Raad van State behandelt beroep tegen de plannen voor Aquadelta De beleids ombuigingen „Niet langer wachten met ingrijpende maatregelen" CONCERTZAAL TE ZIERIKZEE KRIJGT NIEUWE GARDAROBE EN TOILETTEN Noodlottig schot DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rekreatieprojekt van Wihna in Bruinisse Wijziging verkeersreglement Bouwfase II WAT mr Ziekte aan ademhalings organen Prof. Gesina van der Molen overleden L ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 10 ok 1 ober 19715 135ste jaargang Nr. 22386 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,—. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm: „Succesjes" (t/m 4 regels) 4,40. Vrbagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit NUMMER: Zoniiemaire zet wensen op een rijtje DEN HAAG/BRUINISSE, 10-10. Voor de Raad van State in Den Haag diende donderdag 5 oktober liet bezwaar dat het Zeeuws Coördinatie-orgaan heeft in gediend tegen de door Wilnia Weert te Bruinisse voor genomen ontwikkeling van het rekreatiegehied Aqua delta. Het is nog niet bekend wanneer de Raad van State zich over de plannen voor Aquadelta en Den Osse in Brou wershaven zal uitspreken. Het Zeeuws Coördinatie-orgaan te kende beroep, aan bij de Kroon te gen de ontwikkelingsschets voor Aquadelta. Het orgaan eiste dat het werk in de polder Bruinisse in fasen zou worden uitgevoerd en dat na het beëindigen van een bouwfase eerst zou worden bekeken of er nog een tweede, c.q. een derde fase zou moe ten volgen, beducht als het Coördi natie-orgaan is voor de grootscha ligheid van het projekt. DEN HAAG, 9-10. De problematiek waarvoor onze ekcnomie zich ziet geplaatst is een weerspiegeling van die welke zich internationaal voor doet. De beleidsombuigingen waartoe ons land zich genoopt ziet, heoben dan ook niets uitzonderlijks Ook zij zijn een weerspiegeling van verge lijkbare ombuigingen elders. Aldus minister Van der 9tee van landbouw en visserij, maandagmiddag in een toespraak op de vergadering van het Nederlands Christelijk Onderne- mersverbond in het Congresgebouw in Den Haag. Daar vierde dit ver bond zijn zestigjarig bestaan. DEN HAAG, 9-10. De ministerraad heeft maandag ingestemd met een wijziging van het wegenverkeersre glement waarbij het fietsers en bromfietsers wordt verboden met de voeten van de trappers te rijden. Het verbod maakt onderdeel uit van een serie van besluiten over het wegen verkeersreglement. In navolging van een aantal Europese landen zal het in Nederland in de toekomst toege staan worden op een auto twee mist- achterlichten te voeren. ZIERIKZEE. In de Meester Breet- velt-speeltuin in Malta werd zater dag afscheid genomen van het zo merseizoen. Dat gebeurde zowel in de ochtend als in de middaguren door het spelen van een levend gan- zebord. 's Morgens waren de klein tjes aan de beurt; 's middags de gro ten. De speeltninleiding zocht niet naar de prestatienorm, dus prijzen waren er niet, maar wel kwam - voor allemaal - de ijskoman langs. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Pleidooi Gemachtigde voor de gemeente Bruinisse tijdens de zitting van vo rige w.eek, was mr. F. H. A. M. Thunnissen, van het advokatenkan- toor Buroma, Lely, Maris en Meijer te Den Haag. Mij wees er op dat het Coördinatie-orgaan geen be zwaar maakt tegen het bestem mingsplan, maar tegen de gekozen procedure van één plan met de uit werking in fasen. Het Coördinatie orgaan had liever drie deelplannen gezien en die jaren na elkaar al dan met willen vaststellen. Zorgvuldige studie Mr. Theunissen vocht de juistheid daarvan aan. Hij wees erop dat aan het uitwerken en - naar gehoopt wordt - het uitvoeren van het hele plan, een zorgvuldige studie en voorbereiding vooraf is gegaan door een kommissie, waarin zitting had den de gemeente, de stedebouwkun- dige, de grondexploitant, het water schap, rijkswaterstaat en de provin cie. Het plan is in overeenstemming met het