Officier toonde bewondering voor vechtlust van schipper „Volgend jaar, Zeilde tijd" Afdeling Westerschouwen Ned. Vereniging van Huisvrouwen BURGEMEESTER H. P. EVERWIJN OPENT OPTIEK AAN DE RING Zitting Kantongerecht STREEKNIEUWS z.v.u. Aanwinst voor Burgh Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 oktober 1978 Nr. 22389 3 ZIERIKZEE, 12-10. Tijdens de kantongerechtzitting te Zierikzee, donderdagmiddag, kreeg J. N. M. M. een boete van f 51,— opgelegd wegens liet verankeren van zijn schip „De Vooruitgang" op de Schaar van Colijns- plaat, binnen honderd nieter van de plaats waar een PZEM-kabel was gelegen. De zaak werd in juli van dit jaar aangehouden, omdat de kantonrech ter mr. W. F. van Solinge de verba lisant, de heer E. de Vries uit Wc- meldinge, wachtmeester te water wilde hoven. Schipper M. was het duidelijk oneens met de inhoud van het proces-verbaal en om zijn me ning kenbaar te maken, kwam hij gewapend met een imponerende hoeveelheid dokumentat.e naar het kantongerecht. In de eerste plaats was hij van mening dat de A.R.P. niet van toe passing was voor de Schaar van Co- lijnsplaat, omdat dit riviergedeelte volgens hem geen deel uitmaakt van de Oosterschelde. Verder wees M. erop dat in de wet wordt gesproken van kabels en niet van kabelgebied, zoals het proces-verbaal vermeldde. Posi t iebepal i lig Tenslotte zette hij grote vraagte kens bij de positiebepaling van zijn schip door de waterpolitie. „Via de boei kan je nooit een betrouwbare peiling krijgen", aldus M. Getuige De Vries ontzenuwde dit laatste ge deelte van M's verweer met de me dedelingen dat de waterpolitie via radar de positie had vastgesteld. Het werd een waar debat-, geïl lustreerd met scheepskaarten en wetboeken tussen M. en De Vries, hetgeen bij de kantonrechter de op merking ontlokte: „Nu gaat u als hobbyist c.q. specialist te werk". Officier mr. Nymyer had bewon dering voor de vechtlust van E, maar zei niet van zyn gelyk over tuigd te zyn. Hij eiste f 35,- boete. De kantonrecher stelde M. in de ge legenheid om de zaak in hoger be roep uit te vechten en verhoogde het vonnis tot f 51,-. Toen M. en getuige De Vries met kaarten en wetboeken de zaal verlieten, gaf mr. Van So linge hen de raad mee maar niet op de gang verder te gaan diskussiëren. J. d. B. uit Haamstede reed in maart van dit jaar met zijn brom fiets over de Prunjeweg. Bij de krui sing met de Provinciale Weg 7 ble ken de remmen van dit voertuig niet meer te werken, waardoor B. de kruising opvloog en vervolgens twee auto's in aanrijding bracht. Bij nader onderzoek bleek de brommer ook een te grote uitlaat en een te groot tandwiel te hebben. De ver dachte gaf toe wel gemerkt te heb ben, dat zijn remmen niet meer zo goed werkten. Wat betreft het te grote tandwiel wees de raadsman van B., mr. J. Ligthart erop dat dit onderdeel in de brommer was ge plaatst door een rijwielhersteller en clat B. niet had geweten dat het tandwiel te groot was. Eigen verantwoordelijkheid De officier was van mening dat B. voor goede remmen had moeten zor gen en eiste f 50,voor het in on veiligheid brengen van het verkeer, f 20,voor het niet werken van de iem, f 20,voor het te grote tand wiel en verbeurdverklaring van de - totall los gereden - brommer. De kantonrechter was, met de officier, van mening dat B. verantwoordelijk was voor de keuze van rijwielher steller en vonniste dan ook konform de eis. M.S. uit Ouwerkcrk beweerde met grote stelligheid dat hij niet had ge fietst op de Julianawcg toen hy door de politie werd aangehouden. Dc verlichting en de bel op het rywiel bleken niet te werken. Getuige wachtmeester J. van Elzclingcn ver klaarde onder ede dat S. wel had ge fietst. De officier twyfelde niet aan dc verklaring van de wachtmeester en eiste tweemaal f 10,- boete. Hel vonnis van mr. Van Solinge was