DE ERFENIS VAN TANTE GREET Kerkenkonferentie: „Samen op zoek naar kerk van toekomst" Vrijdag start in Zierikzee „Plant" in „Brogum" STR E EKNIE U WS Nieuw "hip 4 ai» ZIERIKZEE, 6-10. „We kunnen niet anders leven dan in een maatschappij waar gerechtigheid bestaat en waarin alle delen van de maatschappij participeren in de samenleving. Daarbij komt dan de opdracht 0111 zo met de aarde 0111 te gaan dat die houdbaar blijft". Dat was een van de uitspraken van ds. L. de Liefde, tijdens de in leiding die hjj hield bij de opening van de tweede Kerkenkonferentie „Op hoop van leven" 1978-1980 vrij dagavond in Zierikzee. zoals wij gis teren reeds meldden. Ds. De Liefde wees op de brokke ligheid van de samenleving. „In dat soort samenleving proberen we kerk te zijn. Een van de kenmerken is ook een gevoel van machteloosheid bij de mensen". Kerk en samenleving, aldus ds. De Liefde, werden in de afgelopen tien jaren op him grondvesten geschud en daarna werd helder, dat gevoelens van machteloosheid en spanning vruchtbaar en kreatief gemaakt kunnen worden. „Dat was een van de grote ver diensten van de Wereldraad van Kerken. Binnen de raad van kerken hebben die kerken een uitdaging aan elkaar gesteld. De erkenning kwam, dat het eigen geloof niet zo vanzelfsprekend is. Ook werd het antwoord op de vraag: wat is lief hebben gevonden. „Het werd duide lijk dat hat niet gaat om filantropie maar om gerechtigheid". De Groningse popgroep Plant, die vrijdagavond 6 oktober voor de eer ste maal in Zeeland optrad en wel in het Zierikzeese „Brogum", heeft een „gemengde" indruk achtergela ten. Niet wat haar muzikale kunnen aangaat - want Plant blijkt heel wel in staat ijzersterk te spelen - maar wel wat betreft haar repertoire-op bouw en, vooral, haar wijze van op treden (dat laatste in meerdere be tekenissen van het woord). Plant is, zoals u al eerder in onze kolommen hebt kunnen lezen, een groep die muzikaal gesproken een rooskleurige toekomst tegemoet kan zién. Men maakt muziek die van een beginnende internationale allure is, in ieder geval qua presentatie, sound en genre on-Nederlands. (Niet voor niets tourt de band met Golden Ear ring). De stijl waarin gemusiceerd wordt doet denken aan de Ameri kaanse groep Little Feat enerzijds, een zeer funky J.J. Cale enerzijds, bij uitstek een rockgroep. Met het optreden in Zierikzee - één „Brogum-huiskoncert" - maakte dé groep haar reputatie nu niet be paald met verve waar; zij besloot kennelijk met „een klein 6'je" te slagen. Wat Plant in de eerste set ten ge hore bracht was matig tot slecht. Het muzikaal geheel „rammelde" dat het een aard had, men leek - in weerwil van de praktijk - glad niet op elkaar ingespeeld en bovendien werden de meeste gitaarsoli vals ingezet en on geïnspireerd voortgezet. Verder wa ren de vokalen - terwijl het door de groep gebrachte genre niet eens (een) getalenteerde zanger(s) vereist - al lesbehalve overtuigend. Het dieptepunt wasr het nummer „I feel so good, it must be wrong" (wat een zelfinzicht!), dat uit weinig meer bestond dan één enkele, vol strekt onoriginele riff plus droevig- slechte gitaarsolo. Het beste num mer van de eerste set: een middel matige uitvoering van J. J. Calcs „Same old Blues" (l.p. „Okie"), nota bene gezongen door een invallend bassist. Al na negen nummers knut selen waren de jongens klaar, voor een pauze van.... een uur „Dat gaat snel als het gezellig is", probeer de de bandleider. (Het gaat nog snel ler als je helemaal niet speelt!). Na dat