Een iilusie armer VOORNAAMSTE PUNTEN VAN AKKOORD VAN CAMP DAVID Ook 777 voor Iran VERDIEN JE EIGEN ZAKGELD! bezorger voor een gedeelte j van Durgh-Haamstede j 5 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER „Flitsen" uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS OPENING VAN DE BRUG NAAR HET WERKEILAND De voornaamste punten van de twee akkoorden die zondagavond aan het slot van de topconferentie van Camp David in Het Witte Huis zpn ondertekend, volgen hieronder. A. Overeenkomst inzake „een ka der voor de sluiting van een vredes verdrag tussen Egypte en Israël". De twee partijen verbinden zich er toe binnen drie maanden een vredesverdrag te ondertekenen. Het voornaamste meningsverschil dat nog bestaat, vormt de Egyptische voorwaarde vooraf dat Israël zich verplicht zijn nederzettingen in de Sinaï te ontruimen. Over dit punt zal het Israëlische parlement zich binnen veertien dagen uitspreken. Israël zal de Egyptische soeve reiniteit over de gehele Sinaï her stellen en zal tussen de drie en ne gen maanden na de ondertekening van een vredesverdrag een belang rijk deel van zijn troepen uit dit ge bied terugtrekken. Vervolgens zul len normale betrekkingen, met na me diplomatieke relaties, tussen de twee landen worden gevestigd, De rest van de Israëlische troe pen in de Sinaï zullen over twee tot drie jaar na de ondertekening van het vredesverdrag worden terugge trokken. Er zullen diverse veilig heidszones worden ingesteld in de Sinaï waarvan de luchtbases onder Egyptisch burgerlijk beheer zullen worden gesteld. Beginselen B. Overeenkomst inzake „een ka der voor de vrede in het Midden- Oosten". Hierin worden de beginselen neergelegd die als basis kunnen die nen voor de vredesverdragen tussen Israël en zijn andere buurlanden, waarvan Jordanië in de eerste plaats. Koning Hoessein is uitgeno digd, aan de onderhandelingen deel te nemen. De bewoners van het door Is raël bezette deel van Jordanië en de strook van Gaza krijgen voor een overgangsperiode van vijf jaar het recht van volledige bestuursautono- mie. Het definitieve statuut voor deze twee gebieden zal echter in de overgangsperiode onderwerp zijn van onderhandelingen tussen Egyp te, Israël, Jordanië als dit land aan het overleg gaat deelnemen) en ver tegenwoordigers van de Palestijnen in deze gebieden. Gedurende de overgangsperio de zal Israël militair aanwezig blij ven in bepaalde garnizoenen. De in terne veiligheid zal worden verze kerd door een plaatselijk politie korps. Israël verplicht zich geen nieu we nederzettingen te vestigen gedu rende de onderhandelingen die tot zelfbestuur in de twee gebieden moeten leiden. C. Algemeen De twee akkoorden zijn geba seerd op eerbiediging van de resolu tie 242 van de Verenigde Naties. Er zullen geen Amerikaanse strijdkrachten in het Midden-Oosten worden gestationeerd. De toekomst van het oostelijke deel van Jeruzalem zal onderwerp zijn i>an een niet nader toegelichte „briefwisseling". CAIRO. Bij een ongeluk met een tankwagen op de weg van Cairo naar Alexandrië zijn tien mensen om het leven gekomen. Volgens de politie van Cairo probeei'de een tankwagen een loslopende geit te ontwijken, maar sloeg daarbij over de kop. JOHANNESBURG. Vrijwel de ge hele Zuidafrikaanse pers heeft zon dag het komende aftreden gemeld van premier John Vorster. Van of ficiële zijde is nog met geen woord gerept over een opstappen van de premier, maar de dagbladen schrij ven erover als was het een vast staand feit. TEHERAN. De nieuwe Iraansé re gering van premier Ja&far Sjarlf Emani heeft het vertrouwen van de grote meerderheid van het parle ment gekregen. Na een driedaags verhit debat stemden 176 afgevaar digden voor de regring, 16 tegen en twee onthielden zich van stemming. BANGKOK. Koning Bhoernibol van Thailand heeft ingestemd met een algemene amnestie voor alle be trokkenen bij de bloedige rebellie van 1976, die leidde tot de val van Thailands laatste gekozen regering. SALISBURY. Rhodesië heeft zon dag bekendgemaakt, dat het zal be ginnen met de invoering van dienst plicht voor zwarten in het kader Van van de strijd tegen de guerrillastrij ders van het „patriottisch front" die hun bases in Zambia en