W. van Gilst vierde zilveren jubileum als kantonnier STREEKNÏEUWS Kermis in Burgh is nu ter ziele Concentratie kamp amro bank teru Landelijke schiet- en sportdag van de Nationale Reserve ZONNEBLOEM"-AKTIE VAN C.J.V. „DE SCHAKEL TE RENESSE Huldiging' in Bruinisse 139.- 49.95 289.50 Patat goedkoper Heb je er wel aan gedacht, dat ze je bank willen weten als je straks verdienen gaat? Neem een salarisrekening bij de Amro. Want die doet nu wat extra's voor mensen zoals jij. Om de hoogstei Reflektoren op fietsen ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Dinsdag 19 september 1978 Nr. 22371 3 BRUINISSE, 19-9. Wie «een vreemdeling is op het wegvak Brninisse-Zierikzee, kan daar dikwijls de heer W. van Oilst ontmoeten, langs de weg aan het werk als kantonnier. Voor zyn \jver« gedurende 25 jaar betoond, bracht zijn ehef de heer ir. H. Verhef, hem dank, niet alleen' persoonlijk, maar namens alle dienst- makkers. De heer Verheij herinnerde aan de aanstelling van Van Gilst, na do wa- tersnoodramp van 1 februari 1953. Omdat de waterbouwkundige I,. G Pikkaard toen uitgeleend werd aan rijkswaterstaat, moest bij het cala- miteuze waterschap in Bruinisse. iemand worden benoemd, die ver schillende klussen, die door Pik kaard normaal werden verricht, kon overnemen. Vaste aanstelling De keus viel op Willem van Gilst. Hij werd benoemd bij het water schap, op zijn beurt uitgeleend aan rijkswaterstaat en uitbetaald door de Grontmij, een ingewikkelde situ atie, die werd beëindigd op i sep tember 1953, toen een dienstverband met rijkswaterstaat werd aangegaan, die in een vaste aanstelling veran derde en in 1958 culmineerde in de bevordering tot Kantonnier B Paraat De weg die door Van Gilst moest worden onderhouden veranderde in een kwart eeuw wel enigszins. Het verkeer, 25 jaar geleden - nog enkele duizenden- bedraagt nu ruim 180000 auto's per jaar. Paraat moet een kantonnier zijn als het gaat vriezen en het wegdek glad wordt, met een grotere kans op ongelukken. Van Gilst weet in deze op'zijn tellen te passen, er wordt gestrooid wanneer de wegen glad dreigen te worden. Naast de bekende enveloppe met inhoud kreeg de heer Van Gilst nog een polshorloge kado. Wethouder Burgemeester T. C. Hekman her innerde aan de periode, dat Van Gilst de gemeente diende, van 1953 af als raadslid, kort daarop ook als wethouder. Door zijn grote kennis van zaken, onder meer wat betreft het arbeidsrecht heeft hij veel voor de gemeente gedaan. En bij nacht en ontij, (stormvloedberichten) kon men op Van Gilst rekenen. Namens hei gemeentebestuur werd een lektuur- balc aangeboden, terwijl nog andere kado's en bloemen werden overhan digd. Dank De heer S. A. Jumelet, die nog met Van Gilst samen werkte in het Groene Kruis, had tien jaar als wet houder samen met hem de wethou derszetel bezet. In dichtvorm, bracht hij namens hel Groene Kruis en per soonlijk zijn felicitaties over. De heer Van Gilst dankte later op de hem eigen humoristische wijze, de aanwezigen, kollega's bij rijks waterstaat, vakbondbestuurders, hel gemeentebestuur, partijgenoten met wie in de S.G.P. was samengewerkt cn vrienden en bekenden. ZIERIKZEE Mbuma-zending De jaarlijkse verkoopdag van de Mbuma zendingskrans Tryféna, die 7 september werd gehouden in de zaal van de Chr. Gerei'. Kerk aan de Zevengetijstraat heeft het prachtige bedrag van f 4442,25 opgebracht. Er is het afgelopen jaar weer hard ge werkt cm de vele goederen klaar te krijgen, waarvoor alle medewerkers en ook de thuiswerkers hartelijk wordt dank gezegd. ECHT LEDER Royale hand en srhm dertas uit de kollekiu van Piero Erbaeu Envelopjes de grote mode voor de komende herfst en winter. Hel afgebreide model hrefi '1 vakken en nehlemls. LENGKEEK LEDERWAREN DAM 9 ZIERIKZEE Vergadering schoolraad De gemeenschappelijke schoolraad zal op maandag 25 september weer vergaderen in de raadzaal van het stadhuis. Op de agenda staat onder andere de bespreking van