STICHTING SAMENLEVINGSOPBOUW SCHOUWEN-DUIVELAND Projektoren voor „Ziejook" Zangavond voor „Bartimeus" in Ned. Herv. Kerk in Nieuwerkerk Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland Krentebollen voor kleuters op de „Dag van het Brood" Groep Peda-studenten stort zich artistiek op Smalstad 1 Praten met organisaties STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 6 oktober 1978 Nr. 22384 ZIERIKZEE, 5-10. Op initiatief van de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland werd donderdagavond in het gereformeerd vereni gingsgebouw in Zierikzee een bijeenkomst gehouden met vertegenwoordigers van enkele tientallen organisaties en verenigingen op Schouwen-Duiveland. uit zijn koers was geraakt te vinden. De vlet „De Rabbelaar", een vaar tuig van Dosbouw. bevond zich na melijk dichter bij het in nood ver kerende schip en had het in een ha ven afgeleverd. Welke haven dat is bleef - ook bij Dosbouw zelf - onbe kend, evenals overigens dc herkomst van het schip. SEKOOSKEKKE Opbrengst kollcktc De kol lekte voor het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbe strijding heeft in Serooskerke f 371,89 opgebracht. De kollektanten. de heer en mevrouw Berrevoets, danken de goede gevers en geefsters MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke stand over september Geboren: 15. Job J. Duine, z.v. D. J. Duine en C. J. J. Nelisse; 18. Karl de Vrieze, /..v. J. J. de Vrieze en C. A. van der Bijl. BROUWERSHAVEN Ophalen oud papier Zaterdag 7 oktober haalt .de sport vereniging Brouwershaven vanaf negen uur 's morgens weer oud pa pier op. Beleefd wordt men verzocht voor een vlotte afwerking het ge bundeld klaar te zetten. Postkantoor beveiligd Het postkantoor te Brouwersha ven is dezer dagen geheel beveiligd met een kogelvrij loket, wat tot ge volg had dat de postzaken geduren de een week in een caravan plaats vonden. Voor de betreffende ambtenaar een veilig gevoel in een tijd waarin de overvallen (dok in de regio) veel- vuldiger worden. Lédenvergadering Bond voor Ouderen De Alg. Ned. Bond voor Ouderen houdt op woensdag 11 oktober a.s. haar ledenvergadering in het Ver enigingsgebouw aan de Nieuwstad 's middags 2.15 uur. Na de behandeling van de agend? volgt er nog een bingospel. Het be stuur rekent op een massale op komst. (Vervolg van pag. 1) wordt gehouden en waarop het funktioneren van zijn stichting danig onder de loep zal worden genomen. Eigenzinnigheid Ook de heer Koch benadrukte de importantie van steun geven aan or ganisaties die nieuw te noemen zijn binnen het kulturele gebeuren in Zeeland, of in zijn eigen woorden, „steun die niet alleen moei gaan naar gevestigde, traditionele instel lingen, maar ook naar nieuwe, zell's experimentele initiatiefnemers". Hij wijdde uit over een soort van „eigenzinnigheid" die nodig is om vernieuwingen tot stand te brengen, duidelijk te maken dat er toch weer een even andere kijk op kunst kan bestaan, kortom een eigenzinnigheid die nieuwe impulsen geeft aan hei kulturele leven en projekten zoals van „Ziejook" van de grond krijgt". v< •(•«rijzing Zulke initiatieven komen de kwa liteit van het kulturele leven ten goede, want zij gaan de vergrijzing DUIVELAND Burgerlijke stand over september Geboren: 4. Jaantje Helena, d. v. W. van de Vate en van J. Scherpe- nisse (Nieuwerkerk); 9. Adriana Pie- ternella, d. v. A. J. Goudzwaard en van P. van der Wekken (Nieuwer kerk); 13. Jacobus Maris, z.v. J. W. de Jonge en van J. Dorst (Ooster- land); 15. David Izak, z. v. J. Goud zwaard en van E. A. van de Velde (Oosterland); 23. Melanie Maria Christina, d. v. G. C. J. van Leeuwen on van J. C. van Laarhoven (Ooster land) geboren te Zierikzee; 24. Ché- fie, d. v. W. Roelofs en van I. Kern- per (Oosterland); 28. Tcuntje Adria na Maria, d. v. P. M. Pieper en van J. Schot (Oosterland). Overleden: 10. Mavinus Stam, 45 j., e.v. Lienije Anthonia Pieternella van zee; 28. Chérie Roelofs, oud 4 dagen. As (Oosteiiand), overleden te Zievik- d.v. W. Roelofs en van I. Kemper (Oosterland), overleden te Goes. Geluiicd: 1. Willy Johan Andeweg, 26 j. eh Anna Elisabeth Schults,'18 j. (beiden Nieuwerkerk). legen. Daarom moeten zij gestimu leerd worden en de initiatiefnemers geënthousiasmeerd". Met dit betoog gaf de heer Kuch meteen aan welke overwegingen bij het Anjerfonds hadden gegolden bij het toekennen van de Mprojekt<u en- subsidie". Hij vertelde voorts dat de subsi dies van het Anjerfonds alleen wor den verstrekt voor de aanschaf van apparatuur, instrumentarium, inte rieurinrichting etc, en nooit voor ex- ploitatiekosen en -tekorten. Als direktcur van de GRZ ver klaarde hij. dat vanuit zijn raad het kulturcel klimaat op Schouwen- Duiveland zeer belangrijk wordt ge vonden. HU merkte voorts op het ..erg goed" te vinden dat de kontak ten van zijn raad met de SCZ door gelegenheden als deze verder worden versterkt. Voordat lot de eigenlijke over dracht van de projektoren werd overgegaan, stelde de heer De la Mar vast dat de SCZ de uiteindelijke ei genaar bleef. De mogelijkheid is ten slotte altijd daar dal de filmkring over vijf jaar niet meer (in de hui dige vorm) bestaat. Er moet in ieder geval een garantie zijn dal cJe pro jektoren in dienst van het kulturcel gebeuren in de regio blijven. Oudere groepen Ook moeten in principe andere groepen de gelegenheid hebben om van deze „aanwinst" baat te hebben. (Deze opmerking is bijvoorbeeld in-1 teressant voor het vrouwenkafé, waarvan de bezoeksters mogelijkhe den zoeken om zo nu en dan (vrou wenfilms in eigen kring te verto nen. - Red.). Wel blijft de Filmkring' ..een soort eerste eigenaar, houdt het vruchtge bruik". zoals do heer De la Mar het uitdrukte; ..we hebben de projëklo- ren in eigendom gekregen en meteen weer doorgegeven." Christelijk Blindeninstituut Eigen manier Het bestuur van „Ziejook", dat werd vertegenwoordigd door alge meen koürdinator Jan van Ours en penningmeester Peter de Koeyer, dankte op geheel eigen manier. Jan van Ours: „Projektoren zijn het symbool van de filmkring. Ei genlijk heeft het Anjerfonds ons ons symbool gegeven en daarom willen wij u uw symbool geven". Dat be stond uit een boeket anjers met aan gehecht een -abonnementskaart van de filmkring „ten teken dat het be stuur van het Anjerfonds te allen tijde bij de vertoningen welkom is am de werking van de apparatuur in ogenschouw te nemen." Tijdens deze bijeenkomst werd be sloten om een werkgroep te vormen die zal gaan onderzoeken wat de mogelijkheden zijn om te komen tot de vorming van een Culturele Raad voor Schouwen-Duiveland. Zo zal de werkgroep gaan bekij ken of en waar behoefte aan is, of de gemeentes ook een funklie daarin moeten hebben en welke bevoegd heden aan de raad zouden moeten worden gegeven. Onderwerpen van de reeks gesprekken, die op 17 ok tober met een bijeenkomst in het Tonnenmagazijn in Brouwershaven zal worden begonnen, zijn daarom de doelstelling, de taken en bevoegdhe den, samenstelling