DE ERFENIS VAN TANTE GREET Reinigingsdienst gaat meer doen aan voorlichten publiek Methadon- wagen verbrand Verkiezingen in Beieren 'nEi hoort erbij Post op begroting 1979 „Och heden Opsporings ambtenaar nodig uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS /.IKUIKZKlvSCIIE IMIEL'WSBODE Dinsdag 17 oktuber 1978 Nr. 22391) 7 KERKWERVE, 16-10. De Raad van bestuur van de Reinigingsdienst Schouweu-Duiveland gaat zich in de vergadering van maandag 30 oktober onder meer hui gen over de begroting voor 1979. Op deze begroting is voor het eerst dit jaar een post van f 5.000,— te vinden voor kosten van voorlichtingsmateriaal. De voorlichting door de dienst bleef tot nu toe, behoudens inciden tele gevailcn, beperkt tot het ver spreiden van huis-aan-huiscirculai- res. De bedoeling is nu de inwoners meer persoonlek te gaan benaderen wanneer daartoe aanleiding is. De wijze van aanbieding van huis vuil laat nog steeds veel te wensen over en de gedachte leeft nu, dat een persoonlijk gesprekje meer effekt oplevert dan weer een circulaire. Wel is het dan gewenst enig infor matiemateriaal voor handen te heb ben met een aantal nuttige wenken en kaarten voor het geval, dat nie mand thuis wordt aangetroffen. De genoemde post is bestemd voor de drukkosten van dat informatie materiaal. Opsporings ambtenaar In de begeleidingsbrief bij de be groting wordt verder geopperd, dat dit alles helaas niet zal leiden tot de ideale siuatie. „Om deze voorlichting meer draagvlak te géven zal het no dig zijn als „stok achter de deur" een opsporingsambtenaar te kunnen in zetten in gevallen waarbij woorden geen effekt hebben." Een nota daarover zal binnenkort aan de Raad van Bestuur worden voorgelegd. Seizoenwerktijd De stijging van de hoeveelheid huisvuil, vooral in de zomermaanden brengt problemen met zich mee. Dè piekbelasting in de vakantieweken bijvoorbeeld zorgt niet alleen voor een exra aanbod dat verwerkt moet worden, maar daarnaast nog eens voor extra oponthoud op de weg en in de ophaalroute. „Een en ander is er de aanleiding toe, dat wij thans overwegen een zomer- en winter- werktijd in te voeren. Wanneer in de wiriermaanden - van oktober tot maart - de werktijd per dag met een half uur wordt bekort, welke tijd dan in de zomermaanden wordt in gehaald, zou dit tot een betere ver deling van he werk kunnen leiden". Een bijkomstigheid is daarbij dat de toename van huisvuil zodanig is dat ook bij het bestaande program ma niet meer volstaan kan worden mét drie huisvuilauto's per dag. Op een aantal dagen dieht nu al een vierde wagen te worden ingezet. Wannéér de werktijden worden ver- kont in de winter, kan een program ma worden opgesteld voor vier wa gens. Extra Verder wordt voorgesteld om het personeel, werkzaam in de buiten diensten, f 50 per maand te ver strekken wegens vuil werk. Dit wil men niet gekoppeld zien aan de wis selende werktijden. „Vaker geop perd dat het personeel wel eens wat extra's mag hebben, temeer daar de bezoldiging is afgestemd op die van werklieden bij de gemeenten. De werkomstandigheden Wisselen nog al eens. Hierbij hoeft alleen, maar aan de weersomstandigheden te worden gedacht". Materiaal Het materieel van de dienst ver keert in goede staat. Wel dient ech ter tijdig besloten te worden om ma teriaal te vervangen of uit te brei den, omdat de levertijd van een huisvuilauto momenteel ongeveer zeven maanden is. De dienst be schikt over vier huisvuilauto's met een inhoud van vijftien kubieke me ter en twee huisvuilauto's met een inhoud van twaalf kubieke meter. De mogelijkheid bestaat dat op kor te termijn een van de oude, vervan gende wagens vervangen moet wor den. Buitenroutes Daarnaast is het nodig om een open vrachtauto met lastkraan aan te schaffen voor het werk op de bui tenroutes. In 1976 werd gestart met het ophalen van afval langs prak tisch alle buitenwegen. Ook daarin is een toename van vuil -te konstatc- ren. Dit heeft tot resultaat dat de kleine vrachtauto te vaak naar de stortplaats moet rijden waardoor vrij veel tijdverlies optreedt en daarom is nagegaan of het wense- t NAPELS, Italië. 