„Kerk en vrije tijd" bleek veel stof tot praten op te leveren VAN VEEN: DE KAASSPECIALIST Dam van mijnsteen van Zoetersbout naar Blinde Dam STREEKNÏEUWS De leerlingenaantallen op de Zierikzeese scholen 3 Ontmoetingsdag Geref. Vrouwenbond één pakje roomboter f 2.00 twintig grote eieren f 3.50 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 28 september 1978 Nr. 2237» Advertentie Iedere vrijdagmorgen in Bruinisse op 't Kerkplein, van 8.00-12.00 uur, met de fijnste kaassoorten tegen betaalbare prijzen Deze week als reklame bij aankoop van kaas: ZIEKIKZEE, 26-9. „Voor veel mensen is tie praktijk van liet zondag honden al heel wat anders dan wij in tie parochie en n in nw vrouwenverenigingen bespre ken". Tot deze uitspraak kwam ds. W. v. d. Kooij, gereformeerd predikant te Lochem, voorheen in Haamstede, dinsdag tijdens de Ontmoetingsdag van de Gereformeerde vrouwenverenigingen in Zeeland. Deze één-en-dertigste ontmoetings- wordt steeds vaker gehóórd. Ds. Van dag, georganiseerd door het provin- der Kooij vond het geen oplossing ciaal bestuur van de Gereformeerde om dan maar. op het gemoed té gaan Vrouwenbond in Zeeland werd dit werken: „Al die vrije tijd is een ga- keer gehouden in de Gereformeerde ve van de Heer, doe dan ook wat te- kerk in Zierikzee. rug". „Met een dergelijke opmerking komen wé niet verder", aldus de Belangrijk onderdeel van het pro- predikant, gramma op deze dag was de inlei ding - en daaropvolgend een diskus- io sie - van ds. Van der Kooij over het Wie is Ctië lllCHS onderwerp „Kerk en vrije tijd". De ze bijeenkomst, waar ruim driehori- Belangrijk punt waar het hier om derdvjjftig vrouwen tezamen warén, gaat was pa£r zijn'mëning de vraag: werd geopend door de presidente van, „Wie is die méns, .'die'we in de vrije het Provinciaal Bestuur mevrouw .tijd tegenkomen?" Hij wees erop dat A. Hoogerwerf-De Ronde. Na de 'ge- de mens in zijn vrije tijd over zich- bruikelijke opening besteedde de zélf wil.beslissen, omdat ei*.elke dag presidente enige tijd aan het voor- al voor hem'beslist en gedacht wordt, stellen van de gasten. ;,Èr treedt-priyatlsering op. De men sen trekkenzich. terdg in een sport ,7 beslotenheid, omdat de samenleving Veie gilsteil zo.ingewikkeldis geworden. Mensen vluchten uit zo'n situatie ih dé pri- Namens het kollege van b en w vésfeer, een klein overzichtelijk we- was wethouder W. den Boer aanwe- reldje, waarbinnen hij alleen open- zig. Verder waren van de partij ds. staat voor de dingen, die niet bedrei- F. Spoelstra met echtgenote, verte- gend voor hem zijn". Met klem wees genwoordigsters van de zusterver- ds. Van der Kooij erop dat het die enigingen NCVB, CPB, Hervonnde mens is, die men tegenkomt in de Vrouwengroep en Chr. Geref. Vrou- vrije tijd. wengroep. Eveneens waren aanwezig vertegenwoordigsters van de kerke- Hij was van mening dat de kerk raad en mevrouw Toorn namens het moet inspelen op deze situatie en zei hoofdbestuur van de landelijke Ge- voorstander te zjjn de kerk te maken reformeerde Vrouwenbond. tot een plaats waar je speelt en viert met elkaar. „De Kerk moet een Voordat het de beurt was aan ds. oefenplaats worden, waar je je weer Van der Kooij haakte mevrouw Hoo- veilig kan voelen", gerwerf even in op het onderwerp Hij zei dat het niet gaat om vry „Kerk en Vrije tijd". Zij was van te zyn van elkaar, maar om vrij te mening dat de nieuwe discofilm zyn tot elkaar. „In de relatie tot el- „Thank God it's Friday" over een kaar ben je pas mens", besloot ds. groep losgeslagen jongelui