kalender kado! voor wie? Journalistenvereniging niet eens met GS-voorstel om subsidie aan VMZ te weigeren STREEKNIEUWS Voorlichting voor dienstplichtigen te Zierikzee Vredesgesprek begonnen am beer Koningin Juliana opent vernieuwde Moerdijkbrug C.D.A. wil een heroverweging eigen-bijdrage-regeling 4 Om publikatie in De Gouden Delta Straks verplichte autokeuring? „Rembrandt" mislukt Inning boetes gewijzigd administraties en bëlastirigzakën, economisch advies en begeleiding voor alle spaarders! MIDDELBURG/ZIERIKZEE, 12-10. De afdeling Zeeland van de Nederland se Vereniging van Journalisten heeft in een brief aan Provinciale Staten van Zeeland geprotesteerd tegen het meerderheidsvoorstel van gedeputeerde sta ten om in 1979 geen subsidie te verlenen aan de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland. Het argument van GS daarvoor zijn bepaalde publikaties in het door de VMZ uitgegeven orgaan „De Gouden Delta". Ook de afdeling Brabant van de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten heeft protesterend gerea geerd op het voorstel. Aangevoerd wordt dat, zonder een oordeel ce wil len uitspreken over de redaktionele inhoud van het blad, de vakvereni ging voor beroepsjoumalisten van van mening is, dat het fundamenteel onjuist is het al dan niet verlenen van overheidssubsidie aan de VMZ afhankelijk te stellen van de manier waarop „De Gouden Delta" wordt geredigeerd. Aantasting persvrijheid „Het aanleggen van een dergelijke maatstaf achten wij een bedenkelijke ingreep in de vrijheid van menings uiting en een aantasting van de pers vrijheid zoals deze in de Nederlandse grondwet zijn vastgelegd". Beide afdelingen wijzen erop, dat, wanneer zekere publikaties ontoe laatbaar kwetsend worden geacht, deze ter beoordeling kunnen worden voorgelegd aan de Raad voor de Journalistiek of de burgerlijke rech ter. Beroep „Het is naar onze vaste overtuiging zeker niet aan de overheid - in dit BRUINISSE Vakantie-aktiviteiten Op initiatief van enkele jongeren onder leiding van de heer Theo Kriger zal tijdens de herfstvakantie op dinsdag 17 oktober een spelmid- dag voor de jeugd van de basisscho len worden gehouden. Deze vakan tie-aktiviteiten zullen plaatsvinden in het Ned. Hervormd Verenigings gebouw. Daar onder meer een wedstrijd Yoghurt-eten zal worden gehouden, wordt aangeraden de kinderen geen al te schone kleren aan te geven. De middag wordt be sloten met de film Robin Hood Ju nior. De jongeren, die deze aktivi- teiten organiseren, hopen in de toe komst versterking te krijgen van enkele ouders. Belangstellenden kunnen zich melden bij de heer Theo Kriger, telefoon (01113) 1272. Verkoopmiddag „Tiylosa" De Chr. Vrouwenvereniging „Try fosa" zal donderdag 9 november in het Ned. Hervormd Verenigingsge bouw de jaarlijkse verkoopmiddag houden ten bate van de zending. Congrescentrum In het kader van het Aquadelta- projekt is een kongrescentrum ge reed gekomen, met een variabele vergaderkapaciteit van 25 tot 300 personen. In een vouwblad wordt de aandacht op dit centrum gevestigd, onder het motto: „De nieuwe manier van vergaderen". Die nieuwe manier houdt o.m. in dat de „vergaderaars" hun gezinnen kunnen meebrengen, die dan in de gereedstaande bunga lows een onderkomen kunnen vin den. Terwijl „pa vergadert" kan het gezin gebruik maken van de vele rekreatiemogelijkheden en evene menten op het terrein. Diefstal Tussen 4 en 11 oktober werd inge broken in een jacht van de heer L. J. J. H. uit Gerwen. De