De scholenbouw in Bruinisse heeft geldelijke gevolgen De YE 62 „Dingenis Jan" een bijzonder mosselvaartuig Kippevlees. maget;kaloriearm vlees, lekker vlees. In Zeeland werd met redelijk resultaat op zaad gevist Leerlingen krijgen (13 oktober) een eigen feestdag Kollege van b. en w. Bruinisse stelt goede ruil voor Beslissing over patio aan raad De mosselarij Aantjes over abortusvraagstuk Dolle-Minamunt in F.S. De af wasmachine Goede hond „Flitsen" uit het buitenland Proefvaart op Oosterschelde BRUINISSE, 28-9. Het stichten van een viertal nieuwe schoolgebouwen te Bruinisse, heeft uiteraard nogal wat financiële konsekwenties, die niet direkt tot de stichtingskosten behoren, maar die daarmee toch ver bonden zijn. Advertentie Zo heeft de staatssecretaris van het ministerie van onderwijs bepaald, dat de waarborgsommen ad f 22.338,75 binnen een maand aan het Kleuterschoolbestuur moeten worden terug gegeven, nu de kleu terscholen gelntregcerd zjjn met het basisonderwijs, in een nieuw gebouw. DEN HAAG, 27-9. CDA-fractielei- der rar. Willem Aantjes vindt dat de CDA-bewindslieden in het kabinet zich zullen moeten voegen naar het abortus-wetsontwerp van CDA-mU nister van justitie De Ruiter en zijn VVD-collega Ginjaar (volksgezond heid). „Het lijkt me nauwelijks denk baar dat het niet aanvaarden van het voorstel door andere bewindslieden zonder gevolgen voor De Ruiter zou blijven". Aldus Aantjes deze week in het weekblad Hervormd Nederland. WASHINGTON, 27-9. Het Amerikaanse congres heeft dinsdag zijn goedkeuring ge hecht aan de aanmaak van een nieuwe munt van 1 dollar met de beeldenaar van Susan B. Anthony, die daarmee de eerste vrouw wordt die op een Amerikaanse munt of bank biljet prijkt Susan Anthony leidde in de vorige eeuw de strijd van de Amerikaanse vrouw voor het verkrijgen van stemrecht. De keerzijde van de nieuwe munt zal de eerste landing op de maan van Amerikaanse as tronauten in 1969 eren. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Het Nederlandse Ro de Kruis heeft woensdagochtend met een KLM-yliegtuig ruim zevendui zend kilo melkpoeder naar New Del hi verzonden voor hulp aan de slachtoffers van de overstromingen in India. Dertig miljoen mensen z\jn daardoor in al of niet ernstige, mate getroffen. De nieuwe Bruse scholen BRUINISSE, 25-9. De leerlingen van de vier scholen (onder één dak) z\jn blij met hun nieuwe school en - zij willen dat dan ook zichtbaar la ten blijken. Allereerst is er dan de feestelijke opening op 12 oktober en de volgen de dag 13 oktober zal men onder het oude motto: „Mijn leren is spelen" voor een groot gedeelte wijden aan Bruinisse en de twee pijlers waarop de samenleving van de gemeente is gebouwd: de visserij en de rekrea- tie. Men zal zelfs op school eten, waarbij „vis op de dis" het hoofd gerecht zal zijn. BRUINISSE. 28-9. Door het En gelse bombardement van Bruinisse op 7 januari 1945, verdween een groot deei van de westelijke gevel van de Oudestraat met inbegrip van het gemeentehuis. Merkwaardiger wijze bleven toen echter „de Klei ne Mossel", en het daarnaast liggen de pandje, gespaard. AI was in de loop van de jaren voor de oorlog de karakteristieke trapgevel vart de winkel waar eerder dc wed. T. van den Berge-Jumelet en later haar zoon Wolfer van den Berge een kruidenierszaakje annex tacha rijn ha netel uitoefende. ver bouwd, het is ongetwijfeld een deV oudste huisjes van Bruinisse. Rui! Dc gemeente wil nu met de firma Verder moet aan de kleuterschool nog worden terugbetaald het meer dere dat deze school toekomt inzake de ministeriële vergoeding. In het voorschot is wel rekening gehouden met een normbedrag van f 3675,- per lokaal, maar is het