en organisatie vorm, omvang en afbakening van het werkterrein. Dc werkgroep In de werkgroep hebben zitting: de heer W. van Anraad (van de voormalige kommissie Gravensteen), een afgevaardigde van dé ZVU, mej. E. Jens (Zeeuwse Muziekschool), me vrouw De Wit of mevrouw Simons uit Renesse, mevrouw E. Jansen- Glas uit Brouwershaven (Vrouwen raad en Stad en Lande) een afge vaardigde van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, een afgevaar digde van de dorpsgemeenschap Noord wel le en verder moeten nog kandidaten worden gezocht namens de Kulturele Vereniging Ouwerkerk en het rayon Bruinisse. Opbouwwer- (Vervolg van pag. 1) V akantie-aktiviteiteii De diavertoning, die hierna volgde, gaf een duidelijk beeld van het suk- ses dat de vakantie-aktiviteiten deze zomer in Kerkwerve, Ouwerkerk en Zierikzee hebben gehad. In Kerk werve ^is een enthousiaste werkgroep van acht leden gevormd, die kans zagen buim negentig kinderen gedu rende drie dagen bezig te houden. De werkgroep ontving van de ge meente Middenschouwen een garan tiesubsidie van f 500,vooi* hun in spanningen. Dit bedrag heeft mén echter niet geheel opgebruikt. Vakantie-aktiviteiten werden ook georganiseerd in Nieuwerkerk en Renesse. Gabri de Groot zei te ho pen dat volgend jaar ook in andere kernen initiatieven voor vakantie feesten ontplooid zullen worden. De Stichting Jeugd Schouwen-Duive land zal hieraan graag medewerking verlenen. Het bestuurslid mevrouw F. Bcr- rcvocts-Ringelberg nam deze avond afscheid van de Stichting Jeugd in verband met haar aanstelling als parttimekraebt by de Stichting Sa menlevingsopbouw Schouwen-Dui veland. De heer Asma dankte me vrouw Berrevoets voor haar inzet en eigen inbreng in bet bestuur Cff on derstreepte zijn woorden met een at tentie. Tijdens' dc rondvraag werd geïn formeerd op welke wijze jeugdsozen de jeugdwerkleider kunnen betrek ken bij het overleg met het,kollege van b. en w. „Gewoon vragen of ik meega voor een gesprek", antwoord de Gabri de Groot. Hij zei de erva ring te hebben dat een burgemeester nou eenmaal anders aanpraat tegen een aantal jongeren met een jeugd werkleider dan in het geval dal de soosleiders alleen komen. Tekenen te „Brouw" Gedurende enkele dagen logeert hier n.l. een 14-tal leerlingen van dc 3c klassen Pedagogische Akademie met hun teken-leraar, de heer De Vries. „Self-supporting" In het pandje Haven N.Z. 13 heeft de groep zich „genesteld". Men moet daar ..self-supporting" zijn en dat lukt dc jongelui aardig. Er zijn en kele prima kooksters en kokers bij. Met wat improviseren komen wij een heel eind", zegt Annelics Boom. onze stadgenote, die zelf ook tot deze groep studenten van de Rotterdamse Hervormde Akademie Koningin Wilhelmlna behoort. Het tekenen is één van dc examen vakken van deze leerlingen en onder toeziend oog van verschillende bur gers. heeft men dc frisse Zeeuwse wind getrotseerd om ergens een leuk plekje op straat te vinden en dat iioekjr op papier vast te leggen. ker Dick Doeswijk is aan de werk groep toegevoegd als adviseur. Kulturele raad Tijdens de bijeenkomst onder voorzitterschap van de voorzitter"' van de Stichting Samenlevingsop bouw, drs. P. Vis, waren ruim dertig vertegenwoordigers aanwezig van o.a. de ZVU, Ziejook, de werkgroep ZIERIKZEE Hervormde Vrouwengroep De hervormde vrouwengroep „Wees een zegen" komt bijeen op donderdag 12 oktober in het her vormd verenigingsgebouw. Gevonden voorwerpen Ten politieburele zijn