SENAAT GAF FIAT OP VOORGESTELD ENERGIEPROGRAMMA Zwarte rook Geen subsidie voor Vereniging Milieuhygiëne Raadsvergadering Zierikzee op maandag 23 oktober Bruse jeugd beleefde feestelijke openingsdag Succes voor Carter Veel handel met Israël Voorschot op restauratie subsidie? De winterschilder Met hoofd in rooimachine Sportvissers gered School in brand gestoken Doden door mist AGENDA 2 WASHINGTON, 15-10. De Ameri kaanse Senaat heeft zondagochtend met 60 tegen 17 stemmen het ener gieprogramma van president Carter goedgekeurd. VATICAANSTAD, 15-10. Na de eerste stemmingen van het Conflaaf is zondag zwarte rook uit de schoor steen van de Sixtijnse kapel geste gen. Dit betekent dat er nog geen nieuwe paus is gekozen. Flitsen uit het buitenland BANGKOK. De Chinese vice-pre mier, Teng Hsiao-Ping, heeft gezegd dat Vietnam van plan is in het dro ge seizoen een groot offensief tegen Cambodja te ondernfemen teneinde het bewind in Phnom Penh ten val te brengen. Dit staat in het persver slag van een vraaggesprek dat Teng aan Thailandse journalisten in Pe king heeft toegestaan. STRAATSBURG. Het Europees parlement heeft tijdens zijn zitting in Straatsburg met grote meerder heid een motie aangenomen waarin vreugde werd uitgesproken over de resultaten van de bijeenkomst in Camp David. BELFAST. In de drukbezette trein van Dublin naar Belfast zijn vier bommen ontploft. Daarbij werd een vrouw gedood. Twee andere rei zigers raakten ernstig gewond en vele tientallen moesten zich voor behandeling in een ziekenhuis laten opnemen. Na de explosies vlogen drie van de wagons in brand. KATHMANDOE. Dit weekeind hebben, drie Westduitsers, twee Fransen en één Oostenrijker de 8.848 meter hoge top - van de Mount Everest - de hoogste berg ter wereld - bereikt. JERUZALEM. Met demonstraties en enkele stakingen hebben de be woners van de door Israël bezette westelijke Jordaan-oever geprotes teerd tegen de Israëlisch-Egyptische vredesonderhandelingen in Wash ington. WASHINGTON. Vrijdag hebben 46 Cubaanse politieke gevangenen en 25 familieleden officieel toestemming gekregen de Verenigde Staten binnen te komen. Dit gebeurde na een „filibuster", een politieke obstruktie-manoeuvre, die nog in de laatste uren van de zit ting werd gevoerd door de demokra- tische senator Abourezk van Da kota. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden kan zich nu gaan uit spreken over het energieprogramma van president Carter. Met 231 tegen 168 stemmen heeft •zondagochtend ook het Huis van Af gevaardigden zijn goedkeuring aan Carter's energieprogramma gehecht, dat anderhalf jaar geleden werd in gediend. Het desbetreffende wetsontwerp gaat thans naar het Witte Huis, waar Carter het zal ondertekenen. Carter heeft betoogd dat de aan vaarding van zün program noodza kelijk was om de Amerikaanse olie- invoer te verminderen en de rest van de wereld te tonen dat de Verenigde Staten het ernstig menen met de op lossing van hun energievraagstuk ken. Waarnemers beschouwen de stem mingen in Senaat en Huis als een grote overwinning voor de Ameri kaanse president, zelfs als men in aanmerking neemt dat veel van Car ter's plan verwaterd is en dat één van zijn voornaamste elementen: een heffing op ruwe olie, teneinde de prijs van benzine te verhogen, eruit ge licht is. PARIJS. Het Franse blad „Le Monde'' meldt, dat eind augustus of begin september het partikuliere jacht van de Roemeense leider Nico- lae Ceausescu met de gehele beman ning heimelijk naar Turkije is geva ren. JAKARTA. Zeker eenendertig mensen zijn in het noorden van Su matra aan cholera gestorven. Er zijn 626 patiënten met cholera in ziekenhuizen opgenomen. NAPELS. De Italiaanse douane heeft 70 mijl uit de kust van Capri een Grieks vrachtschip, de „Adine" met niet minder dan 20 ton