een ver zoek van wethouder W. den Boer om prioriteit vast te stellen over nieuwbouw van de Theo Thijssen- school en/of van de school Binnen de Veste in de binnenstad. Verder staat op de agenda de verkiezing van het dagelijks bestuur. Vergadering gemeenteraad Op donderdag 28 september komt de Zierikzeese gemeenteraad weer in vergadering bijeen. Op de agenda staan achttien punten. Voor tijd: zie agenda. Veel gezochte kraker gearresteerd In de nacht van maandag op dins dag werd de 38-jarige M. d. G. uit Rotterdam betrapt bij een inbraak op camping „De Horizon" in Renes- se. De inbreker sloeg op de vlucht en de rijkspolitie zette onmiddellijk de achtervolging in met het resul taat dat d. G: op Goeree-Overflak- kee kon worden aangehouden. De man werd overgebracht naar het politiebureau in Zierikzee. Een na der onderzoek is in volle gang. De man wordt door vele politiekorpsen in het land gezocht wegens inbra ken en ontvluchtingen. MIDDENSCHOUWEN Drie bejaarderisozen starten winterseizoen Ook dit jaar weer hebben de drie bejaardensozen in de gemeente Mid- denschouwen besloten tot een geza menlijk begin van het wintersei zoen. Deze gezamenlijke start zal plaatsvinden op woensdag 27 sep tember in het gemeentelijk Vereni gingsgebouw te Kerkwerve. De ouderen uit de dorpen Ellemeet, Scha rend ij ke en Kerkwerve hopen elkaar dan te ontmoeten. Hoewel er tussen de ouderen na de zomerpe riode heel wat te praten zal zijn, zal hun aandacht worden gevraagd voor een causerie van ds. J. A. G. BURGH, 18-9. VeJcn zullen afgelo pen zaterdag en de verdere kermis dagen de bekende draaimolen en de cliebcllenkraam gemist hebben op de Burghse Ring. Volgens de exploi tanten van bet kermisgebeuren zit er in Burgh geen voldoende brood meer in om een draaimolen op te bouwen. De laatste jaren kwam do familie V. d. Zande uit Halsteren nog wel met een paar attrakties, doch het liep niet meer. Het oliebollenkraam werd mobiel en streek een paar uur neer in Burgh om, wanneer het pu bliek was verdwenen, de luifel te sluiten cn naar huis (Halsteren) te rijden. Maandag en dinsdag kwam het dan weer terug. En nu is het he lemaal afgelopen. Een jarenlange traditie ging ter ziele. Druk En toch is er een periode geweest dat Burgh te klein was om alles te herbergen wat een kermis zo aan trekkelijk kan maken. Bots-auto's. een cake-walk. een luchtschommel. een grote draaimolen met orgel, trekpaard in het midden en een plank als rem. en verder een degen slikker. palingbroodverkoper. nou- gat kraam, snoepkraam, schiettent; ze waren er allemaal, bijgedaan door muziek voor de dans (half uit) in -beide café's. En ze hadden het al lemaal even druk. Iedereen spaarde voor de „mart" en gaf het in die. toen nog maar twee dagen in Burgh durend evenement van de bovenste plank, grif uit. Blut „Blut naar huis" was het motief. Tegenwoordig moet een kermisat- traktie groots opgezet zijn cn als voorbeeld kan Zierikzee dienen dat bezoekers van het gehele schier eiland trekt, ten koste van kleinere gemeenschappen. Er voor sparen hoeft niet meer. want er is geld ge noeg in tegenstelling met vroeger. Van de Burghse kermis is alleen maar een herinnering over. Zelfs de almanak kan de datum gaan schrap pen. Delhaas, Hervormd predikant te Middertschouwen. Verder zullen er prachtige dia's worden vertoond over bloemencorso en Schouwen-Duiveland. Deze prentjes zal mevrouw Van der Sluijs-bij de Vaate uit Zierikzee la ten zien. Het belooft een gezellige middag .te worden. De begroeting en verdere leiding op deze ontmoetingsmiddag zal worden verzorgd door de burge meestersvrouw van Middenschou- wen, mevrouw A. G. Baerends- Reinders. Voor nadere gegevens be treffende de aanvang zie weekagen da. BROUWERSHAVEN Vernieuwd sportkomplex Burgemeester C. Slabbekoorn opent vp vrijdag 29 september a.s„ het vernieuwde sportkomplex annex kantine. Na de opening volgt een re ceptie. Bejaardensociëteit Dinsdagmiddag 26 september