inlichtingen te bekomen over onderstaande ge vonden voorwerpen: Sleutelbos in bruin'etui; leren jas je kort model maat 52; geldsbedrag; groene papagaai; hondenriem met penning 568099; bruine knipporte- monnaie met inhoud; jongenshorloge zonder band; sleutelhanger met 2 sleutels; kettinkje met naamplaatje; sleutelbos met aantal sleutels; zilve ren kettinkje met naam in Domeinen gevonden; herenhorloge met zwarte band; huisdeursleutel; geblokte sjaal; kinderhorloge; oranje regen broek; heren horloge; lipsleutel te Nieuwerkerk; witte gymschoen, Re- mova dameshorloge; geldsbedrag; bruine knipportemonnee; regenbroek boeken en schoenen in zak; sterre- beeld met ketting; witte gymschoen; geldsbedrag; bruin etui met sleutels; geld in plastic zakje; bruin leren jack met stickers; blauwe gym schoen; lipsleutel; bedelarmband je. Verder staat te Zierikzee nog een aantal fietsen bij diverse vinders en op bureau te Zierikzee. Bazar Kunst en Eer Vanavond begint de grote bazar in de school aan de Nieuwe Bogerd- straat, die wordt georganiseerd dooi de Koninklijke Harmonie „Kunst en Edr". Er zijn op deze bazar, die ook •zaterdag wordt gehouden een schgt aan prijzen te winnen bij diverse be hendigheidsspelen. Ook kan men de inwendige mens versterken met een drankje, oliebollen, kroketten enz. Deze tweedaagse bazar wordt ge houden om een bedrag bijeen te krijgen waarmee in 1980, wanneer de harmonie haar 150e verjaardag Advertentie De heer Dc Vries: „De leerlingen mogen zelf hun keus bepalen, en men ziet hen dan ook bij de jachtha ven. of op de muziektent bij de kei k. bij het stadhuis. Tussendoor trekt men zich dan terug op het tijdelijk logies-adres voor theorie, dia's en op zijn tijd natuurlijk een hartverster king. Men vindt de bevolking vriende lijk en men komt soms op de koific bij dc burgerij! Zaken „Zelfs zijn er al zaken gedaan!" zegt Monique Edelschaap uil Vlaar- dingen. Een restauranthouder toonde de nodige interesse voor haar teke ning van het straatje, waar zijn zaal; gevestigd is. En zo oefenen deze toe komstige onderwijzers en onderwij zeressen zich op dat voor vele schoolkinderen zo moeilijke vak van tekenen. VOS-kursussen, hel vrouwenkafé, de Vrouwenraden, muziekverenigingen (het regionaal kontaktorgaan), de kommissie bijzondere diensten (die kerkkonccrten organiseert), de vere niging Stad en Lande van Schou wen-Duiveland, de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, kulturele ver enigingen. toneelverenigingen en dorpsraden. Al op 22 januari 1976 vergaderde een aantal verenigingen in Zierikzee om de mogelijkheid van een kulturele Raad voor Schouwen- Duiveland te bekijken. Toen weid besloten te wachten op de instelling van de Stichting Samenlevingsop bouw en de komst van de opbouw werker. hoopt te vieren en hiermede één der oudste korpsen in Nederland is, een grotemuziekweek op touw wordt ge zet. De „muziek" rekent in het week einde dan ook op een massaal be zoek zowel van de eigen inwoners, de mensen van „buiten" en de mu- ziekvrienden van de andere korpsen. WESTERSCHOUWEN Zeeuwse Kollekte Volgende week wordt ook in deze gemeente weer de Zeeuwse kollektc gehouden onder het motto: „Okto- ber-maand, Zeeuwse maand". Tel kens blijkt dat het publiek nog niet geheel op de hoogte is van de be steding van de opbrengst. Een gedeelte gaat naar het Zeeuw se Anjerfonds, waaruit de plaatselij ke muziekverenigingen worden ge steund bij aankoop van nieuwe in strumenten. Dorpshuizen krijgen