„Jeruzalem komt nooit meer onder Arabisch bestuur" Rapport van Raad voor de Arbeidsmarkt over effekt rekreatie op arbeidsmarkt Voorbereidende konferentie over Europese verkiezingen 'n Ei hoort erbij Zaak Nabije Oosten AGENDA Minder gespaard in september 2 Advertentie STERK EN DEGELIJK Voor al uw koffers $Cotfe VERENIGDE NATIES, NEW YORK, 9-10. De Israëli sche minister van defensie Mosje Dayan heeft maan dag uitgesloten dat Jeruzalem ooit nog terugkeert onder Arabisch bestuur. De toekomst van deze - voor drie godsdiensten „heilige" stad is een van de belangrijkste hete hangijzers in het vredesoverleg in het Midden oosten. In zijn rede tot de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties zei Da jan: .„Wij hebben besloten nooit meer kompromissen aan te gaan over de eenheid van Jeruzalem, en wij hopen dat andere volkeren ons standpunt delen". De Israëlische minister verwees uiteraard ook naar het Egyptisch-Is raëlisch vredesoverleg dat donder dag in Washington moet beginnen. Hij hoopte dat er voor het eind van het jaar een nieuw tijdperk zal zijn aangebroken in het Midden-Oosten,, en dat ook Jordanië, Libanon en Sy rië bij het vredesproces betrokken zullen worden. „Ouz.e droom" „Onze droom is steeds geweest - niet alleen sinds de stichting van de staat Israël, maar sinds het begin van; de Zionistische beweging - dat Jood en Arabier in het Midden-Oos ten zullen samenleven in harmonie en samenwerking voor het weder zijds voordeel van beide volkeren". De Israëlische minister van defen sie Ezer Weizman heeft maandag de verwachting uitgesproken dat het vredesoverleg wel langer zal duren dan drie weken, „maar ik hoop dat we voor het eind van het jaar een vredesverdrag zullen hebben". Weiz man vertrok maandag uit Israël naai de Verenigde Staten, waar hij don derdag met Dajan aanwezig zal zijn op de. openingszitting van het vre desoverleg. CAVUM DAM 9 LFNGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Dinsdag 10 oktober Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Be spreking Hervormde Jeugdraad. 20.00 uur. R.c. „De Witte Raaf" Vrouwencafé, 20.00 uur. Haamstede Graaf van Haamstede, Lezing Huis vrouwen, 19.30 uur. Scharend yke Raadhuis. Vergadering BAGDAD. Zestien Arabische lan den, waaronder drie van de harde lijn, hebben toegezegd te zullen deelnemen aan de uitnodiging van Irak voor een topkonferentie die ge richt is tegen de akkoorden van Camp David. Dit heeft het officiële Iraakse persbureau Ina zondag ge meld. LONDENDERRY. Bij manifesta ties ter gelegenheid van het feit dat tien jaar geleden de ngeregeldheden uitbraken in Noord-Ierland zijn 27 politiemannen gewond geraakt. Agenten werden door protestanten bekogeld met stenen en flessen toen zij een oogje in het zeil hielden bij een mars van katholieken. WENEN. De olie-exporterende landen zouden er wel eens toe kun nen besluten de levering van olie aan de verbruikende landen ie be perken als de industrielanden niet bereid zyn hulp te bieden by de bouw van raffinaderijen en petro chemische fabrieken en van tank schepen voor het vervoer van olie en olieprodukten, zo is in Wenen ge zegd. AMSTERDAM, 9-10. September heeft voor de meeste grote spaarban ken lagere spaaroverschotten opgele verd. Bij de RPS nam het spaartegoed vorige maand toe met f 30 min (f 91 min in september 1977), bij de spaar bank voor de Stad Amsterdam met f 5,0 piln (f 11,4 min), bh de Bonds spaarbank Dordrecht-Breda-Emdho- ven met f 5,3 min (f 6,7 min), bij de Bondsspaarbank voor Midden en Oost Nederland met f 0,1 min (f 3,1 min) en bij de Bondsspaarbank Cen traal Nederland met f 1,9 min (f 2,6 min). Hogere overschotten boekten daar entegen de utsspaarbank West Ne derland (f 6,5 min tegen f 2,8 min), De Spaarbank Limburg f 8,6 min tegen f 5,3 min) en dé Spaarbank Rotterdam (f 10,2 min tegen f 10,1 min). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Volgens FNV-voor- ziter Wim Kok heeft de druk van uit de internationale vakbeweging op Tunesië bijgedragen tot het om zetten van de doodsraf in gevange nisstraf en dwangarbeid voor de Tu nesische vakbondsfunktionarissen. Hij zei dit dinsdagmorgen voor de AVRO-radlo. „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. De werkloosheid in de Verenigde Staten is vorige maand toegenomen van 5,9 tot 3 pro cent van de beroepsbevolking, zo blijkt uit cijfers van het Amerikaan se ministerie van1 arbeid. RIO MAIOR. Gezondheidsfunklio- narissen hebben zaterdag meege deeld dat in Rio Maior, 80 km ten noorden van Lissabon, een tyfusepi- demie is uitgebroken door besmet water. OOST-BERLIJN. Oost-Duitsland heeft in het centrum Van Oost-Ber- lijn een militaire parade gehouden zoals in Oost-Europa buiten Moskou nog nooit is vertoond. VIGO. De Spaanse politie heeft de arrestatie van zeven vermoedelijke leden van de uiterst linkse guerrlla- beweging Grapo in Vigo bekendge maakt. MONROVIA. Twee Liberianen die voor moord ter dood veroordeeld zijn hebben van president William Tol- bert tijdens een vrijdag door Jé te levisie uitgezonden plechtigheid te horen gekregen dat deze hun dood vonnissen had bekrachtigd en geen gratie zou geven. De twee gaven het staatshoofd daarop netjes een hand. STANFORD (Californië). Een 43- jarige Amerikaan, Jerome Young, heeft nu driemaal een nieuw hart gekregen, waarbij de twee laatste operaties binnen vier dagen zijn ver richt, zo heeft een chirurg van de universiteit van Stanford in Califor nië zaterdag meegedeeld. DORTMUND. De van terroristi sche aktiviteit verdachte Westduitser Michael Knoll (27), die op 24 septem ber bij een schotenwisseling met de politie ernstig gewond raakte, is za terdag in een ziekenhuis in Dort mund overleden. Dit heeft de West- duitse politie bekendgemaakt. TEHERAN. De sjah van Iran heeft het voormalige hoofd van de Iraanse geheime politie (Savak) opdracht ge geven naar zijn land terug te keren om terecht te staan op beschuldiging van misbruik vian fondsen. GUATEMALA (STAD). De politie van Guatemala heeft bekendgemaakt dat in een week van gewelddadighe den. 24 mensen zijn gedood, 254 ge wond en 800 opgebracht en dat voor naar schatting 15 miljen gulden schade is aangericht. ROME. Mevrouw Argentina Bo- nazzole Fiorucci, de Italiaanse die een hele reeks fantasierijke jeans, tee-shirts en zijden hotpans voor bakvissen onwierp en er internatio naal veel succes mee oogstte, is vrij dag vanaf een strand in Ostia ten zuiden van Rome geheel gekleed de zee ingelopen en verdronken. SEOEL. In het middenwesten van het Zuidkoreaanse kustgebied is ge- troffen door de zwaarste aardbeving niet gemaakt, zo deelde de politie 'In Zomerwoningen-verhuur-komplexen interessantst Seoel zondag mee. CALCUTTA. Terwijl het water in de noordelijke