Kardinaal Karol Wojtyla eerste niet-Italiaan in 455 jaar N.V.V. vierde feest Van der Stoel over kernreaktoren „Camp David" over Rhodesië? Britse regering roept zeehondenjagers terug Tilburgse katholieke hogeschool opnieuw afgesloten Paus Johannes Paulus II AGENDA Lekkende tankwagen Protest bewoners Zeeuwse R.S.V.-woningen Eén gulden voor Gero Advokaat Folkerts beschuldigt staatssekretaris Man doodgestoken 2 ROME/DEN HAAG, 17-10. Het heilig kollege van kardinalen heeft maandag een eind gemaakt aan een traditie van eeuwen. Het koos de Poolse kardinaal Karol Wojtyla tot de 265ste leider van de Roonis-Ka- tholieke kerk. Dinsdag 17 oktober Zierikzee Onderdak, 13.00-17.00 uur, handbal- Ouwerkerk instuif. Huis van Nassau, 20.00 uur, fraktie- vergadering PvdA. Vrijdag 27 oktober Zierikzee R.K.-kerk, 20.00 uur, Interkerkelijke /.endingsavond. Dorpshuis, 19.30 uur, jubileum-vie ring muziekvereniging „Nieuw Le ven". Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur, bijeenkomst NCVB. Renesse Bowlingcentrum, Bond van Opzich- zeli'staanden, bowlen, 20.00 uur. Kerkwerve Konsistorie Herv. Kerk, 19.30 uur, kursus zondagsschoolleiding. Koorrepetitie in Chr, Geref. Kerk; 20.00 uur. Bruinisse „Onze Hoeve", 20.00 uur, Drive-in- disco-show. Woensdag 18 oktober Zierikzee Luitje, aankomst ms. Prins Willem Alexander, 18.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw: Vergade ring NCVB-afdeling; 20.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis, 20.00 uur, vergade ring gemeenteraad. Sirjansland Verenigingsgebouw. Ref. Contactor gaan. 19.45 uur. Bruinisse Evenementenhal Aquadelta, 20.00 uur, dansavond met orkest. Donderdag 19 oktober Zierikzee Mondragon, 14.00 uur, afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond. Kerkwerve Vergadering N.C.V.B. in Ver. ge bouw; 19.45 uur. Bruinisse „Onze Hoeve" (Aquadelta); Mossel avond; 19.00 uur. Recradelta (Aquadelta); Show- en dansavond; 20.00 uur. Vrijdag 20 oktober Zierikzee Stadhuis, 19.30 uur, bijzondere raads vergadering. Huis van Nassau, 20.00 uur, leden vergadering „Zang en Kleur". Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur, Natuur- en Vogelwacht. Zonncmaire Café-restaurant Bommenede, Bond van Opzichzelfstaanden, open avond, 20.00 uur. Zaterdag 28 oktober Zierikzee Café-restaurant De Witte Raaf, Bond van Opzichzelfstaanden, kof- fie-uurtje vanaf 15.00 uur. Ouwerkerk 13.30 uur rondgang „Nieuw Leven"; 14.00 uur Dorpshuis, opening bazar. Goes Grand Theater; film-informatiedag voor jeugdleiders etc.; 9.30 uur. Maandag 30 oktober Zierikzee Hotel Van Oppen, jaarvergadering R.K. scholen, 20.00 uur. Schoolgebouw. Ouderavond Theo Thijssenschool; 20.00 uur. Scharendijke De Putmeet, 16.00 uur, vergadering Raad van Bestuur Reinigingsdienst. Dinsdag 31 oktober Zierikzee Peuterzaal „De Lichtboei"; kursus voor leidsters van peuterspeelzalen; 20.00 uur. Duiveland/Zierikzee Busstation Zierikzee; vertrek NBP- Duiveland naar Delft; 8.30 uur. Middelburg „De Schakel", 19.30 uur, Ver. Mi lieuhygiëne. Woensdag 1 november Zierikzee Bovenzaal bij Geref. kerk; .kursus kreatief spel van de Stichting Jeugd; 20.00 uur. Donderdag 2 november Zierikzee Bovenzaal bij de Geref. kerk; kur- i' sus audio-visuele middelen van de Stichting Jeugd; 20.00 uur. Vrijdag 3 november Zierikzee Nutsspaarbank 19.00 uur Prijsuitrei- ,,king Slichting Nutstuingrohdverhu- •ring. 3 t/m 5 november Burgh De Kobel, weekeind geref. en herv. jeugd Scharendijke en Brouwersha ven. Dinsdag 7 november Oosterland O os ter hof, 19.00 luur, bazar van oranjevereniging. 