Startsein Kerkenkonferentie 1978-1980: ,Op hoop van leven' Verdwenen hoefstal stond aan de Lammermarkt te Zierikzee Zangkoor opende winter- programina in „In 't Opper" Gemeenteraad Duiveland Op 6 oktober in Ger. Kerk Zierikzee Bijeenkomst voor iedereen Nieuw sluiskomplex voor Goes De Vara en Veronica Amsterdam kwaad op Wiegel STREEKNIEUWS Travalje op schilderij I MIDDELBURG/ZIERIKZEE, 28-9. In de Gerefor meerde Kerk aan de St. Domusstraat in Zierikzee wordt op 6 oktober het startsein gegeven voor de tweede Kerkenkonferentie 1978-1980 getiteld „Op hoop van leven". Gelijktijdig zullen ook in Teruenzcn en Middelburg bijeenkomsten worden gehouden die het begin van de konferentie in Zeeland aangeven. In Zierikzee spreekt op deze avond dr. L. de Liefde, vice-voorzitter van de Hervormde Synode een inleidend en opwekkend woord. Daarin zal hy duidelijk maken, dat niet de Raad van Kerken de konferentie houdt, maar dat juist datgene wat op het plaatselijke vlak gaat gebeuren het sukses van de konferentie zal bepa len. Verder zal een lid van de pro vinciale werkgroep een toelichting geven' over de kerkenkonferentie zoals die op Schouwen-Duiveland beleefd zou moeten worden en zal er allerlei informatiemateriaal te koop zijn en gelegenheid zijn tot een ont moeting met anderen waarbij idee- en kunnen worden uitgewisseld. Groepen kunnen worden gevormd en afspraken kunnen worden ge maakt. Als afsluiting van de bijeen komst wordt een liturgische viering gehouden met medewerking van een jongerenkoor. Aan do kerken wordt verzocht om op zondag 8 oktober aandacht te be steden aan deze Kerkenkonferentie. Ds. J. Eikelboom, gereformeerd pre dikant te Haamstede, heeft speciaal voor die gelegenheid een liturgische handreiking gemaakt. Beweging Hoop Om het gesprek ol dc aktiviteiten op gang te helpen komen en om er richting aan te geven is er hulpma teriaal gemaakt en wordt beschik baar gesteld zoals onder andere het boekje „Geroepen tot hoop". „Het moeten manifestaties zijn van geloofsbezinning en geloofsbe leving. Dat zijn zaken die ook aan gegrepen worden door mensen die op het breukvlak van de kerk leven. In de wereldtheologie leeft de theologie van dc hoop. Aan de ene kant van de wereld is de hoop het uitgangspunt om te overleven in een situatie waarin van leven nauwe lijks sprake is; in onze wereld met oorlog, geweld, honger en behoefte aan welzijn is ook behoèfte aan hoop". Aansluiting De heer Bergwerff, provinciaal jeugdwerkadviseur van de Her vormde Kerk weet uit eigen erva ring dat ook nogal wat jongeren aan sluiting zoeken bij een geloofswe reld en geloofsbeleving zoals die in het Franse Taizé te vinden is. Een aantal Zeeuwse jongeren was ook te vinden tijdens het jongerenconcilie De Kerkenkonferentie in Zeeland „Op Hoop van Leven" is, zo om schreef kontaktman Fred Bergwerff van de provinciale stuurgroep tij dens een perskonferentie in Mid delburg het „een beweging van het grondvlak rond een aantal thema's". Onder deze noemers zijn onder werpen te vatten als „Hoop doet Le ven", „Rekenschap geven van onze hoop", „Stijl van Leven" en „Samen leven op een kleine wereld met veel mogelijkheden" waarin mensen van uit hun eigen situatie tot een ge sprek kunnen komen. Door de konferentie lopen nameljjk de thema's hoop en nieuwe levens stijl, welk laatste begrip Bergwerff liever omschreven zag als: Messiaan se levensstjjk De konferentie zal niet star op één plaats worden gehouden. Tot nu toe zijn naast de kerken, negenhonderd groepen aangeschreven. „Kerkenkon ferentie is daar waar mensen in ge sprek zijn", aldus Fred Bergwerff. „Wanneer een kerkeraad zich be raad over de onderwerpen, wanneer jongeren er een dienst over houden, wanneer een vrouwenvereniging de thematiek hoop aan de orde stelt, wanneer de parochieraad een brief opstelt en uitdeelt, wanneer er op school over gepraat wordt en wan neer u kontakt zoekt met anders le venden ,en gelovenden, dan is dat kerkenkonferentie". in december 1977 