en een gesprek je te voeren met adjuntkdirekteur de heer A. van Huuksloot. Verpauperd Na een korte zoekaktie in het dui delijk aan het verpauperen zijnde Katendrecht vinden we in de Erts straat deze somber en grauw uitzien de machinefabriek en de sanerings plannen van de gemeente Rotterdam worden plotseling veel duidelijker. De kantoorruimte van Nemag is niet zo in het oog springend, dat je er meteen op af loopt. Pas na een door kruising van het wat modderige fa brieksterrein blijkt, dat het beschei den - rood geverfde - deurtje aan de voorzijde naar het bovengelegen kan toor leidt. De heer Van Huuksloot vertelt dal de bedrijfsruimte in Rotterdam on geveer één hectare bedraagt, waar van de helft bebouwd is. Het bedryf werd in 1921 begonnen door de heer R. Grootveld sr. - de vader van de huidige direkteur - ais hersteller van Wanneer deze gedrukt is zal ze de raadsleden ter bestudering worden toegezonden, waarna de behandeling in één der volgende vergaderingen zal plaats vinden. Tot onderwijzeres in tijdelijke dienst aan de openbare basisscnool te Brouwershaven werd kon form de voordracht van b. en w. gekozen mejuffrouw M. Cornelisse te Mid delburg. Mevrouw Loschacoff-dc Kanter informeerde waarom de kandidaten een proefles moesten geven. „Is dit iets van de nieuwe inspekteur?" vroeg zij zich af. Wethouder Van Ast lichtte toe. dat deze inspekteur veel belangstelling heeft voor de sollicitatieprocedure. „Elk van de vier sollicitanten heeft een ruime kans gehad om zich waar te maken en mij persoonlijk, als onderwijs- „Vroeger hadden we in ons bedrijf een Bemetelopleiding. Als wij jonge mensen dan opgeleid hadden, wer den ze vaak weggekocht door onze buurman, de bedrijven in de ha leek. heeft het de nodige ervaring gegeven", aldus de wethouder. Op een vraag door mevrouw Lo- schacoff of de mening van de kinde ren ook wordt gepeild, zei de wet houder, dat het bij kinderen slechts een momentopname is. „Zij zouden een juffrouw misschien kiezen op een mooi japonnetje". .Muziekschool Daar de aanwijzing van een ver tegenwoordiger niet juist overeen komstig de bepalingen van de ge meenschappelijke regeling der mu ziekschool heeft plaats gevonden, moest voor deze post een nieuwe vertegenwoordiger worden aange wezen. Benoemd werd wethouder Ph. J. van Ast en alls plaatsvervan ger burgemeester C\ Slabhckoorn. vens". Op de vraag of het de bedoe ling is een dergelijke opleiding in Zierikzee weer te starten, antwoordt de adjunkt-direkteur dat dit niet tot de onmogelijkheden behoort.. „De le raar hebben we zelfs nog in dienst". Het personeel Hoe heeft hét personeel van Ne mag nu gereageerd op het bericht van de verhuizing naar Zierikzee? „Dinsdagmiddag om vier uur is het akkoord over de verkoop met I H.C. tot stand gekomen en toen hebben we ook meteen de werknemers hier ingelicht. Ze hebben er niet onsym- patiek op gereageerd". De heer Van Huuksloot moet ont kennend antwoorden op de vraag of de vakbonden van werkgeverszijde zyn ingelicht voordat het verhuis plan definitief werd. Hij wijst cr wel op, dat dc bonden op de hoogte zijn van het feit dat Nemag gedwongen was naar andere bedrijfsruimte uit te zien vanwege de saneringsplan nen. „De bonden stonden daar vrij neutraal tegenover", aldus de heer Van Huuksloot. Hoewel het enigszins koffiedik-kij- ken blijft wat betreft de voorspelling hoeveel werknemers bereid zijn mee te verhuizen naar Zierikzee, waagt de adjunkt-direkteur zich aan een voorspelling van zestig procent. Regio-werkkrachten Een rekensommetje is gauw ge maakt: Als deze voorspelling zou uit komen, betekent dat een aanvulling uit regiokrachten van ongeveer 50 mensen. Dit aantal zou echter nog met 30 werknemers vergroot moeten worden als Nemag inderdaad 't per soneelsbestand tot 150 wil vergroten. Dat laatste hangt overigens af van de orderportefeuille, die thans rede lijk