een dui- yan der Kooij. dclijk voorbeeld is van hoe het eigen lijk niet moet. „Kerk en Vrjje tüd" Na samenzang en een optreden van bleek een onderwerp waar ds. Van J. de Vente en Rien Balkenende op der Koojj heel wat over tc zeggen dwarsfluit en orgel, werd gelegen- had. heid gegeven tot diskussiëren over het onderwerp „Kerk en Vrije tijd". Hij wees erop dat het aantal uren Van deze gelegenheid maakte ds. vrije tijd in de afgelopen eeuw is Van der Kooij gebruik nog wat na- verdrievoudigd. „De Kerk heeft het der in te gaan op het spelen en vie- aanvankeiijk moeilijk gehad met de ren met elkaar in kerkelijk verband, vijfdaagse werkweek. In de Bijbel Zo gaf hij een voorbeeld van een wordt tenslotte gesproken over zes initiatief in zijn gemeente Lochem, dagen werken. Langzamerhand ging hetgeen geleid heeft tot samenkom- men echter van de gedachte uit dat sten met de jeugd. Deze samenkoms- er nu meer tijd vrij zou komen voor ten beperken zich niet tot kerkbe- kerk en kerkewerk". In de praktijk zoek, maar hebben zich uitgebreid blijkt daar echter niet veel van te- tot boswandelingen, tekeningen ma- recht tc komen. De kreet „geen tijd" ken, gezamenlijke maaltijden, waar- Werk over twee maanden klaar BRUINISSE, 28-9. Enkele weken geleden is begonnen met het leggen van een dam van mijnsteen over een lengte van enkele honderden meters van de zogenaamde Zoeters bout tot aan de Blinde Dam. Bij Zoetersbout, dicht bij de plaats waar vroeger de landsluis het over tollige polderwater in het Mastgat loosde, sluit de mijnsteen aan op de tien jaar geleden daar gelegde grint- loper (grintbestoring). Aanvallen Bij de peilingen die regelmatig voor het waterschap Schouwen-Dui- veland en rijkswaterstaat worden gehouden werden, de laatste jaren regelmatig kleine verdiepingen van de stroomgeul van het Mastgat gc- konstatcerd. Oeverafschuivingcn. als gevolg van sroomveranderingen cn aanvallen van de stroom op de voor oever kwamen ook in hot verleden regelmatig voor. In de achttiende en negentiende eeuw in de Grevelingen. Zijpe. Mastgat en Keetcn en de ver binding tussen de Grevelingen en de Oosterschelde. Op het ogenblik, nu als gevolg van de Deltawerken stroomveranderingen worden gekon- stateerd, worden deze nauwlettend in de gaten gehouden en waar nodig beteugeld, zoals nu bij de Zoeters bout. Men gebruikt voor de, nu in het kader van de partiële dijkverster king uitgevoerde werken, 85.000 ton mijnsteen in de afmetingen 30 tot 200 mm, die men op zijn plaats brengt met een zogenaamde splijt'oak en een afvierponton, waardoor men het materiaal nauwkeurig kan bren gen waar men dit nodig acht. De bedoeling is dat het werk, waar op 24 augustus mee begonnen is, over twee maanden klaar zal zijn. Postzegeltentoonstelling Oude Tonge Het bestuur vail de afdeling Flak- kee van de Internationale vereniging Philatelica, gaat de Dag van de Postzegel (zaterdag 7 oktober) vie ren met een tentoonstelling in het Vormingscentrum te Oude Tonge. Er zijn 50 inzendingen voor deze tentoonstelling, waarop veel interes sants te zien zal zijn, zowel voor de gewone verzamelaars als voor de verzamelaars van motieven en ande re speciale zegels of eerste-dag-üit- giften. ZIERIKZEE Tamelijk recente film in Concertzaal Er draait deze week weer een be trekkelijk recente film in dc Con- ccrtzaal-bioskoop: „Slap Shot", eeh film met Paul Newman cn geregis seerd door George Roy Hill. Twee namen waar de bioskoopgangers wel op af komen. Publiek heeft deze film ook wel ge trokken, hoewel hij