I MEUBELRAMA N.V.V. Schouwen-Duiveland vierde zestigjarig bestaansfeest in Bruinisse met nieuw Concertzaal Gerard Cox komt programma in de M. KATS 1 MEUBELRAMA B.V. INRUILAKTIE tot eind oktober! „Vakbeweging moet waakzaam blijven" DE ZIERIKZEESCHE COURANT Z.V.U.-voorstelling Man bekent wurging vriendin VOOR DE ZEKERHEID I INTERIEURVERZORGING Nu is uw oude apparatuur geld waard! radio-, t.v,- en HiFi-specialist St. Domusstraat - LET OP 80 - 82 ZIERIKZEE - Telefoon (01110) 5065 Officieel dealer van: Philips - Aristona - Grundig - Dual - Pioneer - Akai - Marantz - Rank Arena Huishoudelijk: Moulinex - Inventum - AEG - Mielc Zie onze aanbiedingen op pagina 8 ZIERIKZEE. In zwembad Onderdak startte gisteren, maandag 16 oktober, voor de derde maal de zwemvier- daagse. Dit jaar met een rekordaan- tal deelnemers: 865. Zwemsters en zwemmers van alle leeftijdskatego- rieën zijn gedurende de vier dagen van vroeg tot laat in het zwembad te vinden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het geloof is een stok om op te leunen, niet om anderen mee te slaan. Laurillard Verwachting tot woensdagavond: Geleidelijk minder buien Wisselend bewolkt -met geleidelijk minder buien; tot overwegend ma tig afnemende noordwestelijke wind; minimumtemperaturen van 10 gra den aan de kust tot ongeveer 5 gra den in het binnenland; middagtem pera turen omstreeks 12 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 lot 7. Min.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 11 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 okt. Zon op 7.00, onder 17.41 Maan op 19.13, onder 9.23 19 okt. Zon op 7.10. onder 17.39 Maan op 19.49, onder 10.28 Laatste kwartier: 24 okt. (1.34) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laag water 18 okt. 4.28 16.40 9.45 22.12 19 okt. 5.03 17.15 10.23 22.53 Springtij: 18 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze omgeving zal geleidelijk enige verbetering onder gaan. Achter een front, dat maan dagavond onze kust bereikte en daarna snel naar Duitsland wegtrok, stroomde met noordwestelijke wind vrij koude en onstabiele lucht ons land binnen. Hierin kwamen talrijke buien voor, waarvan sommige met hagel en op veel plaatsen werd on weer waargenomen. De noordwestelijke stroming staat lussen een krachtig hogedrukgebied op de oceaan en een lagedrukgebied, dat zich uitstrekt van Skandinavië tot in midden-Europa. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda c_ w j a Redakteur: M. J. Bij de Vaate nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtma'n, Janne- Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. Dinsdag 17 oktober 1978 135ste jaargang Nr. 22390 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) in dit nummer: Gemeente-ambtenaren in Bruinisse BRUINISSE. 13-10. l)e vakbeweging zal waakzaam moeten blijven. Ook voor wat betreft DOS-bouw, waar het gaat 0111 de Oostersclieldewerken, zal zij zich met overtuigingskracht moeten kunnen uitspreken. „Wanneer we dat niet doen ben ik er van overtuigd, dat er een hele boel dingen over ons heen zullen ko men. Wanneer we by voortduring mensen die buiten Zeeland wonen, hier laten werken ondervinden we daar de gevolgen van wanneer de werken klaar zijn. Als de woning bouw dan niet meer zo is als nu, ontstaat er werkloosheid in de bouw". Tot die waarschuwende woorden kwam vrijdagavond Roel de Vries, voorzitter van het distriktbestuur van het NVV en distriktbestuurder van de Federatie van Bouw en Hout bonden tijdens de toespraak, die hij hield ter gelegenheid van de viering van het zestigjarig bestaan van de afdeling Schouwen-Duiveland van het NVV. Feest De NVV-afdeling vierde dit feest in een propvolle zaal van het Dorps huis in Bruinisse. Aan het begin van de avond werden welkomstwoorden en gelukwensen