Indiase staat West- Bengalen nog altijd stijgt, is het aantal slachtoffers alsgevolg van de uitgebroken cholera-epidemie geko men op 200. Als gevolg van de over stromingen van de laatste tien da gen zijn volgens officiële cijfers 167 mensen overleden. PARIJS. Keizer Bokassa I van Centraal Afrika heeft zijn oudste zoon, de 28-jarige prins George, het land uitgezet. Hij is zonder papieren met vrouw en Uvee kinderen in Pa rijs aangekomen. DEN HAAG. Staatssekrelaris van verkeer en waterstaat, mevrouw Smit-Kroes, heeft besloten de mini- mum-verkoopprijzen voor alles-in- begrepen vliegreizen binnen Europa, voor de periode 1 april 1979 t/m 31 maart 1980, op het huidige niveau te handhaven, aldus dinsdag het mi nisterie van verkeer en waterstaat. RIJSWIJK (Z.H.). Minister me vrouw Gardeniers-Berendsen (erm) neemt deze week een beslissing over de uitbreiding van de zendtijd van de Veronica Omroep Organisatie (V VO). Zij heeft dit maandag gezegd tijdens een gesprek dat zij had met een delegatie van de NOS en Veronica. ME i'iro rmiinrr—-T" DEN HAAG." Het Internationaal Gerechtshof is maandag in Den Haag begonnen met de behandeling van het Grieks-Turkse geschil over de Egïsche Zee. De eerstkomende twee weken zal het hof zich echter niet bezig houden met het geschil zelf, maar met de vraag of het in deze kwestie bevoegd is. HILVERSUM. De lelevisie-aktua- liteitenrubriek Vara Visie brengt dinsdagavond een reportage over een dreigende slachting van zeehon den langs de kust van Schotland. Verder aandacht voor Nicaragua en de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. (Ned. II: 22.10 uur). HILVERSUM. Het bestuur van de NOS gaat zich vrijdag buigen over het voorstel van de raad van beheer van de omroepstichling, de program ma's via de klassieke muziekzender Hilversum 4 definitief voort te zet ten. Gaa het bestuur met het voor stel akkoord, dan zal het minister Gardeniers van erm hiervan schrif telijk po d ehoogte brengen. DEN HAAG. De ambtenaren, en met name de beter betaalden, zullen een grotere bijdrage moeten gaan le veren aan hun pensioenen. De situa tie zoals die er nu ligt, is bijzonder onrechtvaardig tegenover de werk nemers bij het partikuliere bedrijfs leven, zo blijkt uit een rapport. In Europahotel in Scheveningen SCHEVENINGEN, 10-10. Op 2 en 3 november a.s. vindt in het Europa hotel te Scheveningen een konferen tie plaats in het kader van de voor bereiding van de verkiezingen voor het Europese parlement in juni 1979. Voor deze konferentie worden on geveer 150 vertegenwoordigers ver wacht van gemeenten, die interna tionale kon/takten onderhouden of daarvoor gerichte belangstelling heb ben. Het doel van deze tweedaagse bijeenkomst is na te gaan wat ge meenten met internationale kontak ten („jumelages") in het bijzonder kunnen doen ter voorbereiding van de Europese verkiezingen. Daarbij wordt met name gedacht aan voor lichting aan de burgers, gericht op een zo groot mogelijke opkomst. Rapport Tijdens de konferentie zal onder meer het rapport behandeld worden dat de voorzitter van de komissie internationale kontakten van de Raad van Europese Gemeenten, de heer R. S. Hofstee Holtrop, burge meester van de gemeente Haren, tij dens het kongres van Europese ju- melage-gemeenten te Mainz, 28-29 september j'L, indiende. Vlooien in Engeland LONDEN, 9-10. In Enge land doet zich