Smftwl' I $0olfa> DE ERFENIS VOOR BOTHA BELASTING AL 50 EEUWEN OUD Eénmanszeilen bij windkracht zeven Delta Sport naar Papendal voor nieuwe selektiekeuze BLIK DOOR HET WERELD 4 Er verandert niet veel in Zuid- Afrika nu John Vorster als premier aftreedt om waarscliynlyk als presi dent toch verder zyn stempel op de politiek te drukken. De koers kan amper meer omge bogen worden als men daartoe al lust zou gevoelen - de benodigde ijzeren vuist zal enkel een andere zijn. Zeker komt er geen verandering in de officiële apartheidspolitiek. Die was overigens geen uitvinding van Vorster, toen hij twaalf jaar ge leden het roer overnam van Ver woerd, die de al bestaande rassen scheiding organiseerde tot een strak systeem. Dat systeem is intussen verfijnd en nauwkeurig geregeld, waardoor het alleen maar moeilijker is geworden om er nog ooit veran dering in te brengen. Veranderingen Vorster heeft niet kunnen vermij den dat er wel andere veranderin gen optraden. Toen hij de macht aanvaardde was Zuid-Afrika heel wat komfortabeler eraan toe dan nu. Het land ivas omgeven door Portugese kolonies en het toen nog Britse Rhodesië - een gordel tussen de landen van zwart-Afrika en het land van de apartheid. Deze gordel is inmiddels gevallen. Mozambique en Angola zijn republieken gewor den en van het Rhodesië van Smith is binnen niet al te lange tijd even eens te verwachten dat het een lid wordt van de Zuid-Afrika hatende gemeenschap der zwarte landen - hoe en hoe geiveldaclig, dat is alleen nog de vraag. Verkiezing De ontwikkeling van Namibië is geweest van een gewoon onderdeel van de republiek Zuid-Afrika tot een zelfstandige staat. Vorster heeft op de valreep nog te kennen gegeven dat hij doorgaat met zijn plannen voor een verkie zing die niet geheel en al naar de zin is van de Verenigde Naties. Of dit op het uiteindelijke resultaat veel invloed zal hebben, daarover zal Vorster zelf wel geen hoogge spannen verivachtingen koesteren. Niet alleen dat wat Vorster en de zijnen als het gevaar zien is dich terbij gekomen. Binnenslands is er de onrust geweest van o.a. Soweto die aantoont hoezeer een militante geest vaardig is geworden over de zwarte bevolking. En de stijgende invloed van de zwarte landen mani festeert zich ook in de relaties die de buitenwereld nog wjl hebben met Zuid-Afrika. Dóódsimpel ekonomisch rekenwerk heeft hierbij meer invloed dan more le verontwaardiging. Maar het resul taat is wel dat de republiek Zuid- Afrika zich mag realiseren dat ze geen vriend heeft in de hele wereld. Dit op zijn beurt heeft weer tot gevolg dat de republiek meer en meer last begint te krijgen met de zogenaamde onafhankelijke thuis landen die ze zelf heeft geschapen. Dat zijn de landerC waar de zwarte burgers thuis heten te zijn, wat voornamelijk ten doel heeft hen in Zuid-Afrika zelf als buitenlanders te kunnen beschouwen en behande len. Onaangenaam Van de leiders van die thuislan den werd volgzaamheid verwacht maar geïnspireerd door de strijd vaardiger geest onder hun „onder danen" zijn ze ook onaangenamer geworden voor hun bazen in Preto ria - zonder evenwel daardoor bin nen de zwarte gemeenschap van 'Advertentie. Laimbock MODELLEN UIT ONZE KOLLEKTIE Skai handschoenen. 4405 warm gevoerd. Crochet handschoenen met leder. 39.95 ^Elegante lederen ma cq dameshandschoonenu ^LfNGICIIIC LSDERWARIN DAM 9 ZIERIKZEE Zuid-Afrika noemenswaard ifi aan zien gestegen te zijn naar het schijnt. Dit is de situatie waarmee Vor- sters opvolger gekonfronteerd wordt en die er aanmerkelijk minder zon nig uitziet dan die van twaalf jaar geleden. Zuid-Afrika zoekt nu zijn kracht in het isolement - een besluit dat overigens niet vrijwillig werd genomen: er is niet anders dan dit isolement. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Stolwijk: G. Mulder, Bruchem- Kerkwijk; te Giessen- dam-Neder-Hardinxveld: J. van Oostende, Meerkerk; te Delft; P. Lugtigheid, Dordrecht, die dit be roep heeft aangenomen; te Willige Langerak, te Babyloniënbroek en te Wijngaarden: A. Visser, kand., Maartensdijk (U.); te Veenendaal: M. Goudriaan, Goudswaard, die be dankte voor Middelharnis (toez.). Aangenomen de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Delft (wijkgemeente Marcus kerk): A. P. van der Haas, emeritus predikant te Den Haag; naar Koudum: M. den Dekker, Hantum c.a.; naar Zwijn- drecht: E. Chr. Poepjes, Hoogvliet. Bedankt voor Baarn (toez.): Iz. Kok, Zoetermeer. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning': P. Lindhout, H. de Keijser- straat 50, Utrecht. Toegelaten tot Evangeliebediening en beroepbaar: B. E. J. H. Becking, van der Mondestraat '20a, Utrecht; J. H. B. M. Haakman, Amalialaan 7, Baarn. Gereformeerde Kerken Beroepbaarstelling: De klassis Zwolle heeft préparatoir geëxami neerd en beroepbaar gesteld: C. Brakema, Burgemeester Kuipers laan 5, Oldemarkt en H. D. Krug, Melde 11, Kampen. De klassis Delfland heeft beroep baar gesteld: ds. S. A. van der Veer, luehtmachtpredikant, voorheen pre dikant van de Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt buiten verband Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Waardhuizen: M. H. de Boer, kand., Marknesse; te Ca- pelle aan de IJssel: drs. C. Bijl, Gro- ningen-Noord. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Gorinchem: P. C. de Lange, kand., Putten en W- W. Nij- dam, kand., Apeldoorn. Beroepen te Wormerveer: P. C. de Lange, kand., Putten. Bedankt voor Hoogeveen: G. Bij kerk, Enschede-Oost. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Apeldoorn; J. W. Ver- weij, Hendrik Ido Ambacht. Bedankt voor Gorinchem: A. Moerkerken, Nieuw-Beijerland; voor Hoofddorp: Chr. v. d. Poel, Yerseke. MARKTBERICHTEN Veemarkt Leiden LEIDEN, 2-10. Aanvoer: totaal 1931, slachtrunderen 1183, schapen en lammeren 748. Prijzen per kg: Stieren ie f 7,60- f 8,10, 2e f 7,00-f 7,25; vaarzen le f 7,00-f 7,65, 2e f 6,00-f 6,50; koeien le f 6,75-f 7,65, 2e f 5,70-f 6,20, 3e f 5,45-f 5,60; worstkoeien f 4,35- f 5,30; extra kwaliteit dikbillen f 9,00-f 14,00. Prijzen per stuk: Schapen f 170- f 205; lammeren f 190-f 235. Overzicht: slachtrunderen: aan voer normaal, handel redelijk en prijzen stabiel; schapen en lammé- ren: aanvoer redelijk, handel goed, en prijzen stabiel. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 2-10. Op dc paarden markt in Utrecht zijn maandag 364 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: Luxe paarden f 2650-f 3750; werkpaarden f 1500-f 2450; oude paarden f 1350- f 2300; 3-jarige paarden f 1325- f 2275; 2-jarige paarden f 1150- f 1875; hitten f 700-f 1225; veulens f 550-f 1150; ponies f 325-f 750. Prijzen per kg geslacht gewicht: Oude slachtpaarden f 4,65-f 5,75; jonge slachtpaarden f 4,80-f 5,90. De handel was in de slachtpaar den lui-duur; voor ponies traag en voor overige kalm. Coöp. Veluwse Eicrvciling BARNEVELD, 2-10. Coöp. Veluw se Eierveiling. Aanvoer 2.742.185 stuks (volgens veilinglijst 248.400). Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: 65-66 gram f 12,30. Aardappelbcurs Rotterdam ROTTERDAM. '2-10. Prijzen cxkl. b.t.w., vastgesteld per 100 kg be drijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland c.q. export. Klei-aarduppelen binnenland: Bin tje 35-55 mm f 12,50-1" 13,00: Bintje 50 mm opw. f 12,50-f 13,00; Bintje 55 mm opw. f 12,50-f 13.00; Eigenhei mers 35 mm opw. f 24,00-f 27.00 (in zakken). Zundaardappelcn binnenland: Bin tje 50 mm opw. f ll,50-f 12,50; 35-50 mm f 11,00-f 11,50. Klei-aordappelcn export: Bintje 35-50 m mf 12,00-f 13.00; Bintje 50 mm opw. f 12,50-f 13,00. Zandaardappclen export: Bintje 50 mm opw. f 11,50-f 12,50; Bintje 35 -50 mm f 11,00-f. 11,50. Blankschillige rassen van de klei grond voor overzee 40 mm opw. f 12.00-f 13,00 (in zakken). Voeraardappelen f 5.00-f 6,25. Stemming voor binnenland en ex port prijshoudend. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Leden van de aktie Amelisweerd hebben het stadhuis van Utrecht bezet. Volgens een woordvoerder van de aktiegroep zou het gaan om ongeveer 70 mensen; die met de bezetting willen protes teren tegen het slopen van panden op het landgoed Amelisweerd, vlak bij Utrecht. UTRECHT. Voorzitter W. Wierin- ga van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel heeft dinsdag gewaarschuwd tegen „harde standpunten" en „harde uitspraken". Hij zei op de vergadering van de NCBO-Bondsraad in Utrecht, dat die naar beide kanten verharden en dat daarmee niemand is gebaat. ZWEMMEN Zwemvierdaagse in Onderdak De herfstvakantie nadert en daar mede ook de zwemvierdaagse in het zwembad „Onderdak". Dit evene ment vindt plaats van maandag 16 tot en met donderdag 19 oktober a.s. De belangstelling is jaarlijks groei ende voor dit zwemevenement. Wa ren er vorig jaar ruim 800 deelne mers, thans wordt gehoopt 1000 deel nemers te halen. De voorverkoop van de deelne merskaarten (f 6,per deelnemer inklusief herinneringsmedailie en gratis gebruik maken van de air tramp in de sporthal) loopt goed, dus de verwachtingen zijn hooggespan nen. De planning is zodanig dat eigen lijk iedereen kan deelnemen op een tijdstip dat men zelf kiest. Vanaf ze ven uur 's morgens kan men reeds terecht, tussen de middag wordt doorgezwommen en na werktijd kan men ook weer terecht. De kinderen die vrij van school zijn kunnen ver der de gehele dag terecht. Ieder kiest dus de eigen tijd, die hem/haar het beste schikt. Iedereen van jong tot oud die zwemmen kan, vlug' of lang zaam kan deelnemen. Nadere infor matie kunt u vinden op een circulai re die verkrijgbaar is aan het zwem bad. Luchtkussen Als extra attralctie is er dit jaar op de woensdag en de donderdag, 18 en 19 oktober a.s. een luchtkussen aan wezig in de sporthal. Deze zoge-, naamde „air-tramp" heeft een afme--r ting van 9 bij 10 meter en is één me ter dik. Ook hier kan een ieder zijn of haar overtollige energie kwijt. Er zijn reeds informatie-bulletins toege zonden aan vele bedrijven op Sehou- wen-Duiveland, ook werden deze bulletins uitgereikt aan de leer lingen van de scholen op Schou- wen-Duiveland. Trouwe bezoe- kres van het zwembad zullen zeker wel komen, voor anderen is het wel licht een welkome gelegenheid om de kennismaking met de gezonde zvvem- sport te hernieuwen. Deelnemers jonger dan tien jaar zwemmen vier dagen achter elkaar tien banen van 25 meter. Deelnemers ouder dan tien jaar zwemmen vier dagen achter elkaar twintig banen van 25 meter. Zwemvierdaagse in Nieuwerkerk Met een voor Zeeland nieuwe „Disco-swimming" werd afgelopen zaterdag in zwembad Dolfijn te Nieu werkerk de Zwemvierdaagse beslo ten. De discoshow „Okapi" verzorgde dit evenement waarbij vele spelletjes op de maat van populaire discotop pers werden uitgevoerd. Daarvoor hadden de hele week zo'n 280 deel nemers, 59 meer dan vorig jaar be wezen dat de populariteit van dit vierdaagse zwemevenement stijgende is. De organisatie had, onder leiding van de heer Brunger daartoe nog een aantal evenementen georganiseerd, zoals een vliegdemonstratie en een muzikaal begeleide lampionoptocht door Nieuwerkerk. Dinsdagavond mocht de heer G. Oele, hoofd van de openbare basis school te Sirjansland dc herinne ringsbeker, welke beschikbaar ge steld wordt aan dc school met het hoogst aantal gediplomeerde en mee- zwemmende kinderen, in ontvangst nemen. Oudste deelnemer dit jaar was mevrouw C. de Bruin, die met haar 65 jaar onthaald werd op een bloemstuk. De prijs voor de sportief ste familie ging naar het gezin van A. Talen uit Nieuwerkerk, dat be loond werd mei een gratis jaarabon nement. HOCKEY Heren I verloor Het eerste hercnclftal van USD heeft als enigste het afgelopen weekeinde gespeeld. Alle overige wedstrijden konden geen doorgang vinden vanwege dc slechte weersge steldheid. Het eerste herentcam speelde een uitwedstrijd in Tcrneuzen tegen Olympia. De verdediging had veel te verduren onder het voortdurend aanvallende Olympia. Op ongelukki ge wijze kwam HSD met 1-0 achter, toen de keeper de bal in e'gen doel werkte. HSD kwam wel iels meer opzetten, maar kon niet verhinderen dat het sterke Olympia nog rwee maal de bal in het HSD-doel sloeg. De tweede helft ging een sluk be ter. De keeper had nog nauwelijks werk te doen en de aanval kwam meer op dreef. Doelpunten bleven van HSD-zijde echter uii. Eindstand 3-0, BELASTINGAMBTENAREN BESTAAN LANGER DAN EGYPTISCHE PYRAMIDEN DE veel bewonderde Egyptische pyramiden zijn niet alleen gedenkte kens van vroegere bouwkunst maar bovendien monumenten van de toentertijd geldende belastingplicht, die de burgers van deze oude cul tuur hadden te volbrengen. Voor de oprichting van deze reuzebouw werken werden weliswaar geen belastingen in de vorm van geld geheven, doch men kon deze gevaarten slechts doen verrijzen door het invoeren van herendiensten, die ook als een soort belastingplicht betiteld kunnen worden. Volgens een bericht van de oudste Griekse geschiedschrijver Hero dotus, die 480 jaar voor Christus werd geboren, moesten steeds 100.000 mensen 3 maanden lang aan de bouw van pyramiden werken. Op deze manier betaalden zij hun belastingen in de vorm van werkkracht. Herendiensten zijn lange tijd blijven bestaan en enkele resten van deze herendiensten werden pas de vorige eeuw in de westerse beschaving afgeschaft. OOK TOEN HET AANSLAGBILJET DE eerste vorm van belasting werd minstens 5.000 jaar geleden uitgevon den. Toen men in het gebied tussen Eufraat en de Tigris overging van de akkerbouw naar de stadscultuur werd hier ook een soort belastingkantoor opgericht, dat door schrijvers en oprichters werd beheerd. Zij moesten namelijk ervoor zorgen, dat een ge deelte van de opbrengst van de land bouw en veeteelt werd afgestaan, zodat hiermee de belasting in natura was geboren. Zij voegden hier al gauw herendiensten van de onderdanen aan toe, om op deze wijze de bouw van een stadsmüur tegen vijandelijke in vallen te bewerkstelligen. 