be gint de bejaardensociëteit weer met het seizoen met bijeenkomsten in het Jeugdgebouw. Alle ouderen zijn weer van harte welkom, ook dege nen, die nog geen 65 jaar zijn, mo gen deze bijeenkomsten bezoeken. Voor tijd: zie agenda. NOORDGOUWE Ontmoeting opbouwwerker In verband met een gemeente raadsvergadering is op de maandag 25 september vastgestelde ontmoeting tussen publiek en opbouwwerker D. Doeswijk in het Hervormd Ver enigingsgebouw verschoven naar maandag 2 oktober. BRUINISSE Geslaagd Aan de Rijksuniversiteit té Utrecht slaagde de heer S. Jumelet VVzn.' voor het theologisch colloqium doctum. Het examen betekent voor betrokkene een typische prestatie. Na het behalen van zijn Mulo-diplo ma ging hij werken in de ouderlijke bakkerij als bediende en broodbe zorger en de studie moest geheel in de vrije tijd worden gedaan en wer kers in een bakkerij hebben nu een maal niet veel vrije tijd. Sierbestrating Het aannemersbedrijf v/h fa. M. van de Velde en Zonen te Bruinisse is begonnen aan de bestrating rond het nieuwe gemeentehuis. Een sier bestrating, die een zeker cachet aan het gemeentekantoor zal moeten ge ven en die derhalve bijzondere vak manschap eist. De bedoeling is, dat hel werk voor 3 november wordt opgeleverd. Er worden verschillen de soorten stenen in verwerkt. Nieuwe voorzitter V.V.V Nu de heer C. Jumelet wethouder is geworden heeft hij voor het voor zitterschap van de V.V.V. Bruinisse bedankt. Voorzitter van deze vereniging is thans de heer L. Ottens, sekretares- se mevrouw I. de Ronde-Hoek. De heer C. Jumelet blijft administra teur van de V.V.V. DEN HAAG, 18-9. De patates fri- tesprijs gaat omlaag. De maximum prijs voor „patates frites zonder" is vastgesteld op 80 cent per 150 gram. Voor andere porties is de prijs even- redig hoger of lager. De minister van ekonomische zaken en land bouw hebben dit besloten. w. Speciaal voor jou heeft de Amro het Plus Pakket. 1. Daarmee heb je een salarisrekening. 2. Plus een spaarrekening met 1% extra rente. 3. Je krijgt alvast een beginbedrag van f 7,50.* 4. En tijdelijk kun je een perfecte digitaal- wekkerklok kopen voor f 22,50. Een maand lang niet opvraagbaar. Amro Plus Pakket: voor 16 t/m 25 jarigen. WIESBADEN, 18-9. In Walldorf, in de Westduitsé deelstaat Hessen, is vlakbij de luchthaven van Frank fort, in de bossen een concentratie kamp teruggevonden, waarvan het bestaan tot dusverre niet in de open baarheid was gekomen. In dit bijkamp van het concentra tiekamp Natzweiler-Struthof in de Elzas zouden vanaf augustus tot no vember 1944 rond 17.000 vrouwelijke gevangenen, voornamelijk Jodinnen uit Hongarije en andere Zuidoosteu- ropese landen, ondergebracht zijn geweest. DUSSELDORF. In Bieleveld in de Westduitse deelstaat Noordrijn- Westfalen is maandag intussen een proces begonnen om de moord op 9.000 Joden uit het ghetto Wladimir Wolynsk in het westen van de Oe- kraine. Het proces zal minimaal een jaar duren. Derde plaats voor Zeeland SCHAARSBERGEN, 16-9. In het kader van het 30-jarig bestaan van de Nationale Reserve was er j.l. za terdag een landelijke schiet- en sportdag georganiseerd. Deze werd gehouden in de Oranje kazerne te Schaarsbergen. Uit alle delen van het land kwa men dé autobussen vol met deelne mers en. supporters. De deelnemers waren keurig gestoken in veldtenue. De sporten waren: voetbal, volley bal, 'cross, klokwedstrijdenmilitair parcours en schietwedstrijden. Per ff RENESSE, 18-9. Onder het motto „Breng eens een zonnetje in ons dorp" organiseerde de C.J.V. De Schakel te Renesse afgelopen zomer een zcnnebloemaktie onder haar le den. In het voorjaar had ieder lid een aantal zaadjes, die ter beschikking waren gesteld door de firma Krij ger, mee naar huis gekregen, om in de tuin te planten. Het initiatief had veel succes, want momenteel staan zo'r 124 zon nebloemen rond de woningen van de jeugdige C.J.V.