DE ERFENIS VAN TANTE GREET Rapport van Raad voor de Arbeidsmarkt over effekt rekreatie op arbeidsmarkt Libanon verwerpt Franse voorstellen Qentraal Zomerwoningen-verliuur-komplexen interessantst ELEKTRO LIEVENSE Wat biedt de BEELDBUIS dministratie en dviesburo Noord Zeeland Administraties en belastingadviezen Bedrijfseconomische adviezen en begeleiding 7JERIKZKFSCHE NIEUWSBODE Vrijilae 0 oktober 1178 Nr. 82881 ai ZIERIKZEE, 5-10. Het verlilijt'stoerisme in Zeeland levert bij een geschat aantal toeristische overnachtin gen van 10,7 miljoen ongeveer 1250 permanente ar beidsplaatsen op, ongeveer 4000 seizoenplaatsen en werkgelegenheid voor ongeveer 3500 hulpkrachten. Dat is te lezen in het door de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt uitgebrachte rapport over de werk- gelegenheidseffekten van de rekrea tie in Zeeland. De raad heeft midden 1976 aan het Ekonomisch Technologisch Insti- tuur voor Zeeland opdracht ver leend voor een studie over de werk- gelegenheidseffeklen van de ver schillende vormen van rekreatie. Deze studie werd in 1977 afgerond en wordt nu met kommentaar van de Raad aangeboden aan g.s. en p: c- vineiale staten van Zeeland en aan tie provinciale raad voor 'do rel.rea- tie in Zeeland. Gegevens De Raad besloot tot deze studie naar aanleiding van een onderzoek Advertentie Aanleg Elektr. en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio apparatuur Televisie - video enz. 01114-1368 01119-634 op initiatief van de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland naar de ontwikkeling van een aantal aspekten van do Zeeuwse rekreatie. De raad was van mening dal voor een zo kompleet mogelijke beeldvor ming hierover aan de arbeidsmarkt passende aandacht gegeven moest worden. Gebleken was dat hierover weinig gegevens direkt beschikbaar waren. Vakantiespreiding Uit het rapport blijkt, aldus de raad in het kommentaar, dal de werkgelegenheidsaspekten van zeer groot beiang'zijn voor een juiste ty pering van de rekreatie in Zeeland en dat verwacht kan worden dat die rekreatie ook in de toekomst van grote betekenis zal zijn voor de Zeeuwse arbeidsmarkt. Voor die verdere ontwikkeling van de rekreatie in de toekomst geeft de Raad enkele aanbevelingen. „Een zo intensief mogelijke benui ting van de bestaande akkommoda- tie is wenselijk". D:e kan bereikt worden door een betere bezetting in voor- en naseizoen. Dat zal dan ook positieve konsekwenties hebben voor de permanente werkgelegenheid. „In dit verband zou een zo groot moge lijke vakantiespreiding, zowel nat o- naal als internationaal, wenselijk zijn." Kostprijs BEIROET, 5-10. De ministerraad van Libanon is van oordeel dat de Franse vredesvoorstellen in de praktijk niet uitvoerbaar zijn. Dit is donderdag uit welingelichte bron in Ee roet vernomen. Woensdag was de ministerraad drie uur lang bijeen om zich over de Franse voorstellen te beraden. Frankrijk is van mening dat eerst de gevechten gestaakt moeten wor den, waarna men onmiddellijk de voorwaarden moet proberen vast te stellen voor een dialoog tussen de Christelijke en Mohammedaanse ge meenschap. Dit moet tenslotte lei den tot een nationaal akkoord. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENEAND UTRECHT. De Unie BLHP heeft becijferd, dat het „draaipunt" van de herstrukturering van de kinder bijslag en kinderaftrek niet, zoals de regering zegt, op 40.000 gulden ligt, maar dat de wijzigingen al voor in komens vanaf ongeveer 30.000 gul den per jaar een nadelig effekt heb ben. DEN HAAG. „We moeten meer brood eten en minder beleg". Dat zei donderdag, op de „Dag van het brood", drs. C. J. Booy. sekrclaris en brood-deskundige bij het Hoofd- produktschap Akkerbouw. De Raad meent verder, dat moei worden gestreefd naar een. beper king van de kostprijs bij de situe ring en opzet van rekreatieprójek- ten, omdat de prijs van de akkom- modatie een sleutel kan vormen voor het al dan niet bezetten van een slaapplaats. Een geforceerde uitdunning van kampeerterreinen zal prijsverhogend werkep en de druk tot aarileg van nieuwe verhogen. En dat zou de werkgelegenheid uiteindelijk nega tief kunnen beïnvloeden. „Zowel vanuit kostprijsoverwegingen als vanuit planologische overwegingen dient binnen de verblijf srekreatie- kornplexen gestreeft te worden naar een zekere ruimte-ekonomie". Voorkeur Zowel wat verschuivingen als uit breidingen betreft, gaat een sterke voorkeur uit naar zomerwoningen voor. verhuur en - vanuit de ruimte- ekonomie - naar appartementen ALMELO. De Almelose politie heeft acht heroïnegebruikers aange houden, die bekend hebben in meer of mindere mate er ook in te hebben gehandeld. Per trein werden gere geld kleine hoeveelheden in Amster dam opgehaald, die in Almelo wer den versneden tot zeer kleine por ties waarvoor vijfentwintig gulden werd gevraagd. DEN HAAG. De Partij van de Ar beid is met een beleidsplan gekomen voor de middellange termijn. Het plan dient als alternatief voor Be stek '81. Op verzoek van de PvdA heft het Centraal Plan Bureau de konsekwenties - ervan berekend. De PvdA wilde berekingen over meer dere jaren, het CPB berekende al leen de effekten voor 1979, net zoals dat gebeurd is met Bestek '81. AMSTERDAM. De dollar is woensdag op de Amsterdamse wis selmarkt geopend op f 2,0575, een nieuw dieptepunt. D nsdagmiddag werd tegen het slot vaii de markt het voorgaande ha-oorlogse laagte- punt (f 2,0745) geboekt. DEN HAAG. House of Lords, het Haagse restaurant waar zoveo) be windslieden en kamerleden af en toe binnenwippen, hoeft niet te slui ten. voor verhuur. Een dergelijke ont wikkeling, zo meent de raad, bete kent een groei van de permanente werkgelegenheid ten koste van de seizoenwerkgelegenheid. En dat is alleen maar gunstig, want een om- va ngri j ke seizoen werkgelegen heid kan negatieve konsekwenties heb ben voor de struktuur van de per manente werkgelegenheid. De Raad acht het verder van be lang, dat de bestaande regionale on dernemingen - individueel en kol- lektiel' - zoveel mogelijk betrokken worden bij de rekreatieve ontwikke lingen. De indruk bestaat dat klein schalige uitbreiding daartoe de bes te mogelijkheden bieden. DEN HAAG. Over de eerste vijf maanden van dit jaar is het ziekte verzuim acht procent hoger geweest dan gedurende de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De stij ging is beïnvloed door de griepepi demie in het begin van 1978, aldus het ministerie van sociale zaken in een thans gepubliceerde bijlage bij do begroting 1979. HILVERSUM. PvdA-fraktievoor- zitter Joop den Uyl vindt het plan van de Industriebond NVV van de vrije vrijdagmiddag geen goede me thode om tol verkorting van de ar beidstijd le komen. In plaats daar van zou je de werkdag kunnen ver korten lot zeven uur en op de lange termijn zelfs tot zes en vijf uur. DEN HAAG. Een delegatie van acht kinderen uit de 5e en 6e klas van een Alkmaarse school hebben een beroep gedaan op zes ministers de „schaamteloze behandeling van dieren in industrie en wetenschap uit ons beschavingspatroon te eli mineren". Zij deden dit namens