Zonnemaire preciseert lijstje voor verlang-l dorpsgemeenschap Inleiding over tandverzorging tijdens ouderavond Oosterland BEWONERS SCHOUWENOORD TE GAST BIJ C.J.V. ZIERIKZEE IN RENESSE G.S. stellen vragen aan Zeeuwse gemeentebesturen over illegaal vuil storten Japanse delegatie bezoekt Zierikzee en Deltawerken Gesprek met opbouwwerker STREEKNIEUWS In afgelopen weekeinde Van openbare lagere school ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 oktober 19Y8 Nr. 22386 3 ZONNEMAIRE, 9-10. Ook verschillende verenigin gen van Zonnemaire, vertegenwoordigd door hun be stuursleden, hadden een ontjnoetiugshijeenkomst met de ophouwwerker, de heer D. Doeswijk. De bijeenkomst was een vervolg op een in september gehouden eerste kennismakingsavond. De vergadering stond onder leiding van mevr. C. S. Mandemaker-Penning. In haar inleiding gaf zij een over zicht van hetgeen toen besproken was. (Jit de veelheid van onderwer pen, die aan de orde kwamen, be hoefden enkele een vervolgbespre- king. Duidelijk was de wens naar voren gekomen om te trachten een algemene bejaardensoos van de grond le krijgen. Om dit te bereiken Expositie Piet Bulthuis Op vrijdag 13 oktober wordt in dc Vleeshal in Middelburg een tentoon stelling geopend van schilderijen en plastieken van de ook in Zierikzee bekende kunstenaar Piet Bulthuis. De tentoonstelling zal worden inge leid door de heer Gijs Bergman, di- rekteur van de Zeeuwse Muziek school en is tot en met 5 november dagelijks te bezichtigen. Verkeersongeval Vorige week had op Flakkee een verkeersongeval plaats waarbij twee mensen uit onze eigen regio betrok ken waren. De heer J. van H. uit Zierikzee belandde als gevolg hier van in het ziekenhuis te Dirksland. Hij reed onvoorzichtig op de krui sing Provinciale weg-Oudelandse Dijk bij Nieuwe Tonge de Provin ciale weg op. Zijn auto werd daarbij in de flank aangereden door de uit Middelharnis komende M. A. uit Bruinisse. werd nu een oprichlingskomité ge vormd. Hervormde bejaardensoos De al bestaande hervormde be jaardensoos, waar alleen dames naar toe gaan, blijft gewoon zelfstandig voortbestaan. Uiteraard zullen er wel onderlinge kontakten zijn. Een tweede punt was de oprichting van een handenarbeidklub voor kin deren in de lagere schoolleeftijd. De heer Harry Hofsteenge, handenar- beidleraar heeft zich bereid ver klaard hiervan de leiding op zich te nemen. Een aantal dames wilde op de handenarbcidmiddagen assisteren, maar b(j de start moeten meer moe ders bereid zijn mee te helpen, om tot een roulatiesysteem te kunnen kernen. Het derde punt was het oprichten van een wijkraad of overkoepelende verenigingsraad. Hiervan werd het nut niet onmiddellijk ingezien, ten eerste ont de onduidelijke bevoegd heden, die zo'n raad zou hebben en ten tweede, omdat er al een dorps kommissie is. bestaande uit bestuurs leden ^an verenigingen, die gebruik maken van de gemeenschapsruimte. Besloten werd deze kommissie even tueel uit te breiden met vertegen woordigers van meer of nieuwe verenigingen en mede tct vereni gingsraad te bestempelen. Rondvraag Bij de rondvraag bleek, dat dc aanwezigen prijs hadden gesteld op deze gedachtenwisseling. Aanwezig waren 28 personen, die 12 verschillende verenigingen en or ganisaties vertegenwoordigden. Mevr. Mandemaker dankte de aanwezigen voor de prettige gedach tenwisseling en de inbreng van alle aanwezigen. De heer Doeswijk werd bedankt voor zijn medewerking en de Stich ting Samenlevingsopbouw Schou- wen-Duiveland voor de bereidheid deze avond te beleggen. ning van de (voorlichlings)film „Dc zesentwintiger" met daarop volgend een diskussie, en suggestie voor on derwerpen die op dc eerstvolgende ledenvergadering besproken kunnen worden. Belangstellenden zijn ook welkom. Kegelavond P.J.Z. 14 oktober organi- een kegelavond in Op zaterdag seert de P.J.Z. kegelhuis „Geluk" te Zierikzee. Er kan - bij een eventuele grote toe loop - ook worden gesjoeld. Brommer tegen auto Maandagmorgen omstreeks 9.30 uur ontstond een aanrijding tussen een brommer en een auto op de kruising Meelstraat/Paternostersti'aat Marisstraat. De bromfietser J. J. d. J. uit Ouwerkerk kwam vanuit de Paternosterstraat in de richting Ma risstraat. Hij verleende geen voor rang aan de auto bestuurd door C. N. uil Nieuwerkerk. Er ontstond mate riële schade. Andijvie-eter! Mevrouw J. S.