Streekplan Schouwen-Dui- veland 1972 en met het voorontwerp Herziening '77. Verpauperen Alle belangrijke centrumvoprzie- ningen zijn in de eerste fase, die praktisch is afgebouwd, opgenomen. Deze centrum voorzieningen zijn: een overdekt zwembad, dagrekreatiege- b:ed met midgetgolf, twee tenn's- banen, trapvelden, speeltuin, kano vijver, groenvoorziening, restaurant me twee squashbanen, sauna, fit- niss-ruimte en vier bowlingbanen. Bovendien zijn er omvangrijke win kelvoorzieningen, afgestemd op het hele plan. Komen de andere fasen niet tot uitwerking, dan verpaupe ren al deze voorzieningen. Grevelingen Hierna belichtte de heer Thunnis sen andere, in het beroepsschrift ter sprake gebracht, punten, zoals de werkgelegenheid, de groenvoorzie- ning, de goothoogte van sommige ge bouwen en de verkeerssituatie. Dat, zijn allemaal onderwerpen waar over met het Coördinatie-orgaan weinig verschillen van mening be-- staan, omdat ze al eerder werden^, doorgesproken. Meer moeite hacf pleiter met de Nieuwe Inrich tingen - schets voor de Grevelingen, het zo genaamde plan-Prillevitz. (Voor het vervolg van dit verslag over deze zitting mogen wij verwij zen naar het donderdagnummer - Red.). PARIJS. Tn de vierentwintig wes terse industrielanden die zijn aan gesloten bij de organisatie voor eko- nomische samenwerking en ontwik keling (OESO) is het prijspeil in au gustus gemiddeld een half procent gestegen, zo heeft de OESO bere kend. Premier Van Agt in Tweede Kamer DEN HAAG, 10-10. Minister-presi dent Van Agt heeft de stellige over tuiging dat ons land niet langer mag wachten met ingrijpende maatregelen om het welzijn van onze bevolking voor de toekomst veilig te stellen. Van Agt zei dit dinsdagochtend in de Tweede Kamer in zijn beant woording van de vorige week ge maakte opmerkingen tijdens het debat over de begroting voor 1979 en de bezuinigingsnota Bestek '81. „Vrijwel een ieder is overtuigd dat impopulaire maatregelen op korte termijn moeten worden doorgevoerd" aldus Van Agt. De premier vindt bet. belangrijk dat de organisaties van werknemers en werkgevers beseffen dat voor herstel van werkgelegen heid pijnlijke keuzen niet langer uit de weg gegaan kunnen worden. SER-advies Het vorige maand door de Soci- aal-Ekonomische Raad uitgebrachte eenstemmig advies „inzake omvang en groei van de kollektieve sektor" laat daarover geen misverstand be staan. „Te lang hebben we in ons land de ogen gesloten voor de harde waar heid dat een sterke stijging van de partikulierebestedings-mogelijkhe- den niet ongestraft hand in hand kan blijven ga&n met een sterke uit zetting van de kollektieve uitga ven", aldus de premier. ZIERIKZEE, 9-10. Architekteiüniro Schuch Kraa nier B.N.A. b.v. te Breda/Rotterclam/Zierikzee heeft een voorlopig ontwerp gemaakt voor verbouwing van de Concertzaal. Met name gaat het hierbij om de gar derobe en de toiletruimten. Een eerste fase van verbetering werd - gelyk bekend - uitgevoerd in 1971. De toneelakkommodatie werd toen ingrijpend verbeterd, maar - door gebrek aan middelen - kwam men toen niet toe aan garderobe cn toiletruimten. Te hopen valt, dat de ze middelen er nu wel zullen komen. Op hetgeen thans op papier is ge zet, is een voorlopig ontwerp ge maakt waarbinnen de beschikbare mogelijkheden meer aan de ruimte lijke eisen tegemoet gekomen wordt. De hal dient dan te worden uitge breid tol een ontmoetingsruimte, waarin het vóór de voorstelling en in de pauze aangenaam vertoeven is. De garderobe wordt over een gro tere lengte verdeeld, zodat er minder gedrongen wordt en de toiletten worden totaal vernieuwd. Realisering van bouwfase 2 zal wel door niemand als een overbodige luxe worden ge kwalificeerd. Naar wij intussen ver nemen is van provinciewege een sub sidie voor deze verbouwing uitge trokken. GRAZ. Oostenrijk, 9-10. Een ge pensioneerde Oostenrijker die in een bosje schoof op een kaf die op vogels loerde, heeft een