dui zenden kinderen in het land. DEN HAAG. Negentien landelijke milieu-organisaties hebben donder dagochtend aan minister-president Van Agt een manifest „Alarm 81" aangeboden, waarin zij een dringend beroep op de regering doen om in geen geval op natuur- en land schapsbescherming te bezuinigen. ZATERDAG 7 OKTOBER NED. I: De middaguitzending start met de informatierubriek voor doe- het-zelfwerkzaamheden en vrije tijdsbesteding. Op het programma staan leerwerken, kaskweken, de rubriek Ho'e maak ik dat? en novi- teitentips. Daarna een aflevering van Maja de bij, waarin Thekla zich heeft vergist. Peppi en Kokki wor den vervolgens als verstekelingen in hun kraag gepakt en Sesamstraat besluit het middagprogramma ten slotte. Eddy Becker presenteert 's avonds een muzikale spelshow geti teld Kwistig met muziek, ivaaraan onder meer medewerkten Loeki Knol, Hanny Vree, Rosy, The Blue Diamonds en Betty Schiers. Tussen liedjes en dansjes door speelt een viertal' kandidaten een kwis die de 'lichte muziek van nu en vroeger lot onderwerp heeft. In Danny Kaye achter de operaschermen legt de vijfenzestigjarige filmkomiek een groot aantal kinderen uit, hoe een opera in elkaar zit, hoe het achter de coulissen toegaat en wat voor voor bereidingen getroffen moeten wor den. Hij gebruikt La traviata hier voor als voorbeeld. Voorts de Lucy ShowEthel en Lucy krijgen femi- nisitsche neigingen en gaan een de bat aan met Ricky en Fred, over ge lijke rechten. De NCRV begint ver volgens voor het tweede seizoen met U zij de glorie. Onder de vele mede werkenden aan deze samenzang be vinden zich onder meer Het Lunte- rens Vocaal ensemble, het Her vormd Evangelisatiekoor uit Wage- ningen, hel Amersfoorts Mannen koor en het NCRV koperensemble. In de eerste aflevering van de serie Wereld van hel nieuws, xvaarin de pers in al zijn hoedanigheden cen traal staat, wordt aandacht besteed aan de sportjournalistiek. NED. II: Allereerst de Tros Top .'0. Andreas, van der Schaaf brengt vervolgens de kersverse televisie puzzel Tcleraadsel, een spel waarbij televisie en telefoon samen het werk moeten doen. De kijker die als eer ste de presentator weet te bereiken, wordt uitgenodigd nog dezelfde avond naar de studio te komen. In Advertentie M. Geense Dr. de Kockstraat 28 Bruinisse 01113-1619 (Assurantiën) b.g.g. 01677-354 A. Verwijs (ex Rijksaccountant) Vrijdag 13 oktober, 21.30 uur, Nederland 2: Pagnol-serie. Een scène uit dit tv-spel meUCoen Flink, als kapitein voor de tapkast en Peter Römer als de barbediende achter deze kast. de derde aflevering van De dame van Duke Street krijgt Louisa van F ar j eon te horen dat er een einde moet komen aan haar verhouding met de nieuwe koning. Om geld te verdienen werpt ze zich op het be reiden van privé-diners en verwerft zich een goede klantenkring. Voor Trotter, die werkeloos en drank zuchtig- is, koopt ze een hotel. De ak- tualiteitenrubriek Aktua TV wordt gevolgd door de Nederlandse speel film Rufiis met Rijk de Gooyer in de hoofdrol. Rijk speelt de rol van een wat duistere pokeraar, die zich be weegt in Haagse onderwereldkrin- gen. Zijn zaakjes lopen totdat de goksyndikaat hem het leven zuur gaat maken. Tot slot TROS Sport.en de oplossing van de televisiepuzzel Teleraadsel. ZATERDAG 7 OKTOBER NED. I: 10.40 Teleac; 15.30 Nieuws; 15.32 Studio vrij; 16.20 Maja, de bij; v 16.45 Peppi en Kokki; 18.30 Sesam- straat; 18.45' Paspoort; 18.55 Nieuws; 18.59 Kwistig' met muziek20.15 Danny Kaye kijkt achter de opera- schermen; 21.05 De Lucy show; 21.37 