Een groot aantal inwoners liet zich inenten tegen polio Kleuterschool De Duinkonijntjes hield goed bezochte ouderavond Gemeenteraad Duiveland koos vertegenwoordigers DEFINITIEVE BESLISSING VOOR MAKEN WERELDREIS IS GENOMEN 4 Gemeenteraad Duiveland ONZE PUZZELRUBRIEK STREEKNÏEUWS „Libra-reis" kan beginnen NIEUWERKERR, 26-9. In totaal 212 personen tussen twee en veertig jaar in de gemeente Duiveland hebben zich laten inenten tegen polio. Dat deelde burgemeester J. D. de Kam mee aan het begin van de ver gadering van de gemeenteraad van Duiveland in het gemeentehuis te Nieuwerkerk dinsdagavond, in ant woord op vragen van de heer J. v. d. Maas (CDA). In Oosterland zijn 142 personen en in Nieuwerkerk 71) personen ingeënt. De heer Van der Maas vroeg verder óf er op geattendeerd kan worden dat nog steeds gelegenheid bestaat om zich te laten inenten. Nieuwerkerk, een tweetal obligaties van t' 20,- ot' samen t' 40,-, en W. Wandel te Nieuwerkerk: een uitgelote obligatie van t' 20,-. Op 1 juli heeft er een algemene huurverhoging plaats gevonden, n.l. de wettelijke verhoging van 7°/u op grond van de huurwet. De huren van de hieronder vermelde panden, eigendom van de gemeente, zullen daarom worden verhoogd: Ring 3 te Ouwerkerk; Ring 8 te Ouwerkerk; Ring 23 te Ouwerkerk; Lage weg 11 te Sirjansland en Oude Noordstraat tc Nieuwerkerk. Machtiging Indien de uitvoering van werken aan wegen of opdooi, de doorweekte toestand van een weg, of iets anders, het nodig maken de desbetreffende tijdelijk af te sluiten kan dit geschie den door de gemeenteraad, voor zo ver geen machtiging hiertoe aan het kollege van b en w is verleend. Veel al dient bij een tijdelijke sluiting van een weggedeelte in verband met her stelwerkzaamheden snel te worden gehandeld. Er dient dan eerst een voorstel te worden gedaan aan de raad, maar gezien de perioden tussen de te houden raadsvergadering kan dit dan veel te lang duren. Een prac- tische oplossing in dezen is het kol lege te machtigen tot het nemen van besluiten betreffende tijdelijke af sluitingen van wegen of weggedeel ten. De raad besloot hiertoe over te gaan en het kollege hiertoe te mach tigen. Schenkingen Dit jaar heeft de gemeente ver schillende malen het voorrecht gehad schenkingen van partikulieren te mogen ontvangen. Nu stelde het kol lege voor de volgende giften als schenking te accepteren: Fam. A. W. Wandel te Nieuwerkerk: een uitgelote obligatie van f 20,-. A. Geluk te Sloop De woning Zuidstraat 14 te Ouwer kerk werd destijds door de toenma lige gemeente Ouwerkerk aangekocht in het kader van de krotsopruimings- regeling om gesloopt te worden. Dat gebeurde echter niet. De buren on dervonden hiervan veel last, en het li.it nu beter om het oude pand maar met de grond gelijk te maken. Als gevolg hiervan zal er echter een nieuwe gevel moeten worden aange bracht aan de woning die er naast ligt en dat zal ongeveer 1' 10.000,- gaan kosten. Besloten werd dit be drag te voteren. Het is een moeilijk geval, omdat in deze woning nog een keuken van een ander zit en daar om, aldus de wethouder van Open bare Werken, de heer A. L. Bakker (PvdA), zal er een muur tegenaan moeten komen. len derde leerkracht te Ouwerkerk. Aan deze ontheffing zijn de volgen de voorwaarden verbonden: het aan brengen van een brandtrap aan de tegenovergestelde kant van de tegen woordige trap en het aanbrengen van tapijttegels in het lokaal. Afrastering Een bedrag groot f 21.830,- werd vervolgens beschikbaar gesteld voor een afrastering van de nieuwe sport veld kompleksen te Oosterland aan de