in Breda waar ge praat werd over het thema „Plaat sen van hoop". Konfrontatie De konferentie zal niets statisch moeten hebben, maar integendeel een beweging moeten zijn die staat of valt met wat er aan de basis leeft en wellicht ook na 1980 nog door zal gaan. „Het is ook niet het monopolie van de kerken alleen. In Zeeland hebben we gekozen om met groepen vanuit hun eigen leefsitua tie interkerkelijk aan de slag te gaan. We hopen, dat men tot vragen komt die leiden tot een konfrontatie' met andersoortig geloof". In april 1979 zal de eerste fase van de konferentie - na de gesprekken op plaatselijke vlak - worden afge sloten tijdens een Zeeuwse kerken- dag waarin de verschillende leefvor men van gelovigen elkaar zullen ont moeten. Tijdens de tweede fase in 1979 en 1980 hoopt men via de kon ferentie een proces op gang te bren gen. waarin mensen met elkaar op zoek gaan naar wat gezamenlijk ge loof is en wat niet. Ervaringen Gehoopt wordt ook dat het moge lijk is door een verslaggeving vanuit de verschillende groepen ervaringen op tafel te brengen en te bundelen, waardoor wellicht een aantal zaken op het spoor gekomen kan worden. „Dat hangt echter af van de bereid heid van de groepen. Ze hoeven niet in een kaartsysteem". GOES, 27-9. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft dinsdag het licht op groen gezet voor de bouw van een nieuw sluiskom plex bij het Goese Sas aan de Oos- terschelde. Het huidige sluiskomplex is ongeveer 100 jaar oud en voldoet allang niet meer aan de eisen van veiligheid en de scheepvaart. - De minister heeft toegezegd de vervanging van de oude sluis te zul len betalen. Dat zal een bedrag ver gen van rond de 30 miljoen gulden. B en W van Goes hebben dit dins dagmorgen tijdens een bezoek dat zij aan minister Tuijnman brachten vernomen. Direct daarop gingen in Goes de vlaggen in top. Lichte lichting CHALONS-SUR-MARNE, - Oost-Frankrijk, 27-9. Als Frankrijk het voor haar ver dediging moet hebben van de tachtig jonge militairen die in een speciaal rijtuig reisden met de sneltrein Parijs-Nancy -Straatsburg, dan ziet het er somber uit. Onderweg werden de solda ten systematisch beroofd door vijf mannen van tussen de 20 en 25 jaar, die het rijtuig wa ren binnengedrongen. De mannen stuitten op weinig verzet en verlieten de trein ongestoord in Chalons-Sur- Marne in het oosten van Frankrijk. BRUINISSE. 27-9. Het bestuur van het Bejaardenverzorgingstehuis „In 't Opper" te Bruinissc. probeert jaar lijks een gevarieerd winterprogram- ma samen te stellen, om dc bewoners dc nodige verstrooiing en afwisse ling te geven. Het zangkoor „Vooruitgang Zij Ons Streven" te Oosterland was de eerste regionale vereniging die dit winter seizoen opende en zij werden welkom geheten door de voorzitter van de Bewonerscommissie de heer Joh. Boogert zelf uit Oosterland afkom stig. Het koor keurig gekostumeerd. opende met het bekende bondlicd „Een in geest en streven", een num mer dat het grootste deel van het tal rijk naar dc rckreatiezaal gekomen publiek niet onbekend was. In de pauze met een geurige kop koffie, werden talrijke vriendschap pen vernieuwd of gesloten en dc keur van liederen, die het grote koor ten gehore bracht, maakte de avond tot een succes. Tot slot werd door koor cn aanwezigen, het bekende „Er ruist lang de wolken", gezongen en gehoopt wordt dat het niet bij dit ene optreden blijft, zoals ook door de heer Boogert in zijn dankwoord naar voren werd gebracht. „Belangrijk is ook, dat de plaatse lijke kontaktmensen in de gaten houden wat cr in beweging is. Ik kan ine goed voorstellen dat zonder dat wij het weten, groepen bezig zijn met kerkenkonferentie". De provinciale stuurgroep onder leiding van Fred Bergwerff, heeft voor die groepen, kerken en andere belangstellenden, materiaal beschik baar zoals informatiepakketten, af fiches, boekjes, materiaal voor jon gerengroepen en onder andere de in de Wereldraad van Kerken bespro ken brochure: „Rekenschap geven van de