WEDSTRIJDEN OM PLOEGKAMPIOEN- SCHAP VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Opmerkelijke ocsterbroedval ver buiten „het seizoen" Meer melk gewonnen, meer melk verwacht dan in 1977 4 Agrarisch evenement STREEKNIEUWS INGEZONDEN STUKKEN EEN OUDERMIDDAG BIJ ZIERIKZEESE PADVINDERIJ ZÏERIKZEE, 15-10 Hieronder vol gen de gedetailleerde uitslagen van de zaterdag gehouden wedstrijden cm het ploegenkampioenschap van Schouwen-Duiveland. ZÏERIKZEE Bezoek uit Japan Burgemeester Th. H. de Meestér van Zierikzee zal woensdagmiddag om vijf. uur in het stadhuis de-dele gatie ontvangen uit de Japanse stad Nagasaki. De delegatie, onder leiding van burgemeester Yoshitake Moro- tani brengt deze week een bezoek aan Zeeland. De Japanners zijn hier op uitnodiging van de gemeente Middelburg waarmee Nagasaki een jtimelage is aangegaan. DREISCHOR Zeeuwse kollekte De Zeeuwse Kollekte heeft het mooie bedrag van f 345,31 opge bracht. Een woord van dank aan "gevers en kollektanten is zeker op zijn plaats. NIEUWERKERK Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Duiveland komt op woensdag 18 oktober in een spoedeisende vergadering bijeen. Op de agenda staat de verbouwing en uitbreiding van de openbare lagere school in Nieuwerkerk. OOSTERLAND Grote bazar in de Oosterhof Op vrijdagavond 20 oktober zal er in het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk een uitgebreide bazar worden gehouden, georganiseerd door de plaatselijke Oranjevereni ging, ter versteviging van de kas. Er Voor 30 jaar ZIERIKZEE. De uitbreiding en de verbetering van de Zierikzeese vis sersvloot vindt voortdurend voort gang. Zo arriveerde dezer dagen in de haven de geheel gemoderniseer de en verbteerde ZZ 2. Gedurende een groot deel van de zomermaan den is het schip elders geweest om geheel te worden opgeknapt en van een nieuwe motor te worden voor zien. MORI AAN SHOOFD. Deze weck werd een nieuwe verbinding lot stand gebracht tussen de Boerenka- de en het Molenpaadje. De misère van de beruchte dam behoort nu tot het verleden. Over de zeer brede vaart is nu een houten noodbrug aangebracht welke goed voldoen en naar verluidt zelfs binnenkort nog van een leuning worden voorzien. BURG-HAAMSTEDE. Deze week is tijdens een samenkomst in het Wapen van Burgh een Va ra-afdeling opgericht voor de gemeenten Burgh en Haamstede mei aanvankelijk acht leden. BRUINISSE. De wederopbouw aan een drietal partikuliere wonin gen maakl de laatste weken goede voortgang, doch op het terrein van de 105 gemeentewetwoningen heer ste de laatste weken een opmerke lijke stilte. Materiaalgebrek schijnt hier goede voortgang ernstig te stag neren. ZIERIKZEE. Woensdagavond kwa men een aantal reislustigen bijeen, met het doel te trachten een reisver- eniging op te richten. Na uitvoerige bespreking werd lot oprichting be sloten en staande vergadering tra den 22 personen als lid toe. ADVERTENTIE. Weekaanbieding! Cyclamen f 1.75 en 2,Prachtige Begonia's 0,50 en f 0,75. 1. en kampioen van Schouwen- Duiveland Joh. Hoogenboom, Noord- wèlle' "257,5 punten; 27 A. Fiërens, Schuddebeurs, 250 punten; 3. L. de Kök, Kerkwerve, 2441 punten; 4. B. Baartse, Seroóskerke, .230 punten; 5. Co Stols,Zierikzee, 228,5 .punten; 6. J. Stouten, Kerkwerve, 226 -punten: 7. J. Baartse, Sero'oskerke, 225 pun ten;. 8.; A. - y. ,d.Weelè.^&erzee, 224,5 punten;9. •Ai van.dehHoèk.' Kerkwerve, 218 punten;-1.0.. j-.-Beve- hinder,' Kerkwerve,- 212. puhtèn;-7tT... 7 \V.- HQska"m,..Kèrkw^e7v2ifli5.;-ïftïn- - ten;" 12,;l7 v. d.- Wekken, Brp\iw,èrs- haven;.-210;5 punteh;713.;P, dén Bóer, - Zïêrikieë, 205,5 ;'punten;- '.i4. ;C. van Damtne,Odwëtkèrk,7 204 punten; .15. A. KIeywëg£ -BHjdörpe,-;7203*5 7. pun- V -ten; '16.' -Jï v,: d:. Hóek,"KérkwérVe; 303,5r punten;. 