noord-west en zuidzijde toe op een hoogte van twee meter, zoals dit ook aan de sportvelden te Nieuwerkerk is gebeurd. Aan de oostkant ligt een sloot zodat hier geen afrastering no dig is. De totale lengte van. het hek werk bedraagt 575 meter met een inrijpoort en een loophekje. Op een desbetreffende vraag antwoordde de voorzitter dat er eerst een hek ge plaatst zal worden voor er tot be planting zal worden overgegaan. Om vernieling door de jèugd van deze kostbare beplanting te voorkomen. ,,Het is bedroevend dat de jeugd zo isV, aldus de burgemeester. De heer L. Meerman (SGP) zou graag willen zien dat ook het kleine speelveldje naast de Ds. J. Boogermanschool aan de Weelstraat gelijktijdig van een rasterwerk zal worden voorzien met het oog op de veiligheid van het ver keer aan die straat en tevens om te voorkomen dat dit mooie speelveldje niet gaat veranderen in een „honden- w.c.". Dit zal bezien worden. Verder kwam ter tafel de vaststel ling van de 11de wijziging van de ge meentebegroting 1978. Hoogstwaarschijnlijk werkt het herfstachtige weer zeer inspirerend op de deelnemers van de weekpuzzel. Dez&week kwamen veel goede inzen dingen binnen bij de puzzelredaktie. Uit de grote stapel trokken we dan weer twee prijswinnaars die zo spoe dig mogelijk de boekenbon krijgen toegestuurd. Voor de liefhebbers volgt hieronder weer een nieuwe op gave. Eerste prijs Mevr. J. van Duivendijk- De Graaf Deestraat 31 BRUINISSE Tweede prijs De heer L. A. Boot Oudeweg 8 Z1ERIKZEE De nieuwe puzzel luidt als volgt: De nieuwe puzzel HORIZONTAAL: 1. vaartuig; 8. ovaalvormig verfbordje; 12. op de voorste plaats; 13. lichaamsdeel; 14. voltooid; 16. titel der kaliefen; 17. uiterlijke gedaante; 18. dieregeluid; 19. waterbewoner; 21. vizierlijn v.e. verrekijker; 22. Italiaanse munt; 32. schuw dier; 24. staatsiezetel v.e. vorst (in); 26. uitgestrekte watervlakte; 27. vorm waarover de schoenen worden gevormd; 29. insekt; 30. stok waarop de kippen slapen; 32. letter van het Griekse alfabet; 34. bijzonder ver mogen; 36. chemisch symbool; 38. stevige vogelveer; 39. eerstkomend (afk.); 41. taaie lekkernij; 42. deel van een geweer; 44. gehalte-eenheid; van goud; (afk.); 45. kledingstuk; 47. lidwoord; 49. staat in de VS; 51. deel van Azië; 53. roofdier; 56. muziek noot; 58. melodramatisch toneelstuk; 60. corpulent; 61. roofdier; 63. boom; 64. nevelsluier; 66. muzieknoot; 67. vreemde titel; 68. onbepaald hoofd telwoord; 69. dikke, vettige rook; 70. koude, anticyclonale valwind; 72. volksnaam van de kauw; 73. orgaan; 74. voornamelijk; 76. voorzetsel; 77. onvolkomenheden hebbende. VERTIKAAL: 1. maand v.h. jaar: 1 2 3 4 3 1 7 1 10 11 12 13 15 IC 17 ïl ii 2r 21 22 23 i4 25 21 27 21 il 30 31 32 34 37 ii 41 41 42 43 44 4) 41 41 40 50 ii si 54 55 51 57 31 SI 10 61 62 ii 14 61 •7 Cl 70 71 72 73 74 75 71 77 u Margrietstraat en een gedeelte'van de Dijkstraat nog een beurt, terwijl de afrit Boomdijk-Dijkstraat een nieuwe bitumenlaag krijgt. Het werk is opgedragen aan aannemers bedrijf Van de Velde te Bruinisse. Kledingbeurs Peuterspeelzaal De kledingbeurs, georganiseerd door het Bestuur van de Peuter school „De Krukels", een instelling die voor het grootste deel de uitga ven zelf moeten financieren, is een groot sukses geworden. Het ijverige bestuur is erin ge slaagd pas gedragen ot' nog bijna nieuwe kleding in een keurige sor tering bijeen te krijgen. Deze kol- lektie werd woensdag in de school tentoongesteld en te koop aangebo den. Er was veel belangstelling er hing de gehele dag een gezellige sfeer, 's Avonds werd de verloting