Wieken van de Oosterlandse windkorenmolen draaiden weer ML 1 Prijswinnende merrie te Kerkwerve omgekomen Eerstkomende vergadering van raad Bruinisse vastgesteld op donderdag 28 september Eerste prijs voor school in Renesse in landelijke wedstrijd Lezing over behangkunst voor Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afd. Noordgouwe 3 Voor het eerst sinds zestien jaar Staat de postcode rin een advertentie of brief?1 Gebruikmdan aisu reageert en...vergeet ook uw eigen postcode niet STREEKNÏEUWS ZlEREkZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 25 september 1978 Nr. 22377 OOSTERLAND, 22-9. Vrijdagmiddag draaiden «Ie wieken van de 226 jaar oude wind-korenmolen, aan de Molenweg te Oosterland. Dat was voor het eerst sinds zestien jaar. Advertentie pttpost »J=i 1 Gebmik'm goed. j Verantwoordelijk voor dit gebeu- rei, dit de nodige dorpsbewoners op de been bracht, was het molenma- kersbedrtff „St. Victor" van de fa. Versluis en VValten uit het Zeeuws- Vlaamse Nieuwvliet. Het bedrijf had een geheel nieuw wiekenkruis voltooid dat bestaat uit ca. 23 meter lange, ijzeren roeden en een hekwerk van pitch-pinehout. Het betreft de eerste fase van de restauratie van de tot de kategorie grondzei 1 er-boven k ruizer b ehorend e inolen. Als in 1938 Het wiekenkruis is gelijk aan het oorspronkelijke van voor 1938. In dat jaar, „verdekkerde" men name lijk de wieken. Dat wil zeggen, dat er een brede zoom blikken platen op werd aangebracht om de windvangst te vergroten, waardoor er vaker zon der zeilen kon worden gedraaid, eveneens bij zeer weinig wind. De restauratie zal vooralsnog niet vol tooid zijn. Het molenmakersbedrijf kan namelijk niet onafgebroken aan de molen werken en bovendien leer de een deze week door Monumenten zorg gehouden inspektie, dat ook aan het binnenwerk een en ander aan herstel toe is. ZIERIKZEE Vergadering Stichting ieugd ZIERIKZEE, 25-9. Donderdag avond 5 oktober houdt de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland in de Zeeuwse Herberghe haar eerste ver gadering van dit seizoen. Op de agenda staan ondermeer de notulen van de op 6 april gehouden bestuursvergadering; het verslag van de schiereilandelijke jeugdwerk leider over de afgelopen periode; de stand van zaken met betrekking tot de werkgroepen Werkplan, Hulp verlening en Kerk en Jeugd en het ntroduceren van de nieuwe (jaar-) stagiaire Kees Kuyper alsmede de presentatie van zijn stageplan. Voorts wordt 'er verslag gedaan van de deze zomer gehouden vakan- tieaktiviteiten, dat bestaat uit een door de jeugdwerkleider samenge steld overzicht en een diaserie geti teld „Indianenfeesten op Schouwen- Duiveland, die van kommentaar wordt voorzien door mevrouw P. Berrevoets-Ringelberg. De vergadering is openbaar en klubs, sozen en verengingen kunnen door meerdere leden vertegenwoor digd worden. De heer H. Asma pre sideert. HAAMSTEDE Lezing Ned. Vereniging van Huisvrouwen Vorige week kwamen na de va- De GO 35 en OD 11, die vrijdagmor gen in botsing kwamen met een pij ler van de Zeelandbrug, waren vrij dag in de haven De Val in Zierik- zee en zaterdagmorgen in de haven- in Bruinisse. De scheur en andere schade die in de kop van de OD 11 was ontstaan, werd door de firma Padmos provisorisch gedicht, waar na dit schip naar Stellendam voer. In het dok van de firma Padmos daar, zullen de schepen verder op zichtbare en onzichtbare gebreken worden onderzocht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Kroonrad Zo zal bijvoorbeeld het (enorme) kroonrad boven in de molenkap van een serie nieuwe kammen moeten worden voorzien: een arbeids-inten sief karwei. Dit hoofdrad zal in een uitekende konditie moeten verkeren wil men ermee kunnen malen. Verwacht wordt wel dat de molen over niet