uurtje pauze dus, toen de zaal inmiddels minder vol was ge worden, bleek Plant plotseling wel in overeenstemming met haar repu tatie te kunnen spelen. (Een organi sator vertelde dat daartoe door dc „Plant-aardlgen" iets „bewustvcr- ruimends" was aangewend). De vaart zat er meteen in, de (lead- en har mony) vocals kwamen op peil, even als de gitaarsoli, die kort en bondig vaak geheel staccato, een zeer doelge richte uitwerking kregen. De num mers (waarvan vele van de genoemde elpee) werden komplexer van opzet en uitwerking, terwijl ze een steeds „swingender" karakter kregen. Kor tom, „Steady rollin'-hero in Zierik zee", zoals een van de songs, met een kleine toevoeging aan de titel heette. Er werd, ook al weer na negen nummers, geëindigd met de song waarmee geopend werd: „Skid Row", een eigen kompositie die door Her man Brood de nodige bekendheid heeft gekregen. Het verschil tussen belde uitvoeringen was zo'n beetje Long Tal! Ernie-Roling Stones, live. (Als deze vergelijking duidelijk ge noeg Is om een enormiteit aan te ge ven). Plant kan het dus wel degelijk! Maar het bewijs daarvan werd met de hakken over de sloot geleverd. L.N. Nieuwe levensstijl Het laatste werd in de raad ge sproken over Nieuwe Levensstijl. „We worden gesteld voor nieuwe vragen waar we nieuwe antwoorden op moeten vinden is een samenle ving die daarbij uitgaat van het evangelie". Daarom, zo vatte hij samen, gaat het bij de Kerkenkonferentie niet om rapporten, aktetassen en amende menten, maar om het huiselijke ge wone kerkelijke gesprek van chris tenen over hun leven, om bezinning en aktie. Omdat geloof zonder leven dood is en bezinning zonder aktie steriel. Vragen In de huiskamers kan daarom ker kenkonferentie plaats vinden, in de kerkeraadskamers, in jeugdklubs, bij vrouwenverenigingen, door cate chisanten, in eigen kring, overal kan de vraag gesteld worden: Wat bedoel je met het woord God? Welk lied zing je graag? Wat is het geloof voor jou? Wat is m'n leven? „En niet om te zeggen, jij doet het fout, maar om een ander eens uit te laten praten". De tweede fase in de konferentie is de ontmoeting met anderen, praten met andere kerken of aktiegroepen en de vreemdeling. Hoe doen jullie het? Wat zijn voor jullie centrale woorden uit het evangelie? „Kerken konferentie", zo besloot hij, is een proces, het met elkaar zoeken naar de kerk van de toekomst". Thuis Ds. J. C. Eikelboom uit Haamstede, voorzitter van de Schouwen-Duive- landse stuurgroep van de Kerken konferentie, werkte dat nader uit. „De Kerk van de toekomst is een vindplaats van God, een warme plek. Zo huiselijk is kerkenkonferentie en tegelijk is het een konferentie die te maken heeft met een beleidsvraag in de kerk. „De Kerk moet herkenbaar zijn voor mensen". Hij konstateerde „dat we ook op Schouwen-Duiveland elke dag met vragen zitten". „Ik heb soms de indruk dat kerk en geloof de mensen uit elkaar drijit. Maar de stem van de kerk moet her kenbaar zijn in de doodgewone situ aties thuis. Daarom begint de konfe rentie bij u ithuis." Stem van de kerk De heer Eikelboom vond de aan duiding „konferentie" belangrijk. „Het gaat niet alleen om het ge sprek, maar om de stem van de Kerk. Om het zoeken naar mogelijk heden om gemeente van Christus te zijn. Het gaat om oecumenische aktie om een vertaling in de praktijk van de wijze waarop wij gemeente zijn". Ook ds. Eikelboom vond de ont moeting met mensen, die hun geloof anders beleven erg belangrijk. Kerkenkonferentie, zo vond hij gaat iedere