gemiddelde aantal kleuters berekend op 113 1/3. Het werkelijk aandeel is 118%. De vergoeding per kleuter is f 65,-. Het nog uit te keren bedrag f 635,88. De peuterspeelzaal De Krukels leende indertijd een bedrag van f 5.836,43 voor de aanleg van een centrale verwarming in het aan de peuterzaal ter beschikking gestelde gebouw. Nu de Krukels zijn verhuisd naar de dependance van de o.l. school aan de Dr. de Kockstraat, moet de overeenkomst van de geldlening pro resto, groot f 4669,15, worden ont bonden. Patio En dan de Patio, die In het nieu we scholenkomplex is ingebouwd. De scholenbouwers Gebrs. Verschoor te Pernis hadden daarvoor f 15.812,- geraamd, maar het architektenburo, dat er kennelijk wat moois van wilde maken, heeft hier gedacht aan een ruimte die niet alleen 2oals gebrui kelijk, met planten enz. is opgesierd. Men wil er een plek van maken, waar een buitengebeuren kan plaats vinden in de vorm van spelletjes, het opvoeren van toneelstukjes en zovoorts, die dan door ongeveer vijf tig kinderen, die amphitheatersge- wijs rond de patio een zitplaats vin den, kunnen worden bijgewoond. De kosten worden daardoor echter f 26.668,-; een overschrijding van f 11.856,-. Overschrijding De oorspronkelijke raming ad f 2.526.214,80 (zonder patio) zijn ech ter al overschreden met f 20.594,83. Rekent men de rentebijschrijving tijdens de bouw bij het verbouwde bedrag - een manier van berekening die meestal bij dergelijke werken wordt toegepast - dan komt men bij de uitvoering van de bouw mét de „aangeklede patio" op f 2,603.629,63. AMSTERDAM. FNV-voorzitter W. Kok heeft woensdag de regering uit gedaagd, ir? plaats van een gemak zuchtige aanval te doen op de ge meenschapsvoorzieningen, haar ver antwoordelijkheid zo op te vatten, dat ze gericht de strijd aanbindt te gen de werkloosheid, de sociale ze kerheid. veilig stelt en de zeggen schap van de werknemers vergroot. Tentoonstelling Er komt een tentoonstelling over beide onderwerpen; in alle klassen gaat men 'verder opdrachten uitvoe ren en op meer dan één manier zal dc nieuwe tijd (de tijd met de nieu we school en de mogelijkheden daarvan) in het midden van de be langstelling staan. Maar ook de oude school wordt niet vergeten en de mogelijkheid wordt onderzocht leg puzzels te laten maken van de oude scholen. Het gemeentebestuur stelt aan de raad voor een krediet van f 1.875,voor (375 leerlingen a f 5,—) te verlenen om de gedachten van de onderwijzers te verwezenlij ken. Maaskant een merkwaardige ruil aan gaan. Maaskant is eigenaar van het oude huisje. Deze firma heeft, om wat meer kantoorruimte te Krij gen, het oog laten vallen op het ver plaatsbare kantoor, dat enkele jaren de Teenische Dien9t Bruinisse-Scha- rendijke huisvestte naast hert ge meentehuis. De firma Maaskant wil nu het pandje aan de Oudestraat, annex een strook grond die de gemeente nodig heeft om de eensgezinswoningen aan de Beursstraat te kunnen bouwen, ruilen, tegen het uitneembare kan toor. Als de gemeente het kantoor gebouwtje aankoopt vart de geza menlijke, technische dienst en de ge meenteraad donderdagavond de ruil overeenkomst goedkeurt zijn alie partijen tevreden. Ook schoenmakerij de Zeeuw want die blijft in het pand gehuisvest. Het gemeentebestuur heeft inder tijd een bedrag van f 2586.355-, voor de bouw beschikbaar gesteld en de zaak wordt daardoor f 17.275,- duur der dan was geraamd. „Maar", zegt het gemeentebestuur „we mogen de begroting overschrijden met lu/o vol gens de regeling voor z.g. dekoratie- ve werken". Het woord is daarvoor nu aan de gemeenteraad donderdag avond (vanavond). DEN HAAG. Het ingenieursbu reau Crawlford en Russel in Den Haag heeft bij het arbeidsbureau