inbreker(s) for ceerden twee deurtjes naar de kajuit, waaruit zij een kompas, een koperen lamp en een koperen kan ontvreemd den met een totale waarde van f 500. geval het provinciaal bestuur - om door middel van het subsidiebeleid een koninklijk goedgekeurde vereni ging als de VMZ voor te schrijven hoe de reaktie van „De Gouden Del ta" zich, op straffe van heb weigeren van subsidie, dient te gedragen." Beide afdelingen doen daarom een dringend beroep op provinciale sta ten om niet in te stemmen met het meerderheidsvoorstel van GS, maar om opnieuw de subsidie aan de VMZ te verlenen. DELFT, 11-10. „Na tien jaar dis cussie, beraadslaging en vooral on zekerheid zijn we er nog' steeds niet. Wel lijkt het waarschijnlijk dat bin nen afzienbare tijd - gedacht wordt aan twee tot drie jaar - de verplich te periodieke autokeuring in Neder land een feit zal zijn". Dit zei woensdagmiddag in Delft mr. M. Polak, directeur van Veilig Verkeer Nederland (V.V.N.) ter ge legenheid van de zes. miljoenste vei ligheidsinspectie in het kader van het door BOVAG en V.V.N. gevoer de vrijwillige systeem van autokeu ringen. ROTTERDAM, 11-10. Jos Stel- ling's film „Rembrandt", die vorig jaar 15 december in het bijzijn van koning Jiiliana voor het eerst in Amsterdam werd vertoond, is een fiasco geworden. Hét Nederlandse publiek toont nauwelijks enige be langstelling voor de rolprent, ;die meer dan twee jaar intensieve ar beid en f 1,2 miljoen heeft gekost. In het buitenland wordt de doku- mentaire beter geaksepteerd. DEN HAAG, 11-10. Met ingang vén 16 okober (treedt een wetswijziging in werking waarbij de tenuitvoerleg ging van door de rechter opgelegde boetes opnieuw is geregeld. De voornaamste veranderingen in de wetgeving zijn: de bepaling dat de rechter de mogelijkheid heeft om in sommige gevallen een boee in ter mijnen te laten betalen. Voort kan een boete eenvoudiger worden ver haald, namelijk niet alleen op goede ren van de veroordeelde, maar ook op diens bank- of girorekening. De verhouding tussen boete en vervangende hechtenis is aangepast aan de huidige omstandigheden: voor elke 25 gulden boete komt een dag hechtenis in de plaats. TWEEDE KAMER Afwikkeling schadeclaims Grevelingen DEN HAAG, 11-10. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft woensdag meegedeeld, dat de aanvragen van mosselkwekers om schadevergoeding als gevolg van de afsluiting van de Grevelingen thans financieel zijn afgewikkeld. De ad ministratieve afwikkeling is op een enkel geval na voltooid. De mededeling van de minister kwam voor in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het tweede kamerlid Eversdijk (CDA). ZIERIKZEE, 10-10, „In Zeeland zün er wel instanties die zich met dienst plicht-voorlichting bezighouden, maar dat is allemaal vr(j passief; in die zin dat zc niet naar de mensen toekomen. En dat, terwijl er op dit gebied wel degelijk behoefte aan voorlichtig bestaat". Dat vertelt Jan van Ours, die drie dienstplicht-voorlichtingsavonden op poten heeft gezet, waarvan er een op vrijdagavond 13 oktober in het Zie- rikzeese „Brogum" zal worden ge houden. Dat die behoefte aan voorlichting wel degelijk bestaat, heeft hij kun nen konstateren op de eerste van de drie avonden die onlangs in Middel burg werd gehouden. Op die avond waren ook leden aanwezig van de VVDM (Vereniging Van Dienstplich tige Militairen), de B.V.D. (Bond Voor Dienstplichtigen) en de V.D. (Vereniging Dienstweigeraars) met welke instanties de avonden