uitgesproken door afdelingsvoorzitter R. Willemse, dis- triksbestuurder Wirn Pel, Roel de Vries en de heer R. A. Bal. Hierna werd een verloting gehouden en kon er worden gefeest met muziek van het trio Paula Koster. Geschiedenis Voorzitter Willemse verwelkomde de vele leden met hun aanhang, de beide sprekers en de kollega's van Goeree-Overflakkee die het feest mee kwamen vieren. Hierna dook hij - zoals bij derge lijke jubilea gebruikelijk - in de ge schiedenis van de afdeling in het bij zonder en de vakbeweging in het al gemeen. Wat 't eerste betreft moest hij erg sober zijn. omdat in de oor logsjaren archieven en notulen zijn vernietigd om ze uit handen van de Duitsers te houden. Eisen Hij noemde het met toevallig dut 1918 het jaar was dat de vakbewe ging ook op Schouwen-Duiveiand kwam. Partij (SDAP) en vakbewe ging' gingen eisen stellen. De mensen gingen beseffen dat er meer was dan de eerste levensbehoeften. De eisen waren onder meer vrouwenkiesrecht, staatspensioen op 60-jarige leeftijd, intrekken van de stakingswet van 1903 en socialisatie van produktie en aanvoer. Het was de tijd van Troel stra's beroemde vergissing". De heer Willemse herinnerde er aan dat het lid zijn van een vakbond in die dagen kans op ontslag inhield. „De pioniers moeien grote idealisten geweest zijn om zoiets te beginnen". De krisisjaren met hun grote werk loosheid en later de oorlogsjaren brachten weer andere problemen met zich mee. Na de oorlog ging de Bestuurdersbond - de voorloper van de NVV-afdeling - weer van start en de waardering voor al het werk dat werd verricht kwam in 1958 tot ui ting bij de viering van het veertig jarig bestaansfeest. Toen al werd ge zegd dat - hoewel Zierikzee als ont- wikkelingskern was aangewezen - het uitzicht toch immigratie en pen delen was. Sanien werking Bij het vijftig jarig bestaansfeest in 1968 werd de uitspraak gedaan: „Vul Zeeland met mensen, niet met fabrieken. Er is nog ruimte genoeg". „Die uitspraak zou ik nu niet graag herhalen" aldus de heer Willemse, die verder als belangrijk feit de sa menwerking binnen FNV-verband noemde, die ook binnenkort op Schouwen-Duiveland geheel rond zal zijn. De NVV afdeling zal zichzelf dan opheffen en een FNV-afdeling wor den, zo kondigde distriksbestuurder Wim Pel aan. Voorzitter Willemse wist te melden dat het eenheidsstre- ven binnen de vakbeweging altijd heeft bestaan. Om de ontwikkelingen te illustreren lag er in de hal van het Dorpshuis een fotoboek met kranten knipsels enz., ter inzage. Bu lans Geluk wensen waren er hierna van Roel de Vries, die ook de kans aan greep om de balans op te maken. Hij stelde enkele punten vast, die de vakbeweging heeft verworven. De mindere kwetsbaarheid van de werk ZIERIKZEE, 17-10. Onder auspiciën van de Z.V.U. vindt zaterdagavond 21 oktober in de Concertzaal een voorstelling plaats van de „Nieuwe Gerard Cox show". Na zyn suksesvolle show van vo rig jaar „Niemand weet, Niemand weet, dat ik Repelsteeltje heet", komt Gerard Coz nu met een nieu we voorstelling, waarin hij terzijde wordt gestaan door Simonc Kleins- ma, Lconi Jansen en het Kwartet Fred Leeflang. Na al die jaren in alle mogelijke produktics laat Gerard Cox eens een heel ander gezicht zien en tracht hij een nieuw publiek te bereiken. Naar zijn eigen zeggen vergt een dergelijk programma een opslorping van idee- en en een enorme artistieke investe ring. Solosfeer Deze 38-jarige kabaretier kreëerde een leuke show met af- en toe een kritisch liedje. Het is nog méér dan vorig seizoen een programma in de solosfeer. Hij wil dat de komende voorstelling méér cabaret en minder show dan „Repelsteeltje" v.ordt. Maar wat blijft: kritisch tegen de dingen aankijken en ze soms een beetje leuk verpakken. „Wc zyn zeer ambitieus gestart. We hebben het