hoop, die in je is". Het materiaal en inlichtingen zijn te verkrijgen b"ij het provinciaal Kerkcentrum 19, Middelburg, tele foon (01180) 15353. HILVERSUM, 27-9. De Vara is al les behalve gelukkig met de uit spraak van de Raad van State in zake Veronica en vindt, evenals trouwens de federatiepartners KRO en NCRV, dat de- VOO niet eerder dan 1 april 1979 de aan de C-slatus verbonden meerdere zendtijd op ra dio en televisie moet krijgen. Dit zei Vara-voorzitter Andre Kloos woensdagmiddag bij de pre sentatie van het wintel-programma van zijn omroep. Hij stelde daarbij, dat de minister de zwarte piet inzake het „hoe en wanneer" voor Veronica, die zij in een brief aan het NO,S-be- stuur heeft willen toespelen, maar zelf in handen moet houden. AMSTERDAM, 27-9. Minister Wie gel van binnenlandse zaken is in zijn brief aan de Amsterdamse raad over de negende wethouder in de hoofd stad „zijn bevoegdheid te buiten ge gaan". Want bij zijn overwegingen het besluit over de extra wethouder niet te vernietigen, heeft de minis ter „partijpolitieke argumenten" ge bruikt. Dit staat in een motie, die de Am sterdamse gemeenteraad woensdag middag aannam aan het eind van een debat over de brief. De raad stelt zich achter de afwijzende reactie van b. en w. op Wiegels schrijven, en „protesteert tegen de tendens in te grijpen in de autonomie van de raad", aldus de motie, die niet werd gesteund door alleen'de VVD-fractie. SEROOSKERKE Auto te water Langs de werkhaven Schelphoek parkeerde dinsdagavond A.G.P.M. v. D. uit Ouwerkerk zijn auto. Toen hij om 23.30 uur terug kwam was de auto verdwenen. De andere morgen bleek dat de auto door nog onbe kende oorzaak in de haven lag, het geen een behoorlijke schadepost be tekent. NIEUWERKERK Lampionoptocht Woensdagavond zag het er naar uit dat de „geplande" lampion-optocht ter gelegenheid van de zwemvier- daagse letterlijk en figuurlijk in het water zou vallen, vanwege de zeer ongunstige weersomstandigheden. Rond 19.50 uur werd het echter droog weer. Voorafgegaan door de Drumband „De Vierbannen" werd richting gezet naar het zwembad „Dolfijn". Daar stonden opgesteld het fanfarekorps van Nieuwerkerk, „Oefening en Uitspanning" in sa menwerking met het muziekgezel schap uit Bruinisse „Nu met Hope". Inmiddels waren vele kinderen al dan niet begeleid door ouders met de lampionnen ook naar het zwembad gekomen. Met de muziek trok het gezelschap met de vele lampjes het dorp rond. Het mag gerust worden vermeld dat ook dit programmapunt van de zwemvierdaagse, een sukses is geworden. OOSTERLAND Verkoopdag Zendingikrans Dc verkoopdag van dc gemaakte goederen door dc Zcndingskrans „Bid en Werkt" van dc Gcr. Ge meente is dit jaar een groot sukses geworden. Deze dag. die dinsdag jl. werd gehouden in het dorpshuis „Oosterhof" werd op gebruikelijke wijze geopend door ouderling, dc heer Matth. Stouten. Hij bedankte dc leden van het be stuur voor dc ijver door hen aan de dag gelegd bij het vervaardigen van de vele werkstukken. Hel bezoe kersaantal was zowel 's middags als "s avonds zeer bevredigend. Dc handwerken, speelgoed, zelf gebak ken babbelaars, boterkoeken, boe ken, planten, bloemen cn fruit enz. vonden dan ook gretig aftrek. Het uiteindelijke resultaat was zeer ver rassend. Met de inkemsten van het gehele jaar werd het bedrag van niet minder dan f 20.000,ontvan gen. Het bestuur is bijzonder blij met dit resultaat en dankt allen die tot het welslagen van deze verkoping hebben bijgedragen. In het bijzonder werd eén dankwoord gericht tot de middenstanders voor hun onder steuning met giften in natura. Ver der werd een kompliment gericht aan het adres van alle werksters en thuiswerkstex-s, die hel gehele jaar zo 'hun best gedaan hebben. De dag werd besloten met samenzang en dankgebed. Opbrengst kollekte Onder leiding van mevi-ouw R. Bal-Rotte werd dit jaar weer gekol- lekteei-d ten bate van het Prinses Beatrix Fonds, door de dames me vrouw R. Bolle-Slagei-, mevi-ouw