U zij de glorie; 22.35 Wereld van hel nieuws; 23.15 Journaal. NED. U: 18.55 Nieuws; 18.59 Top 50; 20.00 Journaal; 20.27 Teleraadsel: 20.40 De dame van Duke street; 21.30 Aktua tv; 22.00 Rttfus; 23.30 Spor.t: 23.45 Teleraadsel; 23.55 Journaal. ZONDAG 8 OKTOBER NED. I: In Jonge mensen op het concertpodium presenteert Cees van Drongelen de Tjsechische violist Vaclav Hudecek, die een stuk van Sibelius zal vertolken, de Neder landse klarinettist Marinus Hinzber- gen die iets van Starnitz uitvoert en de sopraan Saskia Gerritsen die stukken van Strauss en von Weber zal zingen. Bloemen plukken in zee, is het onderwerp van Jan Brusse's rubriek Hier Parijs, die wordt ge volgd door de speelfilm Pete met Carol Burnet en Walter Matthau in de hoofdrollen. De ietwat tragikomi-' sche film handelt over een huwelijk dat, nadat het al moeizaam tot stand was gekomen, na een korte tijd van bloei begint te verleppen en na de dood van het enig kind volkomen verwelkt. De twee echtelieden be sluiten te gaan scheiden, maar dal de affaire daarmee nog niet is afge lopen beseffen ze nog niet. In IIei boek wordt gepraat met schrijvers van politieromans als George Si- menonNicolas Freeling en Jan Wil lem van Wetering. NED. II: Het middagprogramma vangt adn met Een tién voor taal, waarin het 'schrijven en lezen cen traal slaan en ivordt voortgezet met Studio Sport deel I. Daarna de tweede aflevering van Verre volken die gewijd is aan Trobianders, eiland der vrouwen in' oostelijk Nieuw-Guinea. Sesamstraat wordt gevolgd door Artsenij, de medische rubriek voor de leek. Daarna Studio Sport deel 2 en hel Humanistisch Verbond met Vijf minuten bedenk tijd. De heren van de VPRO kwali teitsbewakingsdienst presenteren vervolgens de rubriek Hollands spoor. Voorts een aflevering van Mary Hartman, waarin Mary zal moeten verantwoorden, waarom ze Tom tijdens een liefkozing Den in:, noemde. Cherry Duyns en lioelof Kiers besluiten de uitzending met Bomen. ZONDAG 8 OKTOBER NED. I: 11.00 Goede morgen16.15 Teleac; 17.00 Kerkdienst: 17.45 Wil de ganzen19.00 Nieuws: 19.05 Jon ge mensen op het concertpodium; 19.55 Hier Parijs; 20.05 Pete 'n'tilLe; 21.45 Het boek; 22.25 Journaal. NED. II: 16.30 Open school; 17.00 Nieuws; 17.02 Studio Sport; 17.45 Verre volken; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Artsenij; 19.20 Studio Sport; 20.30 Vijf minuten bedenktijd; 20.35 Nieuws; 20.40 Hollands spoor; 21.15 Mary Hartman; 21.55 Bomen; 22.40 Journaal. MAANDAG 9 OKTOBER NED. 1: De TROS begint van avond met een nieuwe serie avontu ren van Bassie en Adriaa.n Hei tweetal gaat op stap om een vogel kooi te kopen maar krijgt onderweg een lekke band. Bassie gaal op weg om een wielsleutel te halen maar keert terug pi et de sleutel van een kluis. Ivo Niehe presenteert vervol gens Matchpoint nieuwe formule. Het panel bestaat uit Henk Molen berg, Truus van Hanegem, Pierre Huyskens en Peter Knegjens. Simon van Collem besteedt in zijn filmru briek Simonskoop aandacht aan Konvooi van de angst met Romy Schneider in de hoofdrol en Hooper de stuntman met Burt Reynolds in de hoofdrol. Daarna een aflevering van Derrick. Het lijk van Anilu Wenger wordt op straat gevonden au lijkt vooreerst overreden te zijn. Na der onderzoek leert de inspekteur echter dat het wel degelijk om moord gaat. Alle sporen voeren naar naar een sjieke nachtklub waar Der rick persoonlijk een gokje gaat wa gen in het illegale speelhol. Tenslot te Een maand een dag. Dit is de titel van een vierluik voor de maandag, dat uit de volgende