DE ERFENIS VAN TANTE GREET Raad van State behandelt beroep tegen de plannen voor Aquadelta 't Is een filter, 't Blijft een Camel, kado: ronde door nederland Korruptie in Indonesië Zeeuwse Culturele Dag in Den Dullaert in Hulst Rekreatieprojekt van Wilina in Bruinisse Tijdens rechtszitting: verkoop van „Sagona" spaarspel voor het hele gezin. Veel jeugdige doden in het verkeer Surfplank wel of geen vaartuig? De (zorgelijke) ekonomie ZIER IKZ F.ESCI I F. NIEUWSBODE Dnmlmlav I2 oktober 1978 Nr. 22387 7 Advertentie (II) DEN HAAG/BRUINISSE, 11-10. Tijdens de zitting van de Raad van State, vorige week donderdag, waarin het beroep werd behandeld van bet Zeeuws Coördina tie-orgaan tegen de plannen van Wilina 111 Bruinisse, werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de Nieuwe Inriehtingenscbets voor de Grevelingen. Namens het Coördinatieorgaan sprak daarover de heer C. J. Kalden tot voor kort voorzitter. Mr. F. Vos trad op aJs vertegenwoordiger van Gedeputeerde Staten van Zeeland. „Bestemmingsplannen, Aquadelta en Den Osse hebben met de inrich tingen schets alles te maken", zo meende de heer Kalden, die er op wees dat inrichtingenschets en be stemmingsplannen niet overeenstem men. Mr. Vos onderstreepte dat de plannen van Bruinisse en Brouwers haven lcngs volkomen légale weg lot stand zijn gekomen, toen voor de Grevelingen nog het plan Santema gold. JAKARTA, 11-10. Korruptie schijnt in Indonesië toe te nemen, alle pogingen van de regering dit verschijnsel uit te roeien ten spijt. In het twaalf-jarig bewind van pre sident Suharto is nu de tiende rege- ringskampagne ter bestrijding van de korruptie van start gegaan. Vele Indonesiërs vragen zich echter af of c'eze meer vruchten af zal werpen dan de vorige. Het Pungli, het Indonesische woord voor illegale belastingen, vinden ambtenaren, zakenlieden en arbeiders in Indonesië heel gewoon. Er wordt vaak gezegd dat je zonder Pungli" nooit iets gedaan kan krij gen. MIDDELBURG, 11-10. Op woens dag 25 oktober 1978 om 12.00 uur zal het Noorse motortankschip Sagona ter rechtszitting van de arrondisse mentsrechtbank in Middelburg, Hof plein 8, gerechtelijk worden ver kocht. Hert schip ligt nu op de rede van Vlissingen. De verkoop geschiedt bij opbod en afmijning. De veilingkondi- ties zijn gedeponeerd bij de griffier van de arrondissementsrechtbank in Middelburg. Opbieding en afmijning kan uitsluitend plaatshebben uoor procureurs of notarissen in het ar rondissement Middelburg. De eerste inzet van de executanten is 16 mil joen gulden. Belangen Burgemeester T. C. Hekman van Bruinisse deed hierna een dringend beroep op de leden van de Raad van State - die voor deze zaak dienst de den (onder hen was de bekende drs. M. C. Verburg) - om de belangen van Bruinisse in het oog te houden. Hij verhaalde dat direkt na de tot standkoming van de Deltawet men zich in Bruinisse ervan bewust was wat dat voor de gemeente betekende. Afsluiting van de Grevelingen stond gelijk aan afsluiting van een levensader van deze gemeente. De toen ongeveer vijftig mosselkwekers hadden allen hun Zeeuwse percelen in die Grevelingen. Onophoudelijk is toen bij de overheid aangedrongen op kompensatie. Verhuizing van de mosselkwekers naar het noorden (Harlingen) werd serieus overwogen en een aantal vestigde zich daar al. Ontwikkelingen In 1969 kwam een interdeparte mentale kommissie tot stand - waar in zes ministeries vertegenwoordigd waren - die zich bezon over de vraag hoe Bruinisse tegemoet gekomen kon worden. Als een der middelen werd de rekreatie aanbevolen en dat bete kende de aanzet tot het tot stand doen komen van een jachthaven met daarbij ook binnendijkse ontwikke lingen. Ontwikkelingen, die niet kunnen worden teruggedraaid zon der te komen tot een daad van onbe hoorlijk bestuur. Steunpilaar Alles werd doorgesproken met