8ijna tegelijkertijd met deze heren diensten ontstonden de z.g. schattin gen, 'geschenken' die van de onder worpen volken werden afgedwongen. Men heeft in archieven van kleitablet ten, tabletjes gevonden, die als aan slagbiljetten hebben dienst gedaan. Hieruit blijkt, dat toen men eenmaal een soort schrift gevonden had, de schrijfkunst direct bij het belastingwe zen werd ingevoerd. In de belasting-geschiedkundige afde ling van het Soemerjsch instituut van dé universiteit van Philadelphia be vindt zich een in spijkerschrift ge schreven kleitabletje uit omstreeks 3.000 jaar voor Christus, dat de volgende wijsheid verkondigt: 'Men kan een vorst liefhebben, men kan een koning liefhebben, maar de man waar men bang voor moet zijn, is de belastingambtenaar.' KINDEREN HET was geen zeldzaamheid, wan neer kinderen van onderworpen vol ken als 'schatting' werden opgeëist. In dit verband tekent Herodotus aan: 'De Kolchiërs en hun buurvolken, overheerst door de Perzen, moesten als schatting iedere vijf jaar tot aan mijn eigen tijd (dus omstreeks vijf eeuwen voor Christus) 100 jongens en 100 meisjes betalen'. Bij de Inca's was het de gewoonte, dat hier de dwang- betaling in de vorm van kinderen - voor het grootste gedeelte meisjes van 10 tot 15 jaar - werd gebruikt voor tempeldiensten. Het is wel begrijpelijk dat de bereid heid om de belasting op tijd te betalen niet al te groot was, hetgeen in onze eigen tijd ook nog steeds het geval is. De farao's hadden reeds een boete ingesteld om veefokkers, die hun veeteeltbelasting te laat betaalden te straffen. In het museum van Cairo bevindt zich een reeks beeldjes, die als grafgeschenk werden meegege ven, die een podium voorstellen met daarop belastingambtenaren en hun opzichters, die de in gebreke zijnde veefokkers lijfstraffen doen ondèr- gaan. De doorsnee strafmaat was 30 stokslagen. Sethos I liet in gebreke blijvende belastingbetalers zelfs de neus of oren afsnijden. UITPUTTING DE Egyptenaren gebruikten de belas tingen reeds voor bepaalde economi sche en politieke doeleinden. Zij be schouwden de vermeerdering van de Israëlitische volksgroepering als een mogelijke ondermijning van het Egyp tische gezag. In het tweede boek van Mozes lezen wij, dat een nieuw farao Het volgende uitsprak: 'Welaan, wij zullen ze met lust doen verstikken, opdat er niet teveel van hun soort zullen komen'. Men stelde bijzondere opzichters aan, met het doel de Israëlieten met uiterst zware arbeid volledig uit te putten. Mozes voerde zijn volk rond 1250 voor Chr. weg uit Egypte, om het van het zeer zware juk van de Egyptenaren, dat vooral tot uitdrukking kwam in het betalen van belasting in de vorm van herendiensten, te bevrijden. Er was praktisch niets, waar geen be lasting in welke vorm dan ook, op be taald diende te worden. In de middel eeuwen bijvoorbeeld hief men belas ting op minnespelen. Bisschop Kon rad van Scharfenberg, die Otto IV on trouw was geworden, zag van elke bescheidenheid af, toen hij in 1213 in de dom van Mainz in het openbaar plechtig onder ede verklaarde, dat de keizer de organisatoren van de 'bor- deelbedrijven' bevoordeelde om hier mee belasting los te peuteren, die de schatkist aanzienlijk vulde.... REBELLEN EN MUSSEN IN de tijd van het absolutisme vond men en belasting uit, ter bevordering van het geluk der onderdanen, die betaald moest worden door de rebel len, en deze weerspannige geestes houding was weer een object gewor den, waaruit men de nodige belasting gelden sleepte. Het Duitse Schwaben 'verheugde' zich tijdens de 18e eeuw ten tijde van Karl Eugen in een 'mussenbelasting', waardoor het aantal gevederde veld- rovers aanzienlijk werd verminderd, maar tevens de belastingkas behoor lijk winst opleverde. Wie twaalf leven de mussen afleverde, ontving 