jongeman getroffen cn gedood. De jongeman stond achfer het boa- je toen de 73-jarige Maximilian Schilcher in het dorp Rosenthal an der Kainach zijn pistool trok tegen de kat die hij achter vogels had zien aanzitten. Schilcher verzette zich niet tegen de beschuldiging van dood door schuld en hij werd maandag veroor deeld tot een boete van twaalfdui zend shilling. ZIERIKZEE. Deze week viert de J. W. v. d. Doelschool aan de Raam straat, het tweede lustrum. Het ac cent op de feestelijkheden ligt op woensdag a.s., maar maandag j.l. werd de herdenkingsweek reeds in geleid met het hijsen van de vlag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit' nummer bestaat uit 8 pagina's Een mening tegenspreken dort vaak niet anders dan haar ■versterken. G. Ie Bon. Dl &II.T DÉN HAAG. De minister van buitenlandse zaken, dr. C. A. van der KÏaauw, vertrekt heden-dins dagavond voor eens reis naar een aantal Aziatische landen, bezoeken die een aktievere Nederlandse Az'.ë- politiek inluiden. ROTTERDAM, 9-10. Astma, bron chitis en andere aandoeningen van de luchtwegen veroorzaken veel meer ziekteverzuim en invaliditeit dan volksvijand nummer een, de hart en vaatziekten. Eenvijfde van het to tale ziekteverzuim en 13 procent van de invaliditeit komen voor rekening van de aantasting van de luchtwe gen. Ongeveer 1,3 miljoen mensen in Nederland lijden in meer of min dere mate aan ziekten van de lucht wegen. Na de hart- vaatziekten en kanker is aantasting van de lucht wegen de belangrijks!e doodsoorzaak. Dr. R. van der Lende, longarts en lector aan de Rijksuniversiteit in Groningen, is van mening dat de ernst van deze zaak wordt onder schat. AERDENHOUT. 9-10. Op 86-jarige leeftijd is maandag in Acrdenhout overleden professor Gesina H. J. van der Molen. Tijdens deTweede We reldoorlog heeft zij samen met men sen als Bruins Slot. Van Ruller en Schouten het illegale blad Trouw op gericht. Na de oorlog bleef zij niet voor het dagblad werken maar werd lid van de Nederlandse delegatie in de Verenigde Naties. Ook nam zij het voorzitterschap op zich van het De fence and Aid Fund, gericht tegen de apartheidspolitiek. Tot 1962 heeft zij aan de vrije Universiteit van Am sterdam, waar zij na de oorlog als eerste vrouwelijke hoogleraar werd aangesteld, privaatrecht gedoceerd. Verwachting tot woensdagavond: Minder zonnig Minder zonnig en op de meeste plaat sen droog; overwegend matige zuide lijke wind; minimumtemperaturen omstreeks 12 gi'aden, maximumtem peraturen circa 19 graden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Minimum-temp.: omstreeks 12 gr. Maximum-temp.: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 gr. en voor donderdag een marge van 3 gr. rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 okt. Zon op 6.57, onder 17.56 Maan op 15.42, onder 0.44 12 okt. Zon op 6.59, onder 17.54 Maan op 16.16, onder 1.59 Volle maan: 16 okt. (7.10). HOOG- EN LA AG WATEI? Hoogwater Laagwnter 11 okt. 10.01 22.57 3.26 16.11 12 okt. 11.41 5.02 17.35 Doodtij11 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-10. Het KNMI deelt mede: De warme zuidelijke lucht stroming zal ook woensdag nog standhouden. In de afgelopen dagen werden in ons land in deze lucht middagtemperaturen gemeten, die plaatselijk tot 22 graden opgelopen waren. De normale waarde voor de ze tijd van het jaar is 15 graden. De warme stroming wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied met het centrum boven de Balkan Een langgerekt lagedrukg* bied strekt zich uit van het zeegebied bij Portugal via de Britse eilanden na.u noord-Scandinavië. Dinsdagmorgen bevond zich een depressiekern in de Golf van Bis kaje. Deze kern zal via de Britse eilanden naar het midden van de Noordzee trekken. Dat houdt in dat er woensdag bij ons wat meer be wolking zal zijn. waaruit later mo gelijk een bui valt. Het blijft vrij warm.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1