alle mogelijke regeringsinstanties waar door de rekreatie in Bruinisse wer kelijk een steunpilaar is geworden voor de gemeentelijke ekonomie. De ze steun kan Bruinisse niet meer missen. De burgemeester herinnerde eraan dat Bruinisse tien jaar gele den op het punt stond artikel 12-ge- meente te worden. Nu zijn de ge- meentefinanciën gezond en zorgt de rekreatie, voor wat Aquadelta be treft, voor 109 vaste arbeidsplaatsen. Die worden bezet door 40 uit Brui nisse afkomstige werknemers, 12 van de resft van Schouwen-Duiveland, 27 uit Goeree-Overflakkee en 15 van el ders. In het zomerseizoen zijn er ook 59 part-time krachten werkzaam ge weest. Slachtoffer Wethouder C. Jumelet Wz., zelf mosselkweker en als zodanig altijd nauw betrokken geweest bij de ont wikkelingen, citeerde de bekende uitspraak van drs. H. A. Boelmans Kranenburg, die Bruinisse het enige slachtoffer van Deltawet noemde. De ontwikkeling gaat nog steeds door. De kwekers werden verdreven van de Grevelingen, door het afsluiten van deze zeearm, verdreven van het Volkerak, door de aanleg van de Philipsdam en nu is er geen plaats Advertentie op de Oodterschelde, waarvan het nog niet zeker is dat de mosselkwe kerij op dezelfde wijze kan worden voortgezet door het kiezen van de verkeerde opening. En ook al zou dat mogelijk zijn, dan worden nog de percelen merendeels geëploiteerd door kwekers uit Zierikzee en Yerse- ke. Het is waarsehynRjk dat de uit spraak van de Raad van State over deze kwestie binnen niet al te lange tijd tegemoet kan worden gezien. DELFT, 11-10. Het verkeer is ver reweg de belangrijkste doodsoorzaak van jongeren tussen 15 en 24. jaar. Veertig procent van alle sterfgeval len in die leeftijdskategorie is het gevolg van een verkeersongeval. Vijf procent van de sterfgevallen in die groep is gevolg van een ongeluk in of om de woning en 2 procent van een ongeval op het werk. Dit heeft ir. E. Asmussen, direkteur van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid (SWOV) woensdag bekendgemaakt op het symposium Academische opleiding veiligheid in Delft. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DORDRECHT. Ons land krijgt een tweede hartpatiëntenvereniging. Op 24 oktober wordt bij een notaris in Dordrecht de „Henk Fievet-vereni- ging" opgericht. De nieuwe belan genvereniging wordt genoemd naar de overleden oprichter van de eerste hartpatiëntenvereniging, de Neder landse hartpatiëntenvereniging in Roermond. TERNEUZEN. Dow Chemical in Terneuzen zoekt een oplossing voor de 30.000 ton butaan die volgende week in de Braakman haven in Terneuzen par charterschip zou worden aangevoerd. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben hiervoor hun toestemming geweigerd. HAARLEM. De totale Nederland se gasreserve is in 1977 met onge- veer anderhalf procent afgenomen (36 miljard kubieke meter bij een temperatuur van 0 graden Celsius). In 1976 was dat drie procent. Dat staat in het gasrapport van de Rijksgeologische Dienst (RGD) over de exploratieresultaten en de aard gasreserves. SCHIEDAM. Volgens de gemeen tepolitie van Schiedam is in de loop van dinsdagavond op de grens' tus sen Vlaardingen en Schiedam een massale vechtpartij uitgebroken tus sen jongeren uit beide steden. Er zou sprake zijn van 80 tot 90 jongeren, die oan de vechtpartij deelnemen. GRAVE. De 69-jarige W. Loeffen en K. v. d. Boogaard (67) beiden uit Grave zijn bij een verkeersongeval in hun woonplaats om het leven ge komen. Beide mannen werden op de kruising Vegetasseweg-Kuyksesteeg op hun fiets aangereden door een personenauto. DEN HAAG. Kamerleden van de frakties van CDA en VVD hebben de regering gevraagd de mogelijkhe den na te gaan om de invoer van bont van jonge zeehonden in de EEG-landen te verbieden. Ook wil len de kamerleden zoveel mogelijk beperking van de zeehondenjacht. UTRECHT. De Nationale zieken huisraad (werkgevers) is „verbaasd" over een recenté uitlating van pre mier Van Agt dat de werkgevers in bijvoorbeeld de partikuliere gezond heidszorg „geen tegenwind geven aan looneisen die op hun beurt weer worden afgewenteld op de publieke kas". DEN HAAG. De ministerraad heeft besloten de heffing van op centen op de motorrijtuigenbelasting voort te zetten tol 1982. De heffing zou oorspronkelijk aflopen eind fe bruari 1980. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft de vorige week ingediende PvdA-motie inzake de verkoop van woningen door het RSV (Rijn/Schel- de/Verolme)-concern verworpen. Tegen de motie 9temde rechts en voor de motie links. MIDDELBURG, 11-10. De officier van Justitie in Middelbifrg. mr. A. P. Besier, verwacht, dat er voor het komende vaarseizoen '79 een uit spraak in appel beschikbaar is over de vraag of een surfplank als een vaartuig of als een drijvend voor werp moet worden aangemerkt. De Nederlandse Windsurfbond heeft een proefproces, dat tot deze uitspraak zal leiden, in juni van dit jaar uitgelokt met een geënsceneer de aanvaring tussen een zeilboot en een surfplank op het Veerse Meer. „Ik voelde aanvankelijk niets voor die surfplankeritus", zo ver klaarde mr. Besier desgevraagd. „Inmiddels ben ik na korresponden- tie met Rijkswaterstaat en andere deskundigen tot de overtuiging ge komen, dat een surfplank als vaar tuig moet worden aangemerkt". MIDDELBURG, 11-10. Is het mo gelijk in Zeeland een goed program ma van toneelvoorstellingen, concer ten en dergelijke te ontwikkelen en daarin ruimte te geven aan vernieu wingen en experimenten? Is het tegelijk mogelijk, het publiek echter invloed te geven op het schouwburgprogramma? Wanneer dat niet allebei kan, moet dan een kompromis worden gesloten of moet een keuze worden gemaakt tussen óf kwaliteit óf de smaak van het pu bliek? Oude rots schilderingen CADIX11-10. Verscheidene rotsschilderingen uit het eer ste of tweede millennium voor Christus zijn ontdekt in de huurt van het Spaanse Ga- ditaine de Jimenade La Fron tera. De schilderingen stellen mensenlijke gedaanten en bo- ten voor. In dezelfde omge- ving werden een paar jaar ge- J leden ook rotsschilderingen f ontdekt. Deze zijn echter bijna geheel verdwenen, omdat er f te weinig zorg aan besteed is. De Stichting Cultuurspreiding Zee land (SCZ) is een overkoepelende in stelling die het tot stand komen van een goed schouwburgprogramma in de provincie bevordert. Voldoet de dienstverlening van de SCZ aan de verwachtingen? Is het schouwburg- programma in Zeeland goed en neeft het Zeeuwse publiek wat te zeggen over de inhoud ervan? Zit de SCZ als organisatie goed in elkaar? De landelijke overheid treft voor bereidingen voor decentralisatie van het welzijnsbeleid. Dat heeft, ook ef fecten in het terrein van de kunsten. Krijgen de provincie en de gemeen ten in Zeeland - tegen die achter grond - een andere verantwoorde lijkheid ten opzichte van de SCZ? Diskussies Over deze en andere vragen zal worden gediskussieerd op de Zeeuw se Culturele Dag 1978, die wordt ge houden op zaterdag 4 november a.s. in het Kultureel Centrum Den Dul laert in Hulst. Deze dag is bedoeld voor al diege nen, die zich als vrijwilliger, be stuurslid, beroepskracht, bestuurder, of gewoon belangstellende betrokken voelt bij het schouwburgprogramma in Zeeland. En daarmee worden niet alleen bedoeld de evenementen, die zich letterlijk in de schouwburgen in Zeeland afspelen, maar het gehele aanbod in de provincie op het gebied van toneel, kabaret, dans, muziek, film en wat nog meer onder podium kunsten kan worden verstaan. DEN HAAG, 11-10. Vijftien pro cent van zesduizend geënquêteerden van 18 jaar en ouder vindt de eko- nomische situatie zeer zorgwekkend, veertig procent vindt haar zorgwek kend en veertien procent meent dat