-H. deed maandag aangifte van diefstal van zeven kilo andijvie. Deze andijvie was op haar stoep gezet door de heei' M. L. tiif uit Brouwershaven. Toen zij de groente wilde weghalen voor haai: deur, bleek deze echter verdwenen te zijn. Mr. Rietkerk te Middelburg De Kamercentrale Middelburg van de VVD houdt maandag 16 oktober a.s. een openbare bijeenkomst in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg. Als spreker is uitgenodigd de heer Mr. J. G. Rietkerk, fractievoorzitter m de Tweede Kamer voor de VVD. De heer Rietkerk zal ingaan op ak- tuele politieke gebeurtenissen. Voor tijd: zie agenda. ZIERIKZEE Ledenvergadering Diabetes Vereniging Op dinsdag 24 oktober houdt de Diabetes Vereniging Nederland, af deling Schouwen-Duiveland. in res taurant „Mondragon" een ledenver gadering. Op de agenda staan onder meer de notulen van dc op 14 maart j.l. ge houden ledenvergadering, de verto- Aanrijding Maandagmiddag omstreeks 15.40 uur ontstond een aanrijding op de hoek Maarstraat/Beddeweeg. Een au to bestuurd door H. F. S. uit Zierik zee kwam .vanuit de Maarstraat en wilde de Verre Nieuwstraat inrijden. Hij kwam daarbij in botsing met een auto bestuurd door R. A. v. B. uit Zierikzee. Er ontstond alleen mate riële schade. WESTERSCIIOUYVEN Nazomerse herfstdag De Westhoek kende zondag RENESSE, 10-10. Afgelopen week end waren bewoners van het gezins vervangend tehuis Schouwenoord ie gast bfj de CJV Zierikzee op hun kamp aan de Kampweg te Renesse. Mede danzij het voor deze tijd van het jaar fantastische weer, werd het voor de CJVers en hun gasten een hccrlyk weekend. De C.J.V. beoogde met dit week end de mensen van Schouwenoord een gevoel te geven van volwaardig heid en er bij te horen. Hiertoe was, in nauw overleg met de gasten, een aantrekkelijk programma samen ge steld. Evenement Het gehele evenement begon vrij dagavond om acht uur. De 18 gas ten en de C.J.V.-ers werden met een kopje koffie ontvangen, waarna een kcnnismakingsspel werd gespeeld. Gasten en gastheren en -vrouwen werden via het spel in groepen ver deeld, die bestonden uit drie mensen van Schouwenoord en drie C.J.V.- ers. De groepsleden deelden 's nachts samen een blokhut op het kampter rein. Na de eerste kennismaking via het spel werden er vakantiefilms en foto's bekeken van C.J.V.-ers en Schouwenoordbevvoners om op die manier elkaar wat nader te leren kennen. Sporten Op zaterdagmorgen bekampten de verschillende groepen zich op spor tieve wijze in velerlei sporten zoals bijvoorbeeld volleybal, korfbal en voetbal. Na de middagmaaltijd toog men naar de Domeinen waar een bnnkroofspcl werd gespeeld. De avondmaaltijd werd bijgewoond door ds. L. de Wit en zijn echtgeno te. Ds. De Wit gaf een duidelijke uitleg bij de avondmaalsdienst die de kampbewoners de volgende och tend In Noordwelle zouden bijwonen. Opvoering Na de koffie werden zelf verzon nen sterke verhalen opgevoerd en tenslotte werd na een disco-uurtje de gezellige avond besloten met een nachtwandeling. Zondagochtend woonde men na hef ontbijt de dienst in Noordwelle bij, die ds. De Wit de avond tevoren had toegelicht, 's Middags werd de sport- en spelkompetitie voortgezet. Vol animo leefden de deelnemers zich uit in onder meer sjoelen, zak- lopen en tekenen. Na