Mozambique hebben. CHERBOURG, De verdwaalde walvis die was terechtgekomeh in de haven van de Franse stad Cher bourg, is zaterdag dood als gevolg van gebrek aan voedsel aangetorffen, zo heeft de havendirektie bekendge maakt. DEN HAAG, 18-9. Zesduizend de kens zendt het Nederlandse Rode Kruis op korte termyn naar Teheran voor de hulpverlening door de Rode Leeuw- en Zonvereniging aan slaeht- offers van de aardbevingsramp die Iran heeft getroffen. De Rode Leeuw en Zon kon onmiddellijk na de aard beving in aktie komen dankzij de rampenplannen die deze vereniging in het verleden heeft opgesteld en de hulpvoorraden die waren aange legd. Zo werden direkt medische teams en grote hoeveelheden tenten, dekens en medicamenten naar de geteisterde gebieden gedirigeerd. Als aanvulling daarop stelt het Nederlandse Rode Kruis zesduizend dekens ter beschikking voor de tweede fase van de hulpverlening. Met deze zending is een bedrag van f 75.000 gulden gemoeid. Het Neder landse Rode Kruis heeft besloten ook voor deze hulpverlening giften in te zamelen op gironummer 777, dat eerder deze maand werd opengesteld voor de hulpakties na de overstro mingen in India. Bijdragen voor dé hulp door de Rode Leeuw- en Zon vereniging dienen te zijn voorzien van de aanduiding: voor Iran, aldus het Rode Kruis in Den Haag maan dag. WOENSDAG 20 SEPTEMBER NED. I: Wat heet oud in Ameri ka?, zo luidt de titel van een Zweed se dokumentaire over de enorme welvaartsverschillen in Amerika die in het middagprogramma wordt uitgezonden. Daarna KRO's Wereld circus met een optreden van een dompteur. Vervolgens de Flintstones eii Peppi en Kokki. 's Avonds voor een briefkaart op de eerste rang, waarin een overzicht wordt gegeven van de programma's die de KRO in het winterseizoen op de buis zal brengen. Vervolgens Politieke Par tijen met een uitzending van het GPV, gevolgd door de tweede en laatste aflevering van Wat met de Wadden? In dit tweede deel wordt de inventarisatie van dit rijke na tuurgebied voortgezet om dan te to nen hoeveel diersoorten er met de Wadden zullen verdwijnen. In Ope rette in Gould und Silber, zingen onder meer Rudolf Schock en Mar grit Schramm fragmenten uit de operettes Der Vogelhandler, Der Zigeunerbaron, Die lustige Witwe, Die gold'ne Mèisterin en Die schone Helend. Het programma Latijns- Amerika, het evangelie van de be vrijding handelt over de binnenkort te houden vergadering van Zuid- Amerikaanse bisschoppen. Daarna nog drie programma's een voorlich tingsprogramma van Teleac over de nieuwe kursussen Den Haag Van daag en Studio Sport met beelden van de voetbalwedstrijd Nederland- IJsland. NED. II: Na Engeland is Italië aan de beurt in de reeks programma's over armoede in Europa. Het pro gramma is gesplitst in twee delen, namelijk Salvatore, waarom laat je je kinderen werken? en Italië, waarom laat je de kinderen van Salvatore werken? Na een kort filmpje van de Stichting Socutera wordt de -üitzending voortgezet door Veronica met Popjournaal. Daarna de film Operation Petticoat. Deze rolprent als introduktie van de ge lijknamige serie, die zich afspeelt op een duikboot die per ongeluk roze is De vrouw komt overeind en om helst hem aangedaan, hem kussend. „Oom Frans, je bent een schat, maar dat weet ik al jaren en jaren. Dank je, lieverd/' Zondag na kerktijd - Jossa staat er op naar de kerk te gaan en tot ieders verwondering is ook me vrouw Van den Eijnde naar de kerk geweest, weliswaar de katholieke, maar dat geeft toch weer een ande re kijk op de vrouW - bekijkt Frans Hunninkhuizen alles: het hele huis van boven naar beneden, van buiten, de tuin,die overigens weinig voor stelt; verder in het huis de voorra den, schilderijen en de toestand van het huis binnen. Hij wijst in het bij zijn van Julia cn haar moeder op ontstane gebreken: „Er zijn op ho', dak heel wat pannen kaduuk en al1 ik de zolder bekijk, is er eigenlijk maar één afdoende oplossing: eet heel nieuw dak. Van buiten moet het hoognodig geschilderd worden ik weet net, of jullie weten, wat dat vandaag de dag kost, maar dat is meer dan twee maandlonen van een geschoolde werker. Het schuurtje achter 't huis kun jc gevoegelijk verbranden: het staat op