DE ERFENIS VAN TANTE GREET „Is Den Haag wel doordrongen van het belang van de landbouw"? jeugdkalender kado! WERKELIJK GRUWELIJKE OVERSTROMINGEN IN ZUID-OOST-AZIË ik ,lö»\ Maffia rekent af Kindersterfte in Azië Minister over Zuid-Afrika Koningin opent Moerdijkbrug Hoofdbestuur Z.L.M. opletten dus! Raad Midden- en Kleinbedrijf Drugs-vondst te Rotterdam ZIKRIkZKESCIIK NIEUWSBODE. Donderdag 25 oktober 1978 Nr. 22383 7 GOES, 3-10. „We vragen ons af", zo zei de heer Doe- leman, voorzitter van de ZLJ1, tijdens de lioofd- hestnursvergadering van deze week in Goes, of de overheid wel voldoende doordrongen is van het belang van de landbouw voor onze nationale ekononiie". „Het komt niet tot uitdrukking in de landbouwbegroting want daar moet met 36 miljoen worden bezuinigd ter\Vljl de totale begroting stijgt met 10 u/o. Het is voor ons onbegrijpelijk", zo ging de voorzitter verder „dat juist de sektor landbouw in moet leveren". „Het is ook geheel in tegenstel ling tot de tekst in de landbouwbe groting waar gesproken wordt over het veilig stellen van boereninko- men dat dan vooral gezocht moet worden in de sfeer van lastenver lichting. Daar zal dan toch geld be schikbaar voor moeten zijn, maar we vinden er geen ruimte voor in die landbouwbegroting." Integendeel er is 80 miljoen gul den bijdrage toegezegd in de ver lichting van de keuringskosten. Nu blijkt dat van dit bedrag steeds meer wordt afgeknabbeld en dat het tijdstip van bijdrage steeds verder wordt vooruitgeschoven. Voor 1979 zal de overheidsbijdrage in de las tenverlichting slechts 20 miljoen zijn. „Voorts maak ik me zorgen." zei de heer Doeleman, „dat de land bouwbegroting steeds meer moet mee financieren aan andere dan zui vere landbouwbelangen o.a. ruilver kavelingen met daarbij herinrich ting en rekonstruktie-gebieden zoals b.v. in Midden Delfland waarbij de rekreatie een grote rol speelt. Het zelfde probleem doet zich ook voor bij de afdeling onderzoek." Byzonder slecht te spreken was de voorzitter over het geringe perspek- tief op p.c.w.-subsidiebijdragen. „Ik vind zoiets voor ons werkgebied on aanvaardbaar". Deze p.c.w.'s zijn onontbeerlijk ter verbetering van de produktie, kwaliteit en arbeidsomstandigheden. P.c.w.-regelingen dienen ook een doorlopend karakter te hebben, waarmee voorkomen kan worden dat er schoksgewijze investeringen optreden terwijl de werkgelegen heid voor de aannemingsbedrijven meer gespreid wordt. Iiiter\?entieregeling De heer Doeleman toonde zich verheugd dat de interventieregeling voor magere melkpoeder deze win ter niet wordt opgeschort, terwijl ook op korte termijn geen direkte maatregelen worden genomen om de melkstroom in te dammep. Hier door bestaat de gelegenheid om in de komende tijd te onderzoeken welke maatregelen kunnen worden genomen om de melkproduktie te stabiliseren en de afzet te bevorde ren. Toch zal de grote verscheidenheid aan melkveebedrijven binnen de EEG wel een groot obstakel vormen om voor alle bedrijven een bevredi gende oplossing te vinden. De Z.L.M.-voorzitter loonde zich bijzonder verontrust over het feit dat slechts 4 procent van de melk veebedrijven in de EEG meer dan 40 koeien heeft. Deze groep bezit ech ter 23 procent van de totale melk veestapel. De middengroepbedrijven met 20 tot 40 koeien vertegenwoor digen 16 procent van de bedrijven maar bezitten 50 procent van de veestapel. Ruim 35 procent van de bedrijven heeft echter maar vijf koeien of nog minder. Het is juist voor deze groep dat het moeilijk is om maatregelen te nemen zonder dat dit ten koste gaat van de be drijven die onder normale omstan digheden produceren. Bovendien moet men dan voorzichtig zijn dat door het nemen van maatregelen