17. "J. :de.Mey, Ser.6'0s-; j' kerke, 2ÓÖ punten;, 18. Jac.: de Brée, Zonnerhaire, 199 punten; 19. -H. De jury bekeek de resultaten met aandacht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Scheele, Kerkwerve, 197 punten; 20. J. Gaanderse, Scharendijke 197 pun ten; 21 Joh. v..!d, Velde,. Kerk\yerve, ■187 ,'püntén;. 22^ CL:'M"7 v.' d.- :Véïde; Kerk'wrèvè,. 186. punten; '23. .Jï v.. d. Velde,. Zierikzee,-185,5 punten.-' Van .'-dé driéscharige wéntélploe- gen: 1,-L. palëbo'ut, Npord'goüwe;. 2. W-. dè. Ruiter, kerkwerve-3. :A.' Da- 1'ebPut, Noordgpüwe; 4. .L; 'v. cL Schelde, Looperskapëllè, 7: Van"' de -ihgeleverde totoformulie ren waren 8 góede uitslagen.Na trekking: 1. de jeugdige - J.'. Boot, Kerkwerve en. 2. mevr. v.-.d. Vélde- Lokker, Kerkwerve. zijn op deze bazar, weer ;tal van .at-^ trakties zoals'.o.m.een~ schiettent, eeri ballentent,".ëèn' grabb'eltpn..Ver- dér kan ér wordèn7.gesipélÖ'..en '.'gé-, hengeld; ;en wat diéy'méer^j^U^F- mee zijp- weei*' vele -móóie ^prijzen 'te .winnën zóaï^'r^foyph^ -leri,. taarten," Jeén kóperen/hêlmkitf olielampen en,nóg7.vëél meer-. ••Vérder; komt ook-het bekende 'radvyanavon tuur \yeèr;'op:dë próppen, ..waarrpée ook wëer tal van prijzèn- te winnen zullen, zijn. Men lettë er. wel op dat de verspreidë folders,' die genum merd zijn, meegebracht worden nöar de bazar omdat deze ook een kans geven op een der waardevolle prij zen indien dit met het nummer klopt. Verder wordt er ook nog een bescheiden rommelmarkt gehouden van kleine voorwerpen, zoals boe ken, tijdschriften, handwerken, etc. Het bestuur van de Oranjevereni ging hoopt weer op goede belang stelling van de zijde van het pu bliek, het is wel de moeite waard een bezoek aan „Oosterhof" op deze avond. Verkoping van bouwland De resultaten van de publieke verkoping van bouwland de vorige week in de „Blauwe Keet" door no taris Karsten uit Zierikzee van de volgende percelen bouwland zijn: A. een perceel bouwland te Sirjansland aan de Zandweg, groot 4.32.60 hec taren. B. een perceel weiland te Oosterland aan de Maatje Harings Jobs weg aldaar, groot 1.60.00 hec taren. Het perceel onder A, waar voor geboden werd f 98.000,werd niet gegund en het perceel onder B. werd verkocht voor f 48.000,aan de heer W. Zweistra te Nieuwe Tón- ge. Genoemd bedrag werd geboden in de tweede veiling. Voor het eerste perceel werd het bod in de tweede veiling. Voor het eerste perceel werd het bod in de tweede veiling niet verhoogd. van mevrouw 'E. J. Poelman-van Leeuw;en, door de dames mevrouw Bal-Rotte, mevrouw Beije-Boggert, 7 mevrouw Boögert-Hage,mevrouw TBults-van .Almkerk, mevrouw .'van 't -Hófi-van óer Maas, mevrouw., ïsta- 'Bböger't;.. mevfóiiw' van; Öer^Maq's- Rotte én.' me vróuw -.V ëfstfaatep-der - Bruine,"doorrriëj .,-Lpa Rótte, en-aoor dé" Heren". L.yW^Boógèrf■ert-AY-Jft .-.Krabbé,.-heeft; opgebracht1 de mooie som van f 629;56. Hieryopr dank woorden aan dé milde gééfsters en gevers, en niet minder aan de leid ster en aan de kollektanten voor al het werk, door hen belangeloos ver richt. BRUINISSE Film over duivensport Vrijdag wordt in het hotel Storm te Bruinisse een prachtige film ver toond over de duivensport en z'n verzorging. Het bijzondere 'van deze mooie film is dat het eerste gedeel te geheel is gewijd aan de medische begeleiding van de moderne post duif. Zo zal men ook een kijkje kun nen nemen in het dierengeneeskun- dig laboratroium van de Fa. Versele te België, die deze filmavond ver zorgd. Het tweede gedeelte zal gaan over de huisvesting, verschillende spel methoden en de verzending van de