genoemd kan worden, hoewel de heer Van Huuksloot meteen de kant tekening maakt: „Het zijn moeilijke tijden voor het gehele bedrijfsleven, dus ook voor ons". Meningen verdeel cl De meningen lopen uiteen en dat is ook wel begrijpelijk gezien het feit dat de gemiddelde leeftijd van de werknemers aan de hoge kant is. Je verkast niet meer zo gemakkelijk als je de middelbare leeftijd gepas seerd bent. Het is voor deze mensen te hopen dat er een goede regeling voor hen zal worden getroffen. Voor de ex-Smit Bolnes-werknemers, hetzij nog werkloos, of inmiddels pendelaars geworden, houdt deze ontwikkeling belangrijke kansen in om weer in Zierikzee aan de slag te kunnen. Meldingsplicht bedrijfsstoringen Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de bedrijven, die via hun vergunning op grond van de wet luchtverontreiniging verplicht zijn bedrijfsstoringen te melden, nog eens op deze plicht gewezen. De bedrijven moeten de storingen melden bij provinciale waterstaat en de dienst van gemeentewerken van dc gemeente van vestiging. Pro vinciale waterstaat is hiertoe dag en nacht bereikbaar. In uitzonderings gevallen, als beide instanties niet bereikbaar zouden zijn. moet de melding gedaan worden bij de hulp centra voor Noord, en Midden-Zee land en voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Opleidingsschool stormvloedkering Oosterschelde Op donderdag 2 november zal op het werkterrein aan de Sophiahaven te Wissenkerke, de opleidingsschool worden geopend voor beton timmer lieden ten behoeve van de bouw van de Stormvloedkering Oosterschelde. De opening geschiedt door mr. W. A. Renardel de Lavalette, direkteur- generaal voor de Arbeidsvoorziening. ZIERIKZEE Schoolblad De „Praatpaal", schoolkrant van de Theo Thijssenschool en De Woelwa ters, opent met een zorgelijk stukje over het moderne schoolkind. Vol gens de „karakteristiek van het kind dat vanaf 1970 de basisschool binnen stapt" is er sprake van een nieuw type kind dat, onder andere, zelden geleerd heeft te gehoorzamen, tot agressiviteit neigt, zich niet kan con centreren en zich niet meer over nieuwe of bijzondere dingen verbaast. Aan deze generatie schijnt zich te voltrekken, wat opvoeders het mees te vrezen, namelijk dat de verwon dering teloor is gegaan. Het eind van de verbazing is het begin van het onbezield, door omgaan met dingen en dat is de dood van elke kuituur", zo eindigt de karakteristiek somber. De schrijfster, die het bovenstaan de citeerde (het hoofd van de kleu terschool), pleit voor een soort her nieuwde en intensieve aanpak van de opvoeding van het kind in gezin en school - in die volgorde. Behalve de nodige mededelingen, onder meer in een stuk van de hoofd onderwijzer, en een financieel over zicht van de ouderkommissie. Een verjaardagskalender, de bekende kleuterpraat („Juf, daar vliegt een helidokter"), een kleurplaat, puzzels en tekeningen. Erg aardig zijn de drie verhaaltjes van vijfdeklassers, de beschrijvingen die tweedeklassers - in dichtvorm - van hun huis gaven en, het alleraar digst, de „ontboezemingen" van een aantal zesdeklas-leerlingen, die - eveneens in dichtvorm - hun kijk op zichzelf weergeven. Zoals Elroy, wat paradoxaal door zijn eerste en laat ste regel: „Alles weet ik beter/Nooit ben ik druk/Ik doe altijd nette kle ren aan/Ik ben niet vervelend/Later word ik bediende". Of André, die zich even vergiste: „Ik ben altijd ik bedoel nooit vervelend". Het verte- derendst is misschien Liesbeth met: „Vaak ben ik van harte". Kinderfilm in bioskoop In de matinee van de Concertzaal- bioskoop draait een film met Pietje Bell in de hoofdrol. (De Nederlandse filmverhuurkantoren zijn blijkbaar niet zo pijnlijk „kieskeurig" als de openbare bibliotheken in ons landje, en dat is in dit geval maar góed ook. Want Pietje Bells avonturen horen bij - zoals men dat wel noemt - een gelukkige jeugd.) In de