ge lijkluidend. A. P. H. uit Huiten stond in juli reeds voor de kantonrechter wegens- een aanrijding op Rijksweg 18 onder Bruinisse. Deze aanrijding zou door H. veroorzaakt zijn toen hij linksaf «loeg op het moment dat A. C. v. G. uit Bruinisse in tegenovergestelde richting naderde. In juli had H. be weerd beslist niet met zijn wielen over de middenstreep geweest te zijn. De zaak werd toen aangehou den om v. G. en de verbalisant wachtmeester Van Nieuwenhuy/en nader te horen. Zowel de wacht meester als v. G. konden niet met zekerheid zeggen of H. wel of niet over de middenstreep stond toen de aanrijding plaatsvond. De officier vond het voor de hand liggend dat de aanrijding door H. was veroor zaakt. maar omdat er geen duide lijkheid was over de juiste toe dracht, eiste hij vrijspraak De kan tonrechter volgde hem hierin. Met gedinipt licht A. C. R. uit Haamstede stond te recht wegens het feit dat hij door het rijden met groot licht een tegen stander had verblind, waardoor een aanrijding was ontstaan en de tege moetkomende auto vervolgens in de sloot was terecht gekomen. R. ver klaarde echter met grote stelligheid met godimpt licht te hebben gere den. De officier informeerde of zijn koplampen dan misschien te hoog hadden gestaan. Hierop overlegde R. een faktuur van zijn garage, waaruit bleek dat de stand van zijn koplam pen zojuist was gekontroleevd. „Als medicus ben ik dikwijls ge- konfronteerd met de vreselijke ge volgen van verkeersongelukken en daarom neem ik zelf alle mogelijke inaaregclen zo veilig mogelijk aan het verkeer deel te nemen", aldus R. Getuige W. v. B. uit Zierikzee, pas sagier van de auto, die in de sloot was terecht gekomen, verklaarde tot driemaal toe dat zowel de bestuur der als hy door de auto van R. ver blind werden. Mr. Nijmijer achtte de twijfels over het gebeuren echter zo groot dat hij vrijspraak eiste. De raads man van R., mr. R. A. J. v. d. Lin- HAAMSTEDE, 13-10. Vorige week hield de afd. Westerschouwen van Ned. Ver. v. Huisvrouwen een goed bezochte bijeenkomst in „De Graaf van Haamstede". Mede aanwezig waren twee medewerkers van de fa. Oosthoek (encyclopedie). Na het openingswoord van de pre sidente, mevr. M. den Hamer-de Feijter en het kopje koffie vertelde Eshuis van de fa. Oosthoek wat er zoal in een encyclopedie te vinden is en liet een film zien hoe deze boe- werken te gebruiken zijn en onmis baar zijn geworden. In 1907 is Arie Oosthoek begonnen met een ency clopedie samen te stellen en na in 1978 wordt de 7de druk uitgegeven waaraan de computer noodzakelijk heeft meegewerkt. Eind 1980 zal het laatste deel verschijnen en ongeveer 3 jaar later een supplement. Vragen In de pauze was er gelegenheid om de prachtige boekdelen -te bekij ken en konden er vragen gesteld buiten werd uitgehangen. De burgemeester zei dat in een struktuur gelijk Westerschouwen, er nog al eens wat geopend wordt. En wanneer men dan binnenkomt, staat mén perplex over de veranderingen die in een gebouw zoals hier zijn aan gebracht. Zo werden er eerst le vensmiddelen verkocht, toen kwam Kats en nu optiek Boer. Een nieuwe branche in de gemeente. „Een durf" Spreker was blij met een opticien in Burgh, omdat velen nu een bril „in eigen huis" kunnen laten aan meten. Wel een durf om op bijna den vroeg de kantonrechter deze eis te volgen, hetgeen gebeurde. T. v. S. uit Ouwerkerk kreeg een boete van f 120,wegens het geen voorrang verlenen op een kruising in Nieuwerkerk, waardoor een aan rijding ontstond. S. vond de boete aan de hoge kant, maar de kanton rechter wees erop dat een vonnis van f 120,al zeer coulant was. Slechte stuurinrichting J. L. L. uit Capelie aan de IJssel raakte op Rijksweg 18 bij Ooster- land in een si p en reed vervolgens een serie bermpaaltjes omver. Bij nader onderzoek door de technische recherche bleek de