12-10. Boer f Gaetano Piccolo kwam don- I dérdag thuis van het land om t zijn huis gevuld te vinden t met mensen die weeklaagden t over dood. t Piccolo's vrouw bleek een man die bij een ongeluk om I het léren was gekomen voor t haar echtgenoot te hebben i aangezien. Tarieven De reinigingsrechten gaan voor 1979 met 3,5 procent omhoog. Ook is DEN HAAG, 15-10. De gratis me- thadonverstrekking aan heroïne- verslaafden in Den Haag is zondag opnieuw door brand verstoord. In september werd een oude Ro- de-Kruisbus, die als methadonbus dienst deed, twee maal door brand geteisterd. Dé hutobus brandde ge deeltelijk uit en werd vervangen door twee schaftwagens, die op een terrein aan de Haagse Brouwers gracht werden geplaatst. Zondagochtend merkten omwo nenden dat een van de keten in brand stond. „Flitsen" het tarief voor caravans opgetrok ken tot vijftig procent van het nor male tarief. Tot nu toe werd geen onderscheid gemaakt tussen staan plaatsen voor caravans en tenten. Gezien de tijd dat gebruik wordt ge maakt van caravans is het redelijk zo vindt het Dagelijks Bestuur, het recht daarvoor op te trekken. Bestrijding lijk is deze auto te vervangen door een kleine huisvuiluto. Het bezwaar daarvan is echter dat de chauffeur niet alleen in staat is grote en zwa re stukken afval in de wagen te de poneren, zodat op een ander tijdstip een andere wagen dat zou moeten ophalen. En dat wordt een kostbare geschiedenis. Daarom wordt nu de voorkeur gegeven aan een open vrachtauto met lastkraan. Verder wordt gewerkt aan een ef- fektiever aanpakken van de i*atten- bestrijdingsdiensft. De laatste gehou- ,den aktie heeft aangetoond dat de bevolking niet meer overtuigd is van het nut van een dergelijke aktie. Verwacht wordt nu dat door een goed opgezette bestrijding met veel minder lokaas de resultaten niet minder hoeven te zijn. Hoe een en ander gerealiseerd kan worden moet nog nader worden bekeken in verder overleg met de diverse daar bij betrokken instanties. Een nieuwe aktiviteit is de insektenbestrijdngs- dienst. In de begroting is uitgegaan van duizend manuren voor de be strijdingsdienst. In verband daar mee is het nodig een bestelauto aan te schaffen waax-mee de vergiftige bestrijdingsstoffen kunnen worden vervoei'd. Het Dagelijks Bestuur vindt het verder nodig dat het personeel goede instrukties kr\jgt waardoor klachten - die overigens niet veelvuldig bin nenkomen - kunnen worden voor komen. ALGIERS. President Houari Bou- medienne van Algerije is voor een werkbezoek naar Moskou vertrok ken, zo heeft het officiële Algerijnse persbureau zondagavond gemeld. LONDEN. Tegen de achtergrond van het toenemend verzet tegen het plafond van vijf procent dat de La- bouiregering van James Callaghan voor loonsverhogingen heeft vast gesteld, heeft de Britse mijnwer- kersbond donderdag voor zijn 260.000 leden looneisen van meer dan 40 procent op tafel geiegd. PARIJS. Zes omroepsters van de Franse staatstelevisie zijn naar de rechter gestapt om van een vrou wenmagazine exkuses en een scha devergoeding te eisen omdat dit blad de omi-oepsters had vergeleken met de meisjes achter de raampjes in Amsterdam