die situatie niet zo zorgwekkend als men doet voorkomen. Dat is een van de uitkomsten van het onderzoek dat het verbond van Nederandse ondernemingen door de NV v/h Ne derlandse Stichting voor Statistiek heeft laten verrichten in de periode van 18 t/m 23 september jl. Wal biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 13 OKTOBER NED. I: Allereerst Barbapapa voor de kleuters vervolgens een af levering uit de serie Love boat. Aan boord van de cruiser bevindt zich een jongeman die een erfenis van drie miljoen in het verschiet heeft, mits hij binnen een week trouwt. H.j hoopt tussen de vrouwelijke passa giers van de boot een geschikte kan didate te vinden. Daarna de quiz Twee voor twaalf, gevolgd door Sonja's goednieuws show, twee pro gramma's die verder geen betoog behoeven. Na het journaal de twee de aflevering van Hoera een' homo.' Een aantal dorpsbewoners vinden het allerminst een fijn idee dat de onderwijzer van hun kinderen ho- mosexueel is. Tijdens een ouder avond wordt besproken of ze hem zullen handhaven of viel. Voorts d<> eerste aflevering van de comedyse rie George en Mildred, het eeuwig kibbelend echtpaar bekend uit de serie Man over de vloer. George e Mildred zijn in een betere buurt gaan wonen, omdat Mildred het zo beschikte. George moet echter niets van die lieden iets hebben en ge draagt zich ernaar. Tot slot Haag- sche kringen. NED. II: Nadat Wickie de Viking hulp verleend heeft aan een stel spoken, volgt de tweede editie van de Muppet show, waarin Zero Mos- tel, die onderhand al overleden is. de eregast is. De niet bijster slanke Mostel verschijnt in de gedaante van koning Hendrik VIII. In San- ford en zoon is onenigheid ontstaan rond het feit dat Lamont verliefd is geworden op Grace. Fred mankt hem op een taktloze wijze duidelijk dat ze voor Lamont niet geschikt is. De comedyserie Beauty Hill wordt gevolgd door deel 2 uit de Paguol serie, Marius de zoon i>an Cesar is stapelverliefd op Fanny. Hij heeft zijn hart echter ook verpand aan de zee." Na veel wikken en wegen be sluit hij toch uit te varen. Panisse blijft verwoede pogingen onderve men, Fanny het hof te maken. Na Brandpunt brengt de KRO enige hoogtepunten uit de theatershow van Gerard Cox, getiteld Niemand weet, niemand weet, dat ik Repe- s teelt je heet. VRIJDAG 13 OKTOBER NED. I: 10.30 Schooltelevisie; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Barbapapa; 19.03 Love boat; 19.55 2 voor 12: 20.25 Sonja's goed nieuws show: 21.37 Hoera, een homo?; 22.25 George en Mildred; 22.50 Haagsche kring tv: 23.55 Journaal. NED. II: 18.25 Teleac: 18.55 Nieuws; 18.59 Wickie, de viking: 19.27 De Muppet show; 20.00 Jour naal; 20.27 Sanford en zoon; 20.55 Benny Hill, 21.30 Pagnol-serie; 22.32 Brandpunt; 22.57 Gerard Cox; 23.55 Journaal. door FRANK VAN FALCKENOORT Er hangen schilderijen aan de wand, maar omdat ze er niet zoveel verstand van heeft, weet ze niet zo veel waarde hebben. Maar dit ene dringt nu ten volle tot haar door: Ik heb niet een zomerhuisje geërfd, maar een normale, kompleet gemeu bileerde woning. Dat is het immers! Er is een moderne keuken met alle comfort. Een knaap van een ijs kast, waarin - opnieuw tot haar ver bazing - van alles in zit. Klaar om meteen aan te vallen, als het nodig is. Er is een diepvries, waarin zo waar ook brood ligt. En vlees. Veel vlees. Mensen-nog-aan-toe, het ziet er wel naar uit, dat tante Greet hier vaak kwam. Eigenaardig, want als ik haar in Amstelveen bezocht, was ze vrijwel altijd thuis. Een paar keer gebeurde het dat de huishoud ster haar zei, dat mevrouw op reis was. Dat is het laatst een jaar of twee geleden, herinnert Bea zich nu. Maar alles wijst er toch op, dat tan te Greet hier regelmatig kwam. Wal ter wereld bewoog haar dit bezit zo geheim te houden? Ze kan er geen antwoord op vinden. Achter het huis ziet