al te lange tijd zijn oude kantie voor het eerst een aantal le den van de afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in de Graaf van Haam stede bijeen. Tijdens de samenkomst werd een lezing gehouden met dia's over dierengeneeskunde door dieren arts de. heer M. K. Buth. De oplei ding is zwaar met als basis HAVO of Atheneum (mits juiste pakket) vervolgens 6 Va jaar faculteit in Utrecht, waarvan 2 jaar kandidaats gevolgd door doctoraal met zeer veel theorie. Er slagen zo'n 2500 studen ten waarvan er 1200 de praktijk in gaan en 1200 op wetenschappelijk ge bied doorgaan en helaas blijven 100 afgestudeerden werkloos. Op het platteland koopt de pas geslaagde een praktijk van een voorganger en zo'n praktijk omvat een kombinatie van kleine en grote huisdieren. Na de pauze zagen de dames op diabeeld nog de sterilisatie van een hond en de verlossing van een paard. Na afloop dankte de presidente me vrouw Den Hamer-De Feiter de heer Buth voor deze interressante en leer zame avond. Mevr. Den Hamer deelde nog me de dat op 10 oktober de heer Eshuis, medewerker aan Oosthoeks encyclo pedie een lezing houdt en op 25 ok tober volgt een lezing over tuin, bloe men en natuurbescherming door me vrouw Bij de Baate van de Huis Voorlichting ten Plattelande. Voor tijden zie agenda. BRUINISSE, 23-9. De gemeente raad van Bruinisse zal op donderdag 28 september a.s. in openbare verga dering bijeen komen. De agenda bestaat uit 18 punten waaronder natuurlijk, opening en notulen, verder voorkomende zaken en rondvraag. Maar daarnaast zullen interessante punten behandeld worden. Zo gaat de gemeente grond verkopen aan J. M. Gil jam, gevolgd van een trans akte met de heer J. van de Velden, die daar een bescheiden fabriek van machine-onderdelen gaat vestigen. Door deze transaktie kan de Dorps weg verfraaid worden voor twee bij de bedrijven behorende woningen, één voor de heer v. d. Velden en één voor de firma Giljam. Interessant is ook de woningruil, tussen de firma Maaskant enerzijds en de gemeente anderzijds. Verder vermeldt de agenda ver koop grond aan H. Aalbregtse (even eens bestemd voor wormgbouw), een restitutie van de waarborgsom we- funktie weer gaat vervullen en - weer wat later - tarwe, gerst enzo- meer kan malen. Half oktober zal het werk in voorlopig stadium) wor den opgeleverd. „Hoge bomen" Monumentenzorg heel't overigens vastgesteld dat het hoog opgaand ge boomte aan de west- en zuidwest kant van de molen de windtoevoer naar het wiekenkruis kan stagne ren. Het zou een gelijke druk moe ten ontberen, doordat alleen de bo venste wiek wind vangt. Voor het lopende werk in de molen kan dit volgens deskundigen, op den duur een fatale werking krijgen. Bezien gaat worden wat er aan de „ge wraakte" weelderige boomgroei kan worden gedaan. NOORD WELLE N.B.v.P. Noordwelle e.o. kwam weer bijeen Vorige week kwam de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen af deling Noordwelle en omstreken in het dorpshuis van Ellemeet voor de eerste maal in het nieuwe seizoen bijeen. De uitstekend bezochte bijeen komst werd geopend door mevrouw Doornekamp-Rommerts. Zij verwel komde de aanwezigen en sprak de wens uit dat de goede kontakten zich zullen handhaven en verder uitbreiden. De Stichting Huishoudelijke voor lichting ten Plattelande verzorgde een kwis over kleding en alles wat daarmee in verband staat. Hiermee kondén verschillende aardige prij zen in de wacht worden gesleept. Hét sukses van de avond was ech ter het optreden" van het eigen koor tje. Dit kooi-tje, dat onder leiding staat van mevrouw Kort-Meurs, is pas opgericht. Er werden negen mooie liedjes gezongen. Het klonk erg zuiver en de animo van de koorleden doet voor de toekomst nog meer verwachten. Inmiddels is de gymnastiek