Een illusie armer Stilaan sprake van wijziging kwaliteit van het drinkwater amro bank roJ Kritiek van Den Uyl Het vliegtuigongeluk in de V.S. Drie nieuwe gevallen van polio Neutronenbom onverteerbaar voor Aantjes DE ZOMERTIJD LOOPT AF OP ZONDAG 1 OKTOBER Schrijven W.M.Z. Neem een salarisrekening bij de Amro. Want die doet nu wat extra's voor mensen zoals jij. ZIEIUKZEESCHE NIEUWSBÓI)E Donderdag 28 september 1978 Nr. 22378 9 Advertentie GOES, 27-9. In een schrijven van de Watermaatschap pij Zuid-West-Nederland aan de kolleges van h. en w. van de gemeenten op SchouwenjDiiiveland, wordt be richt gedaan van wijzigingen van de kwaliteit van het drinkwater. Die kwaliteitsverandering hangt samen met de opeenvolgende fasen van de infiltratiewerken in de boswachter^ VVestenschouwen. Hierby valt een drietal fasen te onderscheiden: I) van juli '77 tot juli '78; II) van juli '78 tot juli '79: III) vanaf mei 1979. Fase I is thans achter de rug en fase II is aangebroken. ARKEL, 27-9. PvdA-fraktieleider Deri Uyl verwijt de regeringspartijen CDA en WD „onverantwoordelijk gedrag" op een partijbijeenkomst in het Zuidhollandse Arkel zei hij: „eerst haalt Wiegel een hoeksteen weg uit bestek '81 door de bezuini ging op de ambtenarensalarissen op de helling te zetten, vervolgens rea geert Aantjes met de aankondiging dat het CDA de korting op de sociale uitkeringen niet ziet zitten". Volgens Den Uyl vluchten de twee partijen voor het pijnlijkste deel van hun. bezuinigingsoperatie. SAN DIEGO, CALIFORNIE, 27-9. In het vliegtuigongeluk van maan dag boven de stad San Diego in Ca- lifornië dat aan 151 mensen het le ven heeft gekost, is dinsdag een nieuw element ingevoerd. Een woordvoerder van de dienst voor de burgerluchtvaart in Washington deelde mee dat een tweede vlieg tuigje dat vloog in de buurt van de plaats waar de Boeing en de Cessna botsten, de gezagvoerder van de Boeing in de war kan hebben ge bracht. LEIDSCHENDAM, 27-9. Bij het ministerie van volksgezondheid zijn opnieuw drie vermoedelijke gevallen van polio gemeld. Het betreft een 16-jarige jongen en een 12-jarig meisje - broer en zus - uit Neerijnen (iets ten noorden van Zaltbommel) en een 8-jarige jongen uit Waarden burg (gemeente Neerijnen). De drie kinderen zijn opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht. Het meisje heeft lichte verlammingsver schijnselen, bij de jongens zijn geen verlammingen gekonstateerd. De drie waren om godsdienstige redenen niet tegen polio ingeent. ZEIST. Paul Bocuse, grondlegger van de nouvelle cuisine", presen- teerde in Zeist de Nederlandse uit gave van hel boek „De nieuwe Franse keuken". Op de foto de auteur met zijn boek, temidden van kollega's. In de periode van fase I is de kwaliteit van het afgeleverde water vrij konstant gebleven, mede dank zij de relatief koele zomer, waardoor het verbruik slechts incidenteel bo ven de maximum-kapaciteit van de bestaande zuiveringsinstallaties is gekomen. Thans bevinden wij ons in periode II. Op 30 juni 1978 is het eerste Ha ringvlietwater ingelaten in de infil- tratievü'ver van de Boompjesput ter aanvulling van liet natuurlijk grond water in het wingebied. Het geïnfiltreerde Haringvlietwa ter is sindsdien langzaam in het zandpakket doorgedrongen. Half september zijn de eerste sporen van het infiltraat bij de ring van win-* ningsputten rond de vijver waarge nomen en het nu geleverde drink water begint een lichte smaakver- andering te ondergaan. Andere samenstelling Zoals reeds eerder gemeld is het infiltratiewater van een andere sa menstelling dan het natuurlijk grondwater en de zuivering ervan tot drinkwater vereist een aangepaste installatie. Zoals bekend is deze in aanbouw maar kan niet eerder dan in mei 1979 gereed zijn. Tot die tyd kan het geleverde drinkwater dus af en toe een gerin ge smaakafwljking