inas LAATSTE DAG PZEM legt een vijftig kilovolt- kabel in de bodem van Mastgat Duits schip „J.U.V." liep vast op strand Westenschouwen O Rechtspositie van de pleegouders DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voor stroomvoorziening naar Tholen TUINMAN deze week gratis bouwplaat bij Door „black-out" Vandaag de laatste dag om onze nieuwe kollektie dames-, heren en kinderkleding tegen betaalbare prijzen te bemachtigen Gelegenheid tot vanavond 21.00 uur t Enorme keuze!! VERENIGINGSGEBOUW 'T VRIJE 2 - ZIERIKZEE Gv<U ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 oktober 1978 135ste jaargang Nr. 22383 WAARfN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na half zes: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/b Lakenman Ochiman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee, Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 23,90, per jaar 91,-. Losse nummers 50 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 35 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 4,40. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4% B.T.W. in dit nummer-. Peuterspeelzaal Poortambacht - Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BRU1MSSE, 2-10. De PZEM is dinsdagmiddag begon nen met het leggen van kabels in 't Mastgat voor de elektriciteitsvoorziening van Tholen. Tot nu toe be hielp men zich op Tholen met een door zijn ouderdom nogal kwetsbare tien kilovoll kabelverbinding. Nu wordt in het-Mastgat een vültig kilovolt kabel gelegd waardoor de elektriciteitsvoorziening op Tholen rond november veilig gesteld zal zijn. Dan zal de verbinding tot stand zijn gebracht tussen Tholen en Zie rikzee, waar vandaan de stroom ge leverd zal worden. Het leggen van de kabel gebeurde dinsdagmiddag met een spuitlans van 33 meter lengte en 22 ton zwaar, waarmee op 24 meter onder water een zes me ter diepe geul werd gespoten. Tege lijkertijd werd de kabel in de geul afgezonken. Ouderwaterliaveii Voordat met het leggen van de kabel begonnen kon worden moest de PZEM aan de kant van de Brui- nisser polder een soort onderwater haven graven in verband met de slechte toestand van de vooroever. Voor deze haven moest zestig dui zend kubieke meter grond verplaatst worden. Advertentie Bij aankoop van: 1 IRISETTE DEKBED gratis 2e hoes van 1 WOLLEN DEKEN gratis t hoofdkussen INTERIEURVERZORGING TEL. 01110-2887 De bemanning van de J.U.Vbleef aan boord, nadat het vannacht vast liep aan het strand. De sleepboot The my IV" ligt in de nabijheid en verleent hulp bij het leegpompen en dichten van het lek gestoten schip. (Foto: Zierikzecsche Nieuwsbode) Het leggen van de kabel is, aldus ir. R. N. Walter tijdens een bijeen komst met pers en genodigden dins dagmiddag, een uiterst sekuur kar wei, dat veel vakmanschap vereist. Dat karwei werd uitgevoerd met behulp van een in het Mastgat ver ankerd trekponton. Een uniek karwei is het ook, dit werken mei een spuitlans op zo'n grote diepte. Ook het aanleggen van de onderwaterhaven is iets bijzon ders. Nu-de kabel daar extra diep wordt gelegd, is het gevaar voor het bloot spoelen of breken van de ka bel bij kalamiteiten aan de afkal vende oever tot een minimum be perkt. Kosten In totaal is voor de verbinding tussen Schouwen-Duiveland en Tholen twee en een halve kilometer kabel nodig. Met de grote spuitlans hoefde echter maar over 1400 meter worden gewerkt; hierna kon met de kleinere lans worden gespoten. In hel schor kan met een kraantje worden gewerkt. - De kabelsleuven, zowel op Tho len als op Schouwen-Duiveland, zijn al klaar, zodat van half november af Tholen wat de stroomlevering be treft, uit de perikelen zal zijn. De voorziening van Kruiningen uit liet geen uitbreiding meer toe. De nu ge vonden oplossing -' stroomvoorzie ning vanuit Zierikzee - kost wel tien miljoen gulden. Met inbegrip van de één miljoen, die de, door Vis ser en Smit Papendrecht uitgevoer de werken in het Mastgat gaan kos ten. Reserve De traditionele kabellegging - ge woon laten zakken op de Mastgatbo dem - was belangrijk goedkoper ge weest, maar kwam niet in aanmer king. Rijkswater-staat wilde de kabel in de bodem hebben, waarschijnlijk omdat men door ondervinding wijs is geworden en ervaringen heeft met krabbende ankers, die kabels stuk trekken. Het Mastgat is nog al tijd een druk bevaren scheepvaart route. Naast de voedingskabel voor de elektriciteitsvoorziening wordt ook tegelijkertijd een zogenaamde telekommunikatiekabel gelegd. De vijftig kilovolt verbinding zal in het transfoi'matorstation op Sint Maartensdijk verlaagd 'worden tot 10 kilovolt. De bestaande 