de avondmaaltijd was de tijd aangebroken om alles weer geza menlijk op te ruimen en omstreeks zeven uur vertrok men weer naar huis. me toeloop van dagbezoekers die van ideze zomerse uitschieter wat het weer betreft een gretig gebruik maakten. Enkele parkeerterreinen waren vol o.a. het grote bij de Ro tonde te Westenschouwen. Op hel strand genoten de tallozen van de heerlijke zon die de temperatuur op deze oktoberdag nog eens oppepte tot bijna 20 graden Zoals te ver wachten ontstonden bij het huis waarts keren diverse files op de uit gaande wegen. Er bestond grote be langstelling voor de werkbrug over de Oosterschelde die nog 5 over spanningen van de gereedkoming verwijderd is. Vele wandelden de brug op doch werden later door de Rijkspolitie vriendelijk verzocht de brug te verlaten. Ook de wandelpa den in de Boswachterij trokken vele dagjesmensen. Kortom het was een uitgelezen gelegenheid voor een zo mers uitje in oktober. Raadsvergadering Op de donderdagmiddag te houden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen zal door de raad hel voorstel van b. en w._ in behandeling worden genomen tot het vaststellen van de Legesverordening, verorde ning, precariorechten, verordening begrai'enisrechten en de verorde ning' woonforensenbelasting. Verder is er een voorstel tot vaststelling tot wijziging verordening toeristenbelas ting en het vaststellen van de ver ordening ónroerend-goedbelasting. Ook is er een voorstel van b. en w. tot het aangaan van een exploitatie overeenkomst met Van der Voi*m b.v-. voor het bouwrijp maken van gronden ten zuiden van de Weste- renbanweg voor 25 bouwpercelen. SCHARENDIJKE/ BROUWERSHAVEN MIDDELBURG. 10-10. Gedepu teerde stiten hebben dc Zeeuwse gemeentebesturen een aantal vragen gesteld over illegale vuilstortplaatsen op bun grondgebied. In een brief herinneren g.s. de gemeenten aan een circulaire van juni 1975 waarin ge wezen werd op de diverse voordelen van centrale vuilstortplaatsen. Toen al werd geattendeerd op een moge lijk nadeel van een ver doorgevoer de koncentratie, n.l. het ontstaan van illegale stortplaatsen. In dé tussentijd is helaas gebleken dat deze veronderstelling juist was, aldus gs. Met veel gemeenten is hierover meermalen gekorrespon- deerd. Vaak is hierdoor de bestrij ding van het illegaal storten verbe terd en zijn er positieve resultaten geboekt. Uit het onderzoek blijkt echter steeds weer dat het aantal illegale stortplaatsen vrij aanzienlijk blijl't. Maatregelen Hoewel gs zich realiseren dat het verschijnsel misschien nooit volledig zal worden uitgeroeid, dienen er maatregelen te worden beraamd om aan de huidige situatie het hoofd te bieden. De kolleges van b. en w. is gevraagd voor 15 november antwoord le ge ven op een aantal vragen. Gs willen weten of er in de ge meente illegaal wordt gestort en zo ja, waar en wat voor soort vuil en over welke oppervlakte. Vragen Vervolgens stellen gs vragen over de organisatie van de vuil-opnaal- dienst, of er delen van de gemeente- zijn waai* nauwelijks of geen vuil wordt opgehaald en of er wordt ge werkt met openbare grofvuil-conlai- ners of dat hiervoor plannen zijn. Verdere vragen gaan over de hoogte van het reinigingsrecht, even tuele plannen dit recht te verhogen en over bepalingen in de algemene politieverordening die het illegaal .storten van afval verbieden. Wat clit laatste betreft willen gs ook welen of b. en w. bereid zijn eventueel der gelijke bepalingen op te nemen. Tenslotte vragen gs of b. on w. maatregelen willen nemen tegen hel bestaan of ontstaan van illegale stortplaatsen en zo ja, om welke maatregelen het gaat. Jeugdweekeinde Hervormde en Gereformeerde jongeren uit Scharendijke en Brou wershaven zullen in het weekeinde van 5 november weer samen een jeugdweekeind houden in de „Koe