gemeente aan. Het is geen invuloefening, maar het ge beurt van onder af aan. Je moet het zelf doen, het gaat om de persoon lijke inzet om het zelf op zoek gaan. Hy wees ook op het belang van de rapportage. „Wanneer u wit dat uw stem gehoord wordt" en gaf wat praktijkvoorbeelden om de kerken konferentie in het dagelijks gebeu ren te integreren. Rekenschap BRUINISSE Reisje bejaardensoos Vorige week maakte de bejaarden soos, die geleid wordt door mevrouw A. J. IJzelenberg-Olree het najaars reisje, met als einddoel Amsterdam. Begunstigd door mooi weer, was ook de sfeer in de bus dienovereenkom stig. Het oponthoud door het in een fille terechtkomen, was wel oorzaak dat men wat later aan de koffie in Leiderdorp zat. dan was afgesproken, maar de sfeer beïnvloedde dat niet. In Amsterdam-is heel wat te zien, het diner dat men er had besteld was prima verzorgd en het bezoek aan het panopticum van Madame Tus- saud in de Kalverstraat, pendant van het beroemde Londense wassenbcel- denmuseum, oogste bewondering door de natuurgetrouwe manier waarop de beroemde of bekende per sonen uit verleden en heden waren afgebeeld. Na het verlaten van Nederlands hoofdstad kwam men opnieuw in een file terecht, maar om half zeven ar riveerde men toch in Oudenbosch waar de koffietafel stond te wach ten. Als te doen gebruikelijk werden aan het slot van de reis, die om 21.00 uur was geindigd, welgemeende dankwoorden gesproken door ener zijds de chauffeur, namens de firma Van Mourik, en anderzijds mevrouw IJzelenberg. Burgerlijke stand over september Geboren: 3. Maria eeltje Janna, z. van J. W. van den Berg en J. Kik; 20. Johan, z. van J. Bogert en M. M. Steketee. Gehuwd: 29. Harie Gerard Pierre Peeters fs-Gravenhage) en Apolonia Schot Cs-Gravenhage); 29. Lecndert helmina Elizabeth van den Bos (Brui- Willem Biomond (Duiveland) en Wil- nisse). Overleden: 8. Cornelia Oosters (Zierikzee), 63 j. e.v. J. van Dijke. Nest in automotor De heer E. Korstanje wonend te Bruinissc en werkend te Zierikzee, deed een niet alledaagse ontdekking toert hij zaterdag de motorkap van zijn auto oplichtte voor een karweitje aan de motor. Tussen deze motor trof hij een geheel afgebouwd me- relncst aan. De manier waarop het nest was bevestigd, maakte het be slist uitgesloten, dat hier een of an dere grappenmaker aan het werk was geweest. De heer Korstanje rijdt dagelijks zijn ritje heen en terug naar zijn werk. de auto staat dus overdag geparkeerd in Zierikzee en 's nachts in Bru. Of het een Zierik- zees of een Bruinisser vogelpaar is geweest, dat toch kennelijk op een verkeerde plaats heeft willen neste len. is niet na te gaan. LANDBOUW EN VEETEELT VVintergerstteelt in Zeeland Zoals reeds eerder is gepubliceerd is de tèelt van wintergerst voor het seizoen 1978/1979 in Zeeland toege staan, mits deze teelt wordt gemeld aan de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap te Goes, Postbus 133. Deze melding dient te geschieden vóór 15 november 1978. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Varsseveld (toe/.): M. Schukken, Oostelijk Flevoland (wijk- gemeente Dronten); te Haarlem: P J. Mulders, Zwartsluis; te Hellen- doorn( toez.): G. G. S. van Hoogstra ten, Pijnacker; te Dirksland: J. van Wer, Kampen; te Kampen-een: A. Visser, kand. te Maartensdijk. Aangenomen naar Schelluinen: C. G. Baart, 1.1. pred. voor bgw. werkz. (docent te Beroet) wonende te Utrecht, die bedankte voor Windes- heim. Bedankt voor Leesum: A. J. de Bue, Scharnegoutum en Lutkewie- rum. Geref. Kerken Aangenomen naar Tummarum: E. J. Westerman, kand. te Baambrugge. die bedankte voor Meerkerk. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Hoogezand-Sappe- meer: P. Deddens, Hilversum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Gorkurn: P. C. de Lange, kand. te Putten; te Klundert: W. W. Nijdam, kand. te Apeldoorn. Bedankt voor Haarlem-C.: drs. W. Steenbergen, Groningen. Geref. Gemeenten Beroepen te Nieuwerkerk (Zld.): B. Reinders, Hardinxveld-Giessendam. Bedankt voor Borssele: A. Ilooger- land, Krabbendijke; voor Rotterdam- IJsselmonde: A. Moerkerken, Nieuw- Beijerland; voor Oud-Beijerland en voor Poortvliet: E. Venema, Drach ten, voor 's Gravenzande: R. Boo gaard, Leiden; voor Amsterdam-C.: W. Hage, Rotterdam-W. Bram de Leeuw uit Bruinisse pre senteerde vervolgens het katechese- projekt van de jongeren-sektie van de Raad van Kerken. Het is mogelijk dit projekt gedurende vijf avonden in gespreksgroepen en kathechisan- tengroepen uit te voeren. Het thema is weer „Rekenschap geven van de hoop die in je is", zals dat in 1 Pe- ti'us 3 14-18 is te vinden en de titel is: „Voor wie mij verstaat". Materiaal De. werkgroep voor de Vrede uit Westerschouwen liet hierna een klank- en lichtbeeld zien van de be vindingen, waarna tijdens de pauze de aanwezigen in de bovenzaal kof fie dronken en de eerste afspraken voor de konferentie maakten. In de gang was allerlei materiaal verkrijg baar, dat een hulp kan zijn om mee e doen aan deze Kerkenkonferentie '78-'80. De avond werd besloten met een korte dienst waarvoor de liturgie was gebruikt die is 'te vinden in het boekje: „Geroepen tot Hoop". Ook hieraan werkte het jeugdkoor Joy mee. In de industriehaven meerde, voor machinefabriek Padmos te Bruinisse af, het casco van de nieuwe Bru 19, voor de firma >Gebrs. de Keizer, te Bruinisse besteld bij genoemde fir ma Padmos. Het casco van het nieu we schip werd gebouwd bij scheeps werf Velthuijs te Zuidbroek. De firma Padmos gaat het nu in richten tot een moderne mosselkot- ter, van alle nautische gemakken en de meest moderne outillage voorzien, met als hoofdmotor een Carter Pil lar dieselmotor van 365 pk. Verfbeurt voor Dorpshuis Het Bruinisser Dorpshuis was aan een verfbeurt toe. In een spoedeisen de bestuursvergadering werd beslo ten, dit werk op te dragen aan de firma M. C. van den Berg, met de opdracht, dat de kleurschakering analoog zal zijn aan de kleuren van de in de buurt staande gebouwen, het Bejaardenhuis „In 't Opper", het scholenkomplex, het postkantoor en het nieuwe gemeentehuis. Gereformeerde Gemeente Oosterland Op de ledenvergadering van de Gereformeerde Gemeente, die ge houden werd maandagavond 9 okto ber werd besloten een beroep uit te brengen op ds. E. Venema te Drach ten. Dit ter vervulling van de vaka- ture die ontstaan is toen ds. W. Hage een beroep aannam naar de Gerefor meerde Gemeente te Rotterdam - West. Voor de vergadering was een tweetal gesteld, namelijk ds. Vene ma te Drachten en ds. J. W. Verweij te Hendrik Ido Ambacht. SCHEEPVAART Acteon, 7-10. van Bahrein naar Mau ritius. Aldabi, 7-10, 30 m. zuid oost Recife naar Rotterdam. Ondina, 9-10 te Miri. Onoba, 8-10 van Houston naar Cu- MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 9-10. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 285 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 2650-f 3725; werkpaarden f 1475-f 2425; oude paarden f 1325- f 2275; 3-jarige paarden f 1300- f 2250; 2-jarige paarden f 1125- f 1850; hitten f 675-f 1200; veulens f 525-f 1125; ponnies. f 275-f 700. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden f 4,55-f 5,65; jonge slachtpaarden f 4,80-f 5,90. De handel was voor slachtpaarden lui; voor ponnies traag. Wat biedt de BEELDBUIS WOENSDAG 11 OKTOBER NED. 1: De middaguitzending telt drie programma's. Om te beginnen een Duitse dokumentaire-film geti teld De diamant zoekers van Vene zuela. De cameramensen moesten zesduizend kilometer door de dichte wouden afleggen voor deze vreemde diamant koortsige pioniers gevonden werden. Daarna een aflevering uit de serie De dieren uit het groene woud, waarin de bever een vergis sing maakt, waardoor de spiegelvij- ver overstroomt, tot verwondering van Sammy. Tot besluit Martin Bro- zius schoolquiz Ren je rot, waarin de goobhelaar Hans Kazan te gast is. 's Avonds Van gewest tot gewest. Politieke Partijen met een uitzen ding van de VVD en een korte film- klucht uit de tijd van de stomme film, namelijk De dief van Bagdad. Snub Pollard speelt de hoofdrol. Dan volgt de hoofdmoot van het avondprogramma de voetbalwed strijd Zuxitserland-Nederland, van uit het Wankdorfstadion in Bern. Ruim twee uur later v>olgen dan nog de rubrieken Den Haag vandaag en Panoramiek. NED. II: Dat mag niet is het the ma van de tweede aflevering van Overal is wel wat, Kitty Courbois en Siem Vroom spelen de siuatieschets- jes. Na Kenmerk en Stichting Socu- tera begint het VOO-programma. Het eerste programma-onderdeel is Countdown waarin een overzicht Zondag 15 oktober, 20.25 uur, Nederland I: Dokters dilemma. Een scène uit dit tv-spel met Karl Michale Vogler als Sir Colenso Ricl- geon en Paul Dahlke als Sir Patrick Cullen. van de top 40 wordt gegeven, het pcrpjournaal een gouwe ouwe en een special, ditmaal gewijd aan de groep Massada. Voorts dieren 'in Neder land. In deze eerste aflevering van de achtdelige serie wordt de fauna van de heide besproken. Daarna Starsky en Hutch die van hun chef te horen krijgen dat ze een paar dagen vergezeld zullen worden door een journalist.v De rubriek Info wordt gevolgd door Onze wereld, de derde wereld 'dichterbij: Vietnam. In deze eerste editie van een serie programma's ovre ontwikkelingssa menwerking wordt getoond hoe de Vietnamezen hun verwoeste land weer opbouwen onder meer met hulp uit Nederland. Ironisch genoeg gaat daarna de serie Operatie Petti coat van start, die zich afspeelt on der de Amerikaanse marine. De ro ze onderzeeër loopt vast in een zandbank, doordat de navigator enigszins was afgeleid door de aan wezigheid van een Milva. Tenslotte Agenda. WOENSDAG 11 OKTOBER NED. I: 11.00 Schooltelevisie; 15.30 De diamantzoekers van Venezuela; 16.30 De dieren uit het groene woud; 16.55 Ren je rot; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Staatsloterij; 18.50 Toeristische tips; 18.55 Nieuws; 18.59 Van gewest tot gewest; 19.50 Politieke partijen; 20.00 De dief van Bagdad; 20.10 Boetbal; 22.08 Journaal; 22.26 Den Haag vandaag; 22.41 Panoramiek; 23.26 Journaal. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Overal is wel wat; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.27 Socutera; 20.32 Countdown; 21.00 Dieren in Neder land; 21.10 Starsky Hutch; 22.00 Info; 22.35 Onze wereld: de derde wereld dichterbij: Vietnam; 23.00 Operatie Petticoat; 23.25 Agenda; 23.35 Journaal. DONDERDAG 12 OKTOBER NED. I: Wie sinds gisteren nog niet genoeg heeft van voetbal kan op deze zender de eerste wedstrijd van het Minivoetbalshow toernooi zien, die gaat lussen de ploegen Rotterdam Ahoy en Noord-Neder land. In De Lucy Show verkoopt Lucy haar oude koelkast aan Ethel, nadat ze zelf een nieuwe heeft aan geschaft. Nadat een klein defekl aan de oude koelkast is verholpen biedt de reparateur een aardig bedrag voor het apparaat. Hel gevolg is een denderende ruzie tussen Lucy en Ethel. Kojak krijgt te maken met de moord, die in een psychiatrische af deling van een groot ziekenhuis wordt gepleegd. Het is een moeilijk karwei, daar de psychiatrische pa tiënten nu niet allemaal even open hartig zijn. -Daarna de zevende en laatste aflevering van Leven in Joe goslavië waarin de zwarte bergen van Montenegro en vooral de daar woonachtige heldhaftige mannen, centraal staan. De NOS brengt ver volgens de rubrieken Den Haag vandaag en NOS-tribune waarin het publiek centraal staat. NED. II: De kleuters komen van avond voor het eerst aan bod met de poppen science fiction serie de As- tronautjes. Onno, Kiki en Robo kruisen ook nu door het heelal met hun ruimtesschip Astro op zoek naar nieuwe belevenissen. AVRO's Toppop geeft hierna een verslag van de stand van zaken in. de we reld van de tophits. Meer populaire deunen en melodieën, zij hel van een ander karakter, volgen daarna in Muzikale hartewensen. De gasten zijn Rita Hovink, Jacco van Renes- se Trio Letty de Jong, de Urker Zangers, Corry Konings en Will Tu- ra. Dan is het tijd .voor de tweede aflevering van Wie betaalt de veer man? Alan is terug op Kreta en de Kretensers blijken hem nog niet vergeten te zijn. Hij vut een diepe sympathie op voor Annika Melina's jongere zuster. Anyiika beantwoordt zijii gevoelens maar Katerina Mala- kis verbiedt haar dochter met Alan om te gaan. Onderhand is nog een oudstrijder uit Engeland op Kreta gearriveerd, hetgeen nogal wat kon- sternatie teweeg brengt. De uitzen ding wordt besloten met Televizier Magazine. DONDERDAG 12 OKTOBER NED. I: 10.30 en 14.00 Schooltele visie; 18.30 Sesamstraat; 1S.45 Pas poort; 1S.55 Nieuws; 18.59 Minivoel- balshow; 19.50 De Lucy show; 20.16 Kojak; 21.05 Leven in Joegoslavië; 21.37 Journaal: 21.55 Den Haag van- daag; 22.10 NOS-tribune; 23'.05 Jour naal. NED. 11: 18.25 Teleac: IS.55 Nieuws; 19.00 De astronautjes; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Muzi kale hartewensen; 21.20 Wie betaalt de Veerman?; 22.10 Televizier; 23.00 Journaal. door FRANK VAN FALCKENOORT De ondergaande zon vertoont een schittering en zet het meer als het ware in een feestverlichting. Geen geluid versoort de stilte. Of het zou moeten zijn het gezang van een vo gel, ginds in het bos: lijster of me rel. Bea is vergeten, dat ze hier als eenzame vrouw staat te kijken, want ze is gewoon betoverd door alles, wat zich hier voor haar ogen ontrolt. Ze denkt: wat is ons land toch mooi, als je er de schoonheid van kunt ontdekken. Neem dit nu, geïsoleerd van de bewoonde wereld, verstilt in haar pracht en liefelijk heid. Wat zal het hier straks, als het weer zachter wordt, mooi zijn! Na enkele minuten komt ze weer tot zichzelf en kijkt rond. En dan ontdekt ze, half verscholen tussen bomen en hoog struikgewas het rood van daken van huizen. Daar in de buurt zal dus ook wel het huisje van tante Greet staan, neemt ze aan. Keert op haar schreden en gaat -in deze richting. Dicht langs het water loopt een pad. Ze ziet nu ook enke le houten aanlegsteigertjes, dus er zal hier in dé zomer ook wel geva ren worden. Misschien zit hier ook nog vis. dan is het tevens een ideale