smokkel- sigaretten gepakt en de bemanning Grieken en Egyptenarcn, in Napels gevangen gezet. TEHERAN. In Teheran zijn heden (maandag) bijna alle winkels dicht gebleven, gehoor gevend aan een op roep van de Iraanse oppositie om zo de slachtoffers te herdenken van de „zwarte vrijdag". Op deze vrijdag, 8 september, openden militairen het vuur op demonstranten en meer dan honderd mensen kwamen om het le ven. Besluit Zeeuwse Staten MIDDELBURG, 14-10. Provinciale Staten van Zeeland hebben vrijdag met 21 stemmen voor en 24 tegen het subsidieverzoek van de Vereni ging MUieuhygiëne Zeeland (VMZ) afgewezen. Ze volgden daarmee het meerder heidsstandpunt van. Gedeputeerde Staten, die het niet eens zijn met be paalde publikaties in het vëreni- ginsblad „De Gouden Delta". Hel vijfdelige program van Carter voorziet in het aanmoedigen van energiebesparing en het vergroten van de produktie van olie, aardgas en steenkool. NAIROBI. Daniel Arap Moi is za- erdag in Nairobi beëdigd als Kenia's tweede president. Hij heeft daarmee als opvolger van de op 22 augustus overleden Jomo Kenyatta een ambt aanvaard dat krachtens de grondwet uitgebreide bevoegdheden omvat. Moi is naast staatshoofd ook opper bevelhebber van de strijdkrachten en premier. DEN HAAG. 14-10. De Nederland se handel met Israel breidt zich snel uit. Dit is vrijdagochtend meegedeeld tijdens een informatieve bijeenkomst, georganiseerd door de Nederlands- Israëlische Kamer va i Koophandel en de ambassade van Israël. In 1977 is de Nederlandse export naar Israël met 71 procent gestegen tot ruim een miljard gulden, terwijl de Israëli sche export naar Nederland met ne gen procent toenam tol 445 miljoen gulden. Israël verwacht dat zijn ex port naar ons land in 1978 met een kwart 'zal stijgen tot omstreeks 570 miljoen gulden. DEN BOSCH, 14-10. Het Brabantse statenlid J. Geenen (CDA) heeft ge deputeerde staten schrifelijk ge vraagd aan partikulieren die een wo ning of middenstandsbedrijf restau reren een renteloos voorschot te ge ven op de door c.r.rn. toegezegde sub sidies. Volgens hei statenlid laat de uitkering van dergelijke subsidies namelijk steeds langer op zich wach ten. Dat leidt zijns inziens met name bij partikuliere objekten tot grote fi nanciële problemen. Jlet statenlid wijst erop dat er weliswaar gemeen ten 2ijn dve een voorschot op de sub sidie w'lien geven „maar daarover moet dan wel rente worden be taald". RIJSWIJK, 14-10. De winterschil der staat bij wijze van spreken al weer te ti. appelen om aan de slag te gaan. Het bedrijfschap schilderbe- drijf heeft ook voor deze winter oor hen, die opdracht geven voor binnen- schilderwcrk, ee-' premie van dertig gulden per man per dag beschikbaar. Deze premieregeling omvat een pe riode van vijftien v.eken en zal lopen van 20 november lot en rnet 9 maart 1979, aldus heei'i het bedrijfschap woensdag bekend gemaakt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De twee vrijdag avond aan West-Duitsland uitgele verde RAF-leden Wackernagel (27) en Schneider (29) en de zaterdag in hongerstaking gegane Folkerts (26), die in het Huis van Bewaring in Maastricht zit, hebben zaterdagmid dag via een geluidsband „gesproken" op een manifestatie van het mediscii juridisch comité politieke gevange nen tegen „uitlevering en isolatie" die in Amsterdam werd gehouden. DEN HAAG. Ongeveer 500 geno digden, onder wie nabestaanden en ioud-gevangenen, hebben zatei dag ochtend de 33ste jaarlijkse doden herdenking bijgewoond in het „Qranjehotel" in Scheveningen. AMSTERDAM. Bij een felle brand aan de Reguliersgracht in de bin nenstad van Amsterdam zijn zater dagmorgen vroeg twee verdiepingen uitgebrand. De rest van het pand liep grote waterschade op. DRUNEN. In Drunen heeft in- spekteur-generaal P. Plattel van de rijkspolitie zaterdag de jaarlijkse „Ridder van de weg"-onderscheidin- gen uitgereikt aan beroepschauf feurs. Dit jaar waren er negen gou den onderscheidingen voor chauf feurs die tien jaar schadevrij hebben gereden. DEN HAAG. Amnesty Internatio nal, de organisatie die zich inzet voor politieke gevangenen, begon zondag een international.? campagne tegen het toenemend aantal verdwijningen, martelingen en willekeurige arresta ties van met name kleine boeren en geestelijken in het Midden-Amei .