Paus Johannes Paulus van nacht aan hartaanval overleden WATER Het vliegtuigongeluk in Amerika Dissident stervende Vredesonder handelingen Egypte-Israël Pieter Botha opvolger van Vorster Rusland heeft in Europa 150.000 manschappen te veel Na ambtsperiode van 34 dagen Leiding onder de Waal? Meer wijn Boek voor koningin Verbrand in caravan Wrak van bommenwerper opgegraven Gelijk afstuderen AGENDA BIET (EN) liet is dan zover, dat ook Schou- wen-Duiveland gaat delen in de ge neugten van „water met een smaak je". Hoewel onze waterbel in de dui nen ooit onuitputtelijk heeft gesche nen, is deze nu dan toch niet meer toereikend. De VV.M.Z. heeft als taak de kontinuïteit in de levering van water te garanderen en derhalve werd destijds besloten tot inlaat van Haringvlictwater, hetgeen de oor zaak is van wat - eufemistisch wordt genoemd - een „smaakafwij king". Om die afwijking in de toekomst te korrigeren, is een installatie nodig, maar ook als die werkt zal het water van uitzonderlijke kwaliteit, zoals Schouwen-Duiveland die kende, wel licht nooit meer terugkeren. Dat is spijtig, want „ons water" was een bezit om trots op te zijn, maar de regio is er niet al te zuinig mee omgesprongen. Het toeristisch watergebruik is ongeremd door ge gaan in de afgelopen jaren. Kollek- tieve douches of douches met een 3- of 5 minutenuurwerk waren en zijn er niet. Zelfs in kurkdroge zomers werd alels besproeid, bespoten en ge wassen met het kostelijkste drinkwa ter waarover Nederland beschikte. Schrobben en au to wassen gingen ook altijd met dat pure drinkwater en jaren geleden al is gewaarschuwd - ook door de watermaatschappij - dat zuinigheid deugd was. Nu moet er een waterallcgaartje door de buizen en is het te laat. Het water wordt harder en er is een smaakafwyking en dat is nu precies, wat wij hier zo graag hadden willen omzeilen. Men hoort wel: „dat was toch alle maal wel gekomen". Het moge waar zijn, maar ieder jaar zuiver-water- winst was er één geweest. Industrië le komplexen, die water op grote schaal afnemen, zijn hier niet; de landbouw „krijgt" geen zoet water en alles is derhalve in de opgevoer de konsumptie gestopt, met als ge volg dat water van elders (Haring vlietwater) in de duinen moest wor den ingebracht. „Leren leven" dus maar met de smaak van het water nieuwe stijl en hetgeen was, verge ten. ROME, 29-9. Heden (vrijdag-morgen vroeg is hel overlijden gemeld van pans Johannes Paulus, die; slechts vier en dertig dagen in zijn hoge funktie heeft gediend. De paus is aan een hartaanval overleden. Zijn dood werd gemeld door een woordvoerder van het Va- ticaau. DEN HAAG, 28-9. Volgens Amnes ty International is de Russische dis sident Danylo Sjoemoek stervende aan maagkanker. Hij zit momenteel een straf uit in een speciale werk en opvoedingskamp in Mordovie, een van de strengste in zijn soort. Danylo Sjoemoek zou in 1987 wor den vrijgelaten, is nu 64 jaar oud, en heeft al 34 jaar gevangenisstraf achter de rug. SAN DIEGO, 28-9. Ongeveer veer tig seconden voor het ernstigste vliegtuigongeluk in de geschiedenis van de V.S., gaf een nieuw waar- schuwingssyteem een alarmsignaal dat een straalvliegtuig in botsing zou raken met een klein vliegtuig. Dit is uit een eerste onderzoek ge bleken. De verkeersleiders die kon- takt onderhielden met de piloten konden het alarm echter niet horen, en