helemaal niet zo bijzonder is. (Als we de rcakties van twee medewerkers aan onze krant naast elkaar leggen krijgen we een waardering die gaat van: „stom ver velend" tot „je kunt er wel om la chen"). Over Paul Newman hoeven we niemand iets te vertellen, die is be kend van uitstekende en matige films. Hij heeft ook wel eens eerder met de regisseur van „Slap Shot" gewerkt, bijvoorbeeld in de (ongeveer tien jaar oude) „Butch Cassidy and the Sundance Kid", tevens een film die Robert Redford pas goed in de „picture" bracht. Over de rest van de Slap Shot-cast kunnen we kort zijn. want met uitzondering van Jen nifer Warren betreft het hier zo goed als onbekende akteurs. Inhoud De Charlestown Chiefs zijn een der derangs ijshockey-ploeg, geleid door coach-speler Reg Dunlop (Paul New man). die in een zodanig stadium ge raakt dat opheffing niet ver meer is. Maar terwijl de sponsor het al heeft laten afweten, worden er twéé nieu we spelers aangekocht, de broertjes Hanson. Huidige stand van zaken Dat levert nog niet meteen roos kleuriger resultaat, aangezien de Hansons nog kinderen ztfn. Wat belangrijker is, is dat Dunlop psychologische wapens gaat leren te hanteren. Eén van die nieuwe wa pens, intimidatie van de tegenstander kan toegepast worden dank zij de zeer rauwe inborst van de broertjes, die zich als rabauwen „te schaats" ontpoppen. Ook zeer vernuftige trucs worden door de spelers niet ge schuwd, zoals middels een striptease door een der spelers de tegenstander laten diskwalificeren. (Ziehier een moment waarop een der eerder ver melde medewerkers heeft moeten lachen). Overbodig te vermelden dat de Charlestown Chiefs kampioen worden. De enige voetangels en klemmen voor Dunlop, zitten aan de liefde, want die moet natuurlijk ook weer even om een hoekje komen kijken (eveneens: overbodig te vermelden). Maar van veel belang is deze „amou reuze intrige" niet voor het verhaal. Overigens is het verbazend dat Newman, toch niet een van de jong- sten meer, nog immer de energie en de konditie bezit om rollen te spe len zoals in deze film, al heeft deze rolprent meer weg van „karate op glad ijs en-verder-geen-gezeur". CDA-vergadering Het CDA-begtUur- houdt een geza menlijke ARP-CHU-KVP-vergade- Tirig óp'dinsdag 23'oktober in de bo venzaal van de Ger. Kérk aah 'de St. Domusstraat. Het jaarverslag -van- de gemeenteraadsverkiezingen wordt met dia's toegelicht door mevr, L. ,v. d. Sluis-Bij de Vaate. Hét-hoofd, van de Plantsoenendienst dè heer J. J.. Doeswijk spreekt over de groenvoor ziening, onder het motto:. „Ze de planten buiten". Landelijke Monumentenwacht Vrijdagmorgen zal een gezelschap van de Landelijke Monumentenwacht voor een studiedag in ZierikzCe arri veren. Samen met drie busjes, ge- schikt voor herstellingswerkzaamhe den aan monumenten, zal hét 55 man tellende gezelschap door burgemees ter Th. H. de Meester officieel in' de trouwzaal ontvangen worden. 's Middags maakt het gezelschap een tocht vari ongeveer twee uur langs de monumenten van-Zier ikzéé. Hoofdluis Op énkele scholen in Zierikzee zijn weer gevallen gekonstateerd van hoofdluis. Om die redenen heeft de schoolarts een stencil uitgegeten dat aan de ouders indien nodig, wordt uitgereikt. ZIERIKZEE, 28-9. In Zierikzee volgen op het ogenblik 1066 kinderen het lager onderwijs en 275 het kleu teronderwijs. Dat is te lezen in het overzicht dat onderwijswethouder W. den Boer maandagavond aanbood aan de leden van de Zierikzeese Schoolraad. Het hoogste aantal leerlingen heeft de christelijke J. L. de Jongeschool met 218; 191 kinderen bezoeken de eveneens christelijke J, -W. v. d. Doelschool. Van de openbare scholen telt 't Kofschip met 213 leerlingen het hoogste aantal. Dan volgt de Theo Thijssenschool met .169 en Bin nen de Veste met 139 leerlingen. De r.k. WiilibrorÖusschool heeft 136 leerlingen. Kleuters Het hoogste aantal kleuters is te vinden op de christelijke school De Speeldoos, die wordt bezocht door 59 leerlingen. 