momenteel de ergste vlooienplaag sinds 25 jaar voor. Een woordvoerder van „The Een woordvoerder van „The People's Dispensary for Sick Animals" (PDSA), een kliniek voor zieke huisdieren, heeft, meegedeeld dal het aantal honden en katten dat behan deld tnoet- worden vanwege vlooien, geweldig is toegeno men. Een aantal gemeenten in cle agglomeratie Londen heeft een wachtlijst met huizen die onl-- smet moeten worden en zelfs hel Lagerhuis moest worden ontsmet, nadat een aantal ka merleden over vlooienbelen had geklaagd. In Zuid-Wales zijn ruim duizend arbeiders voor een week in staking gegaan om- dal hun fabriek „onder de vlooien zit". raad Middenschouwen. Advertentie (II) ZIERIKZEE, 10-10. De Zeeuwse Raad voor de Ar beidsmarkt is liet eens met een aantal aanbevelingen uit de Rekrealie-diskussieuota 1977. Zoals wy vrydag reeds meldden heeft dc Raad een rapport ulge- brachl waarin dc effekten van dc rckrcaiic op dc arbeidsmarkt zijn uitgewerkt. In dc rekreatiediskussienota 1977 wordt gezegd, dat behoudens initia tieven waarvan de urgentie rnoet worden getoond, er geen reden is om tot het moment waarop een re gionale gedetailleerde visie is aan vaard, nieuwe verblijfsrekrealieve objektcn in voorbereiding te nemen. voorrang Volgens de diskussicnota dient gestreefd te worden naar een zo hoog mogelijke gebruikswaarde van de ruimten die een opcnluchtre- kreaticve funktie vervullen, met een zo gering mogelijke aantasting van het landschap, dc natuur, het milieu en de leefbaarheid van de kernen De Raad is het verder met de zienswijze in de nota eens, dal het gebruiksrendement van dc aanwezi ge rekreatiegebieden zoveel mogelijk dient te worden opgevoerd en dat bij inrichting en herinrichting van re kreatiegebieden voorrang dient te worden verleend aan akkommodatics voor dc verhuur voor een kortere periode dan de steeds meer gebrui kelijk wordende jaar of seizocnplaat- Slaapplaatsen Volgens een PPD-inventarisatie bedroeg het aantal slaapplaatsen in hotels, pensions, zomerwoningen en overige akkommodatie in 1975 182.056. Het .aantal overnachtingen bedroeg 10,7 miljoen die samen goed waren voor een omzet van 301 mil joen gulden en een arbeidsinkomen van 109.1 miljoen. Daarvan gaat het grootste deel naar horeca en amusement- 100 mil- gomeentc- 19.30 uur. Kerkwcrve Ver.-gebouw, 14.30 uur, spelenmid- dag bejaardensociëteit. Konsistorie Herv. Kerk, 19.30 uur, kursus zondagsschoolleiding. Zaal Chr. Geref. kerk; Koorrepetitie, 20.00 uur. Woensdag 11- oktober Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw; Bejaar denmiddag NCVB, 14.30 uur. J. W. v. d. Doelschool, 19.30 uur, jaar vergadering ouderkommissie; 20.00- 22.00 uur „Open avond" (reünie). Brouwershaven Verenigingsgebouw, 14.15 uur, ver gadering Alg. Ned. Bond voor Oude- Oostcrland Bibliotheek St. 19.30-20.30 uur. Goes Joostdijk, uitleen, joon gulden omzet en 50,7 miljoen gulden arbeidsinkomen. Voor logies zou de omzet 67 mil joen gulden zijn en het arbeidsinko men 33,9 miljoen gulden en aan voc- dings- en genotmiddelen werd voor 58 miljoen gulden omgezet en 9.7 miljoen gulden aan arbeidsinkom- sten genoteerd. Voor vervoer wordt een omzet van 32 miljoen gulden be rekend en aan arbeidsinkomen 4.2 miljoen. De rest van het bedrag: 44 miljoen omzet en 10,6 miljoen ar beidsinkomen werd onder overige bestedingen ondergebracht. Interessant