-leden te bloeien. Zaterdag 16 september was het uur van de waarheid aangebroken en werden de winnaars bekend. In de voorgaande week hadden de leden de lengte van hun zonnebloemen bij de leiding op moeten geven en afge lopen zaterdag ging men met zijn allen (dat betekent zo'n 35 man) de hoogsten en de allerlaagste nameten. Prijswinnaar werd Ellen van de Hoek met een zonnebloem van 4.15. Zij kreeg een beker met inscriptie. Voor de nummers twee en drie was er een trofee met inscriptie, deze werd gewonnen door Herma Ver ton met een hoogte van 3.50 en Leo Lemson met 3.35. Jeroen van dei- Have kwam met 3.30 net vijf centi meter te kort. Hij kreeg de vierde prijs in de vorm van een notitie boekje. Eveneens een notitieboekje ontving Irene Kort, die met slechts 45 centimeter de allerkleinste zon nebloem had cn daarom de poedel prijs kreeg. GELDERMALSEN, 18-9. Veilig Verkeer Nederland is maandag in Geldermalsen officieel begonnen mei de landelijke zichtbaarheidskampag- ne „goed licht - goed bekeken" voor het gebruik van reflektoren door fietsers en bromfietsers. Rel lektoren op de achterspatborden worden van af 1 november volgend jaar verplicht naast het achterlicht. De Veilig Ver keer kampagne duurt tot 1 decem ber. Te Renesse werden dit jaar bewust delijk won Ellen ran de Hoek (links) ran 4.15 meter. hope zonnebloemen gekweekt. Uilein- hiermee de beker met een zonnebloem (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) provincie streed elke deelnemers- ploeg om de hoogste plaats. Supporters Tijdens de sportevenementen kon den de supporters 3.000 mensen, waaronder veel kinderen, zich'Ver maken met diverse attrakties o.a. filmvoorstellingen en een drive-in discoheek. Ook werd er voor een ieder een kostelijke hap „rats, kuch en bonen" geserveerd. Tegen het einde van deze dag was er een voortreffelijk optreden van de Koninklijke Militaire Kapel. Te vens was er op dat moment een vliegtuig in de lucht met de tekst aschter zich 30 jaar Nationale Re serve. Mars De Koninklijke Militaire Kapel speelde tot ieders verbazing een „vers" gekomponeerde mars. De mars zit muzikaal goed in elkaar en ligt goed in het gehoor. Voortaan zou deze mars, speciaal voor de Natres op elke officiële gelegenheid weerklinken. De mars werd ter plaatse goedgekeurd door de Gene- raal-Majoor M. de Jong. Prijsuitreiking Het geheel werd afgesloten met de prijsuitreiking en een dankwoord van de Nationaal Territoriaal Com mandant de Generaal-Majoor M. de Jong. Zeeland plaatste zich voor de schietwedstrijd op een tweede en voor hel onderdeel militair parcours op een derde plaats. In hel eind klassement werd een welverdiende dikke derde plaats behaald. De Generaal prees het korps voor de totale inzet cn gaf het korps het predikaat keurskorps. Tevens zei hij dat er nog voldoende ruimte is voor vrijwilligers. Hierna ging iedereen vermoeid, maar voldaan huiswaarts. Voor 40 jiiur BRUINISSE. Deze week zullen de inosselzaadbanken in de Zeeuwsche stroomen weder voor publieke mos sel zaadvisscherij worden openge steld. In 't diep van cle Grevelingen zal niet met mechanische kracht mo gen worden gevischt. HAAMSTEDE. Door de goede zor gen van de consul burgemeester Van Cillers van Burgh, heeft de ANWB een richting bord naar het Vliegveld aangebracht op de hoek van de dezer dagen voor het verkeer opengestelde nieuwe Kloosterweg, hetgeen door dc weggebruikers zeker op prijs zal worden gesteld. ADVERTENTIE. Ontvangen voor delige partij zemelen, mooie kwali teit, 49, 79, 110 en 135 cent. Zemen met naad .19 en 25 cent. Sponzen reeds vanaf 10 cent. HAAMSTEDE. In de gisteren ge houden raadsvergadering is besloten dat aan de stichting van een schoo' voor „achterblijvende kinderen" te Zierikzee voorloópig niet zal worden meegewerkt. ADVERTENTIE. Een sterke trap- of ganglooper 42 cent. Tafelkleeden in moquette handwerk, prochtwel groote maat ft,-Een fijn gegar neerde wieg pitriet f 5,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1978 | | pagina 3