de produktie juist weer niet toeneemt. Verder blijkt dat de gemiddelde produktie per koe in de EEG nog erg laag ligt, dus ook hier zit nog enorm veel kans op een verdere toename van de melkplas. Het zal dan ook niet eenvoudig zijn om met maatre gelen te komen die een normale be drijfsontwikkeling niet in de weg staan en toch het probleem van de overschotten op kunnen lossen. Zorg „Gezien de slechte prijsontwikke ling van de akkerbouw- en de fruil- teeltprodukten is ier voldoende ge rechtvaardigde reden om de toe komst met zorg tegemoet te zien, maar dit mag echter niet inhouden dat we nu maar bij de pakken gaan neerzitten. We zullen ons volledig in moeten blijven zetten zowel op onze bedrijven als in onze organisatie". Hij sprak zijn teleurstelling uit over het feit dat er momenteel zeer moei lijk een nieuwe voorzitter voor de plattelandsjongeren te vinden is. „Wat is hiervan nu de oorzaak, zo vroeg hij zich af. Is men teveel ge bonden aan het bedrijf, zodat er te weinig tyd overblijft voor andere zaken of is het alleen een passieve houding. We zouden graag weten, hoe hierin verandering gebracht kan worden en of wij als ouderen hierbij ook een taak hebben." BANGKOK - SINGAPORE, 4-10. De enorme wolkbreuken van de afge lopen dagen in het Zuidoostaziatische gebied, met name in Vietnam en Thailand, hebben de ergste overstromingsramp sedert 1935 tot gevolg gehad. Vietnam is wel het zwaarst getroffen. Bij een vloedgolf in Vietnam Volgens officiële mededelingen kwamen 98 mensen om het leven zijn tot nog toe 550.000 huizen in en volgens opgaven van het Vietna- Vietnam beschadigd of weggespoeld, mese persbureau zijn 4,5 miljoen Vietnam heeft een beroep gedaan op mensen direkt getroffen. Er is al 2,8 miljoen ton rijst verwoest. Cijfertjes bij het VWO DEN HAAG, 4-10. Ongeveer één-derde van de geslaagden voor het eindexamen voorbe reidend wetenschappelijk on derwijs (VWO) in 1977 had een gemiddelde van minder dan 6,5. Zes procent had een acht of hoger en tien procent had een gemiddelde van 7,5 tot S. Bij het schoolonderzoek werd gemiddeld 6,9 behaald, bij het schriftelijk een 6,7. Dit is berekend uit de ge gevens die het Centraal Bu reau voor de Statistiek heeft verstrekt. Geslaagden uan achttien jaar en jonger blij ken betere resultaten te heb ben behaald dan die van 19 jaar en ouder. Van eerstge noemde groep valt 22 procent in de kategorie met gemiddeld een 7,5 en hoger. DEN HAAG. Dc Sowjet-Unie heeft ondergronds een kernbom tot ontploffing gebracht op het eiland Nova Zembla. Het KNMI in De Bilt heeft de ontploffing geregistreerd. Advertentie pTv am alle landen om hulp te bieden. Thailand Ook in Thailand hebben de over stromingen voor onoverzienbare schade gezorgd. Er is in Thailand cholera uitgebroken. Twee mensen zijn al aan de ziekte overleden. Tot dinsdag zijn in Thailand 62 mensen door verdrinking omgeko men. In de Indiase., deelstaat West- Bengalen bedraagt het aantal omge komen mensen 57. Er zijn nog 600 vermisten. Ook Laos en Cambodja hebben zwaar van de wateroverlast te lij den. MARSEILLE, 4-10. Bij een schiet partij in een bar in de Franse stad Marseille zijn dinsdag negen mensen om het leven gekomen. Eén persoon werd zwaar gewond. Twee mannen openden vanuit een auto het vuur op aanwezigen in de bar. Daarop vluchtten zij. Volgens de politie Marseille gaat het om een afrekening binnen de onderwereld. Onder de slachtof fers zouden zich verscheidene „oude bekenden" van de politie bevinden. DEN HAAG, 4-10. Meer dan nu het geval is zijn speciaal op het midden- en kleinbedrijf gerichte sti muleringsmaatregelen noodzakelijk. Vooral op bepaalde onderdelen er van. Dit staat in een ontwerp-nota over werkgelegenheid, dienstverle ning en midden- en kleinbedrijf, die de kommissie soeiaal-ekonomische politiek en arbeidsvraagstukken van de raad voor het midden- en klein bedrijf heeft opgesteld. De raad zal deze ontwerp-nota in zijn vergade ring van woensdag 18 oktober be spreken. NEW DELHI. 