gehouden. Vergadering gemeenteraad In de donderdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse gingen verschillende agendapunten vlot onder de hamer door. Enige diskussie was er over het duurder maken van de patio dan door het scholenbouwteam was ge raamd. De heer M. Meeuwsen (CDA) pleitte ervoor de kosten van de scholenbouw niet verder op te voe ren, maar zijn partijgeoont H. Schot pleitte juist wel voor verfraaiing. Alleen de heer L. van den Bos (SGP) steunde het voorstel Meeuw sen, dat met 5-2 stemmen werd ver worpen. We komen op deze verga dering nog uitvoeriger terug. Rondvraag School Vervolgens werd een krediet, groot f 1.900,- beschikbaar gesteld ten be hoeve van voorzieningen aan het der de lokaal van de openbare lagere school te Ouwerkerk. In overleg met de inspekteur van het kleuter- en lager onderwijs is besloten om het handenarbeid lokaal te gaan benut ten als leslokaal voor de aan te stel- De oplossing van de puzzel is de volgende: HORIZONTAAL: 1. knip; 4. palet; 8. haas; 12. rob; 13. vod; 14. dal; 15. apin; 17. mager; 19. peso; 20. sabel; 22. loper; 24. aar; 25. mud; 27. Assen; 29. kater; 32. eest; 34. leven; 36. la ma; 38. net; 39. gek; 40. kas; 41. idee; 43. Buren; 45. Kent; 46. ribes; 48. ro zet; 50. kor; 51. vol; 53. melis; 55. Tunis; 58. ever; 60. nozem; 62. mare; 64. een; 65. les; 66. gom; 67. sluw; 68. motto; 69. roes. VERTIKAAL: 1. krat; 2. nop; 3. ibis; 5. aval; 6. log; 7. edel; 9. ader; 10. aas; 11. slop; 16. naast; 17. merel; 18. roman; 19. pedel; 21. bas; 23. put; 26. genie; 27. aster; 28. negus; 29.ke- ker; 30. raket; 31. kaste; 33. eed; 35. ver; 37. Man; 42. eiker; 43. berin; 44. novum; 45. kelim; 47. bol; 49. zon.; 52, mees; 53. menu; 54. solo; 55. test; 56, sago; 57. gems; 59. vel; 61. zet; 63. roe. 2. televisie (afk.); 3. wijfjesaap; 4. verhaal van aanzienlijke omvang; 5. gepelde rijst (Ind.); 6. familielid; 7. voorzetsel; 8. druklettersoort; 9. wei de in het hooggebergte; 10. den lezer heil (alk. Latijn); 11. babbelaarster; 13. metalen vlechtwerk; 15. vesting werk; 17. onsmakelijk; 18. nauwkeu rige beschrijving v.e. werk; 20. ere poort; 22. grondsoort; 23. lang smal stuk; 25. plaats in Algerije; 26. op de ze wijze; 28. laagtij; 30. schrijflijn; 31. aanhankelijkheid; 33. denkbeel dige cirkel over de aardoppervlakte; 35. oude lap; 37. zangstem; 40. richt- middel op een vuurwapen; 43. ont- wikkelingstrap; 46. in zee vooruit stekende hoge landpunt; 48. werk tuig der grasmaaiers; 50. overtrek v.e. muziekinstrument; 52. volks naam van de kauw; 54. plaats in N.- Holland; 55. klein kind; 57. plaats in België; 59. vierendeel; 61. aanspreek- naam v.e. papegaai; 62. smaakge- waarwording; 65. zangstem; 66. voor zetsel; 69. stijging van de waterstand; 70. lange, lage slee; 71. vaartuig; 73. uitroep van blijdschap; 74. van een (afk.); 75. schijngestalte van de maan (afk.). RENESSE, 25-9. Maandagavond werd in de openbare kleuterschool „De Duinkonijntjes" te Renesse een goed bezochte ouderavond gehouden. Van half acht tot acht uur kregen de belangstellenden de gelegenheid om, onder het genot van een kopje koffie de werkstukkeh van de kleuters te bekaken. Om acht uur werd de ouderavond geopend door de voorzitster van de ouderkommissie, mevrouw Ver boom. Zij verwelkomde alle aanwe zigen in het bijzonder mej. Hout man van het gemeentehuis, mej. v. d. Kuyl en de heer Blom van de ba sisschool en de spreker van deze avond de heer B. D. Westerop. Spelen met kleur Vervolgens hield de heer Wester op, medewerker van Talens B.V. en adviseur van het tekenonderwijs