voor de jongere dames onder leiding van de heer Knuist van start gegaan. De heer Knuist is in plaats gekomen van de heer Vos, die in verband met een blessure niet langer de lessen kon verzorgen. Voor de dames van gens buiten gebruikstelling van de kleuterschool „De Br use Rakkers", die nu aan de Dokter de Kockstraat is gevestigd; een parkeerverbod voor het nieuwe geméentehuis; de vast stelling raamverordening rampenbe strijding, de verhuur van een be jaardenwoning aan de familie J. Hoek, waardoor een woning aan de Prinses Irenestraat vrij komt, de vaststeling van een onderwijsvergoe ding voor de Ver. Kleuterschool Bruinisse. Verdez'e punten: feestelijkheden bij de opening van de nieuwe scho len, een bescheiden subsidie voor de Zeskampvereniging en de ontbinding van de geldovereenkomst Stichting Kleuterspeelzaal. Om de nieuwe scholen nog wat fraaier te maken wordt onder punt 13 nog een extra krediet gevraagd voor een moderne aankleding van de patio van deze scholen. (Een patio is een open ruimte in een scholen- komplex, dat met bloemen en plan ten wordt aangekleed en die niet overdekt is, zodat de beplanting di- rekt van de buitenlucht profiteert). boven do 40 jaar is de gymnastiek nog niet helemaal rond. KERKWERVE Training volleybal Dinsdag 26 september begipt de training volleybal van de volleybal- klub WIK. Deze training vindt iedere dinsdag plaats in de nieuwe gymna stieklokaal. Voor aanvang zie men de agenda. Belangstellenden vanaf zes tien jaar zijn hartelijk welkom. NIEUWERKERK Demonstratie Als festiviteit rondom de zwem- vierdaagse, die (heden) maandag 25 sept. start, werd zaterdagmiddag een demonstratie gehouden met bestuur bare vliegtuigen door vliegklub „Schouwen-Duiveland". De demon stratie speelde zich af op het bouw terrein achter de Vierbannenstraat. Vele toeschouwers hadden belang stelling voor de show. Als vervolg werd op het Dorpshuisplein een de monstratie gegeven van radio-tech nisch bestuurde auto's. In het kader van de zwemvier- daagse zal woensdagavond 27 sep tember een lampion-optocht worden gehouden met muzikale medewerking van het fanfarekorps „Oefening en Uitspanning", onder leiding van de heer A. Radewalt, en de drumband „De Vier Bannen". Kollekle Nierstichting In de week van 25 september tot en met 1 oktober zal de jaarlijkse kollekte van de Nierstichting Neder land gehouden worden. Het thema van de komende landelijke aktie is „Geld maakt gelukkig, geef gul". Ons land telt momenteel 1300 chroni sche nierpatiënten die allen dankzij de kunstnier leven. Met financiële hulp is uitbreiding van deze appara tuur en worden transplantatie-mo gelijkheden groter. De Nierstichting Nederland ontvangt van het Rijk geen subsidie. Deze dagen zal een informatierijke folder huis aan huis worden bezorgd. Deze heeft als „roep" aan ons allen „Wij iets armer Zij een leven rijker". Oud papier Zaterdag 30 september zal te Nieu- werkerk weer oud papier opgehaald worden, waarmee 's morgens 9 uur een. aanvang gemaakt zal worden. Gebundeld gereed zetten bevorderd een snellere afvoer. Opbrengst K.W.F.-kollefcte De onlangs gehouden huis aan huis kollekte ten bate van het Ko ningin Wilhelmina Fonds, voor de kankerbestrijding heeft te Nieuwer- kerk de som van f 2419,53 opgebracht. Namens de afdeling Nieuwerkerk aan gevers en kollektanten hartelijk dank! OOSTERLAND BRUINISSE Koncert voor bejaarden Heden (maandagavond 25 septem ber) zal de Chr. Gemengde Zangver eniging „Vooruitgang Zij Ons Stre ven" een uitvoering geven in het be jaardenverzorgingstehuis „In 't Op per" in Bruinisse. De heer J. Zuid geest zal de direktie voeren. BRUINISSE Ekskursie Heide Mij Dertien personen, bestuurders enz. al of niet met echtgenoten, namen dit jaar deel aan de ekskursie van