- kaanse land L'l Salvador. VLISSINGEN. Prins Bernhard heeft vorige week in Vlissingen hel symposium over de toekomst van de scheepvaart van het Maritiem Insti tuut De Ruyter in Vlissingen offi cieel geopend. AMSTERDAM. De Amsterdamse advokaat W. van Bennekom, wil dat de Tweede Kamer bij de behande ling van de begroting voor jusitie aandacht besteed aan de Koerdische vluchtelingen in ons land, die nog steeds de vluchtelingenstatus niet hebben gekregen. VLISSINGEN. De verkoop van 572 woningen van het Rijnschelde- Verolmeconcern in Vlissingen en Souburg aan de beleggingsmaat schappij Fortress in Rotterdam heeft onder de bewoners van deze huizen grote onrust veroorzaakt. DEN HAAG. Aan tegemoetkomin gen aan gemeente in de lasten als gevolg van de droogte in 1976, is een totaal-bedrag van f 1.277.300,uit gekeerd. Dit is - in antwoord op vra gen - aan de Tweede Kamer mee gedeeld. GRONINGEN, 14-10. In het Gro ningse Saaxumhuizen (gem. Baflo) is de 30-jarige landbouwer C. G. M. de Regt om het leven gekomen, toen hij met zijn hoofd beklemd raakte in zijn aardappelrooimachine. De man probeerde een verstopping in de machine ongedaan te maken. Hij leunde naar voren en de draai ende machine greep zijn jas. Hij was op slag dood. De VMZ heeft van 1971 tot 1976 wel een provinciale subsidie voor haar werk gekregen. Vorig jaar werd deze echter stopgezet omdat bepaalde publikaties in „De Gouden Delta" door de provincie Zeeland als kwetsend werden ervaren. Te gen de weigering van de subsidie is onlangs bezwaar gemaakt door de Nederlandse Vereniging van Journa listen, afdeling Brabant en Zeeland. ZIERIKZEE, 16-10. De gemeente raad van Zierikzee gaat op maandag 23 oktober weer vergaderen. Aan de orde komen onder meer een voorstel tot aankoop van het pand Lange Groendal 11 van de heer B. W. Schot te Zierikzee, een voorstel tot verkoop van grond in de binnenstad aan Aannemingsbedrijf Van der Kloos ter voor de bouw van woningen in oude stijl. Verder is er een voorstel om grond te verkopen op het industrieterrein aan Aannemingsbedrijf Schouwen Duiveland b.v. te Zierikzee voor de uitbreiding van de werkplaats ten behoeve van opslag van materiaal. Ook is er een voorstel om industrie- grond te verkopen aan Van Dijk Co Bouwstoffen bv, eveneens voor een uitbreiding van het opslagter rein. Voorts ligt er een voorstel om het gemeentelijk aandeel in subsidie voor rehabilitaties beschikbaar te stellen en om een subsidie van f 25.- jaarlijks te voteren voor de Stich ting Nationale Contactcommissie Monumentenbescherming. Aan de orde komen ook nog een aantal subsidies voor restauraties: het pand Korte St. Janstraat 8, Poststraat 16 en enkele rekening courantverhoudingen. Plaats Het kollege stelt de raad voor om een plaats aan te wijzen voor de bouw van een openbare lagere en kleuterschool en wel het terrein waarop nu de Nuts kleuterschool ligt. Ook wordt gevraagd mej. A. C. Hoogstrate als onderwijzeres in vas te dienst te benoemen op de Theo Thijssenschool. Aan de orde komt verder nOg het voorstel de hondenbelasting le ver hogen van f 21,- tot f 22,- per half jaar en om te besluiten aan de Ge- meenschappelij ke Bibliotheekvoor ziening Schouwen Duiveland een extra betaling te verrichten waar door het bedrag per inwoner zoals ?lders op Schouwen