op vlotte, boeiende wijze een inleiding over de vele mogelijkheden van di verse expressie materialen onder het motto: „Spelen met kleur". Aan het begin van zijn praatje besteede de heer Westerop, aan de hand van enkele aardige voorbeel den, heel in het kort wat aandacht aan de verschillende fases in de kin dertekening. Gedurende anderhalf uur wist hij de aanwezigen uitste kend te boeien met een interessant, en vaak ook humoristisch beloog, Bij de rondvraag, vroeg de heer A. van Klinken naar de vorderingen van de z.g. „zorgwoningen" en of er nog voortgang zit in het bejaarden- werk. Verder zag deze spreker graag wat meer lichtpunten aan de wegen in de polder. Dat feitelijk wel niet volgens zijn principe, want hij brak in het verleden steeds een lans voor bezuinigingen voor wat de straat verlichting in de gemeente betreft. In dit geval was hij er van over tuigd dat vooral bejaarde mensen, die buiten wonen, te weinig publieke verlichting hebben op de wegen. In het verleden hebben ze veel investe ringen moeten doen om aan elek trisch licht in hun woningen te ko nen en nu zou de heer Van Klinken graag zien dat er een onderzoek zal worden ingesteld om de verlichting in de polder wat uit te breiden. Het zal worden bekeken. De heer Meerman bedankte ver der het kollege, en inzonderheid de wethouder van Openbare Werken de heer Bakker voor de keurige wijze waarop de Oud Heiligen Weg in Oos terland en ook de Breede weg naar Sirjansland zijn opgeknapt door de nieuwe bitumenlaag en verbreding. Het zijn een paar prachtige wegen geworden. Hij hoopte dat nu ook spoedig het andere deel van de Bree- deweg aan de beurt zal komen. Ten slotte informeerde de heer C. Hille- brand (PvdA) naar de vorderingen bij de totstandkoming van het tijde lijke sportveld in zijn woonplaats Ouwerkerk. De voorzitter deelde mee dat het wachten nog is op de heer Kuijpér. BRUINISSE Bejaarden bezochten Bruse oud-burgemeester Woensdag 27 september vertrok een gezelschap van zo'n zestig be jaarden uit „In 't pper" onder leiding van mevrouw Van der Lindc-Beze- mcr in bussen naar de Alblasser- vvaard. Hier namelijk is oud-burgemeester G. H. Hokken van Bruinisse eerste burger van drie gemeenten, te we ten Lexmond, Hei en Boeicop en Schoonrewoerd. In Hei en Boeicop, de middelste der drie gemeenten werd het gezel schap ontvangen in een (nieuw) ge bouw van de plaatselijke voetbal vereniging, waar, naast de heer en mevrouw Hokken de beide wethou ders met echtgenoten en drie predi kanten aanwezig waren. De echtge notes van de ambtsdragers kregen bloemen aangeboden door de bejaar den, die zelf „ontvangen" werden met een thee-complet. Vervolgens werd het dorpje be zichtigd: in het bijzonder de nog re centelijk van binnen en van buiten geretaureerde kerk, waarin door de bejaarden ook werd gezongen. Het kwam er niet moer van de andere twee gemeenten te bezoeken, aange zien veel tijd heen ging met toespra ken en genaimeerde gesprekken in - opnieuw - de voetbalkantine. Het dagje-uit werd in Bruinisse besloten met een koffietafel in Ho tel Storm. Onderhoud straten Op de begroting van vorige jaren van de gemeente Bruinisse werd jaarlijks ongeveer een ton besteed aan het onderhoud en dc verbete ring van de straten. Da betekent dat de meeste straten in Bruinisse in een behoorlijke stani van onderhoud verkeren en met het oog op andere grote werken werd in 1978, heel wat minder voor het onderhoud van straten en pleinen op de begroting gezet. In het vierde kwartaal van dit jaar echter krijgen in elk geval de Ds Waardenburgstraat, de