mede zijn georganiseerd. „Die mensen", vertelt Jan, „waren verbaasd dal er zoveel animo voor de avond was; het was meer dan zc ooit hadden mee gemaakt, zo vertelden ze Rotterdam mers, me". Eenzijdig „Zeeland", zo gaat hij verder, „is wat betreft de voorlichting inzake de militaire dienst een achtergebleven gebied. In de Randstad heb ik ge merkt, dat er wekelijks spreekuren worden gehouden door de, ook bij deze avond betrokken instanties. De enige instantie die, zover ik weet, in deze kontreiën „de boer op gaat" is de marine: één keer por jaar op scholen. En dat vind ik dan nog een tamelijk eenzijdige voorlichting die dan gegeven wordt". Programma Tijdens de avonden wordt een film gedraaid die door de WDM Is opgenomen en „Scenes uit het solda tenleven" heet. Na deze vertoning zal een drietal sprekers het woord krij gen (afgevaardigden van genoemde verenigingen). Heli kontra adelaar DERBORENCE, Zwitserland, 11- 10. Boven Derborence in de Zwitser se Alpen van het kanton Wallis (Va lais) is een helikopter in botsing ge komen met een koningadelaar met een vleugelspanwijdte van ruim twee meter. De helikopter werd bestuurd door Bruno Bagnoud, direkteur van de luchtvaartmaatschappij „Air Gla ciers". Bagnoud vertelde dat hij het on mogelijke had gedaan om de botsing met het zeldzame dier te voorko men, maar dat het hem niet gelukt was. Hij moest zijn beschadigde ma chine aan de grond zeten en een re paratie uitvoeren. De adelaar - waarvan hij eerst dacht dat hij slechts gewond zou zijn - heeft hij meegenomen om op te zetten. WASHINGTON, 11-10. In het Blair House aan de afgesloten Pennsylva nia Avenue in Washington beginnen vandaag de onderhandelingen tussen Egypte en Israël over een vredesver drag. Dertig jaar en vjjf maanden na de stichting van Israël en vjjf jaar ep zes dagen na de laatste oorlog in het Midden-Oost en komen ministers uit de twee landen bijeen om te pro beren voorgoed een einde te maken aan de „zinloze bloedbaden". Flitsen uit jiet buitenland GENÈVE. Per dag vluchtèn onge veer tweehonderd zwarte kinderen uit Rhodesië naar Botswana. Dit heeft "ben vertegenwoordiger van de Afrikaanse Volksunie van Zimbab we (Zapu) woensdag in Genève op een V.N.-bijeenkomst over vluchte lingen meegedeeld. MÜNCHEN/WENEN. In het ge hele Alpengebied zijn in de afgelo pen winter 166 mensen door lawines om het leven gekomen. Dit heeft de Oostenrijkse Alpenvereniging woens dag bekendgemaakt. Als oorzaken noemt zij de sterke sneeuwval in het vorige seizoen en de toeneming van het. wintersporttoerisme. WILLEMSTAD. Alle Shell werkne mers op het Antilliaanse eiland Cu rasao hebben woensdagmorgen het werk voor onbepaalde tijd neerge legd. Ze eisen dat er onderhandeld wordt over één c.a.o. voor alle Shell- bedrijven op Curasao. Bij de staking zijn in totaal ongeveer 220Ö mensen betrokken. Advertentie Accou ntants kantoor LINDENLAAN 3 01870-3477 MICDELHARNIS DORDRECHT, 11-10. Koningen Ju liana heeft woensdagmiddag dé ver nieuwde Moerdijkbrug officieel in gebruik gesteld. Zjj deed dat door de onthulling van een op de voet van een monument aangebrachte plaqu ette, die eraan herinnert dat koningin Wilhelmina de brug op 12 december 1936 officieel opende. NEW DELHI. Minister Van der Klaauw is woensdagmorgen voor een officieel bezoek van drie dagen aap- gekomen in New Delhi, waar hij met zijn Indiase kollega Atal Bihari Vaj- pavee diverse internationale proble men zal bespreken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MIDDELBURG. De