instorten. Eén flinke storm cn liet ligt neer. Wat het huis zelf betreft: de achter muur is halfsteens cn vochtig." Hij wijst naar het behang, dat je er zo af kunt trekken. „Wil je het go-*d maken, dan moet hij van binnen en van buiten gepleisterd worden. Nr.; beter is een halfsteens muur tegen aan te bouwen. Zodat er een spouw ontstaat. Ik schat, dat ccn algehele onderhoudsbeurt op ongeveer twin tigduizend komt. Het is, dat ik mijn pleegdochter graag wil helpen, want als ik dit voor haar koop, is zij mg niet klaar, maar moet de door mij genoemde voorzieningen treffen om dc komende winter niet voor onver Wachte narigheden te staan. De he1.** elektrische geleiding is in feit le vensgevaarlijk en moet vernieuwd geverfd en waarop zich naast de be manning vijf verpleegsters aan boord bevinden. Starsky en Hutcri begeven zich dit keer naar een psy chiatrische inrichting waar enkele mensen op mysterieuze wijze om het leven zijn gekomen. Ze houden hun onderzoek in vermomming van een sexmaniak en een arts. De Info- special is gewijd aan het fenomeen zelfmoorden dat in ons land on rustbarende afmetingen begint aan te nemen. WOENSDAG 20 SEPTEMBER NED. I: 10.00 Schooltlevisie; 11.00 Schooltelevisie; 15.30 Wat heet oud in Amerika?; 16.10 KRO's Wereld circus; 16.50 De Flintstones; 17.15 Peppi en Kokki18.40 Staatsloterij; 18.45 Toeristische tips; 18.50 De Fa beltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Voor een extra briefkaart bij de KRO op de eerste rang; 19.50 Poli tieke Partijen; 20.00 Wat met de Wadden20.50 Operette in Gold und Silber; 21.37 Journaal; 21.55 La tijns Amerika: Het evangelie van de bevrijding; 22.55 Voorlichtingspro gramma; 23.10 Den Haag Vandaag; 23.25 Studio Sport; 23.50 Nieuws. worden. En ga zo maar door. Ik zak het allemaal zwart op wit zetten ,als jullie dat willen en ga dan maar eens naar een expert om te vragen, wat het allemaal moet kosten. Dan schrikken jullie. Nou, kert en goed met alles, wat hier in huis is - de persoonlijke bezittingen van die me neer Prinsse en zijn schilderijen buiten beschouwing latende - vijf en dertigduizend. En geen cent meer. Het is dus ja of nee. In t laatste ge val betaal ik een week huur, zodat Jossa op haar gemak haar eigen dommen kan inpakken en verzen den. Dan mogen jullie - hij wijst naar Julia en haar moeder - mor gen beginnen de winkel te exploi teren." Het is duidelijk, dat de beide vrouwen het bedrag bespottelijk laag vinden. Mevrouw Van den Eijnde wil wat zeggen, maar Ju'.ia legt bezwerend haar hand op de arm van haar moeder cn zegt: „Laat mij maar het woord doen." En begint dan te wijzen op de vele schilderij - en van haar vader, die zich in hel atelier bevinden. Jossa interrum peert en zegt: „Je hebt niet goed verstaan, wat mijn oom heeft ge zegd: je mag alle schilderijen van je vader meenemen; er was in de regel maar weinig belangstelling voor portretten." Verder brengt Julia naar voren, weliswaar enigs zins van haar stuk gebracht, maar maar nog lang niet verslagen, dat de voorraden in de winkel al een klein kapitaaltje waard zijn, maar dan legt Jossa de nota's van onder meer de aangekochte gerecdschaps- sets en verder toebehoren voor haa neer. „Zie je? Aan mij geadresseerd en derhalve ook door mij betaal Dolf zag er geen brood in, ik wel en ik had 't aan het goede eind. Ik kan mijn girorekening laten zien, dat de nota's daarvan zijn voldaan en nic* die van Dolf." Die dag is hot touwlrekkcn, maar NEDII: 18.55 Nieuws; 18.59 Met pijn en moeite; 20.00 Journaal; 20.27 Stichting Socutera; 20.34 Pcrpjour- naal; 20.40 Operatie Petticoat; 22.10 Starsky and Hutch; 23.00 lnfo-Spe- c'lal: Zelfmoord; 23.35 Nieuws. DONDERDAG 21 SEPTEMBER NED. 1: Na Blondie en Jonathan Rïchman is de Toppop special van avond gewijd aan de Amerikaanse zangeres Emmylou Harris en naar Hot Band. Zij zingt van haar nieuw ste LP Quarter moon in a ten cent twon, die met een Edison werd be kroond en in de States vijfhonderd duizend keer over de toonbank ging. Vervolgens China een miljard in be weging een reportage die in China werd gemaakt naar aanleiding van de reis die de Nederlandse dames- turnselektie onlangs naar de Volks republiek ondernam. Pim Jacobs