hebben, welke echter zo gering zal zyn, dat voor schade aan de gezondheid niet ge vreesd behoeft te worden. Bovendien zal ernaar gestreefd worden het smaakhoudende infil traat met een zodanige hoeveelheid natuurlijk grondwater te vermen gen, dat het smaakbezwaar tot een minimum beperkt zal blijven. Een ander ongerief zal zijn een geleide lijke toename van de hardheid, van 13 graden Duits tot ongeveer 14-15,5 graden Duits. Dit ongerief zal van blijvende aard zijn zolang de minister van volksgezondheid geen standpunt over de toelaatbaarheid van onthar ding van drinkwater heeft ingeno men, aldus het schrijven van de W.M.Z. DEN HAAG, 27-9. In het geval de NAVO besluit tot aanvaarding van de neutronenbom, zal het CDA het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO ter discussie stellen. Dit zegt de CDA-fraktieleider mr. W. Aantjes deze week in een inter view in het weekblad Hervormd Ne derland. Volgens Aantjes zal de discussie over het neutronenwapen opnieuw losbarsten als publikaties in H.N. juist zijn, dat Amerika langs een technische omweg reeds de volgende maand met de produktie van de neu tronenbom begint. De nieuwe metho de om de bom te fabriceren berust op toevoeging van neutronenelemen ten aan speciaal daartoe gefabriceer de „gewone" kernbommen. Dit zou binnen enkele uren te velde kunnen gebeuren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Volgende maand brengen leden van de Tweede Ka merkommissie voor defensie werk bezoeken aan West-Duitsland en Amerika om zich te oriënteren op de komende vervanging van tanks van het Nederlandse leger. DE BILT. De Sowjet-Unie heeft gisteren een ondergrondse kernproef uitgevoerd op Nova Zembla. Vol gens de seismologische dienst van het KNMI in De Bilt, dat de explo sie omstreeks vier uur registeerde, veroorzaakte deze beving van de sterkte 6 op de schaal van Richter. UTRECHT. Het treinverkeer tus sen Amersfoort en Apeldoorn is woensdagmorgen urenlang gestremd geweest als gevolg van een bliksem inslag. Daardoor raakten seinen, wissels en overwegen in de omge ving van Barneveld gestoord. DEN HAAG, 26-9. Als in de nacht van zaterdag 30 september op zon dag 1 oktober de klok om 03.00 uur weer een uur terug gezet moet wor den heeft Nederland voor de t%veede keer na de tweede wereldoorlog zijn zomer tijd gehad. „Dat heeft dit jaar zo weinig pro blemen opgelevert dat de kommissie zomertijd overweegt zichzelf 'naar op te heffen", aldus drs. A. A. H. C. von Onzenoort van het ministerie van c.r.m., dè sekretaris van de in terdepartementale kommissie-zomer tijd die de invoering van de zomer tijd heeft voorbereid en zich ook be zig houdt met de begeleiding van problemen die de zomertijd oplevert. Hij noemt het opvallend dat er dit jaar vrijwel geen reakties over de zomertijd zijn binnengekomen. „De zomertijd is dit jaar zo geruisloos verlopen dat we geen enkele aanlei ding hebben om er een onderzoek naar in te stellen", aldus Van On zenoort. Ongeveer hetzelfde 'beeld wordt verkregen van instellingen die direkt met de zomeiitijd te maken hebben. De landbouw Het Landbouwschap zegt dat de Nederlandse boer en tuinder al na de tweede keer met de zomertijd heb ben leren leven. Het Landbouwschap heeft alleen nog moeite met het eind tijdstip op 1 oktober. „Wij zouden graag zien dat dat tijdstip twee we ken vroeger komt te liggen. Want juist in die laatste weken heeft het vroege landbouwverkeer veel last van de ochtendmist", aldus een woordvoerder van het Landbouw schap. Een ander bewza"" van het schap is dat West-Duitsland de zo mertijd niet heeft ingevoerd. De boe ren in de grensstreken met onze oosterburen hebben nogal eens transportproblemen door het uur tijdverschil. Speciaal voor jou heeft de Amro het Plus Pakket. 1. Daarmee heb je een salarisrekening. 2. Plus een spaarrekening met 1% extra rente. 