PSP in Zee- land heeft een brochure het licht doen zien waarin wordt geprotes teerd tegen het bouwen van oorlogs schepen voor Iran door hel Rijn- Schelde-Verolrpe concern. AMSTERDAM. De Boerhaavekli- niek in Amsterdam kampt met grote financiële moeilijkheden.Het ex ploitatietekort van dit,ruim honderd bedden tellende partikuliere zieken huis is sinds 3976 opgelopen tot on geveer twee miljoen gulden. AMSTERDAM. Vietnam doet een beroep op alle landen en internatio nale organisaties dringend hulp te verlenen om de gevolgen van dé grote overstromingen in hei. land te boven te komen. -fttf if: i Algemene beschouwingen h DEN HAAG, 11 -10. Het CDA wil dat het kabinet de voorgestelde eigen bjjdrage-regeling op niet-kliniscbe verstrekkingen, opnieuw in studie neemt. In een motie heeft CDA-woordvoerder Lubbers woensdag de regering ge vraagd in overleg te treden met groeperingen en instanties uit de gezond heidszorg om een integraal plan te ontwikkelen van kostenbeheersing, waar in dat principe van een eigen-bijdrageregeling op een „aanvaardbare wyze" aan de orde komt. De regering moet dit plan voorleggen aan de Kamer, aldus de motie. Volgons het CDA past de regeling zoals de regering die wenste niet funktioneel in de gezondheidszorg, is deze inkomenspolitiek niet aan vaardbaar en stuit op administratief -technische problemen. De regering werd verder uitgenodigd in een an dere motie om in overleg te treden met de Kamer als het financierings tekort aanzienlijk groter of lager uitvalt dan nu wordt verwacht. Lubbers benadrukte in een kort de bat met oppositieleider Den Uyl dat hij de verantwoordelijkheid voor de beoordeling van de ontwikkeling primair bij de minister van finan ciën laat, maar zo staat in de motie automatismen op het stuk van om buigingen, mogelijke omvang van gericht beleid en wijze van financie ren moeten vermeden worden. Advertentie Voor deze verhandeling sprak mi nister Tuijnman van verkeer en wa terstaat op een bijeenkomst in de sporhal 't Nieuvyland.te Lage Zwalu- we. Hij gaf onder meer zijn visie op het verkeers- en vervoersbeleid op langere termijn en wees daarbij op de nog bestaande knelpunten van Ërenenoordbriig en de zuidelijke randweg Breda in de verkeersas Randsad-Brabant. Berichten over de bouw van een negentienbaans tunnel noemde hij onzinni g.De situatie bij de Brienenaoord kan worden verbe terd door het aanleggen van één of twee aanbouwbruggen, of het bou wen van een tunnel met zes banen naast de brug, taldus de bewindsman. Vernieuwing yan de Moerdijkbrug heeft 130 miljoen gulden gekost. De kosten konden worden beperkt door dat voor hernieuwing gebruik werd gemaakt van de bestaande pijlers en oude brugdelen weer op andere plaatsen konden worden gebruikt. DEN HAAG. In de. eerste helft van dit. jaar is de omvang vande woningbouwproduktieprecies gelijk geblèyén aan die van de eerste helft van het vorige'jaar,, aldus het CBS. Doordat ér een grotere produktie was van andere gebouwen en ér veèl meer werd gedaan aan herstel en verbouwing was de" totale bouw- produktie in omvang vijf procent groter dan verleden jaar. ROTTERDAM. Thomassen Hol land B.V., een onderdeel van het Rijn-Schelde-Vérolmë-cóncern, heeft van de Algerijnse staatsolie- en gas maatschappij Sonatrach drie grote opdrachten ontvangen met een ge zamenlijke waarde van f 114 mil joen, zo heeft RSV bekend gemaakt. DEN HAAG. De Amerikaanse, re- bestrijden van ongedierte in de meest ruime zin. Zo