J. Stouten-Bolle, mevrouw R. Beije- Boogert, mevrouw E. van der Maas- Rotte, en door de jongedames: Jan- nie Goudzwaai-d, Max'ja en Joke de Jonge. De opbrengst was f 318, waarvoor een dankwoord aan de ge vers en geefstei*s, en niet minder aan de leiding en de dames en jon- gedames-kollektanten. Open huis Garage W. C. Ista Zn. houdt he den (dondei'dag), vrijdag en zater- dag open huis. Iedereen wordt hier mee in de gelegenheid gesteld de iraaie Engelse showroom te-bezich tigen. Onder het scala Leyland wa gens bevinden zich de nieuwe Alle gro en twee modellen van Pi-incess. Iedei-e bezoeker kan meedoen aan een quiz en krijgt een Engelse ver rassing. BRUINISSE Vergadering „Helpt Elkander" Dinsdagavond 26 september ver gaderde te Bruinisse de Ned. Herv. Vrouwenvereniging „Helpt Elkan der-", ondei-leiding van mevrouw B. de Waal-Jumelet. Na het zingen van Gezang 217 2 en gebed, wei*d door mevrouw Keizer een bijbelinleiding over „De brede en de smalle weg", die werd afgesloten met het geza menlijk zingen van Psalm 119 17. Voor het tweede gedeelte had men mevi-ouw Van der Sluis-bij de Vaate Zieï'ikzee uitgenodigd, die over een groot aantal kleurendia's beschikt. Via opnamen van het bloemencoi'so te Zundert en de helaas verdwenen Zeeuwse klederdrachten kreeg de vereniging een aantal fraaie na tuuropnamen te zien. Het bleken voor het merendeel allemaal opna men uit eigen omgeving. Met stij gende verbazing begon men oog te krijgen voor onze eigen mooie om- (Vervolg van pag. 1) Bijzondere maatregel De heer A. van Klinken zei namfns de SGP-fi-aktie blij te zijn met deze subsidie. Hij uitte zijn bewondering voor de manier waarop de bevolking zelf al een groot bedrag bijeen heeft gebracht. De heer C. J. Hillebfand (PvdA) zag het wat anders. Niet, dat hij tegen deze renovatie van het kei'kgebouw was, maar hij zag wel de konsekwentie. Hij vreesde, dat wanneer deze kerk op financieel ge bied geholpen wordt, er straks meer zullen komen. „Wat zal daarvan het einde zijn", vroeg hij zich af. De voorzitter wees erop dat het hier om een bijzondere maatregel gaat. Men zal er geen gewoonte van gaan maken. Handenarbeid De handenarbeidklub in Nieuwei'- kerk krijgt, zo besloot de raad, een subsidie van f 500,Deze klub diende een vei-zock in om in aan merking te komen voor een rijksbij drage op grond van de intei'im-rijks- bijdi-ageregeling vrijwilligers jeugd- en jongerenwei'k. Op een verzoek om een rijksbijdrage wordt beslist door het ministerie van c.i\m. Voor echter een rijksbijdi-age of subsidie aanvrage wordt doorgestuurd naar het ministerie dient terzake een ge meentelijk standpunt te worden in genomen en te worden verklaard, of, en zo ja tot welk bedrag, een ge meentelijke subsidie wordt verleend. De rijksbijdrage bedraagt 100 procent van de door de gemeente verstrekte subsidie tot maximaal 50 procent van de kosten van de aktiviteiten, doch niet meer dan f 2500,per ge val. Indien de aktiviteitenkosten geving, niet weinig geamuseerd door het smeuiïge kommentaar. De dank van de presidente had dan ook aller instemming, waai-na gezamenlijk werd gezongen Psalm 62 1 en mevrouw Kik-Boudeling sloot met dankgebed. Vernieling en diefstal E.A.O. uit Bi'uinisse deed aangifte van vernieling van een ruit in zijn woning. Dit moet gebeurd zijn op 25 september. Tevens werd uit zijn woonhuis een luchtbuks ontvreemd waarmede de dadei-s (s) een buiten licht kapot sloeg(en). minder dan f 1000,bedragen komt het door de gemeente beschikbaar gestelde in deze kosten niet voor een rijksbijdrage in aanmerking. In dien de gemeentelijke subsidie min der dan f 500,bedraagt wordt geen rijksbijdrage verstrekt. De raad be sloot daai-om een subsidie van f 500 te verlenen voor het jaar 1978, wat het grensbedrag is voor het ontvan gen van een rijksbijdrage. The Fish Eenzelfde bedrag aan subsidie stelde de raad ook beschikbaar voor de jeugdsociëteit „The Fish" in Nieuwerkerk. Besloten werd ook om in verband daarmee een huurbedrag in