Burgemeester T. C. Hekman opende vier-scholenkomplex in Bruinisse Werkgroep Kerkwerve wierp zich op kleine kernen-vraag Israëlisch- Egyptisch vredesoverleg begonnen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Fraaie school met integratiemogelijkheden Voor driehonderdzestig leerlingen LA.ISTA Spaanplaatgas op scholen Auto Louis Goedbloed Noordwelle Volkspartij voor Vrijheid en Democratie c- ZIERIKZEESCHE™ NIEUWSBODE»! Yi'ijrlag 13 oktober 1978 135ste jaargang Nr. 22388 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes. zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer: GS-reakties op vragen Rekreatienota BRUINISSE, 12-10. Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse heet'l donderdagmiddag door met een zwie rig gebaar Iwee deuren te ontsluiten, het nieuwe selndenkomplex geopend. Hel komplex dal beslaat uil iwee lagere en iwee kleuterscholen, heeft 2.800.000 gulden gekost. liet bijzonder fraaie schoolgebouw, dat in carrévorm rondom een patio is gesitueerd, kon door de genodigden worden bekeken, nadat in het Brui nisse r Dorpshuis dat eveneens in het nieuwe hart van hel dorp ligt, de drie participanten in het projekt. het woord hadden gevoerd. Dat waren burgemeester Hekman namens het gemeentebestuur, de heer H. Schot voorzitter van de ver eniging tot bevordering van het christelijk schoolonderwijs en de heer B. de Groot als voorzitter van de vereniging kleuterschool Bruinis- Oogstjaar Burgemeester Hekman herinnerde in het begin van zijn toespraak aan de opmerking van een van de me dewerkers van de gemeente Brui nisse, dat dit jaar voor de gemeente een echt oogstjaar beloofde te wor den. Bruinisse neemt een groot aan tal projekten in gebruik. „Eerst kwam begin dit jaar het Westplant soen met zijn prachtige trimbaan gereed. Daarna kon in mei het nieu we postkantoor worden geopend. Eind augustus opende de staatsse- kretaris van c.r.m. het grote Cen trumgebied van Aquadelta met een scala aan mogelijke rekreatieve voorzieningen. Vandaag de opening van vier nieuwe scholen tegelijk en tenslotte hopen we dan op 3 novem ber a.s. het nieuwe gemeentehuis te mogen openen. Voorwaar een rijpe oogst voor een kleine gemeente als Bruinisse". Logischerwijs wees hij op het vele voorbereidende werk dat vooral wat de scholenbouw be treft nogal langdurig is geweest. Al in 1968 wei-den de eerste pogingen aangewend de beide basisscholen te vervangen. Een bijzonder woord van waardering sprak hij dan ook aan het adres van de voorbereidings kommissie. Overeenkomst Als belangrijkste datum in die ge- ZIERIKZEE. Het toneelechtpaar In a van Faassen en Ton van Duinhoven zijn heden (vrijdag)avond in de Con certzaal te zien in de voorstelling Volgend jaar, zelfde tijd" van Ber nard Slade. Met dit toneelstiLk wordt het nieuwe Z.V.U.-seizoen geopend. schiedenis noemde hij 12 juli 1976. Op die dag sloten de drie part ci- panten een overeenkomst waarin de plannen voor het komplex werden vastgelegd, „Hier werd overeenge komen dat twee kleuterscholen en twee basisscholen, openbaar en bij zonder onderwijs, onder één dak zouden komen, zij het met behoud van eigen identiteit". Het scholenkomplex, onder archi- tektuur van architektenbureau Stuurman en gebouwd door aanne mer Verschoor met ónderaannemers, omvat in totaal veertien leslokalen en twee speelzalen. Ruim 360 leerlingen maken er ge bruik van. Zij >vorden begeleid door veertien leerkrachten. Nieuwe kern „Je veegt wel even je voeten als je uit de oude schoolgebouwen