37 kleuters gaan naar Rehoboth en 28 naar De Maltarak kers. Van de openbare kleuterscho len heeft 't Mierenest de meeste kleuters: 51; 20 kinderen gaan naar De Woelwaters. De r.k. kleuterschool Onder De Wieken heeft 32 leerlingen en de Nutsklcuterschool heeft er 38. die een rijwiel bereed. Laatstgenoem de ging naast een andere fietser rij den net toen de brommer links af de Kadeweg inreed. De fiets werd licht beschadigd. Mr. Van Vollenhoven op bezoek Woensdagmiddag en avond bracht ,mr. Pietèr van Vollenhoven een in- formeél bezoek aan de Deltawerken en aan Walcheren. Per helikopter wérden de Deltawerken bezocht. In Middelburg werd het gezelschap ont vangen door Zeeland's kommissaris dr. C. Boertien, waarna de reis wérd voortgezet met het schip de „Piet Hein", Het schip deed onder meer dè havens van Bruinisse en Zierik zee aan. Aan boord bevond zich ook de vertegenwoordiger van de Engel se koningin in Canada. De reis' werd beëindigd in Willemstad. Aangeboden foto In het artikel over een aan de ge meente aangeboden luchtfoto, opge nomen in het maandagnummer, stond abusievelijk vermeld, dat be doelde foto een geschenk was van de Kon. Roei- en Zeilvereniging „De Maas". Dit berust op een ons ver strekte foutieve informatie. Welis waar boden afgevaardigden van die vereniging en van dé W.S.V. „Zie- rikzee" de foto aan, maar zij deden dat in de hoedanigheid van medebe stuurders van het Comité Deltaweek. Die Deltaweek werd drie jaar gele den niet door de Zierikzeese wet houder geopend, maar door Zeelands kommissaris dr. C. Boei*tien. Aanrijding Een fietser, E. D. uit Nieuwerkerk reed op het fietspad naast de Prov. weg 7 op weg naar huis naast een andere fietster, beide rijwielen raak ten elkaar en E. D. viel tegen de juist passerende brommer M. C. v. 't H. uit Oosterland. E. D. werd licht ge wond. Dokter Bontkes verleende eerste hulp. Ruiten ingegooid Woensdagmorgen omstreeks 10.50 uur zijn van de Grote kerk een aan tal ruiten ingegooid. De politie ver hoorde een stel jongelui, allen leer lingen van de bakkersschool en zal proberen met deze jongelui een re geling te treffen om de schade té ver goeden. Aanrijding Op de hoek Lange Blokweg-Kade- weg ontstond woensdag een aanrij ding tussen een onbekend gebleven brommer en E.J.G. uit Zonnemaire Ver. Tuinbouwwinterkursussen Op dinsdag 3 oktober wordt in het Huis van Nassau, een bijeenkomst gehouden van de Vereniging van Oud-leerlingen der Tuinbouwwin terkursussen. Spreker is de heer A. Detz van het Konsulentschap Til burg, die een - met dia's verlucht - causerie zal houden over het onder werp: „De teelt van fruitbomen". Kollekte Prinses Beatrix Fonds De vorige week in Zierikzee ge houden inzameling ten bate van het Prinses Beatrix Fonds heeft in to taal f 3.784,94 opgebracht. Dat is ruim f 500,meer dan in het afge lopen jaar. De opbrengst komt ten goede aan de lichamelijk en geeste lijk gehandicapte mens. Met dank aan alle gevers, koliek- tanten en kollektrices, cn in het bij zonder het Leger des Iieils en het personeel van de AMRO bank, dat zich ook dit jaar weer beschikbaar stelde, kan het Beatrix Fonds ook dit jaar weer terugzien op een erg mooi resyltaat. N.C.V.B.