de Kon. Ned. Heide M(j. vorige week. België was het doel van de tocht en na de koffie in de buurt van Me- chelen, werd naar Waterloo gereden waar het panorama van de „Slag" werd bezichtigd. In Waterloo werd ook de lunch gebruikt, waarna de tocht vervolgd werd naar Ronquières aan het kanaal van Brussel, naar de kolenbekkens rond Charleroi. Op dit kanaal waren vroeger tus sen Sneffe en Ronquières over een afstand van veertien kilometer, twin- ting sluizen om een verval van acht enzestig meter te overbruggen. Om dit tijdverlies voor de scheepvaart te miniseren werd een betonnen hel ling van 1430 meter lengte gemaakt, uitgegraven in rotsen, waarover twee enorme met water gevulde bakken als een soort drijvende dokken op en neerwaarts rijden over een rij baan, die uit vier sporen bestaat. Iedere bak kan een schip van 1350 ton of vier schepen van 300 ton mee voeren met een snelheid van 1.20 meter per seconde. Iedere bak is voorzien van 236 wielen die elk 22 ton kunnen dragen. De ekskursie werd besloten met een diner in Bras- schaat. Groep bejaarden naar Ouddorp Een aantal bewoners van het be jaardenhuisje „In 't Opper" maak ten met partikuliere auto's een tocht naar Ouddorp om daar het bejaar dentehuis le bezoeken en kennis te maken met de bewoners. Die ken nismaking verliep aller aange naamst. Het beiaardentehuis in Ouddorp is een tehuis dat met dat te Bruinisse kan wedijveren en het zelfs in enkele opzichten nog wel overtreft. Om 2 uur vertrok men, via de Brouwersdam; om 6 uur was men via de Grevelingendam weer terug en in die tussentijd werd niet alleen zeer aangenaam verpoosd in Oud dorp, maar maakte men ook een toch (je over de beide schiereilanden, aan de Grevelingen. Do thuisblijvers (zij die niet mee konden) kregen toch ook nog een extraatje zodat dit ook voor hen de middag een feeste lijk tintje gaf. Ouddorp heeft 92 bedden; Bruinisse 82. Ouddorp kwam enkele jaren later gereed dan Bru. NCVB-afdeling De Nederlands Christelijke Vrou wenbond houdt woensdag 27 sep tember weer haar maandelijkse ver- Vorige week is de bekende merrie Greta van Bleyendaal om het leven gekomen. De knecht van eigenaar C. v. d. Houten zag het dier in de vaart staan. Hoe zij daar in geraakt was is on begrijpelijk omdat het schrikdraad niet kapot was. Toen men trachtte met een trekker het dier uit de vaart te trekken kreeg het vermoedelijk een hartverlamming, die de dood tot gevolg had. Op de noodslachtplaats bleek dat Greta zwanger was van een merrie- veulentje van ruim drie maanden. Dit diertje is „op sterk water gezet" en is nu eigendom van de Rijksscho lengemeenschap Prof. Zeeman, te Zierikzee. RENESSE, 25-9. De vijf-zes kom- binatie van de openbare basisschool ,,'t Staepel'of" legde vorige week be slag op de eerste prijs in de provin cie Zeeland in een landelijke wed strijd die was uitgeschreven door het genootschap van bakkers. De wedstrijd was bestemd voor de hoogste klas van het basisonderwijs en de opdracht was een werkstuk te maken onder het motto „Ons da gelijks brood". Per provincie werd een eerste prijs toegekend' en deze bekroonde werkstukken dingen ver der mèe in de landelijke kompetitie. Letterlijk De basisschool in Renesse had het motto van de wedstrijd letterlijk op gevat cn een werkstuk gemaakt met zeven panelen: voor elke dag een naeel. Zo maakten de kinderen voor maandag brood eten in school, dins dag brood halen bij de bakker, woensdagmiddag brood eten in de speeltuin, donderdag brood eten op het schoolplein, vrijdag brood eten in bad, zaterdag picknicken en zon- gadering in hét Ned. Herv. gebouw. Op deze vergadering zal ds. J. de Waard uit Schiedam een causerie houden over „Het werk in de gevan genis". ZONNEMAIRE, 20-9. „De kunst van het wandbekleden" was de