in de nieuwe binnenstapt. Door deze nieuwbouw werden veel kwantita tieve en kwalitatieve mogelijkheden voor de leerlingen en het personeel gerealiseerd", aldus de heer H. Schot, die eraan herinnerde dat ruim twee jaar geleden het licht op groen werd gezet voor de nieuwe scholen, mits men bereid was onder één dak te bouwen. Ook de kleuter school kon daarin worden meegeno men. Woorden van blijdschap had de heer Schot ook voor de centrale lig ging van het gebouw. „Men kan hier spreken van het nieuwe centrum van Bruinisse, het hart van het dorp. Met het ouderentehuis en zorgwoningen, het fraaie nieuwe ge meentehuis, het Dorpshuis, gymlo kaal, bibliotheek en toekomstige musea, post- en telegraafkantoor en Advertentie Eerste paal Er zat schot in de bouw. Op 30 september vorig jaar nam de ge meenteraad de wettelijk vereiste besluiten en al op 16 december sloegen de inspektrice voor het ba sisonderwijs en de inspekteur voor het kleuteronderwijs de eerste paal in de grond. De school kon ruim acht maanden later in gebruik wor den genomen. AUTOMOBIELBEDR. W. C. ISTA ZOON Dealer voor Schouwen-Duiveland van: Mini - Allegro - Princess - Triumph - Marina Dealer voor geheel Zeeland van Land/Rover en Range/Rover St. Joostdijk 4i - Oosterland - Tel. (01114) 1495 al de scholen is deze omtrek „De nieuwe kern". Eigen identiteit Hij vertelde dat de wens bestond om de algemene christelijke kleuter school op te splitsen in een alge meen openbare en een christelijke kleuterschool. „In het schoolgebeu ren blijft de verantwoordelijkheid van de ouders voorop staan. Zo is juist daarom duidelijk overeengeko men dat in het nieuwe schoolge bouw een ieder zijn eigen identiteit zal behouden. Dat betekent ook dat een ieder zijn eigen verantwoorde lijkheid krijgt". Ook hij dankte de bouwkommissie en vooral de hoof den van scholen voor de inzet bij deze bouw en de inrichting van het geheel. Die dank was er ook voor het gemeentebestuur. De nieuwe in- (Vervolg pag. 41 Onder aanmoediging van de kinde ren zoekt burgemeester T. C. Hek man de papieren sleutel xvaarin de sleutel voor het nieuwe scholenkoin- vlex in Bruinisse verborgen zat. Toen hij hem had gevonden opende hij de beide naast elkaar liggende deuren van de christelijke en de openbare school, die op een natuur lijke wijze, onmerkbaar in elkaar overgaan in deze nieuwbouw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Er is altijd enige dankbaar heid jegens de onwaarheid sprekende vleier. r.mn .-on KERKWERVE, 12-10, Op een vergadering in het Verenigingsgebouw van Kerkwerve over de kleine school in de kleine kern is besloten om een werkgroep in te stellen, die zich gaat bezighouden niet twee op drachten. De opdrachten zyn: 1- het nader uitwerken van het bestaansrecht van de kleine scholen in hun onderwijskundige aspekten. 2. De sociale funktie van de school in de kleine kernen en de noodzaak van garanties ten behoeve van het voortbestaan van de school. De zestig aanwezigen, afgevaardig- wijzend personeel van kleuter- en den van ouderkommissies en onder- lagere scholen, uil de kernen Noord- welle, Serooskerke, Ellemeet, Zonne- maire, Noordgouwe, Kerkwerve, Dreischor, Sirjansland en Ouwer- kerk hebben besloten om na plaatse lijk overleg tussen betrokkenen, één persoon per kern, in de werkgroep af le vaardigen. Uit de kernen Zonne- maire en Kerkwerve zullen twee af gevaardigden in de werkgroep zit ting nemen, omdat daar een open bare, en een christelijke school aan wezig zijn. Omdat de