bel" in Burgh. Het weekeind is bedoeld voor jongeren in de leeftijd van 13 tot en met 16 jaar en zal van vrijdagavond 3 november tot zondagmiddag 5 no vember duren. Iedereen, die qua leeftijd in aanmerking komt voor dit weekeinde krijgt persoonlijk nog een uimodiging. Opgave kan nu al geschieden bij Dick de Wilde, tele foon (01117) 786 of Jan Ga_anderse (01117) 394. SCHARENDIJKE Brandweerwedstrijden Tijdens do op 7 oktober in Vlis- singen gehouden hogedruk-brand- weerwedstrijden behaalde het korps van Scharendijke met 535 punten een zesde plaats. Dit korps, dat on der leiding stond van de heer Lou- werse, nam als enige van Schou wen-Duiveland aan de wedstrijden deel. De hogedruk-brandweerwed- strijden brengen korpsen uit geheel Zeeland bij elkaar voor een „spor tieve" ohtmoeting. ZONNEMAIRE Opbrengst Nierkollekte De kollekte voor de Nierstichting Nederland heeft alhier f 287,- opge bracht. Een dankwoord komt toe aan de dames-kollektrices en aan de bur gerij voor de betoonde mildheid. MIDDELBURG ZIERIKZEE. 6-10. Op woensdag 8 oktober zal, in aan sluiting op een excursie naar de Del tawerken, een uit negen personen bestaande delegatie uit de Japanse stad Nagasaki Zierikzee aandoen. De delegatie, die onder leiding staat van de burgemeester van Na gasaki, de heer Yoshitake Morotani. brengt van 16 tot en met 21 óktober cen bezoek aan onze provincie. De Japanners zijn hier op uitno diging van do gemeente Middelburg, waar op 20 februari in de raad werd besloten om een jumelage aan te gaan met deze stad uit het land van de rijzende zon. De steden hebben een historische band die dateert uit de tijd van de Oost-Indische Com pagnie (Nagasaki heette toen nog Deshima). Het idee - en het daaruit voort vloeiende verzoek - om te komen lot een zusterstadverbinding is uitge gaan van Nagasaki. De minister van buitenlandse zaken en het mi nisterie van c.r.m. hebben dit ver zoek ondersteund. OUWERKERK De kerkrestauratie Er is een begin gemaakt met de restauratiewerkzaamheden aan de Nederlandse Hervormde Kerk. De verandering aan de voorpui is in middels gereed. De kinderen van de zondagsschool zullen de beschikking krijgen over een klein zaaltje, dat ge- kreëerd wordt achter in de oude en tree. Verder wordt er een nieuwe voordeur aangebracht, en zal er een tochtportaal worden gemaakt. De uitvoering van het werk geschiedt door een onderafdeling van de firma Den Hartog te 's-Gravendeel. Het schilderwerk wordt verricht door de firma Schults in Zierikzee. NIEUWERKERK Opbrengst Nierstichting De onlangs gehouden huis-a <kn- huis kollekte ten bate van de nier stichting bracht dit jaar te Nieuwer kerk, Ouwerkerk en Kapelle een re- kord bedrag op van f 2870,90. Ouwerkerk bracht f 687.66. Kapel le f 86,50 en Nieuwerkerk f 20.96,74 bijeen. Het totaal bedrag van dit jaar bedroegf 649,20 meer dan in 1977. Namens de organisatie wordt dank gebracht aan gevers en kollektanten. OOSTERLAND Uitleen bibliotheek In 'de bibliotheek van de Gerefor meerde Gemeente in Oosterland hoopt ïhen op woensdagavond 11 oktober weer te beginnen met het uitlenen van boekwerken in de voormalige pastorie naast het kerk gebouw aan de Sint Joostdijk. Er zijn heel wal nieuwe boeken voor jong en oud aangeschaft, waardoor het mogelijk is volop verantwoorde lektuur te lezen. Zangconcours De Christelijke gemengde zangver eniging ..Vooruitgang Zij Ons Stre ven" uit Oosterland hoopt woensdag avond 11 oktober deel te nemen aan een zangconcours, uitgaande van de Christelijke Bond van zang- en ora toriumverenigingen in Nederland, dat gehouden wordt in de Prinseskerk te Rotterdam. Dit evenement staat on der leiding van de direkteur de heer J. Zuidgeest. Het is te hopen dat de plaatselijke zangvereniging bij dit concours succesvol uit de strijd le voorschijn komt. DEN HAAG. In een brief aan de Tweede Kamer heeft minister De Ruiter van justitie verklaard, dat hij wil bekijken of in sommige ge vallen het te vondeling leggen van kinderen ongestraft kan blijven. OOSTERLAND. 