4-10. Het sterftecij fer onder kinderen in de Aziatische landen is het hoogst in India en Iran. Dit blijkt uit een onderzoek dal is verricht door dc „Indiase raad voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek". Het sterftepercentage in de ge noemde landen fs 13,9. Het gemiddel de in Azië is 10,2 procent. In Irak is het percentage 9,9, in Thailand 6,5 en in Sri Lanka 4,5. Volgens het onderzoek is de ver waarlozing van meisjes één van de belangrijkste oorzaken van de hoge kindersterfte in Iran en India. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENI.AND WIJK EN AALBURG. Bij een be drijfsongeval aan boord van het mo torkraanschip Bertha" uit Nieuu- poort is de 16-jarige fnatroos L. Kornet uit Sliedrocht om het leven gekomen. Wat biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 6 OKTOBER NED. 1: Met twee afleveringen van het Italiaanse kuiken Calimero opent de TROS deze vrijdagavond. Daarna de Man van Atlantis, die het moet opnemen tegen Mr. Schubert, die enorme overstromingen veroor zaakt met water van de Noordpool. Als Mark zich niet aan hem over geeft, laat hij de hele aarde onder lopen. André anders dan anders, is een show rond André van Duin die een selektie Nederlandstalige liedjes ten gehore zal brengen. Terug naar de misdaad met Charlie's Angels die moeten meereizen met een cruise schip, omdat de eigenaar vrij wel failliet, duistere praktijken op zijn naam heeft staan. Derrick maakt jacht op een hele bende mis dadigers nadat een van hen, een autodief, een arts heef omgebracht. Hoera een homo! is de titel van en driedelige gespeelde dokumenaire over de moeilijkheden van een ho mofiele dorpsonderwijzer die een verhouding heeft met een jongen uit het dorp. NED. II: Allereerst een avontuur van Wickie, de viking, met twee kemphanen vervolgens een afleve ring van de Muppet show. In de Amerikaanse serie Sanford en zoon nemne Fred, Grady en Bubba, deel aan de John Barber tv-spel show, ten einde wat geld te winnen voor Lamonts verjaardagskado. Van de Amerikaanse naar de Engelse hu mor met de eerste aflevering van de Benny Hill show. Vervolgens de reeds eerder uitgezonden Pagnolse- rie met Ko van Dijk in de hoofdrol. De oorspronkelijke Matseillaanse trilogie is opgedeeld in zeven delen. In de eerste aflevering wordt Ma rias, de zoon van bareigenaar César verliefd op de mooie Fanny. De zeil maker Panisse heeft echter ook een oogje op haar. Na de aktualiteiten- rubriek Brandpunt presenteert Aad van den Heuvel De alles is anders show. VRIJDAG 6 OKTOBER NED. I: 10.30 Schooltelevisie; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Paspoort;18.55 Nieuws; 18.59 Calimero; 19.22 De man van Atlantis; 20.10 André an ders dan anders; 20.40 Charlie's An gels; 21.37 Journaal; 21.55 Derrick; 22.55 Hoera, een homo; 23.25 Jour naal. NED. II: 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Wickie, de viking; 19.27 De Muppet show; 20.00 Jour naal; 20.27 Sanford en zoon; 20.55 De Benny Hill show; 21.30 Pagnolserie 22.20 Brandpunt; 22.55 De alles is anders show; 23.55 Journaal. AMSTERDAM. De Vereniging Milieudefensie zal de komende zes weken landelijk aktie voeren om het gebruik van kringlooppapier te sti muleren. Ruim honderd plaatselijke groepen zullen de "bevolking infor- matie geven over deze papiersoort, die wordt gemaakt van oud papier, ROTTERDAM. Er zijn naar schat ting honderdduizend zwerfkatten in Rotterdam en