kogelverbinding van de spoorstang te zijn uitgesle ten. L. verklaarde dat dit niet mo gelijk was omdat hij de auto net een reparatiebeurt had gegeven. Volgens hem was hij in de slip geraakt doordat hij de kinderen achterin de auto vermaande om stil te zijn. De officier twijfelde niet aan het rap port van de technische recherche en eiste f 100,of 2 dagen voor het in gevaar brengen van de veiligheid op de weg en f 50,of 1 dag voor het niet deugen van de stuurinrichting. De kantonrechter vonniste konform deze eis. worden. Er waren drie dames zo ge lukkig om middels een verloting een wereldatlas, een handwerkboek en een kookboek te winnen. De heer Eshuis dankte het bestuur voor de ontvangst en bood een we reldatlas aan als prijs voor de even tuele bingoavond. De presidente dankte de Oosthoek-afgevaardigden en bood enige presentjes aan. Vertegenwoordigers voor Reinigingsdienst De raden van de deelnemende ge meenten in de Reinigingsdienst voor Schouwen-Duiveland hebben de volgende vertegenwoordigers aange wezen voor de Raad van Bestuur: Brouwershaven: burgemeester C. Slabbekoorn en raadslid J. J. Klaas- se; Bruinisse: burgemeester T. C. vijfduizend inwoners te gaan begin nen, doch de verblijfstoerist zal ze ker ook wel eens binnenlopen. Spre ker hoopte op levensvreugde voor de familie Boer wat het wonen hier be treft en hetzelfde in het voeren van dit bedrijf. Een drankje ontbrak niet bij deze opening, die door zeer velen werd bijgewoond. Instrumentarium Tevoren had de heer Boer een wel komstwoord gesproken en hij hoopte veel gezichtsvermogens te mogen be handelen in de toekomst. De heer Hekman en wethouder H. Schot'. Duiveland: burgemeester J. D. de Kam en raadslid L. Meerman; Mid- denschouwen: burgemeester E. Bae- rends en raadslid L. C. Hart; Wes terschouwen: burgemeester H. P. Everwijn en raadslid L. C. Hooger- huis; Zierikzee: wethouder W. den Boer en raadslid J. Groen. De Raad van Bestuur zal in de vergadering van 30 oktober uit deze vertegen woordigers een Dagelijks Bestuur gaan kiezen. Voorzitter daarvan is op het ogenblik burgemeester Bae- rends, vice-voorzitter burgemeester Ever wijn, sekretaris penningmees ter burgemeester De Kam en leden zijn wethouder Den Boer en de bur gemeesters Hekman en Slabbekoorn. Begroting Reinigingsdienst De Reinigingsrechten voor 1979 zullen f 81,50 gaan bedragen voor de 7900 Schouwen-Duivelandse huis houdingen tot 65 jaar. De 2470 huis houdingen van 65 jaar en ouder be talen f 61,50. In totaal wordt ver wacht dat in 1979 f 1.232.000,zal binnenkomen aan betaalde reini gingsrechten. De begroting voor 1979 heeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag van f 4.106.903,74. De kapitaalsdienst sluit met f 1.226.233,58 aan inkomsten en f 1.786'.525,58 aan uitgaven. ZIERIKZEE Bezoek patiëntenschip Het ms Prins Willem Alexander, het schip van de Nationale Stichting Varende Rekreatie voor Zieken en Verpleegden, zal op woensdag 18 oktober weer een bezoek brengen Boer gaf 10 jaar les in dit vak aan de Christiaan Huijgensschool aan het Hofplein te Rotterdam (jn doe dit nu nog slechts in de avonduren. Veel van zijn leerlingen waren bij de ope ning aanwezig en rij waren van me ning dat het instrumentarium dat de heer Boer heeft neergezet tot 't mo dernste behoort. Er staat o.a. een re fractiemeter voor oogkorrekties en vele andere instrumenten. Het werk van de heer Boer betreft niet alleen brillen doch ook kontaktlenzen. Uit dankbaarheid bood de heer Boer tot slot aan burgemeester en mevrouw Everwijn een aandenken aan. De burgemeester feliciteert de eige naar van de nieuwe optiek, de heer P. Boer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) aan Zierikzee en afmeren aan het Luitje. Aan boord zijn deze keer 63 be woners uit het bejaardenoord Fle- vohuis in Amsterdam. De afdeling