en uit de Rode-lamp jes-buurt in Hamburg. CAIRO. De Egyptische Volksver gadering heeft zaterdagavond de re gering volle steun gegeven om door te gaan met haar pogingen om tot vrede tc komen, in weerwil van het verzet daartegen van radikalcn in het Arabische kamp. MOSKOU. He» Russische staals- persbureau Tass heeft kritiek geoe fend op het feit, dat de vlag van de Verenigde Naties is gehesen op Blair House, het gebouw in Washington waar de vredesonderhandelingen tussen Israël en Egypte worden ge veerd met deelneming van de Ver- enigde Staten. LUXEMBURG. De Duitse mark is zondag opgewaardeerd ten opzichte van de valuta van de andere Euro pese „Slang"-landen. SINGAPORE. Zaterdag is het of ficiële dodental "tengevolge van de ontploffing aan boord van de Griek se tanker Spyros in Singapox-e eer der in de week gestegen tot 65. Ze ven vermisten acht men dood. MrLFORD HAVEN. In de nacht van zaterdag op zondag is de tanker Esso York begonneri met overpom pen van een deel van de olielading van de gestrande Griekse tanker Christus Bitas. De Griek is inmid dels meer naar het midden van de Ierse zee gesleept. WASHINGTON. President Carter is ervan overtuigd, dat, als er een maal ren afzonderlijk vredsverdrag is gesloten tussen Israël en Egypte een groot deel van de oppositie te gen de akkoorden van Camp David zal verdwijnen. TOKIO. India heeft niet alleen be langstelling voor in Nederland ge bouwde onderzeeers, maar ook voor fregatten, munitie, elektronica en windmolens, zo blijkt uil opmerkin-' gen in gezaghebbende kringen in New Delhi. WASHINGTON. Zondag werden in de Verenigde Staten de »ei*ste maatregelen van kracht die erop zijn gericht het gebruik van spuit bussen voor commerciële produkten te verbieden. HONG KONG. Radio Hannoi heeft gemeld, dat twee Vietnamese gx-ens- wachten zijn gedood en een Vietna mees ontvoerd is door Chinese troe pen in de provincie Hoang lien. NICOSIA. Sinds zeven oktober, de dga waarop in Beiroet de wapen stilstand begon, zijn bijna tweedui zend Libanese vluchtelingen op Cy prus aangekomen. Dit is van" offi ciële zijde bekendgemaakt. SALISBURY. De Rhodesische po litie heeft meegedeeld dat zij ujdens een jacht op zwarte guerrillastrij ders even busten de hoofdstad Sa lisbury vijf zwarte burgers heeft ge dood, onder wie twee vrouwen exit eeri kind. De mannen werden ervan verdacht guerrillastrijders te zijn. JERUZALEM. Koning Hoessein van Jordanië heeft alle politici en invloedrijke xiotabelen uit het bezet te west-Jordanië en de strook van Gaza uitgenodigd om te komen pra ten over het plan voor het verlenen van autonomie aan deze twee gebie den. Dit heeft zondag het in Jeruza lem verschijnende blad „Al Anba" gemeld. New York. De gezagvoerder van een DC-10 vap British Airways, die _met 231 passagiers onderweg was van Los Angelos naar Londen, heeft zijn toestel bij de poolcirkel aan de grond gezet, nadat er anoniem was gemeld dat er zich een bom aan boord bevond. WASHINGTON. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse za ken Harold Saunders vertrekt zon dag naar Jordanië voor besprekin gen met koning Hoessein over het vredesplan voor het Midden-Osten. WINDHOEK. In Ovamboland, de noordelijke Bantoestan in Namibië, zijn zondag 16 mensen om het leven gekomen toen de vrachtwagen waarmee ze reisden op een landmijn reed, zo heeft de eex-ste minister van 'Ovamboland, Cornelius Ndjoba, meegedeeld. SANAA. In de Arabische repu bliek Noor-Yemen is zondag een staatsgreep verijdeld tegen het be wind van president Ali Abdullah Saieh, zo heeft een regeringswoord voerder in de hoofdstad Sanaa mee gedeeld. MUENCHEN, 15-10. B(j