reisduif naar verschillende lossings stations in Frankrijk, zodat mep ook getuige kan zijn van massale lossin gen zoals in het welbekende Orleans. Alle duivenliefhebbers worden te vens in de gelegenheid gesteld mee le doen aan een gratis mestonder- zoek van hun duiven op alle voor komende ziekten. Aan deze avond is ook nog een gratis verloting verbon den, geschonken door bovengenoem de firma. Ook voor niet duivenlief hebbers belooft dit een heel erg in téressante avond te worden. Iedereen is van harte welkom. Dc melkveestapel omvat dit jaar gemiddeld 2.260.000 dieren, wat (50.000 stuks of 2,7 procorit meer is dan in 1977, en de gemiddelde pro- duktie per koe is 4.970 kilo, zijnde 145 kilo of drie procent meer dan vorig jaar. Voor volgend jaar verwacht het Produktschapssekretariaat weer een verdere toeneming van melkproduk- tie en -aflevering, zij het minder fors dan dit jaar. De eerste negen maanden van dit van het nieuwe gemeentehuis levens dienstbaar te maken als tentoonstel lingsruimte. Bij het bezoek van de Zeeuwse afdeling van de Bond van Gemeenteambtenaren waren een aantal pentekeningen geëxposeerd, die door mevrouw T. Bolijn-Olckerse waren gemaakt van oude ansichten (dorpsgezichten) als voorbeeld. Me vrouw Bolijn verkoopt deze tekenin gen ook in haar bekende speciaal zaak „Het Mosseltje". Het ligt In de bedoeling deze expositie gedurende drie maanden te handhaven en dan te vervangen door weer een andere expositie van werkep van plaatsélij- ke of ëilandelijké kunstenaars. CNV-famille-avond Vrijdag 20 oktober organiseert het C.N.V. een grote regionale familie avond in het Dorpshuis te Bruinisse. Aanleiding tot deze familie-avond, onder leiding van de heer W. van Gilst, is het 30-jarig bestaan van de Hout en Bouwbond cn het 25-jarig bestaan van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel Bruinisse-Dui- veland. Distriktsbestuurder J. van der Kamp, zal het hoofdbestuur ver tegenwoordigen en een korte toe spraak houden. Na de pauze zal het Bruse toneelgezelschap „De Komme- dianten" het toneelstuk „Welkom Binnen" opvoeren. Nadien is er nog een gezellig samenzijn. Toch een kantine en kleedlokaal Nu bijna alles wat nieuw te Brui nisse moest worden gebouwd, klaar of bijna klaar is, is er één gebouw dat nog moet worden verwezenlijkt, namelijk kantine en kleedlokaal op het nieuwe speelveld, van de voet balvereniging „Bruses Boys". De tot standkoming daarvan, is voor het bestuur van de Boys een lijdensweg. Een krediet was er wel (de baten die de gemeente ontving uit de Haringvliet tolgelden). Maar bouwkundig wilde de zaak moeilijk van de grond komen en hoe langer de weg van gereedkoming hoe hoger de bouwkosteri. Maar nu schijnt de voorzitter de heer Verspoor, met zijn - vele relatiès geslaagd te zijn een bouwer te vinden en zal binnen en kele dagen met de bouw worden be gonnen. fHet tropisch regenwoud WAGENINGEN, 14-10. Als h£t .óp gróte schaal exploite ren enopenleggen van tro pisch regenwoud geen halt wordt toegeroepen, w'orclen niet alleen deze bósseri met vernietiging bedreigd, maar ook de van dit ecosysteem, af hankelijke inheemse bevol kingsgroepen Dat staat in een brief van de W.ageningse studenten Bos- bouwv er eniging aan.het acht ste W er'eld^Bosbouwcongrës. Dit kómt van 16 tot en met 28 óktober bijeen iii Djakarta onder auspiciën van dé We reldvoedselorganisatie FAO. Het thema van het congres, '.zat zijn „Forest for people". Verrassing op Grevelingen BRUINISSE, 16-10 Oestcrbroedval pleegt te vallen in de zomermaanden juli en augustus en eind augustus en begin september probeert men dan met behulp van een vergrootglas te ontdekken, of er zich broedval