rekreatie van het Rode Kruis Zierik zee heeft weer een leuk programma samengesteld. Om half zeven wor den de opvarenden verwelkomd door mevrouw J. M. Hage-Speelrnan in Schouwse klederdracht en hierna worden liedjes van vroeger en nu en skeitches gebracht door mevrouw C. Kort-van Meurs en de heer H. Blom uit Renesse. Na een korte pauze komen zij bei- den met een tweede optreden terug. Na weer een pauze geeft dé muziek vereniging Con Amore uit Noord- gouwe onder leiding van de heer D. Viergever een vrolijk concert, waar na een nostalgische versnapering wordt aangeboden door het. Rode Kruis van Zierikzee. Het- program ma wordt beëindigd met opnieuw een optreden van Con Amore. Zierikzeese gast op SF-dag In een forum, dat zitting hield tijdens de op zaterdag 14 oktober gehouden Science Fiction-dag in de Amsterdamse RAI, nam onder meer onze plaatsgenoot Frank Visser deel. Hij is auteur van SF-verhalen; zijn jongste pennevrucht is de no velle „Het laatste geboorterecht." Schrijver-dicht-publicist Simon Vin kenoog had eveneens zitting in het forum. Andere gasten waren onder an dere de schilder Peter Borgner, de SF-rockgroep Metal Voices en SF- striptekenaar H. Pieko en - uit Amerika - A. Fisher. De landelijke dag werd georganiseerd door de SF-Vereniging „Terra". Stichting Nutstuingrondverhuring Op vrijdag. 3 november vindt in de hal van de Nutsspaarbank de prijs uitreiking plaats aan de winnaars van de best verzorgde nutstuinen, uitgaande van de Stichting Nuts tuingrondverhuring. Er is een vijftal prijzen te verdelen.Het betreft de tuinen aan de Sandströmweg en de Zandweg te Zierikzee over 1978, Ook voor het seizoen 1978/1979 zullen weer prijzen worden uitgereikt voor de best onderhouden tuinen. Blindenkollekte In de week van 16 t/m 21 oktober wordt ook in Zierikzee weer de blin denkoilekte gehouden. Deze kollekte wordt georganiseerd door de Stich ting Christelijke Blindenhulp „De Fakkels bijeen". In deze stichting werken samen: „Bartimeüs", met vestigingen te Zeist, Doorn en Texel", „Sonneheerdt" te Ermelo, het blin- denvakantie-oord „Dennenheul" te Ermelo, het tehuis „De Plantage" te Amsterdam, het Blindentehuis te Wolfheze en de Chr. Blindenbiblio theek te Ermelo. Het prachtige werk van met name „Bartimeüs" en „Sonneheerdt" is be kend genoeg, al speelt het zich bui ten onze gezichtskring af. Maar in onze eigen stad kunnen we geregeld opmerken hoezeer de bandjes met gesproken boeken gewaardeerd wor den. Dit werk moet. doorgaan! Laat uw waardering blijken en geef royaal.' Prijzen Nutstuinen Het Bestuur van dc Stichting Nutstuingrondverhuring zal op vrij dag 3 november aanstaande vier prijsjes uitreiken voor de best on derhouden tuinen in het seizoen 1977/1978. Een speciale kommissie heeft na vier keuringen dc prijswin naars vastgesteld. De prijsuitreiking vindt plaats in de hal van de Nuls- ^.paarbank aan het Havenpark. Botsing in mist Zaterdagmorgen omstreeks 7.10 uur ontstond een aanrijding op de rotonde usscn twee personenauto's, een auto bestuurd doö' A. v. H. uit Dordrecht kwam vanaf Rijksweg 18. De bestuui'der zag te loot dat hij naar rechts moest en kwam daardoor in botsing met de auto van A. v. A. uit Noordgouwe. Beide uto's werden zwaar beschadigd. Brommers botsten Zaterdagavond omstreeks 20.15 uur ontstond een aanrijding tussen twee brommers op de kruising Dam Appelmarkt.. Een brommer bestuurd door C. J. P. S. kwam vanaf de Dam en verleende geen voorrang aan M. C. B, uit Zierikzee. De brommer van S. werd zwaar beschadigd, het voer tuig van 11. liep lichte schade op. ZIERIKZEE. In café Old City in de Beddeweeg was het vrijdagavond feest. Jo en Coby Meerdink, nieuwe eigenaars van het café, hielden een receptie om de klanten in de gele genheid te stellen met hen kennis te maken. Veel is er niet veranderd. Een verbouwing was