Prinses NIEUWERKERK, 26-9. Tijdens de raadsvergadering dinsdagavond van de gemeenteraad van Duive land werden vertegenwoordigers voor de verschillende gemeenschap pelijke regelingen en andere instel lingen aangewezen. De tussen haakjes geplaatste na men zijn van de plaatsvervangende leden. Voor de Hulporganisatie Ambulan cevervoer: de burgemeester (J. op 't Hof). Beatrixschool: J. op 't Hof (A. van Klinken). St. Prot. Bejaarden zorg „Duiveland": J. van der Maas (M. Stouten). BeStuursschool Zee land: sekretaris (mevr. Hoogendoorn) Borgstellingsfonds: J. A. Schiettekat- te (mevr. Hoogendoorn). kollege voor Bij-standsverlening: C. J. Hillebrand A. van Klinken, Mevr. Van der Zan- de, J. J. Smits, D. Hanse en mevr. Bal. Stichting „Ons Dorpshuis" Nieu werkerk: mevr. Hoogendoorn, J. A. Schiettekatte, mevr. Van der Zande. Financiële kommissie: alle raadsle den, met uitzondering van de heide wethouders. Stichting Zeeuwsche Muziekschool: J. op 't Hof (A. L. Bakker). Kommissie openbare wer ken: C. J. Hillebrand, J. van der Maas, M. Stouten en E. P. Kuin. Pla nologische kommissie: C. J. Hille brand, J. A. Schiettekatte, L. Meer man en mevr. Van der Zande. N.V. PZEM: burgemeester (J. van dei- Maas). Reki-eatiekommissie: C. J. Hillebrand, J. van der Maas, J. A. Schiettekatte, A. van Klinken en mevr. Van der Zande. Reinigings dienst Schouwen-Duiveland: burge meester en L. Meerman (A. L. Bak ker). Gemeentelijke regeling subsi- diëi'ing Stichting RPCZ: J. op 't Hof (burgemeestei'). Stichting Samenle- v ingsopbouw Schouwen-Duiveland J. op 't Hof. Gemeentelijke schoolart- sendienst: mevr. Van der Zande (A. van Klinken). Sportkommissie: C. J. Hillebrand, J. op 't Hof (mevr. Hoo- gendoorn en A. L. Bakker). Be- heerskommisie Turnzaal Oosterland: A. L. Bakker en C. J. Hillebrand. Vleeskeuringsdienst: M. Stouten (J. op 't Hof). Stichting Streek VVV: E. P. Kuin (J. van der Maas). Waterlei dingsmaatschappij ZWN: J. van dei- Maas (burgemeester). Gem. reg. woonwagencentrum: A. L. Bakker (C. J. Hillebrand). Stichting Rode Kruis ziekenhuis Schouwen-Duive land: mevr.'Van "der Zapde en mevr. Hoogendoorn. Werkvoorzienings schap „De Zuidhoek": mevr. Hoogen doorn, L. Meerman (J. A. Schiette katte). Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland: J. Waasdorp. waarin hij, verschillende technie ken en materialen en hun mogelijk heden behandelde. Hij besteedde o.a. aandacht aan de krastechniek, blaastechniek en stempeltechniek. Hij gaf verschillende mogelijkheden met die technieken aan, legde uit hoe men te werk moet gaan en il lustreerde alles wat hij vertelde met vaak prachtige werkstukken. Verder probeerde hij de aanwezigen warm te maken voor de mogelijkheden die de behandelde technieken bieden tot het zelf maken van kaarten. Ook hiervan liet hij talrijke voorbeelden zien. Verkiezing Na de pauze kwam het zakelijke gedeelte van de avond aan de orde. Mevrouw A. Ruytenberg las het jaarverslag voor en de heer P. v. d. Aart gaf een toelichting op het kas overzicht, dat een batig saldo te zien gaf van f 767,37. Voordat men overging tot de ver kiezing van leden voor de ouder kommissie richtte de hoofdleidster van de school, mevrouw T. Kleiss- van Rooyen enkele woorden van dank tot mevrouw v. d. Boogert en mevrouw Ruytenberg die aftredend en niet herkiesbaar waren. Beide dames ontvingen uit haar handen een mooie plant. Eveneens aftredend maar wel herkiesbaar was de heer v. d. Aart. Hij werd herkozen en op de twee opengevallen plaatsen wer den de dames Braber en Everaers gekozen. Vervolgens legde mevrouw Kleiss