Dagrekreanten - 2 miljoen onge veer in 1975 - waren goed voor een omzet van 24 miljoen, waarvan 10 miljoen in de horeca cn een arbeids inkomen van 8.4 miljoen waarvan 4,9 miljoen in dc horeca. Het arbeidsinkomcneffekl is het grootst voor de kategoric zomerwo ningen op verhuurbasis. Bij een ver onderstelde bezetting van 135 en een dagbesteking van f 36,komt het jaarlijks bcslodingscffekt op onge veer f 5000.per slaapplaats. Nog maals: voor het effekt op dc arbeids inkomens is uitbreiding van de zo merwoningen - verhuur - kompïexcn daarom het inleressantst „De Korenbeurs". Vergadering Vleeskeuringsdienst, 9.30 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering Staten- kommissie- onderwijs, kuituur enz. 16.30 uur. Donderdag 12 oktober Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24, 19.00- 20.00 uur. Herv. Ver.-gebouw, 20.00 uur, Her vormde Vrouwengroep. Onderdak, 20.00 uur, halve finale wedstrijd handbal. Haamstede Gemeentehuis 14.30 uur, Raadsver gadering. Zonncmairc Café Bommenede; algemene klaver jas wedstrijden; 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis, 20.00 uur, openbare bij eenkomst Brouwse vrouwenraad. Dorsphuis. Brouwse Vrouwenraad. 20.00 uur. Start trimgroep Dorpshuis, 20.00- 21.00 uur. 1 Nieuwer kerk Kleuterschool, 19.45 uur, schoolavond Vrijdag 13 oktober Middelburg Statenzaal, vergadering provinciale staten van Zeeland, 10.00 uur. Zierikzee Concertzaal, 20.00 uur, Z.V.U. „Prachthotel". Bar „Mirabelle": Kwartet „Seventy Seven"; 22.00 uur. Nieuwcrkerk Vergaderzaal Geref. Gemeente, 19.30 uur, vergadering SGP studievereni ging „Schouwen-Duiveland". Zaterdag 14 oktober Zierikzee Café-restaui-ant De Witte Raaf, Bond van Opzichzelfstaande!!, kof- fie-uurtje vanaf 15.00 uur. Kegelhuis „Geluk", 20.00 uur, Kegel avond P.J.Z. Bruinissc „De Soofpoldier", 10.00-13.00 uur, vo- gelbeurs. „Onze Hoeve" (Aquadelta); dans avond met Les Frères Coty; 20.00 uur. Restaurant „Sailor's Inn"; Swingen de Avond; 20.00 uur. Maandag 16 oktober Bruinissc Rccradella (Aquadelta); Dons- cn showavond; 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie voor financiën, 16.45 uur. Concertzaal; WD-bijeenkomst, 20.00 Dinsdag 24 oktober Zierikzee 's Landskamer, 20.00 uur, NBPV afd. Noordgouwe e.o. „Mondragon", 20.00 uur, ledenverga dering Diabetes Vereniging Ned. afd. Schouwen-Duiveland. Woensdag 2S oktober Haamstede Graaf van Haamstede, Lezing Huis vrouwen, 19.30 uur. Rekreatiezaal Gereformeerde kerk, 20.00 uur, CDA-ledenvergadering. Zaterdag 28 oktober Zierikzee Café-restaurant De Witte Raaf, Bond van Opzichzelistaanden, kof- fie-uurtje vanaf 15.00 uur. Maandag 30 oktober Zierikzee Hotel Van Oppen, jaarvergadering R.K. scholen, 20.00 uur. Dinsdag 31 oktober Duiveland/Zierikzee Busstation Zierikzee; vertrek NBP- Duiveland naar Delft; 8.30 uur. 3 t/m 5 november Burgh De Kobel, weekeind geref. en herv. jeugd Scharendijke en Brouwersha ven. Dinsdag 7 november Haamstede Beatrixschool, Weststraat 34b, Bloed- plasma-avond Ned. Rode Kruis afde ling Schouwen Westhoek. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na hall zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 uur. Dinsdag 17 oktober Onderdak. 