4 I Bruinisse Recradelta (Aquadelta); kindermid dag met poppentheater; 15.00 uur. Hotel Storm, 19.30 uur, film óver duivensport. Maandag 23 oktober Zierikzee Raadszaal stadhuis, vergadering ge meenteraad, 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk, Schrijfavond Amnesty International 19.00-21.00 uur. v Geref. kerk: Lezing door de heer A. C. W. van der Vet; 19.45 uur. Scharendijke Raadhuis. Vergadering raad Midden- schouwen .19.30 uur. Noordgouwe Dr. Wortmanstraat 28, bespreking over samenstellen dorpsraad, 20.00 Uur. A,. i Nieuwerkerk Wijkgebouw, 14.30 uur, moeder-kleu- terkursus. xV- Dinsdag 24 oktober Zierikzee 's Landskamer, 20.00 uur, NBPV afd. Noordgouwe e.o. „Mondragon", 20.00 uur, ledenverga dering Diabetes Vereniging Ned. afd. Schouwen-Duiveland. Peuterzaal „De Lichtboei"; kursus voor leidsters van peuterspeelzalen; 20.00 uur. Restaurant-café „De Witte Raaf", 20.00 tot 24.00 uur, vrouwencafé. T Beatrixschool, Weststraat 34b, Bloed- plasma-avond Ned. Rode Kruis afde ling Schouwen Westhoek. Woensdag 8 november Zierikzee Bovenzaal bij Geref. Kerk; kursus kreatief spel van de Stichting Jeugd; r 20.00 uur. Donderdag 9 november Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Bovenzaal bij de Geref. Kerk; kursus -audio-visuele middelen van de Stich ting Jeugd; 20.00 uur. Vrijdag 10 november Drejschor Dorpshuis, bazar t.b.v. kerk. Zaterdag 11 november Dreischor Dorpshuis, bazar t.b.v. kerk. Woensdag IS november Zierikzee Bovenzaal bij Geref. Kerk; kursus kreatief spel van de Stichting Jeugd; 20.00 uur. Donderdag 16 november Zierikzee Bovenzaal bij de Geref. Kerk; kursus audio-visuele middelen van de Stich ting Jeugd; 20.00 uur. Woensdag 22 november Zierikzee Bovenzaal bij Geref. Kerk; kursus kreatief spél van de Stichting Jeugd; 20.00 uur. Donderdag 23 november Zierikzee Wojtyla, de eerste Pool op de troon van Sint Petrus, nam de naam Johannes Paulus II aan. De keuze van kardinaal Wojtyla is In de gehele wereld met instemming ontvangen, waarbij vooral de nadruk werd gelegd op de ontwikkeling van de relaties tussen het Vatikaan en de Oosteuropese landen. Voor de Italiaanse katholieke ge meenschap leidde de keuze van Wojtyla in eerste instantie tot onge loof en stomme verbazing. De eer ste Nederlandse reakties, zowel van katholieke als van protestantse zij de, zijn in het algemeen positief. Men waardeert het dat de traditie om een Italiaan te kiezen is door broken. Ook is men blij dat de nieu we paus geen curie-figuur is. Neder landse kenners van Wojtyla typeren hem als intelligent, innemend en in ieder geval minder anti-communis tisch dan de andere Poolse kardi naal, Wyszynski. BRUSSEL. Uïtlstel van toelating- van Griekenland, Spanje en Portu gal tot de EEG zou de democratie in deze landen in gevaar kunnen óren- gen, zo heeft de vicevoorzitter Lo renzo Natali van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EEG, in een rede verklaard, die hij in Turijn zou uitspreken. (Vervolg van pag. 1) vakbeweging. Nog steeds, zo zei hij, gaat 't om een stuk bittere noodzaak. „Het is het opkomen voor de belan gen van de ekonomisch zwakkeren". Ook wat vertegenwoordigingen van de vakbonden betreft word nog vaak opgelopen tegen een regenienmenta- lieit zoals in Zeeuws Vlaanderen Yvaar de bond als vertegenwoordiger van de'patiënten een zetel wilde heb ben in het samenwerkingsorgaan