6 Kreu- zer uit de belastingpot van de burge meester. Wie dit aantal van twaalf niet kon be reiken, moest een mussenbelasting van 12 Kreuzer betalen. Daar de mussen levend moesten worden afge leverd, en zij dus niet mochten wor den geschoten of op andere manier gedood mochten worden, waren er niet veel mensen die aan deze eis konden voldoen. Het was weer anders met de zogenaamde nachtegalen-be lastingen, die in 1853 in Hessen werden ingevoerd en tot 1920 ge handhaafd bleven. Voor iedere nachtegaal die een vogelliefhebber in zijn huis had moest hij jaarlijks 5 gul- den betalen. En heden ten dage is het eigenlijk nog zo, want wie een hond heeft moet hier ook belasting voor betalen. BEDDEN EN NACHTUREN OOK bedden waren onderwerp voor het belastingwezen. Deze belasting op bedden werd op zeer bijzondere wijze ingevoerd. De grote keurvorst liet het bericht rondstrooien, dat zijn soldaten op de grond moesten slapen, omdat er geen geld was om bedden en beddegoed te kopen. De ouders, die kinderen vanwege de dienstplicht naar het leger moesten sturen, wilden hen vanzelfsprekend een zo harde legerstede besparen en betaalden daarom gewillig bedgelden, opdat hun kinderen op een zacht bed de nacht zouden doorbrengen. Deze bedgelden werden later omgewerkt in een soort beddenbelastingr waarvan Frederik de Grote profiteerde. Hij was weer de uitvinder van de koffiebelasting (per pond acht zilveren groschen). De koning stelde de zoge naamde koffieruikers aan, die de burgerhuishoudingen bij verrassing controleerden, en op deze wijze bij de drinkers van zelfgetapte koffie de nodige gelden loskregen. (Nadruk verboden) Test voor lef en doorzettingsvermogen: ZIERIKZEE, 1-10. Ondanks dc harde wind richtten zestien zeiljach ten zondagmiddag de boeg in dc richting Oosterscheldc. De afmetin gen van de schepen varieerden tus sen 7 m en 12,20 m. Aan boord be vond zich slechts één man. De start om 14.30 uur. dit keer bij wijze van proef genomen van west naar oost, was al direkt een schitte rend schouwspel. Zwaar hangend in de harde n.o. wind stoven de sche pen op topsnelheid met halve wind langs het havenhoofd om de Kurke nd boei te gaan ronden. Jan Bert Eggink met de „Sam-Sam" was hel beste weg, met pal op zijn spiegel de „Ripstaert" van Co Quartel, die na 100 m zeilen de kop reeds had overgenomen. Vlak voor de Kurke nd boei werd hij echter op zijn beurt bovenwinds overlopen door het grootste schip van de vloot, de „Bou cher" van Roel Ornee. In het voordewindsc rak naar de Noordbevelandse wal langs de Zee- landbrug, kwamen de grotere sche pen sterk opzetten. „Boucher" rond de nog wel als eerste de SvK boei. gevolgd door „Polka Mara" van Wil lem Kesteloo, maar deze laatste nam later de kop over. „De Ruimte" van Jan Molenaar. „Humpty-Dumpy" van Cor Visser en de „Ripstaert" rondden in deze volgorde vlak na el kaar de boei. Hoge snelheden In het hierna volgende halfwindse rak werden weer zeer hoge snelhe den gehaald in de inmiddels tot windkracht 7 toegenomen bries. Wat dit voor schip cn bemanning bete kende werd eerst goed duidelijk bij het ronden van R-SvK bij het begin van het kruisrak. Zwaar hellend, soms bijna platge drukt door de felle wind worstelden de schippers zich letterlijk in het zweet, terwijl bakken buiswater van voor tot achter over de dekken zwiepten. Het aandraaien van de voorzeilen, na overstag tc zijn gegaan was waar beulswerk, en bij dc laatste slagen voor het verlossende laatste ruime rak. zag men vele schepen maar wat voller gaan