rekening te brengen voor het ge bruik van de lokaliteit in de open bare lagere school in Nieuwerkerk van f 250 te beginnen met 1978. Voor 45 jaar ADVERTENTIE. Prijzen per me ter. Geruite stoffen 70 en 95 c. M. breed 75 cent, Satin Reversible, niuwe zijde in pracht kleuren 90 c.M. breed f 1,60, Armure diagonaal zuiveren wollen japon stof, 130 cm breed f 1,80, Loden stoffen, nieuwe kleuren f 2,20. ZIERIKZEE. Naar men ons mede deelt zal het Recherche vaartuig „De Zeehond" wederom alhier ge stationeerd worden. OUWERKERK. De gecostum- meerde korfbalwedstrijd met de an dere attracties hebben Zaterdagmid dag jl. volkomen aan hun doel be antwoord. Wij vernamen dat f 175 aan het Ouwerkerkse stormramp- comité kon worden afgedragen. OOSTERLAND. De zangvereni ging De Stem, des Volks gaf Vrij dagavond jl. een concert op de tent, dat zeer goed geslaagd is. Het koor dat 35 leden telt bracht de verschil lende nummers krachtig en zuiver ten gehoore. Het publiek was in grooten getale tegenwoordig, om het gezelschap te beluisteren. KERKWERVE. Ten overstaan van Notaris Van 't Haaff werd heden al hier publiek verkocht 1.69.50 H.A. bouwland aan den Kerkweg voor f 827,50 per gemet. ADVERTENTIE. Een flesch oude jenever f 4,Cognac f 3,Advo caat f 1,50, Schilletje f 1,Bor deaux f 0,75. ZIERIKZEE, 27-9. De tijd dat in Zeeland nog van échte paardekracliten gebruik werd gemaakt, ligt nog niet zo ver achter ons. Het was ook in die periode, dat in tal van Zeeuwse steden en dorpen een groot aantal rijtuig-, hoef- en ploegsmederijen was gevestigd. schilder een „travalje te Zierikzee" voorstelde. Toch bleek hét achteraf nog niet zo eenvoudig om de „geporti-etteer- de" hoefstal in Zierikzee te lokalise ren. Wijzigingen Karakteristiek was dan by zo'n smederij dc „stravalje" of „travalje": de vrijstaande (bv. Dreischor) of by de smidse aangebouwde hoefstal, waarin de paarden werden beslagen. Natuurlijk waren deze hoefstallen of tiavaljes ook in Zierikzee aanwe zig; de stad was niet voor niets een belangrijk centrum voor een uitge strekt agi-arisch gebied. Bekend was de travalje op de Sint Anthoniesdam i-echt tegenover de Korte Nobelstraat waar al in 1623 door een zekere Lie ven Claasse een hoefsmederij werd gevestigd. Over deze travalje is vrij Een foto van het verworven schil derij met daarop de Lammermarkt- travalje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) veel bekend dank zij een oude foto- gi'afische afbeelding en dokumenta- tie, die in het door J. L.' Braber on C. Pols samengestelde geschrift „Zie rikzee zoals het was" bijeen weid gebracht. Minstens vijf Hoewel er in Zierikzee minstens een vijftal tra val j es geweest moeten zijn, blijken de gegevens over die an- dei'e hoefstallen uitermate schaars te zijn. Het was dan ook een grote ver rassing, toen zeer onlangs een inte ressante, door Herman Hcuff (1875- 1945) vervaardigde aquarel „opdook" (inmiddels toegevoegd aan de stede lijke historische- topografische ver zameling van Zierikzee), die blykens eigenhandige aantekeningen van dc Eerst dan ervaart men hoezeer vooral in de zgn. secundaii-e straten de gevelwanden ingrijpend zijn ge wijzigd in de loop der jai'en. Aan de heer J. Schot BWzn. komt de eer toe, alhoewel enigszins aarzelend, in de richting van het goede spoor te tc hebben gewezen. De waterverfte kening stelt nl. de hoefstal voor, die eertijds heeft gestaan aan de Lam mermarkt, en wel op no. 13. De heer M. Muller, die er thans tegenover woont, heeft nadnxkkelijk bevestigd, dat zijn vader in dat pand destijds de ti'avalje heeft bezeten en dat hij zelf daar nog heeft gewerkt. In nog vroeger tijden was er een zekere Rornbouts gevestigd. De op de tekening duidelijk aan wezige muurrichel alsmede geheel i-echts een stuk afscheidingsmuur zijn ook thans nog aanwezig. Dc fraai „gestoffeerde" aquarel toont bij de boerenkar een tweetal vrouwen in waai-schijnlijk Schouwse dracht. W. H. KEIKES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 4