een ontslagaanvraag voor 95 perso neelsleden ingediend. De bonden zullen hiervan woensdag op de hoogte worden gesteld. DEN HAAG. Binnen een maand zal minister Beelaerts van Blokland drie Nederlandse architecten dc op dracht verstrekken voor het eind van volgend jaar met ontwerpen te ko men voor een nieuw gebouw van dc Tweede Kamer. DEN HAAG. Glastuinders moeten van 1 oktober a.s. af een halve cent per kubieke meter meer betalen voor de hoeveelheid aardgas, die ze in hun bedrijf boven de 30.000 kubieke me ter per jaar verbruiken. De prijs van dit gedeelte komt op 15,4 cent per kubieke meter. UTRECHT. De Utrechtse politie heeft een 23-jarige man uit Nieuwe- gein gearresteerd die in de afgelo pen maanden met luchtdrukgeweren, waterpistolen en klappergeweertjes zeven overvallen pleegde op banken, postagentschappen en uitzendbu reau^. Hij maakte daarbij totaal bij na 200.000 gulden buit. RóIJSWIJK. De Nederlandse Var kenshouderij dreigt in moeilijkheden te komen als de invoerbelasting op veevoedergrondstoffen van buiten de EEG omhoog gaat. De graanprodu- cerende EEG-landen willen dat om hun eigen prijs en afzet op te kun nen vijzelen. ROTTERDAM. Een 53-jarigedi- rekteur is op de Coolsingel in Rot terdam van f 15.000 beroofd. Het géld, dat in een enveloppe in zijn binnenzak zat, bleek te zijn gerold, nadat twee mannen tegen hem aan waren gelopen. AMSTERDAM. Bij een inval in. een kwekerij in de polder de Beem- ster ten noorden van 'Amsterdam heeft de rijkspolitie vierduizend kilo hasj. in beslag igenomen. De handels waarde wordt geschat op acht mil joen gulden. DE1S( BRIEL. Burgemeester C. J. de Ronde van Den Briel heeft de kiel gelegd voor een nieuw geuzen- schip voor het stadje. Het schip, dat dienst gaat doen bij de jaarlijkse 1 april-fëesten, moet in maart „in de vaart komen". DEN HAAG. Het personeel van de Total raffinaderij te Vlissingen heeft in een brief Prins Bernhard verzocht „al zijn invloed" aan te wenden om de dreiging van een sluiting van hun bedrijf weg te nemen. EINDHOVEN. Uit een fotozaak in de Eindhovense binnenstad is in de nacht van maandag op dinsdag een partij kamera's gestolen Ier waarde van f 50.000,-?-. Een ruit aan de ach terzijde van het pand bleek te zijn verwijderd. UTRECHT. Een centraal orgaan tarieven gezondheidszorg (COTG) zou geen taak moeten krijgen op het terrein van lonen en inkomens in dc gezondhendszorg. Het zou zich louter moeten bezighouden met het beoor delen van tarieven en daarbij dienen lonen en inkomens een gegeven te vormen. Dat is de mening van staats secretaris Veder-Smit (volksgezond heid). DEVENTER. 160 personen uit alle delen van de wereld zullen vrijdag, zaterdag en zondag in Deventer deelnemen aan een Albert Schweit zer symposium. „Eerbied voor het leven", de lijfspreuk van de ver maarde Zwitserse zendingsarts Al- bert Schweitzer is het centrale the ma van het symposium. APELDOORN. Wanneer de plan nen van de BASF-groep voor de reorganisatie in Nederland door gaan, zullen er bij de dochteronder neming Remmert Holland BV in Apeldoorn dertig arbeidsplaatsen wegvallen. Dit heeft de direktic van Remmert Holland BV woensdag meegedeeld aan de ondernemings raad van het bedrijf. UTRECHT. Comelis van den Brink's Tapij if abrieken BV cn Keij- zer Carpets BV, de tapijtfabriek die „Keijzer Bonaparte Tapijt" produ ceert, is woensdag dicht gegaan. Dc circa 45 werknemers van het be drijf hoeven niet meer op hun werk terug te komen. RIJSWIJK. 