op schelpen of andete daarvoor in het water gelegde voorwerpen heeft vastgehecht. SCHEEPVAART Acmaea, 14-10 van Stanlow naar Shellhaven Acteon, 14-10 220 noord oost Seychelles naar Mauritius Mercurius, 15-10 van Rotterdam naar Hamburg Moordrecht, 13-10 van Savona naar Malta Acmaea, 16-10 Rede Soitthend. Aludra, 16-10 le Port Said Diloma, 16-10 1100 m. ooèt New York naar Malta. Nu was .begin september de kon- klusie, geen broedval in 1978, de zo mer is kennelijk te koud geweest. Mén begon al bij het te water laten van de kollekteurs te wanhopen. Men liet de helft maar op de wal staan, zaaide veel minder schelpen dan men voorhanden had; men meende het wel te weten. Dc weers omstandigheden zijn uiterst ongun stig, alle kosten zijn tevergeefs. En de pessimisten schenen igelijk te krijgen, de zomer was te nat en te koud. Konklusie: in september geen broedval, Nu medio oktober moet men die konklusie herzien. Wel zijn de re sultaten op de Yerseke bank teleur stellend, maar het Grevelingenmeer geeft prachtige resultaten, vooral op de kollekteurs. (Kollekteurs zijn speciale gefabriceerde voorwerpen, waarin zeven uitneembare lagen van plastic zijn aangebracht, aan trekkelijk voor de oesterlarven om zich aan vast. te hechten). Vol broedval Do kollekteurs (1500) men had er Schrijfavonden Airinésty Irttërnational De komende week worden in Zie rikzee en Haamstede weer de maan delijkse schrijfavonden gehouden. In Haamstede was dat nu maandag avond. Het tijdstip is voortaan een half uur eerder, dus nu is er tussen 7 en 9. uur in de rekreatiezaal van de Ge reformeerde Kerk gelegenhèid om te schrijven. In Zierikzee is die ge legenheid er ook. Men zie elders in dit nummer. Het meedoen aan deze schrijfak- tie hoeft voor niemand moeilijk te zijn, omdat gebruik kan worden ge maakt kan worden van in de juiste taal gestelde voorbeeldbrieven. Zelf opstellen van. een brief is dus piet nodig (maar mag natuurlijk wel). Gevangenen De gevangenen voor wie deze maand aktie gevoerd wordt zijn 1. PascalLissouba, Cóngólse. Volksre publiek: Deze. 47-jarigé hoogleraar en ex minister-president van Kon go is volgens AI vals'beschuldigd en daardoor veroordeeld tot levenlan ge detentie in een werkkamp. 2. Ba- lys Gayauskas, Sovjet Unie. Als ijveraar voor de nationalistische be weging in Litouwen en wegens steun -aan politieke gevangenen en hun gezinnen is hij veroordeeld tot 15 jaar werkkamp en ballingschap. 3. Milqslav Cerny, Tsjecho-SIowa- kije. Kritiek op heit door de regring gevoerde beleid t.a.v. Charta '77 le verde hém een veroordeling op we gens. „opruiing". Noodzakelijke me dicijnen tegen epilepsie worden hem geweigerd. 4. Carlos Mariano Zamo- rano Vega, Argentinië. De heer Ve ga is jurist en vice-president van de Argentijnse beweging voor de men senrechten. Hij zit al bijna 4 jaar zonder beschuldiging gevangen en zijn gezin is de laatste \l/z jaar niet meer op de hoogte van zijn verblijf plaats. 3.000, zitten vol broedval en de be trokken oesterkwekers konstateren spijtig „hadden wé ze allemaal maar uitgezet", hadden we maar 1.000 m3 schelpen gezaaid, in plaats van 200. Het was lonend geweest, het broed, dat vooral de laatste weken hard groeit is kerngezond, evenals de zaaioeslers die gewonnen zijn van de broedval l977 en 1976. Opnieuw zorgde de Grevelingen voor een niet gedachte en aangena me verrassing. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door de Provinciale Kerkverga dering Zuid-Holland tot. predikant voor buitengewone werk zaamheden (scriba P.K.V. (toez.): T. Poot, Nieuw-Loosdrecht; te Uddel; J. Vroegindeweij, Katwijk aan Zee; te Bleskensgraaf: A. Visser, kand., Maartensdijk (U.). Aangenomen naar Ouddorp: W. J. .op 't Hof, Hedel; naar Valkenswaard - Aalst-Waarle: Th. Boas, Vreeland. Gereformeerde Kerken Beroepen te Giessen-Rijswijk (N.