komende maand veel wisselingen in ouderkommissies zul len komen, zal de samenstelling pas half november bekend kunnen zijn. De werkgroep zal in overleg met alle scholen zich voorbereiden op het ko mend experiment voor het Bijzonder Regionaal Welzijnsbeleid. Leefbaarheids- problematiek Tiet doel van hot experiment is om met inschakeling van de bevolking na te gaan, welke de belangrijkste aspekten van de leefbaarheidspro- blematiek zijn in de betrokken klei ne kernen en welke oplossingen daarvoor gevonden kunnen worden respektievelijk te realiseren; even eens waar mogelijk met inschakeling van de bewoners. Met nadruk zij vermeld, dat géén onderzoek in wetenschappelijke zin wordt beoogd, maar veeleer een ex- ploralief (proefondervindelijk) „doe"- experiment, dat met inachtneming van de resultaten van reeds gehou den onderzoek en op basis van dc beoordeling door de burger van zijn eigen leefsituatie, tracht te komen tot prnkischc oplossingen voor ge signaleerde knelpunten. Als nevendoel geldt de doorwer king van de generaliseerbare (alge meen vastgestelde) uikomsten van het experiment in rijks-, provinci aal-, respektievelijk gemeentelijk be leid. De vergadering was belegd op ini tiatief van de opbouwwerker van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland om verder ken nis te maken en van gedachten te wisselen over het probleem van de kleine school dat in eerdere kennis makingsgesprekken steeds naar vo ren kwam als zeer belangrijk aan dachtspunt. SINGAPORE. By een explosie in de machinekamer van een Liberi aanse tanker, die in Singapore voor anker lag, zyn 57 mensen omgeko men en minstens 70 gewond. Het schip lag in de haven van Singapore voor herstelwerkzaamheden aan de machinekamer. WASHINGTON, 12-10. Met het vermaan dat een Israëlisch-Egyp- tische vrede dc hoeksteen moet zyn van een algemene oplossing in liet Midden-Oosten, heeft president Jim my Carter van de Verenigde Staten donderdag in Washingon dc vredes conferentie tussen Israël en Egypte voor geopend verklaard. Ook de minister van buitenlandse zaken van Israël, Mosje Dayan, en de Egyptische minister van defensie Kamal Hassan Ali, wezen er in de nauwelijks vijftien minuten durende openingsziting op, dat lang nog niet alle vraagstukken in het Midden- Oosten opgelost zijn. Zij toonden zich echter, zoals Carter, optimis tisch, waar zij de verwachting uit spraken dat het nagestreefde vredes verdrag tussen beide landen in de Amerikaanse hoofdstad tot stand zal komen. TILBURG. 12-jn Hoi comeeniebo- stuur van Tilburg n-- fi besloten uit drie basisscholen in di zo gemeente spaanplaat to laton verwijderen. Burgemeester n wethouders zijn tot deze maa'r r'? overgegaan, omdat eerdere pogingen om dc concentra ties van het zogenaamde spaanplaat- gas in de betrokken scholen terug te brengen, geen resultaat hebben ge had. Onderwijzend personeel en leerlingen van de scholen klagen ;.l maanden over irritatie.-, aan de slijm vliezen en luchtwegen, veroorzaakt door het spaanplaatgas (formalde hyde gas). NIEUW OKKASIONS REPARATIES ONDERHOUD Off.dealer van Schouwen-Duiveland Teleloon 01116-1245 Maandag 16 oktober a.s. organiseert de Kamercentrale Middelburg van de VVD een openbare bijeenkomst in de Concert- en Gehoorzaal, ingang Verwerijstraat. te Middelburg. Spreker: Mr. J. G. RIETKERK fractievoorzitter in de Tweede Kamer voor de VVD De heer Rietkerk zal Ingaan op actuele politieke ge beurtenissen. Aavang 20.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1