de Land dag-verkiezingen in Beieren iiecft de Christel(jke-Socialc Unie (CSU) van Franz Josef Strauss zondag op nieuw de absolute meerderheid be haald. De G3-jarigc Strauss wordt minister-president van Beieren, als opvolger van de 73-jarige Alfons Goppel. Do Liberale party (FDP) blijft vertegenwoordigd in de Bei erse Landdag. Exclusieve lederen geschenken en bureaugarniluren WOENSDAG 18 OKTOBER NED. I: Het middagprogramma telt maar liefst zes onderdelen: al lereerst Bolke de Beergevolgd door de eerste aflevering van de poppen- filmserie Lappenkat. In Laurel en Hardy wordt het befaamde tiveetal achteriwlgd door een geit. Daarna De grote klok de eerste editie van een kindermagazine, waarin een journalist en een drukker zich beij veren om een blad in elkaar te draaiendat kinderen ook thuis kun nen bestellen. De kinderen uil de Bijbel is een nieuwe serie getekende verhalen over kinderen, die een rol spelen in de Bijbel. De matinee wordt besloten met Black Beauty, waarin Alberts hoogmoed ten val wordt gebracht door een edele vier voeter. Het Avondprogramma gaal van start, met Van gewest tot ge west en Politieke Partijen waarin de P.v.d.A. ditmaal de gelegenheid krijgt het een en ander te zeggen. Vervolgens een aflevering van Hle Australische serie Een kat in de zak, Het stuk is getiteld een toe vluchtsoord en handelt over Mary, een huisvrouw, moedèr van drie kinderen en echtgenote van een agressieve dronkelap. Wanneer ze weer bij de huisarts komt om een nieuw recept voor valium aan te vragen, raadt deze Mary aan, met haar kinderen naar een opvangcen trum te gaan. De pianist Alfred Brendel speelt daarna twee im promptus uit opus 90 nr. 1 in c-moll en nr. 2 in Es-dut van Franz Schu bert. Het programma bestaat verder nog uit Den Haag vandaag, Pdnora- miek en Studio Sport. NED. II: In het derde deel van Overal wel wat staan alle perikelen centraal, die met school te maken hebben, Sien Vroon, Kitty Courbois en Marleis van Alcmaar spelen tref fende sketches. Na Kenmerk en Stichting Socutera neemt de VARA de uitzending over met Clown, een Zweedse tv-film, waarin clowns de hoofdrollen vertolken. Zo komen de Rastelli's Charlie Rivél, Fatini, Joe Jackson en enkele anderen in de piste. In De ombudsman wordt ak tie gevoerd voor pleeggezinnenvoor kinderen in de leeftijd van dertien tot zestien jaar. De Eilanders ten slotte is een film van George Slui- zer over de invloed van olie op de kleine gemeenschappen die wonen in de Schotse Hooglanden en op de Schotse eilanden. WOENSDAG 18 OKTOBER NED. I: 15.30 Bolke de beer; 15.40 Lappenkat; 15.55 Laurel Hardy; 16.15 De grote klok; 17.00 De kinde ren uit de Bijbel; 17.10 Black Beau ty; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Staats loterij; 18.50 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tol ge west; 19.50 Politieke partijen; 20.00 Een kat in de zak; 21.15 Alfred Brendel speelt; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Panora- miek; 22.50 Studio Sport; 23.35 Jour naal. NED. 11; 18.40 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Overal is wel wat 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Socutera; 20.32 Clown; 21.32 De om budsman; 21.57 De eilanders22.42 Journaal. DONDERDAG 19 OKTOBER NED. 1: Nadat Calimero zijn on gelijke strijd tegen de wereld heeft voortgezet, volgt een aflevering uit de serie De man van Atlantis. Viva Mexico is de titel van een special Advertentie Zondag 22 okolber, 22.40 uur, Neder land I: Sesun. Een programma ge wijd aan Sarah Vaughan, die zich hier niet een waaier koelte wuift tij dens haar optreden onder de hele lampen. rond