ze een soort garage, niet groot, vrolijk groen ge schilderd. Met twee grote deuren. Best mogelijk, dat tante hier haar auto stalde: ze had immers een wa gen. Je zult hier dus wel helemaal met een auto kunnen komen. Als ze het goed ziet. kan ze sporen ontdek ken. Kennelijk van autobanden. Ja, het zal wel een soort garage zijn. Bea gaat nu de trap op en ontdekt boven nieuwe dingen, die haar vreugde opnieuw vergroten. Er is een luxueus ingerichte badkamer met een stenen ingebouwd bad. Mijn ideaal, weet ze. En denkt aan het korte kuipje, waarin de familie zich moet wassen, omdat de badkamer In de flat niet groot genoeg is voor oen normaal bad. Bea krijgt neiging haar kleren uit te trekken en met een een bad te nemen, maar be denkt. dat er waarschijnlijk gec-n warm water zal zijn. Best mogelijk, dat alles afgesloten is: water, stroom. Ze heeft nog niet gezien of er gas is. Boven zijn ook nog drie slaapka mers, waarvan één vrij groot. Met een tweepersoons bed. Helemaal op gemaakt met een sprei er over. Ze opent de grote spiegelkast en ziet dan tot haar stomme verbazing, dat er niet een aantal jurken, truitjes, bloesen, rokken en damespantalons, mantels en schoenen hangen en lig gen, maar dat er pok een vrij groot aantal herenkostuums in zijn. En op een plank ligt een stapel overhem den, terwiil er aan een dassen han gen, de een nog moderner dan de ander. Bea gaat er even bij zitten en denkt na. Oom Louis is al jaren dood. Acht of negen jaar, ze weet dat niet zo precies meer. Maar hier hangen de modernste zelfslrikkers en ook de overhemden zijn groten deels van de nieuwste mode. Bea be kijkt alles nog eens op haar gemak, de jurken, truitjes en bloesen, de mantels, de kostuums hel lijkt alsof het pas gekocht is. Hier hangt een garderobe, die bij elkaar zeker een duizend of drie gekost zal heb ben. Als het niet meer is. Ze neemt een kostuum uit de kast en bevoelt de stof. Moet hardstikke veel gekost hebben. Een mantelpakje met bont kraag net zo. En ze krijgt de indruk, dat heel wat hier hangende kleding misschien nog nooit gedragen is ge worden. Eigenaardig allemaaL Heb ik dit ook allemaal geërfd? Maar van wie was die herenkleding dan? Ze snapt er vooralsnog niets van. Ze bekijkt de stapel overhemden. Inderdaad liggen er enkele nog in plastic, dus nog nooit gedragen. Sok ken idem dito en er staan ook en kele paren schoenen, die evenmin ooit aan iemands voelen hebben ge zeten. Opnieuw gaat Bea weer zitten. Uit haar tas c^iept ze een pakje sigaret ten en steekt er een op. Rookt en denkt na. Heel wonderlijk is dit allemaal. Had tante Greet soms een koopmanie en ging ze dan met haar nieuw verworven kleding hierheen? Om het weg te bergen tot... Ja, tot wanneer? Het is uit alles, wal ze lol nog toe ontdekte zo zeker als wat, dat tante Greet hier regelmatig kwam. Dat is te distilleren uit de voorraden in ijskast en diopvne- En in de keukenkasten en laden is eveneens van alles. Bij wijze van spreken kan ze zo soep maken voor zichzelf. Aangenomen, dat er water is en ze het heet kan maken. De vrouw komt overeind, loopt naar de deur en draait aan hel lichtknopje. Floep, meteen is het vertrek in een zee van licht. Stroom is er dus in ieder geval. Ze gaat nu naar het fonteintje in een hoek van het vertrek en draait de kraan open. Zowaar, er is ook water. Even de warmwaterkraan proberenna een halve minuut begint het wartn te worden, dus ergens is een geyser of boiler in werking. Dan zal ik ook wel wat voor mezelf te eten klaar kunnen maken. Bea gaat weer naar beneden en duikt in de ijskast, waar ze melk uit haalt. Dat in karton zit. En denkt dan weer na. Deze melk is misschien hoogstens veertien dagen oud. En tante Greet is al ruim twee weken dood en begraven. Daarvoor is ze enkele dagen ziek geweest. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7