5-10. Schooitamlarts heer D. J. Vinkeiiberg heeft tijdens de ouderavond van de open bare 'lagere school iu Oosterland donderdagavond een inleiding gehouden over tandverzorging en tandheel kunde. Bewoners van Schouwenoord en leden van de CJV uit Zierikzee beleefden samen een gezellig weekeinde in het kamp in Renesse. Er werden allerlei spelen gedaan. Op de foto zijn de deelnemers vol overgave in aktic om hun (ekenopdracht tot een goed einde te brengen. (Foto: Zierikzeeschc Nieuwsbode) Op begrijpelijke wyzo zette l>ij uiteen wat goed en wat niet goed is voor Kindcrgebittcn. Hij wees op het belang van lan den poetsen en het gebruik van flu oride-tabletten. waarmee liefst di- rekt na de geboorte begonnen dient te worden. Veel snoepen is uiteraard af te raden. Met schetsen op het bord werd een en ander verduidelijkt. Welkom Voorzitter, de heer A. L. Ista dankte dc heer Vinkcnberg voor zijn inleiding on bood hem een boeken- bon aan. Hij had hem aan het begin \an de vergadering ook verwelkomd. Een welkomstwoord was er ook tot de aanwezige ouders en belangstel lenden en de nieuwe wethouder van onderwijs ran de gemeente Duive- land. de heer J. op t Hof, dc voorzit ter van V.O.O.. de heer Stouten, dc leden van de schoolraad en het on derwijzend personeel van kleuter en basisonderwijs. Dunk Hij dankte het onderwijzend per soneel van kleuter- en basisonder wijs. Hij dankte hot onderwijzend perso neel voor de inzet en vaklerares me vrouw Kage. mede voor haar hulp bij hot jaarlijkse schoolkamp, verder mevrouw Boot voor het godsdienst onderwijs. het schoonmaakpersoneel en onder meer de redaktie van de „Schoolkrant". De voorzitter sprak de hoop uit op een goede samenwerking met dc nieuwe wethouder van onderwijs, waarna sekretaresse mevrouw Bo«- gert-de Later, dc nortulen van de vo rige vergadering voorlas on pen- nrngmeesteresse mevr. Ou wens-Aio- re t het financieel verslag. Daaruit bleek dat de inkomsten vorig jaar f 4.365.58 bedroegen en de uitgaven f 2370.30. zodat er oen balig saldo is van f 1995.28. De dames Roks en Clérx hadden de bescheiden nagezien en in orde be vonden en de voorzitter dankte deze dames en dc penningmeesteresse Mrilcclrliiijirii Schoolhoofd, de heer P. T. Bol ken- baas behandelde hierna enkele schoolzaken. Hij dankte de ouder kommissie voor do vele aktiviteitcn en sprik ook do hoop uit. dat er nu i de nieuwe wethouder een vrucht bare samenwerking zal ontstaan. Hij noemde de onderlinge verhoudingen onder het onderwijzend personeel prima en wees op een nieuwe lees methode voor de eerste klas. waarbij vijftien mneder>. in drie groepen van vijf. de helpende hand bieden. De heer Bolkenbaas zei verder dat de zonwering in de school we! wat te wensen over laat on bo en- dien legde hij nog eens de nadruk op enkele evenementen, die nog moe ten plaats vinden. Op de kleuterschool, zo merkte lui verder op. is hoofdluis gekonstatcerd. „Laat geen valse schaamte u weer houden hiervan kennis te gevanzo zei hij. „want di! is op het ogenblik gemakkelijk te bestrijden". Afscheid De voorzit ter dankte de heer Bol- kenbaas voor -zijn uiteenzetting, waarna bij de bestuursverkiezing! n mevrouw J. Gcelboed-Qurv weid herkozen. Voorzitter Ista stelde zich niet meer herkiesbaar en in zijn plaats» werd de heer C. A. M. van Beek gekozen. Ook voor de scheiden de- voorzitter was er uit handen van hef schoolhoofd pen boekenbon voor al het gedane werk. De heer Ista dankte voor de waarderende woor den en dit geschenk en sloot voor de laatste keer deze geslaagde ouder avond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3