film maakt Pietje, zoals ge woon voor deze Rotterdamse straat jongen, weer allerlei wilde plannen en gaat hij wat kattekwaad niet uit de weg. En daarin wordt hij natuur lijk, bijgestaan door zijn vriendjes Peentje en Engeltje. Deze maal heeft het guitige drietal besloten een cirkus op te richten. Het zit ze di- rekt al niet mee. Het eerste dier waar ze hun oog op hebben laten vallen is een kip en op jacht naar het beest worden ze door de veld wachter gesnapt. Als ze eindelijk zover zijn dat er voorstellingen gehouden kunnen worden, oogsten ze veel sukses, he laas van korte duur. Pietje zelf zal namelijk met-een goocheltruc schit teren, maar die gaat niet bepaald zo als de bedoeling was: en dat bete kent het einde van het cirkus. Maar niet getreurd, want daar is geen tijd voor, aangezien Pietje en vrienden een opslagplaats van smokkelaars op 't spoor komen. En dan ineens zijn de avonturen die beleefd wor den niet meer grappig, maar span nend Vergadering gemeenteraad De agenda voor de vergadering van de raad van Zierikzee op maan dag 23 oktober is nog met enkele punten aangevuld. Zo worden voor stellen gedaan tot het vaststellen van de bezoldigingsverordening en tot het aangaan van een vaste geld lening met de NV Bank voor Neder landse Gemeenten. Ook ligt er een voorstel om de leden van de mu seumkommissie te benoemen. De' heren J. \Coumou en W. H. Kei- kes hebben zich bereid verklaard om als adviseurs-niet lid van de kom- (Vervolg van pag. 1) W erkgelegenheid Opnieuw ging het kollege hierop in beraad met de industriekommissie. De faktor werkgelegenheid speelde in dit overleg een belangrijke rol, vooral ook omdat voor de stichting van het bedrijf van Smit en Bolnes een aanzienlijke subsidie werd ver leend door het ministerie van econo mische zaken om de industrialisatie in de ontwikkelingskern Zierikzee te bevorderen. Het bleek dat Bosman ongeveer veertig en Nemag ongeveer honderd vijftig arbeidsplaatsen in zou brengen. De gemeente Zierikzee liet daarop aan Smit en Bolnes we ten geen toestemming te verlenen voor verkoop aan Bosman. Smit en Bolnes, die in het voorlopig koop- kontrakt deze toestemming als voorwaarde had laten gelden, voelde zich daarop ontslagen van de leve ringsplicht aan Bosman. Uit impasse Het gevolg van dat alles was dat de verkoop aan Nemag zijn beslag kon gaan krijgen. „We zijn blij dat wc op deze ma- missie beschikbaar te blijven. B en W dragen de volgende leden als lid van de kommissie voor: J. Schot BWzn, mevr. L. Mol-Sipman, J. Kra keel, W. Schraver, J. C. van Beve- ren, F. Beekman, P. R. M. van der Sneppen en L. J. Zondag. Aan het eind van dc vergadering zal de gemeentebegroting 1979 wor den aangeboden evenals de begro ting van de Volkskrcdletbank 1979. Ledenvergadering „lang en Kleur" Vrijdagavond houdt de vogelvere niging „Zang en Kleur" de ledenver gadering in het Huis van Nassau. Het bestuur hoopt, dat er vele leden ge hoor zullen geven aan de oproep, omdat dit de laaste vergadering is voor de aanstaande tentoonstelling. Er is tevens nog gelegenheid om de inschrijfformulieren voor de tentoon stelling in te leveren. Voor plaats, tijd en datum van de tentoonstelling: zie agenda. Geslaagd Aan de Laboratoriumschool „Zee land" in Goes is geslaagd voor het diploma H.B.O.-A., klinisch-che- mische studierichting, mej. M. C. de Wild te Zierikzee. Sinds kort is zij werkzaam bij de „Maria Stichting" in Haarlem. Vrouwenvergadering PvdA Het afdelingsbestuur van dc PvdA te Zierikzee heeft alle vrou welijke leden uitgenodigd voor een vergadering op woensdag 25 okto ber. Op de agenda staat een bespre king over de samenwerking tussen de twee vrouwengroepen in Zierik zee binnen de PvdA: het Vrouwen contact en de Rooie Vrouwen. Deze vergadering zal worden bij gewoond door het afdelingsbestuur en wordt op uitdrukkelijk verzoek voorgezeten door de afdelingsvoor