er niet, maar wel kreeg alles een nieuw verfje en werd opnieuw aangekleed. De re ceptie, die vrijdagavond tot diep in de nacht duurde, werd opgeluisterd door de Sound Sektion uit Zierik zee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ze hielden het ruim 25 jaar vol, Doris en George om elk jaar zelfde tijd in die hotelkamer bijeen te ko men en daardoor te ontvluchten aan de huwelijkssleur, maar eigenlijk ook om hun eigen huwelijken in stand te houden. Ina van Faassen en Ton van Duin hoven lieten het vrijdagavond een volle Concertzaal zien in „Volgend jaar, Zelfde tijd" van Bernard Slade, Het was een uitstekend begin van het Z.VU.-seizoen. Met de weten schap twee rasartiesten aan het werk te gaan zien in een stuk, dat het tweede seizoen ingaat, mag je bij voorbaat goede verwachtingen, koes teren. Als je aan het eind van zó'n avond met een heerlijk verrijkt ge voel - al klinkt dat'wat lyrisch - de Concertzaal verlaat, bewijst dat', dat die verwachtingen zijn overtroffen. Mensen, die een non-stop. komedie hoopten te zien. zullen misschien niet helemaal aan hun trekken ge komen zijn. Slade bewees met dit stuk ook,een portie levenswijsheid kwijt te willen en daardoor ver dween de glimlach ook weieens. Ina van Faassen en Ton van Duinhoven speelden Doris en George, die elkaar tegen het lijf lopen en gekonfron- teerd worden met het feit dat het meteen „klikt". Na de eerste lief desnacht zijn er dan de levensgrote schuldgevoelens, vooral bij George. „Ik zeg eigenlijk nooit ja tegen het leven, maar altijd misschien", zegt hij verbaasd over zichzelf. Doris hecht veel waarde aan haar huwe lijk met Harry, maar beseft het be lang van deze verhouding met. Geor ge. Elk jaar zien Doris en George elkaar terug op die hotelkamer. Na iedere vijf jaar krijgt het publiek het liefdespaar tc zien. George kampt wat. langer met zijn geweten, maar heeft dat na tien jaar toch wel het zwijgen opgelegd. In de derde scène verschijnt Doris met zo'n aanzienlijke lichamelijke omvang, dat dc vraag „zwanger?", wel zeer retorisch wordt. Een zware klap voor George, die met een al drie maanden durende impotentie kampt. Met het beginnen van de weeën wordt de pauze ingezet. In het vierde tafereel blijken Do- ris en George niet meer synchroon te lopen. George is een zorgelijke burgerman en Doris zoekt in hippie- oufit naar haar eigen identiteit. Als George in het stadium van de dis- kussie-groepen en commune-thera pie is beland, is Doris inmiddels dc mondaine en suksesvolle zaken vrouw. Het zijn zware aanvallen op hun verhouding, die echter sterk ge noeg blijkt deze te doorstaan. In dc laatste scène moet Slade ge dacht hebben „Dat kan ik het pu bliek niet aandoen" want juist als een wat wrang gevoel zich dreigt te nestelen, komt toch het onverwachte happy-end. Missfhien niet voor iedereen bevredigend, maar voor ro mantisch getinten - en wie is dat niet een beetje? - toch wel gerust stellend. Dat de vertaling van Ton van Duinhoven is, mag niet onvermeld blijven, want het geeft een des tc duidelijker beeld van de veelzijdig heid van deze man. Van het aktecr- talent van dit vaderlandse toneel- echtpaar verder nog iets te zeggen, zou profaan zijn. Ina van Faassen en Ton van Duin hoven kregen een langdurig en warm applaus. Dc sUbsidio-vcrla- ging en de B.T.W-verhoging in aanmerking 'nemende was het ont breken van een Z.V.U.-bloemelje wel voor de hand liggend deze keer. „Volgend jaar, Zelfde tijd", de T.V. moet er voorlopig maar afblij ven. Het is de moeite waard er voor naar de schouwburg te gaan. A P. BURGH, 13-10. Burgemeester H. P. Evenvyn heeft vrijdagmiddag de nieuwe, optiek van de heer P. Boer, gevestigd aan de Burghse Ring, officieel geopend. Hy deed dit door dc nationale vlag te ontrollen, waarop deze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3