Jack Jersey. Tegen de achter grond van Mexicaanse monumenten zingt hij onder meer: Here 1 am Acapulco, Vaya con dios en Sweet all dreams. In Derrick handelt het dit keer om de concertpianist Robert van Doom. Althans zijn huishoud ster wordt door een kogel dodelijk getroffen en mevrouw Van Doom is van mening dat de kogel voor haar bestemd was. Tegen Derrick ver klaart ze bovendien dat haar echt genoot daartoe opdracht gegeven zou hebben. De NOS zet de uitzen ding voort met Den Haag Vandaag en met Metaforen een ballet van Hans van Maanen. Het Nationale ballet danst op muziek van de kom- ponist Daniel Lesur. NED. II: Het avondje AVRO be gint met de science fiction serie voor de kleuters getiteld De Astronautjes. Vervolgens AVRO's Toppop waarin de dertig populairste singles de re vue passeren. Fred Oster presenteert hierna zijn Wie kent kwis, waarin vier aanstaande echtparen hun uit zet bij elkaar kunnen winnen. In hel panel zitten, Herman Emmink, Jos Brink, Mieke Telkamp en Ada Kok. De derde aflevering van Wie betaalt de Veerman? biedt allerminst roos kleurige vooruitzichten voor Alan Haldane. Door een nare streek van Noukakis, komt Alan's vroegere l'iefde uit Engeland overvliegen, om dat zij de draad weer op ivil pakken. Haldane heeft daar niet bepaald zin in. Melina haar moeder laat Petros uit Athene overkomen en gebiedt hem Haldane onschadelijk te maken. Tot bestuit vólgt nog de rubriek Te- levizier Magazine. DONDERDAG 19 OKTOBER NED. I: 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Cali mero; 19.12 De man van Atlantis; 20.00 Viva Mexico; 20.30 Derrick; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag van daag; 22.10 Metaforen; 22.40 Jour naal. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 De astronautjes; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Wie-kent-kwis; 21.30 Wie betaalt de veerman?; 22.20 Te- levizier; 23.10 Journaal. door FRANK VAN FALCKENOORT DAM 9 ZIERIKZEE Ze kontroleert of alle lichten uit zijn en verlaat dan het huis, de vooxxleur stevig afsluitend. Knipt de zaklamp aan en gaat de weg terug naar het grote hek. Dat ze met veel moeite weer toekx*ijgt en nogmaals moet ze met alle kracht draaien om het hek ditmaal op slot te krijgen. Een volgende keer meteen dat slot olieën, anders zie ik er nog van ko men, dat ik de sleutel er in breek en dan ben ik noig verder van huis. De weg maakt een vrij scherpe bocht. Voox*zover Bea kan voelen is het wel zand, maar vermengd met wat grind, want hij voelt behoorlijk hard aan. Met de zaklantaarn voor zich uit loopt ze verder. Het is nu bladstil. Gelukkig is het helder weer gewoi"den en zowaar is er wat maanlicht, dat een beetje geheimzin nig door de takken van de bomen zeeft en grillige lichtschijnsels ver oorzaakt. De hele sfeer voelt onpret tig aan. ik ben veel te lang in dat huls gebleven, weet ze nu. Dc weg wijkt geleidelijk aan af van bos en meei-tje en verliest zich in ki'eupelhout, dat links cn rechts vaag zichtbaar wordt bij het licht van de lantaarn. Ik moet ergens ko men in het dorp, stelt zc vast. Het is nu een weg, die redelijk goed be rijdbaar is, dus komt er op gezette tijden verkeer langs. Of loopt, hij kennelijk dood op het hek van tan- te's domein? Ze weet het niet. Om dat ze het in 't donker niet meer heeft kunnen konlrolcren. Na opnieuw een bocht gepasseerd te hebben, ziet ze in de verte een lichtje. Gelukkig. Waarschijnlijk na der ik de bewoonde wereld weer. Opgewekt stapt ze verder, maar op een gegeven moment strijkt er iets langs haar heen. een onderdeel van een sekondc. Bea schrikt en stoot een gil uit, een zijsprongetje ma