dit aantal stijgt nog steeds. Dit blijkt uit een rapport dat een werkgroep van samenwerkende Rotterdamse dierenbeschermingsor ganisaties heeft aangeboden aan wethouder Schmitz van volksge zondheid. ROTTERDAM. Het ministerie van post en telekommunikatie van Alge rije heeft aan Lips Brandkastenfa- brieken in Dordrecht (onderdeel van het Britse Chubb-concern) opdracht verleend voor het leveren van 154 kluisdeuren en voor 38 kilometer stalen beveiligsstrippen voor het bewapenen van de kluismuren van 77 postkantoren. DEN HAAG. Minister Dc Koning van ontwikkelingssamenwerking heeft een bedrag van ruim 9,5 mil joen gulden beschikbaar gesteld voor hulpverlening aan Ethiopië. Dit in verband met de noodsituatie die in Ethiopië is ontstaan in de voedsel voorziening na de recente droogte, dc oorlog in de Ogaden, de sprink hanenplaag en dc schimmelvorming op de voedselgewassen. DEN HAAG. Met algemene stem men heeft de Eerste Kamer een wetsontwerp aangenomen, dat het de gemeente mogelijk moet maken tijdelijk woonruimte te verhuren in ^voorde sloop bestemde gemeentelij ke panden. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft met de arrestatie van een tiental jongelui in de leeftijd van 15 tot 20 jaar een eind gemaakt aan de aktiviteiten van een jeugd bende in Amsterdam-West. DEN HAAG. Maandag en dinsdag heeft Mohammed Salim Basindwah, minister voor ontwikkelingssamen werking van Noord-Jemen, dat een koncentratieland voor Nederlandse hulp is een bezoek gebracht aan zijn Nederlandse Kollega drs. J. de Koning. MIDDELBURG. De politie in Middelburg heeft de 36-jarige ge- luidstechnikus A. van de P. uit deze plaats aangehouden. Hij wordt er van verdacht in acht maanden tijd voor 38.000 gulden aan geluidsappa ratuur besteld, ontvangen en niet betaald te hebben. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft op de Prins Hendrik kade in de hoofdstad een transport van acht kilo heroïne ter waarde van 900.000 gulden onderschept. De heroïne werd vervoerd in een per sonenauto. Twee Chinezen die in de wagen zaten, de 23-jarige K. O. en de 40-jarige M. P., zijn gearresteerd. Zaterdag 7 oktober, 22.00 uur, Ne derland II: Rufus. Een scène uit de ze film met v.l.n.r. Rijk de Gooijer, Cox Habbema en John van Dree- len. DEN HAAG, 4-10. Als Zuid-Afri ka volhardt in zijn weigering het Verenigde-Naties-plan voor Bana- nibië te aanvaarden, „voorzie ik dat de veiligheidsraad verdergaande maatregelen tegen Zuid-Afrika zal moeten nemen". Nederland zal der gelijke maatregelen steunen „en waar nodig stimulerend optreden", aldus heeft minister Van der Klaauw op een perskonferentie in Den Haag verklaard. ROTTERDAM, 4-10. De politie in Rotterdam heeft in de nacht een grote partij hasj en heroïne in be slag genomen. De verdovende mid delen hebben een waarde van vijf miljoen gulden. Op de Van Riemsdijkweg hield de politie een Nederlandse truck met oplegger aan. Bij onderzoek bleek de vrachtwagenkombinatie 1.200 kg hasj en vijf kilo heroïne te bevatten. In verband met deze vangst hield de politie zeven mensen aan, die verdacht van smokkel zijn ingeslo ten. DEN HAAG, 4-10. Met de officiële ingebruikstelling door koningin Ju liana volgende week woensdag van de nieuwe Moerdijkbrug is een van de belangrijkste knelpunten in het noord-zuidverkeer opgeheven. De burg is vernieuwd, omdat zij te smal was en ook het aansluitende weggedeelte Rotterdam-Moerdijk werd verbreed tot tweemaal drie stroken. De bouw van de nieuwe brug, waarbij gebruik is gemaakt van de bestaande peilers, heeft 130 miljoen gulden gekost. In de laatste tweeën eenhalf jaar zijn tien delen van de oude vakwerkbrug met tussenpozen van zo'n twee maanden vervangen door meer dan