3. Je krijgt alvast een beginbedrag van f 7,50.* 4. En tijdelijk kun je een perfecte digitaal- wekkerklok kopen voor f 22,50. Een maand lang niet opvraagbaar. Amro Plus Pakket: voor 16 t/m 25 jarigen. BURUM. Staatssekretaris me vrouw Smit-Kroes heeft in het Friese Burum de tweede schotelan tenne voor telekommunikatie via satellieten in gebruik gesteld. AMSTERDAM. Bij de inval in de kwekerij in de Beemster is ook nog een hoeveelheid van vijf kilo amfe tamine in beslag genomen, aldus heeft de Rijkspolitie later op de dag nog meegedeeld. DEN HAAG. Beroeps- en ama- teurdansbeoefenaars hebben dinsdag op het Binnenhof demonstratief ge pleit voor een kans voor de dans. Er zal meer geld beschikbaar moetc-n komen om het dansgebeuren in ons land op peil te kunnen houden. DEN HAAG. Het Voorlichtings centrum Sociale Verzekering (VSV) heeft met drie nieuwe produkties zijn pakket voorlichtingsmateriaal ten behoeve van het onderwijs ge- kom pleteerd. Het zijn een film, een handboek en een werkboekje. AMSTERDAM. Een 24-jarige re chercheur van de Amsterdamse po litie is zijn pistool kwijtgeraakt tij dens een vechtpartij met zes tot ze ven mannen. UTRECHT. De Katholieke Amb tenarenbond KABO wil dat het mi nisterie van financiën nu eindelijk eens duidelijk is over de toekomst van 's Rijksmunt, de muntfabriek van de overheid in Utrecht. HILVERSUM. Het bestuur van de Veronica-omroeporganisatie fyeeft in overleg met zijn juridisch adviseur besloten minister Gardemers van c.r.m. woensdag te sommeren alsnog voor zondag 1 oktober een beslissing te nemen over het toekennen van de zendtijd op radio en televisie, die aan de C-status is verbonden. Wal biedt de BEELDBUIS VRIJDAG 29 SEPTEMBER NED. I: In het Grand Gala des en- fants toont een aantal kinderen hoe hun artistieke liefhebberij is uitge groeid tot een bezigheid van relatief hoog niveau. Daarna een special rond de succesvolle groep Pussycat gevolgd door Wordt u al geholpen? waarin het gerucht verspreid wordt dat er een vakature vrijkomt in de direktie. Mr. Rumbold ziet al een gouden toekomst voor zich. Kapitein Peacock ook trouwens, waift hij zou graag mr. Rumbolds plaats innemen. In de tweede aflevering jvan De da me van Duke street krijgt Lord Hen ry bezoek van majoor Farjeon, die uit naam van de prins van Wales komt vragen of Louisa een banket zou willen verzorgen waar ook de Duitse keizer aanwezig zal zijn. Het wordt een groot sukses. Tros Sport besteedt aandacht aan het Concours Hippique om de Tros Bokaal. Hierna volgt de dokumentaire Klopjacht in Nedersaksen. Tros Aktua volgt het eerste Nederlandse legerkorps tij dens een grote oefening waaraan 25.000 Nederlanders deelnamen. Na het gesprek met de minister-presi dent volgt het slot van Oost-wesr. Het fiktieve vraaggesprek wordt vanavond, gehouden met Guillaume Groen van Prinsterer. NED. II: In de laatste aflevering vaji Auto's en Mensen wordt getoond hoe de autofabricage zich splist in auto's voor minder bedeelden en voor de rijkeren. Het diskussiepro- gramma Nederlands elftal wordt ge volgd door All's Fair waarin Richard het helemaal niet eens is met het verhaal dat Charley onlangs in een damesblad heeft gepubliceerd. Ten slotte Vara-visie en het laatste deel van De negen slagen in de serie Lord Peter Wimsey. De smaragden zijn terecht en hel cryptogram is opge lost. Hierdoor valt Deacon onder de verdachten. VRIJDAG 29 SEPTEMBER NED. I: 10.30 Schooltelevisie; 18.50 Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Grand Gala des Enfants; 19.50 Pus sycat; 20.10 Wordt u al geholpen; 2C.40 De dame van Duke Street; 21.37 Journaal; 21.55 Concours hippique; 22.30 Klopjacht in Nedersaksen: 22.55 Gesprek met de minister-presi dent; 23.05 Oost-West; 23.35. Jour naal. NED. II: 18.25 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Auto's en mensen; 