-vergadering Vorige week kwam de N.C.V.B. bij een in het Ned. Hervormd Vereni gingsgebouw. Na de gebruikelijke opening door de presidente mevrouw Vai7 Opijnen-Brouwer werd het woord gegeven aan de heer A. Don ker, die een inleiding over het on derwerp „Wij en het weer" hield. De heer Donker vertelde, dat hij de leiding heeft van het weerstation in Zierikzee en dat dit station onder meer de gegevens verstrekt aan Rijkswaterstaat in verband met de Deltawerken op de Oosterschelde. De weerswaarnemingen zijn ar al sinds 1854. Tegenwoordig staan er zulke moderne middelen ter beschik king, dat 80% van de weersverwach tingen klopt. Vooral voor de lucht vaart, scheepvaart, landbouw en wo ningbouw zijn de weersvoorspellin gen bijzonder belangrijk. De samen werking met weerstations in het buitenland is noodzakelijk en ook de satelietfoto's kunnen niet gemist worden. Na de pauze toonde de heer Don ker dia's van het K.N.M.I. in DpjBill en van de vele facetten, die met de weersvoorspelling samenhangen. Aan het slot van de avond dankte de pre sidente de heer Donker voor zijn leerzame uiteenzetting. Aanrijding Woensdagmiddag omstreeks 17.00 uur ontstond in de Weststraat een aanrijding tussen een bromfiets en stilstaande auto. De brommer werd bestuurd door R. M. uit Renesse, die achterop de stilstaande auto van J. C.S.-K. uit Zierikzee reed. M. werd voor observatie overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis, maar kon later - vermoedelijk met een lichte hersenschudding - naar huis vervoerd worden. BURGHSLUIS Rektifikatie In de krant van dinsdag werd in een foto-onderschrift bij het artikel over de exkursie naar de Deltawer ken door de Zeeuwse Statenleden een kwalijke slip of the pen gemaakt. De statenleden waren uiteraard wel zéér geïnteresseerd in de uitleg, ma quettes en kaarten betreffende de Deltawerken. RENESSE. Dc meer dan honderd jaar oude smederij te Rc77cssc, op de hoek Hogezoom-Oudc Moolweg is ten offer gevallen aan dc sloop. Mc? zie ook de voorpagina ren ai: ir.nn- 777 er. bij dan. steeds een thema uit de Bij bel centraal; staat. Op zondag Op het verzet van enkele dames dei*gelijke bijeenkomsten op zondag te houden, had hij het antwoord; „De zondag is toch een geweldige dag om samen iets te vieren, waarom zou dat beperkt moeten blijven tot één uurtje in de kerk?" Een belangrijk punt dat tydens deze diskussie aan de orde kwam was de leegstroming van de thuiskerk in de vakantieperiode en daarmee samenhangend verschraling van de kollekte. Ds. Van der Koo\j was vari mening dat men, om dit te kunnen oplossen, misschien zal afmoètén van het systeem van kleine parochies en grote verbanden riioët krèëren. „De gehele kerkelijke stryktuur zoïi doorbroken moéten wordèn", aldus de predikant. De rest van deze Ontmoetingsdag werd gevuld met deklamatie door mevrouw Eerland uit Nieuwerkerk, een optreden van J. de Vente en Rien Balkenende (dwarsfluit en orgel), en kele huishoudelijke zaken en samen zang onder leiding van mevrouw M. van Asch-Faas. Tijdens het middag uur werd gezamenlijk de maaltijd gebruikt. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) (Foto: Ziei'ikzeesche Nieuwsbode) Het provinciaal bestuur van. de Ge reformeerde Vrouwenbond met in het midden gastspreker ds. W. v. d. Kooij. Op de kansel de presidente van de bond, mevrouw A. Hooger- werf-de Ronde. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3