tweemaal zo brede brugdelen (43 m). SI door FRANK VAN FALCKENOORT „Ik kan op 't ogenblik anders moeilijk een vrije dag krijgen," licht Bea toe. „Er zijn een paar leer krachten ziek. We werken al met een part-timer." „Je zou op een woensdagmiddag kunnen gaan. Als je meteen om twaalf uur er vandoor kunt, ga je rechtstreeks naar de Centraal. Er gaan tegenwoordig elk half uur treinen naar het oosten." Bea kijkt haar vader aan. „Wat voor dienst hebt u woensdag?" De man glimlacht, want hij be grijpt zijn dochter meteen. „Ik moet je teleurstellen: ik ga tegenoverge stelde kant uit: twee ritten Zand- voort-Maastricht vice versa; halfze ven aan de Centraal opstappen." Mevrouw Lijnwegen komt binnen. „O, dag! Ben je er al? Er ligt een brief voor je. Van een notaris. Op het dressoir. Gut, waar is-ie nu? Ik legde hem cr vanmorgen zelf neer." Bea zwaait met de brief boven haar hoofd. „Al gevonden en gele zen." zegt ze op kalme toon. „Tante Greet heef me ccn zomerhuisje na gelaten." Moeder Lijnwegen. die met het ta fellaken was binnengekomen om voorbereidingen te treffen voor de avondmaaltijd, blijft even staan cn herhaalt: „Een zomerhuisje?" Bea knikt. „Ja. In Dorringen." Zc kijkt nog eens in de brief. „Het is onk nog van steen en er is vast een stuk grond bij. want alles samen is 312 are groot. Het is dus 312 vier kante meter." Haar vader knikt. „Kan inderdaad een aardig lapje grond zijn." Enige tijd later zitten ze aan de maaltijd. Zoon Jaap zegt zo langs zijn neus weg, dat hij aanstaande woensdag wel mee kan, want dan heeft hij tot half één school. „En een half uurtje eerder mag ik onder bij zondere omstandigheden wel weg." Bea haalt haar schouders op. „Wat moet jij mee bij de notaris?" „Die notaris scheelt me niets, maar daarna ga je toch zeker naar dat huisje kijken?" Het meisje heeft inderdaad dit plan. Maar zc schudt 't hoofd. „Ik vertel het vanavond Chris. Als hij vrij kan krijgen, gaan we samen." Die avond maakt men gissingen over de grootte van het „zomerhuis", zoals dal in de brief slaat. Vader Lijnwegen waarschuwt: „Heb cr maar niet te hoge pet van op, want het zal wel zo'n soort eigen bouwsel zijn, zoals je ze buiten de stad zo veel ziet in de volkstuintjes." „Maar alles samen is 312 are," weerlegt zijn dochter. „Dat is bij voorbeeld bijna 20 x 16." „Wat heb je dat gauw uitgere kend", meent haar moeder bewon derend te moeten opmerken. „Ze is ook niet voor niemandal schooljuf," denigreert de zoon, „maar dat kan ik net zo vlug uitre kenen." Lijnwegen denkt na. „Twintig bij zestien dat is niet eens zo gek veel. Als je leest: 312 are, lijkt het heel wat." Het kan ook tien bij een en der tig zijn," meent de zoon te moeten opmerken, „en dan is het een smal ler terrein, maar behoorlijk lang." „Ik zie het woensdag wel," besluit het meisje, dat er zich nog niet be paald druk over maakt." „Je kunt het verkopen," veronder stelt Jaap. „Wat moet jij met een zo merhuisje, helemaal in Dorringen?" „Om te beginnen kan ik het mis schien in het seizoen verhuren. En in mijn vakantie er zelf een poos vertoeven." Mevrouw oppert: „Best mogelijk, dat het gemeubileerd is." Ze kijkt haar man aan. „Wist jij niet, dat Greet daar zoiets had? Een zomer huisje?" „Welnee! Wat hadden wij eigen lijk nog voor kontakt met Greet? Bea was in feite de enige, die er nog wel eens kwam, nietwaar?" „Daarom zal zc Bea wel dat zo merhuis gegeven hebben," merkt Jaap, waarschijnlijk terecht op. „Als jullie vroeger geen ruzie met tante Greet hadden gemaakt, zouden wij misschien ook wat van haar geërfd hebben." Bea zegt niets, maar denkt: wie weet, broer, hoe jij de spijker op z'n kop geslagen hebt. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 7