20.00 Jour naal; 20.27 Nederlands elftal; 20.57 All's fair; 21.22 Vara-visie; 22.12 Lord Peter Wimsey; 23.10 Journaal. ZATERDAG 30 SEPTEMBER NED. I: Het Toverpotlood begint al tekenend de middaguitzending en wordt gevolgd door een avontuur van het Poolse hondje Rexi. Daarna een speelfilm voor de jeugd, getiteld Emil het varkentje. De vooravond biedt weer een aflevering van de Love boat. Onder de gasten bevindt zich een zekere Isaac, die er de grootste moeite mee heeft zijn aan dacht gelijkelijk tussen zijn moeder en zijn vriendin te verdelen. Gopher beleeft een romance. Wim Bosboom presenteert vervolgens het spelpro- gramma Weet wat je deed. De drie bekende Nederlanders zijn dit keer Gerrie Knetemann, Willy van He- mert en Max van Egmond. Daarna een special rond de zanger Jim Croce, die in 1973 overleed bij een vliegtuigongeluk. Dan is het tijd voor Improvisaties. De sketches worden gespeeld door Femke Boer- sma, Donald Jones, Kika Mol, Ellen Rörman, Peter Römer, Piet Romer en dit alles met begeleiding van Po lo de Haas. Na het nieuwsbulletin volgt de film De kat met in de hoofdrollen Jean Gabin en Simone Signoret. De film handelt over de zestigjarige drukker Julien en zijn vijftigarige echtgenote Clémence, die vroeger een mooie acrobate was. Hoe goed hun huwelijk ook geweest mag zijn, veel is er niet van over. Clemence geeft zich over aan herin neringen aan het circus. Tenslotte leest Simon Carmiggelt voor uit eigen werk. NED. II: Professor Knobbel, de geleerde van de Bereboot heeft de geluidsslurper overboord gegooid omdat alle herrie er weer uitvloeide. Lorrelies kan nu op de zeebodem naar haar geliefde Jimmy Bril luis teren. Avro's Toppop wordt gevolgd door het derde en vierde tevens laat ste deel van de Bankiers. Drie za ken houdt de gemoederen op de bank bezig. Ten eerste zijn er valse creditcards in omloop gebracht, het geen de bank maandelijks duizenden dollars kost. Miles Easten vormt het tweede hoofdstuk. Hij wordt vrijge laten uit de gevangenis en met be hulp van de kontakten die hij al daar heeft opgedaan beweert hij in staat te zijn de maker van de valse creditcards op te sporen. Roscoe Heyward voelt het angstzweet op zijn voorhoofd parelen, wanneer het tot hem doordringt dat de miljonair Quartermain een grote oplichter is. De uitzending wordt besloten met de rubriek AVRO's Sportpanorama. ZATERDAG 30 SEPTEMBER NED. I: 15.30 Nieuws; 15.32 Tover potlood; 15.50 Emil en het varken tje; 18.50 De fabeltjeskrant18.55 Nieuws; 18.59 Love boat; 19.49 Weet wat je deed; 20.35 Jim Groce special; 21.00 Improvisaties; 21.37 Journaal; 21.55 De kat; 23.20 Simon Carmig gelt; 23.35 Journaal. NED. II: 18.40 Teleac; 18.55 Nieuws; 18.59 Bereboot; 19.05 Top pop; 20.00 Journaal: 20.27 De ban kiers; 22.45 Sportpanorama; 23.15 Journaal. In een half uur komen Jossa en - Driek alles te weten omtrent Petra. Op 22 juli 1945 wordt er in 's Her- togcnbosch een meisje geboren, dat aangegeven wordt door een kraam verzorgster en een priester. Want Petra heeft wel een moeder, maar over de vader is niets bekend. De moeder, Inge Zandbergen, is de avond tevoren bij een klooster, ge komen en heeft aangebeld. De non die opendoet, brengt haar bij de priores en deze konstateert, dat de bezoekstr hoogzwanger is. En ver neemt, dat ze door haar ouders uit huis is geschopt en geen onderko men bezit. De vrouw bevalt enkele uren na middernacht van een meis je. De moeder beslist, dat ze Petra zal heten. Waarom? Daar geeft ze geen antwoord op. Misschien heeft zc er een bedoeling mee, maar zegt het in ieder geval niet. Dus het kind wordt kort na de geboorte gedoopt en daarna aangegeven op het stad huis. Als de moeder weer in zoverre hersteld is, dat ze kan gaan, heeft ze nog altijd geen onderkomen. Een pater is naar haar ouders gegaan, maar die houden voet bij stuk