zitter. Na de pauze zal fraktievoor- zitter Jaap Groen spreken over het fraktiebeleid. Kollekte De Zeeuwse kollekte verzorgd door de Vrouwenraad Zierikzee, heeft f 1983,16 opgebracht. Hartelijk dank aan gevers en kollektanten. HAAMSTEDE Vergadering N.C.V.B. Dinsdagavond 17 oktober verga derde de N.C.V.B. in de rekreatie- zaal van de Gereformeerde kerk te Haamstede. De bijeenkomst werd geopend door mevrouw Silvis met het zingen van Psalm 91 1, 4, 8 en gebed. Na het lezen van 1 Cor. 1-18 en een stukje uit een boek van ds. Okke Jager, werden uit lied 451 eni ge verzen gezongen. Na het huishoudelijke gedeelte kreeg mejuffrouw M. E. Meijers uit Middelburg het woord. Ze vertelde nier uit de impasse zijn", aldus de burgemeester van Zierikzee. „Dit is een bedrijf dat bijzonder goed past in de bestaande gebouwen. Het is dezelfde metaalsektor en geen ver vuilende industrie". Personeel „Een deel van het - geschoolde - personeel komt mee, maar er vallen ook personeelsleden af, die aange vuld moeten worden. Ook zal er in de toekomst door pensionering en dergelijke personeel gaan afvloeien, dat zal worden aangevuld door werknemers uit de regio." De burgemeester van Zierikzee zei te verwachten, dat al op korte ter mijn enige arbeidsplaatsen beschik baar zullen komen. Daarnaast wees hij op het gunstige effekt, dat de vestiging van honderdvijftig gezin nen op allerlei andere voorzieningen kan hebben. Bij Nemag bv, dat al sinds 1924 in Rotterdam gevestigd is, zullen nu eerst plannen worden gemaakt voor de aanpassing van de gebouwen. De hijsgelegenheid bij de fabriek is zo bijvoorbeeld aan de lichte kant om dat Nemag een zwaarder produkt maakt dan Smit en Bolnes. over haar werk op „Kinderzorg" na deze lezing werden na de pauze steld hierover vragen te stellen. Na het zingen van Psalm 150 1 eindigde mevrouw Hessels de avond met gebed. Aid. Schouwen Veilig Verkeer Op maandag 30 oktober wordt in hotel Bom te Haamstede een leden vergadering gehouden van de afde ling Schouwen van Veilig Verkeer Nederland. Aan de orde komen de jaarstukken en de komende aktivi- teiten in het winterseizoen. Verder zullen enkele films worden gedraaid. BURGH Baldadigheid Twee dronken jongelui wilden dinsdagmiddag om 17.00 uur een be zoek brengen aan de supermarkt B- K. in Burgh. De winkel was echter gesloten, waarna zij aanbelden en hoorden dat zij niet geholpen kon den worden. Hierna sloegen zij een ruit in. Het waren T. K. uit Haam stede en M. uit Rotterdam, die bei den ingerekend werden door de po litie en gelegenheid kregen om op het bureau hun roes uit te slapen. (Vervolg van pag. I) Dankbare woorden voor de war me ontvangst waren er van vice- burgemeester Takahira nadat het gezelschap het gemeentehuis en in het bijzonder het museum had beke ken. Ook hij meldde met genoegen het feit dat Zierikzee al tweehon derd jaar banden met Japan onder houdt. Ook het gegeven dat in Zie rikzee schepen voor Japan werden gebouwd vond hij redenen voor de gevoelens van verbondenheid. Nadat hij nogmaals zijn vreugde uitsprak over de wanne ontvangst bood hij de burgemeester van Zierikzee een rekenmachine aan. Voor mevrouw De Meester had hij een fraai bijou bij zich. Ook burgemeester Wolters voegde zijn dankwoorden tenslotte toe aan die van zijn kollega uit Na gasaki voor de hartelijke ontvangst. Burgemeester Th. H. dc Meester van Zierikzee overhandigt de heer Hiro- chi lTakahiravice-burgemcester van Nagasaki, een press-papier van het stadszegel als herinnering aan het bezoek aan Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN. 16-10. In dc maandagavond gehouden vergadering der gemeenteraad Brouwershaven werd dc gemeentebegroting 1979 formeel aan dc raad aangeboden. Burgemeester Slabbokoorn deelde mede, dat dc begroting sluit met een post onvoorzien van f 254.495,57,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3