27-9. Dc ene afwas machine verbruikt veel meer water dan de andere, zonder dat de vaat daardoor schoner wordt. Met water en elektriciteit springen de meeste afwasmachine niet erg zuinig om. Een vaatwas met dc machine kostinklusief afschrijvingskosten ongeveer vijfmaal zoveel als een vaatwas met de hand. Alleen aan waterstroom en afivosmiddel kost een vaatwas met de machine al 83 cent. Deze kanttekeningen maakt de stichting Vergelijkend watcronder- zoek na een test van dertien veel verkochte afwasmachines. ZEIST. In de eerste acht maanden van dit jaar heeft Nederland voor 964 miljoen gulden aan pluimvee- houderijprodukten aan het buiten land verkocht. Hiervan heeft 389 miljoen gulden betrekking op de eiersektor. ROTTERDAM. De PvdA verwacht 6.000 deelnemers aan de landelijke manifestatie die zij aanstaande za terdag in het Rotterdamse Ahoy- sportpaleis organiseert tegen de plannen van het kabinet Van Agt. DEN HAAG. De Constantijn Huy- gensprijs (f 8.000,voor dit jaar is toegekend aan Elisabeth Eybers, de Zuidafrikaanse dichteres die al meer dan 15 jaar in Amsterdam woont. CANNES, 25-9. Een ouder i echtpaar in het Zuidfranse i Cannes weet sinds zaterdag i dat de waakhond die hij don- i derdag had gekocht, inder- i daad een goede koop is ge- i weest. i Het echtpaar ging vrijdag- i avond uit en liet de hond achter om op de woning te passen. Bij terugkomst bleek i de hond nog niet goed te we- i ten wie zijn nieuwe bazen i zijn, want hij weigerde het i echtpaar de toegang tot de i woning. Na enkele vergeefse pogin- i gen de hond tot andere ge- ,i dachten te brengen, werd de |i politie gebeld. Deze stelde een i „beleg" in maar de hond wist 11 van geen wijken. Pas na zes i uur slaagde een dierenarts erin het dier met een spuitje i te verdoven. NEW YORK. De Verenigde Staten en Vietnam hebben vorige week vrijdag een niet aangekondigd ge sprek gehad over problemen die de normalisering van hun betrekkingen in de weg staan, zo heeft een Ame rikaanse woordvoerder woesdag in New York meegedeeld. NEW YORK. Berichten als zou de Amerikaanse regering hebben beslo ten de neutronenbom in produktie te nemen zijn volstrekt onjuist. Er is geen sprake van dat deze kwestie nu speelt, aldus heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Cy rus Vance, zijn Nederlandse collega Van der Klaauw meegedeeld. BANGKOK. Een tropische storm woedde voor de tweede achtereen volgende dag boven Noord-Vietnam, terwijl in het zuiden van het land de hulpverlening op gang komt in negen provincies in de Mekong-Del ta die door grote overstromingen van de Mekong worden geteisterd. ZIERIKZEE/BRUINISSE. De twee dagen, maandag en dinsdag 25 en 26 september dat in de Zeeuwse Stro men naar mosselzaad mocht worden gevist, zyn voor hen die er aan deel namen, tegen de verwachting in, nóg lonend geworden. Er werd op onderscheiden plaatsen gevist, zij het dan dat het meest over jarig zaad betrof. De meesten slaag den er in behoorlijke hoeveelheden te vangen. Gevist werd onder meer op het Volkerak, tegen de Schermdam bij VANCOUVER. Na een ongeluk heeft zich een wolk chloorgas over een gebied van tien huizenblokken in het centrum van de Canadese stad Vancouver verspreid, waardoor dui zenden mensen moesten worden ge- evacueerd. KOPENHAGEN. Sinds 1957 zijn tienduizend kunstmanen gelanceerd en daar draaien er 4.600 van nog rond de aarde, waarvan 40 met een atoomkerninstallatie aan boord, zo heeft de Internationale Organisatie voor Burgerverdediging ICDO in Ko penhagen meegedeeld. GENEVE. De Wereldraad van Kerken heeft bekendgemaakt dat hij uit zijn speciaal fonds ter bestrijding van het racisme 434.000 dollar heeft toegewezen aan 29 bevrijdingsbewe gingen op de wereld. WASHINGTON/BEIROET. De Amerikaanse regering heeft een vre desplan voor Libanon ontwikkeld, zo heeft het televisiestation „ABC" la ten weten. „ABC" zegt dit' te hebben vernomen uit