vaak bijdragen voor geluidinstalla- taties enz. Verder wordt 'geld besteed aan va kantieweken voor gehandikapten. Het vorige jaar gingen de visueel gehandikapten een week naar de Ve- luwe. De bejaardensociëteiten krij gen 18 procent van de opbrengsten en tenslotte krijgen ook de peuter speelzalen een bijdrage. Kortom een kollekte onder de Zeeuwen, voor de Zeeuwen, die van harte wordt aan bevolen. Kollekte Nierstichting De opbrengst van de landelijke kollekte t.b.v. Nierstichting Neder land bedroeg in Burg, Haamstede en Westenschouwen f 1626,14; in Se rooskerke f 78,67; in Noord welle f 174,15 en in Renesse f 850,40. Dank aan alle kollektrices en ge vers voor dit .resultaat. BURGH Optiekwinkel aan de Ring Op vrijdag 13 oktober opent bur gemeester H. P. Everwijn van Wes- terschouwen, een nieuwe optiekwin kel aan de Ring (27) te Burgh. De zaak wordt gedreven door de heer P. Boer, leraar M.T.O.-optiek, opti cien en optometrist en mevrouw M. J. Boer-Rasser. Aanrijding Woensdagmiddag omstreeks 17.00 uur verliet de uit Burgh afkomstige mevrouw L.V.-N. per fiets een fruit- bedrijf aan de Hogeweg. Juist toen zij zich op het toeristisch fietspad langs de Hogeweg bevond werd zij aangereden door een brommer, be stuurd door H. M. S. uit Burgh. Me vrouw V. kwam ten val en werd met een gebroken enkel, een hersen schudding en beenletsel naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis le Zierikzee vervoerd. Dit toeristisch fietspad is niet voor brommers toe gankelijk.' Fiets en brommer werden beschadigd. Geen brand, wel brand Op de ijsbaan achter Burgh is woensdagmiddag een grote hoop rommel, afkomstig van een schoon maakbeurt van de baan, in brand gestoken. Hiervan was door het be stuur aangifte gedaan bij de brand weer. Toen omwonenden, door dc grote rookontwikkeling verontrust, de brandweer waarschuwden, zag de man die de telefoon aannam de ze melding over het hoofd en drukte de sirene in. De brandweer rukte alsnog uit, doch behoefde geen dienst te doen. De overbodige ijs baan-begroeiing is dan ook totaal opgestookt. Wel was de belangstel ling van het publiek na het sirene- geloei groot. BU11G1I HAAMSTEDE Jeugdsoos Big S van start Morgen (zaterdag) avond gaat de jcugdsociëteit Big S weer van start in het nieuwe seizoen. Het interieur van de soos heeft weer een verande ring ondergaan. Zo is er onder meer een nieuwe bar aangebracht. Et- staan voor dit nieuwe seizoen weer veel aktiviteiten op het programma. Op zaterdag 21 oktober is er een op treden van de Engelse groep „Me chanical Cock-Up". Door een aparte feest kommissie worden voorberei dingen getroffen voor de viering van het tienjarig bestaan in januari 1979. HAAMSTEDE Noodsignalen Om kwart over een In de nacht van donderdag op vrijdag werden op de vuurtoren van Haamstede nood signalen opgevangen van het zich op de Roompot bevindende schip „dc Spirnkia". Dc reddingsboot „Presi dent Jan Leis" voer uit. maar bleek niet in staat het schip, dat kennelijk NIEUWERKERK. 