vaste onderde len bestaat Bizar, buitenland, kon- sument en achtergrond. NED. II: Heidi wordt door het dienstmeisje Dete hoog in de bergen gebracht, op weg naar haar opa. On derweg leert ze rast de jongen ken nen die Geilen Peter wordt ge noemd. Grootrader lijkt niet erg blij te zijn met haar komst. In cle twee de aflevering van Laden maar. krij gen cle heren vuilophalers punten toebedeeld voor orde, netheid en ge drag. Dal idee hebben ze te danken aan de gemeente-sociuloog. Voorts een aflevering uit de serie De fami lie Bellamy waarin Georgian een wild feest organiseert op Eaton Place aangezien Virginia en Richard toch hel land uit zijn. Net als het feest in volle gang is. arriveert de kindergouvernante die door Lady Bellamy is aangesteld. In de Lucy Show steelt Lucy de show, maar wel óp een manier die niet door iedereen gewaardeerd wordt. De aktualitei- tenrubriek Hier en Nu wordt ge volgd door de zesde aflevering van Mensenkinderen waarinrde-kntdcrerr van vreemdelingen aan het icoord komen. MAANDAG 9 OKTOBER NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 1S.30 Sesamstraat; 18.45 Nieuws; 1S.59 Bassie en Adriaan19.20 Match point; 20.10 Simonskoop: 20.30 Der rick; 21.37 Journaal: 21.55 Een maand, een dag; 23.00 Journaal. NED. II: 18.55 Nieuws; 18.59 Hei di; 20.00 Journaal; 20.27 De familie Bellamy; 21.20 De Lucy show; 21.45 Hier en Nu; 22.25 Mensenkinderen; 22.45 Journaal. door FRANK VAN FALCKENOORT De volgende ochtend op school, als ze haar kinderen aan het werk heeft gezet, heeft ze tijd er over na te denken. Tante Greet, die twee we ken geleden is gestorven en op wier begrafenis we allemaal geweest zijn, leefde al jaren in onmin met haar familie. Vanwege haar huwelijk met een ex-gevangen. Tante Greet, die in die tijd veel deed aan reclasse ring en beschikte over een bewijs van het ministerie, dat ze gevange nen mocht bezoeken, was zodoende in kontakt gekomen met Louis Bor delaar. Een man, die enkele jaren straf uitzat omdat hij een reeks in braken had gepleegd. Wat er alle maal in die tijd, dat de man nog zijn straf uitzat, gebeurde, is nooit be kend geworden, maar toen tante Greet meedeelde, dat ze op acht en dertigjarige leeftijd in het huwelijk zou treden met ene meneer Louis Bordelaar. kreeg de pers er op een of andere wijze lucht van cn publi ceerde een groots opgemaakt artikel onder de kop: „Reclasseringsambte- nares trouwt met een ex-gedeti neerde". Met naam en toenaam. En foto's van het paar. De hele familie geneerde zich en hield enkele dagen later samen in Amsterdam ruggespraak. Als resul taat hiervan kwam uit de bus dat niemand naar het huwelijk van Greet en haar bajesklant zou gaan. Stel je voor! Om je dood te schamen! Tante Greet zwoer wraak en zei op haar beurt, dat ze niets meer van haar broers en zussen wilde weten en ze er niet op hoefden te rekenen, dat iemand ooit nog één voet bij haar over de drempel zou kunnen zetten. Ze verklaarde iedereen in de familie van dat ogenblik af voor dood. Dat duurde jaren zo tot Greet een auto-ongeluk kreeg, waarbij haar man om he leven kwam en zij zelf gedurende enige weken in het zie kenhuis moest vertoeven om opge lapt te worden. In die tijd was Bca Lijnwegen de enige, die het waagde haar in het ziekenhuis een bezoek te brengen. Tot grote verbazing van de patiënt zelf, maar ze was acheraf toch wel blij met dit blijk van me deleven, want Louis bezat maar weinig familie en men stond met haar ook niet op zo goede voet ais gevolg van Louis' kriminele verle den. Na die eerste