regeringskringen. Dinteloord en bij Willemstad. Op de hoek van het Slaak, zowel als in de Oosterschelde, op de Yersekp bank bij de vroegere oesterpercelen in de z.g.n. Broek van Lodijke. Uit Ziërik- zee werd door enkele schepen ook nog met succes gevist bij Stellendam en Rockanje voor de kust van Goeree en omdat door de vloot op die ma nier overal verspreid werd gevist, werd met meer of minder geluk toch nog wat binnen boord gebracht. In oktober wordt opnieuw een dag gelegenheid gegeven in Zeeland te vissen. BEIROET. Syrische troepen waren woensdag in een artilleriegevecht ge wikkeld met christelijke militia in een voorstad ten zuidoosten van Bei roet. PARIJS. In Parijs wonende Iraan- se ballingen hebben laten weten dat Ayatollah RuhoIIah Khomeiny, een van de belangrijkste leiders van de tegen de Sjah gerichte campagne, in Irak onder huisarrest is geplaatst. SALISBURY. De overgangsrege ring in Rhodesië gaat schietkursus- sen organiseren voor de Afrikaanse plattelandsbevolking, opdat zij zich tegen guerrillastrijders kan bescher men. In vier tot acht weken kunnen ze leren strijd te leveren met de „in dringers die nu nog hun vrpuwen én dochters, hun oogst en hup bezittin gen roven". LONDEN. De Britse jeugd is in meerderheid voorstandster van her invoering van de doodstraf. Dit blijkt uit de resultaten van een represen tatieve steekproef onder jongeren tussen de 18 en de 21 jaar. sen waar ook op de ondiepe Wadden zee een zo'klein mógelijke diepgang een voorsprong betekent op dc kol lega's die hoger gelegen mosselzaad- banken niet kunnen bereiken of net niet óvér de „Abt" een hoge zaadrug of over andere ondiepten kunnen is 'aan alles gedacht om het zo éfficiëht mogelijk' te maken. 1200 tonnen mosselen Het kan daarom ook 1200 tonnen mosselen vervoeren en is gebouwd onder certificaat van de Scheep- vaartinspektie, wat betekent dat het de kortste weg buitenom over de Noordzee kan kiezen, een niet te ver waarlozen tijdsbesparing voor de vaart van de Waddenzee naar Yer- seke en omgekeerd. Verder zijn al lerlei andere technische nieuwighe den bedacht om de rentabiliteit te verhogen. De YE-62 in open water. BRUINISSE, 25-9. Op de Oosterschelde had na een geslaagde proefvaart, de overdracht plaats van de motorkotter YE 62 aan de opdrachtgever de firma Ph. Sinke, mosseltelcrs-mosselhandclaren te Yerscke, door de heer L. Padmos, die samen met de firma Suurmeijer te Foxhol, het schip heeft ontworpen en bedrijfsklaar gemaakt. Na deze overdracht werden de feli citaties uitgebracht door de vele aan wezigen aan boord, vertegenwoordi gers van hét bedrijfsleven, de scheep- vaartinspektie, de direktie Visserijen van het departement van landbouw en visserij, b en w van Reimerswaal en vele vrienden en bekenden. De YE 62 „Dingenis Jan" is een bijzonder schip geworden, omdat in de eerste plaats de stuurhut niet achterop maar voor op het schip is gebouwd. Het schip is uitgerust met een portaalmast, terwijl bij het la den en lossen van de mosselen, de roerganger vanuit de stuurhut, door middel van een gesloten televisiesys teem op de monitor alles kan zien wat in het ruim plaats vindt en ge beuren moet. Weinig diepgang Een mosselvaartuig moet stabiel zijn en zo weinig mogelijk diepgang hebben. Ballasttanks waren tot dus ver daarvoor het aangewezen middel. Door de nu gevonden bouwwijze cn een uitgekiend ballastsysteem, is het toevoegen van extra water in dc ballasttanks overbodig geworden, zo dat een diepgang is verkregen van 80 cm. Omdat het schip moet dienen om op de verwaterplaatsen te Yerseke vroegtijdig te kunnen vissen of los- Oud pandje tegen kantoorgebouw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5