4-10. Op initia tief van het Christelijk Blindeninsti tuut „Bartimeus" te Zeist werd woensdagavond in de Nederlands Hervormde Kerk in Nieuwerkerk een zangavond gehouden. Medewerking daaraan werd ver» leend door dc Christelijke Zangvere niging „Eén Naam is onze Hope" en het jeugdkoor „Zingt nu dc Heer" uit Middelharnis. beiden onder leiding van de heer P. H. Wessels. Organist was de heer Paul Kivit uit Middel harnis. Ds. W. J. Kolkert uit Nieuwerkerk opende in een helaas maar matig ge vulde kerk de bijeenkomst en las Marcus 10 46-52. In dit bijbelgedeel te wordt gesproken over de blinde Bartimeus, die door Jezus Christus het gezicht verkreeg. De dominee stond hierna stil bti! de oprichting van de Christelijke Stichting Barti meus, zo'n 63 jaar geleden, tot blijd schap en zegen van velen. Z1ERIKZEK. Donderdag 5 oktober was de ..Dag van het Brood". En dat hebben de Zierlkzeesc bakkers niet zo maar voorbij laten gaan* Zij lie ten gezamenlijk donderdagochtend door leerlingen van dc afdeling bakkerij van de LTS krcntebollev uitdelen aan de kleuterschool jeugd. Zoals hier op het speelterrein van 't Mlercnest. Dc Nederlandse bak kers. die de nieuwe tarwe-oogst eren belangrijk pinden als de „Nieu we Beaujolais" of de eerste „Hol landse Ni&uwc". vieren met de Dag van het Brood het jaarlijks terugke rend tarwc-oogstfcest. In 1976 sloot het Genootschap voor dc Bakkerij zich aan bij die goede gewoonte, die in elf landen al vijfentwintig jaar bestaat. Ter gelegenheid ran de „Dag van het Brood" verschijnt een boek. waarin twaalf bakkerszonen en twee bakkerszonen jeugdherinne ringen vertellen uit het begin van deze eeuw. Verder zijn alle basis scholen in Nederland uitgenodigd om deel te nemen aan een landelijke wedstrijd, jpaarby zesde klossen kunnen meedoen met een werkstuk over Ons Dagelijks Brood". (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) Samenzang Hierna werd samen Psalm 150 1 gezongen, waarna dc Christelijk Ge mengde Zangvereniging vier werken voor zijn rekening nam. Na opnieuw samenzang kwam het jeugdkoor met drie werken. Een uiteenzetting over het vele werk van „Bartimeus" werd gegeven nadat het publiek weer samen had gezongen. Dc heer Lammens sprak opwekkende woorden om financieel mee te leven met dc blinden. Er werd nog meer gezongen, zowel door het jeugdkoor, alle aanwezigen als de christelijk gemengde zangver eniging waarna een kolelkte voor het werk van de stichting werd gehou den, die ruim driehonderd gulden opbracht. Spreker dankte allen daarvoor, waarna dc bijeenkomst werd beslo ten met hel zingen van Ps. 68 10 (o.b.) „Geloofd zij God met diepst ontzag". Wijziging Het „Ziejook"-best uur had ook nog een nieuwtje: Men wil ver andering gaan brengen in de struk- tuur van de filmkring. Jan van Ours: „Een stichting is van karakter nogal ondemokralisch, omdat de leden geen invloed hebben op het beleid van het bestuur. Wel nu. dat willen we gaan veranderen. Als de lopende zaken afgehandeld zijn en als een en ander voor ons als bestuur echt routine is geworden, willen we het publiek in de gelegen heid stellen mee te laten beslissen. We denken bijvoorbeeld aan de mogelijkheid om het publiek bijeen te roepen en zijn mening te vragen over dc gedraaide en le draaien films. We zouden bijvoorbeeld dan een yoorselektie kunnen maken van, zeg, veertig films en daar een be schrijving bij geven om het publiek verder zelf te laten uitmaken welke films het wil zien." Overigens bestaat dc mogelijkheid dat. wellicht aan het eind van het seizoen, een klein filmfestival rond een bepaald thema wordt georgani seerd. Hel filmkringbesfuur heeft da,ar zijn gedachten al over laten gaan. BROUWERSHAVEN, 5-10. Het zal verschillende Brouwciiarcn niet ont gaan zijn, dat donderdag en vandaag (vrjjdag) hier en daar kleine groepjes jongelui zich aan het tekenen hadden gezet van karakteristieke plekjes in Brouwershaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3