varen, omdat voor opti maal trimmen voor het voorzeil de spierkracht begon te ontbreken. In het laatste rak bleek nog een addertje onder het gras tc zitten. De grote schepen, vooraan liggend, had den nog betrekkelijk weinig last van dc inmiddels lopende ebstroom. Dc later komende, kleinere schepen des- tcmecr, zodat liet veld in het laatst toch nog flink uit elkaar werd ge trokken. Winnaar in de grote klasse werd dc man met de meeste ervaring in dit soort „zwaarweerfeestjes" Willem Kesteloo, gevolgd door Cor Visser, Roel Ornee en Jan Molenaar. In de kleine klasse was het deze keer Ncmi Hogensteijn die van «le zwaarweer-eigenschappen van zijn fraaie schip uitstekend profiteerde en ditmaal „prijzenwinnaar" Cces Nelisse wist voor te blijven. Deze (laatste had echter bij de star al met pech af te rekenen, door losraken van de fokkeschoot. Terugkomst Ondanks de ruwe omstandigheden was er echter verder geen averij van enige betekenis en tegen half zes wa ren alle schepen en schippers, dood op. maar zeer voldaan terug aan het verenigingssteiger. De konklusie die uit deze wedstrijd te halen valt, is, dat een goed zee waardig schip en een gezonde, erva ren schipper, ook bij harde wind ben singlehanded race kan zeilen, zonder de wetten van voorzichtigheid of goed zeemanschap geweld aan tc doen. Deze uitstekend verlopen wed strijd is dpn ook een kompliment voor de Zierikzeese zeilers en hun schepen, die juist in deze zware om standigheden bewezen hun (zec)- mannetje te staan. Uit dc berekeningen na afloop van deze race. bleek dat de grote sci- zoenprys. de „Van den Bout beker" dit jaar opnieuw in de pryzenkast van Cor Visser terecht was gekomen, ondanks dc sterker wordende kon- kurrentie, vooral van Cees Ncllssc. TURNEN Zondag zijn enkele afgevaardigden van dc turnafdeling van Delta Sport naar Papendal geweest. Het KNGV is met een geheel nieuwe opzet ge komen wat betreft dc sclekties. Zondag waren dc vcrenigingslei- ders en regionale trainingsleiders uit het hele land uitgenodigd om de eer ste instruktiebijeenkomst met betrek king tot dc verplichte oefenstof voor dc Nederlandse kampioenschappen volgend jaar in mei bij tc wonen. Dc bedoeling van deze nieuwe spiekt ie is om de turnsters over enkele jaren allemaal op een gelijk niveau te la- ton turnen. Nu is het nog zo dat dc ene vereniging in het land veel ver der is dan dc andere. Naast do nieu we seleklie blijft, dc oude selektie- vorm van .9 tot en met 12-jarigen. 13- en 14-jarigen en 15 jaar on ouder be staan. Klassen Dc leiders van de verenigingen en regionale trainingen kregen een prak tijkmorgen cn een theoretische mid dag voorgeschoteld. Dit alles betrof dc verplichte oefenstof voor de Ne derlandse kampioenschappen «/oor 9- jarigen in mei 1979. Dc lcefti.idskatc- gorieën zijn in verschillende klassen onderverdeeld Klasse 4 voor 9-jarigen: verplichte oefenstof. 4-kamp. Klasse 3 voor 10-jarigen: verplich te oefenstof. 4-kamp. Klasse 2 voor 11-jarigen: verplich te oefenstof met enkele keuze-ele menten. 4-kamp. Klasse 1 voor 12-jarigen: verplich te oefenstof en keuze-oefenstof. 4 kamp. Prc-Olympische klasse voor 13-ja- rigen: keuze 4-kamp cn verplichte balk en brug, 2-kamp. Olympische klasse; keuze 4-kamp en verplichte vierkamp. Volgend jaftr wordt met de 9-jari gen gestart, in 1980 met de 9-jarigen cn dc 10-jarigen enz. (De 10-jarigen in 1980 zijn dan dezelfde meisjes als de 9-jarigen in 1979). Delta Sport werkt aan deze nieuwe selektievorm inee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4