keer, dat de toen achttienjarige Bea haar tante in het ziekenhuis bezocht, volgden er meer bezoeken, ook nadat tante Greet weer terug was in haar woning in Amstelveen. Gedurende acht jafen vertoefde Bea zodoende één of twee keer in de maand een paar uurtjes in tante Greets gerieflijke woning. Waarvan de familie suggereerde, dat dit huis wel gekocht zou zijn van de door Louis gestolen centen. Maar dit laatste was eigenlijk de kift, want tante Greet had van zichzelf altijd al geld bezeten, omdat ze in de lote rij speelde en een paar keer behoor lijke prijzen in de wacht sleepte. Voeg daarbij nog een niet te ver smade erfenis, dan kon je vaststel len, dat tane Greet al vóór haar hu welijk met oom Louis in goede doen was. Bea komt tot de werkelijkheid te rug en kijkt in de klas naar haar kinderen. Ze zitten allemaal rustig de sommen uit te werken, die zij hen opgedragen heeft. Eigenlijk hoort ze in de tweede'klas, maar er zijn er twee zieke kollega's. Een vroegere, nu getrouwde onderwijze res valt tijdelijk in en in overleg me 't hoofd neemt deze mevrouw Rijnsdorp de tweede klas waar cn resideert Bea zolang in de vijfde, waarvan de meester ziek is. Ten slotte heeft ze de hoofdakte, dus be schikt ze over voldoende bevoegd heden. Bovendien lijkt deze klas haar. Negen en twintig kinderen heeft ze hier zitten: elf- en twaalf jarigen, waarvan het gemiddelde intelligentiepeil niet om te gillen is. Gelukkig zitten er enkele tussen, die met kop cn schouders boven de an deren uitsteken. De rest is zeer mid delmatig. Maar ze houdt van deze school,waarop ze intussen al ruim zes jaar werkzaam is. De onderwijzeres komt overeind en maakt een rondje door de ban ken, kontroleert de tot nog toe be reikte resultaten cn kijkt dan op haar horloge. In ieder geval hebben ze nog een kleine twintig minuien. Heerlijk rustig is hel vanmorgen in deze klas. En buiten knapt ook het weer op. Terug op haar stoel voor de klas denkt ze: Geweldig lief van tante Greet om mij wat na te laten, Nie mand had er eigenlijk op gerekend, da! ze nog voor zouden komen in haar testament, want daar hadden de broers en zussen het zelf aan gemaakt, nietwaar? Dan mnei je achteraf niet verontwaardigd uit roepen: ze heeft alles aan vreemden gegeven! Zoals oom Piel deed, toen na de begrafenis de notaris mee deelde, dat het te.-lament ingevolge tante's wens eerst oen weck na de teraardebestelling bekend zou wor den gemaakt. Maar. zo lichtte de notaris toe. bot heeft geen zin nog eens hier te komen, want met uit zondering van enkele legaten en kleinigheden is alles vermaakt aan filantropische instellingen. En nu dit huisje. Toch aardig van tante Greet om aan haar te denken. Het is natuurlijk een bar eind van Amsterdam: Dorringen. Ze heeft op school het in cle atlas en op de kaart nagekeken, maar hierop komt Dor ringen niet voor. Thuis bezit men ook geen behoorlijke kaart van Ne derland, dus heeft ze gisteravond bij Chris gensuffold in een uitgebreide ANWB-kaart en eindelijk de ge meente Dorringen gevonden. Be staande uit een hoofddorp en enkele buurtschappen. Je moet met de trein tot Enschede cn daarna met de bus. Andere mogelijkheid is cr niet, dus gaat ze woensdag met de trein naar Enschede, naar die notaris. Daar moet ze in ieder g"val vóór vieren zijn. Vader heeft uitgekiend, dal ze dit gemakkelijk kan halen. En dan met de bus naar Dorringen om dat huisje op te zoeken. De notaris zal wel naam en zo van de straat of wos weten. En het nummer. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 9