kend. Gadsie, wat was dat voor iels engs? Vrijwel meteen daarna hoort ze niet ver van zich vandaan een hond blaffen, twee, driemaal. En slaakt dan een zucht van verlich ting. Om je dood te schrikken, zo'n lamme hond! Enkele minuten later heeft ze de eerste huizen bereikt en begroet ze met een gevoel van opluchting de lichten achter de ramen. Er staan hier ook straatlantaarns. Dat eerste licht, wat na de laatste bocht zicht baar werd, was dus van de verste straatlamp. Nu zal ik op deze wijze wel in het centrum van Dorringen komen, denkt ze. Het duurt toch nog geruime tijd, voor ze een beetje in het hart van het dorps is. Dat Doiringen schijnt toch groter te zijn, dan ze veronder- stelde. Ze moet het een volgende keer overdag maar eens goed bekij ken, want als ze in de komende paasvakantie met Chris hier enkele dagen doorbrengt, moet ze toch ook weten, waar cr winkels zijn. Het is al bijna half acht, als ze bij het eindpunt van de busdienst arri- veert. Ze ziet de grote garage en het kantoor. Bea ziel een autobus en een chauffeur staat bij de ingang met een vrouw te praten. Bea vraagt de man hoe laat de bus naar Enschede vertrekt. De man wijst op de ver lichte klok boven de gax-age en ant woordt: „over een minuut of lien." Er zitten al enkele mensen in de bus en omdat ze wat moe is gewor den van de lange wandeling - het is een kleine drie kwartier lopen, ver onderstelt ze - gaat ze ook naar bin nen. In Enschede heeft zc nog ruim schoots de tijd voor de sneltrein naar de hoofdstad, die twee minuten voor negen vertrekt. Is ze ongeveer half twaalf thuis. Ze gaat de restau ratie binnen cn bestelt een kop kof fie met een broodje. En rookt daar na. nadenkend. Het slaat wel vast dat er heel kort geleden nog mensen in het zomerhuis waren: waarschijn lijk een man en een vrouw, getuige de sigaretten- cn sigarenpeuk. En de nog vochtige handdoek in dc badka- mex\ Alles bijeengenomen een enge gedachte. Moi-gen er eens over pra ten met Chris. Om te horen, wat hij ervan denkt. De volgende morgen aan het ont bijt vertelt Bea van haar belevenis sen in het geërfde huis. „Heel mooi, bijzonder modern ingericht; je kunt het rustig gebruiken voor perma nente bewoning, want er zijn boven drie slaapkamei's en een droom van een badkamer. Om u tegen te zeg gen. Beneden is een grote salon, een zijkamertje met lékken boeken en een uiterst moderne keuken. Verder een ruime hal. Buiten, achter het Ivj.s, heb ik een soort garage ont dekt. Alles is kort geleden nog hele maal opgeschilderd en binnen zit er tamelijk nieuw behang op, dacht ik. Het hele terrein is afgerasterd met een naar r.iijn schatting ruim ander halve mclor hoge omheining. Om er binni n Ic komen moet je een zwaar tweedelig hek openmaken. Zo Ie zien is het hermetisch afgesloten." Maar ze verzwijgt haar ontdekkin gen en het feit, dat er volop eten en drinken in huis is en alles normaal funktioneertelektrisch licht, koud cn warm water. Daar wil ze eerst met Chris over pralen. 's Avonds als haar vader ook thuis is, vertelt ze nog eens een aantal bij zonderheden. „Ik heb cr nauwelijks enig verstand van, maar ik denk, dat alles bijeengenomen: huis, inboedel, garage, afrastering en zo gauw een tachtigduizend gulden waard zal zijn." „Maar m'n kind. dat is een kapi taal!" Moeder Lijnwegen slaat van pure verbazing haar handen ineen. „Moet je daar geen belasting van betalen?" „Dit jaar in ieder geval niet. want ik heb 't vrij van alle kosten geërfd Zo cr al successierechten over be taald moeten worden, zal dat wel van het kapitaal van tante Greet gebeurd zijn." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7