vorig seizoen met „Repelsteeltje" gewoon een flinke punt gezet. Wat wc hebben uercikt is dat wc niet onopgemerkt niet de rest in de Nederlandse showbusiness zyn meegekomen", aldus Gerard Cox. Simone Kleinsma en Leoni Jansen waren er vorig seizoen ook bij. Si mone is in 1958 geboren in Amster dam waar ze in haar jeugd al met theater te maken kreeg, want haar ouders maakten deel uit van de Operette Spelers. Een paar keer mocht ze in produkties meedoen als dorpskind in „Kermisklanten' of als zwaluwtje in „Czardasfürstin". Pas jaren later ging zij wat voor theater voelen. Het werd de Kleinkustaca- demie en ze bleef er twee jaar op, tot 1977 toen ze tot haar verbazing in de show van Gerard Cox kon ko men. „Muzikale leerling" Leoni Jansen, geboren in 1955, rommelde, als kind een beetje met de ukelele en had daar op de middel bare school plezier van, toen was ze een van de „muzikale leerlingen". Op een andere school was ze aktief in het leerlingenkabaret, maar ar tieste? Nee wis- en natuurkunde lerares wilde ze worden. Geadviseerd door de schooldekaan op het Athe neum in Gouda, did haar muzikale „tik" kende, zocht ze kontakt met de Kleinkunstacademie, waar ze in 1974 haar studie begon. En toen kwam de auditie voor Gerard Cox en het kon- trakt daarna. Gerard, Simone en Leoni zijn za terdagavond te zien in „De Nieuwe Gerard Cox Show" in de Zierikzeese Concertzaal. ZEVENBERGEN, 17-10. De 22-ja- rigc G. B. uit Zevenbergen heeft be kend zijn 19-jarige vriendin Beb van Puyl eveneens uit Zevenbergen in de nacht van zondag op maandag tijdens een ruzie te hebben gewurgd. Sectie heeft dat uitgewezen, zo heeft de politie dinsdag meegedeeld. Aanvankelijk bestond het vermoe den dat het slachtoffer door messte ken in de hals om het leven was ge komen. Die verwondingen bleken echter met een ballpoint te zijn toe gebracht. B. wordt donderdag voor geleid voor de officier van justitie in Breda. Advertentie imiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiUJ Rijksweg 26 - Nieuwerkerk (Z.) - (01114) 1268 E Massamarkt Ouddorp (Z.H.) - (01878) 1280 5 171111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 Gerard Cox wordt m zijn nieuwe show bijgestaan door Leoni Jansen en Simone Kleinsma. nemer. „Het kunnen terugvallen op een sociaal huis is een stuk werk, dat door de pioniers is gedaan. Het is niet volmaakt, maar we. mogen er toch trots op zijn." Ook voor wat betreft de kulturele verheffing van de arbeiders werd er veel gedaan en op het ogenblik heeft het bestuur in overleg met het kader, een grove schets neergelegd waarin de uit gangspunten van het beleid binnen de vakbeweging zijn ontvouwd. Hij wees op de belangrijkheid dat alle leden daar in mee zullen gaan pra ten. Waarschuwing Waax-schuwende woorden had hij voor de koppelbazenaffaires, waar mee ook Schouwen-Duiveland dx'eigt gekonfronteerd te worden door de Oosterscheldewerken. Daarnaast gaat het ook om de di- rekte belangenbehartiging van de le den zoals bijvoorbeeld door het werk van 't Bureau voor Ai^beidsrecht dat in 1977 voor het distrikt Rottei*dam - waartoe ook Zeeland behoort - 1,2 miljoen gulden kon binnenhalen. Verder heeft de vakbeweging een taak in gemeenschappelijke kommis sies zoals hier de Intei-gemeentelijke Sociale Dienst. Ook in de toekomst liggen er nog vele taken voor de vakbeweging, die - naar de woorden van Wim Kok - een eenheid zal moeten zijn, vertrou wen moet hebben in de leiding en elkaar, krachtig moet zijn en solidair. „Het moet mogelijk zijn door lid te zijn medeverantwoordelijkheid te dragen en samen te strijden voor een andere samenleving waarin het goed leven is". Bittere noodzaak Wim Pel gaf hierna eveneens een overzicht van de geschiedenis van de (Vervolg pag. 2) Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1