en willen hun dochter en nog minder het onechte kind in huis hebben. Ze erkennen Inge, die meerderjarig is, niet meer. In het klooster kan de vrouw met het kind niet blijven, maar je kunt moeder en kind even min op straat zetten. Op een dag is de vrouw verdwenen, het kind ach terlatende. Dat wordt voorlopig ge plaatst in een kinderloos gezin in Orthen: Miel en Maria Kieftveen. Ze hebben een klein boerderijtje en zijn bereid het kind tot zich te ne men. Dat gebeurt dan ook. Enkele jaren later krijgt Miel een erfenis, verkoopt zijn spulletje in Orthen en koopt een wat groter bedrijf in Hat- temerbroek, dicht bij de IJssel, waar de grond beter is. En hier groeit de kleine.Petra op tot een volwassen vrouw. Hier leert zc een plaatsge noot kennen, met wie ze al spoedig goed overweg kan: een boerenzoon. Op negentienjarige leeftijd trouwt Petra met Evert, die bij het echt paar Kieftveen intrekt, want bij Evert thuis zijn nog meer broers en daar is later maar één bedrijf te er ven, dus Evert neemt met beide han den de kans aan om te zijner tijd als man van Petra, die de naam Kieftveen heeft aangenomen, het bedrijf over te nemen. Zo staan op dit ogenblik de zaken. Er is na jaren eindelijk een kind geboren: een doch tertje. Op dit moment is Petra met haar man naar de late mis. Best mo gelijk dat ze ergens een biertje zijn gaan drinken of even bij Evert thuis zijn aangegaan, want de laatste mis is nu onderhand wel uit. De man kijkt op zijn horloge en konstateert dat het half één is. Aan de hand van de popieren, die Jossa en Driek gevonden hebben, is de rest eenvoudig op te lossen. De natuurlijke vader is Dolf Prinssc, En waarom heeft Inge Zandbergen het kind Petra willen noemen? Omdat Dolf's tweede naam. Petrus was: Adolf Petrus Prinssc. Dolf heeft, lange tijd in het onzekere verkeerd waar zijn dochter terecht is geko men. Uit de brieven die het echt paar Voorhoud heeft gevonden, heeft men kunnen opmaken dat Inge ook na haar legale huwelijk met Dolf wel verteld heeft dat ze van hem nog een dochter heeft, maar dat zc werkelijk niet weet waar het kind terecht is gekomen. Als Dolf op on derzoek uitgaat, komt hij tot de ont dekking dat het klooster inmiddels is opgeheven en de zusters óf ge- door LEIDA GRAAFLAND storven óf hier en daar verspreid. De priester, die getuige was bij het aan geven van Petra Zandbergen, en haar waarschijnlijk ook wel heeft gedoopt, is eveneens overleden. Pas jaren la ter, toen Dolf al lang en breed was gescheiden, is hij te weten gekomen dat zijn dochter Petra opgevoed werd door ene familie Kieftveen, voorheen wonende te Orthen en nu in Hattemcnerbroek. Hij is er één keer op bezoek geweest, maar het echtpaar Kieftveen wenst Dolf Prinsse niet te erkennen als natuur lijke vader. Daarvoor kan Dolf im mers geen enkel steekhoudend be wijs aanvoeren? Hij heeft trouwens nooit geweten dat Inge van hem in verwachting geraakte, want hij was toen Den Bosch en omgeving be vrijd werd in militaire dienst, in welke tijd hij Inge leerde kennen. Later is hij ook nog anderhalf jaar in Indië geweest. Het enige wat hem toegezegd werd was: Zodra Petra meerderjarig is geworden, zullen we haar vertellen dat zc geen echte dochter van ons is en dan moet ze zelf beslissen of ze wil blijven of teruggaan naar haar echte vader en/ of echte moeder. Maar Petra trouwt al op negentienjarige leeftijd en dan komt uit dat ze geen Kieftveen heet, maar Zandbergen en dochter is van een ongehuwde moeder. Het geeft haar wel even een schok; verder ver andert er niets. Ze zegt op de dag van ondertrouw met Evert: „Ze heb ben zich al die jaren nooit wat aan me gelegen gelaten, dus ze bestaan niet meer voor me. Jullie hebben me opgevoed en mot liefde omringd, dus jullie blijven mijn ouders". wordt vervolg dl

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 9