uit dat het de bedoeling is dat de volgende ouderavond een doe-avond gaat worden, waarop de ouders het geen ze aan het begin van deze avond gehoord hebben in praktijk gaan brengen. Zij vestigde de aan dacht op de oudermiddagen, midda gen waarop ouders, meestal moe ders, de gelegenheid krijgen een middag op school mee te maken. Verder legde zij de aanwezigen in het kort uit wat de taak is van een ouderkommissielid. Zij kwam hier toe omdat bij het zoeken naar kandidaten voor de verkiezing dit keer gebleken was, dat men eigen lijk helemaal geen inzicht had in hetgeen van een ouderkommissielid wordt verwacht. Plakboek Tot slot vroeg zij de ouders hun kind een plakboek mee naar school te geven. De leidsters zullen dan op school het werk van de kleuters, met de datum waarop het gemaakt is, inplakken om op die manier een aardig overzicht te krijgen en om het zo aantrekkelijker te maken het werk van de kinderen te bewaren. Bij de rondvraag kwam de vraag aan de orde of het niet mogelijk is de middagpau7.e wat te verlengen. Deze is nu een uur cn dat vinden de meeste moeders wat kort. Men is destijds tot deze korte pauze geko men óm tegemoet te komen aan de kleuters, die tussen de middag over bleven. Dit gebeurt nu echter niet meer. Mevrouw Kleiss beloofde dat dit zal worden bekeken. ZIERIKZEE, 29-9. De familie Oostwoud-Wijdenes uit Zierikzee heeft nu definitief besloten om in haar jacht de „Libra" een reis rond de wereld te maken. Op zaterdag 27 mei verliet het echtpaar Oostwoud-Wijdenes met dochters Hanneke (21) en Charlotte (2), zoon Weynand (20) en Hannekes vriend Erlend (27) de haven van Zierikzee om een reis van drie maanden rond Groot-Brittanië te maken. Een reis die bedoeld was als „proefvaart". De familie wilde zich zelf testen op „eigen zeewaardig heid", onderzoeken of de opvarenden het met zichzelf en onderling zou den kunnen rooien onder de druk van een paar jaar in een klein schip (een Fortuna 46) onder vaak moei lijke omstandigheden. De toclit om Groot-Brittannië werd gekozen, omdat het schip daar in wateren zou belanden die „moeilü- ker" zouden kunnen zijn dan in de rest van de wereld. Vakantie Op die tocht passeerde de „Libra" New Castle-on-Tyne, de Forne- eilanden en Edinburgh, voordat Weynand in Tayport het schip ver liet. Hij hield slechts een drieweekse vakantie aan boord; meer zal hij van het drie jaar durende avontuur niet meemaken, want hij heeft zijn studie om aan te denken. als de heer en mevrouw Oostwoud- Wijdenes terug zijn uit Zierikzee, waar zij, vanuit Frankrijk, naar toe zijn gekomen om nog wat zakelijke aangelegenheden te regelen. De wereldreis vangt aan met de steven richting Spanje. Van daaruit zal via de Canarische Eilanden de oversteek worden gewaagd naar Wcst-Indië. „De Noord' Het bleek onder de geldende weersomstandigheden niet mogelijk „de Noord" (de noordpunt van Schotland) te „ronden" en de familie nam daarom het besluit door het Caledonian Canal en het Crinan Ca nal (met zijn dertien eigenhandig te bedienen sluizen) aan de Schotse westkust te geraken. Via het eiland Man, ging het verder naar Zuid- lerland, Wales cn Kaap Land's End. In de dokken van Penzance werd de oversteek naar Brest in Frankrijk afgewacht. Aanvang Ondanks de soms barre tocht werd uiteindelijk dus toch besloten om de reis om de wereld te wagen. Die zal over niet al te lange tijd aanvangen Hanneke, Charlotte en Erlend op de tweemaster ..Libra", die momenteel in Bietagne ligt te ivachten op de „Grote oversteek". (Foto: Zierlkzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4