10 kilo volt kabels zullen als reserve blijven gehandhaafd. Advertentie S® 2 literflessen Om rijkdom te verwerven ge ven de mensen zich veel meer moeite, dan zij nodig hebben om het buiten rijkdom te stel len. Met een spuitlans, een 33 meter lange holle pijp, werd vanaf een trekponton een gleuf gemaakt in de bodem van 't Mastgat waarin de 50 kilovoltkabel werd gelegd voor de stroómvèrbinding tussen Schouwen-Duiveland en Tholen. (Foto: Zierikzeesche Niéuwsbode) DEN HAAG, 6-10. Pleegouders die niet de voogdij hebben over hurt pleegkind, kunnen nu nog te maken krijgen met het feit dat de eigen ouders van het kind of de voogd het kind willen terughebben. Op 1 no vember a.s. wordt dat anders. Dan treedt een wet in werking die de rechtspositie van pleegouders aan zienlijk versterkt. In de nieuwe wet is het zgn. blok- kadrecht opgenomen. Dat houdt in dat pleegouders die een pleégkind tenminste een jaar hebben verzorgd en opgevoed, het kind niet zonder tneer hoeven af te staan aan de eigen ouders of de voogd. Voorwaarden voor dit blokkaderecht zijn vérder dat de .pleegouders het kind hebben verzorgd en opgevoed met instem ming van de eigen ouders. gaten in de „J.U.V." provisorisch te dichten. Heden (donderdag) middag bü hoog water omstreeks 16.00 uur zal getracht worden het schip vlot te krtfgen. De flinke windkracht die voor de rest van de dag wordt ver wacht, zou echter nadelig kunnen werken bü deze onderneming. Verwachting tot vrijdagavond: Overwegend droog Overwegend droog met enkele opkla ringen; matige tot krachtige, aan de kunst nu en dan harde wind uit zuidwest tot west. Minimumtempe raturen omstreek 10, maximumtem peraturen circa 15 graden. Voor zaterdag: Minimum-temp: omstreeks 11 gr. Maximum-temp.: omstreeks 18 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor vrijdag een marge van 2 graden en voor zaterdag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 okt. Zon op 6.48, onder 18.07 Maan op 11.22, onder 20.41 Eerste kwartier: 9 oktober (10.38) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 okt. 5.29 17.45 11.00 23.23 Doodtij: 11 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het komend etmaal zal het weer in onze omgeving in belang rijke mate onder invloed staan van twee druksystemen nl. een aktieve depressie boven het zeegebied ten zuiden van IJsland en een krachtig hogedrukgebied, waarvan het cen trum donderdagochtend even ten westen van Bordeaux lag. Beide systemen houden een krachtige wes telijke stroming in stand die vrij zachte en vochtige lucht naar onze omgeving voert. Uit de bewolking die wordt aangevoerd kan vrijdag nog wat lichte regen of motregen vallen maar de hoeveelheden zullen in het algemeen gering zijn. Omdat het hogedrukgebied zich zal handha- haven zijn vooral in het zuiden ook enkele opklaringen mogelijk. De temperaturen komen op een wat hoger niveau te liggen. WESTERSCHOUWEN, 5-10. In <le afgelopen nacht is het schip „J.U.V." uit Breinen om 02.15 uur vast gelopen in „Het Krabbengat" aan het strand van Wes- tenschouwcii, 800 m vanaf paal zestien. i -C* £r v- - t' f - n-1" Het schip is eigendom van Alfred Vogelsang uit Bremen. Het is geladen met jjzcren staven en het was on derweg van Zweden naar Antwer pen. De „J.U.V." steekt tien voet diep en dc grootte is 239 BRT. De kapitein van het schip, de heer Karl Heinz Kramer uit Duisburg vertelde dat het schip omstreeks twaalf uur vannacht een volledige „black out" kreeg. Er gebeurde iets met de stroomvoorziening, waardoor motoren en licht uitvielen. Vast op Banjaard De in de buurt varende sleepboot „Themi IV" werd in allerijl gewaar schuwd. Deze sleepboot van de firma Dijkhuizen uit Vlissïngen kon de „J.U.V." echter niet op het spoor ko men en derhalve kon ook niet voor komen worden dat het Duitse schip vastliep op de zandplaat „De Ban jaard". Door het opkomende water raakte het schip echter omstreeks 01.00 uur weer vlot. Door dc stranding op „Dc Banjaard" was het schip lek gestoten en liep de machinekamer langzaam vol water. De motoren werkten niet meer en ook radiokontakt bleek on mogelijk, evenals het uitgooien van het anker. De „J.U.V." dreef langzaam in de richting van het strand en kwam daar ruim een uur later vast te zit ten. Daar geen noodseinen waren ge geven is de reddingsboot niet uitge varen. Inmiddels ligt dit in 1939 gebouw de schip, dat vroeger de namen „Castor" en „Gretchen" heeft gedra gen op het strand. De sleepboot ..Themv IV" ligt in de buurt en de bemanning van deze boot is bezig de machinekamer leeg te pompen en de Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 1