Duveland van f 5,55 opgetrokken wordt tot f 6,07. Ook wordt gevraagd de heer W. den Boer aan te wijzen als vertegen woordiger in het overlegorgaan van de RPCZ met de burgemeester als plaatsvervanger. Deze week is in de Franse champagnestreek de druivenpluk begonnen. verivachting is dat veel minder kan worden geoogst dan verleden jaar. BRUINISSE. Vele weken hebben de vier schoolhoofden in Bruinissc met hun helpers en helpstertjes (dc kinderen) gewerkt aan de grote feestdag, 13 oktober, omdat men te recht van mening was. dat na dc of ficiële opening, dc kinderen een wa re feestdag moesten beleven om een blijvende herinnering te hebben aan de opening van de nieuwe school. Die opzet is wel gelukt, omdat men zich had gericht op twee van de pijlers waarop de Bruinisser samen leving rust, de visserij en de rekrea- tie, die door ieder kind op eigen wij ze mocht worden verbeeld. Dat betekende grote en kleine werkstukken, tekeningen, kollages en wat niet al. Levend materiaal in de vorm van levende vissen, krab ben enz. waren er ook en ook de spellejes die men die dag deed had- den alles met visserij en rekreatie te maken. De kinderen bleven 's middags op school en het valt te raden, het me nu bestond uit vis en mosselen. Tol 15 uur was men zo druk met elkaar bezig. Op originele wijze is hier een show gegeven, van Bruinisse en de aspekten van zijn samenleving. Een tweetal wegwijzers, één aan het Stenen Pad en é^n aan de Dok ter de Kockstraat wijzen in de rich ting van de kleuterscholen „De eer ste .stap", ..Het kwettornest" of naar „Op Dreef" en „De Merpaal" (de ba sisscholen) DEN HAAG. De ministers De Rui ter (justitie) en Wiegel (binnenland se zaken) heboen de Tweede Kamer meegedeeld, dat een aantal arrestn- tieploegen in oprichting is voor de aanhouding van personen, waarbij valt te rekenen op verzet met ge bruik van vuurwapens. Verspreid over het land is een aantal van deze teams reeds aanwezig. STAVENIS.se, 14-10. Zatei dag- morgen heeft de 29-jarige wacht meester le klas van de rijkspolitie te water in Zeeland het leven gered van twee sportvissers, de 32-jarige A. C. Stoutjesdijk uit Bergen op Zoom en de 30-jarige J. P. C. M. van de Kasteele uit Halsteren. De twee mannen waren op de schorren bij Stavenisse aan het pierensleken (aas voor het vissen). Ze werden door de mist en het opkomend wa ter overvallen en konden niet meer naar de dijken terugkomen. EINDHOVEN, 15-10. De Eindho- vense gemeentepolitie is er vrijwel zeker van dat de brand die het ge- bouwenkomplex van de scholenge meenschap Woensel in de nacht van zaterdag op zondag goedddeels in de as legde is aangestoken. Er zijn na- melek duidelijk sporen van braak gevonden. Bovendien zijn op straat enkele spullen aangetroffen die ken nelijk uit het schoolgebouw waren weggehaald en daar waren neergezet om te worden meegenomen. DEN HAAG, 14-10. Het weekend verkeer in dichte mist heeft zater dagochtend aan 2 mensen het leven gekost. Er deden zich op de wegen ook diverse kettingbotsingen voor met veel blikschade. Tevens liepen daarbij passagiers verwondingen op, die over he algemeen niet van ern stige aard waren, aldus de verkeers dienst van de rijkspolitie in Drieber gen. Maandag 16 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 20.00 uur, afd. „Philatelica". R.K. Centrum Mosselstraat, kontakt- avond uw; 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis, gemeenteraadsvergadering, 19.30 uur. Recradelta (Aquadelta); Dans- en showavond; 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie voor financiën, 16.45 uur. Concertzaal; WD-bijeenkomst, -20.00 uur. Dinsdag 17 oktober Zierikzee Onderdak, 13.00-17.00 uur, handbal- instuif. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk, 19.45 uur, bijeenkomst NCVB. Renesse Bowlingcentrum, Bond van Opzich- zelfstaanden, bowlen, 20.00 uur. Verenigingsgebouw, 14.00 uur, film voorstelling. Verenigingsgebouw, 15.00 uur, film voorstelling. Konsistorie Herv. Kerk, 19.30 uur, kursus zondagsschoolleiding. Koorrepetitie in Chr. Geref. Kerk; 20.00 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw 14.30 -17.00 uur Spelmiddag voor de jeugd. „Onze Hoeve", 20.00 uur, Drive-in- disco-show. Woensdag 18 oktober Zierikzee Luitje, aankomst ms. Prins Willem Alexander, 18.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw: Vergade ring NCVB-afdeling; 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Ref. Contactor gaan. 19.45 uur. Bruinisse Evenementenhal Aquadelta, 20.00 uur, dansavond met orkest. Donderdag 19 oktober Zierikzee Mondragon, 14.00 uur, afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond. Vergadering N.C.V.B. in Ver. ge bouw: 19.45 uur. Vrijdag 20 oktober Zierikzee Stadhuis, 19.30 uur, bijzondere raads vergadering. Huis van Nassau, 20.00 uur. leden vergadering „Zang en Kleur". Zonnemaire Café-restaurant Eommcnede, Bond van Opzichzelfstannden, open avond, 20.00 uur. Maandag 23 oktober Zierikzee Raadszaal stadhuis, vergadering ge meenteraad, 20.00 uur. Scharendijke Raadhuis. Vergadering raad Midden- schouwen .19.30 uur. Noordgouwe Dr. Wortmanstraat 28, bespreking over samenstellen dorpsraad, 20.00 uur. Nieuwerkerk Wijkgebouw, 14.30 uur, moeder-kleu- terkursus. Dinsdag 24 oktober Zierikzee 's Landskamer, 20.00 uur, NBPV afd. Noordgouwe e.o. „Mondragon", 20.00 uur, ledenverga dering Diabetes Vereniging Ned. afd. Schouwen-Duiveland. Peuterzaal „De Lichtboei"; kursus voor leidsters van peuterspeelzalen; 20.00 uur. Restaurant-café „De Witte Raaf", 20.00 tot 24.00 uur, vrouwencafé. Verenigingsgebouw: Filmmiddag; 14.30 uur. Woensdag 25 oktober Haamstede Graaf van Haamstede, Lezing Huis vrouwen, 19.30 uur. Rekreatiezaal Gereformeerde kerk, 20.00 uur, CDA-ledenvergadering. Donderdag 26 oktober Zierikzee -Havenplein 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Nieuwerkerk Vergaderzaal Geref. Gemeente, 19.30 uur, vergadering SGP studievereni ging „Schouwen-Duiveland". Vrijdag 27 oktober Ouwerkerk Dorpshuis, 19.30 uur, jubileum-vie ring muziekvereniging „Nieuw Le ven". Zaterdag 28 oktober Zierikzee Café-restaurant De Witte Raaf, Bond van Opzichzelfstaanden, kof- fie-uurtje vanaf 15.00 uur. Ouwerkerk 14.30 uur rondgang „Nieuw Leven"; 14.00 uur Dorpshuis, opening bazar. Grand Theater; film-informatiedag voor jeugdleiders etc.; 9.30 uur. Maandag 30 oktober Zierikzee Hotel Van Oppen, jaarvergadering R.K. scholen, 20.00 uur. Schoolgebouw. Ouderavond Theo Thijssenschool; 20.00 uur. Scharendijke De Putmeet, 16.00 uur, vergadering Raad van Bestuur Reinigingsdienst. Dinsdag 31 oktober Zierikzee Peuterzaal „De Lichtboei"; kursus voor leidsters van peuterspeelzalen; 20.00 uur. Duiveland/Zierikzee Busstation Zierikzee; vertrek NBP- Duiveland naar Delft; 8.30 uur. Middelburg „De Schakel", 19.30 uur, Ver. Mi lieuhygiëne. Vrijdag 3 november Zierikzee Nutsspaarbank 19.00 uur Prijsuitrei king Stichting Nutstuingrondverhu- ring. 3 t/m 5 november Burgh De Kobel, weekeind geref. en herv. jeugd Scharendijke en Brouweisha- Dinsdag 7 november Haamstede Beatrixschool, Weststraat 34b, Bloed- plasma-avond Ned. Rode Kruis afde ling Schouwen Westhoek. Donderdag 9 november Zierikzee Havenplein 24, Rechtswinkel, 19.00- 20.00 uur. Vrijdag 10 november Dreischor Dorpshuis, bazar t.b.v. kerk. Zaterdag 11 november Dreischor Dorpshuis, bazar t.b.v. kerk. Zaterdag 25 november Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf": Jaar feest LTC: 20.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zet iledaktie (01110) 4669. (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2