van de ziekenhuizen. Die zetel werd ge weigerd. „We hebben een redelijk goed bestaan opgebouwd, maar geen onbedreigd bestaan". Dank Zo signaleerde hij ook dat het NW op Schouwen-Duiveland geen zetel krijgt in de plaatsingskommissie voor het Werkvoorzieningsschap De Zuid hoek. In dergelijke kommissies is overal elders dé, vakbeweging wel vertegenwoordigd. Aan het éind van zijn opwekkende en felicitatiewoorden overhandigde hij het bestuur qeh ehveloppe met inhoud en de bestuursleden een pre sentje. Een enveloppé met inhoud was er ook van de hqer A. J. Bal die namens de plaatselijke raad van Bruinisse gelukwèn'sèn uitsprak. Dankwoorden waren er tenslotte van de voorzitter voor de sprekers, voor de grote opkomst en voor de giften van de bonden voor deze avond. De wind, die even de toppen van de duinen raakt, dan weer enorme vla gen die het zand doen opstuiven. Hei hoort allemaal bij dit herfstsei zoen, dat nu toch echt is aangebro ken. De natuur zorgt voor een mag nifiek dekor voor aantrekkelijke herfstwandelingen (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Acht stemmingen De 111 kardinalen die de afgelo pen dagen in de Sixtijnse kapel za ten opgesloten hadden, verspreid over '32 uur en 48 minuten, acht stemmingen nodig om de 58-jarige aartsbisschop van Krakau te kiezen. Vooral voor de 300.000 gelovigen die zich op het Sint Pietersplein in Ro me hadden verzameld kwam de verkiezing van Wojtyla als een vol slagen verrassing, temeer daar de EDINBURG, 16-10. De Britse re gering heeft het voorgenomen af schieten van 5000 zeehonden ten noorden van Schotland afgelast na de felle campagne van milieube schermers. De Britse minister voor Schotse zaken, Bruce Millan, zei maandagavond dat het Noorse team van zeehondenjagers wordt terugge trokken wegens de openbare be zorgdheid om de jacht. De Noorse jagers waren gehuurd om.5000 drachtige zeehonden en zee hondenjongen af te schietenin een poging de visstand rond de Orkney- eilanden op peil te houden. Maar le den van Greenpace, de internatio nale groep tot bescherming van het milieu, had aangekondigd zich tus sen de zeehonden en de schutters op te stellen. De aankondging van de Britse re gering is een overwinning voor Greenpeace, die zcih heeft beijverd de jacht een jaar uit te stellen om BADHOEVEDORP, 17-10. Onge veer dertig gezinnen hebben maan dag hun woning in Badhoevedorp verlaten in verband met het explo siegevaar dat de tankwagen die eer der op de dag tegen het viaduct in de A9 botste, opleverde. Ook in verband met de kans op een ontploffing werden in een deel van Badhoevedoi-p gas en elektrici teit afgesloten. De chaffeur van de tankwagen is met lichte verwondingen en een shock opgenomen in een ziekenhuis in Haarlem. TILBURG, 17-10. De bezetters van het centrale dienstengebouw van de katholieke hogeschool Tilburg, heb ben dinsdagmorgen vroeg het ge bouw opnieuw hermetisch afgesloten. De naar schatting zestig bezetters hèbbeh de nacht van maandag op dinsdag in het dienstengebouw door gebracht. De bezetters eisen een snelle be noeming van een hoogleraar in de politieke ekonomie en maatschappe lijke orde. Maandag werd het gebouw Poolse kardinaal in de eculaties voorafgaande aan het conclaaf niet bij de „papabili" was genoemd. Eerste uit Oostblok iKarol Wojyla is ook de eerste niet-Italiaanse paus in 455 jaar en de eerste in de geschiedenis afkom stig uit een communistisch land, Zijn verkiezing komt nauwelijks 18 dagen na de