kon er nu een brochure (van groot formaat) uikomen onder de lange titel „Knagers, wroeters, ver nielers en besmetters. - En hoe je er vanaf komt". De uitgave geeft eeu uitvoerig overzicht van het (on)ge dierte dat ons „"kwelt"; van de rat tQt het ovenvisje en van schjmmels tot vogels. De beschrijving van elke soort gaat vergezeld van eën illu stratie en een - wel erg summiere - beschrijving. De laatste paar bladzij den zijn gevuld met informatie over bestrijding en het voorkorten van overlast van ongedierte; misschien wat weinig op het totaal aantal blad zijden. Het boekwerkje is overigens uitermate overzichtelijk samenge steld. Jaarverslag U.V.V. Zestig procent van alle leden van de UW in Nederland is tussen de veertig en de zestig jaar. Dat is te lezen in het jaarverslag 1977 van de Stichting Landelijke Unie van Vrij willigers. 1977 was een belangrijk jaar voor de UW, een jaar van ver anderingen. Er werden nieuwe sta tuten aangenomen en in plaats van een Unie voor Vrouwelijke Vrijwil ligers werd het een Unie Van Vrij willigers. Dat betekent dat ook man nen lid kunnen worden en in ver schillende afdelingen - ook in Zie rikzee - werden de eerste.manne lijke vrijwilligers geïnstalleerd. 1977 was. ook een jaar yari jubilea. Zo vierde onder meer de. afdeling Zie rikzee het zilveren, jubileum. Wat is het projekterifóftds Het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk (I.C.G.J.) heeft onlangs een folder het" licht doen zien, waarin op. een gemakkelijk te begrijpen manier aan jongeren' wordt uitgelegd wat-het- projekten- fonds is. Het projektenfonds wil - kort ge zegd gqldinzamelen voor allerlei gering heeft zeer .recent nog- eens .p.rojqlutenjïn helpen bjj.fikties én sk- stellig ontkend dat een beslissing over enigerleivorm van produktie van de neutronenbom aan de orde is. Dit heeft minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken woensdag geantwoord pp schriftelijke, vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). AMSTERDAM. De Tanzaniaanse luchtvaartmaatschappij Air Tanza nia heeft bij Fokker een order ge plaatst voor een derde Fokker F27. Met de order is een bedrag gemoeid van circa 12 miljoen gulden. Fokker heeft dit dinsdag bekend gemaakt. VEENENDAAL. be direlctie van Hollandia Tricotage in Veenendaal heeft na de beslissing van minister Van Aarde'nne (ekonomische zaken) om geen steun meer te verlenen aan het bedrijf, alle hoop gevestigd op de vaste kamerkommissie voor eko nomische zaken. DEN HAAG. In het Plan-1979 staat dat de FNV zich móet voorbereiden óp een harde konfrontatie met de werkgevers. „Vele werkgevers zullen zie h immers hevig verzetten tegen een wérkgelegenheidsbeleid op het niveau van de bedrijfstak en de on derneming". RIJSWIJK. Er zijn vorig jaar meer wegvervoerbedrijven verdwenen dan in enig jaar daarvoor, namelijk 518. Daarmee heeft zich in versneld tem po èen ontwikkeling voortgezet als gevolg waarvan in tien jaar tijds het aantal Wegvervoerbedrijven met bij na een kwart is afgenomen: van 12.086 in 1968 tot 9.132 in 1978. DEN HAAG. Mét napie in kleine ondernemingen komt het nogal eens voor dat de werknemers niet aan het minimumloon komen. Dit blijkt uit het resultaat van een onderzoek van de loontechnische dienst naar de na leving van de wet minimumloon in het jaar 1977. DEN Haag. pe regering heeft meer tjjd nodig voor het voorbereiden van haar tweede antwoord in het Tweede-Kamerdebat Qver de Miljoe nennota, de Troonrede én Bestek '81. Dit is woensdag door premier Van Agl gezegd nadat de Kamer uitvoerig had gesproken over het dinsdag door de regering gegeven eerste antwóord. Boeken eli brochures Öhgediértebëstriiding door N;V.