rekreatiemogelijkheid voor een ver woede hengelaar, straks als het vis- seizoen begint. Bea loopt langzaam naar de strook struiken en boompjes, die af en toe openingen vertoont. En gaat door zo n ópening naar een huisje. Het is niet groot en ook niet zo onderhou den. Best mogelijk, dat de eigenaar straks, als het weer wat prettiger is, het gaat opknappen. Met een kwast je verf doe je al heel wat. Het nummer is 4. Dus ze moet verder. Om de twintig meter staat oen huisje van dezelfde bouw en makelij. Het een ziet er wat beter uit dan het ander. Overal met lui ken voor de ramen. Er is bij een en kel huisje ook een uitbouw aan de achterkant. En soms een soort tuin tje, dat nu overwoekerd is door ver dord onkruid,. De vrouw gaat verder en als ze huisje nummer 10 heeft gezien, be gint haar hart sneller te kloppen. Het volgende moet dus van tante Greet zijn en de notaris heeft ge zegd dat het pas opgeschilderd is, dus zal het er wel bijzonder goed uitzien. Ineens staat ze voor een afraste ring. Meer dan anderhalve meter hoog. Eigenaardig. Ze blijft staan en kijkt, maar door de bomen, die haal verder uitzicht belemmeren, kan ze nauwelijks iets bijzonder ontdekken. Of loch'; Er schemert iets donker blauw tussen de stammen door. La ten we dan maar eens langs de af rastering 'open. Dan moeten wc toch bij een toegangshek komen. Ze komt zodoende weer wat dien- er bij het water en dan maakt de afrastering een knik van negentig g2-aden. Gaat de afscheiding even wijdig met het water verder. Op een vijftiental meters afstand van het meer. Dan is er plotseling het hek. Met daar achter een soort oprijlaantje. Dubbele afsluiting, breed genoeg voor een auto. Het hek is hermetisch op slot. maar dan herinnert ze zich de sleutelbos, die ze van dc notaris heeft gekregen en diept die op uil haar tas. Ze probeert een paar sleu tels, bekijkt dan het sleutelgat en begrijpt, dat ze de grootste nodig zal hebben. Het slot is waarschijnlijk lange tijd niet open geweest, want Bea heeft grote kracht en moeite nodig om te kunnen draaien. Knarsend gaat de klink neer, piepend en kra kend geeft het hek mee. Ze doet het half open en betreedt dan het ter rein. In ieder geval ben ik hier goed, denkt ze. anders had ik geen pas sende sleutel voor het hek gehad. Voor alle zekerheid trekt ze het hek achter zich dicht, loopt door en staat dan ineens stom verbaasd te kijken. Wat ze daar ziet is geen zomerhuisje met de klemtoon op „Je", maar zo op het eerste oog een normale wo ning. En dat noemt de notaris een zomerhuis! Hoofdstuk 2 Waarin Bea eigenaardige ontdekkingen doet Nog maar gedeeltelijk van haar verbazing bekomen, loopt ze naar de grote voordeur. Opnieuw moet de sleutelbos er aan te pas komen, maar aan het slot ziet ze wel. dat ze een Lipssleutel of iets dergelijks no dig zal hebben. Die vindt zg en daarmee krijgt ze do voordeur open. Ondanks het feit, dat het huis zo ongeveer rondom in het bos staat, is er toch voldoende licht, want er is een soort brandsingel, een tra van ongeveer twee meter breedte rond om, waarop geen enkel obstakel staat. Bea doorloopt dc parterre en heeft opnieuw redenen zich te ver bazen: het hele huis is gemeubileerd en hoe! Er is een grote zitkamer met 'oen open haard en een monumentale schouw. Er is een leren bankstel cn er staan gemakkelijke stoelen rond de haard. Er is een soort bergmeu bel. Nieuwsgierig opent ze deurtjes en laden en konstateert dan, dal or van alles is. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4