plotselinge dood van Johannes Paulus I, die tijdens zijn kortstondig pontificaat (34 dagen) de harten van miljoenen won met zijn warme, innemende glimlach. Vati- kaanse deskundigen zteiden dat de naam Johannes Paulus II, die kar dinaal Wojtyla heeft aangenomen, illustreert dat hij het beleid van Jo hannes de 23ste en Paulus de 6de zal voortzetten. Ze omschrijven hem als „theologisch conservatief met een open geest". nieuw bewijsmateriaal te vex*zame- len of de zeehond metterdaad ver antwoordelijk is voor de teruggang in de visstand. Leden van Greenpea ce hebben de afgelopen week de bo ten van de Noorse jagers gevolgd met hun treiler Rainbow Warrior en hebben met sukses voorkomen dat. ook maar één zeehond is afge schoten. VLISSINGEN, 16-10. Ruim 300 be woners van RSV-huizen in Viissingen en Soeburg hebben maandagavond een protestbjjeenkomst bijgewoond die door de stedelijke raad voor maatschappelijk welzijn in Viissingen was georganiseerd, naar aanleiding van de verkoop van de 572 woningen van het Rijn-Schelde-Verolme-con cern in Zeeland aan de beleggings maatschappij Fortress. De sfeer van de, vergadering was er een van, machteloze woede, onze kerheid en teleurstelling. In een te legram aan de raad van bestuur van RSV hebben de bewoners aange drongen het voorlopig koopkontrakt met Fortress ongedaan te maken om zo de bewoners nog de kans te geven stappen te nemen die kunnen leiden tot de rechtstreekse verkoop van de huizen van RSV aan de bewoners- groepen of om de woningen aan wo- ningbouwcoöperaties of andere so ciale instellingen te verkopen, die de huizen zonder winstbejag aan de huidige bewoners zullen verhuren. van de hogeschool ook al bezet. Na drie'uur werd de bezetting toen ge broken door de politie, die de bezet ters uit het gebouw haalde. Het kollege van bestuur van de ka tholieke hogeschool Tilburg heeft de bezetters om ongeveer half negen gesommeerd om de hogeschoolgebou wen te verlaten. Het bestuur heeft verder laten weten dat de politie zal worden verzocht de gebouwen te ontruimen, indien de beztters geen gevolg geven nan de sommatie van het bestuur. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND VLISSINGEN. Zaterdagmorgen is in de Braakmanhaven in Terneuzen het stoffelijk overschot aan wal ge bracht van een 44-jarige Spanjaard, opvarende van een Belgisch tank schip. De man, G. Loren/a uit Monna Ponte Vera, is vrijdag op zee bij werkzaamheden in de pompkamer om het leven gekomen. UTRECHT. Circa 500 Ut rechters hebben zaterdag in de Domstad met een demonstratie geprotesteerd tegen de aanleg van Rijksweg 27 door het landgoed Amelisweerd, een fraai na tuurgebied vlakbij Utrecht. IIEILOO. Als gevolg van bliksem inslag in het rieten dak, is maan dagavond even na elven een woning- in-boerderjj-stijl in Heiloo tot de grond toe afgebrand. De schade loopt in de tonnen. Het pand was bijna voltooid en nog niet bewoond. Het vuur is bestreden door de korpsen van Heiloo en Egmond, met techni sche assistentie van het korps Alk maar. UTRECHT, 16-10. De Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap - heeft oogkleppen op gehad door te komen met voorstellen tot invoering van snelle kweekreactoren. Het Eu ropees parlement heeft vervolgerïs in eerste instantie het groene licht ge geven voor een opwerkingsfabriek. „Een treurige zaak", aldus het Twee de-Kamerlid voor de P.v.d.A. Max van der Stoel. Hij zei dat op een studiebijeenkömst van zijn partij in Utrecht over de