Ö. De vorige maand werd door de N.V.Ö'. (Ned. Ver. Öngediertehestrjj- dingsbedrüven). in samenwerking met ondermeer het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne dé Stichting Vakopleiding Ongcdier- tebestrijding (S.V.Ó.) opgericht. Deze stichting zal zich bezig hou den mei de opleiding en training van bestrijders en leidinggevenden bij gemeenten en partikuliere bestrtj- dingsfirma's. Dit vormt meteen een der doelstellingen van de N.V.O. Een andere doelstelling van dit orgaan is het verspreiden van ken nis omtrent het op een juiste wijze tiviteiten van groepen jongëren. Verder ook de gelden goed beheren en daadwerkelijke steun aan pro jekten geven. Dip projekten hebben dan als doel jeugd- en jongeren te helpen, voor zover zij het slachtoffer zijn van, of zich verzetten tegen, ar moede, onrecht, diskriminatie en ge weld." Om maar eens een paar voorbeel den te noemen:,er is een projekt dat vorm wil geven aan jeugd en jon gerenwerk van Surinaamse jonge ren in ons land, een ander projekt ondersteunt de aktiviteitên voor een varende vakantie voor kinderen die door omstandigheden buiten hun schuld nooit aan vakantie toekomen. Ook zijn er heel andere projekten, zoals het bijdragen aan herstel en inrichting van een instituut voor dove kinderen in Beiroet. De meeste van de projekten worden ingediend door jongeren of jongerengroepen. Het bestuur van het projektenfonds behandelt alle aanvragen serieus. Ook kunnen jongeren aan het pro jektenfonds om raad vragen wan neer zij iéts willen doen vooreen ander. In dat geval kan een konkrpet projekt worden aangepakt, maar kan projektenfonds. Wie meer wil weten: ook aktie worden gevoerd voor het Projektenfonds, Postbus 99, Drieber gen. Voor 30 jaar ZONNEMA1RE. Vorige week werd begonnen met het aanvoeren der straatklinkers voor de frerbestrating van de kom der gemeente. Wij ver nomen dat de aannemer moeilijkhe den ondervonden had om de.sténen rot z-ijTierbeschikkVix-g lê Utijtfêw;zo dat dit als rede werd opgegeven van het uitstel der uitvoering. BRUINISSE. Nu van Regerings wege geen gips meer wordt ver strekt voor het verbeteren van de structuur der geïnundeerd geweest zijnde gronden, wordt door de land bouwers voor eigen rekening gips aangekocht. De eerste partijen daar van zgn bereid op Schmmen-Duivc- land gearriveerd. SCHOUW EN-DU IV EL AND. Nu het rooien ban aardappelen en het oogsten der uien waarvan zowel het areaal als de opbrengst belangrijk groter zijn dan ar\dere jaren zoveel werk meebrengt komt bijna iedere landbouwer werkkrachten te kort. Momenteel zijn oogstcolonpes op Schouwen-Duiveland ingezet, ter- iv\jl ook via de Districtsarbeiders beurs daar in aanmerking komende D.U.W. arbeiders tot dé laatste man tewerkgesteld zijn. DUIVENDIJKE. B. en w. dezer gemeente hebben ter gemeente-se cretarie een volontair toegelaten. SCHOUWEN-DUIVELAND. Tus sen Schouwen-Duiveland en Noord- Bcveland is door dc PZEM de nieu- we 10 k.v. kabel gelegd die deel uit maakt van de verbinding Goes- Schouwen. Deze nieuwe kabel wérd van een schip te water gelaten tus sen Zierikzee en Colijnsplaat. HAAMSTEDE. Na herhaalde op roeping hebben zich voor de vaka- txire van onderwijzer aan de O.L. School 25 sollicitanten aangemeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4