degenen die het wel hoorden lukte het niet radiokontakt te krij gen met de vliegtuigen. Het alarm werd gehoord in het kontrolecentrum te Miramar, terwijl de vluchten begeleid werden vanuit de verkeerstoren in Lindbergh, 12 kilometer verderop. Bij de botsing, die afgelopen maandag plaats had, tussen een Boeing 727 en een cénmotorig vlieg tuig kwamen 150 mensen om het le ven. Streng voor kinderwagens LONDEN, 2S-9. De Britse overheid heeft strenge ver- keersveiligheidsproeven aan gekondigd voorkinderwa gens. Met ingang van volgend jaar zal krachlens nieuwe voorschriften strenge kontro- le worden uitgevoerd op kin- der- en wandelwagens, of zul ke zaken als remmen, ophan ging en zelfs wendbaarheid in orde zijn. Volgens een officiële woord voerder tonen statistieken aan dat de meeste ongelukken waarbij kinder- en wandel wagens betrokken zijn, ver oorzaakt worden door kinde ren die eruit vallen. TEL AVIV, CAIRO, 28-9. De on derhandelingen tussen Egypte en Is raël over een vredesverdrag zullen na de Israëlische Jom Kippoer (grote verzoendag) beginnen. Dit heeft de Israëlische radio donderdag bekend gemaakt. Jom Kippoer valt dit jaar op 11 oktober. De Israëlische onder- handelingsdelcgalie zal onder leiding slaan van minister van defensie Ezer Weizman. KAAPSTAD, 27-9. Pieter Willem Botha, tot nu toe minister van de fensie, wordt de opvolger van John Vorster als premier van Zuid-Afrika. Dit wordt in Kaapstad vernomen. DEN HAAG. 28-9. Het Tweede- Kamerlid mevrouw Lambers-Hae- quebard (D'G6) heeft donderdag, in schriftelijke vragen aan de ministers van ekonomischc zaken Van Aar- denne en van verkeer en waterstaat Tuijnman en staatssecretaris Wallis dc Vries van c.r.m., er voor gepleit, dat er bij Rossum toch geen boven grondse elektriciteits-hoogspannings- leiding wordt aangelegd. Er moet geld beschikbaar komen voor onder grondse aanleg van de leiding vindt het kamerlid. WENEN. 28-9. Dc Sowjct-Unic cn haar bondgenoten binnen het War- schau-Pact hebben in Centraal- Europa 150.000 manschappen meer onder dc wapenen dan z\j willen toe geven. Dit is volgens de NAVO het kern punt van de besprekingen over we derzijdse en evenwichtige troepen vermindering (MBFR). die na een re ces van tien weken donderdag in We nen zijn hervat. „De Russen en hun bondgenoten houden vol dat ze slechts over 805.000 manschappen in het betrok ken gebied beschikken, maar wij ge loven dat het er ongeveer 955.000 zijn", aldus een NAVO-woord voer der in Wenen. „Tussen onze stand punten bestaat dus een verschil van 150.000 man en dat moet worden op gehelderd. Er kan geen begin van troepenvermindering in Centraal- Europn zijn zonder dat dit belang rijke punt is opgelost". UTRECHT, 28-9. Het gebruik van wijn in Nederland wordt steeds meer een „alledaags" begrip. Per hoofd van de bevolking is het verbruik toegenomen van 9,8 liter in 1973 tot 13 liter liter in 1977. Voor dit jaar lijkt een wijnverbruik van 14 liter per hoofd van de bevolking niet on waarschijnlijk, terwijl dat verbruik in 1980 ongeveer 16 liter zal kunnen bedragen. Dit zei voorzitter Th. Hooy van het Bedrijfschap voor de Detailhan del in Alcoholhoudende dranken donderdag bij de start van de tradi- ionele nationale slijtersmanifestatie „oktober wijnmaand". DEN HAAG, 28-9. Koningin .Julia na heeft donderdag op paleis Soest- dijk een delegatie ontvangen van het bestuur van de Stichting Nederland Sri Lanka (Ceylon) de groep bood haar het eerste exemplaar aan van het boek „Links between Sri-Lanka and the Netherlands". Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst bekendge maakt. RODEN (Dr.), 28-9. De 23-jarige Melle Sap cn de 18-jarige Albert Luders uit Peize zijn woensdag avond om het leven gekomen bij een brand in een caravan. De caravan stond op een camping in Roden. De zoon van dc campingbeheerder zag woensdagavond rook uit dc caravan komen. Samen met zijn vader bluste hij de brand. Toen brandweer en po litie ter plaatse waren, bleek dat de twee bewoners van de caravan al overleden waren. Het tweetal had een kermisexploitant tijdens de Ro der jaarmarkt geholpen. Daarna wa ren ze naar de caravan gegaan. Vol gens de politie heeft een van dc slachtoffers in bed gerookt, waarbij hij in slaap zou zijn gevallen. Dit gebeurt altijd wanneer een paus overleden is. Hoe en wanneer dc begrafenis zal worden gehouden, zal worden besloten op de congrega tie van kardinalen. De paus overleed in z(jn slaap, een maand nadat h(j in het hoogste ker kelijke ambt was gekozen. Hij was 65 jaar. Paus Johannes Paulus I werd op 17 oktober 1912 geboren in Forno di Canale, in de provincie Belluno. Hij werd in 1935 priester en in 1958 tot bisschop gewijd. In maart 1973 werd hij kardinaal. Zijn verkiezing tot paus door het conclaaf van kardina len geschiedde op 26 augustus van dit jaar, nadat zijn voorganger, Paus Paulus VI, op 6 augustus was over leden. Kortste lijd Paus Johannes Paulus I is 34 da gen paus geweest. In de moderne ge schiedenis is het de korste tijd ge weest dat een paus zijn ambt heeft kunnen uitoefenen. Hij was een ver rassende keuze uit een zeer kort con cordaat, dat al de eerste dag tot een besluit kwam. Hij had nauwelijks er varing in het Vaticaan. Een van de eerste daden van paus Johannes Paijlus was het afzien van de gebruikelijke kroning. Daarvoor in de plaats kwam een sobere „aan vaarding". Het stoffelijk overschot van de paus is vrijdagochtend opgebaard in een van de zalen van het Vaticaan, Een van de grote bronzen deuren van de Sint Pieterskerk was vrijdagmor gen gesloten. WASHINGTON. Ruim twee mil joen mannen en vrouwen waren op 31 augustus van dit jaar in dienst bij de Amerikaanse strijdkrachten. Dit blijkt uit statistisch materiaal dat het Amerikaanse ministerie van defensie donderdag heeft gepubliceerd. S DEN HAAG, 28-9. In Zuidelijk Flevoland is de bergingsdienst van de luchtmacht op het ogenblik bezig met opgravingen van wrakstukken van een viermotorige „Lancaster bommenwerper van de RAF. Het toestel stortt in de nacht van 30 april op 1 mei 1943 in het water van het toenmalige IJsselmeer. Het gaat hier om de elfde bommenwerper van dit type die in die nacht op Nederlands grondgebied of in Nederlandse wa teren is terechtgekomen. Er was die nacht een aanval van 385 bommenwerpers op Essen. Twaalf daarvan zijn niet terugge keerd. Tot dusverre had men in ons land de zekerheid dat tien daarvan hier hun einde hadden gevonden. TILBURG, 28-9. Aan de Katho lieke Hogeschool is donderdag een echtpaar tegelijk afgestudeerd in de zelfde richting: de economische so ciologische specialisatie. Volgens een mededeling van de Hogeschool wer den dc heer F. Sengers (34) en mevr. A. Sengers-Brusse (33) tegelijk doc torandus, nadat zij in 1976 al samen het kandidaatsexamen hadden be haald. In 1972 begonnen zij te stu deren. Zij zijn beiden leraar aan een MEAO in Breda, waar mevr. Sen gers ook nog lid van de gemeente raad is. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Staatssecretaris me vrouw Smit-Kroes van verkeer en waterstaat (PTT-zaken) gelooft 'niet. dat de nieuwe snelpostdienst van PTT in Amsterdam de hoofdoorzaak is geworden van het faillissement van een partikulier bedrijf op dit gebied. AMSTERDAM. De verwijdering van de strafbepaling uit de Bijstands wet heeft de maximumstraf voor steunfraude in feite verhoogd, want de justitie kan nu alleen vervolgen op grond van de arikelen, die vals heid in geschrifte en oplichting strafbaar stellen. DEN HAAG. Chileense vluchte lingen die sinds 1973 naar Nederland zijn gekomen, moeten rekening hou den met een langdurig verblijf hier. De overheid zal er dan ook voor moeten zorgen dat deze vluchtelin gen zoveel mogelijk participeren in de Nederlandse maatschappij. NIJMEGEN. De sociale uitkerin gen zijn op het huidige niveau ab soluut ontoereikend voor blinden en slechtzienden die ervan moeten le ven. Elke vermindering van de so ciale uitkeringen moet dan ook van de hand worden gewezen. Dit is de mening van de Nederlandse Vereni ging van Blinden en Slechtzienden (NVBS). DEN HAAG. De Tweede-Kamer kommissie voor de volksgezondheid gaat op vrijdag 10 november in het Tweede-Kamergebouw te Den Haag een openbare hoorzitting houden over de kankerbesrijding. DEN HAAG. Het Eerste Kamerlid Tummers (PvdA) heeft in schrifte lijke vragen aan staatssecretaris Wallis de Vries van CRM gepleit voor het behoud van de Obrecht- kerk te Amsterdam. Er zijn reeds lang plannen om het kerkgebouw te slopen. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 30 september en zondag 1 oktober Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdagmorgen van 11.00 tot 11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, Brouwers haven, tel. (01119) 280, neemt waar voor dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst gaat in op vrijdagmiddag 18.00 uur en duurt tot maandagmorgen 8.00 uur. Tijdens de weekend dienst is er bij de dienstdoen de arts spreekuur voor spoed gevallen op zaterdag en zon dag van 11.30 tot 12.00 uur en telefoon (01115) 1861, neemt van 16.30 tot 17.00 uur. Dokter F. J. J. Buytcndyk, Bruinissc tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg, en dokter Speelman. Tandarts P. A. J. Bruynzccl, Karnc- melkvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693. De weekeindedienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen, n.l. zaterdag- en zondagmiddag van 17.00 lot 17.30 uur. Zuster C. P. v. d. Berg, Bergstraat 1, Bruinisse. Telefoon (01113) 1828, heeft dienst voor Duive- land en Bruinisse. Zuster v. d. Haven, Haamstede, lel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. DIERENARTS Dierenarts S. Bcrgsma, Zierikzee tel. (01110) 2180, heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. APOTHEEK Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18, is op zater dagen geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondagen van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcentrum Noord- cn Midden-Zeeland tel. (01100) 14444. Vrijdag 29 september C.J.V.