-Br.): P. 't Hoen, kand., aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Tilburg: A. N. Dekkers, Velp. Beroepbaarstelling: Door de klas- sis Almkerk is préparatoir en pe remptoir geëxamineerd en beroep baar gesteld: P. 't Hoen, Alm weg 37, Rijswijk (N.-Br.). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Vlaardingen: J. J. Burger, Dokkum; te Alkmaar: J. Luiten, Houwerzijl. Bedankt voor Capelle aan de IJs- sel: C. Bijl, Groningen-Noord. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Utrecht-Noord: P. Roos, Harderwijk. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Benthuizen en te Eindhoven: J. Kareis, Werkendam; te Nunspeet: L. Blok, Capelle aan de IJssel; te Ouddorp: J. Kostèr, Bar- neveld; te Westzaan: A. Moerkerken, Nieuw-Beijerland; te Haarlem: G. A. Zijderveld, Middelburg. Bedankt voor Middelburg-Zuid: J. M. Kleppe, Woerden. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen le Elspeet: F. Mailan, Rhenen. Doopsgezinde Broederschap Aangenomen naar Nijmegen: Joh. van der Meer, Edam-Middelie. Hervormd-gereformeerde samenwerking' In de kader van de hervormd-ge reformeerde samenwerking te Niëu- werkerk, wordt op maandag 23 ok tober in de consistorie aan de Kerk- ring een gemeenschappelijke lcerke- raadsvergadering gehouden. Aan de orde komen zaken als: kerstzang- dienst, jeugddiensten e.d. Opbrengst Zeeuwsche Collecte Tentoonstelling in gemeentehuis De Zeeuwsche Collecte, die in Oos- Het is een goede gedachte geweest terland gehouden vVerd onder leiding van het gemeentebestuur om de hal LANDBOUW EN VEETEELT RIJSWIJK (Z.-H.), 16-10. De Nederlandse melkproduktie en de aflevering van melk aan fabrieken zullen ovér het jaar 1978 ongeveer zes procent hoger uitkomen dan in 1977, aldus een schatting van het sekretariaat van het pro- duktschap voor zuivel. De produktie zal op 11.230.000 fon, de aflevering op 10.807.000 ton komen. jaar was dé aflevering ongeveer 6,5 procent groter dan in de overeen komstige tijdvakken van 1976 en 19^7 (in die beide jaren waren de cijfers voor die pcTiodc vrijwel ge lijk). In augustus en september was het zelfs negen tot tien procent meer dan in augustus en september vorig jaar. In oktober .wordt zes, in no vember en december vijf procent meer verwacht dan een jaar tevo ren. ZIERIKZEE, 11-10. Zaterdagmid dag werd in het klubhüis ,.t)c Lelie" aan het Groene Weeg je een otlder- middag gehouden door dc Padvin derij in Zierikzee. Altc ouders cn be langstellenden waren van harte wel kom. Men was met ongeveer tachtig mensen bijeen. De ouders en de kinderen werden in groepjes van zes verdeeld voor '1 spelen van „Levend Ganzenbord". Er moesten bij dit spel allerlei vra gen worden beantwoord en opdrach ten worden uitgevoerd, die allemaal betrekking hadden op „scouting Vooral werd de nadruk gelegd op het feit dat de padvinderij kampt met een groot tekort aan leiding ge vende personen. Na het Levend Ganzenbord was de mist zo dicht geworden, dat besloten werd het kampvuur van het pro gramma te schrappen en de geza menlijke broodmaaltijd in het klub- huis te gebruiken. Na het brood en dc soep zong elke groep een couplet van oen lied, dat ze zelf geschreven haddon. Om omstreeks zeven uur werd deze uitstekend geslaagde oudermiddag besloten. Inmiddels is er nog geen oplossing voor hot probleem van het leiding tekort bij de padvinderij. Men hoopt, dat mensen, die voor dit werk voe len. eens van zich zullen laten horen. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4