titel van een lezing, die de heer J. G. An- dela, filiaalchef van de firma Rath en Doodeheefver verleden week hield in het Dorpshuis, voor de af deling Noordgouwe van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen. Dat een wand inderdaad tot een soort kunstwerk kan worden, bewe zen een groot aantal dia's, die de mo gelijkheden van de verscheidene soorten behang toonde. Er was on der meer gewerkt met kunststofve zels en natuurlijke materialen, zoals jute, wol, kurk en boomschors. Spe ciaal voor natte ruimten als badka mers is er een afboenbare wandbe- kleding van vinyl, onder andere met tegen-effect. Verwerking Na de pauze vertelde de heer An- dela over de verwerking van diverse behnngsoorten, in deze „doe-het-zelf- tijd" geen overbodige luxe. De open naden bijvoorbeeld, zijn verleden tijd. Men dient de naadloze banen te gen elkaar te plakken. Bij jute is het. omdat anders kleurnuansc optreedt, gewenst iedere tweede baan onder steboven te plakken. Last van voch tige muren? Dan eerst bedekken met aluminiumfolie! Dan is het ook Beroemd paard Greta van Bleijendaal, dochter van de beroemde Bart van Wijngaarden (te vinden in het boek van Rien Poortvliet „Het brieschend paard") werd in 1976 kampioene op de Agra rische dag, toen als 1-jarige merrie. In 1977 werd zij als 2-jarige merrie jeugdkampioene op de Centrale Fok- veedag en dit jaar werd Greta jeugd kampioene op de keuring van de Bond van Paardenfokkers „Schou wen-Duiveland" die te Renesse werd gehouden. Op de keuring in Den Bosch werd ze onlangs als tweede uitgeroepen en dat wil toch heel wat zeggen dag brood eten in de kerk. Aan hel werkstuk was gewerkt door alle leerlingen, die in acht groepen wa ren verdeeld. Inzending Dinsdagochtend werd cie laatste hand gelegd, aan de inzending, die nog juist op tijd 's middags kon wor den weggebracht naar Goes, waar de inzendingen van Zeeland samen kwamen. De prijs, een waardebon van f 25,voor de schoolbibliotheek, zal aan de 30 prijswinnaars worden uit gereikt tijdens een feestelijke brood maaltijd in de LTS Goes. DEN HAAG. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft een landelijke werkgroep ingesteld voor het oplossen van de problemen bij de doorstroming van leerlingen die van de experimentele midden scholen zullen komen. DEN HAAG. Een redelijke mate van toenadering van de zijde der vakbeweging is de regering-Van Agt meer waard dan het overeind houden van de eigen stellingen en hypothesen. Premier Van Agt zei dit 'tijdens zijn wekelijkse persconferen tie. bijzonder fout om schoon over vuil behang heen te plakken. Programma Vice-voorzitter mevr. L. J. v. d. Lindcn-Duynhouwer verwoordde de dank van het aandachtige publiek, dat met interesse deze „behangkur- sus" in zakformaat had gevolgd. De volgende bijeenkomst van de afdeling Noordgouwe is op 24 oktober wanneer een bezoek zal worden ge bracht aan de 's Landkamer te Zie rikzee. Daarna wordt op 31 oktober de antiekbeurs in Delft bezocht. In februari gaat men naar een schilde rijententoonstelling in Den Haag. Kursussen Bij voldoende deelneming zullen de volgende kursussen worden geor ganiseerd: een kookkursus voor man nen, een paar lessen over verkeers regels (ook belangrijk voor wielrij ders of degenen, die reeds lang In het bezit zijn van een rijbewijs) en een kursus Hindelooper schilderwerk. Tenslotte zal (eveneens bij voldoende belangstelling) een kursus fotografie worden gehouden, met het accent op portretfoto's. Deze laatste aktiviteit houdt verband met het jaar van het kind (in 1979). Men speelt dan name lijk in op een fotowedstrijd, die por tretten van kinderen tot onderwerp heeft. Over motto: „Ons dagelijks brood" Programma voor deze winter

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3