heeft daarna de eer The best of Music Gallery te presenteren. Voor de camera verschijnen onder ande ren Bill Evans trio, Tony Bennett en Lana Cantrell. Na Den Haag Van daag volgt ht tweede en laatste deel van de oorlogsdokumentaire De slag om Duitsland, waarin de achter gronden worden geschetst van het voorjaars offensief van 1945. NED.II: Gerard van den Berg presenteert zijn spelprogramma Zo vader, zo dochter en heeft de eer zijn panel te verrijken met me vrouw Gardeniers, minister van c.r.m. In de vierde aflevering van Als in het stenen tijdperk wordt getoond hoe de oermens uit de hui den van verorberde dieren zijn kle ding maakte. Voorts de zesde en laatste aflevering van Dickens No- cholas Nickleby. In deze laatste edi tie vallen nogal wat doden. Smike wordt ziek en tot verdriet van Ni cholas overlijdt hij. Ralph Nickleby pleegt zelfmoord. Aan de andere kant vinden er drie huwelijken plaats, waaronder ook de echtelijke verbintenis tussen Madeline, erfge name van twaalfduizend pond, en de gelukkige Nicholas. Vervolgens een programma rond zanger en tekst schrijver Roger Whittaker. Hij ver tolkt de volgende nummers Morning hes broken, New world in the mor ning, I don't believe in if anymore, en Ride a country raod. De uitzen ding wordt besloten met Hier en Nu en Tot besluit. DONDERDAG 21 SEPTEMBER NED. 1: 10.30 Schooltelevisie; 14.00 Schooltelevisie; 14.30 Een tien voor taal; 18.50 De Fabeltjeskrant; 18.55 Nieuws; 18.59 Toppop-special; 19.25 China: Een miljard in beweging; 20.10 The best of Music Galle ry; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 De slag om Duits land; 23.40 Nieuws. NED. II: Leren, hoe doe je dat?; 18.55 Nieuws;. 18.59 Zo vader, zo dochter; 19.25 Roger Whittaker; 22.10 Hier en Nu; 22.50 Tot besluit; 23.05 Nieuws. 69 door LEIDA GRAAFLAND Frans Hunninkhuizen houdt voet bij stuk. Hij voegt er nog aan toe, eigenlijk meer tot zijn pleegdochter dan tegen de anderen: „Voor mij hoeft 't helemaal niet. Nogmaals, ik doe het voor Jossa, maar als u alles wilt houden, mij best. Ik heb aan het eind van deze straat een mooi huis leeg zien staan, midden tussen andere winkels in. Met een beetje verbouwen is daar best een moderne zaak van te maken cn dan kan Jos sa daar beginnen, als ze er zin In heeft. U kunt dus ja of r.ce zeggen: „Vijf en dertig. Als u wilt: binnen drie dagen konlant. En dan doet u schriftelijk afstand van verdere aanspraken. Oom Frans is in zaken een kei harde. Moeder en dochter stellen nog nieuwe pogingen in het werk om meer geld voor alles tc krijgen, maar alles stuit af op: „Vijf en der tig. En geen cent meer. Mijn bod geldt één week. In die tijd mag u alle mogelijke experts in de arm ne men. U schrikt, als ze alles hebben bekeken en een bedrag noemen. Maar het is uw goed recht." Pas in de avond gaan Julia cn haar moeder ermee akkoord. Ze zul len, onder toezicht van Jossa, nog een aantal dingen uit de woning bij een mogen zoeken als herinnering aan Dolf. Inbegrepen zijn meeste schilderijen. Tegen de tijd, dat Frans gereed staat om terug tc rij den naar de Maasstad, zegt Jossa, hem kussend: „Je was geweldig, oom. Maar hoe kan ik het ooit te rugbetalen?" Hij lacht enkel. „Breek jij daar je lieve hoofdje maar niet over. Hoofdzaak is. dat je hier kunt blij ven omdat je en gevestigde zaak hebt. Dc nodige reparaties en ver nieuwingen laaf ik ook wel uitvoe ren. Verdorie, meid, wat moet Ik an ders met mijn geld? Ik kan het toch niet meenemen in het graf (wordt vervolgd» Advertentie Wij zoeken een stevige knaap van eén jaar óf 5 zeventien, in bezit van fiets of bromfiets, als Sollicitaties: schriftelijk, mondeling of telefonisch bij de heer Van Loon aan het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Jannewekken 11, Zierikzee, telefoon (01110) 2255, na 18.00 uur tel privé: (01119) 660. ANNA JACOBAPOLDER, 16-9. Een groot gezelschap, waaronder ongeveer honderd schoolkinderen, fietsten zater dag officieel de brug naar het werkeiland voor de aanleg van de Philipsdam open. Een van de openingshandelingen was ook de onthulling van het bord, waarop Open Dag" stond geschilderd, door ir. O. H. Boom. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 5