-kampeer terrein, Rampweg; dag van Alg. Ned. Invalide Bond; v.a. 9.00 uur. Oostcrland Garage Ista, Open Huis 10.00-21.00 uur. Zaterdag 30 september Zierikzee Vertrek bus PvdA haar demonstratie Rotterdam, 10.30 uur. Concertzaal-bioskoop;. „Slap Shot"; 20.00 uur. Westerschouvven Vuurtoren, 13.30 uur, exkursie duin gebied. Rcncssc Herv. kerk, start herfstwandeling Bond voor Opziehzelfstaanden, ook voor kinderen, 14.30 uur. Nieuwcrkerk Dolfijn-Disco-Swimming; 14.00 uur. Obsterland Garage Isla, Open Huis 1Q.00-21.00 Zondag 1 oktober Zierikzee Concertzaal-bioskoop; „Slap Shot" 20.00 uur. Maandag 2 oktober O.L.S. 't Meetje, vergadering school raad openbare scholen Midden- schouwen, 20.00 uur. Noordgouwe Ver.-gebouw, 20.00 uur*1 bespreking publiek-opbouwwerker. Dinsdag 3 oktober Zierikzee Geref. Kerk, 20.00 uur, gezamenlijke ledenvergadering ARP, CHU en KVP. Peuterzaal „dé Lichtboei" (Poststraat 37); kursus voor lëidstèrs van péu- terspeelzaïen; 20.00 liür. Bovenzaal Gerëf. kerk, 20.00 uur, CDA ledenvergadering. Huis van Nassau. Vér. Oud-leerlin gen T.W.C. 20.00 uur. Renesse Het 'Trefpunt, bejaardensoos, 16.00 uur. Kerkwervè Konsistorie Herv. Kerk, 19.30 uur, kursus zondagsschoolleiding. Brouwershaven Verenigingsgebouw: Bejaardengym- nastiek; 10.00 uur. Woensdag 4 oktober Zierikzee „De Woelwaters" Open huis. 10.00- 12.00 uur; St.-Domusstraat; Gereformeerde Vrouwenkontaktgr.oep20.00 uur. „Wapen van Zeeland", 19.30 uur So ciëteit. „Trouw moet blijken". Herv. Kerk, vergadering Herv. Vrou wengroep, 14.00 uur. 19.00 uur Meisjesklub, Chr. Geref. kerk. Nieuwcrkerk Hervormde kerk: Zangavond; 20.00 uur. Donderdag S oktober Zierikzee De Zeeuwse Herberghe, 19.30 uur, openbare vergadering Stichting Jeugd. Ouwerkerk/Duivcland Dorpshuis: N.B.P.-avond met lezing en film; 19.30 uur. Vrijdag 6 oktober Zierikzee School Nieuwe Bogerdstraat, 19.00 uur, Bazar „Kunst en Eer". Gereformeerde kerk, opening Ker ken konf er entie, 19.30 uur. Kcrkwcrvc Algemene vergadering (bazar/rom- melmarkt) in Konsistorie Herv. kerk, Ring, 20.00 uur. Zonnemaire Café-restaurant Bommcnede, Bond van Opziehzelfstaanden, open avond met volksdansen en dia-vertoning, 20.00 uur. Zaterdag 7 oktober Zierikzee School Nieuwe Bogerdstraat, 10.00 uur, Bazar „Kunst en Eer". Maandag 9 oktober Middelburg Provinciehuis, vergadering kommis sie voor ekonomische aangelegenhe den, 16.30 uur. Dinsdag 10 oktober Zierikzee Raadhuis. Vergadering gemeente raad Middenschouwcn. 19.30 uur. Haamstede Graaf van Haamstede, Lezing Huis vrouwen, 19.30 uur. Konsistorie Herv. Kerk, 19.30 uur, kursus zondagsschoolleiding. Donderdag 12 oktober Zierikzee Rechtswinkel, Havcnplein 24, 19.00- 20.00 uur. Drcischor Dorpshuis, 20.00 uur, openbare bij eenkomst Rmuwse vrouwenraad. O uwer kerk Start trimgrocp Dorpshuis, 20.00- 21.00 uur. Vrijdag 13 oktober Middelburg Statenzaal, vergadering provinciale staten van Zeeland, 10.00 uur. Zaterdag 14 oktober Zierikzee Café-restaurant De Witte Raaf, Bond van Opziehzelfstaanden, kof- fie-uurtje vanaf 15.00 uur. Peuterzaal „De Lichtboei"; kursus voor leidsters van peuterspeelzalen; 20.00 uur. Bruinissc „Onze Hoeve" (Aquadelta); dans avond met Les Frères Coty; 20.00 uur. Restaurant „Sailor's Inn"; Swingen de Avond; 20.00 uur. Dinsdag 17 oktober Renesse Bowlingcentrum, Bond van Opzieh zelfstaanden, bowlen, 20.00 uur. Kerkwerve Konsistorie Herv. Kerk, 19.30 uur, kursus zondagsschoolleiding. Vrijdag 20 oktober Zonnemaire Café-restaurant Bommenede, Bond van Opziehzelfstaanden, open avond, 20.00 uur. Maandag 23 oktober Nieuwerkerk Wijkgebouw, 14.30 uur, moeder-kleu- tërkursus. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Telefoonnrs. na half zes Redaktie (01110) 4669, (01110) 2227 Advertenties (01119) 660 Bezorging (01119) 660 De herfst - ingetreden inrhiddels - stemt tot nadenken eri (een beetje) terugdenken en zo kom ik bij het, ook in deze tijd nog, of weer, aktuele onderwerp: de suikerbiet. De suiker biet speelde al vroeg een voorname rol, mitsdien deze ooit door Napoleon ge-introduseerde landvrucht, uitste- kend voedsel was (en is) voor ko nijnen. In die typische agrarisch ge stempelde ambiance van toen, had „iedereen" konijnen en als de herfst met veel slik, koeienhopen, mest, nevel .en druilerigheid was ingetre den, ging het er om de wintervoor raad voor de lieve knagertjes veilig te stellen. In die tijd hadden de boerenwa gens nog hun oude vorm, met een achterschot en luchtbanden waren er nog niet. Als gevolg van deze ge lukkige omstandigheid klotsebotsten de wagens over het ook lang niet gladde plaveisel en dat betekende op zich al een soort garantie voor een vrij grote afstort van bieten, tij dens het vervoer. Lang niet genoeg echter, want de natuurlijke val werd door horden schoolkinderen onmiddelijk geraapt en kunstgrepen waren derhalve no dig, om de aanvoer wat konstanter en de produktie wat groter ie ma ken. Daartoe werd de z.g.n. „werp- pee" gebruikt. De werppee - af komstig van een eerdere expeditie - moest met kracht tegen de voorraad op een boerenkar gestapelde bieten tworden geworpen en dan bestond een gerede kans op een extra af stort van bieten, die anders was uil- gebleven. Een enkele keer gebeurde het echter, dat de werppee op die stapel bleef liggen en dat ivas dan van de hele groot pech. Na de bieten kwamen de voer mangels, grote supervruchlen. Wal roomsoezen zijn voor mensen, zijn voerniangels voor konijnen. Maar die mangels waren doorgaans veel zorgvuldiger op de wagens opgestapeld. Van door schokken spontaan afglijdende exemplaren, was nauwelijks sprake. Eventuele toepassing van een werpmangel zou geen effekt hebben gehad en door dit alles werd de toe te passen tech niek mateloos gekompliceerd. Kunst was met één arm aan hel achterschot van de wagen Ie gaan hangen; zich iets op te trekken en vervolgens met een gerichte zwaai met dc andere hand, een voerman gel van de wagen te tillen. Het mo reel van dc tiller kreeg een gewel dige impuls, als hij succes had maar meestal ging hel fout, ook al door toedoen van de de paarden voortdrijvende boer op de wagen- bok. Hp riep en schreeuwde zelfs en een enkele maal wierp hij hoe ironisch kan het leven zijn - een biet of een mangel naar de opere rende dief. Dal kon bij een misschot weer een voordeeltje opleveren, dat de boer niet had bedoeld, want dc werpmangel van de boer werd on middelijk geraas l. Zo ging dal in vroeger lijd. toen de landbouw nog folkloristische trekken vertoonde, die de mechani satie heeft wggevaagd. Hel was niet allemaal koek en ei, ook in die tijd niet, maar de herinnering heeft heel lollige dingen achtergelaten, herfsti ge dingen rond „de biet" bijvoor beeld! SCH l FR KI LAND NI AN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 2