problemen rond de verspreiding (proliferatie) van kern wapens. ZEIST, 16-10. De fabrikant van bestek en tafelzilver NV Nederland- sche Metaalwarenfabrièk M. J. Ger ritsen (Sola-fabriek) biedt één gul den voor NV Gerofabriek, waar be stek, pannen en serviezen worden gemaakt, zo blijkt uit een brief van Sola-direkteur A. Gerritsen aan het ministerie van economische zaken. Vorige week maakte Gero bekend dat een verdere sanering in de per- soneelssector noodzakelijk was en dat het huidige aantal van 157 Ne derlandse werknemers in de periode tot volgend jaar mei met 40 moest worden teruggebracht tot 117 en wel via gedwongen ontslag. HOENSBROEK, 16-10. In de RAF- zaak heeft de staatssekretaris van justitie, mevrouw Haars, aperte leu gens verteld om haar doel te kun nen bereiken. Dit zei maandagavond één van de advokaten van het nog in Nederland verblijvende RAF-lid, De Duitser Folkerts, mevrouw mr. J. M. E. Dubois-Brinkman uit Hoens- broek. Zij deed dit in een vraaggesprek voor de Regionale Omroep Zuid (R.O.Z.). Over de geïsoleerde detentie in het Huis van Bewaring in Maastricht merkte mèvrouw Dub'ois op: „Wal daar gebéurd is, had ik niet voor mogelijk gehouden in een rechts staat als Nederland". Na de uitwij zing van Wackernagel en Schneider had zij niet verwacht dat Folkerts nog mocht blijven, tenminste niet van deze staatssekretaris. Volgens mr. Dubois is het niet waar de Wackernagel en Schneider in dorst- en hongerstaking waren gegaan. Er is steeds sprake geweest van alleen een hongerstaking. GENNEP, 15-10. De 22-jarige J. Rtitter uit Uden is zondagavohd op de kermis in het Noordlimburgse Gennep doodgestoken. Als vermoe delijke dader heeft de politie een 26- jarige man uit Gennep aangehouden. De politie kon maandagmorgen nog geen verdere mededelingen geven. LAATSTE NIEU\t S LOS ANGELES, 17-10. Premier Smith van Rhodesië heeft heden (dinsdag) verklaard een soort Camp David over Rhodesië te willen. Op vallend aan Camp David was dat er geen terroristische organisaties- voor waren uitgenodigd en verder dat er besluiten werden genomen ondanks het verzet van een aantal Arabische landen die niet direkt té maken heb ben met het kon flikt t ussen Israël en Egypte. Smith, op rondreis in de Verenig de Stalen om steun te winnen voor zijn uit blank en zwart bestaande overgangsregering, had vorige week \*erklaard thans voorstander te zijn van een konferentie van alle partij en in de Rhodesische kwestie met inbegrip van de guerillastrijders van het Patriottische Front die het huidige bewind vanuit het buiten land bevechten. Lange Nobelstraat 30; Informatie avond Amnesty International, 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw: Filmmiddag; 14.30 uur. Woensdag 25 oktober Zierikzee Lange Nobelstraat 30; Schrijfavond Amnesty International, vanaf 20.00 uur. Haamstede Graaf van Haamstede, Lezing Huis vrouwen, 19.30 uur. Rekreatiezaal Gereformeerde kerk, 20.00 uur. CDA-ledenvergadering. Brouwershaven Verenigingsgebouw. 14.30 uur, spel- middag. Donderdag 26 oktober Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede, 20.00 uur. Klnvcr- jaswedstrijden voor iedereen. Bovenzaal bij de Geref. Kerk; kursus audio-visuele middelen van de Stich ting Jeugd; 20.00 uur. Zaterdag 25 november Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf": Jaar feest LTC; 20.00 uur. (OHIO) 22S5 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zet Bedaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2