13.00-17.00 uur, handbal- instuif. Bowlingcentrum, Bond van Opzich- zclfstaanden, bowlen, 20.00 uur. Kcrkwcrvc Konsistorie Herv. Kerk, 19.30 uur, kursus zondagsschoolleiding. Bruinissc „Onze Hoeve", 20.00 uur, Drivc-in- disco-show. Vrijdag 20 oktober Zierikzee. Huis van Nassau, 20.00 uur, leden vergadering „Zang cn Kleur". Zonncmairc Café-restaurant Bommenede, Bond van Opzichzelfstaanden, open avond, 20.00 uur. Maandag 23 oktober Nieuwcrkerk Wijkgcbouw. 14.30 uur, moedcr-kleu- terkursus. Fauteuil (s) De herfst - toch al zo fraai met het vreemde stille gerucht in de lucht en de zoom van dorre blade ren hier en daar en overal - zorgde voor een extra verrassing met een weekeinde, dat, zo mag dat ge noemd, het „einde" betekende. Stiel dus weggeglipt uit de verplichtin gen van iedere dag; lopen, rijden, kijkpn, genieten en tenslotte, hoe grillig is het „ins Blaue hinein fahren" terecht komen op het ein deloos lijkende strand van Ouddorp op het ons bevriende schiereiland. Er is zelden een strand zo-nder een beetje plagerige wind en het zand wil ook nog wel eens vochtig zijn, want de nachten zijn r\jk aan dauw. Maar dit (eindeloze) eenzame strand zorgde voor een verrassing, ver buiten het seizoen natuurlijk, want er was nog wel een kip te zien, maar toch schaars in aantal; hele verre poppetjes op de achtergrond van lucht en zee. Op het strand een ooit windomhuild en regengeplaagd houten tentje, beklommen door ho pen stuifzand en aan de achterkant een door zand en (hoog) water ty pisch opgebold plankier, met daar op echter een drietal absoluut schit terende fauteuils, pal in de zon. die nog een fikse boog aan dc hemel be gon te schrijven. Je zou zo denken: „dat kan hele maal niet; dat moet uit een „science „fiction"-film" zijn, maar nee hoor; de fauteuils stonden daar.Fluks dus plaats genomen en hel brokje para dijs beleeft; in de zon en uit de wind en het verre kabbelende water aan dc einder, een leeuwerik, die een mini-ruimtevaart maakte boven het duin en verder alleen het melancho lieke geluid van een zeevogel, die de stoeipoes speelde op de vleugcis van de wind. Even lezen wat „een anderoucr oktober schreef. Goede keus gedaan, met het bock voor de strandfautcuil: „Erit" van dc Zeeuwse schrijver Jan van der Leeuw „Als ik October zeg, ontroer ik al, want dan zie ik het groen van de lindebomen verande ren, langzaam als een bctoovering, in dc lucht Cfiinccsch goudgeel. Dan zie ik dc roodc wingerd hier cn daar cn roodc cn gouden appelen, die ik zoo lief heb om hun kleuren cn hun koe len, zuiveren smaak". Overigens is „Erit" niet louter een betoverend boek, want hel is in feite hel „Dagboek 2 oktober 1944 tot 12 augusus 1945", een vreselijke episode (ook) in dc Zeeuwse geschiedenis Verwoord worden de verschrikkin gen van beleg cn bombordement van hel Zeeuws-V laamsc Sluis en St. An na ter Muiden. Sluis is niet ver van mijn bed", cn wal daar gebeurd is. Vijf cn twintig dagen en nachten een regen van bommen en artillerie-gra naten en Van der Leeuw beschrijft hel hels gebeuren met een bewonde renswaardige precisie en toch af standelijk. omdat zijn gevoelige, schoonheid zoekende ziel weigerde dit inferno van staal, modder, bloed cn tranen als werkelijkheid te aan vaarden. In de slrandlcunstoel dus een cocktail van ervaringen en gevoe lens en toen de zon begon te dalen was hel afgelopen. „Dag stoel: dag stoel op het strand", heb ik gezegd tot ziens, maar dat zal wel niet! SCH1 FR FÏLANDM AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2